i i li i JURGENS' PLANTA mrnm l\ AAM DE VERBRUIKERS VAN liiiifii n Wil li DE FIJNSTE PLANTENBOTER 'J I rmm kmmi ktilf, Su PRIJS 60 CENTS PER POND ANT. JURGENS' MARGARINEFABRiEKEW TE OEG van van van van van van van van ANT. TJRGENS' MARGARINEFABRIEL.J Stads- en Gewestelijk Nieuws, De Vlootwet is niet zóó duur als de bewer kers der roóde agitatie liet willen doen voor komen. Maar zij is ook volstrekt niet zóó financieel onbelangrijk, als sommige geestdriftige aan prijzers beweren. Het wordt een kostbare' geschiedenis, zooals ten duidelijkste blijkt uit het bekende rapport, dat er geen doekjes om windt'. 4 En ook voorstanders van het ontwerp als de heer v.d. Voort v. Zijp hebben dan ook de wenschelijkheid van beperking der kosten, of uitstel der volledige uitvoering, naar voren gebracht. Niet ten onrechte werd daarom verleden jaar in de bekende Utrechtsche motie ten aanzien der Vlootwet de nadruk gelegd op bezuiniging, En dit niet slechts ter wille van de uitgaven, welke een wet als deze met zich brengt uit gaven, waarvan het bedrag doorgaans eer hooger dan lager pleegt te worden maar ook, omdat de beperking van defensie-uitgaven, die wij nastreven, daardoor wordt tegengehouden." Volkenbond en vrede. In een openbare bijeenkomst op a.s. Woensdag avond in Den Haag, welke van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede en de Union tezamen uitgaat, zullen spreken graaf Mensdorff, een dei- vertegenwoordigers van Oostenrijk op de ver gaderingen van de Union sir Willoughby Dic kinson (Engeland), Lafontaine (België) en Ritus sen (Frankrijk), secretaris-reneraal van de Union. De noodlottige illusie. Kent men de feiten uit het jongste verleden nog vraagt ,,de Tijd". Laten wij even ons ge heugen opfrisschen In 1920 hield de S.D.A.P. nog vast aan het volksleger de bevordering van de volksweer baarheid was een punt van haar politiek pro- gra m. Toen is plotseling een omzwaai gekomen het volksleger werd uit het program gelicht en de eisch naar onmiddellijks lgeheele ontwapening, de leuze geen man, geen cent, in de plaats ge steld. Vanwaar die kentering wat was er gebeurd Dit de S.D.A.P. was plotseling to.L de ver rassende ontdekking gekomen, dat wij voor de handhaving van het onafhankelijke Nederland- sche volksbestaan geen leger of vloot meer noo- dig hebben. Onder meer, omdat aldus de verklaring van het partijbestuur er voldoende internationale waarborgen aanwezig zijn om de onafhankelijkheid van het Nederlandsche volk te verzekeren." Welke zijn die internationale waarborgen Het partijbestuur wist er maar één te noemen de in het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingea georganiseerde arbeiders zouden in de toekomst eiken oorlog verhinderen* In den laatsten tijd hebben wij nu wel geleerd wat die waarborg in de praetijkwaard is.Ondanks alle mooie beloften op congressen hebben de roode syndicalisten in België 'en in Frankrijkde soldaten en kanonnen van het bezettingsleger naar het Ruhrgebied getransporteerd. Wij heb ben destijds dit eenvoudig feit geconstateerd, maar mr. Troelstra trachtte zich ei- uit te praten. De resoluties over dc algemcene werkstaking tegen oorlogsgevaar waren niet voor dit geval bestemd de I. V. V.-actie verkeerde nóg in het stadium van propaganda, voorbereiding en or ganisatie. Wij vroegen zou het dan niet voorzichtig zijn, met de ontwapening in Nederland nog een poosje te wachten, totdat althans de periode van propaganda, voorbereiding of organisatie voorbij was, totdat de papieren waarborg van het I.V.V. ook een echte waarborg zou zijn ge worden jj^Maar de S.D.A.P.-ers hadden er geen ooren naar. De onzinnige leuze „geen man, geen cent," was nu eenmaal uitgesproken en voor niets ter wereld zou zij worden ingetrokken. Men ging op zoek naar nieuwe argumenten eneen beroemd rechtsgeleerde heeft ons gezegd, dat het ver stand den menschen is gegeven, om hun dwaas heden goed te praten men vond die natuur lijk ook. Kijk eens, zei mr. Troelstra ongeveer, juist wat nu in het Ruhrgebied gebeurt, bewijst de juistheid van onze theorie. Er is geen wapen geweld noodig om het recht te doen zegevieren. Tegen een overmachtigen indringer moet men zich niet met kanonnen, maar met economische middelen verzetten, liet lijdelijk verzet, de alge- meene werkstaking de arbeiders zou 'het recht doen zegevieren. Dat was het nieuwste experi ment. En het lag geheel in de lijn van de I.V.V.- actie. Op 19 April j.l. schreef „Het Volk" „Welke perspectieven het huidige verweer van een van militair geweld verstoken bevol king tegen-dwang en onrecht van een vreemde gewapende macht opent, is nog niet volledig te beoordeelen. Maar er is meer kans, dat de Roergeschiedenis .óns, dan „De Tijd" gelijk zal geven. Het blad wachte in elk geval, alvo rens te oordeelen, liever het oogenblik af, dat de balans der Roerbezetting kan worden opge maakt. „Het beginsel, neergelegd in de resoluties van Rome en Den Haag, is de aanvaarding van economisch verweer tegen militaire geweldple ging. Het is een nieuw beginsel, in de formule der „algemcene werkstaking" slechts schematisch uitgewerkt, dat ook voor ons land zijn groote beteekems heeft. Het heeft de strekking als positiel beginsel, het meer negatieve der ont wapening te bevestigen. Ondanks het cynisme van doode zielen en het ongeloof van officieele geloovigen, die zich in den „bloedigen damp" van een noodlottige illusie blijven hullen." Het oogenblik is thans gekomen om de balan •van de Ruhrbezetting op te maken. Voor dc Duitschers bleek er ten slotte maar ééne keus I Tan einde het verbruik van Jurgens' Rlanta, waarvan de prijs^ thans is verlaagd op 60 cents per pond, in het huishouden aan te moedigen waartoe overigens do hoog- fijne kwaiiteit alle aanleiding geaft stellen wij de volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER er. NOVEMBER van dit Jaar blijk geven de grootsta verbruikers vn.~! Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers in het goHeelQ ianr. uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Ptaniacartons inzenden aan (Reclame-afdeeiing). Aan de verbruikers, die het grootste aar.'ni ledige Planta-cartons inzenden, zullen de volgende prijtenworden uitgereikt prijs 2 prijzen 5 prijzen ÏO prij zen ÏO prijzen 20 prijzen 500 prijzen IOOO prijzen f IOOO. f 5«30. f 200. IOO. 50, 25. ÏO. 5. V-.y .-'Lei -i>-- TA fcr-v. AtÊSOfea/O®® Indien eenige prijswlnners een even groot aantal ledige Planta- cartons hebben ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Rlanta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het eigendoms- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Rlanta verklaart stilzwijgend, door inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en acccord te gaan met bovenstaande regeling. V VSBIBCl*Si 3111 165 Vi i hongeren of werken En thans is de beslissing gevallen zij zullen werken. Het lijdelijk verzet bleek te krachteloos om 't alleen te bolwerken té gen militair geweld. De toeschouwende wereld óók de albelovers van 't I.V.V. was te futloos om voor de gekoesterde illusie iets te doen. Het einde is er nu de Duitschers zijn murw en het militair geweld heeft gezegevierd. Niet wij, maar „Het Volk" heeft een noodlot tige illusie gekoesterd* Wat wij vreesden, is gebeurd. De Ruhrgeschiedenis stelde de S.D.A. P. in het ongelijk. Wij juichen niet, betreuren het zelfs in lioogc mate. Gaarne, heel gaarne hadden wij het anders gezien. Maar men kan van ons niet verlangen, dat wij blind zijn voor de feiten. En wij vragen thans alleen aan het partijbe stuur der S.D.A.P. hebben deze feiten u niets te zeggen Particuliere audiëntie inzake artikel 40. De voorzitter van den ministerraad heeft gisteren vertegenwoordigers in particuliere au diëntie ontvangen van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren, hét permanent- comité van christelijke organisaties van personeel in publie- ken dienst, de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel, het comité van neutraal overheidspersoneel en het comité ter behar tiging van de algemeene belangen van overheids personeel, waaraan mede werd deelgenomen door den secretaris-generaal in algemeenen dienst Namens de organisaties wees de beer Van Meni's er met nadruk op, welke waarde door de ambtenaren Wordt gehecht aan artikel 40, in het bijzonder nu door de regeering ter gelegenheid van de interpellatie-Ketelaar zulke positieve vérklaringen ten aanzien van de toepassing van dit artikel zijn afgelegd. Bij de verdere besprekingen Werd opnieuw geconstateerd, dat beslissingen inzake de voor genomen salarisverlaging niet zullen Worden genomen, alvorens de Staten-Genera'al in de gelegenheid zullen zijn geweest de in te dienen Wetten tot verlaging der wettelijk vastgestelde salarissen te behandelen. Centrale Raadsvergadering „De Hanze", Bisdom Haarlem. Bij de bespreking van de Hanzebank op de a.s. vergadering van den Centralen Raad in het Bisdom Haarlem, Welke op Woensdag 17 Oc tober te Leiden wordt gehouden, zal ook de Hoofddirecteur, de heer F. J. Perquin aanwezig zijn ter beantwoording van eVentueele vragen Welke tot zijne competentie belmoren. De heer Chris M. Jansen, Directeur van hel Centraal Hanze-Bureau zal eene algemeene inleiding houden. Inwerkingtreding ivijziqinq Ongevallenwet 1921. Het Stsbl. no. 461 brengt een Kon. besluit van 21 September j.l., tot bepaling van het tijdstip, waarop de Wet van 17 Maart 1923 (St.blad no. 87) tot wijziging der Ongevallenwet 1921 in werking zal treden. Dit zal zijn op 1 November a.s. De R. K. Leeszaal van Schiedam, De inrichting der R. K.Leeszaal te Schiedam na dert hare vollooiing.Dag in dag uit wordt ergetim. merd, gemeten en gepast, behangen en geplakt, geschaafd en gebeitst. De centrale verwarming is nu geheel in orde en de radiatoren, geschilderd in de kleuren van het houtwerk. Prachtige ko peren bewerkte kronen, door den heer Leusen,na vele nasporingen bemachtigd, geven aan de beide zalen beneden en de bestuurskamer iets voornaams, dat wel wat getemperd zal worden door de gemakkelijke, eikenhouten stoelen en fauteuils, wier zacht golvende lijnen en warme tinten, tot stemmige rust, gezellig samenzijn of gemoedelijke, doch zakelijke besprekingen uit- noodigen. Boven is alles nog in actie acht nieuwe boe kenkasten zijn. er aangebracht, waarvan archi tect Leusen er drie in de studiezaal zoo heelt geplaatst, dat ze een afgesloten en intiem geheel vormen. Wie daar plaats neemt, komt er niet meer uit, niet gemakkelijk althans, zoo gezellig doet die aldus aangekleede uitbouw aan. Uit honderden stalen behang is door den heer Leusen en mij een keuze gedaan, die ons voldoet en dit, naar we hopen, de bezoekers der Leeszaal ook zal doen. En de boeken Ja, wat spijt het ons, dat we de namen niet mogen neerschrijven van degenen, die ze zoo offervaardig afstonden. Maar is het eigenlijk geen ongerijmdheid, of, zoo men wil, een misplaatste fijngevoeligheid, dat zoo iels niet clan bij uitzondering mag gebeuren Wanneer er minder loffelijke handelingen, bedreven wor den, wanneer er ergens gestolen wordt of inge broken, dan komt het in de krant en ieder lieeft er den mond vol van. En nu liet er om gaat, het goede voorbeeld te geven, lauweren op te wek ken, mag men geen namen noemen Is dit niet liet toppunt van inconsequentie Ik durf er dan ook niet voor instaan, dat ik te zijner tijd, met die misschien begrijpelijke, maar toch weinig doeltreffende methode om de goede zaak te dienen, niet zal breken. Sedert mijn laatste berichtje in deze krant zijn nog een zest al zendingen boeken binnengekomen. Tot mijn spijt ontbrak nu de tijd de edelmoedige gevers naar belmoren te bedanken. Ik hoop, dat ze mij dat niet al té kwalijk nemen. Onclei' die zendingen waren er wel, die me diep troffen. Zoo bracht er een jongetje van een jaar of dertien met zijn zusje, kinderen uit den netten burgerstand blijkbaar, me een lieele collectie keurige kinder boeken, verjarings- en St. Nicolaascadeaux ver moed ik. Ik zou bier nog een standaardwerk van acht deelen willen vermelden en eenige andere zeer fraaie werken ons geschonken, maai' ik heb haast te komen tot liet groote nieuws, dat liet monu mentale schilderij van den heer Van der Heijden is aangekomen. Ik schroom mij er nu reeds een beschrijving van te geven, omdat ik het nauwe lijks een tien minuten heb bekeken. Maar dit kan ik toch wel even zeggen, dat er een stille, intense bekoring uitgaat van liet doek, waarin mij voor eerst trof de geheimzinnige glans, uitstralend van liet beeldschoone gezicht der II. Liduina, dat, door den dood verstard, een uitdrukking behoudt van diep geconcentreerd zieleleven. En toch, die ziel, men voelt het, is naar andere, naar betere oorden, het lichaam zaclit stralend, doch als lijk achterlatend. Dit is evenwel slechts een eerste indruk, die nog verzwakt is door de herinnering aan de schitterend geslaagde omringende figuren, (dat biddende vrouwtje, de monnik,) aan de kunstige groepeering van het geheel, dat aandoet als iets, dat tot ons komt uit lang, lang vervlogen tijden, toen de oude Vlaamsche kunstenaars hun mees terwerken schiepen, maar dat in de uitvoering toch ook weer den modernen meester verraadt. Een meer deskundig iémand clan ik zal later hier nog meer over schrijven. Voor dit groote en groolsche doek is door den lieer Leusen een daarbij passende omlijsting (geen lijst) ontworpen, naar aanduidingen van den kunstenaar zelf, een omlijsting, welke sierlijk bewerkt, de heclc wand zal beslaan. En nu, in cauda venenum. De circulaires zijn rondgestuurd en de gelden komen binnen. De resultaten zijn verbijsterend opwekkend en soms ontstellend treurig.Menschen mannen, van wie we een gulden verwachtten, gaven er tien of vijf en van wie we er tien of meer verwachtten, gaven erMaar neen, laten we niet oppervlakkig, dit is, onrechtvaar dig oordeelen. We kennen den nood der tijden en mogen ons dus geen meèning aanmatigen over de financieele draagkracht van onze Katholieke medeburgers. Wie zegt ons bovendien of zc niet, na onze inrichting te hebben gezien, zich geen extra-offer zullen getroosten. Intusschen bied ik den zeer velen Katholieken van Schiedam, die ons zoo daadwerkelijk steun den, naar draagkracht, mijn oprechten dank a^n, alsmede dien van het overige Bestuur, hen tegelijk felieileerend met de prachtige instelling, die ze voortaan de. hunne en die hunner kindemn kunnen noemen. Dr. J. Bauwens. „Het wagentje." De dames van het kleerenmagazijti komen langs dezen weg dank zeggen aan allen, die haar deze week Weer hun belangstelling hebben getoond en steun verleend. De opbrengst mag, gerekend voora] cle slechte tijden, zeer bevredigend Worden genoemd. Terwijl de bus nog ruim 63.-inhield, Werd de auto gevuld messchien met minder dan andere jaren maar in kwaliteit met beter. Daar voor onzen hartelijken dank. Men zal 't ons niet euvel duiden als We bier nog eens heel apart den heer Heggelman memoreeren mét hartelijken dank voor zijn onmisbaren, hooggewaardeerden steun. Spaarbank Schiedam. De bekende Spaarbank a^d. Lange Haven, Welke reeds langen tijd in het Gorzen-kwartier apart vertegenwoordigd was zal thans aldaar in de Leliestraat a.s. Maandagavond een nieuw1 bijkantoor openen, dat in alle opzichten en vol gens de modernste eischen een eerste klas kan toor genoemd kan worden, 't Oude hijkantoor, ingericht in een gedeelte der bewaarschool aan de Leliestraat, zal ontruimd Worden en men neemt zijn intrek in een gebouw, dat onder lei ding van den architect Sanders, opgetrokken door de aannemersfirma Slavenburg en Scheur kogel, tot een sieraad van het Gorzen-kwartier is geworden. Het grootste gedeelte van de beneden-ruimte is voor het nieuwe kanLoor gereserveerd en be staat uit een groote, gezellige wachtkamer, een flinke loket-ruimte en liet eigenlijke kantoor, waarin in de binnenmuur nog een ruime Lips- kluis is aangebracht. Het overige beneden-ge deelte wordt geinstalleerd voor kapperszaak, terwijl boven voor twee gezinnen gelegenheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2