Dr. J. Bauwens. verlies van 16.941 leden, in de eerste helft van dit jaar van 13.877, dus 3064 minder. Toch had dit gunstige verschil grooter- moeten zijn, omdat mag worden aangenomen, dat tie zelf kant, zooals we dien reeds eerder noemden, toch kleiner en het aantal solide leden in verhouding grooter wordt. Het tweede kwartaal van dit jaar is óók wel iets beter dan het eerste het verlies was 6734 tegen 7153 in het eerste kwartaal doch nog eens, het tempo van den terugloop blijft te sterk. Bij de andere vakcentralen staat het, er niet beter voor (van het N.A.S., dat in tweeën is uiteengevallen, zijn geen .gegevens bekend). Ziehier de cijfers 1 Januari 1 April 1 Juli 1923 1923 1923 N.V.V. 201.045 192.581 186.148 R.K. Vakb. 122.673 115.-520 108.786 C.-N.V. 62.521 58.960 56.163 A.N.V. 45.759 45.210 44.827 N.A.S. 21.758 22.111 Uit deze cijfers blijkt dus, dat, het N.A.S. bui ten rekening gelaten, de Nederlandsche vakbe weging in de eerste helft van dit jaar in totaal 36.074 leden verloor. Verzet tegen de bedrijfsbelasting. Te Zaandijk is een georganiseerd verzet op touw gezet Legen de zakelijke belasting op het bedrijf. Van de 13 industrieelen, die aldaar in deze belasting zijn aangeslagen, hebben drie het hoofd op het blok gelegd, doch de overige tien weigeren halsstarrig ook maar een cent te be talen, omdat zij deze belasting in hooge mate onbillijk en onnoodig oordeelen. In verband hiermede ontvingen Zaterdag morgen twee der tien industrieelen bezoek van den deurwaarder. Deze kwam beslag op den inboedel leggen hij deed daarbij de mededee- ling, dat de inboedel 1 October zou worden verkocht ter voldoening van de verschuldigde belasting. De tien industrieelen hebben naar aanleiding hiervan een onderhoud gevraagd met B. en W. Dit. is hun echter geweigerdeerst moeten zij betalen. In een nadere samenspreking hebben de in dustrieelen daarop eenparig besloten het ver zet vol te houden, „tot het bittere einde." Betooging. Te Amsterdam heeft gister de door het N.V.V. en de S.D.A.P., uitgeschreven demonstratie vóór de handhaving van den achturendag, vóór be drijfsorganisatie en tegen de Vlootwet plaats gehad. Volgens de „Courant" zijn er 60.000 deelne mer geweest en is alles ordelijk verloopen. Onder de sprekers waren Jan Duys, Kleere- kooper, Troelstra en Suze Groeneweg^ zoodat men het peil der redevoeringen wel kan indenken. Er is braaf gescholden op de „slechte regeering", vooral door de roode Kamerleden, die voorver- mindering van hun vergoeding vreezen, voorts is er veel geapplaudiseerd en tenslotte zijn allen toch maar weer naar huis gegaan. Ook door het N.A.S. de actieve concurrent, is een gelijksoortige meeting gehouden, waar het natuurlijk nog wat ruiger toeging. Of men door zulke middelen iets bereiken kan, zal echter de vraag zijn. Autobussen. Met bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft, met het oog op de in den laatsten tijd voorgekomen ongelukken met autobussen in het belang zijner handelsreizigers-leden, tot den Minister van Waterstaat het verzoek ge richt in het leven te roepen, 't zij van Rijks- 't zij van Gemeentewege een controle op het materiaal der autobussen Bovendien vraagt het te bevorderen dat een regeling van den werk tijd voor chauffeurs van autobussen tot stand komt, waar deze thans in verscheiden gevallen de 15 uur per dag overschrijdt. De Rijksmiddelen. Blijkens het ontwerp van wet op de Middelen verschillen de ramingen der voornaamste in komsten voor het dienstjaar 1924, vergeleken bij het vorig dienstjaar, als volgt Grondbelasting plus 482.000, Personen be lasting plus 500.000, Inkomstenbelasting, divi dend- en tantiémebelasting gelijke raming, Ver mogensbelasting min 500.000, Accijns op suiker gelijke raming, Iel. op wijn min 200.000, ld. op gedistilleerd min 9.900.000. Id. op zout plus 100.000. Id. op bier plus 600.000, id. op ge slacht plus /1.200.000,ld. op tabak min ƒ3.000.000 zegelrechten min 2.500.000, Registratierechten min 200.000, Successierechten plus 1.000.000. Invoerrechten min 4.000.000, Statistiekrecht min ƒ.200.000. Eon proclamatie van de Koningin Volgens de „Avp." zal de Koningin zich dezer dagen met, een proclamatie tot het volk wenden in verhand met haar jubileum;. -N. V. Exportcontrole. Zaterdag zijn, naar het Haagsche correspon ded ieburoau meldt, e n aantal fabrikanten onder leiding van de commissie van voorberei ding van de oprichting der N. V. Exportcentrale te 's-Gravenhage bijeengekomen. Na uitvoerige besprekingen verzocht de ver gadering de commissi- een uitgewerkt schema aan alle fabrikanten, die van hun belangstelling blijk gaven, toe te zenden. De commissie zal daartoe dezer dagen bijeenkomen. Daarna zullen de fabrikanten tot een nieuwe vergadering te Utrecht worden bijeengeroepen. Secretaris is xnr. M. G. J. Bevers te Delft. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Geschenk aan de R.K.Leeszaal te Schiedam. Het doet mij genoegen namens het Bestuur der R. K. Leeszaal den Katholieken van Schiedam te kunnen berichten dat door de firma Gebr. Vincent een sierlijke lamp, van gesmeed ijzer, is afgestaan om te worden opgehangen in de studiezaal boven. Nog zijn de circulaires niet alle verzonden en reeds kwamen eenige niet onaanzienlijke bijdragen binnen. De burgemeester was daarbij zoo welwillend om zijn persoonlijke ingenomen heid te betuigen met ons zoo vergevorderd plan en wilde zich wej als lid opgeven. Men vergeve mij deze onbescheidenheid ter wille van de goede zaak, en nu ik dan toch eenmaal onbescheiden ben, wil ik hier nog aan toevoegen, dat ons, onder vele andere, de werken zijn toegezegd van Vondel, Bilderdijk, Huygens, Schaepman. Zoetmulder,. van Corneille, Racine, Molière Bourdaloue Fé- nélon, Shakespeare, Thackeray, Dickens, Odysseus en Ilias in het Hollandsch vertaald, Virgilius, enz., een macht moderne Fransche en Engelsche romans, Fransche, Duitsche en Engelsche illustraties. Ook zijn meerdere stan daardwerken ons in bruikleen afgestaan en heeft een edelmoedig' iemand ons zijn catalogus ter inzage geven, opdat We zelf zouden aanstippen wat wij zouden kunnen gebruiken van wat hij zelf niet strikt noodig had. Mogen deze voorbeelden gevolgd worden en ieder het zijne, hoe weinig ook, bijdragen tot oprichting en in standhouding van een zoo nut tige, een tegenwoordig zoo onontbeerlijke inrich ting als een R.K. Leeszaal. Nog eens laat in ieder katholiek huisgezin minstens écn persoon lid worden en waar dit financieel kan, meerdere personen. Schiedam heeft dikwijls veel gedaan voor instellingen en werken van liefdadigheid buiten de stad. Laat men zich nu niet onbetuigd nu het gaat om een bij uitstek Schiedatnsche instelling, waar We zelf en onze kinderen van profiteeren. Mag ik ten slotte nog een beroep doen op de bezitters van technische werken, voor zooverre althans ze deze zelf niet meer noodig hebben We hopen Katholiek Schiedam op de hoogte te houden van Wat er in en met de R.K. Leeszaal gebeurt. Binnenkort dus meer en, ik twijfel er niel aan, of het zullen, door uw toedoen, weer even heugelijke lijdingen zijn. Genootschap van den Stillen Omgang. De mannencongrcgatie van de H. Familie in de Singelkerk heeft besloten tot oprichting van „het Genootschap van den Stillen Omgang". Ook, niet-leden dezer congregatie kunnen zich daarbij aansluiten dezer dagen zullen uitvoeri ger mededeelingen daaromtrent worden bekend gemaakt. Zuster Ida f Gister, Zondag 23 September, is in het Hip- politus-Gasthuis te Delft, overleden onze oud- stadgenoote de eerW. Zuster Ida, in de wereld mej. A. de Lange. Een langdurige ziekte maakte een einde aan haar Werkzaam leven. Rosa's 2e bloemententoonstelling. Uit het drukke bezoek dat Zaterdag j.l. de tentoonstelling mocht hebben kan met genoegen worden geconstateerd dat vele Schiedammers het arrangeeren dezer tentoonstelling op prijs weten te stellen. Het is dan ook én daarom én op veler verzoek, dat de tentoonstelling nog met een dag, met toe stemming van den heer burgemeester kan worden verlengd. Verschillende exposanten hebben nog Zater dag hunne bloemen ververscht zoodat de aanblik nog even schitterend is als te voren. Te 10 uur hedenavond zal de tentoonstelling officieel worden gesloten. Zij die om een of andere reden haar verzuimden te bezoeken zijn dus alsnog in de gelegenheid. De entreeprijs is heden 0.15. Aan de 500e bezoeker Wordt een blijvend bloem stuk ter waarde van ƒ10 ter beschikking gesteld door het incasso en informatie bureau C.van Kat wijk, aangeboden. Hedenavond 71/.. uur maakt het Muziekgezel schap „Harpe Davids" nog een rondegang door de stadwaarbij de volgende route genomen wordt: Gebouw Liefde en Vrede Tuinlaan, Gerrit verboonslr., Koemarkt, Broersveld, Lange Kerk straat, Hoogstraat, Korte Dam, Lange Haven, R.K. Volksbond. Cursus. De 1ste Schiedamsche Pluimvee- en konijnen- vereeniging v./h. V. P. N. zal hij voldoende deelname in den a.s. winter voor de leden een pluimvee wintercursus houden. Deze cursus zal Worden geleid door iemand van den Rijks voorlichflhigsdk nst, de deelnemers zullen voor zoover hen dit mogelijk is een klein lesgeld betalen. Waar het voor Vrijdag 28 Sep tember a.s. moet blijken of er voldoende deel name is om dezen cursus te doen houden, zal het noodig zijn zich voor of op Woensdag 26 Septem ber d.v. schriftelijk voor deelname te melden aan den secretaris dei' vereeniging. Ook voor dames bestaat gelegenheid zich voor dezen leerzamen.cursus, te melden. Flora. E'en welvoorziene disch twee mooie hoofd films naast een aardig bijprogramma. „Dubbel gevaar" waarin de aanwezigheid van tweelingbroers tot grappige verwarring leidt, is een mooie „cowboy-film" trouwens Hoot Gibson speelt de hoofdrol, wat immer een attractie op zich zelf is door zijn origineele le vendigheid en echte geestigheid. Grootseh ook in opzet en uitbeelding is „Het vlammende vuur", een dramatisch spel in 5 af- déeling'en. Ongebondene driftige neigingen en ontactische beteugeling leidden tot zulke verstrekkende ge volgen, dat misdadige handen de groote vuur werkfabriekvan Danby &Son een prooi der vlam men doen Worden. Deze geweldige brand vertoont zich in al zijn fantastische vernieling. Wij bevelen dit programma dan ook gaarne aan. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen, .van 1 tot 2 uur 's middags wit kinderschoentje, reparatieartikelen voor auto, portemonnaie met sleuteltjes, portemon- naie inh: 9 cent, ceintuur, 2 dienstvrijbiljetten, zwarte hond, blauwe duif, fabriekspenning, kinderportemonnaie inh. bons, imitatie vulpen houder. Bij vinders portefeuille, G. Stolk, Brugman- straat 51 kinderhandtaschje, J. Winkes, West- fr. straat 108a Zecuwsche broche, W. de Haas, Nieuwsticht M 42; portemonnaie inh. portret jes, A. Geul, St.. Liduinagesticht zwart hondje, N.'van der Lee, Middelharnisschéstraat 25; portemonnaie met inh., A. van Hees, Station straat 19 medaillon, N. Boogaard, Broersveld 36a heerendas, A. Meijnckens, Nieuwstraat 18 ceintuur en matrozenmuts, W. Fokke, Pr. Fr Hendrikstraat 27 bok, J. Sterenborg, L. Nieuw straat 69 grijze handschoen, K. van Zon, Rott. Dijk 9/10 kerkboek, L. Swarts, St. Anna Zus terstraat 6damestasch inh. portemonnaie, G. Oomen, Hoofdstraat 53/3 horlogeketting, G. Vol, van Beverenstraat 15beursje met inh., van Pelt, Drukkerij „Eendracht" Westfr. straat geld, G. Koeten, N. Maasstraat 49b geldbeursje, A. van Meurs. K. Singelstraat 12 ceintuur, C. Meijer, Stephensonstraat 26 gym nastiekschoen, C. Steens, Hoogstraat 35 doublé manchetknoop, A. de Roo, Kreupelstraat 33 ring met sleutels, A. Weber, v. Leeuwenhoek straat 72 postduif, C. v. d. Mark, Kreupelstraat 62broodzak, P. Verhagen, 'Brouwerstraat 15 rijwiel, Huizer, Hagastraat doublé broche met portret, A. Liebeek, Maasdijk 112b gouden ring, A. OuWeneel, Gustostraat 30 zwarte da meshandschoen, A. van Baten, L. Achterweg 7a wit, koralen dameshalsketting, B. Dekker, Bui tenhavenweg 158 2 studieboeken, J. Scholten, Zalmstraat 38 kinderportemonnaie, W. v. d. Ende, L. Kerkstraat 31 bruine damespoite- monnaie, A. Kooij, Wilhelminastraat 10 tocht scherm van een auto, L. van Luin, Houtstraat 18a tochtscherm, Jöngsthövel, Houtstraat 19 gummihoed A. Krabbendam Veenlandstraat 18b fox terrier F. Wiegmans Roosbeek 9/1 Lip's sleutel A. Tettero Nieuwe Haven 293a sleutel Lek, rijwielbewaarplaats, Station. De heer Joh. Kemp van hier, is aan de nijverheidsavondschool te Vlaardingen benoemd tot leeraar in de electrotechniek. Zaterdag zijn door de politiede gebr. O. aangehouden zij hadden een hoeveel heid oud ijzer van het terrein der firma v. Lmb- den gestolen. Zaterdag is door de politie in bewaring gesteld J. B. C. S„ die er van ver dacht woidt, als beheerder van een Werklieden- ziekenfonds, ƒ300 te hebben verduisterd. Uit de publieke telefooncel aan het spoorstation, is Zaterdagnacht een micro foon gestolen. Gisteravond kwart over elf, is de 26-jarige J. v. Dijke, die per rijwiel op Weg naar zijn woonplaats Rotterdam Was, nabij het Roode Hek, door een achteroprijdenden motor omvergereden. Wielrijder, motorbestuurder en de man op de duo, smakten tegen den grond en bekwamen allen kneuzingen en ontvellingen de voertuigen kwamen er beter aï alleen de motorfiets was licht beschadigd. De wielrijder, die zijn linker-onderbeen had gekneusd is met de hulp van een Schiedamschen rechercheur huiswaarts gegaan. De motorrijder, P. W. uit Rotterdam, gaf als oorzaak van de aanrijding op, dat 3 automo bielen die hij tegenkwam, plotseling hun schijn werpers doofden, waardoor hij voor 'n oogenblik niets zag en toen juist tegen den wielrijder reed. Door de politic is proc e-s-v e r- baal opgemaakt tegen D. R., gewezen reizigei van de firma Sick en v. d. Berg uit Rotterdam, die met vervalschte kwil anties ten name van zijn vroegere patroons, geld heeft geïnd bij café S. en slager K. Op het oogenblik is bedoelde persoon voor eenzelfde feit in Delft achter slot en grendel gezet de commissaris van politie heeft echter zijn overbrenging naar hier, bij de Delftsche autoriteiten aangevraagd. UIT ROTTERDAM. Gebr. Lampe's Modemagazijnen. Zooals men uit vroegere advertenties in ons blad reeds weet, zijn hedenmiddag de dubbel vergroote modemagazijnen van Gebr. Lampe, a. d. Hoogstraat, hoelc Spui, geopend. Binnen een half jaar werd deze verbouwing, onder de bekwame leiding van den heer Vervat-, hoofdvertegenwoordiger van het Arcliitecten-Buc reau Jacot en Zinsmeister, te A'dam, door dt aannemersfirma J. de Waai, uit R'dam en mes de allerprettigste medewerking der werkuemêre tot stand gebracht, en ongetwijfeld heeft deze zoo vlot van stapel geloopen uitbreiding Lampe's modezaak verheven tot een der grootste en best ingerichte van geheel Rotterdam. Opvallend is 't, hoe practisch en keurig de diverse etalages, die een front van meer dan 70 M. heslaan, zijn aangebracht. Op alle punten kan 'men de geheele etalage-ruimte overzien en door een origineele passage, is het mogelijk ge worden expositie-gelegenheden te scheppen, welke een duidelijk bewijs leveren dat het ver bouwingswerk aan prima vakmenschen was toevertrouwd. Tot zelfs in de heneden-winkel ruimte zijn magnifieke etalages ingericht, welke men door middel van doorkijken in de volle grootte en schoonheid kan bewonderen. Prachti ge lichteffecten worden in den avond bereikt met de z.g. wissel-verlichting, waardoor de meest varieerende kleur-schakeeringen in de uitstal kasten worden verspreid en waarvan practisch dc Gebr. Lampe in Rotterdam het eerst de uitvoe ring hebben aangedurfd. Ook de overige verlich ting, bestaande uit artistiek aangebrachte electri- sche lampen en kaarsen draagt niet weinig er toe bij, om het geheel een nog grootscher effect te geven. De betimmering der etalage-kasten, gemaakt door de specialitcite op dit gebied, de firma J. de Groot, uit A'dam, is eveneens in haar uitvoering met kunstzinnig snij- en Leeld- houw-werk eenig voor Rotterdam te noemen. Op de eerste, tweede en derde étage bevinden zich de ruime, helder-lichte magazijnen, welke respect, zijn ingericht voor den verkoop van damesmantels, dames costumes, japonnen en mantelcostuums en meisjesklëeding, dames blouses en -rokken. Behalve over den ontzaglijken voorraad hier aanwezig, beschikt de firma Lampe ook nog over andere groote „voorraad-schuren", waardoor zij in de gelegenheid is, haar cliënten steeds de meest varieerende en uitgezochte sorteering voor billijken prijs aan te bieden. Al deze magazij- 'nen worden nog met eikenhouten betimmering vervolmaakt, welk werk wegens het korte tijds bestek nog niet ten uitvoer kon gebracht worden- Op de 5e étage is verder plaats gemaakt voor de ateliers terwijl onder het geheele gebouw een 3 M. hooge kelder is gelegd, bestemd voor de expeditie en waarin tevens nog een parti-kamer voor het personeel is gelegen, 't Geheele pand is natuurlijk voorzien van centrale verwarming', lif ten en huistelefoon, zoodat men ten volle kan zeggen, dat Rotterdam weer een hoog-modern en grootsch-ingericht winkelhuis rijker is gewor den. We wenschen dan ook dc Gebr. Lampe het beste succes met hun ondernemingsgeest en durf- De prachtcollectie gezonden bloemen getuigden er reeds van, dat wij niet alleen het werk der firma willen waardeeren, de goede naam der firma biedt trouwens ook voldoende waarborg, dat in de toekomst dc zaken zullen blijven fl°' reeren. 4 Als een bijzonderheid diene nog te worden ver meld, dat door fi'. Bonaventura Kruytwagen, den bekenden geleerden Franciscaner-pater nagezocht en gepubliceerd, dat op den grond, waar thans de Gebr. Lampe hun zaak hebben» vroeger in 1504, de woning stond van den groo- ten Rotterdammer, Hendrik de Lettersnijder- Uit piëteit voor dit bijzondere l'eit liet de firm3 een bronzen plaat in den voorgevel a.d. Hoog straat aanbrengen, waarop -'e woorden Hier woonde in 1504 Hendrik de Lettersnijder Zaterdag heeft de 5 1-j a r i e vrouw C. M. C., in haar woning aan de MauritS' straat, zich tijdens een vlaag van waanzin met pe' troleum overgoten en zich toen daarna in bra11 gestoken. De vlammen werden gedoofd ff"3 een zg. vuurdooder door een ter hulp gesnelde" monteur. De ongelukkige was over het geheel0 lijf met zware brandwonden overdekt, en 13 overleden. Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk b ij -Antwerp0 Omstreeks zes uur Zaterdagnamiddag vertrok ken uit Tilburg een vijftal kegelaars, bestaan uit de heeren H. van Gerwen, H. v. d. Breh' J. Stevens, G. van Blerk-en Leo v. d. Velden ff" een auto van den heer Jvan Heugten (autoyc'j) huurder) bestuurd door den eigenaar zelf na® Gilze, ten einde aldaar deel te nemen aan korpswedstrijden, uitgeschreven door de kP^n club Genoegen zij ons doel, ter gelegenheid haar 75-jarig bestaan. Na aldaar aan de Vt strijden deelgenomen te hebben, besloten heeren gezamenlijk een uitstapje te maken door te rijden over Breda naar Antwerpen- Merxem gekomen, moest men den overweg va een aldaar den weg kruisenden spoorlijn overs ken. Bij het passeeren van dezen overweg plotseling de auto gegrepen door een goeder0^ trein, die de ter plaatse gelegen helling in een ke vaart kwam afgereden. De auto werd °D'f veer 300 meter ver medegesleurd, de inzitten e werden er uit geslingerd, met het noodlo gevolg, dat twee hunner op slag gedood Weri^ en drie zwaai' gewond. Alleen de heer Van H0" ten, die zich aan een der buffers van den wist vast te klampen en in deze houding j dien afstand Werd medegesleurd, kwam er g0 ongedeerd af. p De heeren G. v. Blerk en H. v. d. Brekel h" den het leven er bij gelaten. Het gebeurde verwekte groote opschud"1^ en verslagenheid, te meer, daar de slacht,off0rS sportgebied alom bekend zijn. De heeren v. Gerwen en Leo van der Velclc zijn ben bestuursleden van Willem II, terwijl °°k anderen op sportgebied op den voorgrond tr0(- '..j Ten gevolge van het ongeluk Werd de Wedst' Willem IIEindhoven afgelast, terwijl V4 II reeds gistermiddag een condoleance-teLg0' van de N. V. B. ontving, waarin deze 1,1 gaf van warme deelneming bij dit noot"0 gebeuren. n Het onderzoek, cloor dè justitie uit AntNVtM gehouden, was nog in vollen gang. De overn wachter was bereids in hechtenis genoineff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2