fletgeheimziBüige raadsel DAGBLAD FEUILLETON. Aug. J. I. Leesberg Secretaris. 46ste Jaargang. Zaterdag 6 October 1B23. 13762 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon fctereommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 38 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Missieactie. Overmorgen is het een jaargetijde. maar zonder „Requicscal in pace", want dan, 8 Octo ber, is het een jaar geleden, dat Schiedam zijn gastvrijheid aanbood aan de Missie. Toen schitterde het verlichte kruis, het over- wiuningsteeken, in den donkeren avond als een beeld van hel lichtend geloof, dar. schijnen gaat ia de duisternissen van het heidendom. Toen von den de werelddéëlen elkander in onze stad en lag tie rijkdom van Afrika naast de armoede van Finland, gingen mannen, uit alle nationaliteiten der Missie, om met'elkander, als broeders iTi Ctirislus, gekomen voor 't groote doel kennis en liefde voor de missie te brengen. Toen draaide de Missiefilm en sprongen Chinees en Con go le es, Dajak cn Indiaan op het witte doek. Toen, ja toen was heel Schiedam mobiel voor de Missie, want de missiegeest bezielde een ieder. En ha een week vertrok die geest Neen hij bleef en woonde stil onder ons,stilwerkend,zacht vragend; zoo nu en dan klagend, totdat eenige maanden geleden weer eens Wat van hem Werd vernomen, een klein berichtje, waarin zijn vermogen Werd mèegedeeld, nl. 7825.11. En toen Verdween hij weer in zijn onbekendheid, oin heden weer eens een te eken van leven te geven. Komt ei' dan weer een Missietentoonstelling neen zoo iets doet men maar eens in de 25 jaar maar er kan nog wel ai tie gevoertl worden zon der tentoonstelling. F.n die actie wordt gevoerd van nu af aan, op heel bescheiden voet, geen gevraag aan de deur, een kalme actie voor het, „Liefdewerk van den H. Petrus". Nooit van gehoord Zeker Weer wat nieuws, hoor ik zeggen. Neen, het bestaat al van 1889. Wat het is Het is een genootschap, dat voorziet in de opvoeding en opleiding der inlandsche geestelijkheid in dc Missiën. Het is bekend, dat nergens het tekort aW priesters zich meer doet gevoelen dan juist in de Missie, daarom moet er gezorgd Worden, dat er priesters komen uit de inlanders zelf en Voor hun opleiding zorgt liet „Liefdewerk van den H. Petrus". Het voorziet dus in een levensbehoefte dei- Missiën. Moet nu ieder daar lid van worden. Moeten en moeten is twee, kunnen is een andere zaak, want duur is het niet, 50 c. per jaar. Maar gij kunt nog iets anders, nl. het Missiewerk kent leden, weldoeners en stichters leden betalen 50 c. por jaar, Weldoeners 250, waardoor de studiekosten van een seminarist worden betaald Stichters 2500.— waardoor een blijvende studiebeurs voor inlandsche seminaristen ge sticht Wordt. En over een beurs gaat het nu, want een beurs kan niet alleen gesticht worden door één persoon, maar ook door meerderen en nu wil het missiecomité, dat nog altijd bestaat, trachten hier in Schiedam zulk een beurs te stichten als een blijvend aandenken aan de zoo goed-geslaagde MissieWeek. Er bestaat al een particuliere missiebeurs, maar déze is voor héél Schiedam, daar kan eenieder voor bijdragen wat hij wil, terwijl hij dan weet, dat er ergens iemand op zijn kosten studeert die eenmaal priester geworden hem zal gedenken aan het Altaar. Is dat geen heerlijke gedachte? i Moet die beurs er spoedig komen Ach het Comité heeft geen haast en kent de omst andig heden. Ja ik wil wel wat geven, maar aan wié O, dat is gemakkelijk gij kunt het geven aan de-u-nog- 74 Goed. Nu mijnheer u hebt mij alles verteld, Wat ik van u weten wilde. En ik beloof u, dat ik ti'n uiterste best zal doen. Ik doe dit met te meer genoegen, omdat ik de taak niet geheel onvoor bereid op mij neem. Niet onvoorbereid Hoe bedoelt u dat Wel, ik heb de geschiedenis uit de dagbladen gevolgd, ze is waai lijk bijzonder genoeg om be- iangstelling op te Wekken. En ik heb me al een eigen theorie gevormd, die ik nu aan de feiten zal gfton toetsen. _U hebt zich een theorie gevormd. Dat moet hijzonder interessant zijn, mr. Bunning. Mag ik weten, wat u omtrent dien moord denkt. Maar mr. Bunning bief afwerend de hand op. Dat mag u absoluut niet weten, u vooral biet. Ik heb een schrikkelijken hekel aan alle courantenmensdien, die, dat is nu eenmaal hun Plicht, op nieuws azen, om dat nieuws dan zoo sb<*l mogelijk aan den man te brengen. Ik zie u baarlijk in staat van avond nog een groot arti kel in uw blad te plaatsen met bijvoorbeeld het opschriftDe. opinie van den beroemden detec- Ve mr. Bunning omtrent de misdaad. De ander lachte hartelijk. Wei-bekende leden van het Comité of nog ge makkelijker, gij bezorgt het aan het bureau van de „Nieuwe Scbicdamsche Courant", die ons hare gastvrijheid beeft aangeboden, en dan voegt gij er een briefje bij met b.v. A.B. of N.N 100 voor de Missiebeurs én dan leest gij dat eeöige dagen later in uw blad, waarin alle giften zullen worden vermeld. Dit is '1 verjaardagscadeau aan de Missie- week en slagen zal het, want Roomsch Schiedam heeft een hart, dal klopt voorde geheide Missii- ovér de Wereld. Namens het Comité. Als eerste giften voor de studiebeurs kwamen uit de parochie van het II. Hart reeds binntn ƒ33.05. (Bed). Buitenlandsch Nieuws. DE COM AUSSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft een overzicht gegeven van het totale bedrag dat de Commissie volgens het verdrag van Versailles ontvangen heeft en van de verdceling van dat bedrag onder de geallieerde mogendheden, liet totaal van dat bedrag is 5.494.782.000 goudmark. ENGELAND EN HET HERSTEL. Gister heeft dc Britschc minister van Buiten- landsche Zaken, lord Curzon, op de Rijkscon ferentie zijn aangekondigde rede gehouden. Spreker begon met er op te wijzen, dat de Britsche regeering op het standpunt stond, dat Duitschland niet in staat is, groote onmiddellijke betalingen te doen, dat de bezetting van het Roergebied niet de juiste weg is, de betaling, welke voor onbepaaklen tijd was uitgesteld, te verzekeren en dat bij verdere verbittering er Waarschijnlijk een binnenlandsche chaos in, Duitschland zal volgen. Het kan niet worden ontkend, dat men in de verwachtingen, welke men te goeder trouw van de bezetting van het Roergebied koesterde, zeer is teleurgesteld door de resultaten Zoodra een verlenging der militaire bezetting onvermijde-, lijk scheen, trokken de Italianen zich terug. tiet aanbod van Bonar Law, de Italiaansche en Fransche schulden aan Groot-Brittannië te annuleeren, indien deze landen het Britsche schadeloosstellingsplan zouden aanvaarden, was opzienbarend, doch de edelmoedigheid, welke daarin opgesloten lag, werd miskend. Wij wensch ten aldus lord Corzon allerminst de zijde van Duitschland te kiezen en Frankrijk datgene, waarop het recht heeft te onthouden. De Fran sche en Belgische antwoorden op de jongste Britsche nota toonden echter aan, dat er geen mogelijkheid meer bestond voor doelmatige in terventie van Groot-Brittannië. Lord Curzon mende, dat de overgave van Duitschland drie maanden geleden had moeten geschieden, het was onverstandig on dwaas, dat, zij werd uitgesteld. Wij zien reeds het begin van dén binnenlandschen chaos in Duitschland, waarvoor wij steeds bevreesd zijn geweest- De premier, Stanley Baldwin, zoo vervolgde lord Corzon, deed door zijn bezoek aan Parijs zeer veel om een vriendschappelijke atmosfeer te scheppen na een vrij heeten strijd. De Fran sche premier Poincaré weet, dat Groot-Brit tannië in vriendschappelijke gezindheid nadere voorstellen afwacht. Groot-Brittannië, aldus, lord Curzon,x heeft reeds voorbeeldelooze con cessies gedaan voor het economisch herstel van Europa. Ja, waarachtig, zei hij, dat is een schitterend idee, dat zou men graag lezen. Maar dat wilt u natuurlijk niet. Enl'in, lost u de zaak op, het is mij Werkelijk meer tc doen om Frits Werner te helpen dan om nieuws voor de courant te krijgen. De detective stond op en toen hij den hoofd redacteur zijn kleine blanke hand reikte, over viel deze opnieuw de twijfel of dit heertje nu Werkelijk veel zou weten te ontdekken. s Wanneer zie ik u terug, vroeg hij. De ander haalde de schouders op. Dat valt moeilijk te zeggen, misschien wel heel gauw. Toen hij weg was keek de hoofdredacteur de straat op, waar lvij hem zag weg drentelen, zorgvuldig de plasjes op zijn weg vermijdend. Gerechte hemel, bromde hij, wat een fat, maar dat gaat mij niet aan. Mr. Bunning intusschen wandelde bedaard voort tot de naaste standplaats voor auto's. Daar nam hij een taxi en gaf het adres op van de woning van bankier van Cielcn. Blijkbaar toog liij dus maar dadelijk aan den arbeid. Toen de taxi voor het huis van den bankier stilhield stapte hij uit, betaalde den chaffeur, dien hij zeide niet te wachten en, belde aan. De huisknecht, die hem opendeed, verzocht hij hem aan te dienen', bij Antoon van Gielen, den zoon des huizes. De knecht beWeer&e wel, dat mijnheer voor niemand te spreken was, maar mr. Bunning wist hem te overtuigen, dat hij mijnheer van NA HET LIJDELIJK VERZET. Te Rome verluidt, dat de verbenden regeerin gen in de eerstkomende dagen een nota van Stre- semann verwachten, die een uitvoerige uiteen zetting van den tegenwoordigen toestand van Duitschland zal bevatten. Het stuk zal in de eerste plaats de opgeving van het lijdelijk verzet hekend maken en verder op de pogin gen wijzen van het Duitsche rijk om Europa den ramp eener ineenstorting van zijn centrum te besparen. In de nota zal evenwel iedere verantwoordelijkheid voor de verdere ontwik keling der dingen van de hand worden gewe zen, indien het opgeven van het lijdelijk ver zet niet zeer spoedig maatregelen van de zijde- der verbonden regeeringen ten gevolge zal hebben, die als compensatie voor het gebrachte offer zullen kunnen dienen. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Rijkskanselier SLrescmann's poging om een tweede kabinet te vormen uit persoonlijkheden, die buiten de partijen staan, is al weer opgegeven. Het vooruitzicht voor zulk een kabinet, om in den Rijksdag een votum van vertrouwen te verwerven, was te ongunstig, want niet slechts, dat het de sterkste partij, die der sociaal-demo craten, tegen zich zou hebben, niet slechts, dal de Duitseh-nationalen tegenover het kabinet Stresemann de tWiststelling zouden innemen, ook het centrum en de democraten hadden tegen zulk een kabinet ernstige bedenkingen. Beide partijen adviseerden den rijkskanselier dringend tot den terugkeer naar de groote coali tie. De democraten, die bij de ontwarring van de crisis een- opmerkenswaardig initiatief hebben g'etoond, verklaarden, dat zij eeii z.g. on-politiek kabinet geen vertrouwen konden schenken. Jn de fraktiezitting van het centrum werd in het bijzonder met het oog op het Rijnland ver klaard, dat de tegenwoordige toestand éénvou dig niet is te dragen. Onder den druk van deze fracties Werd de Deutsche Volkspartei ertoe bewogen, nogmaals over de groote coalitie te onderhandelen. Tegelijkertijd wist men ook de sociaal-democraten aan de groene thfel te bren gen. De meerderheid der sociaal-democratische fractie was ook van meening, dat men de crisis Jangs parlementairen weg moest oplossen. Zoo kwam het tot een voorlóopige verzoening. Des namiddags bestond er weder hoop op een herleving van het oude kabinet Stresemann, en reeds is men zoover, dat de zitting van den rijks dag, die heden zou plaatshebben, en waarbij het kabinet zich zou voorstellen, op 2 uur werd vast gesteld. „DE TURKSCIIE REPUBLIEK." Uit Angora wordt, gemeld, dat het bestuur der volkspartij heeft besloten, Turkije voortaan de Turksche republiek te noemen, met als hoofd stad Angora. DE VER. STATEN EN DE EUROPEESCHE SCHULDEN. Men heeft gister op het Witte Huis verklaard, dat Coolidge zich blijft verzetten tegen het schrap pen van de schulden van de Europeesche staten aan de Ver. Staten. DE NIEUWE PRESIDENT VAN CHINA. Het parlement te Peking heelt Tsao Koen gekozen tot president van China. Binnenland. Salarisverlaging. De centrale commissie voor eorganiseerd overleg in ambtenaarszaken heeft, zoo meldt de Gielen voor een zeer belangrijke zaak beslist spreken moest. Hij Werd dus in een spreekkamer gelaten, waar een paar minuten daarna de zoon van den bankier bij hem kwam. Antoon van Gielen groette den bezoeker beleefd, maar koel en vroeg Waarmee hij hem van dienst kon zijn. Mijnheer van Gielen, zei mr. Bunning, u hebt misschien wel eens van mij meer ge hoord. Van u gehoord Ik Neen, dat herinner ik mij heelemaal niet. Ik ben Bunning maar er zijn nieer personen van dien naam, doch de mijne is nogal bekend, mr. Bunning, detective. Antoon van Gielen zag z'n bezoeker nu vre-. wonderd aan. Is u de bekende detective Ja. En ik kwam hier om van u eenige inlich tingen te ontvangen. Inlichtingen-van mij Ja, ik hoiaf mij bezig met een onderzoek in take den moord op professor Evan en alles wat daarmee samenhangt. Antoon van Gielen dacht even na. En wat wilde u weten vroeg-hij. Eenige. inlichtingen over dm laatsten aan slag op uw vader. De bijzonderheden hebben in de couranten gestaan. U weet dus dat mijn vader 's avonds met. een mes gestoken is, dat op een rib a fschamp te en een ongevaarlijke wonde veroorzaakte. Telgr,, Woensdag vergaderd over het antwoord van de regeering op het door haar uitgebracht advies in zake intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Na langdurige bespreking besloot de commissie, met eenparigheid van stemmen, haar afwijzend standpunt te handha ven cn dit in een uitgewerkt nader advies ter kennis van de regeering te -brengen. De postcheque- en girodienst. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft telegrafisch aan den minister van waterstaat gevraagd, of het geen overweging verdient, tijdens de stopzetting van den postchéque- en girodienst, door de Ned'eriandsche Bank, evenals in 1914 is geschied, aan handel en nijverheid handelscredieten op korten duur te doen ver strekken daar de in uitzicht gestelde opneming op formulieren waarschijnlijk te veel tijd zal vereischen. In verband met de voorloopige sluiting van den postcheque- en girodienst zullen de pensioe nen aan hen wier pensioen op hun girorekening wordt bijgeschreven, over het vierde kwartaal 1923 en, zoo noodig over volgende kwartalen, te zijner tijd ten kantore van de betrokken betaal meesters worden betaalbaar gesteld en aldaar kunnen worden ontvangen. Er zijn maatregelen genomen om de betaling zonckr vertoon van de pensioenakte te doen plaats hebben. De rijksseruminrichting. De gebouwen en terreinen van het opgeheven rijkshengstenveufendepot te Bergen-op-Zoom Worden in buur of in erfpacht aangeboden. Daaruit valt af te leiden, dat van de verplaat sing van de Rijksseruininriehting van Rotterdam naar Bergen-op-Zoom voorgoed is afgezien. Dc vierde loonklasse. De leden der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ontvingen van hun hoofd bestuur een uitnoodiging, om dit laatste te mach tigen in rechten op te treden tegen de spoordi- recties. '7a\ moeten alsnu de loonstaten teekenen „Onder reserve van alle rechten." Dc Minister van Arbeid met verlof. De Minister van Arbeid, zal deze maand geen audiëntie veilcenen wegens verblijf buitenslands. R.K. Universiteit. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat zich men ook als (vrij) student of hoorder kan laten inschrijven en hetzij het volle collegegeld, hetzij slechts de voor het volgen van een of twee colleges gevorderde som storten zon der examen af te willen leggen. Om tot het af leggen van examens te worden toegelaten gelden voor de litteraische en juridische faculteit de gewone wettelijke voorschriften om als vrij student te worden ingeschreven geldt elk ge tuigschrift ten genoegen van den Rector Magni ficus. De kosten der Vlootwet. Ten aanzien van de Vlootwet wordt naar twee zijden overdreven, en erger, zegt het Centr. „Van den eenen kant doet men het voor komen, alsof zonder die wet onze financiën gemakkelijk in 't reine zouden komen en al lerlei bezuinigingen, achterwege zouden kun nen blijven. Van den anderen kant tracht men den in druk te wekken, dat de financieele lasten voor ons land al heel weinig beteekenen. Zoomin het een als het ander is waar. Mijn vader heeft den dader niet hei kerb, zoo als eenige bladen beweren. Die schrijven, dat hij gezien zou hebben, toen de dader vluchtte, dat het Werner was, maar dat is niet waar. Werner is gearresteerd. Ja, omdat liet mes, waarmee de daad gepleegd is,' gevonden werd en hem blijkt te hebben toe behoord. Dat mes moet hem niet meer toebe hoord hebben, doch afgestolen zijn. Want het is ondenkbaar, dat Frits Werner tot een dergelijke daad in staat was. Meent ge vroeg Bunning. Ik ben,er zeer beslist van overtuigd. Een on geluk] ig toeval wilde, dat Werner dien morgen nfijn vader ontmoette en met hem twistte cn dat hij in drift een maar malen bedreigingen tegen hem uitte. Dat is gehoord en natuurlijk is daardoor de schijn tegen hem zeer versterkt Weet u waarover die twist ging Ik" lean u daaromtrent geen inlichtingen geven. De detective zweeg even. Toen vroeg lrij „Zou ik uw vader kunnen spreken?" Neen, antwoordde Antoon van. Gielen zeer beslist,, dat is onmogelijk. Bunning drong niet verder aan. Ik dank u voor hetgeen gij mij hebt willen mededeelen, zeide hij opstaand, ik hoop dat uw vader spoedig genezen zal zijn. Hij nam daarop beleefd afscheid, Antoon van Gielen eenigszins verwonderd achterlatend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1