Het geheimzinnige raadsel Bh zij Jen storren water uitL uitknyperi; nooit wringen DMGBLMBSCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. Katholiek Streven." 31 46ste Jaargang. Woensdag 26 September 1923. No. 13753. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intereonrmnnaa] SS. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Deze te Weinig gekende en daarom niet ten volle gewaardeerde organisatie voor de R. K. Burgerjongelingen in onze stad, feest, a.s. Vrij dagavond, omdat zij vijf jaar bestaat een Eerste Lustrum. Geen jubel om grootsch uitwendig gebeuren, geen feestzang ter herinnering aan schokkende feiten; K.S. viert feest om God en de menschen te danken, K. S. jubelt om innerlijke kracht te versterken. „Katholiek Streven" maakt de jongens van heden tot de mannen van morgen, door hun streven naar hooger, Roomsch te houden en Roomsch te leiden. Al klinkt het vreemd en wekt het buiten ons kamp de lachlust, wij hebben als Katholieken te vormen innig vrome mannen en eerst don kunnen wij hen met een gerust "hart naar raads zaal en rechtszaal afvaardigen, dan eerst zijn zij ons dienstig op beurs, aan academie en zieken huis. Wilt ge morgen Apostelen, vormt dan vandaag heiligen daarmede is het program van K. S. kort, maar waar, uitgedrukt. Godsdienst is de allesoverheörsehende factor, ook in het organisatieleven waar deze gebannen of verwaarloosd wordt, ontstaat twijfel of uit woord en daad en toon niet blijkt dat verwant schap bestaat met hen, met wie wij geen ge meenschap mogen hebben. In K. S. is de burgerjongeling veilig daar vindt hij bescherming tegen alles, wat het studie leven en de idealen van zijn jeugd ontwijken kan. De beide beginletters van de vereenigingsnaam duiden op de middelen, waardoor „Katholiek Streven" het doel bereikt voor de leden betee ken t K. S. niet anders als „Komt Steeds" en „Kommuniceert Steeds." Nu geheel de Kerk het zesde eeuwfeest der heiligverklaring van St. Thomas van Aquino, den beschermheilige van K.S. viert, moet het gezegd worden, dat deze Engelachtige Leeraar het stralende licht voor onze organisatie is. St. Thomas was de beste universiteitsstudent, omdat hij de meest devote was zijn innig ver-- trouwelijken omgang met Christus in zijn veel vuldig communiceeren, bewaarde zijn onschuld zijn warme godsvrucht tot het, Allerheiligste ontvlamde zijn priesterziel zoodanig dat hij nu de Zanger van het H. Sacrament heet want al'e oificieele gebeden der Kerk ter eere van het Aller heiligste zijn van Zijn hand en eins uit Zijn hart. Een meer aangewezen schutspatroon voor K. S. was niet denkbaar een geleerde, die zijn studie heiligde door een heilig leven de heiligste der geleerden en de geleerdste der heiligen. Zoo maant onze beschermheilige den leden van K.S. om in veelvuldige en nog liever in dagelijksche H. Communie, in jeugd en vreugd, hij studie en ontspanning,bij woord en. werk, hij sport en spel, in huis en op straat zich het rustig bezit te verzekeren in het blijde jongenshart van Christus en Zijn genade. 't Is ook een waarborg voor velen, die het tot nu toe niet deden, hun jongens met een gerust hart aan K. S. toe te vertrouwen. Zoo versterke dit Eerste Lustrum onze gele deren, ook om het woord van een anderen Orde broeder van St. Thomas, den grooten Lacordaire, die eens zeide tot jongens bij een prijsuitdeeling „grootere gaven voor een jongen ken ik nieldan „de Priester met zijn Goddelijke macht en „Christus met Zijn Goddelijke kracht in hun „hartelijke vriendschap ligt zijn levensgeluk, „zijn kracht, zijn moed en zijn ongerepte blij heid." Na dit lustrum hopen wij „Katholiek Streven 67 En het is waarachtig, mompelde hij in zich zeiven, of de ellendelingen mij eenigermate als hun bondgenoot beschouwen. Enfin, dat weet de man, dien ik huiten de deur gezet heb, nu Wel beter. Hij had van dèn man toch een belangrijke bijzonderheid vernomen. Zij wisten niet waar de kist met papieren cn instrumenten van den "Vermoorden professor gebleven was. Zij meenden, dat hij daarop beslag had gelegd en wisten dus van de geheimzinnige verdwijning, maar ge loofden, dat Werner daarin wel de hand gehad zou hebben. Dit was een belangrijke bijzonderheid. In den inhoud van die kist hadden dus nog anderen helang gesteld, behalve de bondgenoolen van Jozef Evan. Er waren dus nog anderen, die het geheim trachten te achterhalen van die uit- ■vinding. Maar er bleek nog iets anders uit. Jozef Evan was op den avond van den dag* dat zijn vader begraven Werd, toen hij nog niet wilde Jveten, dat hij in het land terug was, op den Beu kenhof geweest en had daar den gehcelen nacht t,e zien te zien winnen aan innerlijke sterkte, groeien tot vollen wasdom. Buitenlandsch Nieuws, HET TIJDELIJK VERZET OPGEHEVEN. Wat algemeen werd verwacht, is thans ge schied. De conferentie van minister-presidenten van de Duitschc bondsstaten met den rijkskanselier besloot gistermiddag niet algemeene stemmen (ook Beieren) dat het lijdelijk verzet met het oog op den binnenlandschen en speciaal in ver- band met den economischen toestand van Duitschland moet Worden opgeheven. Ook was men het er over eens, dat het doel cn de taak van de Rijksregeering is, de opheffing van het lijdelijk verzet te doen plaatsvinden op een wijze, Welke met de eer en de waardigheid van het Duitsche volk overeenkomt. Tegenover eventueele pogingen, om de een heid van het Rijk te breken, gaven alle verant woordelijke leiders van de Duitsche staten hun vasten wil te kennen, de eenheid van het rijk als onaantastbaar goed der natie te bewaren en te verdedigen. Het formeele besluit tot opheffing van liet lijdelijk verzet zou gisteravond in een zitting van het rijkskabinet genomen worden. Deze zitting is gisteravond laat begonnen, en het bleek, dat er nog meeningsverschillen heerschten tusschen de kabinetsleden over de redactie van het defini tieve besluit. Men verwachtte evenwel, dat in den nacht nog de proclamatie aan de bevolking- van het Roergebied, die tot hervatting van het werk wordt uitgenoodigd, zou worden uitgevaar digd. De Rijksdag zal zijn eerste zitting na het reces morgenmiddag om 3 uur houden. Het is zoo goed als zeker, dat de Rijkskanselier, die heden in de commissie voor buitenlandsche zaken over de beëindiging- der Roerbezetting zou spreken, ook in het plenum van den. Rijksdag verklaringen, over het afbreken van hef lijdelijk verzet en over den buitenlandschen politieken toestand zal afleggen. Het besluit tot opheffing van het lijdelijk verzet heeft in Frankrijk en België een goeden indruk gemaakt en men verwacht daarom, dat beide landen met gematigdheid in het verder verloop der kwestie zullen optreden. Waarschijn lijk zullen, wanneer de bevelen van Berlijn ook werkelijk blijken te worden opgevolgd, de Fran- sche en Belgische soldaten grootendeels het bezette gebied verlaten, het regime overlatend aan ingenicurscoinmissies, de z.g. „onzichtbare bezetting." De bewoners van het Roergebied -schijnen wel bereid het Werk te hervatten, men wil blijkbaar liever werken, dan een onhoud- baren toestand blijven verduren, zooals den laatsten tijd het geval was. Al is met hef Roerconflict de geheele herstel- kwestie bii lange na nog niet opgelost, tpch is deze kwestie er thans zeker niet critieker op geworden. Advertentiëni 15 rsgsb f 1.75 i elks ragal daarbovsn 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mariadeelingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. RUSLAND EN PER ZIE. Te Simla zijn berichten ontvangen omtrent een botsing tusschen Perziërs en Russen, volgend op een meeningsverschil, dat ontstond in ver hand met de vaststelling van de Russiseh-Per- zische grens. Do Russen doodden het Perzisch garnizoen van Balaysavar, dat zes man sterk was. Ondanks de Perzische protesten bezetten de Russen de plaats Enzeli, (aan de Kaspische zee), zulks in strijd mét de bepalingen van de Russisch de nagelaten papieren etc. van zijn vader bestu deerd. Hij Was Lot de conclusie gekomen, dat uit den inhoud het geheim van de sa menstelling der ontplofbare stof niet viel op te maken. Maar z'n vrienden schenen hem niet te gelooven, zij vertrouwden hem niet. Zij schenen van meening te zijn, dat dit toch wel het geval zoude zijn en vermoedelijk Waren zij op die gedachte gekomen, wijl de kist daarna ge stolen werd. Nu, mijnheer Jozef Evan, mompelde Werner in zich zelf, je bent in gevaarlijk gezelschap. Je hebt bondgenooten, die er heelemaal niet tegen op zien iemand naar de andere Wereld te helpen En als zij wantrouwen koesteren en veronder stellen, dat jij hen bedreigt, dan kom je in een benauwde positie. Werner dacht toen echter aan zich zelf ook. Die vrienden van Jozef Evan schenen të meenen, dat hij, Werner, met hem sa- menzweerde. Immers, zij dachten, dat hij de kist in zijn bezit had en trachtten die zelf in handeh te krijgen. Maar vermoedelijk zouden zij Jozef Evan nog niet gezegd hebben, dat zij hom niet vertrouwden en zeer waarschijnlijk wist Jozef Evan er dan ook niets van dat Ja- novvski, aldus over zijn zuster gesproken had. Misschien heb ik Alice's broer ten onrechte ver dacht ook hier de hand in het spel te heb ben, zoo dacht Frits Werner en weet hij niets af van den heelen koop, die door den ëllendigen Rus of Poo] werd voorgesteld, r SsSSJift is een van de groote ge heimen om zijde met succes te wasschen. Zij is niet tegen ruwe behandeling bestand en moet daarom steeds in een LUX-sop gewassehen worden. Met LUX, in tegenstelling met scherpe zeep, komt het vuil vanzeif uit het goed en het blijft zacht en glanzend. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN. Fabrikanten van TW1NK 'en RINSO. Perzische overeenkomst van 1921, en blijkbaar met het dool de oude Russische concessies daar opnieuw machtig te worden. HET HERSTEL. Heden zou er in Downing Street een minister raad worden gehouden, waarin de premier, Stanley Baldwin, verslag^zou uitbrengen over het onderhoud, hetwelk hij verleden week met, den Franschen premier Poincaré gehad heeft. Men vermoedt, dat de eerste openbare mede- deeling dienaangaande door den premier zal worden gedaan bij de opening van de Rijks conferentie op Maandag a.s. Ofschoon de ver- In ieder geval Józef Evan, datstond bij Werner vast, mocht wel voorzichtig zijn. Wij vertrouwen niemand, had Janowski gezegd. Werner vond het noodig den broer van Alice te waarschuwen. Dit was zeker, dat gevaar hem dreigde, dat hij gewantrouwd werd. Zijn vrienden zouden hem dus bespieden en m'isschien gaf hij Wel aanleiding tot hun on trouwen. Want Jozef Evan mocht dan door revolutionnaire theorieën zich het hoofd op hol hebben doen brengen, Werner kon zich toch le vendig voorstellen, dat hij het bondgenoot schap met, lieden als Janowski moe Was, dat, hij zich aan de tyrannic, die de anarchisten op elkaar uitoefenden, wilde onttrekkenEn hij hoopte, dat Alice's broer Werkelijk een afkeer voelde van de misdaden die de revolution- nairen bedreven om hun doel te bereiken. Hij meende dus, dat hij hem moest waar schuwen, maar hoe moest hij dit doen. Hij wist niet waar Jozef Evan verbleef en hij kon ook. niet veel drukte maken om hem te vinden, Dan zouden de anderen dat heel spoedig be merken en hun achterdocht zou des te grooter Worden. Werner wist niet beter te doen, don maar te wachten tot misschien Evan onverwacht kwam opdagen of zich plotseling de mogelijk heid opende om met hem in verbinding te treden Die gelegenheid zou zich spoediger voordoen, dan Werner had durven verwachten, maar op gadering niet openhaar is, verwacht men, dat het verslag van de rede zal worden gepubliceerd. BULGARIJE. Volgens het Bulgaarsche Telegraaf-Ag ent schap was de toestand in den avond van 24 September in Zuid-Bulgarije deze, dat de com munistische beweging was gesmoord en de rust hersteld. In het Noord-Westen van het, land gaat de beweging nog in enkele plaatsen voort, doch alle maatregelen zijn genomen, om de rust spoedig te herstellen. Zwakke pogingen in Noord- Bulgarije hadden geen enkel succes. In het Departement Tirnovo hebben de com- een andere wijze dan hij zich wellicht had voor gesteld Dienselfden dag toch ontving hij een klein briefje over do post, van Jozef Evan. Wees op uw hoede, schreef deze, gij loopt ge vaar van onze zijde. Als dat briefje gekomen was vóór het bezoek van Janowski, had Werner de bedoeling zeker niet gemakkelijk begrepen, maar nu was het briefje hom duidelijk. Hij moest voorzichtig zijn, want hij liep gevaar van de zijde der anarchisten. Nu dat Was volkomen duidelijk, hij wist thans, dat zij meenden, dat hij zich papieren etc. van den professor had toegeëigend. Maar als Jozef Evan daarvan op de hoogte was, dan wist hij natuurlijk ook wel, dat men hem verdacht en was het overbodig geworden hem te waar schuwen. Werner wist. eigenlijk zelf niet waarom, maar hef briefje dat hij ontvangen had, bracht hem weer in een veel betere stemming. Het had hem vreesclijk gehinderd, dat iemand als Janowski met hem over Alice gesproken had. En hij vond het vreesclijk te bedenken, dat Alice's bioer zulke mertsehen tot vrienden had. en. met, hen samenspande. Doch dit briefje zeide hem, dat, Jozef Evan niet geheel met lijf en ziel verkocht, was aan die vrienden. Hij waarschuwde hem te gen gevaren van hun zijde, hij stelde zich als het ware samen met hem, tegen die anarchisten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KfïBtiE KJ> ■-% >">v. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1