DMGBLMD WOOR SCHIBEDAM OMSTRïEKEH* Internationaal Eucharistisch Congres. 1/ 46ste Jaargang. Maandag 1 October 1923. No. 13757 Bureau s KOEMAHKT4 Telefoon intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn i 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa'f plaatsen wordt 2 maal berekeDd. ingezonden mededeelingen 75 et. per regel.jj Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag! toegezonden. Incassokosten worden berekend. AUGUSTINUS JOSEPHUS CALLIER door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den .Pauselijken troon aan allen die dit zullen lezen of hooren lezen Zaligheid in den Heer In verband met het Internationaal Eucha ristisch Congres te Amsterdam in het jaar 1924, zoo stellen Wij bij deze in een Comité, hetwelk dit Congres zoo volmaakt mogelijk zal voor bereiden. Tot leden van dit Comité benoemen Wij bij deze de navolgende Zeereerwaarde en Weledele Heeren en bevestigen Wij dezen in hunne functie achter de verschillende namen vermeld. Deken P. Stroomer, voorzitter pastoor G. C. v. Noort, eersten vice-voorzitterputoor L. Stolk, tweeden vice-voorzitter pater W. van Dijk, algemeen secretaris J. W. F. Bredius, penningmeester pater dr. A. Slijpen S. J., presi dent van het comité tot ontvangst en begeleiding der hooge gasten pastoor F. M. K. van Kers bergen, president van bet comité voor gods dienstige plechtigheden en broederschappen mr. dr. P. J. Witteman, president van het comité voor huisvesting pastoor LI. N. Colla, president van het comité voor muziek en zang kapelaan J. Mol, president van het congres-bureau de heer L. A. P. M. van den Brocke, president van het comité voor pers en propaganda den heer J. C. Berger, president van het comité ter be spreking van zalen en orde in de zalen en den heer mr. G. C. D. J. Kropman, president van liet comité -voor sociale en charitatieve vereenigin- gen. Wij uiten het vaste vertrouwen dat het bij dezen 8ngestelde Comité zijn taak met vreugde zal aanvaarden en zijn beste krachten zal aan wenden tot meerdere eer en glorie van God, op dat het aanstaande Internationaal Eucharistisch Congres moge slagen. Gedaan te Haarlem, den 27 Sept. 1923. De Bisschop van Haarlem, AUGUSTINUS JOSEPHUS. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Te Dusseldorp zou gister door de separatisten de Rijnland-republiek worden uitgeroepen. De Dusseldorper coalitiepartijen wilden tegen de separistische plannen demonstreeren door een z. g. dooden Zondag. Deze doode Zondag is intusschen levendig genoeg verloopen. Bloed is in stroomen vergoten, terwijl honder den gewonden en een nog niet vastgesteld aantal dooden het slachtoffer van dezen dag werden. De coalitiepartijen hadden besloten niet door vergaderingen op straat te demonstreeren, doch alle café's, bioscopen en theaters te sluiten. Tevens Werd verboden, dat iemand zich op straat zou bevinden. Tegen 1 uur in den middag zag men niemand op straat dan demonstranten, waarbij de communisten zich niet hadden aan gesloten, daar zij actief Wenschten te demon streeren. Voorts zag men de separatisten zelf, die in extra-treinen uit het gansche Rijnland waren samengevloeid en ten slotte een aantal nieuws gierigen. Het aantal der separatisten dat aan de demon stratie deelnam, wordt geschat op pl.m. 30.000. Zij hadden een sellbstschutz organisatie mede gebracht, benevens enkele stormtroepen. Om 4 uur waren op de Hindenburgallee drom men separatisten en toeschouwers samengepakt. Toen begonnen cle-bloedige gebeurtenissen, nl. bij het gedenkteeken van Bismarck. Een hand gemeen ontstond tusschen separatisten, burgers en selbstschutz politie. Op dat oogenblik viel plotseling een schot en een stedelijk politie beambte, die zich tusschen de menigte begeven had, viel dood neer. Op dat oogenblik stormde de stedelijke politie, die de Molengasse had af gezet, op de menigte in en viel aan. Een salvo Weerklonk, daarna nog een, gevolgd door een geknetter als van talrijke machinegeweren. De reusachtige mcnschenmenigte begon te vluchten, terwijl ook de selbstschutz allen de revolvers trok. De stedelijke politie slaagde er in bet terrein om het Bismarck-gedenkteekon te zuiveren, waarna de separatisten al vurende bals over kop vluchtten in de nabijgelegen stra ten. Bij liet keizer Wilhelm-standbeeld kwam het Usschen separatisten en politie tot een hevige otsing. De auto van den chef van den generalen staf der separatisten werd door de politie-buit- gemaakt. Biermede eindigden de gevechten voorloopig jte politie slaagde erin het geheele demonstratie- rrrein te zuiveren van separatisten, van wie e'en in hechtenis Werden genomen. Overigens is het rustig gebleven in het Roer gebied. Algemeen wordt een neiging naar herstel van normale toestanden geconstateerd. Te Münchcn hadden gister patriottische plech tigheden plaats. j-. Het garde-regiment wijdde een gedenktafel voor de in den oorlog gesneuvelde militairen in. Op de binnenplaats der kazerne waren ongeveer 20.000- militairen die vroeger bij dat regiment gediend hadden, opgesteld. Ex-kroonprins Rupprecht en zijn vrouw, vele prinsen en prinsessen, c!e premier von Knilling, de generaals Lossow en Bothmer, en vele an deren woorden de plechtigheid bij. Kroonprins Rupprecht onthulde de aan gebrachte gedenktafel. Na de onthulling defileerde het regiment voor den ex-kroonprins en generaal Epp, waarbij het publiek een „hoera voor koning en koningin" uitbracht. De stad was rustig, en er werd geen buiten gewone geestdrift betoond. Van de kazerne woei d.e zwart-wit-roode vlag. DE VOLKEN I!ÜNÜSDE(HU)UTL\Gr y De Volkenbondsvergadermg heeft de begroo- tmg voor 1924, welke een totaal bedrag van 23.233.630 goudfrancs beloopt, goedgekeurd. De geraamde uitgaven loonen een vermindering van lö1^ aan in vergelijking met het dienst jaar 1923. SPANJE EN ENGELAND. Naar de „Etoiie Beige" verneemt, hefefl Reu ter verklaard, dat er geen sprake is van de ruil van Gibraltar ra-et Ceula. Het gerucht is geheel uit de lucht gegrepen. DE LEVERINGEN IN NATÜRA. Uit Berlijn meldt Wolff De rijksminister voor wederopbouw heeft op 26 dezer de verordening van 13 Jan. tot staking van de leveringen in natura in het vrije verkeer aan Frankrijk en België ingetrokken. DE ONTRUIMING VAN KORFOE. De Ilaliaansche vloot is gister vertrokken op één torpedojager na. ALLERLEI. Uit Antwerpen Op een zeer druk bezochte vergadering hebben de diamantbewerkers alhier, geen genoegen genomen met de voorgestelde loonsverbetering en tot algemeene staking be sloten. -Uit Londen Dover heeft opgehouden een maritieme basis te zijn. De admiraliteit heeft nl. gister de haven aan de civiele autoriteiten overgedragen. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Het gouden beeldvan den Garoedo-vogel, t geschenk van den rijksbestuurder van Djokja aan de Koningin, is hier te lande aangekomen. Neder!, instituut voor geschiedkundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari bij het Ned'erlandsch instituut voor geschied kundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome Ie. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ti[delijk-directeur aan Mgr. prof. dr. A. H. L Hensen 2e. benoemd tot directeur dr. G. J. Iiooge- werff, thans secretaris 3e. aan dr. H. M. R. Leopold, archeologisch assistent, de persoonlijke titel verleend van adjunct-directeur 4e. benoemd tot assistent, met den persoon lijken titel van secretaris, J. Comelissen, te Leiden. Derde verslag Bczuinigingscommissie. Verschenen is liet derde verslag van de staats commissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 December 1920 (Bezuinigingscommissie) Het omvangrijke rapport is onderverdeeld in een viertal hoofdstukken, waarvan het eerste mede- deeling doet omtrent voorstellen van algemeenen, aard betreffende de Werkwijze en de bezetting bij de departementen van algemeen bestuur, enz. De slotsom waartoe het verslag de commissie v°ert, is dat de ervaring van het afgeloopen jaar haar nog niet de overtuiging heeft gegeven, dat bij de departementen van algemeen bestuur steeds het besef Voorzit van de onafwijsbare noodzakelijkheid van bezuiniging, inzonderheid door vereenvoudigingvan bestaande regelingen en inkrimping van het aantal ambtenaren. In het algemeen komt zij dan ook voor dit jaar tot de zelfde conclusie, als welke zij aan het slot van haar vorig verslag moest uitspreken. Huldiging dr. C. J. Viukesteiju. Ier gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum m dienst van het onderwijs is de oud-Schiedam mer dr. G. J. Vinkesteijn, inspecteur der gymna sia, Zaterdagmiddag in de, aula van bet Gymna- O 1 1 Dit aardig toilet is geheel gebreid in een rechten steek en is geschikt voor de stad en voor buiten. Bij een blond meisje zal het de gouden tint van heur haar en de rozen op haar wangen doen uitkomen, wanneer zij haar toiletje maakt in een lila kleur voor het vroege voorjaar. Haar hoed moet ook lila zijn, geheel geborduurd in een donkerder kleur.^O Haar ceintuur moet van lila peau de Suède zijn, over eenkomende met het donker borduursel op haar hoed, terwijl haar schoenen en kousen grijs moeten zijn- Wanneer de zomer voorbij is en de bladeren getint zijn met herfstkleuren, wat zal het dan een prachtig sportcostuum zijn, als zij het mooi li^vana-btuiö, getwinkt heeft. - 9 De Lever's Zeep Maatschappij Vlaardingen. sium in de Laan v. Meerdervoort in Den Haag gehuldigd door een commissie, waarvan voorzit ter was dr. Th. v. Aalst. De minister van onderwijs, zelf verhinderd, had zich bij deze huldiging laten vertegenwoor digen door jhr. mr. C. Feith, secretaris-generaal van het departement van onderwijs en mr. A. J. L. v. Beeck Calkoen, administrateur van dat departement. Het gemeentebestuur van Den Haag was vertegenwoordigd door den wethou der van onderwijs, dr. W. W. v.d. Meulen, en den chef dér afd. onderwijs ter gemeente-secretarie mr. G. A. v. Poelje. Voorts waren o.m. tegen woordig dr. J. Hooykaas als vertegenwoordiger van de Vereeniging van Rectoren en Conrectoren der gymnasia dr. C. Spoelder, voorzitter van het Genootschap van leeraren van Nederlandsche Gymnasia. Dr. van Aalst, het eerst het woord nemend, zeide, dat als hij op deze plaats woorden van hul de zou uiten, hij de gevoelens vertolkte van zeer velen, die zich bij deze huldiging aansloten. Hij wees op de veelzijdigheid van de taak van den nspecteur der gymnasia, welke er den laatsten tijd niet lichtör op geworden is. Spr. huldi dé hem voor zijn biutengeWoiie werkkracht en toewijding. Behalve voor zijn opgewektheid en frischheid van geest huldigde hij den jubilaris om zijn zakelijkheid. Si»', was er van overtuigd, dat het inspectoraat van den heer Vinkesteijn een schoone bladzijde zou zijn in de geschiedenis van het gymnasiaal onderwijs en overhandigde den jubilaris als stoffelijke blijken van waardeering een fauteuil en een zilveren servies. Jhr. jur. Feith herinnerde aan de groote uit breiding die het gymnasiaal onderwijs heeft ondergaan in de laatste 15 jaren, gedurende welke dr. Vinkesteijn inspecteur was. Sinds 1918 is het aantal gymnasia van 39 tot 68 gestegen, het aanta! leerlingen meer dan verdubbeld. Spr. legde den nadruk op de zeer aangename I wijze, waarop de jubilaris steeds heeft willen samenwerken met de ambtenaren van het de partement en wenschte hem namens den mi nister geluk. Dr. Spoelder getuigde van de oprechte dank baarheid, welke het genootschap bezielde voor NIEUWE EDAMSCHE COURANT WHiimlUllD liilll IIOllUiliilll i i/fiiii'Mimt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1