Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 24 September 1923. No. 13751. Bureau j KOEMARKT 4. Telefoon Mtereommunaal 85. Postbus j 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent." Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Reuter verneemt, dat de Britsche premier de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om zijn collega's in te lichten omtrent het resultaat van zijn onderhoud van Poincaré. Ofschoon geen verrassende gebeurtenissen verwacht worden, woidt toch het herstel van het. Wederzijdsch ver trouwen tusschen de beide premiers van groot belang geacht. Er is zooals men Weet, vastgesteld, dat er geen conflict en geen meeningsverschil ten aan zien van het doel tusschen de twee regeeringen bestaat. Het gemeenschappelijk doel is de ver krijging van schadevergoeding van Duitschland en het herstel van het economisch leven in Europa. Er wordt op gewezen, dat door de ontwikke ling der gebeurtenissen in Duitschland Wellicht automatisch eenige kwesties zullen worden ge regeld, welke tot meeningsverschillen tusschen Frankrijk en Engeland aanleiding gaven. De „Times" zegt De beide premiers schij nen de kleine misverstanden te hebben weg gevaagd en er is reden te gelooven dat het naderend einde van Duitschlands lijdelijk verzet bet voor hen gemakkelijker maakte besluiten te nemen voor een gemeenschappelijk plan van actie in de naaste toekomst HET LIJDELIJK VERZET. Zooals bekend, zal de Duitschc Rijksdag op Sb September a.s. bijeenkomen. Men verwacht bij deze gelegenheid een belangrijke verklaring Van den Rijkskanselier, dr. Stresemann, in zake den strijd in het Roergebied, waarvan de beëin diging aanstaande wordt geacht. Vooraf zal, de Rijkskanselier besprekingen hebben met de direct of indirect bij dezen strijd betrokkenen, beden met de vertegenwoordigers der politieke en economische organisaties uit het Roergebied en het Rijnland en morgen met de premiers der onderscheidene Duitsche staten. Vooral door uiterst-links en -rechts wordt door middel van de pers steeds heftiger gefulmineerd tegen het opgeven van den strijd in het Roergebied. Des niettemin wordt algemeen een beslissing in dezen geest verwacht, zij het dan ook, dat men Wellicht nog niet terstond met zooveel woorden de overgave zal uitspreken. Gister hebben de rijksministers beraadslaagd over de brandende kwesties van het verzet in bet Roergebied. De positie van het kabinet wordt uiterst moeilijk geacht. In gezaghebbende kringen is men overtuigd dat ook in Fransche kringen, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, de opinie 'Uoet heerschen. dat zonder herstel van de Duitsche souvereiniteit, zonder normalen rechts toestand en bedrijfsvrijheid, een algeheele terug keer van het vroegere productievermogen van bet Roergebied onmogelijk is. Derhalve zal het besluit der Rijksregeering in geen geval een eapitulatie beteekenen, waardoor het Rijnland en het Roergebied zouden worden opgegeven. Uit verschillende plaatsen in Duitschland ko- 'Uen min of meer berichten over uitingen van een opgewonden stemming. In de afd. Breslau V0n de sociaal-democratische partij sprak een Pörtij bestuurder tegen het voortbestaan van "te coalitieregeering. De vergadering sprak zich echter met een meerderheid van 3/4 van het aantal uitgebrachte stemmen uit vóór het hand haven der groote coalitie. Te Altburg hielden do vaderlandsche veree- aigingen een vergadering, waar generaal Lu- 'lendorff in een redevoering de hoop uitsprak) 65 Dat is heel oprecht gesproken, zeide hij, maar |k misprijs dit volstrekt niet in u, wij moeten 'uderdaad weten wat wij aan elkaar hebben. En uaarom zal het goed zijn, dat ik u ook zoo'11 ^'Jort van geloofsbelijdenis doe. Welnu dan, ik en revolutionnair in hart en nieren. Ik meen, at de huidige maatschappij herboren moet °cden, maar dat daarvoor noodig is, dat zij Worde vernietigd. liet gezag van welke tide het komen moge en door wien het gedragen uge worden, het gezag is uit den booze. Wij men het vernietigen met alle ten dienste staan- 0 middelen, met alle. r- behoeft uwe anarchistische ideeën hier g, f Propageeren, zeide Frits koel, het is ver- ,.Je rSche moeite, uw theorieën leiden tot moord n doodslag. ben u 6'' ander kalm toe, maar daarvoor Y °°k niet gekomen. Ik meende echter j- ?'D-1 liever, waarvoor u dan Wel gekomen is, q Werner kort. jjv °ed- U weet van de uitvinding van professor Neen' ^pTechten daarop komen zijn zoon toe. doeh' '"'sUr, ik weet. wat u zeggen wilt, óók zijn he 1 er> Maar niet den bankier van Gielen. al ^thijdit. dat allen gereed zouden zijn als ,,het uur van de daad kwam." Ook zeide hij, dat Beieren en Pruisen toch eens het „vijandelijk slavenjuk" zouden afschudden. Een andere spréker zeide, dat Beieren zich het „Pruisische oppergezag" niet meer laat welgevallen. Te Hamburg is gisteren een demonstratie staking gehouden. Om 11 uur in den ochtend Werden verschillende bedrijven stilgelegd, ook het tramverkeer en het dagbladbedrijf. Orde verstoringen kwamen niet voor. BULGARIJE. Uit Belgrado verluidt. Zaterdag brachten extra- dities van de dagbladen nadere bijzonderheden omtrent de revolutie in Bulgarije, volgens welke de boeren en de communisten, bij hunne actie tegen de regeeririg groote voordeelen zouden heb ben behaald. De minister van BinnenlandsGhe Zaken, ge neraal Roussen, deelde aan Journalisten echter mede dat weliswaar een communistische be weging tegen de regeering gaande is, doch dat hem van eenig succes van deze beweging nog niets bekend is. DE ITALIAANSCHE PRINSESSEN. Er is een lichte verbetering ingetreden in den gezondheidstoestand van de prinsessen Mafalda en Johanna. GRIEKENLAND EN TURKIJE. De bladen melden, dat Tenedos en Imbros, Zaterdag aan Turkije zijn overgedragen. GRIEKENLAND EN ITALIË. Zaterdag had te Preweza een incident plaats, dat tot ernstige gevolgen had kunnen leiden, toen nt. de Grieken den Italiaanschen gezant toestemming weigerden om een detachement carabinieri Grieksch grondgebied binnen te zenden, ten einde den koerierdienst tusschen Janina en Italië weer op te nemen. Dank zij de tusschenkomst van den Japan- schen vertegenwoordiger, werd een overeen stemming bereikt. WILSON WEER CANDIDAAT Blijkens Verschillende berichten uit Washing ton, waarvan o.a. de „Chicago Tribune" melding maakt, schijnt er meer vorm te komen in de geruchten, als zou ex-president Woodrow Wilson zich gereedmaken, om als democratisch candi- daat op te treden bij de Amerikaansehe presi- dents-verkiezing van 1924. Ofschoon Wilson tot geen enkele bekend making hoegenaamd machtiging heeft gegeven, schijnt Jiet, althans volgens zijn beste vrienden, dat zijn gezondheid gunstiger is dan ooit sinds zijn bekende ineenstorting, en de leiders der democraten, die hem den laatsten tijd hebben be zocht, kregen den indruk, dat hij ingeval van een „deadlock" gehoor zou geven aan een verzoek, door de democratische conventie tot hem gericht, om zich candidaat te laten stellen. Wel heeft Wilson nog van tijd tot tijd last Van pijnen in de linkerzijde, maar geestelijk is hij even kranig als altijd en ook voelt hij zich niet gauw vermoeid. Men gelooft dat zijn vertrouwen hechter dan ooit is, dat de Ver. Staten zich ten slotte ge dwongen zullen zien, met de andere landen sa men te werken, speciaal zooals hij dat voorstelde tijdens de onderhandelingen over het verdrag van Versailles eA bij ziet niet in hoe dat verdrag ooit zal kunnen Worden ten uitvoer gelegd in den geest waarin het is geschreven, zonder de Als ge dat betoogen wilt, zei Werner, moet ge niet hier zijn, maar bij den bankier. Wat gaat mij dit aan. De ander glimlachte. U is merkwaardig kort van stof. Maar hoor me even bedaard aan. Ik zegu, dat de rechten op die uitvinding toekomen aan de erfgenamen van professor Evan, zijn kinderen dus. Zijn dochter stelt er geen belang in, zij zou wenschen, dat haar vader nooit die ontdekking gedaan had. Dat kan ik me levendig voorstellen, riep Frits Werner. Haar vijand, van Gielen, heeft een middel om haar te dwingen zijn rechten te erkennen en bovendien met zijn zoon in 't huwelijk te treden. Maar waarom vertelt ge mij dit alles. Omdat ilc u een voorstel wil doen. Een voorstel Ja, trouw met Alice Evan en neem er genoegen mee, dat alleen haar broer van die uitvinding pro fiteert. Kerel, riep hij, waar bemoeit ge u mee Hij vond het een alleronaangenaamst idee, dat deze man zich met zoo intieme zaken bemoeide en hij wenschte allerminst met dezen vreemde ling over het meisje te spreken. Vandaar zijn uit roep, die echter op mijnheer Janowski heel wei nig indruk scheen te maken. Ge moet niet boos worden, zeide deze, als ik u de zaak heb uitgelegd, zult ge mijn voorstel allicht beter begrijpen. Jozef Evan behoort tot onze vereeniging van revolutionnairen en wij Weten door hem sinds lang van die geheim- Advtrtmtiêni 15 regili 1.75 j elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. hulp van Amerika. Wilson is van oordeel, dat de Volkenbond zijp kracht hoeft bewezen,in liet Grieksch-Ita- liaansch geschil. Kolonel House, die zoovele jaren Wilson's getrouwe raadsman was, liet zich in een interview met een vertegenwoor diger van de „Christian Science Monitor" in vrijwel denzelfden geest uit. Hij gelooft absoluut, dat Wilson's idealisme op een gegeven oogenblik zal zegevieren. jg ALLERLEI. ,£Uit Londen De minister van Arbeid heeft tegen 14 September een conferentie bijeenge roepen van de verschillende partijen, Welke zijn betrokken bij de uitsluiting van de ketel makers. De uitsluiting heeft 11 weken geduurd, waardoor 60.000 scheepsbouwarbeiders werkloos werden gemaakt. Uit Tokio Het verlies van de Japansche marine ten gevolge van de aardbeving wordt officieel op 100 millioen Yen geschat. Uit Rome. Zaterdag heeft alhier een indruk wekkende rouwplechtigheid voor de slachtoffers van den moord van Janina plaats gehad. De leden der Koninklijke familie, Mussolini, de mi nisters, de voorzitters van Sen&at en Kamer en diverse burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede een enorme menigte, woonden de plech tigheid bij. Uit Peking. De regeering heeft een schade vergoeding van 25.000 dollar betaald voor den moord op den Amerikaan Coltman te Kalgen. De zaak wordt thans als afgedaan beschouwd. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. De geschenken, die de Koningin heeft ontvan gen ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum zullen voor een ieder ten Paleize Noordeinde Den Haag te bezichtigen zijn van heden tot en met, Zaterdag a.s. en wel dagelijks van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De Koninklijke familie naar het Loo. De Koningin, de Prins en de Prinses zijn Zater dagmiddag per gewonen staatsspoortrein van 1. u 18 min., waarin zich de Koninklijke salonrijtui gen bevonden, uit Den Haag naar Het Loo ver trokken. De burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn, deed de Koningin uitgeleide. Ned. R. K. Middenstand. Het Haagsche Gorrespondentiebureau meldt In een dezer dagen gehouden bestuursver gadering van den Ned. R. K. Middenstands bond Werd besloten, daar de reorganisatievoor stellen van den Ned. R. K. Middenstandsbond, tegen de verwachting in, niet tijdig genoeg in de verschillende instanties behandeld kunnen zijn, de algemeene vergadering niet op 4 Octo- ver doch op 8 November te houden. Tevens Werd besloten geen autoriteiten, or ganisaties of instellingen uit te noodigen, zoodal de vergadering dus beperkt blijft tot de eigen organisatie. Gemeentebelangen. Vrijdag en Zaterdag is teNijmegen de algemee ne vergadering gehouden van deNeei landscheVer- eenigingen voor Gemeentebelangen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, zinnige ontplofbare stof door zijn vader uit gevonden, dat explosiemiddcl, hetwelk zoo ontzettende uitwerking heeft. Wij hebben hem opgedragen alle pogingen in het werk te stellen, om dat geheim voor ons doel meester te worden terwijl bankier van Gielen het aan een groote mogendheid verkoopen wil. Wij kunnen er niet de millioenen voor geven, die de een of andere regeering dit geheim waard is, anders zouden wij onze kans gewaagd hebben bij den bankier. Hem is het slechts om het geld te doen en konden wij genoeg bieden dan zou hij ons het geheim van de samenstelling verkoopen. Daar dit echter niet gaat, willen wij het 01^ met geweld veroveren. En ge ziet daarvoor niet op tegen geen enkel middel Juist. Als de dood van den bankier ons er aan helpen kon, zou hij sterven, sprak de ander koud. Oh, riep Werner, dan hebben jullie daarvoor ook den professor vermoord. Neen, dat zou heel erg dom van ons geweest zijn, want zijn dood heeft ons niet nader tot het doel gebracht, dat wij beoogen. Maar luister nu verder. Gij zijt in het bezit van het geheim 011 gij moet het ons leveren..En daarover kom ik hier met u onderhandelen. Hé, sprak Werner met oprechte verwondering, ben ik in het bezit van heL geheim Maar je bent al bijzonder slecht ingelicht, hoe komt ge daar ïiu bij De ander knikte nadrukkelijk. Jawel, zeide hij, toen professor Evan naar den Beukenhof ging, had hij de noodige papieren eindigende 21 Sept. in' Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 93 faillissement# in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 21 September 1923 2913 faillissementen tegenover 2186 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Pensioen jagerij. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam was van de afgetreden wethouders de hoeren Duijs, Donia, Brinkman en Van Velsen een verzoek ingekomen om in het genot van pensioen te worden gesteld. De heer Pelt(V. B.) zeide, niet tegen inwilliging van deze aanvragen te zullen stemmen, omdat de betrokkenen krachtens, de verordening recht op pensioen hebben. Echter meende hij namens een belangrijk deel van de burgerij een ernstig woord van afkeuring te moeten uitspreken ten aanzien van Duys, iemand, die nog in de kracht van zijn jaren is en in dezelfde positie verkeert als wan neer hij nimmer Wethouder was geweest, en vooral ook om de wijze, waarop hij inzonderheid gedurende de laatste jaren zijn taak heeft opge vat, door zoo nu en dan eens in Zaandam te ko men kijken hoe het gaat. De heer Pelt stelde voor, geheel te breken met het pensionneeren van Wethouders. Hoewel dit theoretisch misschien wel denkbaar is, was hem in de praktijk geen geval bekend, waarbij een wethouder ten gevolge van het bekleeden van zijn functie blijvend particuliere inkomsten had moeten derven. Het wethouderschap is steeds waargenomen als een nevenbetrekking. Bij de stemming over het voorstel-Pelt (af schaffingvan depensioenenjstaakten de stemmeh zoodat in de volgende vergadering opnieuw ge stemd moet worden. Voor het voorstel stemden alle burgerlijke leden, tegen de socialistische le den Herziening Indisch reglement. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening yan het Reglement op het beleid der Regeering van Ned.-Indië. Blijkens de Memorie van Toelichting be paalt dit Wetsontwerp zich tot de wijzigingen, die het rechtstreeksch gevolg zijn van de jongste Grondwetsherziening,. Door deze herziening zal een nieuwe schrede worden gezet in de richting van vorming eener eigen machtssfeer van Indië, welke vorming aan vang nam met de decentralisatie-Wetgeving van 1903en met de wettelijke erkenning der financieele afscheiding van Nederland (1912), de instelling van den Volksraad (1916) en de reorganisatie der grondslagen van het gewestelijk en plaatse lijk bestuur (1922) Werd voortgezet. De belang rijkste taak, waarvoor de wetgever zich daarbij ziet geplaatst, is de schepping van een orgaan van dien aard, dat aan den Landvoogd, in samen werking daarmede, de regeling van de inwendige aangelegenheden met, vertrouwen kan Worden overgelaten. Het Wetsontwerp zoekt de oplossing in een versterking van het vertegenwoordigend karakter van .den Volksraad en in de invoering van een Werkwijze voor de behandeling van rege lingen van wetgevenden aard, die zoowel mede zeggenschap van dien Raad, thans enkel een ad- viseerend college, als de geregelde afdoening van den wetgevenden arbeid waarborgt. De stand der vakbeweging. De „R. K. Vakbeweging" wijst, er op, dat het ledenverloop in de katholieke vakbeweging blijft aanhouden. In de eerste helft van het jaar 1922 was er een en instrumenten bij zich. Die zijn immers door Jozef Evan nagezocht Juist, ik dacht Wel, dat u dit wist en hij be weert, dat het geheim van de samenstelling daaruit niet viel op te maken. Hij beweert dat. Ge zegt dat op een toon of ge hem niet ver trouwt. Wij vertrouwen niemand. Toen hebben ^v'ij iemand ontboden, die met de chemie en ver wante vakken volkomen op de hoogte is en die als.er uit de nagelaten papieren iets valt op te sporen dit zeker Wel zal kunnen. Maar de kist is in tusschen verdwenen. Zij is verdwenen inderdaad. En wij eischen den inhoud van u op. Van mij Ge meent dus, dat ze in mijn bezit is, riep Werner. Ongetwijfeld. Dien nacht, dat de kist verdwe nen zou zijn, waart gij op den Beukenhof, die toen uitnemend bewaakt werd, zoodat niemand het huis kon genaken. Nu kunt gij wel bewej-en van die verdwijning niets af te weten, maar gij moet daar de hand in gehad hebben. Met welk recht zou ik mij dat alles hebben toe geëigend, vroeg Werner verwonderd. Oh, ik denk ten naastenbij, dat gij van Gielen niet hebt vertrouwd. En dat gij misschien voor .1 zelf,misschien voor de dochter van den pro cessor op diens nalatenschap de hand gelegd hebt. Gij raaskalt man, ik" zou gek zijn als ik nog verder naar uw onzinnige beweringen luisterde. Ik weet van die kist absoluut niets. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1