Het geheimziauigé raadsel UITNOODXGING DEMONSTRATIES „Rinso wasoht terwijl men slijpt". DAGBLAD VOOR SCHSEDMM OMSTREKEN, FE U i LLETO tt. Gebouw „EENDRACHT" DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, 46ste Jaargang. Zaterdag 22 September 1923. N&, 13750. ór n *u *o Advartiatiïni 1—5 regel* 1.75elks regal dserboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon SïUeieomm anaal 8«i. fostbns: plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden madtdeallngan 75 ct. per regel. Telefoon inlereommonani 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen ®n een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. IN HET BEZETTE GEBIED. Hugo Stinnes die voor eenigen ttid den hoofd zetel van zijn concern naar Hamburg had ver- plaast, heeft dezen thans weer officieel in het Roergebied gevestigd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieelo af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam 'lebben bij hun besluit van 20 September 1923 Vergunning verleend aan lo. de MAATSCHAPPIJ „HYDROLEO" tot °prichting van een fabriek, voor de fabricage van oliën, vetten en daaruit te bereiden producten 'O het pand Noordvestsingel no. 57-59, kadas ter Sectie H. no. 738, met een stoommachine van 25 P.K., 2 stoomketels van resp. 15 en 18 M2 verwarmingsoppervlak en 3 electromotorcn Van totaal 60 P.K., drijvende verschillende roer- takken, molens, exhausters, pompen e.d. en zulks voor een proeftijd van één jaar en 2o. „PLANTIJS" tot oprichting van een fa briek ter bereiding van planten ha ar voor de borstel- en bezemindustrie in liet pand Korte Haven 18, kadaster Sectie C. no. 696, met een stoommachine van 10 P.K., drijvende 1 snij-, l verf- en 1 kam- en hekelmachine. Schiedam, 22 September 1923. Buitcnlandseii Nieuws. HET HERSTEL Reuter verneemt, dat in gezaghebbende krin gen te Londen de opinie heerscht, dat hoewel het Communiqué betreffende het onderhoud fcus- schen Poincaré en Baldwin kan beteekenen dat do Fransche premier de Britschc achterdocht 'uet betrekking tot het werkelijke doel van de Fransche Rroerbezetting heel't weggenomen, er toch eenige reserve in acht moet worden geno den, totdat nadere bijzonderheden bekend zijn. Men is hier van oordcel, dat indien de voor- loopige besprekingen bevredigend zijn geweest een intergeallieerde conferentie over de herstel- kwestie de eerstvolgende stap zal zijn. Van te Voren moeten echter nog Verschillende kwesties Worden opgehelderd. De Britsche premier en mevrouw Baldwin bebben gistermiddag te 12 uur Parijs verlaten en zouden gisteravond té Londen aankomen. Donderdagavond heeft Baldwin een bezoek gebracht aan de Quai d'Orsay om afscheid te kernen van Poincaré met wien hij nog een °nderhoud van een kwartier had. Het afscheid tusschen de beide premiers droeg, naar vér- 'uidt, een bijzonder hartelijk karakter. Het lange gesprek van Woensdag en de be woordingen van het .daarna uitgegeven com muniqué hebben natuurlijk de groote belang stelling van liet publiek gaande gemaakt en Zoowel in de Britsche als in de Fransche pers Wordt sterk gegist, naar aanleiding van het V'einige dat is uitgelekt. Men heelt het stipt- ®te stilzwijgen bewaard en voor het oogenblik moeten alle lezingen, waarvan het heet, dat z'j den inhoud der gesprekken weergeven, als niets meer dan veronderstellingen worden op gevat. Intusschen is men hier ingenomen met het feit, dat de atmospheer merkbaar is opge klaard en met de omstandigheid, dat de Fran sche pers zich thans jegens Engeland weer Zoo vriendschappelijk uitlaat. De onvriende- "jke stemming heeft voor een gevoel van Vreugde plaats gemaakt. 64 Werner had aan Alice's broeder beloofd hem helpen om te verhinderen, dat zijn zuster tfigen haar wil tot-een huwelijk zou gedwongen borden. En omdat hij dit wilde verhinderen, 0,udat hij getracht had zijn vriend de oogen. 'c openen, daarom was het nu tdt en breuk tus schen hen gekomen. Dat het daartoe gekomen speet Frits werkelijk, maar ziin schuld was let toch waarlijk niet. .Het onderhoud, dat op zoo'n onaangename V'ijze verloopen was, had voor Werner toch wel groot nut gehad. Want hij wist nu, dat het ge baar dreigde." En hij kende den bankier genoeg, ö's iemand, die op energieke wijze wel zijn zin Vust door te drijven, om te weten, dat hem niet VcH tijd gelaten zou worden. Daarom peinsde Werner er over wat hem thans c doen stond. Zou hij Alice bezoeken om haar I* Waarschuwen. Hij kon daartoe moeilijk be- l'111 Hm. Trouwens, wat zou zijn waarschuwing JaLexi. Als de bankier een middel had om Alice dwingen, dan zou hij dit middel toepassen. n als Alice uit vrees voor bedreigingen toegaf, adunks het verzet van haar broeder, dan zou HET LIJDELIJK VERZET. De Matin" weet te melden, dat in de bijeen komst van den Franschen Ministerraad van gister op den Quai d' Orsay alle kwesties onder het oog zijn gezien, die zich zullen voordoen op het Oogenblik dat het lijdelijk verzet op het punt staat op te houden. De Minister van openbare werken, Le Trocquer, verschafte uitgebreide inlichtingen over de hervatting van den arbeid in sommige mijnen. De minister van finan ciën de Lasteyne, sprak over de maatregelen, die door de markencatastrofe noodig zullen zijn. De hooge commissaris in Rijnland, Tirard, behandelde in zijn uiteenzetting het moreel der bevolking van de Rijn provincie en de se paratistische beweging,welke dagelijks veld wint Zoo, aldus schrijft de Matin", is Poincaré voorzien van alle wenschelijke voorlichting, zoodat hij, na met Baldwin en Theunis te uebben gesproken, de noodige instructies kan oezenden zoowel aan generaal Degoutte als aan den Franschen gezant te Berlijn. BULGARIJE. Bij de in den nacht van 20 op 21 September plaats gehad hebbende relletjes te Tsjirpan, waar de communisten het commissariaat van politie aanvielen, werd een twaalftal der belagers gearresteerd. Bij het plaats gehad hebbende gevecht wer den zes communisten gedood. Te Starazagora werden vijf communisten gedood en een tiental gewond, terwijl ook twee soldaten werden gewond. Zoowel te Staragora alsook te Novazagora is de rust hersteld. In de andere deélen van liet land werd de orde niet verstoord. IERLAND. President Cosgrave heeft de navolgende mi- nisterbenocmingen gedaan O'Higgins, vice-president en minister van Binnenlandsche Zaken. Blythe, Financiën. Mulcahy, Nationale Verdediging. MacGrath, Handel en Nijverheid. Fitzgerald, Buitenlandsche Zaken. MacNeill, Onderwijs. Het kabinet is gelijk aan dat vóór de jongste verkiezingen met uitzondering van den minister van Financiën. Blythe, een piolestant, uit Ulster afkomstig, was voorheen minister van Plaatselijk Bestuur. De Dail Eireann zal de overige leden van het ministerie kiezen, nl. de ministers van Plaatse lijk Bestuur, Landbouw, Visscherij en den Post- master-genëral. DE FIUME-KWESTIE. De Joegoslavische gezant heeft gister Musso lini een schrijven overhandigd, hetwelk het ant woord bevatte van den Joegoslavischen premier op de door Mussolini aan dezen gerichte missive. In een officieele verklaring wordt medege deeld, dat het antwoord in hartelijke bewoor dingen is vervat. Er wordt den nadruk op gelegd op het-belang van verdere recht streek- sche onderhandelingen tusschen de beide lan den voor het oplossen van de Fiume-kwestie. ■Tevens wordt het verlangen uitgedrukt, dat een regeling zal worden getroffen, die de toe komst van Fiume zal verzekeren. het ook heel weinig baten of hij haar waarschuw de, want het \vas imrners/nipt in zijn macht de bedreiging die de bankier zou bezigen, machte loos te maken. Toch moest dat gebeuren. Terwijl JVerner hierover, daags na het onder houd met Antoon van Gielen, nadacht, werd hij in zijn overpeinzingen gestoort door zijn kost- juffrouw, die hem bezoek aankondigde. Daar is een mijnheer om u te spreken, zeide zij. En wie is het vroeg Weiner. Hij heeft zijn naam wel gezegd, maar ik heb dien niet goed verstaan, het is een heel vreemde 'naam. Nu laat hem maar hier komen. Eenige oogenblikken later trad een vreemde ling binnen. Mijnheer Werner, vroeg hij en sprak den naam met eenigszins vreemd accent uit. Die ben ik, antwoordde Frits, met wien heb ik de eer Mijn naam is Janowski, zei de vreemdeling buigend, ik zou eenige oogenblikken op uw kostbaren tijd beslagwillen leggen. Ik heb een zaak van gewicht met u te bespreken. Goed, waarmede kan ik li van dienst zijn Een oogenblik,zijn wij hier vrij in ons spreken. Kan niemand ons beluisteren Neen, daar behoeft ge niet bang voor te zijn, sprak Werner verwonderd, gij hebt iets geheims met mij te bespreken TOT BIJWONING ONZER Eendrachtplein, SCHIEDAM Op 24 en 25 SEPTEMBER e. k. De belangstelling voor ons artikel RINSO neemt dagelijks toe. Duizenden huisvrouwen hebben reeds ingezien, dat door eenvoudig weeken in een Rinso-sopje het waschgoed prachtig helder wordt, zoodat boe nen en wrijven voortaan niet meer noodig zijn. Om nog meerdere huisvrouwen in staat te stel len met Rinso kennis te maken, zullen öp boven vermelde dagen jongedames een groot aantal proef- pakjes Rinso aan de huizen te dezer plaatse gratis uitreiken, terwijl tevens gedurende deze dagen interessante Rinso-demonstraties zullen worden gehouden. Wij noodigen alle huisvrouwen uit zich te komen overtuigen van de waarheid van onze bewering VLA ARD IN GEN. AMERIKA EN DE TANGER-KWESTIE. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft eenigen tijd geleden aan de belanghebbende landen doen weten, dat Amerika ten aanzien van Tanger rekent., op een politiek der open deur.jGeen dier regeeringen heeft Ameri ka nog geantwoord, terwijl bijzonderheden om trent de Amerikaansche mededeeling nog niet gepubliceerd zijn. Naar verluidt vroeg Amerika volledige gelijkheid in de behandeling van Amprikaansche burgers in de haven van lan ger. Deze politiek is ook als grondslag voorgesteld bij het Amerikaansche verdrag met Spanje, het welk, naar verwacht wordt, het eerste zal zijn van een serie gelijksoortige verdragen, waarover Amerika zal onderhandelen. NA DE ItAMP IN JAPAN. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische inschrijvingen voor het Japansche steunfonds zijn gestaakt, eenige inschrijvers hebben hun geld teruggevraagd. Volgens officieele mededeeling ontving het Russische stoomschip „Lenin", dat medicijnen voor de slachtoffers der aardbeving vervoerde, last, Japaq weer te verlaten, daar het vermoed Ja, mijnheer Werner, het zou voor u noch voor mij goed zijn, indien onze vijanden ons konden beluisteren. Onze vijanden, antwoordde Werner, gij meent dus, dat wij gemeenschappelijk vijanden zouden hebben. Ja, want de vijanden van Jozef Evan zijn de mijne en ik meen de uwe ook. Maar Werner haalde de schouders op. Ik begrijp u niet, vertel mij het doc! van uw komst. Terwijl Werner dit zeide, nam hij den vreem deling tegenover hem aandacht ig op. De man was nonchalant gekleed, zijn kleeren waren niet rijk. Toch maakte hij niet den indruk van ie mand uit liet volk te zijn. Zijn uiterlijk mocht dan van eenige verwaarloozing getuigen, hij was iemand, die met de beleefdheidsvormen zeer goed op de hoogte scheen en die een zekere gemakkelijkheid in den omgang toonde, als ware hij gewoon zich in beschaafde kringen te bewegen. Frits had hem onder het spreken een stoel gegeven cn hij zette zich daarop neer. Het doel van mijn komst zeide do vreem deling nu. U zult in ieder geval reeds geraden hebben, waarover ik met u wil spreken. Toch niet, antwoordde Frits. Hm, dan zal ik het u zeggen.Ik ben een vriend van Evan en daar voor u wel het spreekwoord gelden Etd „De vrienden van mijn vrienden zijn wordt communistische propaganda aan boord tc hebben. Ook de bemanning van een ander Sovjetschip Verd de landing verboden. DE ONTRUIMING VAN CONSTANTINOPEL. De Turksehe Generale-Staf zal ip 1 October a.s. zijn officieelen intocht in Constantinopel doen. Generaal Harington, de bevelhebber der intergeallieerde troepen in Turkije, zal zich op 2 October inschepen. CUBA. Uit Havana verluidtOp een onlangs ge houden vergadering van Cubaansche vetera nen en patriotten verklaarde generaal C; rlos Velez, de Cubaansche gezant te Londen Wij moeten een hervorming of een revolutie heb ben." Deze verklaring wekte veel opzien. De regeering van Cuba schijnt onwillig te zijn hervormingen in te voeren. Zij doet echter pogingen de hand te leggen op de hoofdlei ders van deze beweging, waaronder de voor noemde generaa} Velez en kolonel Gespange, oud-minister van Financiën, die naar. een on bekende verblijfplaats zijn gevlucht. De agi tatie duurt voort, terwijl de opwinding onder de bevolking steeds toeneemt. ook rr.ijn vrienden", meen ik dat ik u welkom zal zijn. Pardon, ik ken mijnheer Evan heel weinig, zeide Frits Werner nu een beetje stug en ben met zijn zaken en zijn vrienden niet bijzonder op de hoogte. Deze mededeeling sloeg den man chter aller minst uit het veld. Dan zal ik wat duidelijker moeten zijn, meende hij, ik dacht, dat een half woord voldoende zou wezen. U weèt misschien, dat ons beider vriend revolutionnair is. Daarvan heb ik wel eens iets gehoord. U drukt u nogal heel voorzichtig uit. En fin dat mag ik wel. Welnu, ik behoor tot de zelfde revolutionnaire organisatie als Evan. En Pardon, mijnheer Janowski, zoo viel Wer ner hem toen in de rede, ik wil niet, dat er een misverstand tusschen ons zal heerschen. Ik ben in 't geheel geen revolutionnair en sympa thiseer in gecnen deele met uw ideeën cn voor al ook niet met. uwe praktijken. En als u hier heen gekomen bent in de meening, dat ik u in eenige opzicht van drenst zou willen zijn of iiw oogmerken zou willen bevorderen dan ver gist gij u zeer. beslist. Een smakelijk lachje krulde de lippen van den vreemdeling. (Wordt vervolgd) ÜLi Cd I EDAMS CUE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1