succes voor het patronaatswerk. God schenke hem kracht en lust voor veel arbcids Bij het juvenaat zijn thans aangesloten 154 vereenigingen bij het vorig jaar vergeleken een vermeerdering van 6 deze vereenigingen tel len samen meer dan 10.000 leden. Aanbevolen wordthet invoeren van eene algemeene 14. Communie, welke tweemaal in de maand gehouden den geest onder de jongens merkbaar verbeterde het. meedoen in Sacra mentsprocessies met deputatie en vaandel het deelnemen aan Retraites voor jongens van 13 en 14 jaar (te Seppe) gegeven het bevorderen van het missiewerk door gezamenlijk sparen tot, vrijkooping van heidenkinderen het verdeelen van het patronaat in vaste groepen van jongens en aanstellen van bepaalde commissieleden over elk dier groepen. Het verplichtend stellen van spa ren. Ter navolging wordt voorgehouden in plaat selijk blad iederen Zaterdagavond een jeugdru briek bevattende lo. een weeklijst van agenda der verschillende jeugdvereenigingen, 2o. een artikel voor de ouders over de jeugdorganisatie in het algemeen en over de vereenigingen ter plaatse, cursussen, bijeenkomsten, enz. in het bijzonder. En deze waarschuwing wordt gelanceerd tegenwerken van een voetbalclub strekt ten nadeele van het patronaat, terwijl medewerking de jongens juist maakt tot trouwe patronaats leden. De standplaatsaïtrek bij de spoorwegen. Naar de Msb. verneemt, heeft de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen bij de regeering ingediende nieuwe regeling be treffende den standplaatsaftrek de ministerieele goedkeuring verkregen. Zij zal reeds 30 Septem ber a.s. Worden ingevoerd. De directie heeft daarbij het advies van den loonraad gevolgd met uitzondering van enkele gemeenten als Eijsden, Geertruidenberg, Geldermalsen, Gronsveld, Nun- speet, Rhenen, Valkenswaard, Zaltbommel en Zevenaar, welke van de derde naar de vierde klasse zijn overgegaan. De aftrek van de 2e, 3e en 4e klasse zal on derscheidenlijk bedragen 4, 8 en 16 pGt Afwezigheid wegens ziekte. Bij een voor pile departementen geldende be slissing is bepaald, dat onder afwezigheid wegens ziekte niet moet worden verstaan afwezigheid wegens besmettelijke ziekte in het huisgezin van den ambtenaar, zoodat laatstbedoelde af wezigheid is aan te merken als een reden tot evenredige vermindering van verlof. Kinderbescherming. Mede naar aanleiding van hef rapport van de Tucht Unie over het collecteeren en venten door kinderen, is op aanstichting van liet centrale bureau der Kath. Sociale Actie een commissie samengesteld, bbstaande uit vertegenwoordigers van de Kath. Sociale Actie, der R.K. Vrouwen bond, Sobriëtas, Wit-Gele Kruis, Herwonnen Levenskracht en de R.K. vereeniging voor longlijders en zwakke kinderen, die een nauw keurig onderzoek zaJ instellen naar evcntueele misbruiken bij het houden van bloemen- en speldjesdagen, maatregelen wil beramen om zoo mogelijk die misbruiken te voorkomen en een en ander in een rapport hoopt kenbaar te maken. Deze commissie is haar werk reeds begonnen. De Centrale Rijnvaartcommissie. Op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Brautigam betreffende het uitstel van de Septemberzitting van de Centrale Rijnvaart- Commissie, heeft de minister van buitenland- sche zaken geantwoord In verband met de Volkenbondsvergadering te Genéve werd de Septemberbijeenkomst van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart tot een lateren datum uitgesteld. Ofschoon met het oog op de bezigheden van verschillende leden, die zitting hebben in andere rivierencommissies, welke in de komende maanden bijeenkomen, de daturn aanvankelijk op 15 December was gesteld, bestaat thans het voornemen de ver gadering te houden terstond na afloop van de Volkenbondsvergadering. Uitsluiting in de textielindustrie. Gister is te Deventer de uitsluiting der ar beiders in de textielindustrie begonnen. Hierbij zijn betrokken 160 arbeiders bij de Kon. Ver. Tapijtfabrieken waar nog eenige smeden en bazen aan het werk bleven, voorts ruim 60 ar beiders bij de firma II. J. Peters en een 50-tal in kleinere bedrijven. De meestcn dezer arbeiders zijn niet georganiseerd. Zij zullen zich moeten vervoegen bij het Burgerlijk Armbestuur om steun. Honderd arbeiders zijn bij de „Eendracht" aangesloten en tien hij christelijke organisaties. Tegen salarisverlaging. Donderdag hebben de R. K. centrale van burgerlijk overheidspersoneel, de R. K. bond van spoor- en trampersoneel St. Rafaël en de Pi. K. bond van politiepersoneel St. Michael ver gaderd ter bespreking van <Je actie welke het R.K. overheids- en semi-overheidspersoneel zal voeren tegen de regeeringsplannen inzake de salarisyermindering. Besloten werd, zoo mo gelijk in do eerste helft van October een groote protest-vergadering te houden te Utrecht en aan de onlangs in het leven geroepen, over het geheele land veispieide comités van actie te verzoeken, plaatselijk of gewestelijk vergaderingen te be leggen. Flink zoo Het N. V. V. dat een uitnoodiging tot sa menwerking aan de diverse vakcentrales heeft gezonden inzake de 48-urige werkweek, heeft een afwijzing ontvangen van hei U.K. Vak bureau, dat mededeelt, dat het niet aan de voorgestelde bespreking zal deelnemen, omdat het niet wenscht mee te gaan met een actie gedicteerd volgens een door het N. V. V. een zijdig opgesteld program. De ramp in .Japan. Tot op Zaterdag jl. was ten bate van de slacht offers van de aardbeving in Japan bij het. Cen traal Nederlandse!) Comité 114.360.735/2 inge komen. Opgave van verschillende lijsten wordt nog verwacht. Nederlandsch fabrikaat. De September aflevering van liet tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" geeft op bijzondere sterke wijze weer op welke krach tige wijze de Vereeniging werkt. Wij treffen daarin o.a. aan Heb verslag der Algemeene Vergadering, ge houden op 5 September Le Rotterdam, met. de belangwekkende rede van den Voorzitter, den heer Ir. J. van Dusseldorp, waarin opgenomen een overzicht omtient hetgeen door het Bestuur tol stand werd gebracht. „De Nijverheidstentoonstelling te Rotterdam" waaruit blijkt welk een groot succes deze is geweest, hoewel moest worden geconstateerd, dat hij den opzet wel tegenwerking moest, wor den overwonnen (echter niet van cle zijde der deelnemers), maar dat het resultaat van een jaar hard werken is geweest een werkelijk schit terende propaganda, zoowel moreel als materieel voor het Nederlandsch fabrikaat. Dat. deze tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid een succes is geweest blijkt uit de- mededeeling, dat meer dan 47000 betalende be- 'f'ekers baar bezochten, terwijl de deelnemers hun oordcel omtrent opzet, organisatie en be haalde resultaten toonden door tweemaal eene huldiging van het Comité de dag van de ope ning en bij de sluiting van de tentoonstelling. Verder toont een afbeelding van de praalwa gen, op welke wijze dc afdeeliug 's-Gravenhage der Vereeniging deel heeft genomen aan de jubileumfeestviering .n de Residentie. De heer L. H. N. Du four geeft eene belang wekkende beschouwing omtrent „De Neder landsche Ingenieur en de Nederlandsche Nijver heid", waarin de vraag naar voren wordt ge bracht op welke wijze de Nederlandsche Inge nieur, die opdracht tot hot. uitvoeren van werken heeft te geven, rekening kan houden met de belangen der Nederlandsche industrie. De be voegde schrijver zet o.a. uiteen welk eene ge vaarlijke invloed de groote vennootschappen, zooals men die in het buitenland aantreft, en die bijna alle takken van metaalnijverheid omvatten, voor een zelfstandig oordeel van den Nederlandsclien ingenieur kunnen hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 28 September 1923. 6 bis. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een c.rediet' van 1200.ten behoeve van de verbouwing van de ambtswoning van den Havenmeester aan de Hoofdstraat 13. De viering der jubileumfeesten. B. en W. schrijven aan den Raad Door de heeren Slavenburg en Van den Hoek zijn vragen gesteld met betrekking tot, het plaatsen van inrichtingen van vermaak op de Broersvest, bij gelegenhe d van de huldigings feesten. IHH :.|\Vij meenen, waar de vragen van beide heeren op dezelfde zaak betrekk ng hebben, deze gelijk tijdig te kunnen beantwoorden. jljjjWij merken op, dal de vragen hoofdzakelijk daarop berusten, dat de vragers meenen, dat de kermis Weder is ingevoerd geworden. H:ef bestaat echter een groot misverstand. De instelling van de kermis was bij verorde ning geregeld. Zij is echter in 1906 afgeschaft. Wij hebben er geen oogenblik aan gedacht daarop terug te komen. Dat de kermis zou ge combineerd worden met de Oranjefeesten, zou ten eenenmale in strijd zijn met het optreden der Oranjevereeniging, die aan de afschaffing van de kermis juist haar ontstaan te danken had. Wat op de Broersvest nu is geschied, is niet anders dan dat gelegenheid is gegeven tot plaat sing van eenige inrichtingen van vermaak. Wij wetenen dat zal wel altijd zoo blijven dat er verschillend wordt gedacht oveivde al of niet wenschelijkheid van zulke inrichtingen in het algemeen, en dan nog weder over de vraag, welke inrichtingen kunnen worden toegelaten, Welke niet. De meerderheid van ons College is er zich niet van bewust, dat de grenzen in dezen bepaaldelijk zijn overschreden, al willen wij toegeven, dat door een samenloop van omstan digheden aan die gelegenheden eenige meerdere uitbreiding is gegeven dan feitelijk de bedoeling is geweest. Wij meenen, dat én de inrichtingen én de gedragingen van het publiek hebben gestaan in het toeken van onschuldig vermaak, waartoe ook het tapverhod heeft medegewerkt. De aanleiding voor de plaatsing was een conferentie met het bestuur dei Oranjevereeni ging, die de beschikking vroeg over een aantal staanplaatsen, waarmede zij voor een groot deel de kosten der feesten kon bestrijden. Waar de vereeniging met behulp hiervan geheel uit e(gen middelen de feestviering kon bekostigen, konden wij ons daarmede zeer goéd vereenigen. Er bestond voor ons geen aanleiding controle over de ontvangsten te bedingen. Het was niet de bedoeling gelden voor de gemeentekas te ver krijgen hoewel die verkregen zijn in den vorm van opbrengst van belasting. Mocht de Oranje- vereenigingmeer verkrijgen dan noodigwas om de kosten der feesten' te dekken, dan kwam dil haar kas voor volgende feesten ten goede. In de vragen van den heer Van den Hoek ligt eenigszing het verwijt opgesloten, dat de Raad in deze zaak niet is gekend doch wij mogen opmerken, dat het steeds usance was, dat de beschikbaarstelling van plaatsen van ons College uit ging. Daardoor is ook in dit geval de zaak niet in den Raad gebracht, al willen wij toegeven, dat, wanneer men de zaak streng formeel bekijkt, de juistheid daarvan in twijfel kan worden getrokken. Uitvoering It. K. Soliiedainselie Tooneelclub. Wij memoreeren nog even den feestavond op Vrijdag a.s. van „Katholiek Streven." Opgevoerd zal worden het overweldigend successtuk „Met Plezier", met medewerking van het R.K. Delftsche Studentenorkest, dat in de entr'actes, voor een. aangename tijdpasseering zal zorgdragen. Kaarten a 0.75 zijn nog tot een beperkt aan tal, hij de winkeliers, waar aanplakbiljetten hangen en 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. In verband met den grooten toeloop, wordt plaatsbespreken allerdringendst aanbevolen. Sehiedamsche Berlilz sehool. Nu het beste jaargetijde voor studeeren we der is aangebroken, verzoekt de Directie der Sehiedamsche Berlitz School ons te wijzen op het groote belang voor vrijwel ieder zijn kennis te onderhouden en uit te breiden, en aan de velerlei gelegenheid te herinneren, die daartoe in de Sehiedamsche Berlitz School geboden wordt. Aan het tegenwoordig adres, Lange Kerk straat 56, is de Sehiedamsche Berlitz School sedert Mei 1918, dus ruim vijf jaren gevestigd, en honderden maakten er in dien tijd gebruik van om hunne taal- of andere kennis te verrij ken. Menigeen heeft ongetwijfeld aan de al dus verworven kennis een goede positie te dan ken, of een groot.ere geschiktheid van zijn eigen zaken op steeds ruimer schaal te drijven. Ande ren wenschten zich slechts te ontwikkelen, al of niet bedenkend dat elk geldbezit onzeker en slechts kennis onvervreemdbaar eigendom is. Hetbizondere ruime perceel, (een uitbouw is van de straat niet zichtbaar), maakte het mo gelijk hier onder den gemeenschappelijken naam Sehiedamsche Berlitz School feitelijk twee in richtingen samen te vatten, die men elders slechts afzonderlijk pleegt aan te treffen, name lijk a. de eigenlijke Taalschool, waar behalve Nederlandsch voor buitenlanders, slechts vreem de talen onderwezen worden, naar de ideeën van Prof. Ber'itz, dat is de zoogenaamde directe methode, waarbij spreken hoofdzaak en onder wijs door buitenlanders regel is en b. de in richting voor Kantoor- en Handelsopleiding waar, wat talen betreft, Handelscorrespondentie de eerste plaats inneemt, en speciaal opgeleid Wordt voor de praktijk-examens der Federatie (Mercurius) en Vereeniging van Leeraren, twee corporaties aan welker diploma's hoofden van zaken met recht zoo groote waarde hechten. In deze afdeeling wordt ook onderricht verstrekt in Machineschrijven, Stenografie en Boekhouden. Uit den aarcf-der zaak is de directeur, de heer Allebé, steeds gaarne bereid hetzij mondeling of schriftelijk alle gewenschte inlichtingen te verstrekken, zonder dat hieruit ook maar de minste vferplichting volgt zich aan te melden. Bij zulk een onderhoud zal wellicht menigeen blijken dat het bezoeken der Sehiedamsche Ber- litz-School nuttiger zoo niet noodzakelijker voor hem of haar is dan men vermoed had, terwijl bezwaren met betrekking tot kosten, leeftijd of dergelijke veelal blijken zullen slechts in de verbeelding te hebben bestaan. Moge voor velen een gang naar de Lange Kerkstraat 56 het gevolg hebben, door ver meerdering hunner kundigheden met steeds grooter succes door het leven te gaan. Kennis' is macht 1 Rosa's bloemententoonstelling. Het bestuur der tentoonstelling behoeft er waarlijk geen spijt van te hebben, den duur der tentoonstelling nog met één dag te hebben ver lengd, want ook gister, den laatsten avond; was de belangstelling van het publick nog zóó groot, als men nauwelijks zou hebben durven ver wachten. Meer dan 700 personen hebben van de laatste gelegenheid nog geprofiteerd, van wie de 500ste een aardig cadeau in den vorm van een kist sigaren in ontvangst mocht nemen. Om 10 uur sloeg het definitieve sluitingsuur en langzamerhand hieven alleen diegenen over, die reden hadden de slot-plechtigheid bij te wonen. Ook hun aantaJ was niet gering en menig woord van hulde en dank aan allen, die het hadden verdiend werd gebracht, zoodat eerst bij twaalf deze laatste bijeenkomst was geëindigd. De officieele woordvoerder was hierbij de lieer van Son, de secretaris der commissie van toezicht, die in een lange rede nogmaals alle voordeelen der ook dit jaar zoo best geslaagde tentoonstelling naar voren bracht en allen be dankte, die hun krachten tot het welslagen had den gegeven, o.m. de 'familie Krabbendam, met haar personeel, de jury-leden, de pers, de kwee kers-inzenders, de muziekgezelschappen, den lieer Korsten met zijn personeel, de controleurs Bos, Mulder en v. Meurs, de heeren Sluyters, Hakkert, Verdoes, v.d. Heide en Kamman en Otten, Nootenboom, Leenmans en v. Dijke, en de dames, die zich zoo verdienstelijk maakten bij het rad van avontuur en het „touwtrektentje", waarvan de baten de Tuberculosebestrijding ten goede zullen komen. Nog meerdere heeren voer den het woord, o.w. de heer Hijman, Leenmans en v. Katwijk, en allen hoopten dat 't volgende jaar reeds weer de 3e Rosa's bloemententoon stelling zou plaats hebben. Ten slotte sprak de heer Krabbendam nog een algemeen woord van dank en was hiermee de tweede expositie ten einde. De heer v. Noort had den avond opgeluis terd met goed gezongen liederen. Collecte. Het college „Uit liefde tot de armen" zal Don derdag 27 Sept. a.s. de gewone driemaanclelijk- sche collecte aan de huizen houden. Met het oog op de tijdsomstandigheden wordt deze collecte dringend in aller milddadigheid aanbevolen. Rinso-dcuionstratie. De Rinso-demonstraties, die door de Levers Zeep Mij. te Vlaardingen, gister en vandaag in gebouw Eendracht, aan het Eendragtplein zijn gehouden, hebben een groot succes gehad. Ruim 200 dames hebben althans gistermiddag met de wondere werking van Rinso, waar al wat vuil is voor verdwijnt, kennis gemaakt, wel een bewijs, dat de aangeboden gelegenheid om van dit nieuwe waschmiddel "meer aan de weet te komen, op prijs werd gesteld. Het was een wonder hoe de verschillende stuk ken,die een waschbeurt meer dan noodig hadden, in een ommezien weer wit als sneeuw waren. Deze goede eigenschappen zullen naast de breede en smaakvolle reclame men denke slechts aan den prachtigen praalwagen en de aardige oud-Hollandsche meisjes die door de straten der stad trokken de oorzaak zijn, dat Rinso weldra in geen huishouden meer ontbreekt. Atteutie. Wij verwijzen onze lezers naar het officiëele gedeelte der courant waarin o.m., de opheffing van een spoorweg-overwegafsluiting, wordt aan gekondigd. Voor het' 2e deel Notarieel examen slaagde te 's-Hage onze stadgenoot de heer W. j. M. Melchers, Mzn. Bij de door den Alg. Ned. Poli- tiebond afgenomen examens verwierven J. v. Aken, G. Beumer en D. v. Bennekom, van bier, bet politiediploma met aanteekening. DE ZWEMINRICHTING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen bij deze ter openbare kennis, dat de Gemeentelijke Zweminlichtingen dit jaar op Zaterdag 29 September a.s. gesloten zullen worden. De in bewaring gegeven voorwerpen moeten tegen vertoon van bewijs, vóór dien datum Worden afgehaald S c h i e d a m, 24 September 1923. Gemengd Nieuws. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tusschen 1 en 5 uur, hebben inbrekers zich door middel van het uitzagen van een pa neel in de voordeur, toegang verschaft tot het spoorwegstation Zevenbergen. Zij hebben de brandkast geforceerd en het aanwezige in een geldkistje, ruim 250, meegenomen, 's Morgens om half 8 waren reeds de officier van justitie van Breda en de kapitein der mare chaussee aanwezig, en na onderzoek met een politiehond, hebben zij in den middag een ver dachte gearresteerd. Daarna zijn nog drie andere personen aangehouden. Allen ontkennen van den inbraak af te weten. Omtrent het spoorwegongeluk bij Antwerpen, in den nacht van Zaterdag op Zondag, wordt nog'het volgende gemeld De politie-officier M. van Oosten heeft den barreelwacliter, die niet, zooals gemeld, gearres teerd is, gehoord en ziehier, wat deze verklaarde: De koopwarentrein, die naar de vormingsstatie van Austruweel reed, was gesignaleerd en ik had den barreel langs den kant der stad reeds gesloten. Ik was juist bezig den anderen kant van den barreel te sluiten, toen hij de aankomst van den auto er plots iets haperde, waardoor ik den barreel niet verder sluiten kon. De auto was op het spoor geraakt en, zooals men weet, verder door den treiA gevat. De machinist en stoker van den trein, va» de stad komende, hadden langs dien kant geen vergezicht over de haan, met het gevolg, dat ze slechts op korten afstand waren van den auto, toen ze dez.en opmerkten. Ze hebben al het mogelijke gedaan om den trein zoo snel mogelijk te stoppen, wat echter met een koop' warentrein met tal van zwaar geladen wagons niet- zoo dadelijk gaat. Ongelukken. In de Groen van Prinsterer- straat te Amsterdam is Zaterdagmiddag ee» ongeveer 7-jarig knaapje onder een auto ge" raakt. De geneeskundige dienst heeft het kind naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, alwaar het overleden is. De heer Smit, die de vorige week onder Ec (Fr.) door een auto werd- aangereden, 13 aan de hekomen verwondingen overleden. Gistermiddag heeft even huiten de gc" meente Dirksland de motorrijder B. uit die gemeente aangereden vrouw M. M., uit Middel- harnis, die met zware inwendige kneuzingen is vervoerd naar een ziekenhuis te Rotterdam. Hij had er genoeg van. Te Aalten i3 een Belgisch deserteur van de bezettingstroep e» te Duisburg door de potitie aangehouden. Vanee n huis h oudste r, diei n brak- De Velpsche politie is er na veel moeite W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2