Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 27 September 1923. No. 13754. Buitenlandscli Nieuws. iiet lijdelijk verzet OPGEHEVEN. 68 o.s. zal plaats vinderp Rij hel, aft,rekken der Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Huieau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De Duitsche regeering heeft gister de volgende proclamatie aan liet Duitsche volle gericht ,,Aan het Duitsche volk Op 11 JanuSri heb- hen Fransche en Belgische troepen in strijd met het recht en liet vredesverdrag het Roergebied hezet. Sinds dien tijd hebben liet Roergebied en het Rijnland den zwaarste» druk te doorstaan gehad. Meer clan 180.000 Duitsche mannen en vrouwen, ouden van dagen en kindoren, zijn van huis en hof verdreven.Voor millioenen Duitsc-hers bestaat het begrip van persoonlijke vrijheid niet meer. Daden van gewéld zonder tal zijn met de bezetting gepaard gegaan. Meer dan honderd leden van ons volk hebben hun leven er bij ui- geboet. Honderden smachten nog in de gevange nissen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen inval verhief zich het rechtsgevoel en de vrijheids zin. Do' arbeiders weigerden, onder vreemde bajonetten te arbeiden. Voor deze trouw en standvastigheid, het Duitsche Rijk in den moei- lijksten tijd bewezen, is het geheele Duitsche volk hun dankbaar. De Rijksregeering had op zich genomen, naar hare krachten voor de lijdende landgenooten te zorgen. Daarvoor werden in steeds stijgende mate de rijksmiddelen aangesproken. In do afgeloapen Week bereikten de ondersteuningen voor Rijn en Roer de som van 3000 billioen Mark in deze Week is minstens de verdubbeling van deze som te verwachten. De vroegere productie van het Rijnland en het Roergebied is stopgezet. Het economische leven in hel» bezette en het onbe zette gebied is ontwricht. Met vrceselijken ernst dreigt het gevaar, dat hij liet vasthouden aan de tot nu toe gevolgde gedragslijn het instandhou den van een goed gebaseerd betaalmiddel en van het economisch leven en daarmee de verzekering Van het bestaan van ons volk onmogelijk Wordt. Dit gevaar moet worden afgewend in hef belang van de toekomst van Duitschland en in het belang van Rijn en Roer. Om liet leven van Volk en staal te behouden, staan we lieden voor de hittere noodzaak, den strijd al te breken. Dat heteekenldat wij daardoor van de bewoners der bezette gebieden nog grootere morêele offers moeten verlangen,, dan tof heden het geval was. Heldhaftig was hun strijd, zonder weerga hun zelfbeheerschiiig. Wij zullen nimmer vergeten wat zij geleden hebben, die in het bezette gebied onder den druk gebogen zijn gegaan. Nimmer vergeten, wat zij hebben opgeofferd, die liever hun vaderland verlieten dan de trouw aan hun vaderland te breken. Voor al diegenen te zorgen f'ti ervoor zorg te dragen, dat de gevangenen Worden vrijgegeven is de eerste Laak der regee ring. Vóór den economischen en materieelen strijd gaat de strijd voor deze elementaire begrippen van menschenrécht. De Duitsche regeering Verklaart de bescherming van de Duitsche eer op zich te nemen en voor de vrijheid van het volk te Waken. Deze vrijheid kan voor ons geen onder- Werp van bespreking uitmaken. De rijkspresident, alsmede de rijksregeering Verklaren hier plechtig ten overstaan van het Duitsche volk en de geheele wereld, dat zij zich met geen overeenkomst zullen accoord verkla- pen, die ook maar in het minst er toe zou lijden, hut één enkel stukje Duitsch grondgebied van het rijk wordt afgescheiden. Wij roepen het Duitsche volk op, vast aaneen gesloten te slaan in dezen strijd tegen beproevin gen en materieelen nood. Ret briefje zei hem dan ook, dat hij voorzich- Rg moest zijn, dat dus maatregelen tegen hem genomen zouden worden. Maar dit verontrust- te Werner niet bijzonder, gevaren vreesde hij niet. 'hi, hij zou bijna wenschen, dat men iets ®gen hem mocht ondernemen. Want. hij wist e'genlijk niet goed, wat hem te doen stond. Hij 'ad opzieh genomen Alice te beschermen tegen - plannen van bankier van Gielen, maar hoe 'noest iiij (lal doen Nu hij in oneenigheid van l 'toon van Gielen gescheiden was, kon hij feite- 'Jk minder doen dan ooit, en was hij met de ''"nen, je er gesmeed werden, niet op de '0(jgfe. Werner besloot ten slotte.de stoute schoe- j"'11 aan te trekken en nogmaals Alice Evan een l" zoek te brengen. Als hij zijn belofte aan haar ''ceder houden wilde, dan zou hij op de eerste Laats toch moeten weten wat er gaande was. hos ging hij naar Alice toe. Vi,. j wilde hem ontvangen en begroette hem "-"clelijk. Maar Werner werd getroffen door bleekheid van haar gelaat. Hij vond haar Zoodoende zullen wij alle plannen tot ver plettering van Duitschland teniet doen. Slechts op deze wijze zullen wij in het levenkunnen blijven, slechts op deze wijze de vrijheid terug erlangen, welke- ons onontvreenidbnar recht is. Deze proclamatie is gofeekend door dc-ii rijks- president en de rijksregeering. Overigens is het in Duitschland nog verre van rustig. Vooral in Beieren broeit het. De tc Miinchen lieerschende politieke span ning komt in de mededeelingen der bladen tot uiting. De „Münchener Post" verklaart, dat het be richt betreffende de voorbereidingen van de nationalistische organisaties, volkomen waar is, en dat reeds voor de eerstvolgende dagen een aanslag tegen den grondwettelijken toestand van het rijk en de Duitsche landen heranmd wordt. Met betrekking tot de instructies aan de leden van de organisatie Oberland wordt nog gemeld, dat aan de leden verboden is München te ver laten. In den „Völkischen Beobacliter" doet prins Karl von Wrede een beroep op de vroegere cava leristen oxh zich ter beschikking te stellen voor den dienst in het ruiterkorps dei- stormafdeelin- gen. De Beiersche regeering heeft met het oog op het dreigend gevaar van verstoring der publieke orde een bijzondere» nlgemeenen staatsrom- missaris benoemd, en hem de volledige uitvoe rende macht, in handen gelegd. De keuze is ge vallen op den vroegeren minister-president Von Kahr, die thans het ambt van regeerings-presi- dent van Opper-Beicren bekleedt. De Duitsche Rijksdag komt heden bijeen, maar lief algemeen politiek debat over den toe stand wordt eerst de volgende week verwacht. Rijkskanselier Sfresernann heeft gister in de Rijksdag-commissie voor buitenlandschc aan gelegenheden een rede gehouden, welke geheel in den geest van bovengenoemde proclamatie was opgesteld. DE 11ERSTELK WESTIE. Gister heeft te Londen de veel besproken kabinotszilhing plaats gehad, do eerste sedert liet parlement op reces ging.' De zitting duurde bijna 21/2 uur en een communiqué werd niet verstrekt. Men meen 1, te weten, dat Baldwin een zeer uitvoerig overzicht heeft gegeven van zijn onderhoud mef Boincaré en dat .besloten is, geenerlei beslissing te nemen aangaande de te volgen politiek, voor de vertegenwoordigers der zelfbesturende gewesten gehoord zijn en voor men iets naders weet omtrent de ontwikkeling van den toestand in Duitschland. IN HET BEZETTE GEBIED. - De zeshonderd beambten van den Lelegraaf- en telefoondienst in liet district Wiesbaden met den directeur aan liet hoofd, hebben reeds den Frnnschen autoriteiten medegedeeld, dal. zij zonder voorwaarden te stellen den arbeid zullen hervatten. De Fransche schildwachten worden op hun post gelaten. ROERENOPSTANDEN IN RUSLAND Er loopt te Riga een onbevestigd geructh, dat Moskou en Petrogracl omringd zouden zijn door opstandige boeren. BELG IE. In den Belgischen ministerraad is gisteren de kwestie van de aanbesteding van werken in de haven van Antwerpen ter sprake gekomen. Een sterk vermagerd en in haar oogen blonk een onnatuurlijke glans. Wel, juffrouw Evan, zeide hij op bartel ij ken toon, u is ziek, u ziet er althans zeer ziek uit. Neen, neen, weerde zij af, maak u niet on gerust. Komt u mij tijding- van'mijn broer brengen. Dan zal het wel weer geen goede tijding zijn. Ik kom niet namens uw broer hier, juffrouw Evan, zeide Frits Werner, wat mij hierheen drijft is bezorgdheid voor u. Zij glimlachte mat. Voor mij Och mijnheer Werner, ik vind het heusch hartelijk van u, maar er is geen reden om u bezorgd te maken. Rw uiterlijk spreekt dat tegen, zeide Frits, gij lijdt, neen, ontken het maar niet dat gij lijdt. En is dat dan zoo'n wonder, vroeg Alice, mijn vader dood, mijn broedero, ik mag er niet aan denken. Maar laten wij eens er niet over spreken, het dient nergens voor. Wij zullen er echter wel over spreken, ant woordde Werner, omdat het misschien toch wel ergens voor dienen kan. Zie eens, ik begrijp wel, dat uw grootste smart niet is de dood van uw vader, wij zijn allen sterfelijk dn zelfs over het sterven van vader is men ten sloffe wel ge troost. Wat gij vreest is, dat uw broeder in deze een Vreeselijke rol 'gespeeld heeft. Maar dat is niet waar. Adveïtsntiëni 15 regtli 1.75 j #lk« ragol daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Nederlandse}»- firma had de laagste inschrijving gedaan, maar toch was het werk aan een Bel gische firma gegund. Baron RuzcLte, minister van openbare werken, deelde mede, dat dit feit juist was, maar dat zooiets gebruikelijk was. De regeering behoudt zich bij de aanbesteding niet temin de vrije keus voor in zake de opdracht, en in 'dit geval had zi j het verkieselijk gevonden het werk aan een Belgische firma te gunnen. De minister voegde er aan toe, dal hij hief gerust heid een interpellatie over deze zaak tegemoet ziet. ITALIË EN GRIEKENLAND. De gezantenraad heeft in hét Italiaansch Grieksché geschil, besloten, dat de Grieksche regeering 50 millioen lire zal moeten betalen aan Italië, welke betaling zal geschieden door de overdracht van de 50 millioen lire, die 10 Sep tember 1 rij de Zwitsersche nationale bank-werden gestort. Dienovereenkomstig zal een verzoek worden gedaan aan het Haagsc.he hof van arbi trage. Volgens de „Times" heeft de beruchte Griek sche roover Memos zich te Janina bij de auto riteiten aangemeld en verklaard, dat hij in het bezit, is van belangrijke inlichtingen, welke, naar hij beweert, terstond tot de arrestatie van de moordenaars der Italiaansehe missie zifllen kunnen leiden. BULGARIJE. De rust in de streken waar de communisten onlusten verwekt hadden, is hersteld. Alleen in de streek van Ferdiandovo bevindt zich nog een brandpunt van den opstand, doch de maat regelen ter onderdrukking nemen geregeld voort gang. Verscheidene aanvoerders van de opstande lingen hebben zelfmoord gepleegd ofzijn door hun volgelingen vermoord. Een groot aantal oproer lingen heeft de wapens ingeleverd. Hun geweren 1 deken van Russisch ma DE ONTRUIMING VAN LONSTANTINOPEL. Er zijn thans voorbereidingen getroffen tot de algeheele ontruiming van Gonstantinopel dooi de geallieerden, welke zooals men weet 1 October geallieerde detachementen zal een al'dceling 'Purksche troepen de vlaggen der geallieerden salueereti. Den volgenden dag zullen bij de inscheping van geallieerde generaals, Britsche, Fransche, Italiaansehe eïi Tnrksche detachemen ten op de kade worden opgesteld tusschen het Dolma Bagtsje Paleis en de Valide Moskee. Om drie uur des namiddags zullen drie geallieerde generaals, vergezeld van generaal Solah-ed- Din-Adfl Pasja en den Britsehen militairen gouverneur van Gonstantinopel, een plaats gaan innemen voor de paviljoenen buiten de moskee. De geallieerde troepen zullen op liet midden van hef plein worden opgesteld terwijl de nationale volksliederen der geallieerden zullen worden gespeeld. Tevens zullen de Turksehe troepen aan de vlaggen der geallieerden de militaire eer be wijzen. De geallieerde afdeelingen willen dan, na inspectie door de generaals, worden inge scheept. Daarnazullen ook de g< allieeide generaals zieh, nadat zij afscheid van den Turkschen gouverneur hebben genomen aan boord der, ge allieerde oorlogsbodems begeven. Volgens de getroffen regeling zullen deze. 'ceremoniën niel langer dan een half uur duren. ALLERLEI. Uit Londen. Een Schotsch syndicaat heeft aan de admiraliteit voorgesteld, de gezonken Duitsche vloot, te Scapa-Flow te bergen. Eenigen tijd ge- Al ice antwoordde hierop lk beschuldig hem niet. Neen, maar gij vermoedt of meent zeker, te weten, dat hij schuldig is, maar ik herhaal, het is niet waar. En als ik het bewijs heb, zeide zij met fluiste rende stem. Dan liegt dat bewijs, riep Frits. Werner wist op dit oogenblik, dat hij eigen lijk meer zeide dat hij kon verantwoorden. Hij voor zich geloofde niet, dat Alice's broer schuldig was. Misschien was, zooals hij meende, van Gielen de schuldige, misschien oolc hadden zijn revolutionaire vrienden den moord op.hun ge weten. Maar in ieder geval was Werner over tuigd, dat dit dan niet gebeurd kon zijn met toestemming of medeweten van Jozef Evan. 'Hij was overtuigd, doch wist het natuur lijk niet zeker. En liet was dus te stout van hem gesproken als hij uitriep, toen Alice te kennen gaf, dat zij het bewijs van haar broe ders schuld bezat dan liegt dat bewijs. Iljel meisje zag hem met dankharenblik aan. Ach, zeide zij, ik weet, dat gij mijn vriend zijt,ik wilde dat ik uw woorden kon gelooven, maar het is helaas niet zoo, Mijn broer is schul dig. ...Uw broer is schuldig? Hef is met wat u daaronder verstaat. Zeker ik geef toe, dat hij in vele opzichten niet gehandeld heeft, zooals het behoorde, doch dat hij uw vader zou ver leden waren er reeds faciliteiten toegestaan voor berging van torpedojagers bij de kust, maar deze nieuwe voorstellen omvatten de berging der groote schepen. Uit Simla. Volgens berichten uit Pesje- war is de sterkte der Russische troepen inTurke- stan in de afgeloopen vier maanden aanzienlijk toegenomen, onder voorwendsel de revolutie in het district Boechara en de actie der anti- bolsjewistische benden te onderdrukken. He sterkte van het bolsjewistische leger in Turke stan wordt thans geschat op 80.000 soldaten, terwijl dc totale sterkte waarschijnlijk de 200.000 te boven gaat. Het is moeilijk aan te nemen, dal. deze strijdmacht alleen dient voor locale actie. Uit Londen Aanstaanden Zaterdag zal Llqyd George per s.s. „Aquitania" naar Amerika ver trekken. Op zijn rondreis zal Lloyd George bezoeken brengen aan Ottawa, Toronto, Niagara Falls, Winnipeg (Canada),Minneapolis, Chicago, Spring field, SainL Louis, Indianapolis, Cleveland, Pitts burg en Washington in de V.S; Artikel 40 en de wet. Naar wij vernemen, moet de regeering thans tot hef besluit zijn gekomen, dat. de op 1 Juli 1922 geldende salarissen der ambtenaren, niet verminderd kunnen worden door intrekking van artikel 10 van het bezoldigingsbesluit zonder meer, doch dat daar bovendien een wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thaös in voorbereiding. Dc Tabakswet. In een te 's-Hertogenbosch gehouden protest- vergadering, belegd door het Landelijk comité van actie tegen de Tabakswet is de volgende mo tie aangenomen De vergadering enz., tot de overtuiging ko mende dat de 1 abak- en sigarenindusfrie zich in een zeer bedroeVenden toestand bevindt waf in hoofdzaak te wijten ks aan de wijze van be lastingheffing, welke een zoó gro.oten rompslomp van onproductieven arbeid aan de ondernemers oplegt is van meening, dat daardoor in de plaats een stelsel gevonden kan worden, waardoor de millioenen voor de .schatkist verzekerd zijn, waf bestaat door een progressief vergunningsrecht en een heffing hij de bron (ruwe tabak) doet een beroep op der regeering, het bedrijf geen nieuwe lasten op te leggen, omdat dit de industrie geheel zal ondermijnen besluit deze motie te zenden aan den minister van financiën, de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Rijnvaarl commissarissen. Bij Kon. besluit zijn, in verband met de toe treding tot de artikelen 65, 351356, alsmede 358362 van het Vredesverdrag van Versailles, naast den reeds sinds 1900 aangewezen Rijnvaart- Commissaris prof. jhr. dr. dr. W. J. M. van Èysin- 'ga, hoogleeraar te Leiden, aangewezen als Ne derlandse h Rijnvaart-commissaris de heer A. G. Kröller, lid can den raad van hijstand van de directie van economische zaken van liet depar tement van huitenlandsche zaken, en de heer 0. A. .bijles, oud-inspecteur van den rijkswater staat te Arnhem. De postcheque- en girodienst. De minister van waterstaat heeft het advies van dc Noderlandsehe Bank gevraagd betreffen de den stand van zaken hij den postchèque en girodienst. De Kamer van Koophandel van Noordelijk Overijsel richt tot den minister van waterstaat het verzoek, hij den postchèque- en girodienst den ouden tóestand zoo spoedig mogelijk te herstellen. moord hebben, dat is niet waar. Ik herhaal het u met den meesten nadruk, het, is niet waar. En al zoudt ge meen en, hel bewijs in handen te hebben, dat. moet dat vervalscht zijn. Helaas, antwoordde Alice, ik zon u zoo gaarne gelóoven, maar ik kan riet. Oh, riep Werner, gij stelt te-veel vertrouwen in sommige lieden, die dat niet waard zijn. Als gij meent een bewijs te hebben, dan heeft van Gielen u dat geleveitfl. Heb ik geen ge lijk Alice zeide niets, maar op haar gelaat las Frits Werner de bevestiging van zijn vermoe den. Als hij het u geleverd heeft, dan heeft hij dat met een bepaalde bedoeling 'gedaan, dan deed hij dat om u te dwingen Lot iets, waartoe gij anders niet zoudt besluiten. Neen wendt het gelaat niet af, Alice, ik Weef'van dit alles meer dan gij wel vermoedt. Als van Gielen onedel ge noeg is om u met bedreigingen te dwingen, dan is hij ook in staat om niet vervalschte bewijzen te werken. Hebt ge dit wel overwogen. Er is geen sprake van, dat hij mij zouhebben kunnen misleiden, ook al neem ik aan, dat hij dat zou willen. Werner haalde de schouders op. Komaan, zei hij, gij kunt u vergissen, gij kunt het slachtoffer 'zijn van veel slimmere mislei ding, dan ge ooit-wel zoudt bevroeden. (Wordt veivolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1