Het geheimzinnige raadsel DE PHOENIX" DAGBLAD VOORSCMSEDAM Em Verven en Stoomen. *""f E U I LLE TON. 46ste Jaargang. Vrijdag 12 October 1923. No. 13767 8.,..»= KOEMARKT A - Telefoon fofofeommnnaal 85. - 88. pfo^'dVV Ü1' Abonnementen per 3 maan en per week 15 cent, fianco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ê3^t|||g|g|^ï toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 October 1923 het verzoek van A. M. VERMEULEN om veigun- ning tot oprichting van een glasfabriek in het pand Groenelaaii 1. kadaster Sectie L. No.2456, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een ventólalor, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog met is geëindigd. Schiedam, 12 October 1923. De Internationale Vredes- Novene. De 24e October, de dag, waarop de Internatio nale Novene voor het verkrijgen van den wereld vrede zal beginnen, nadert en dus moet een aanvang gemaakt worden met de voorbereiding, welke noodig is om de novene te doen slagen. Welk afdeelingsbestuur van den R. K. Vrouwen bond zal hieraan niet haar beste krachten wijden? Wie zou willen achterblijven en zich niet ver eenigen met de millioenen, die, over geheel de wereld verspreid, in de dagen van 24 October tot 1 November hun smeekingen om vrede tot voor den troon van God zullen doen opstijgen Wie zou zich niet willen aansluiten bij de onafzien bare rijen, die op 1 November zullen opgaan tot de Tafel des Heeren Immers beeft Hij niet gezegd waar meerde ren in mijn naam zijn vergaderd, daar ben Ik in hun m idden In die dagen vergaderen wij met duizenden en nog eens duizenden zij, die met ons zullen bidden, zullen zijn uit alle stam, en taal en volk, en er zal uit die groote verzameling één kreet opgaan Heer, geef vrede in uwe dagen, want cr is geen andere, die voor ons strijdt Lcnzij Gij, o Heer Neen, het is wel gebleken, dat alleen de hulp van God ons den vrede kan brengen, want de wereld, de wereldsche machten, de leiders dei- vol keren kunnen deze niet geven. Is de chaos der verwarring ooit zoo groot geweest Neemt de nood der volkeren, de kommer en ellende niet. steeds toe? En toch heeft men voortdurend geconfereerd, ja, het aantal grootere en kleinere conferenties is niet meer te tellen. En er waren groote politici bij tegenwoordig, mannen met helder verstand en inzicht, mannen met groote macht Welk een armzalig resultaat hebben zij echter opgeleverd Het was dus een prachtig voorstel, welke de Ned. R. K. Vrouwenbond gedaan beeft aan het Bestuur van de „Union Internationale des Ligues Catholiques Féminines" om een inter nationale novene te organiseeren. Niet te ver wonderen dan ook, dat het met algemeene stem men werd aangenomen, en de tijding, die zoo spoedig mogelijk naar de 43 bij de „Union" aan gesloten Bonden werd gezonden, in alle landen met vreugde werd ontvangen. De Nederlandsche Katholieke Vrouwen heb ben begrepen, dat de wereldvrede alleen te ver krijgen is bij Hem, aan Wien alle macht gegeven is in llcmel en op aarde. Ook do Ginistenvrouwen sluiten zich in deze geheel bij ons aan. In het maandblad voor Christenvrouwen, getiteld „Ons Vrouwenblad", schrijft men in het hoofd artikel van no. 7 „Wij kunnen, juist als christen vrouwen, zoo veel doen voor den vrede en wij doen zoo weinig. Wij kunnen bovenal gezamen lijk bidden om den vrede, iets, waarin deRoomsch Katholieke Vrouwen ons reeds vóór gingen." 77 XIV. Ja, wij hebben er aan gedacht, dat door het gebed zooveel verkregen kan worden, en waar God reeds zoo menigmaal op zichtbare wijze Zijn macht heeft getoond bij het beslechten van een oorlog, mogen wij dan niet vertrouwen, dat ons aller gebed verhooring zal vinden Alleen door het gebed van Mozes, die dit met uitgestrekte armen verrichtte, wonnen de Israë lieten. Wanneer hij echter in het gebed verslapte, werden zij door de Amelekietcn teruggeslagen. Bij den inval in Italië der Hunnen, die het geheele land dreigden te doen ondergaan, ging Paus Leo de Groote, na vele dagen in vasten en gebed te hebben doorgebracht, Atila, bijgenaamd de Geesol Gods, tegen wiens horden niemand bestand was, in vol ornaat tegemoet. Deze zag boven den Paus den aartsengel Michaël met een groot zwaard gewapend, hem dreigende het leven te benemen. De man, die nooit gevreesd had, wercl door een hevige angst overvallen en trok zich met zijn benden terug. Paus Pius V had een kruistocht georganiseerd tegen de Turken, die geheel Europa bedreigden. En waardoor behaalden de Christenen in dezen strijd de overwinning, die de vrede in Europa voor eeuwen bevestigde Alleen door hét bidden van den rozenkrans. Zoo zouden nog vele feiten kunnen worden opgesomd en dc geschiedenis van het oude testa ment is een doorloopende aaneenschakeling van zulk soort gebeurtenissen. Naar het voorbeeld van zoo velen, die ons hierin zijn voorgegaan, laten wij dus in de dagen der novene aan den Heer der Heeren, den Leider der Regeerders en volkeren een smeekschrift aanbieden, gctockend door een Ontelbaar aantal handteekeningen. Mocht God echter in Zijn ondoorgrondelijke raadsbesluiten den tijcl voor het herstel van den vrede nog niet gekomen achten, dat dan de vrucht dezer novene moge zijn den vrede des harten door de onderwerping aan Gods' 11. Wil, vooral voor hen, die op het oogenblik zoo diep onder de treurige gevolgen van deze vrecselijke tijden gebukt gaan. Mannen en vrouwen van geheel Nederland, vereenigt u dus van 24 October tot 1 November in gebed, en dat niemand achterblijve C. B. Buitenlandscli Nieuws, UIT DEN DUITSf.IIEN RIJKSDAG. De Duitsche rijksdag heeft gister.art. 1 van de volmachtenwet met 253 tegen 95 stemmen en 1 onthouding aangenomen. Art. 2 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarop verlieten de Duitsch-nal ionalen en bloc de zaal. Op voorstel van. Mnrx (centrum) werd toen de eindstemming over het ontwerp tot Zater dag verdaagd. Naar uit de wandelgangen van den Rijksdag verluidt, heeft de Rijkskanselier van president Ebert machtiging ontvangen tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan, indien de machtigings wet niet wordt aangenomen. AMERIKA EN BUITSCHLAND. Langzaam aan, zegt de „Msb.", komen eenige bijzonderheden binnen over de Amerikaansche belangstelling in de Duitsc.he financiën. Op liet oogenblik vertoeven in de Vcreenigde Staten dr. Guno, dr. Frohwcin, dc voorzitter van den bond der Duitsche industrieclen en een aantal ver tegenwoordigers van Duitsche banken. Vermoedelijk hebben deze heeren zich er voor gespannen, om finaricieele hulp te bekomen. Naar het „Beiliner Tageblall" weet mede te deelen, zou cr reeds een tob in details uitgewerkt. Twee dagen na het in het vorig hoofdstuk be schrevene werd Frits Werner uit de vogrloopige hechtenis ontslagen. De justitie had niet vol doende aanwijzingen tegen hem in handen kun nen krijgen om redenen te hebben hem in hech tenis te houden. Maar al werd Werner ontslagen, hij wist, dat de verdenking tegen hem bleef bestaan. En het „gebrek aan bewijs" maakte hem zeker niet schoon in de oogen van het pu bliek. Feit bleef, dat hij den bankier met den dood bedreigd had en ook, dat deze een steek wond was toegebracht, mét een wapen, dat hem behoorde. Frits Werner wist, dat het noodzakelijk was, dat de werkelijke dader gevonden werd, zou Uien ooit gelooveri, dat hij onschuldig was. Toen hij zijn kamers weder opzocht, deccl het hem goed, dat zijn hospita hem zoo hartelijk begroette. Wat anderen dan ook van hem moch ten denken, zij was van zijn onschuld volkomen overtuigd en haar blijdschap over zijn invrij heidstelling was te duidelijk, dan dat deze ge- plan voor financieel en steun gerec-d liggen. De verwachte deelname zou een 'zeer aanzienlijk bedrag bcloopen en op gunstige voorwaarden berusten. Het gaat hier niet om een herstelcrcdiet, veel meer om participatie van de goudbank, welke bedoeld is, de tijdelijke tusschenbank, die slechts op het verleenen van volmachten wacht om in werking te treden, op te volgen. Dc regecring heeft zich nog niet met de Ameri kaansche voorstellen bezig gehouden. GENERAAL HARINGTON TERUG. Generaal Harington is gisterochtend bij zijn aankomst uit Constantinopel te Southampton door He. stedelijke autoriteiten welkom geheeten. In zijn antwoord op deze begroeting zede de generaal, dat de Br-tsclie troepen uit Turkije Waren vertrokken, met „de Britsche vlag hooger waaiend dan ooit." Hij zelf was zeer hoopvol gestemd ten opzichte van Turkije's toekomst. Gisteravond arriveerde Harding te Londen. Uit Berlijn Uit absoluut betrouwbare bron wordt aan de „Vossische Zeitung" mede gedeeld, dat Slinnes en de andere bekende heeren hun onderhandelingen met generaal Dcgoutte niet, zooals van groot-industrieele zijde werd bericht, gevoerd hebben in opdracht van de economische commissie voor het Roergebied, doch inderdaad geheel op eigen gezag gehandeld hebben._ Uit Rome: "Op voorstel van Mussolini heeft de ministerraad besloten als buitengewone schadeloosstelling 2 miilioen lire beschikbaar te stellen voor de nabestaanden van de slachtoffers van den moord te Janina. Staten-Generaal. DE ITALIAANSCHE KAMER. Dc bijeenkomst der Italiaansche Kamer* is vastgesteld in de laatste helft van November. huicheld zou kunnen zijn. Ik wist wel, dat de politie mijnheer weer spoe dig vrij zou laten, zeide zij. En natuurlijk vertelde zij hem ook van den fijn gekleeden mijnheer, die haar bezocht had en dadelijk had verzekerd, dat haar commensaal weldra weer losgelaten zou worden. Frits Werner peinsde zich suf wie dat toch geweest kon zijn en welk belang die onbekende in zijn lot stellen kon. Hij liet zich nauwkeurig beschrijven, hoe de vreemdeling er had uitge zien, maar kon hem niet thuisbrengen. Terwijl hij er nog over nadacht, kwam Bun- ning zelf hem dit raadsel oplossen. Hij stelde zich aan Werner voor en vertelde hem wie hij was. Maar Mijnheer, vroeg Werner, waarom stelt u belang in mijn geval. Omdat ik die opdracht gekregen heb u be hulpzaam te zijn. U mag wel weten wie mijn lastgever is. Daar ben ik waarlijk nieuwsgierig naar, zei Frits. De ander vertelde hem nu, dat de hoofdre dacteur van „Het Eerste Nieuws" hem gevraagd had zich met. het geval te bemoeien, omdat deze zich wel eenigszins mee verantwoordelijk gevoel- 'de, dat zijn vroegere reporter dusdanig in onge legenheid was geraakt Dus u moest mij uit de gevangenis helpen. VAN HET VATICAAN. Naar aanleiding van de komst van een nieuwen Züidslavischen gezant op het Vaticaan bevatten Italiaansche bladen berichten over de ontwikke ling van de diplomatieke actie van den Paus. Vlak voor den oorlog waren er 13 diplomaten geaccrediteerd en was de Paus door 13 nuntii in het buitenland vertegenwoordigd, thans is het laatste cijfer 29. Bovendien zijn geestelijke, niet diplomatieke gedelegeerden door de regeeringen van de Unie, Canada, Australië, China, Japan, Egypte Cn Zuid Afrika erkend. Vijfentwintig missies zijn thans bij het Vaticaan geaccrediteerd. ALBANIË. Het Albanccschc pailement is ontbonden. De Constituante zal in Januari 1924 bijeen komen en dan tevens over den staatsvorm be slissen. Er schijnt een sterke strooming ie be staan vooi den republikeinschen vorm. Dc be doeling zou zijn aan het hoofd van de republiek een regenten raad le stellen van vier leden,waar in zoowel Muzelmannen als Christenen gekozen zullen kunnen worden; CHINA. In de rede, welke de nieuwe Chineesche presi dent bij zijn beëedigi'ng in het parlement heeft gehouden, verklaarde hij,dat er groote aandacht zou worden geschonken aan dc volksopleiding. Hij hoopte de eenheid van het land te herstellen door mannen van verschillende gaven bijeen te brengen. Het land moet zijn verdragsplichten nakomen, en zijn buitcnlandsche schulden regelen. ALLERLEI. Uit Toronto. Lloyd George is hiel door een enorme menigte toegejuicht, terwijl hij door de stad reed. Voor de City Hall, waar hij welkom werd geheeten, moest hij van een megafoon ge bruik maken, om de menigte zijn dank over te brengen. Later spiak hij een vergadering van vijf duizend toehoorders toe, waarbij hij een plei dooi hield voor de eenheid van het Rijk, opdat Groot-Brittannië sterk zij ten behoeve van het bewaren van den vrede op critieke oogenblik - ken. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag11 Oclober. De Vlootwet. In de zitting van heden heeft mr. Troel stra (S. D.) geinterpelleerd over de oorzaak m de oplossing van de crisis aan financiën in ver band met de Nederlandsche enlndische financiën. De regecring had volgens den interpellant uit eigen beweging een mededeeling dienaangaande moeten verschaffen. Nu is de afstand tusschen regeering en volk" zeer groot geworden. Spreker hekelt den nieuwen koers in de bezuinigings- politiek, die alleen de Vlootwet spaart, al gaat Nederland economisch te gronde. Wat de ministerwisselirig betreft, oordeelt spreker, dat deze als het ware neerkomt op een vervanging van het sterke standpunt door den sterken man. De heer Colijn heeft door relaties met het Indi sche grootkapitaal minder politiek gezag. De in terpellant bestrijdt verder het standaard-strooi biljet, dat het standpunt huldigt dat de Vlootwet geen cent meer kost, dat er geen verband be staat tusschen' de Vlootwet en bezuiniging, en dat het Nederlandsche leger in 1915 en bij door voering van den onbeperkten duikbootoorlog ons land uit den oorlog zou hebben gehouden. Voor de marine is sedert.1887 i.eeds83Cmilliocn weggesmeten. Hoe duift men thans weei 300 miilioen voor sterk gecrit iseerde plannen Le vragen. Over de Vlootwet zelf weidt spr. niet uit, maar hij wijst alleen op het oordeel van vele deskundigen, die deze Vlootwet Verwerpen, als ondoelmatig en onvolledig. Spr. licht thans zijn vragen nog nader toe. Deze vragen luiden 'aldus 1. Wil de Regeering een uiteenzetting geven van het geschil tusschen den afgetredi n Minister van Financiën en de meerderheid van den Minis terraad 2. Welke zijn de redenen, die geleid hebben tot de vervanging van den afgetreden Minister van Financiën door den tcginwooidigen 3. Aanvaardt de Regeering de conclusion der Staatscommissie van 21 Novcber 1922, onder nummers 140, 141 en 142 van haar rapport 4. Erkent de Regeeiing met de Staatscom missie (conclusie 150) dat de financie'ele moei lijkheden van liet oogenblik door dc verdere uitvoering van de vlootplannen zullen worden verzwaard 5. Moet de Regeering niet toegeven, dat de kostenberekening voor de uitvoering van haai vlootplan onvolledig en voor een juiste faeooi- deeling van den te verwachten druk op de Nederlandsche en Indische financiën nic-t vol doende is 6. Wil de Regeering het advies van den Gou verneur-Generaal over de voorgenomen uit- Telef. ta. Merkte Frits op. Nu dat is thans overbodig geworden. Juist, maar nu heb ik het onderzoek van deze zaak in handen, en zal ik ook Verder gaan en niet eerder rusten eer alles lot klaarheid is gekomen, antwoordde mijnheer Bunning. Hm, zeide Werner, het is een zeer ingewikkel de geschiedenis, waaruit moeilijk valt wijs te worden. Of meent u dat daarop wel kans zou zijn. Ik meen, dat ik al op den goeden weg ben om het geheim op te lossen, luidde het antwoord van den detcctieve. Is het waar, vroeg Werner verrast. Ik kan het mij bijna niet voorstellen. En gij meent den moordenaar van professor Evan tc kunnen vin den Ik zal niet rusten voor mij dit gelukt is, luidde bet antwoord, maar dat de zaak zeer ingewikkeld is, geef ik gaarne toe. Als wij even wel kunnen samenwerken mijnheer Werner, dan twijfel ik ten slotte geenszins aan een goed re sultaat. Vcor samenwerking met den detcctieve ge voelde Werner niet veel. En het was vooral omdat hij ook in de meening verkeerde, dat het misschien beter was, dat de waarheid niet aan het licht kwam. Bunning scheen zijn aarzeling wel te be merken. Hoor eens, mijnheer Werner, zeide hij, laat ik open en rond met u spreken, li is op mijn hulp niet. bijzonder gesteld en ik begrijp wel om welke reden dat is. Zoo, u is toch geen gedachtenlezer Neen. heelemaal niet. Maar beken maar eer lijk, dat het is omdat gij vreest dat Jozef Evan in moeilijkheden zou kunnen komen. En gij wilt hem gaarne sparen terwille van zijn zuster. Werner zag den detective ontsteld aan. Hoe, riep hij, hij weet iets ten nadeele van Jozef Evan Ja, ik weet, dat hij hier te lande was toen zijn vader vermoord wer'd. Ik weet ook, dat hij te voren met zijn vader overhoop lag. En ik weet bovendien, dat gi| om zijn zuster hem spai en wilt Maar dit alles mijnheer Werner behoeft u niet te beletten met mij samen te werken om het volle licht over deze duistere zaak te doen schijnen. Want dit zeg ik u, dat ik overtuigd ben, dat Jozef Evan aan den dood van zijn vader even onschuldig is, als u en ik. O meent u dat, riep Werner met blijde ver rassing in zijn stem. Zeker, al is de schijn natuurlijk tegen hem. Ja, zijn houding is mij in vele opzichten on verklaarbaar. Ik geloofde ook aan zijn on schuld, doch het vertrouwen, dat ik in hem was gaan stellen werd weer vernietigd toen. Hij hield plotseling op. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1