Het geheimzinnige raadsel DE PHOENIX' Verven en Stoomen. FEU I LLE 46ste Jaargang. Dinsdag 2 October 1023. Mo. 13756 Bureau: KOEMABKT4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. W& BhatSt W *88iff rnWB «Stas? SS ffl Ssi SSmaSI life «Sas .'3 TO Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het juiste aantal van de bij de bloedige bot singen te Dusseldorp gevallen slachtoffers kon nog niet Worden vastgesteld. Officieel wordt thans echter gemeld, dat er, Voorzoover men tot nu toe heeft kunnen na gaan, een tiental dooden en ongeveer 200 ge- Wonden zijn gevallen. De Fransche troepen hebben het raadhuis en de 1 cazernes der Schupo bezet. Geen enkele Schupo-beambte beeft tot nu toe de kazernes of andere kwartieren mogen verlaten. De Fransche bezettingsautoriteiten hebben een verbod uitgevaardigd voor liet verkeer tusschen des avonds 11 uur en des morgens 5 uur. Gister vertoonde zich, behalve troepen sepa ratisten, veel verdacht gespuis in de straten,dat gebruik van de ontwapening der .politie maakte. Dp verschillende punten der stad ontstonden botsingen mét communisten. Gistermiddag brak een opstand uit in een der door de Franschën, bezette gevangenissen tusschen gevangenen en bewakers, waarbij talrijke slachtoffers .vielen. Zestig gevangenen zijn voortvluchtig. De se paratisten, die gisternacht door hun reusachtig aantal voor het meerenueel niet naar hunnewoon plaatsen konden worden vervoerd, plunderden gistermorgen een bakkerswinkel. Men vei wacht nog nieuwe Putsch-plannen van separatistische zijde. De vakvereenigingén zijn Voornemens dergelijke pogingen met een alge- aieene staking te beantwoorden. a [■- Nationalistische en communistische benden hebben gisternacht getracht Küstrin te over rompelen. Zij drongen de oude stad, waar geen militaire bezetting ligt, binnen. De commandant Van Küstrin liet den leider der benden arrestee ren. Het garnizoen, dat versterkingen uit naburige rijksweerbaarheidsgarnizoeaen heeft gekregen, heeft opdracht de orde met alle middelen te herstellen. Gisteravond is, het tc Küstrin Weder tot een hevig vuurgevecht gekomen. Voor het voor malige arsenaal, waarin een gedeelte der rebellen was opgesloten, vei zamelde zich een groove men- .Sclienmenigte, die de gevangenen wilde be vrijden. Na korten tijd werden zij door de be zetting van het arsenaal teruggedreven, waar hij verscheidene dooden en gewonden vielen. De omstreken van Küstrin worden van opstandi ge elementen gezuiverd, terwijl alle wegen naar Herlijn scherp worden bewaakt. Rijkminister Gessier heeft een verordening uitgevaardigd,, waarbij verboden Wordt, andere dan officieele berichten te publiceeren over voor gevallen incidenten en onlusten. HET DÜITSCHE KABINET. Rijkskanselier ritresemann heeft gister een bezoek gebracht aan Ebert. Men brengt dit in Verband met de mogelijkheid van uitstel van de Rijksdagzilting die lieden zou plaats hebben. Men verzekert in goed ingelichte kringen dat een Wijziging of een algeheele reconstructie van liet kabinet verband met de jongste ontwikkeling Van den toestand niet gelieel zou. zijn uit gesloten. De Duitsclie bladen vernemen Verder uit Parlementaire kringen dat op verzoek der regco ring het algemeene politiek debat, dat heden in den Rijksdag zou plaats hebben, voorloopig is uitgesteld. NA HET LIJDELIJK VERZET. Volgens de Duitsche bladen kan verwacht Worden, dat van heden af de arbeid in de Roer- mijnen algemeen hervat wordt. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE. Te Londen is gister de Britschè Rijksconfe- rentie, waaraan de eerste ministers van alle Britsche dominions en koloniën deelnemen, ge opend. Verwacht Wordt, dat de Conferentie zes weken zal duren. 70 Er was al tweemalen op de deur geklopt, maar Uoch Werner noch Alice Evan hadden clit in het Vuur van hun gesprek opgemerkt. Nu Werd de deur geopend en in de opening vertoonde zich bankier van Gielen. 'Pardon, zeide hij, ik klopte twee maal en kreeg geen gehoor. Ik dacht u niet bier te vin den, mijnheer Werner. Ik zal mij terugtrekken. Frits Werner had zoodra hij Van Git len jkuneikte zich het bloed naar het hoofd voe- stijgen. Hij voelde een bijna onweerstaan- varen lust om zich op dien man te Werpen. Uw verschijnen hier, zei hij snel, is voor mij fcven onverwacht. Maar nu u toch hier zijt, zouden wij wel een onderhoud kunnen heb ben. Fr lag in zijn stem zoo'n toon van vijand schap datVan Gielen zich hieromtrent onmogelijk kon vergissen. 'J lijkt me heel erg opgewonden mijnheer Corner, zei hij, het lijkt mij verstandiger het gesprek dat gij houden wilt niet thans té" be- S'UUen. Ik houd niet van scènes en wij mogen eker niet in andermans woning een scène uit leken. BLLGARIJE. Een hevige brand beeft gisteren het grootste gedeelte van het dorp Vratza vernield. Naar verluidt zijn er talrijke slachtoffers meer dan 2000 personen zijn dakloos. Men gelooft, dat de brand door communisten is gesticht. De hoofdleiders der communisten Kolarof en Dimitrof zijn vermoedelijk over de grens naar Joegoslavië gevlucht. FILME EN DE VOLKENBOND. Zanelle, de ex-president van de regeering van Fiume, die thans.naar Joegoslavië is uitgeweken, heeft, in zijn kwaliteit van hoofd van de wettige regeering van Fiume, bij den Volkenbond het verzoek tot opneming van den staat Fiume in den Volkenbond ingediend. Bovendien vraagt hij den steun van den Volkenbond tegenover iedere poging van de zijde van een vreemde na- rie om inbreuk te maken op de onafhankelijkheid van Fiume. Ëlnneuland. SPANJE. Een koninklijk decreet tot ontbinding van alle gemeenteraden en verkiezing van nieuwe burgemeesters en raadsleden door comité's van kiezers, is gister overal in Spanje ter uitvoering gebracht. Het doel hiervan is de permanente heerschappij van bepaalde personen tegen de gaan. DE ONTRUIMING VAN CONSTANT IN O PEL Het protocol in zake de ontruiming van Gon- stantinopel door de geallieerden is gisterochtend geteekencf. De formeele intocht van de Turksche .roepen is uitgesteld tot Zaterdag a.s. ALLERLEI. Uit Riga. De beide Amerikaansche senatoren King (Utah) en prof. Johnson hebben vóór hun vertrek uil Moskou een onderhoud gehad met Trotzki. Deze verklaarde o.a., dat Rusland niet voornemens is tusschenbeide te komen in den partijstrijd welke in Duitschland gevoerd wordt. Slechts in geval de Duitsche monarchis ten Rusland zouden aanvallen, zou het Russische volk, naar Trotzki verklaarde, zich weten te verdedigen. Omtrent de betaling der buitenlandsche schuld verklaarde hij, dat Rusland de schulden van de Sóvjet-regeering zal betalen, doch niet die van het Tsaristische regime. Uit Rome. De toestand van prinses Gio- vanna is plotseling erger geworden. De kroon prins die naar Napels vertrokken was is te Roc- cannigi teruggeroepen. Volgens de „Giornale d'ltalia" betreft het een ernstig typhusgeval, doch het blad meldt tevens, dat later weer een kleine verbetering in den toestand te constateeren viel. Uit Amsterdam. Volgens hier ter stede ont vangen berichten omvat de staking in de diamant nijverheid te Antwerpen 80 personeelen van ge zamenlijk plm. 1200 man. O, antwoordde Frits Werner, zich met geweld bedwingend, ik ben volmaakt kalm en ik móet u spreken. En juffrouw Evan kan er bij blijven. Waaneer een vreemde op dit oogenblik ward binnengekomen, zou hij oogenblikkelijk be merkt hebben, dal l'iier twee mannen tegenover elkaar stonden, die niet bijeenkwamen voor een vriendschappelijk onderhoud, al stonden zij daar dan als mannen van de Wereld en namen zij tegenover ellóaar alle beleefdheidsvormen in acht. Bankier van Gielen was waarlijk niet ie mand, die zich zoo spoedig in de war brengen liet. Hij had Wel voor heeter vuren gestaan, elan thans en het was hem in zekeren zin niet onwelkom, dat Frits Werner hem rekenschap wilde vragen. Hij voelde echter wel, dat hij in Werner een tegenstander had Van zijn plannen en niets kon hem voordeeliger zijn, dan dat Werner openlijk Verklaarde wat hij doen wilde. De bankier vreesde erger de vij anden, dia in het geheim tegen hem werk ten. Hij wilde gaarne vernemen, wat of Wer ner van plan was. Hij was dus volstrekt zijn bedoeling niet, om dit onderhoud te ontwij ken. Mijnheer Werner, zei hij doodkalm, als Xi mij wat te zeggen hebt, wil ik dat gaarna hooren, lk geloof echter niet, dat juffrouw Evan bij dit onderhoud tegenwoordig behoeft te zijn. Wat ik te zeggen heb,gaat over haar en. Plechtige opening R. K. Universiteit. Naar wij van Welingelichte zijde vernemen, zal de plechtige opening van de R. K. Universi teit op Woensdag 17 October a.s. geen weidsch- uilgebreid karakter dragen. Men weet, dat dien Woensdagmorgen in de grootste kerk der stad, n.l. de St. Jgnatiuskerk der EE. PP. Jesuieten een pontificale H. Mis zal worden opgedragen, waaronder het Utiechtsch zangkoor van Winnubst de liturgische gezangen zr! uitvoeren. In de plechtige pontificale dienst, waaronder het Nederlandschc Episcopaat tegen woordig zal zijn, zullen de professoren vanuit de St. lgnatiuskerk opgaan naar het Universiteits bureau op het Keizer Karelplein. Het Nijmeegsche comité van voorbereiding der feestelijkheden, dat tevens de feestgave dei Nijmeegsche Katholieken zal aanbieden, heeft nu een uitnoodiging gericht aan alle Nijmeegsche Katholieke organisaties, wier voormannen die nen deel te nemen aan de hulde, te brengen aan de R. K. Universiteit. Prof. dr. Jos. Schrijnen zal als rector magni ficus der R.K. Universiteit het eerste studiejaar openen met een rede getiteld: „Eigen Cultuur." Bioscoopwet. Eindverslag is uitgebracht nopens hel wets ontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van den- bioscoop De schadeloosstelling der Kamerleden. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Christ, ilist. Kamerfractie adn de andere politieke fracties mededeeling gedaan, dat zij zich heeft gewend tot den minister van financiën, met het verzoek om piet ingang van 1 Januari a.s. en gedurende het jaar 1924, op de schadeloosstelling van de Christ. Historische Kamerleden bij de gebruikelijke betaalbaarstelling bij het einde van iedere maand, 10 pet. te doen inhouden, zulks in verband met den toestand van 's lands financiën. Het eergevoel begint te werken Uit de textielindustrie. De besturen der Twentsche i'abrikanlenver- denigingen hebben aan de besturen der texticl- arbeidersvereenigingen medegedeeld, dat met ingang van November de loonen met tien procent zullen worden verlaagd, nu de arbeiders gewei gerd hebben langer dan 48 uren te werken, tenzij zij alsnog op dit besluit terug komen. Bond van R. K. werkliedenvcr. in het aartsbisdom. Ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan van don Diocesanen Bond van R. K. Werklieden- véreenigingen in het aartsbisdom Utrecht is Zondag te Utrecht een bondsdag gehouden. In iiet Park Tivoli werd des middags een zeer druk bezochte i'eestvergadering gehouden, die weid bijgewoond door den aartsbisschop, mon seigneur II. v. d. Wetering, en een groot aantal geestelijken. Daarna hield het Tweede Kamerlid de heer Henri Hermans, voorzitter der Federatie, een feestrede, waarin hij naging, of de bond is na gekomen, hetgeen dr. Schaepman zich er van voorstelde. Dr. Schaepman wilde vormen een keurkorps van arbeiders, om strijd te kunnen voeren op geestelijk gebied. Hij wilde dit keur korps geven een rotsvast geloof en groote kennis. Dit omvatte alles, wat de gemeenschap z.i. noo- dig heeft om tot een gelukkige samenleving te komen. Spreker herinnerde dan aan alle. sociale maatregelen en verbeteringen, die er tot stand gekomen zijn voor de arbeiders in den breede schetste hij het moeilijke werk, dat de pioniers van den bond hebben moeten verrichten, en stelde hen ten voorbeeld aan de jongeren, die tlians het leven veel gemakkelijker opvatten. Door den oorlog is er, zoo zeide spreker verder, heel wat oorlogswinst gemaakt, doch de ellende is er niet minder om geworden. En oV>k wij heb ben een deel te dragen van het leed, dat geslagen is. Maar wat het ergste is, cr is een onchristelijk gebrek aan vertrouwen onder de nienschen ge komen, dat de duivel tot vader en het socialisme tot moeder heeft. Er is echter geen reden tot wanhoop, als men ziet, wat er in de laatste dertig jaren is tot stand gebracht, en bovendien is er geen reden tot wanhoop, omdat we nog onze idealen hebben. Dankbaar was spr. voor hetgeen de bond tot nu toe heeft tot stand gebracht. Hij deelde ten slotte mee, dat de heer Brouwer de pauselijke orde Pro Ecclesia et Pontifice zou krijgen. Daarna gaf de aartsbisschop aan de vergade ring zijn zegen. Nadat eenige liederen gezongen waren,wensch- tc dr. Ariëns den bond in een geestige toespraak geluk met zijn jubileum. Na de bijeenkomst trok men in optocht met muziek en banieren door de stad. De stoet, die groote belangstelling van het publiek trok, werd op het Janskerkhof ontbonden. De Haagschc ivetkoudersbcnoeming. In de gister gehouden raadszitting is in de wethoudtrsvacature'benoemd de heer F. 'N. V. Quant (R. K.) met 31 van de 37 stemmen. De heer Quant heeft de benoeming aanvaard. Vliegtocht Nederland-Indie. Volgens liet Batav. Nieuwsblad heeft de Ne- derlandsche regeering subsidie geweigerd voor den vliegtocht van Nederland naar Oost-Indië, waarop de Indische regeering eveneens subsidie heei'l geweigerd, op grond, dat de linancieele toestand subsidieverlening niet gedoogt. Een voorstel. Het Bureau /voor de R.K. Vakorganisatie heeft aan de regeering verzocht le. de uitgetrokken werldooze arbeiders niet volgens de Armenwet te doen behandelen 2e. desteunregelingen van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw over te brengen naar het departement van arbeid, han del en nijverheid. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Dr. J. Bamvens. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Janua ri 1924 df. J. Bauwens, sinds 1918 ieeraar aan het Gymnasiurm.alh.ier, benoemd tot rector der twee R.K. Lycea te 's-Hertogenbosch. Dr. Bauwens heeft cteze eervolle benoeming nog in beraad genomen, maar het is zeer waar schijnlijk dat hij haar zal aanvaarden. In het i laatste geval kunnen wij, hoé jammer het ver trek van dr. Bauwens, wien vooral als voorzitter van het R.K. Leeszaal-comité, geen moeite en opoffering te veel was, niet anders doen, dan onzen verdienstelijken stadgenoot, met deze prachtige promotie, hartelijk gelukwenschen. V Teief. 15. Pardon, juist, en er is alle .eden om een j nge dame minder •aangename""gesprekken te bespa ren. Ik geloof anders niet, dat Alice veel reden heeft te denken, dat u haar sparen wilt, riep Werner ecnigszins heftig. Maar zij moet zelf Weten, of zij hier blijven wil, ik stel er prijs op. Alice had den een en den ander aangezien zonder te spreken. Nu zeide zij snel lk blijf. Zooals u wilt, sprak van Gielen, wat wil mijn heer Werner mij verwijten Ik wil u zeggen, dat gij valsch spel speelt, antwoordde Frits,valsch spel tegenover iedereen En wel liet meest gemeen handelt gij tegenover de dochter van den man, dien gij uw vriend genoemd hebt. Al het andere gaat per slot van tekening mij heel weinig aan, maar ik zal niet dulden, dat gij haar in het ongeluk stort. En dit zeg ik u met welk wapen gij ook meent haar tot uw wil ie kunnen dwingen, ik zal u dai Wapen uit de hand slaan. Werner bewaarde uiterlijk zijn kalmte. Rij sprak snel en beslist, maar inwendig ziedde Lij van toorn en verachting, en 'hij had den man tegen over hem een slag in het-gelaat kunnen ge ven. Maar de ander scheen zoo onbewogen en koel als maar mogelijk was. Kom, kom, zeide hij, de overdrijving van de jeugd spreekt uit uw woorden, mijnheer Werner. Maar ik neem u dit niet kwalijk. U gebruil.t nogal groote woorden. Gij zult niet duiden, dat ik Alice in het ongeluk stort, gij zult me T wapen uit de hand slaan, waarmede ik haar wil dwin gen. Wel ja, als ik u was zou ik meteen nog maar beweren, dat ik den professor vermoord heb. Het gaat in één moeite door. Er zijn er, die dat meenen, maar ik heb het niet beweerd. Doch evenmin of minder dan men reden heeft u te beschuldigen, hebt gij reden om den broer van Alice schuldig te verkla ren. En ge verwijt mij dat ik dit doe Ik verwijt u, dat gij Alice dwingt het te doen, alsof zij haar broer en de eer van den naam Evan slechts redden kan door zich aan uw wil te onder werpen. En al Ware haar broer duizendmaal schuldig geweest, dan nog is liet een fielten- streek van u, om daar dan gebruik van te mak :n Al maar groote woorden, sprak de bankier, al maar groote woorden. Gij oordeelt allesbe halve als een onpartijdige, gij ziet de zaken ver keerd. Maar ik wil geen moeite doen, u van uw ongelijk te overtuigen. En als het u alleen Le doen was, mij deze verwijten in het gezicht, te slin geren, welnu, dan hebt gij dat genoegen gehad. Misschien Strekt het om' u wat te verlichten. We kunnen dan echter liet gesprek nu als ge ëindigd beschouwen. (Wordt vervolgd) I «*-S u l-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1