DE FilNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIO PRIJSVERLAGING CTS PEP-POND DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZilN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT 2983 156 'munisten die de Sovjet-republiek hadden uit geroepen, gecapituleerd. JjDe orde is zonder bloedvergieten hersteld. t-> DE FIUME-KWEST1E. PfDe onderhandelingen in zake Fiurtie zullen door Mussolini zelf worden geleid. Gisteren ont ving hij den Joegoslavischen gezant In officieele kringen heerscht een zeker optimisme, doch alge meen wordt verzekerd, dat nog geen defini tieve beslissingen genomen zijn. Naar verluidt heeft generaal Giardino Musso lini ecnigc ontwerpen voorgelegd, waaron der ook een, tot hervatting van de industrie in Fiume. liet gerucht doet hardnekkig de ronde, dat aan Mussolini een petitionnement is voor gelegd, onderteekend door een groot aantal notabelen en inwoners van Fiume, waarin deze de annexatie van Fiume door Italië verzoeken BEIEREN EN HET VATICAAN. Naar de „Baynsche Koerir" meldt, is thans op alle punten overeenstemming bereikt tosschen den II Sioel en de Beiersche regeering omtrent het eorcordaal. DE STRIJD IN MAROKKO. Generaal Aixpuru, de nieuwe hooge commissa ris voor Marokko, is ter plaatse zijner bestem ming aangekomen en heeft zijn ambt aanvaard. TURKIJE REPUBLIEK De „Times" meldt, dat er te Constantinopel groot opzien is gebaard door verklaringen, welke door Moestafa Kemal Pasja te Angora zouden zijn afgelegd tegenover een Oostenrijksch jour nalist. Hij zou hebben verklaard ,,De binnen- landsche politiek van Turkije is nog niet geëin digd. Er zal een verdere wijziging plaats hebben, die zal leiden tot de beginselen van een demo- cratisch-repuhlikeinsche regeering, misschien zelfs meer uitgesproken dan een thans bestaande. Haar beginselen zullen niet afwijken van die van een republiek in liet Westen. Te Constantinopel leidt men hieruit af, dat Moestafa Kemal voornemens is, zichzelf presi dent te maken van de Turksche republiek. AMERIKA EN TURKIJE. Het Exchange-bureau bericht uit Constanti nopel, dat volgens een telegram uit Angora de Turksche regeering besloten heeft er op aan te dringen, dat de Ainerikaansehe torpedo-flottille zich uit de zeestraten zal terugtrekken Naar verluidt heeft de nationale vertegenwoordiger Aclnan Bey, te dien einde stappen gedaan hij den Hoogen Commissaris van de V S te Constanti nopel Binnenland. De It. K. Universiteit. De Series Lectionum. De volgende week zal verschijnen en in den boekhandel verkrijgbaar gesteld wor den de Nederlandsche vertaling van de Series Lectionum met uittreksels uit het algemeen reglement, adreslijst der professoren, regeling van studieaangelegenheden enz. De kleuren der verschillende Faculteite n. Naar wij vernemen, zijn de kleuren der ver schillende faculteiten onzer Katholieke Universi teit vastgesteld en wel als volgt paars voor de Theologische faculteit geel voor die der Letteren rood voor die der Rechten. De hier genoemde volgorde der kleuren, is van belang, omdat zij do juiste samenstelling der i. niveigiteitsvlag aangeeit. Wordt tot in stelling eener nieuwö faculteit besloten, dan wordt een nieuwe baan aan de drie bestaande toegevoegd. Het jubileum van tie Koningin. Door bemiddeling van haar legatie te 's-Graven- hage heeft de Griekschc regeering gisterochtend aan de Koningin een geschenk doen toekomen ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum. Dit geschenk bestaat uit een copie van een zich in het nationale museum te Athene bevindend an tiek beeld,dat godinDemcter voorstelt, diekoning Pryppolemos de wereld inzendt ten einde den landbouw te onderwijzen. In deze voorstelling moet een symbool worden gezien van de ont wikkeling, waarin de landbouw zich tijdens het bewind van H.M. heeft mogen verheugen. De Koningin naar Alkmaar. De Koningin heeft, naar de Alkm. Ct." meldt, het plan, op Maandag 8 October met een extra trein te Alkmaar aan te komen om ongevetr 11 uur. Aan het station zal H. M. door den gemeen teraad worden ontvangen, waarna de Koningin en haar gevolg in rijtuigen zullen gaan naar de plechtigheid bij het Victoriebeeld.Des namiddags zal de Koningin een riddertournooi op het sport terrein hijwonen. Spoof vvegpcrsoneel. In de gister te Utrecht gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en de vertegenwoordigers van de organi saties heeft de directie olm. meegedeeld, dat aan de adspirant-werkmeesters na beëindiging van hun tijdelijk dienstverband xgeen wachtgeld wordt toegekend*; zij zullen evenwel nog 6 maan den in dienst worden gehouden, en er zal zooveel mogelijk met hun .belangen"rekening gehouden wórden. Het toezicht hebbend personeel \wn den dienst van tractie zal voortaan uitsluitend uit het loco- motiefpersoneel gerecruteerd worden. De directie deelde mee, dat zij bij de regeering stappen heeft gedaan om de invoering van de ui uwe pensioenregeling te bespoedigen. Voorts verklaarde de directie, in het algemeen geen bezwaar te hebben tegen herkeuring van het personeel ouder dan 60 jaar, waardoor minder jongere werkkrachten zullen behoeven ontslagen te worden. Ongevallenwet 1921. Men meldt ons, dat de Verzekeringsraad aan den minister van arbeid een overzicht betref fende de werkzaamheden ter uitvoering van de Ongevallenwet 1921 door de Raden van Arbeid over het eerste halfjaar van 1923 heeft gezonden. Hieruit blijkt, dat de stand over dit halfjaar zeer gunstig is te noemen, vooral als men daarbij bedenkt, dat door de jongste uitbreiding van de wet het aanlal te behandelen posten is gestegen van 107.904 tot 168.259, De minister heeft tegenover den Verzekerings raad en de Raden van Arbeid zijn groote waar deering uitgesproken, daar hij uit de hem gezon den cijfers dc overtuiging heeft verkregen,dat de ingevoerde decentralisatie als geslaagd mag wor den beschouwd. Wethouder Van 'Vuuren. De heer A. C. A. van Vuuren heeft heden zijn ontslag ingediend als wethouder van 's-Graven- hage, wegens drukke werkzaamheden als Kamer lid. De Tabakswet. Zooals men zich herinneren zal, werd des tijds door de sigarenfabrikanten bij de Re geering aangedrongen om alleen het bande- rolleeren van de sigarenkistjes voor te schrij ven en de sigaren zelf ongebanderolleerd te laten. Thans blijkt de meening der fabrikanten in dezen eenigszins gewijzigd cri geven zij de voorkeur aan het Systeem van liet bande- rolleercn der sigaren afzonderlijk, omdat zij Vrcezen, dat met het enkel bandcrolleeren der kistjes veel fraude zal Worden gepleegd, wat slechts nadeel kan bezorgen aan de bona-fide fabrikanten. Het idee van het banderolleeren der kistjes alleen schijnt dan ook bij de Regeering geheel van de baan te zijn. Verder vernemen wij, dat de Tabakswet thans met alle gestrengheid Wordt toegepast en iedere overtreding gestraft wordt. Het vlockverhod. De minister van Binnenlanasche Zaken en Landbouw heeft geen termen gevonden, om de Vernietiging wegens strijd met het algemeen belang, Welke Ged. Staten van Friesland ver zochten, te bevorderen van de door de gemeen teraden van Wijmbritseradeel en Wonseradeel vastgestelde besluiten, waarbij onderscheiden lijk werd verboden in het openbaar God te hoo- nen, te lasteren, dit te bevorderen, of daartoe gelegenheid te geven en het openlijk tentoon stellen of naslaan van Godslasterlijke geschrif ten, publicalics of afbeeldingen. De Minister was van oordeel, dat dit euvel leidt tot zede lijke verwording en ontaarding, waardoor de openbare zedelijkheid wordt aangetast. Hij ziet met Ged. Staten in de desbetreffende verbodsbepalingen geen strijd met art. 135 dei- Gemeentewet en deze beschouwing sluit naar zijn oordeel tevens uit, dat de bedoelde bepa lingen in strijd zouden zijn te achten met het algemeen belang. Geen nieuwe drankwet De „Hotelhouder" wijst erop, dat van de nieuwe Drankwet, die Minister Aalberse op 1 Mei 1923 in de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal bij de behandeling en vaststelling van Hoofdstuk Xa (Departement van Arbeid) der Staatsbegrooting voor 1923 en zulks in een debat met jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, over het tapverbod, in uitzicht stelde, in de Troon rede niet wordt gerept. Minister Aalberse zeide toen o.a., dat hij zich moest neerleggen bij de jurisprudentie van den Hoogen Raad (inzake Tapverbod), waar deze tot driemaal toe dezelfde jurisprudentie (afwijkend van de zijne) handhaafde. Anders, aldus de Minister, had ik bij de Staten-Gene- raal moeten komen met een wijziging van de Wet, om daarin neer te leggen wat ik voor juist hield. „Nu is wijziging van de Drankwet steeds een onaangenaam iets. Ik had hier een wijzi ging aanhangig, maar het Voorloopig Verslag vvas ongunstig en door de Kamerontbinding hoop ik daar mot goed fatsoen af te komen. En dit maakt mij huiverig, te meer waar ik bezig hen met een nieuwe Drankwet. Ik ben overtuigd, dat de Drankwet, zooafs deze nu is, niet te' handhaven is en dat men zal moe ten komen met een veel eenvoudiger en beter stelsel dit wordt langzamerhand een commu nis opinio. Deze zaak staat op mijn program ma en binnen niet te langen tijd hoop ik met een nieuwe Drankwet te komen en daarbij kan deze quaestie nader onder de oogen woruen gezien." Zou hiervan nu voorloopig toch nog weer niets komen vraagt de „Hotelhouder." Stads- en Gewestelijk Meuws. Voor de Missievriendeu. Onlangs meldden we, dal onze oud-stadgenoot, de Witte Pater P. Zoetmulder, die thans nog hier ter stede vertoeft, wel bereid zou worden gevonden, eens voor de talrijke missieVrienden, wat over Afrika, zijn missie-gebied, te komen verteller. De ijverige missionaris heeft de ver wachting zijner vele vrienden niet teleurgesteld en zal Dinsdagavond e.k. in den R.K. Volksbond een causerie over zijn missiewerk houden licht beelden zullen zijn woorden illustreeren. Kaarten hiervoor zijn blijkens achterstaande advertentie, bij verschillende personen gratis te verkrijgen, ook aan het bureau van ons blad. Volksbadhuis. In de week van 1622 Sept. werden genomen 349 baden. lste klasse kuipbaden 24, regenbaden 47. 2de klasse kuipbaden 27, regenbaden 210. Kinderbaden 11. Door de politie is proces-ver baal opgemaakt tegen den li-jarigen R. v.M„ die tot gister, dagelijks als wvrklooze bij de ar- beidsbeurs kwam stempelen, hoewel hij reeds twee jaar bij een Rotterdamsche firma reiziger was; ruim f 1600 steungeld heeft hij zich op zoo'n' schandelijke manier toegeëigend. UIT VLAARDINGEN. De grensuithrciding. De gemeentebesturen van Viaardingen en Vlaardinger-Ambacht hebben van Ged. Staten bericht gekregen van de meening van den mi nister van biijnenlandsche zaken en landbouw ten aanzien van de annexatie van laatstgenoem de gemeente door Vlaardihgen. Volgens dén minister schijnt het aanncmlijk, volgens het te dier zake beweerde, dat de Schiedamsche Dijk geen natuurlijke grens vormt tusschen de kom men- van Viaardingen en Vlaardinger-Ambacht, zoodat er vóór samenvoeging van die kommen te zeggen zou zijn. Maar Viaardingen heeft het ten Noorden gelegen lage polderland niet, of althans vooreerst niet noodig voor industrieele doeleinden. Dan is volgens den minister de natuur!ijkp aangewezen weg voor grensuitbreiding van Viaardingen, bepaaldelijk voor het verkrijgen van industrieterrein, toevoeging van een breede strook van Maasland langs den Waterweg, d.i. in de richting van het vastgestelde bebouwings plan. De grond langs den Waterweg zal onge twijfeld voordeeliger zijn, dan het lage polder land ten Noorden van Viaardingen. Het komt verder den minister gewenscht voor, de gemeen teraden van de beide gemeenten in hun nieuwe samenstelling over de annexatie te hooren. Ged. Staten hebben daarin aanleiding gevonden, B. en W. van de beide gemeenten uit te noodigen, het annexatieplan met de opmerkingen van den minister weer ter tafel te brengen. UIT ROTTERDAM, liet door braak plan. Gisteravond is in de groote zaal van 't Nut, ter bespreking van het door burgemeester en wet houders hij den gemeenteraad ingediende plan van een doorbraak van de Willemsbrug naar het Beursplein met een aftakking naar de Geldersche kade, een bijeenkomst gehouden. .Er was voor deze bijeenkomst zooveel belang stelling uit alle takken van handel, scheepvaart, nijverheid en financiön^dat er geen zitplaatsen genoeg waren. Onder de aanwezigen waren voorts architecten en ingenieurs, leden van den gemeen teraad enz. De volgende motie werd aangenomen De vergadering van ingezetenen van Rotterda, enz., geeft als haar meening te kennen, dat dit plan niet voldoende is voorbereid ..ten opzichte van de vraagstukken van verkeer enstedebouw- kunde dat de kosten buiten alle verhouding staan tot het te bereiken nut, en de draagkracht der gemeente te boven gaan dat geen noodzaak bestaat tot overhaaste behandeling en dat het daarom een onverantwoordelijke claad zou zijn van den gemeenteraad, het plan thans aan te nemen en draagt het comité op, deze motie ter kennis van den gemeenteraad te brengen. De motie werd met vrijwel algemeene stemmen aangenomen. UIT DELFT. Gouden feest. Voor de viering van het 50-jarig bestaan van het H. Antoniusgesticht dei* Eerw. Zusters Franciscanessen op de Voorstraat, op 28 October a.s. is 'n comité opgericht, waarin zitting hebben de dames T. Post, G. Swarttöuw-de Bruin. B. Rornijn, M. Korte, A. Lamruers, van Sehaik-Ani- merlaan, Lammers, Nooyen, v.d. Akker, Eek- hout, N, Bcrtels, B. Post en Pitloo-Ciüón. HINDERWET. ^Ingekomen is een verzoek van de FIRMA W. HASEKAMP en CO., om ver- JURGENS' PLANTA „Msb."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2