Het geheimzinnige raadsel FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 3 October 1923. No. 13759 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden £2,per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn i 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. -%* lieg eeringsjub ileum en S. D. A. P. „Het Vaderland" bevatte laatst een interes sant artikel over bovenstaand onderwerp. Het loont de moeite, daaruit een fragment aan te halen. Om kort te gaan, schrijft het blad, de houding van de S.D.A.P. verschilde niet qiialitatief, maar enkel quanlitatief van die van de Communisten tegenover het Kroon jubileum. „Het Volk" kan -r- wij wenschen ieder recht te doen nog altijd met de eer gaan strijken, dat het iets minder goor was dan „De Spelbreker", wiens soort humor het best door onze lezers zal begrepen Worden, als wij hun mededeelen, dat onze Premier daarin versierd Wordt met den naam van Jonkheer Bee- renpantalon. Men heeft ons dezer dagen zoo dikwijls ge vraagd, hoe het komt, dat de S. D. A. P. die toch mannen eek als Wibaut, Vliegen, Albarda, Schaper, Van den Tempel, Gerhard, om deze slechts te noemen, dat klein en misselijk gedoe met hare verantwoordelijkheid wil dekken en ons antwoord daarop is altijd geweestZij zou liever niet willen, maar zij kan niet anders. Een sterke partij heeft dat alles niet noodig het is slechts, eenc van de vele bewijzen van hare zwakheid die haar dwingt ook in dezen de slecht ste instincten van eenvolk in het gevlei te komen; de mensehelijke natuur is helaas zóó dat maar si te velen mpt groofe vreugde lezen, hoe dat gene, wat boven hen staat door het slijk wordt gesleurd. „Es liebt der Mensch das Strahlende zu schwarzen und das Erhabne in den Staub zu ziehn*." Al dat gemier tegen Oranjefeesten, al dat ge zwets over die voorstanders van het constitu tioneel Koningschap onder liet Huis van Oranje die zich steeds volgieten met Oranjebitter, moet dienen om de droeve waarheid te verbergen, dat de S.D.A.P., een principieele actie voor de i'epublie-k niet aandurft. Een actie, waartoe natuurlijk ieder in Neder land, dank zij de doorwerking van onze liberale instelling, het volste recht heeft. Zoodra de S.D.A.P., die de republiek zegt te willen, daar voor ernstige actie zou beginnen, zou zij haren achterban, die veel grooter is dan het leger zelf, maar daarachter loopt om redenen die met liet socialistisch ideaal niets te maken hebben, ver liezen. En daarom onthoudt zij zich van zulke actie, aan den anderen, kant de schotschrijverij druk beoefenende, ook al, opdat „De Tribune" van den heer Wijnkoop „Het Volk" daarin niet de loef zal afsteken. V £en kostelijk, staaltje van Bureaucratie. In de „Rotterdammei" kwam een kostelijk staaltje van bureaucratie voor. Aan de Zeevaart school te Willemsoord was het gewoonte jaar lijks aan den besten leerling een gouden horloge Van rijkswege te schenken. Het zonderling geval deed zich voor, dat elk jaar bet gouden horloge iets dikker-werd. Het bereikte zoodanigen omvang, dat ton slotte do autoriteiten te Willemsoord van den goudsmid het vertwijfelend bericht kregen, dat het nu onmogelijk dikker kon. Die dikte was niet begeerd en men pijnigde zich met de vraag, waaruit die abnormale afmetingen Waren te verklaren. Ten slotte vond men de oplossing. Jaren geleden had de verificateur van „'s rijks zeeinstrumenten, de heer Kaiser, de op merking gemaakt, „dat voor zulke gelegenheid de kast wel iets zwaarder kon." Met die oplossing werd aan het departement rekening gehouden. In liet model van den be stelbrief stond „dat voor zulk een gelegenheid de kast wel iets zwaarder kon." Elk.jaar Werd dat letterlijk overgenomentotdat het niet dikker kon Hoe langer hoe gekker duurt altijd oog iets langer dan hoe langer hoe dikker. W. Buitenlandsch Nieuws. MINISTERCRISIS IN DUITSCHLAND. De toestand in het Duitsche Rijk wordt er de laatste dagen .niet beter op. Gister is weer een eriliek stadium ingetreden met een crisis in het rijksministerie, welke tot nu toe nog niet is op gelost. De Duitsche Volkspartij wilde Duitsch- natiomlè ministers in het ministerie brengen en desnoods de sociaal-democraten er uitwippen. Deze laatsten wilden hier echter niet van wetfen en evenmin de Centrumpartij en de democraten. De poging van de door dr. Scholz geleide Duit sche Volkspartij was hiermede dus mislukt en dientengevolge namen de tot de Duitsche Volks partij behoorende ministers béhalve rijks kanselier Stresemann hun ontslag, zóodal de minister van Economische Zaken, von Raumer, en de minister voor de Voedselvoorziening, Luther, zijn afgélreden. De rijkskanselier heeft zich daarop naar rijks president Eberl begeven om verslag van den toestand uit te brengen. In den Rijksdag deelde de president mede, dat de zitting niet doorging. IN HET BEZETTE GERIEI). De Gentrumafgevaarriigden uit het bezette gebied zullen heden een vergadering houden, Waarin beraadslaagd zal worden over de vraag, hoe het in het bezette gebied moet gaan, wanneer de regeering in,.de komende dagen ten gevolge van een crisis niet meer bij machte zal zijn de leiding-,in handen te houden. In Gentrumkringen is men voornemens in dit geval een commissie te vormen, die te sa men met afgevaardigden van de andere partijen zich in verbinding zal stellen niet de bezet!ings- autoriteiteh, zulks in verband met de hervatting van den arbeid. DE ONLUSTEN TE DUSSELIIORP. Betreffende de muiterijkwestie in de Deren- dorf-gevangenis wordt nader gemeld, dat in het geheel 70 gevangenen zijn uilgebroken. Naar verluidt, kwam het voor hun ontvluchting tot een strijd, waarbij verscheidene bewakers en gevangenen werden gewondDaar de gevangenen allen de gevangeniskleeding dioegen, kon een deel hunner Weer onmiddellijk door de blauwe politie worden aangehouden. Bij de botsingen welke Zondag te Dusseldorp plaats hadden, zijn 17 Duitschers gedood, nl. 12 burgers, 3 schupo's en 2 beambten der „blau we politie". Het aantal gewonden, dat thans in ziekenhuizen is opgenomen, bedraagt 91, ter wijl 310 Duitschers naar huis konden gaan, na dat zij in de ambulance waren verbonden. Twee Franschen werden licht gewond. 71 Frits Werner voelde een wilde woede in zich opkomen. O man, siste liij, ik zou je kunnen dooden. Ons gesprek is nog niet uit. Ik wil niet, versta je, ik wil niet, dat jij in je zelfzuchtige plannen Alice betrekt. Zij houdt niet van je zoon en hij bemint ''aar niet. Jij dwingt beiden om samen te huwen. Hat moogt ge niet, dal is een huwelijk, dat. Men laat een huwelijk niet beoordeelen door e°n teleurgestelden en afgewezen minnaar, viel Van Gielen hem in de rede. Hie slag was raak. Frits sidderde, maar nu trad Alice naar voren. Neen, mijnheer van Gielen, zeide zij, Frits is Seen teleurgestelde minnaar, zooals u dat noemt, "ij heeft mij lief en ik durf gerust te verklaren, bat cle ligfde wederkeerig is. Nu raakte de bankier een oogenblik zijn ze erheid kwijt. ..Hoe, riep hij, gij durft dit hier te zeggen, &ii Ik durf dit te zeggen, want ik wil niet dat gij 'Jjijnheer Werner vernederen en beleedigen zoudt. Hii weet, dat ik hem niet kan toebehooren en DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE .,J EN HET HERSTEL. ^l ii Londen verluidtDe Rijksconferentie zal heden Worden voorlgezet onder leiding van den hertog van Devonshire, den Brilschen minister van Koloniën. Vrijdag a.s. zal de conferentie aanvangen met bespreking van de buitenland- sche politiek, onder voorzitterschap van den Brilschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Gurzon. Men verwacht, dat de minister van Buiten landsche Zaken alsdan een uitvoeriger uiteen zetting zal geven van liet standpunt der Brit- sche regeering in zake de schadeloosstelling dan men tot dusver van den premier; Baldwin, heeft gehoord. - Gister vond de eerste zitting plaats van de economische conferentie, die tegelijk mét de Rijksconferentie wordt gehouden. Voorzitter is Lloyd Greame, president van den Board of Tradë. IERLAND. De „Chicago Tribune" verneemt uit Dublin: Het blijkt dat Edmonde Valera nog steeds is geinterneerd in de barakken te Arbour Hill. H.ct slaat vast, dat hij voor het gerecht zal komen, maar waar en wanneer is onbekend. Het gelieele probleem der politieke gevangenen houdt trou wens de autoriteiten bezig wekelijks worden er vijfhonderd uit dc voorlooplge hechtenis ont slagen. Thans zijn er nog ongeveer tienduizend geinterneerdcn. Vermoedelijk zal de politiek der regeeririg er toe leiden.dat ook de gekozen repu- blikeinsche afge.vaardigdcn voor de „dail" zullen Worden vrijgelaten. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de for- meele opening van beide huizen van de „dail' zal worden voorafgegaan door speciale, plechtige diensten in de Protestanlsche en Katholieke kerken senatoren en afgevaardigden waren üitgerioodJgd, déze godsdienstoefeningen bij te wonen. BULGARIJE. De gevluchte hoofdleiders der Bulgaarsche communisten, Kolarof en Dimitrof, zijn te Bel grado aangekomen. ALLERLEI. Uit Stockholm wordt bericht, dat de voor zitter der Russische commissie voor de vast stelling der Kerelische grens, Lawona, is ver moord, juist toen hij Finland wilde Verlaten. Twee andere leden der Russische commissie werden zwaar gewond. Van Russische zijde wordt beweerd, dat de moordenaars Finsclre nationalisten zijn. Uit Berlijn Volgens een door de „Stampa" ontvangen telegram uit Raecionigi is een ver betering ingetreden in den toestand van prinses •Giovanna, als gevolg waarvan men de operatie nog heeft uitgesteld. Binnenland. bij zal moeten leeren daarin te berusten Maar hem heb ik lief en niet UW zoon. En hij mag dit weten. Het meisje zeide «lit kalm, toen eensklaps als schaamde zij zich over haar bekentenis, verliet zij de kamer. Een oogenblik wilde Werner haar tegen- bonden, doch hij deed het niet. Hij zag haar dankbaar na en toen zich weer tot van Güelen wendend, sprak hij Ik ben niet een teleurgestelde minnaar in dien zin als gij dat zoudL wenschen, mijnheer van Gielen. Maar begrijpt ge nu man, dat ge in mij een tegenstander hebt van uw plannen en dat ik niet zal rusten voor die verhinderd zijn. De bankier haalde de schouders op. Wel, zeide hij, indien ge u belachelijk wilt maken, dan ga uw gang. Alleen als ge veej drukte maakt, bestaat het gevaar, dat ge het offer, dat Alice Evan meent te brengen, misschien ten slotte toch nutteloos maakt. Enfin, dat is voor uw verantwoording. Luister eens, ik zal je in een naar Woorden zeggen, hoe de zaak, ontda-an van alle groote woorden, is. Tusschon Alice's vader en mij bestonden eenige overeenkomsten, waai- onder van financieel en aard, betreffende zijn uitvinding enz, dat weet. ge. Ook was het onze hartewensch, dat Alice en Antoon met elkaar in het huwelijk zouden treden. Dat huwelijk leek ons te kunnen en te zullen worden een zeer De Giro-verwarring. Een redacteur van „De (Kath.) Maandag morgen" had een onderhoud mét minister Van Swaay over den chaos bij den Girodienst. En daarin lezen We, dat de minister een omstandig heid van beteekenis achtte het feit, dat op bet tijdstip van invoering'der centralisatie door tal van postkantoren foutief ingevulde saldi-lijsten zijn ingezonden, zoodat de basis, waai op dc ge centraliseerde dienst bad te Werken, al iieel spöedig onbetrouwbaar bleek te zijn. De interviewer verklaarde, dat de publieke opinie prijs zou stellen op verwijdering der voor dezen chaos (met haai voor handel en industrie zoo ernstige gevolgen) verantwoordelijke pei- sonen, waarop de minister antwoordde: Hel is verre van onwaarschijnlijk, dat d$ zal gebeuren. Als straks de volledige rapporten der Nederlandsche Bankvertegenwoordigers m mijn bezit zijn, die mij de overtuiging schenken, dat de thans verantwoordelijke functionarissen met, of onvoldoende voor hun taak berekend zijn, zal ik geen oogenblik aarzelen, wijziging te brengen in de' leiding van dezen dienst. Een dergelijk gelukkige verbintenis. Om verschillende redenen is dat huwelijk thans meer dan ooit wénschelijk cn ik heb de innige overtuiging, dat Antoon en Alice beiden later mij dankbaar zullen zijn, al Worden mijne bemoeiingen in deze thans niet gewaardeerd. Nu keurt gij af, dat ik zoogenaamd dwang oefen, ik kan me dat begrijpen, maai die dwang komt nu eenmaal voort uit de omstan digheden" en is niet zoo geheel en al mijn Werk, •als gij wel meent. Als Alice met Antoon in het huwelijk treedt, is dat het beste wat gebeuren kan. En zij doet het mede om haar broer te redden. Nu zeg ik nog eens, dat ik mij volkomen begrijpen kan, dat gij dit huwelijk verfoeit, maar het doel, dat Alice er mee heeft, den naam Evan te redden, moet gij toch respecteeren. En nu herhaal ik, als gij veel drukte tegen dat huwelijk maakt, zul gij het niet beletten, maar ge zult wel kunnen veroorzaken, dat ten slotte toch Jozef Evan niet gered wordt. Och wat, riep Werner, gij kunt mooi spreken en de zaken op uw wijze voorstellen, maar dat juist haat ik in u, dat gij een huichelaar zijl. Ge behoeft echter niet te trachten mij Wijs te maken, dat d'e naam Van Evan of van wien ook, u eenig belang inboezemt. Gij dient slechts uw eigen belang en offert daaraan alles op.Ge liebt, God Weet met welke valsche middelen, Alice overtuigd, dat zij uw zin moet doen. Maar be proef niet mij terug te houden van wat ik doen zal, door me bang te maken, dat de gevol- plichtsverzuim- - zeide de minister woordelijk zal ik niet zonder meer laten passeeren." „Indien wij u goed begrijpen," zoo vervolgde de redacteur „wordt er slechts gewacht op de bevinding van mr. Delprat en zijn staf." „Inderdaad," zeide de minister, „zóó is het. Maar intusschen confereer ik schier dagelijks met den heer Delprat en worden maatregelen ge troffen om dezen ongewenschten toestand zoo gauw mogelijk te beëindigen." Mr. G. H. M. Delprat heeft Maandagmiddag aan den Minister van Waterstaat mondeling zijn advies over den Postchéque- en Girodienst uit gebracht. De Minister van Waterstaat heeft zich giste renmiddag persoonlijk, daarbij vergezeld door mr. Delprat, op de hoogte gesteld van den stand van zaken bij den Postchéque- en Girodienst in het gebouw aan het Spaarhcplein in den Flaag. Na beraadslaging met den directeur van dien Dienst zal de Minister zijn beslissing nemen. Hel nieuwe Wetboek van Strafvordering. Ingediend is een Wetsontwerp betreffende de invoering van het nieuwe Wetboek van Straf vordering. In de slotbepaling van de wet van 15 Januari 1921 houdende vaststelling van een Wetboek van Strafvordering is de regeling van het in Wer king treden van dit Wetboek aan een nadejre wet voorbehouden. Het thaüs ingediende wets ontwerp heeft de strekking om die wettelijke regeling tot stand te brengen. I)e Int. Rijnvaartcommissie. Wegens den Loestand in Duitschland is de vergadering van de Internationale Rijnvaart commissie, welke gisteren te Parijs gehouden zou worden, volgens het „Hbkl." uitgesteld. Samenwerking spoorwegen en posterijen. Op vragen van den lieer Van Braambeek be treffende samenwerking tusschen de Nederland sche spoorwegen en het Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie cn telefonie heeft de heer van Swaay, minister van Waterstaat, ge antwoord, dat de vertegenwoordigers van de Nederlandsche spoorwegen en van het Staats bedrijf van dé posterijen, de telegrafie en tele fonie, die opdracht hadden, na te gaan, welke maatregelen in onderling overleg zouden kun nen worden ontworpen, om de exploitatiekosten van beide bedrijven of althans van één van beide teverminderen, hun advies uitgebracht hebben. Omtrent de mogelijkheid van toepassing van de verschillende punten van het advies is thans het oordeel gevraagd van de directie van de Nederlandsche spoorwegen. Zoodia nopens een en ander een beslissing is genomen, zullen nadere mededeelingen aan de Kamer worden, gedaan. Geldzendingen naar Duitschland. De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat het maximum bedrag voor postwissels, voor met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes .met aangegeven waarde, zoomede voor quitan- liën, naar Duitschland, is verhoogd tot 1.000.090.000 mark. Pakketten uit Duitschland kunnen met een verrekenbedrag van ten hoogste 1.000.000.000 mark zijn belast. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche N er- eeniging van spoor- en tramwegpersoneel heelt, voorbereidende maatregelen genomen om ge- ïïen voor Alice of haar broer verkeerd zouden zijn. Ge zult niéts hereiken. We zullen zien, riep Werner Alice trouwt mei mijn zoon, ondanks uw afgunst. Uw hoop op een'rijke echtgenoote. Deze insinuatie deed bij Werner de gal oVer- loopen. Man, zeide hij, ik zóu je kunnen vermoorden. Je meent dat anderen schurken zijn, zooals •i1" Toen Verliet bij de kamer. Den volgenden morgen werd de zaak Evan en alles wat daarmee samenhing drukker be sproken dan ooit. De couranten brachten opzienbarend nieuws. Er was een nieuwen aanslag gepleegd op ban kier van Gielen. Maar dit was het niet wat de meeste ver wondering wekte. Dc journalist Frits Werner was gearresteerd, als verdacht dien aanslag le hebben gepleegd. Zijn arrestatie was het, die het grootste op zien baarde. (Wordt vervolgd) BSSE5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1