omgbl Het geheimzianige raadsel J? S CHÊEDA M £JV omstreken» „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. 48ste Jaargang. Dinsdag 9 October 1923. m. 13764 li Postbus cent, franco Advertentiën; 1—-5 regels j 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk a 'l vert eer en. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden >erekend. DU1TSCHLAND. De debatten in den Rijksdag over de regeerings- verklaring van Dr. Stresemann hebben gister heel wat tijd gevergd, vooral de z.g. machtigings- Wet, waardoor de regeering de macht zou krijgen zelfstandig alle noodig geoordeelde maatregelen op finantiëel, oeconomisch en sociaal gebied te nemen, werd in den breede beschouwd. Tenslotte is een motie van vertrouwen m de rijksregeering aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-nal ionalisten, de Deuisch-volkischen, ae Beiersche volkspartij en de communisten. De verschillende communistische moties, die het einde van den uitzonderingstoestand ver langen, werden verworpen. Om 1 uur 'snachts werd de vergadering ge sloten. De volgende bijeenkomst is bepaald op heden om 2 uur op de agenda staat Weer de behandeling van de machtigingswet, die gister reeds in eerste instantie werd aangenomen. De Rijksminister van Financiën., Dr. Lulhc- heeft aan een vertegenwoordiger van de Kölni- sche Zeilung verklaard, dat de kwestie van liet maken van een waardevast betaalmiddel, waar- voor-reeds uitgewerkte-plannen klam zijn,op den voorgrond staat en ook talrijke belastingkwesties waarbij het erop aan komt, dat de inkomsten des Rijks in elk geval de uitgaven dekken. Maar een volslagen saneering is pas mogelijk,^ wan neer de schadevergoedingsprestaties lot een dragelijke hoogte zijn teruggebracht, waarvoor de voorwaarde geldt, dat Duitschland vrij kan beschikken over het Roergebied, de Rijnpro vincie en over de daar aanwezige groote eco nomische mogelijkheden, die haar kracht slechts kunnen ontplooien in het kader van d( totale Duitschc volkshuishouding. IN 1IET BEZETTE GEBIED. Uit zeer goede bron verluidt, dat gisteravond de voorwaarden tof hervatting van den arbeid aan Stinnes zijn ter hand gesteld. De geallieerden komen niet terug op het aanbod van Januari, nl. betaling der kolcnleveranties. Integendeel, dr huidige voorwaarden zijn lo, kostenviije kolen- leveranties. 2o. Betaling van de Kohlensi euer. de arbeiders bij de bezetting in de mijnen werden achtergelaten, zullen vergoed worden. 6e. De mijnwerkers zullen de noodige steen kool voor verwarming ontvangen. 7e. De mijnen zullen niet militair bezet worden. Daarentegen Word medegedeeld, dat tw'ee 'andere eischen niet konden ingewilligd worden n.l. de opheffing der decreten betreffende de uitwijzing der directeuren en het ontslaan van vreemde arbeiders. De arbeiders hebben hun bedoeling te -ken nen gegeven om den arbeid op de door de mijncommissie vastgestelde voorwaarden I e her vatten. SPANJE. Het directoire heeft besloten het jaarlijksche militaire contingent met 14.000 man te veimin- deren. Voorts wordt- door het directoire ontkend, dat de regeering de bedoeling zou koesteren de conversie der buitenlandsche schuld door te voeren en de belasting op de inkomsten, ver- ki eg en uit staatsfondsen te verhoogen. De regeering heeft verder alle gemeentelijke inspecteurs van politie en alle agenten, die be last zijn met de controle op de markten, ont slagen. De kolonel der genie Tafur is benoemd tot directeur-generaal der P. T. T. der kolcnleveranties. Integendeel, de K 3o. Handhaving van dc tolgrens naar het on bezette gebied. De Duitsche delegatie scheen tijdens de onder handelingen bereid, zich bijna volledig -mn de voorwaarden te onderwerpen. Het definitief sluiten der overeenkomst wordt binnen de week verwacht. Frankrijk volhardt bij het principe van de productieve panden, terwijl de bezette mijnen en cokesfabrieken bezet blijven. Moclif de Duit sche Regeering de Kohlensteuei opheffen, dan zullen de geallieerden deze toch heffen. De vertegenwoordiger der intergeallieerde controlecommissie te Herne heeft een groot aantal aanvragen van Duitsche arbeiders ont vangen om den arbeid te mogen hervatten. Dc bedrijfsraad van de lckern-mijn te Reu zel heeft een bezoek gebracht aan de Fransche directie om te Weten onder Welke voorwaarden de arbeid kon Worden hervat. Geantwoord werd i le. De bedrijfsraden behouden het recht van toezicht 2e. De uitgewezen arbeiders kunnen m bezet gebied terugkeeren. 3e De wet "op de exploitalieraclen zal in de mijnen van kracht blijven. 4e. De huizen der arbeiders zullen weder te hunner beschikking gesteld Worden. 5e. De waarde der voorwerpen, welke door allerlei. Uit- Ca hens Tijdens de onthulling van een monument voor de dooden in de gemeente t .reysse, onder leiding van oud-minister M<.Jvy, werd deze door een „camelot du roy" geslagen. Er volgde een vechtpartij, waarbij met revolvers werd geschoten. Vier „oamelots du roy" Werden gearresteerd. Daarop verlieten de andere came- Tots de gemeente en de verdere plechtigheid erliep ongestoord. Uit Dusseldorp De president der Fransche Republiek heeft het doodvonnis uitgesproken den 29sten Mei 1923 tegen 7 Duitscliers doorden krijgsraad tc Mainz gewijzigd in levenslangen dwangarbeid. Uit Dusseldorp In den sneltrein Berlijn-— Keulen is door dc recherche het, bedrag van 23 billioen mark in beslag genomen, dat de Rijks bank te Berlijn aan het filiaal der Rijksbank te Keulen had gezonden. JJit Constantinopel De Turks olie regee ring gelastte de in werking Ireding van het drank verbod op alcoholische dranken. Uit Athene wordt aan het agentschap van Reuter medegedeeld, dat dc namen van de moor denaars der leden van de Italiaansche Grens- bepalingscommissie bekend zijn. Deze namen zouden geïdentificeerd zijn uit, zes of zeven verschillende bronnen. Ook is be wezen, dat de bandieten het Albaansche grond gebied hebben bereikt en in Albanië zijn gevlucht Uil Dakar (Senegal) Een bende van 300 geweren heeft den 29slen September een aanval gedaan op liet kamp Meharis, 90 K.M. ten noo1'- aen van Tomboektoe. In het gevecht, dat twee uren duurde, werden 60 man gedood. De gnuverneur-generaal van West-Afrika heeft alle maatregelen genomen öm een tegen-aaiivai le ondernemen. Uit Londen Lloyd George heeft zijn eerste redevoering Welke hij in Canada zou houden, wegens een keelaandoening moeten bekorten. Naar wordt gemeld, is zijn ongesteldheid niet van ernstigen aard. den Flout, een steekspel gehouden, dat door de Koningin en den Prins werd bijgewoond. Naast de groote tribune was een Koninklijk Paviljoen gebouwd. De eene korte zijde van het groote grasveld werd ingenomen door een oude stads poort met, muren, de andere door een tribune voor Hertog Philips van Bourgondië met zijne gemalin Isabella van Portugal en hun gevolg de hoofd personen van het tournooi. Kort nadat de Koningin en de Prins ctoor de leden der subsommissie naar hunne zetels waren geleid, begon het spel. Uit de stadspoort brak 'een veelkleurige stroom van burgers en burge ressen van Alkmaar en Kennemer- en West- Friesche boeren en boerinnen zij vormden hel publiek dat getuige was van den intocht m de eerste plaats van de magistraat van de slacl burgemeesters, schepenen, leden van de vroed schap, hoofdlieden van de gilden enz. op hen volgde het dijkbestuur. Dan klonk er klaroenge schal en verschenen er in de volle heerlijkheid van hunne prachtige gewaden hoog te paard ge zeten de majesteitelijke figuren van Philips van Bourgondië en zijne gemalin voorgesteld door mr. C. J. de Lange en mevrouw C. G. de Lange-\an Rijn, en daarachter een groot gevolg. En dan reden de ridders het strijdperk binnen, de Boui- gondisehe kenbaar aan een rood kiuis op een wit veld en de Plollandsche, onderscheiden door een rooden leeuw'op een geel veld. Bij het passeeren van de Koningin en de Prms hieven zij allen de met een vlaggetje versierde lansen omhoog, zooals de burgers min ol meer zwierig de mutsen hadden gezwaaid. Het spel was tweeledig Eerst kreeg men de afzonderlijke tweekampen te zien. In her mi en van het strijdperk was in de lengteas een v» eg- neembare haag geplaatst. Telkens verscheen aan ieder uiteinde een ridder, het vizier gesloten, en niet laïig duurde het of beiden reden in galop op elkander af. Bij de lievige botsing die volgde, zagen de meeste toeschouwers dan vermoede ij- voor het eerst wat het zeggen wil m letterlijke beteekenis een lans breken. Elke uitslag werd daar behalve de algemeene illuminatie ook een' groot, vuurwerk op de Noord ërkade op hét pro gramma, dat schitterend geslaagd is. Ons gezantschap te Boekarest. Naar wij vernemen is eerlang het aftreden te Verwachten van dr. Hendrik P. N. Muller als Nederlandsch gezant te Boekarest. door de herauten luidkeels verkondigd. ,,Ue Binnenland. 75 Té drommel, dacht hij, als die kwast wat ont dekken moet, dan blijft de zaak ten eeuwigen dage in het, duister. Toch vond hij het een onaangenaam idee, dat anderen zich met de kwestie bemoeiden. Want al was hem de samenhang tusschen de verschil lende aanslagen volkomen duister, hij kreeg toch alweer de overtuiging, dat indien alles uit een gerafeld werd," indien de daders voor het licht' kwamen, dat dan zijn vader ook met vnj uit zou gaan. Antoon van Gielen dacht er gee n oogenblik over, dat zijn vader de moordenaar van professor Evan zou kunnen zijn of zelfs maar, dat hij medeplichtig zijn kon aan die misdaad. Maar toch kon hij de gedachte niet van zich ai- zetten, dat deze wensclite alles zoo veel mogehj in het duister te laten en er volstrekt niet op gesteld was, dat werkelijk het geheim aan het licht kwam. v Daarom had de komst van den detective liem onaangenaam gestemd. Maar hij stelde zich ge rust met de gedachte, dat waar politie en justitie jj^een kans zagen de misdaad op te helderen, ook Alkmaar's ontzet. Het tournooi. 's Middags is, zooals reeds is vermeld, op het ruime gemeentelijke sportterrein eVen voorbij al waren de bekwaamste speurders voor hen aan h 1 werk, dat daar het fatterig heertje, dat hij zooeven had ontvangen, zeker niet veel ont dekken zou. Trouwens hij had zich wel met heel einig inlichtingen tevreden gesteld. Intusschen, de detective was voor zijn taak niet zoo onbekwaam als men uit zijn voorkomen zou opmaken. Want achter zijn verwijfd uiterlijk verborg hij groote scherpzinnigheid en een stalen energie. Trouwens zijn naam als detective was gevestigd en vele misdadigers vreesden hem meer dan men zou bevroeden, omdat zij wisten, dat het zeer moeilijk was Running te misleiden. De detective zelf vond het beslist prettig, dat de leider van „Het Eerste Nieuws" hem deze' opdracht gegeven had en hij maakte er dan ook ernstig werk van. Hij ging.bij zijn opsporingen ■neer sympathiek te werk, dan Werner dit ge daan had. In zijn geest ging hij alle feiten nog eens na, zooals hij die uit de couranten gelezen had en die, welke hij van den hoofdredacteur had vernomen. Toen ging hij naar de woning van Werner, wiens 'kost juffrouw hem eenigszins. wantrouwig ontving. Mijnheer is zeker ook van een courant, zeide zij, ja ik heb al verscheiden heeren hier gehad, die me allerlei vragen gesteld hebben. Zoo moeder, zei Bunning, u hebt natuurlijk chevalier. .a truimphé zoo klonk het dan hel der en klaar over het veld. Daarna kwam het tweede gedeelte van hel tournooi, de strijd en masse, de melée. De krijts- knechts namen nu de haag weg, en spanden dwars over het terrein een koord. De ridders schaarden zich-in twee groepen of partijen eenerzijds de Bourgondiërs en anderzijds de Hollanders. De wapenkoning riep „Coupes cordes et heurtez batailles quant vous voudrez" de knjtsknechls kapten met bijlslagen het koord en m woedende vaart stormden de beide peletons op elkander af. Het werd een wilde warreling van steigerende paarden en vechtende ridders de lansen, dol stoot.end op de schilden, knapten als glas af en Werden dan al spoedig vervangen door de degens, wat een wild staalgekletter verwekte. Zoo duurde het gevecht tot de Hertog zich m zijne loge verhief en uitriep „Merci, merci en hiermee was het toernooi geëindigd. Jammer was, dat het schouwspel met verlicht werd door een gulle zon,zoodat de kleuren gloeien, het blanke staal glanzen kon. Maar daarvoor zijn natuurlijk noch de samenstellers van, noc de deelnemers aan het steekspel verantwoorde- lijk Tenslotte zij vermeld, dat duizenden t schouw spel hebben bijgewoond. Met den trein, die te 4.48 uur Alkmaar verlaat en waarachter deKoninklijke salonrijtuigen'waren aangehaakt verlieten de Koningin en de Prins de feestvierende stad. Voor den avond stond De postcheque- en girodienst. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Vuüren heeft tot den minister van waterstaat, de volgen de vragen gericht. Krachtens welk recht of bevoegdheid heeft de directeur van den postcheque- en girodienst besloten dien dienst tijdelijk te sluiten 2. Kan de minister medodeelen hoe lang ver moedelijk de postchéqüe- en girodienst zal zijn gesloten 3. Is hij bereid te bevorderen dal de blaat der Nederlanden niet overgaat, tot invordering van belastingen of opeisching van andere schul den gedurende den tijd dat de postcheque- en girodienst gesloten is wanneer de betrokken debiteur van den Staat door overlegging van saldobiljetten of op andere wijze aannemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij den postchéque- en girodienst gelijk of gro'oter is dan het bedrag, door hem aan den Staat der Nederlanden vci- sehuldigd 4. Zoo ja, is hij dan genegen te bevorderen, dat dc regeering haar invloed aanwendt bij andere oveiheidsorgapen en overheidsinstellin gen om op gelijke wijze tegenover hun debiteu ren te handelen 5. Kunnen de rekeninghouders bij den post cheque-'en girodienst, die in ernstige moeilijk heden komen tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over hel tegoed hij dien dienst niet kan worden beschikt, verzekerd zijn, dat op een verzoek om uitkecring van hun saldo of \an een gedeelte van het saldo onmiddellijk zal worden beslist, zonder dat een onderzoek van het al of niet bestaan der moeilijkheden of van den einst er van wórde ingesteld 6. Indien de minister geen vrijheid kan vin den de vij fde vraag bevestigend t e beantwoorden, is hij dan bereid met zijn ambtgenoot van justitie in overleg te treden, of het mogelijk is maat regelen te treffen, dat geen faillietverklaringen kunnen plaats hebben op grond van een on macht tot betaling, die in de sluiting van den cheque- of girodienst haar oorzaak vindt Schande. De heer Schaper vertelt in „Het Volk dat tie jweduwe van den heer Helsdingen, oud-iid \an de Tweede Kamer, armoe lijdt, doordat ze vruchteloos wacht op het haar bij de Grondwet toegekende pensioen. De regeling daarvan door het Ministerie van Financiën eischl blijkbaai, zooals dat, meermalen gebeurt, veel tijd. Intusschen is het schande voor de S.D. A.P., dat zij de weduwe van een barer voor mannen armoe laat lijden, terwijl er zoovelen hunner rijk-bezoldigde baantjes hebben. De heer Schaper had dit niet mogen verzwijgen De Vlootwet. In .een vergadering der afdeeling Amsterdam van de R.K. Volkspartij is een motie aangeno men, Waarin men zich verklaarde tegen de aan neming derèVlootwet en een beroep werd gedaan op de R.K. Kamerleden om aan het ontwerp hun stem niet te geven. niet veel verteld. Neen, zeker niet, mijnheer Werner is altijd een zeer nette heer geweest en ik zal wel oppassen, dat hij door mij niet nog meer in moeilijkheden komt, dan nu al het geval is. Ik hel) ook een com missaris van politie hier gehad en natuurlijk hem moest ik op zijn vragen antwoorden, maar ik voel er niets voor öm die menschen van de cou ranten allerlei dingen te vertellen, die ze wijd en breed weer oververtellen. Bunning knikte goedkeurend. Juist, juffrouw, zeide hij, dat zijn vervelende lui en u hebt groot gelijk. Maar dan.zult u hen toch zeker wel verteld hebben, dat naar uw idee mijnheer Werner ten onrechte verdacht, wordt. De politie is gek, verklaarde de juffrouw zeer pertinent, hoe kan men toch ineenen, dat mijn heer Werner, iemand met een mes zou steken. En waarom in 's hemelsnaam? Omdat zijn mes daar gevonden is. Maar dat kan hij toch verloren hebben, dat kan hem toch afgestolen zijn. Juist juffrouw, zei Bunning, ik vind het ook een idioot idee. Maar dat mes, kende u dat? O ja, zeker, mijnheer had het op zijn schrijf bureau liggen, zooals heeren dat wel meer heb ben. Maar dan kun hij het moeilijk buiten verloren hebben, als hij er niet mee in z'n zak liep. Neen, maar het kan hem wel afgestolen zijn. Kwamen hier dan wel eens menschen op zijn kamer Neen, niet veel, maar De juffrouw hield eensklaps op. jj. zei ze, u zou me haast uuu het praten brengen, u hebt er slag van, mijnheer. Wefneen, juffrouw, maar u is slim genoeg om al lang bemerkt te hebben, dat ik niet tot de courant enmenschen behoor. De juffrouw glimlachte gevleid. Maar waarvoor komt mijnheer dan wel vroeg zij. Dat zal ik u zeggen, juffrouw. Kijk eens, het is mijn overtuiging ook, dat mijnheer Werner niet de man is om te trachten andeiei) \an het le\en te herooven. Ik ken mijnheel YV unn niet, maai een vriend van hem heeft mij opgedragen alles te doen om zijn onschuld klaar en duidelijk te .-oen maken. En ik vertrouw er op, dat u mij ale mogelijke inlichtingen zult geven. Vertel u mij gerust,' wat u daar zooeven hebt willen zeg gen, toen u zoo plotseling ophield. Ja, maar dan .oet ik eerst weten of die vriend van mijnheer Werner, waarvan u spreekt, soms mijnheer van Gielen is. De slimme detective merkte aan den toon, waarop de goede vrouw dien naam uitsprak, dat zij over van Gielen niet zoo heel gunstig dacht. (XVordl vervolyd). fit®. v 1 c ..nnnln i 1 Tk. «ï'i-rt corrol Ho S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1