•LAm WGORSCHIEDAM £/V DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 6 October 1923. No. 13762. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon ïateseommranaa! 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsntiêni 15 regal» 1.75 j «1K« regel desrbovsn 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ®p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dti nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. Hoe er bezuinigd wordt. Terwijl de millioenennota' ons volk in opschud ding brengt door de geweldige tekorten welke er in onze staatshuishouding zijn ontstaan, nu saia- risvermindering in ernstige mate dreigt, nu het geheele volk nieuwe zware lasten zullen woiden opgelegd door een belasting op koffie, thee, tabak, rijwielen enz., verschijnt een nieuw rap port van de Bezuinigingscommissie, waarvan de slotsom luidt dat bij de departementen van algemeen bestuur nog steeds niet de overtuiging bestaat van een onafwijsbare noodzakelijkheid van bezuiniging. Dat omslachtige en dure bureaucratische gewoonten maar gehandhaafd blijven en het reeds veel te groote aantal personeel maai steeds opnieuw wordt uitgebreid. Met andere woorden, dat, terwijl ei meei dan honderd millioen te kort zijn, nog maai steeds met het geld wordt gesmeten en er klaaiblijke- 1 ijk in hooger regionen een ambtenaren-camaril la heerscht, die al de adviezen van de Bezuini gingscommissie aan haar laars lapt, zelfs de commissié als quantité négligeable behandelt. Meer dan eens lezen we dan ook in het rapport dat de brieven der Bezuinigingscommissie on beantwoord blijven, dat de commissie geheel onkundig wordt gelaten hoe de betrokken auto riteiten over haar bezuinigingsadviezen denken. We kunnen helaas dit rapport niet in zijn. geheel overnemen en moeten volstaan met hiei en daar een greep te doen. Men weet, dat in begin 1922 door de gezamen lijke secretarissen-generaal een advies werd uit gebracht tot besnoeiing der bureaucratische administratie, waardoor een aanzienlijke be zuiniging nogelijk was. Toen omtrent de invoering van die bezuiniging niets gehoord werd, vroeg de commissie 13 Dec. 1922 aan den minister-president, wanneer tot de invoering van dezen bezuinigingsmaatregel werd overgegaan. v Geen antwoord. Op 29 Juni j.l. werd de vraag, opnieuw gesteld. Thans op 29 September, wacht de Bezuinigings commissie nog steeds op antwoord. De declaraties van reis- en verblijfkosten en bureelkosten, waarvoor in 1921, het duurste jaar, bijna 13 millioen was uitgegeven, was voor 1922 720.000 lager geraamd. De commissie meende dat op dezen post veel meer was te be- zuinigen. Geen antwoord. Marine gaf in 1923 een bedrag uit van ruim 400.000 aan gratificaties, en dat heet bezuini- ging. f r Aan subsidies werd de raming liefst met 35 pGt. overtroffen en er-bijna 19 millioen uitge geven, tegen 14 millioen in 1921. Bij Landbouw'werd een nieuwe functie ge creëerd, een raadsadviseur in algemeenen dienst salaris ƒ8000. Protest van de Bezuinigmgscom- mssie, waarop geen antwoord werd ontvangen. Voor liet bureau van den Industneelen Eigen dom waren de werkelijke reis- en verblijfkosten f 119.000. Toch werd een volgend jaar dit bedrag geraamd op 189.000. Bij het nagaan der ontwerp-begrootmg van Justitie deed de commissie den minister ver schillende opmerkingen toekomen, die konden leiden tot aanzienlijke bezuinigingen. Geen antwoord werd bekomen. Volgens de commissie zouden alleen bij de Visscherij-inspectie 12 ambtenaren kunnen wor den gemist, bij Justitie een 30, bij het Staats- boschbedrijf 12, enz. Tot nu toe bleven ze allen, terwijl elders maar doorgegaan wordt met het aanstellen van nieuw personeel. De administratie tot uitvoering der leerplicht wet is zeer kostbaar en omslachtig en zou hij een reorganisatie, welke de commissie voorgaf, zeker tot een 65.000 besparing kunnen leiden. De Commissie is niet gebleken, dat aan deze opmerking eenige aandacht is besteed. Bij een onderzoek aan Koloniën kwam de Commissie tot de conclusie, dat daar minstens 100 man personeel gemist kunnen worden en 290.000 zou kunnen worden bezuinigd. Op den huishoudelijken dienst aldaar zou 30.000 per jaar kunnen, worden bezuinigd. De zaak bleef echter zooals het was, althans (ie Commissie is niets bekend van eenige ver andering. De Minister van Waterstaat was voornemens de formatie van zijn personeel uit te breiden en nieuwe hoofdcommiezen boven de sterkte te benoemen. De bezuinigingscommissie kwam de moti- vecring niet dringend voor en zij verzocht den minister van deze uitbreiding af te zien. Toen de minister toch doorzette, wendde de commissie zich tot den ministerraad, met verzoek deze uit breiding van personeel te voorkomen, totdat, een onderzoek zou zijn ingesteld naar de noodza kelijkheid. Eenig resultaat kan niet worden ver meld. We moeten het hier bij laten het is bovendien meer dafi genoeg om duidelijk te maken, hoe de situatie is. De commissie klaagt ook nog over de weelde rige inrichting van het nieuwe gebouw van den Postcheque- en Girodienst en de hooge bedragen die bij Waterstaat, Marine, Financiën en "Kolo niën voor schrijfbehoeften worden uitgetrokken. Begrijpelijk is, het wel, dat de commissie eindigt met de opmerking, dat er nog niets veranderd is na haar geruchtmakende klachten in de vorige rapporten. Zij moet dan ook ditmaal weer tot dezelfde conclusie komen. Maar hoelang zal ons volk en onze volksver tegenwoordiging dergelijke ergerlijke toestanden nog dulden De theorie, het zeldzame met zorg gekweekte •bewonderenswaardige plantje, is m de meeste gevallen niet bestand tegen den schralen kouden wind der barre practijk. Ach hoe dikwijls verschillen de mooie liefe lijke Verwachtmgsdroomcrijc-n van de gebeur tenissen waar het ongenadige meedoogenlooze leven mee op de proppen komt; hoe vaak zells zijn er tusschen de klankrijke geestdriftige woor den van den redenaar en de daden, die hij dood gewoon bedrijft, storende gapingen. Ik dacht onwillekeurig aan die wrange waa - heden toen dezer dagen tijdens de bloemen tentoonstelling de welsprekendheid opfonlemde en als een klaterende woordenwaterval de loc hoorders overstortl.e. 't Wilde mijn oor dadelijk niet in, dat cze tentoonstelling op de vernielzucht van onze ondernemende jeugd, een waarneembaren, rem- menden invloed zou hebben dat de liefde vooi de kinderen der natuur, Werkelijk zou toenemen in die mate, alsmen de goegemeente voorspiegcl- cle. Ik ben echter te somber geweestde praciijK heeft mij voor ditmaal eens geleerd dal/ ik ten onrechte twijfelde aan de verkondigde theorie. Voor mijn eigen oogen heb ik de liefde de bedrijvende voor niets terugdeinzende liefde kunnen aanschouwen die eenige kwajongens voor de natuurproducten koesteren. Ze waren met hun drieën, echte straatbengels onder de a la oerwoud gekapte haarbos gluurden de felle naar onraad spiedende oogèn nog klein Waarom zijn de sociaal-democraten tegen het referendum De socialisten alhoewel zij op internationale congressen alle mogelijke „eenheidsresoluties" aannemen, voeren daarom in alle landen nog niet dezelfde politiek. Bijvoorbeeld hier tc lande stemmen de sociaal-democraten tegen de defensie-begrootingen; inBelgic komen zij op voor een krachtige nationale verdediging. Maar inzake'" het referendum blijkt er meer eensge zindheid te bestaan. In België was onlangs een Grondwetsherziening aan de orde. Ook daar kwam een voorstel tot het invoeren van 't referendum in behai.e'iing. Het werd verworpen. De socialisten stemden tegen. Waarom Een bekend socialist, de heer Cam. Huysmans, was rapporteur van de parlementaire commissie, welke dit voorstel had te onderzoeken en hij heeft op dat „waarom het volgende duidelijk antwoord gegeven „Het meerendeel der kiezers, aldus de heer Huysmans is niet op de hoogte van de op te lossen vraagstukken. „Kan het referendum voor de massa een op voedende kracht bezitten, dan vermindert het op aanzienlijke wijze het verantwoordelijk heidsgevoel bij de gekozenenen, wat erger is, het-Iaat aan soms onbeduidende minder heden toe, het in werking treden van dringende hervormingen te verdagen. Het blijkt toch zeer klaar, dat het referendum niet zelden van zulken aard is, dat het de zaken tegenhoudt. Men stelt vast, dat het Parlement gewoonlijk meer vooruitstrevend is dan de massa in het algemeen, omdat de parlementsleden meer kennis van de zaken hebben en, vooral waar het f inancieele vraagstukken geldt,is het kiezerscorps geneigd een kortzichtige politiek na te streven en dienvolgens het hekje aan den ouden stijl te laten." „Het meerendeel der kiezers is niet op de hoogte van de op te lossen vraagstukken." Ziedaar het oordeel van Cam. Huysmans, den oud-secretaris der socialistische Tweede Inter nationale. Gemengd Nieuws. Het einde van de Spaanse he schatgravers. Hoe men ook over den staatsgreep der militairen in Spanje moge den ken met betrekking tot de buitenlandschepolitiek ten aanzien van de binnen!andsche toestanden schijnt generaal de Rivera de Hercules te zijn, die de opruiming van den Augiasstal aandurft. Na de schoonmaak van het Madrileensche ambtenaarscorps, is een der eerste daden van het Directorium te Barcelona geweest de ophef fing van het zwendelaarsyndicaat der „Spaan- sche schatgravers". Ook in ons land kent met het" verhaal van den man, die gevangen zat, en een groote som gelds in een koffer op een afgelegen stationnetje bezat en die aanbood den inhoud te deelen als men een zekere som wilde storten te zijner bevrijding. De bijkomende omstandigheden varieerden ge woonlijk ten gerieve van den gelukkigen ont vanger, maar in hoofdtrekken kwam het altijd op hetzelfde neer, en men verwonderde zich slechts, dat de schatgravers zoo hardnekkig volhielden met een zoo klaarblijkelijke oplicht - rij- Nu, bij de opheffing van het syndicaat blijkt dat de heeren schatgravers in Barcelona groote kantoren bezaten en een uitgelezen staf van bedienden die alle adresboeken van Europa na plozen naar geschikte slachtoffers, die dan ten getale van rond duizend per week met een brief gelukkig werden gemaakt. Uit de zorgvuldig bijgehouden boeken bleek, dat vorig jaar liefst 50.000 brieven in zee waren gegaan, en gezien de omstandigheden hoe de heeren leefden moet een belangrijk percentage succes hebben opgeleverd. .In ieder ander land van Europa zou het syndi caat al jaren geleden ontbonden zijn en hadden de heeren schatgravers hun imaginaire cellen verwisseld tegen echte en goed geslotene, maar hoe dan ook, de slachtoffers der schatgravers over geheel Europa zullen generaal de Rivera dank weten, dat hij aan dit bedrijf onmiddellijk na zijn optreden een einde heeft gemaakt. G e v e c li I met een baviaan. Uit Johannesburg wordt aan de „Daily Chronicle" bel verhaal gedaan; hoe een Zuid-Afrikaansche boer èen gevecht pp leven en dood heeft gevoerd met een reusachtigen baviaan. Het gebeurde in het disctrict Graaf' Reinet in de Kaapkolonie. Zekere Calverley, eigenaar van eert boerderij, merkte, dat op zijn akkers leelijk door apen werd huisgehouden, en zet te een soort val op. Toen hij na een korte poos naar hel resultaat ging kijken vond hij een geweldigen baviaan, die in den val was ge- ioopen. Hij bracht het dier, dwars door het net werk van den val een hevigen slag in den nek i.oe, en de baviaan stortte ter aarde Calverley dacht toen, dat het dier dood was, en ging de kooi binnen. Het bleek evenwel, dat het beest „gesimu leerd" had eensklaps stond het op en viel den man aan, dien het tusschen zijn sterke poolen trachtte te krijgen.De boer verdedigde zich met tien moed der wanhoop, maar moest eindelijk liet onderspit delven en viel achterover, met den baviaan bovenop zich. Opeens, en om een nog altijd onopgehelderde reden, liet het dier zijn slachtoffer los en vluchtte de kooi uit en bet veld in. Caivemey sprong te paard en zette liet beest achterna. Hij slaagde er in, het door een goedgemikten steenworp te dooden. Geheimzinnige oiit voering. Te Bordeaux heeft dezer dagen een eigenaardige ontvoering plaats gehad onder geheimzinnige omstandigheden, in genoemdestad wordt op het oogenblik een geneeskundig congres gehou den en de ontvoering' betrof een ltaliaanschen geneesheer, gedelegeerde op dit congres. Eenige avonden geleden had het slachtoffer dr. Menniti, 's' avonds zijn hotel verlaten om een wandeling ee maken en sedert dien heeft men hem niet meer teruggezien. Er is eenige reden te vermoeden, dat iiij het slachtoffer is geworden van anti-fascisten Menneti was namelijk een vurig aanhanger van Mussolini en droeg het fascistische insigne steeds duidelijk zichtbaar op de borst. L>e po litie heeft zich met de kwestie- ingelaten en zij neei'l door haar onderzoekingen een sterke ver moeden gekregen, dat Menniti is ontvoerd, en thans wordt vastgehouden, hetzij door bandie ten, hetzij door anti-fascisten. De ontvoering kwam evenwel op een zeer ongeschikt moment, Want juist den volgenden dag zou de jonge dot eer voor een congres een voordracht houden over zeker medisch onderwerp. De congresle den Wachtten, toen het vastgestelde* uur was aangebroken, levergeeïsch op het oogenblik waarop Menniti het spreekgestoelte zou bestij gen. Toen eerst Werd zijn verdwijning opge merkt en Werd de politie er van in kennis ge steld. van stuk en tenger gebouwd, maar met durf in hun lijf, omdat hun vlugge Voelen ruimschoots vergoeden, wat ze aan kracht tekort komen. Ze stonden voor het lage hekje van ijzeren spijlen dat een lilleputperkje beschermen moest. lil dat perkje stond een bosje helkleurige heli- antlien geel van blad, bruin van hart. Ze varen aldaar, om sprekend uit te komen, door onzen tuinopzichter pardon ik meen tuinarchitect (in een stad met 'n paar plantsoenen en een nachtcactus, heeft men zoo'n drager van een arl.istiek-aandpende bouwheer titel broodnoodig) neergezet, tegen een donkeren achtergrond van oude groentandige varens en 'n gelijkmoedige ocuba. De kunstenaar had zijn doel bereiktde bloem pjes kwamen sprekend uit. En ze spraken ook in hun schelle verven-taal tegen de drie hengels in wier harten de liefde voor de flora ingegoten waszoo luid spraken ze, dat de stem van het geweten, die iets over „gij zult niet stelen", fluis terde, grondig gesmoord v'erd. Liefde streeft naar vereeniging, naar bezitten en het hekje- was zoo laag. Het plan was vlug ontworpen. Twee jongens keken uitlinks, rechts dc derde klom over de versperring, deed twee stappen, greep in het blpemenbos, één ruk, -en het begeerde was het zijne. Weer st ond hij bij zijn makkers nog even Werd de buit bewonderd, dan begon de langvinger zijn prooi onder zijn kiel te stoppen. Toen kwam de medeminnaar. Die had met klimmende verontwaardiging, van uit zijn huisje aan den overkant, gezien, hoe de misdadiger de p erken te binnen en te buiten was gegaan, de sehennende knuisten had geslagen aan datgene, Waar hij zijn oogen mee verklaarde. Hij was uit zijn leeren leuningstoel in zijn trijpen pantoffels geschoten,'en de deur uitgerend, met zoo'n vaart, dat zijn dreigende hand bij den kraag van den schelm was ooidat het gevaar van die onver wachte zijde tot hen Was doorgedrongen. De twee van den uitkijk stoven als kal' voor den Wind uiteen, de bedreigde dief liet het ge- stolene vallen, rukte zich los en trachtte te ont komen een voornemen dat hij tot uitvoering wist te brengen, vooral door de omstandigheid, dat zijn vervolger, hij het oversteken der straat door een haastigen wielrijder Werd omver ge reden. Er werden veel leelijke woorden gewisseld, en intusschen lagen de bloemtjes, de onschuldige oorzaak van dit alles in het straatvuil zoodat ik maar zeggen wil, dat alleen het aan kweeken van liefde de jeugd tot geen engelen zal maken maar dat ze ook geoefend moet worden in de zelfbeheersching. Zelfbeheersching Vinden wij die tegenwoordig nog veel Om alleen op het t errein van het „mijn en dijn te blijven wijzen de tekorten in allerlei kassen ook niet op tekorten op het beheerschen van de neigingen, die het geld en goed van anderen be- geeren Men kan geen krant inzien of men leest van kantoorloopers die het hazenpad kiezen, van verzekeringsagenten, die in verzekerde bewarmg Worden gestcid, kassiers die de kast indraaien, vertrouwensmannen, die niet te verl rouwen blijken, maar de ziekenkassen in gezondheid ver- Een. wissel van 9.2 0 meter. Bij een bank te Zürich. aldus de „Vossiselie Zei- ung" werd dezen dagen een wissel uit Duilsch- iand voor een tioog bedrag afgegeven. Het for mulier had de normale grootte doch bleek veel en veel le kiem om de Duitsohe zegels ten bedra ge van verscheidene millioenen mark, te bevatten Er bleef derhalve niets" anders over dan den wissel van verlengstukken te voorzien, ten einde daarop de zegels te plakken. Het stuk kiecg hierdoor een lengte van negen meter en twin rig centimeter teerden of de hondspenningen in ongebonden heid ér doorjoegen een en ander afgewisseld door bimmerhuisknoeierijeii, tuindorpnialver- saties, woningvereenigingsaffaires of rijksge bouwen-plunderaars- met- een-boordje en kapi teins, die per krijgskas deserteer en. Maar 't brutaalste van alles is wel het politie- sclumdaal, dat zich Batavia onder de blijkbaar bijziende- of grauWe-slaar-oogen van het hoogste gezag afspeelde. Van Rossen was de almachtige. Hoofdcommissaris Boon die hem doorzag, Werd ontslagen,de marechausee's, die zijn bedriegerij- i n in den 'weg stonden, moesten verdwijnen. Nog maar 2 jaar geleden liet hij op zijn gezag, in den Haan- hoogeré Indische poiitie-ambtenaren aan- werven uit inbrekersbenden, om van erger nog maar niet te spreken. Zijn doel om een stel ambtenaren Le krijgen, dal van geen gewetensbezwaren hinder had, zal hij wel bereik! geacht hebben, toen hij vernam dab zijn nieuw personeel het schip waarmede het overgebracht Werd,half leeggestolen had. .Jaren achtereen Werd het hoogere bestuur gewaarschuwd het bleef echter tot September 1923 Oost-Indisch doofdie wat. al te veel ge rucht maakte, zooals de eerlijke Henri Borel, werd gepensionneerd. De ambtenarij houdt van rustige rusten het idee wat gestolen of ver mors! Wordt behoort slechts aan den Staal, is de mantel waarmee de vele feilen bedekt worden. Vandaar dan ook dat. geen enkel staatsbedrijf kan rendeeren en dat do socialisatie hoe mooi ook aangeprezen, voorbestemd is om te mislukken. Maaslandus, NIEUWE I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 9