Bet geheimzinnige raadsei 'LAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 20 October 1923. 13774 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85, - Postbu3 Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nunyners 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. BuiteiiJaixdselt Nieuws, HET HERSTEL. De Parijsche correspondent van"de ,.West minster Gazette" seintDe Duitschc regeering heeft de kans een belangrijke concessie te ver- krijgen, zoo zij de tact en cfe bereidwilligheid heeft de gelegenheid aan te grijpen. Frankrijk is door bemiddeling van de herst el commissie, Waarin zij den loon aangeeft, bereid toe te stemmen in een herziening van het pro gram, waarin het bedrag van de door Duitsch- land verschuldigde zaken]everingen is vast gesteld. Alles wat Frankrijk verlangt is, dat voor- loopig de zakenleveringen in zekere mate hervat worden en dat de gelden, Welke noodig zijn voor het financieren der industrieel en, dóór de Deut sche schatkist worden ingewilligd of gewaar borgd. De beteekenis van een verzoenende hou ding van de zijde van Frankrijk kan niet worden overschat IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens de „Deutsche Bergwerkszeitung" bestaat er nog geen overeenkomst tusschen het Otto Wolff- en Phoenix-concern eenerzijds en de Fransche bezettingsautoriteiten anderzijds. Men is nog niet Verder gekomen dan een ontwerp overeenkomst, daar men het over de hoofdpun ten nog niet eens kon worden. Te dien opzichte toch is men afhankelijk van de Duitsche regee ring, die alleen bevoegd' is het bedrag en de wijze van betaling van de reparatiekolen en de ver goeding van de aan de Franschen te betalen kolenbelasting te regelen. DUITSCHLAND. De rijksregcering zal lieden een zitting aan het vraagstuk van het herstel /wijden en vermoede lijk het besluit nemen, aan de regeeringen der neutrale staten mede te deelen, dat zij niet lan ger in staat is aan haar verplichtingen inzake leveringen in natura te voldoen, voorts zal zij verklaren, dat Poincaré thans verantwoordelijk moet worden gesteld voor het leven der Duit sche mijnwerkers in het bezette gebied. SKIl'KL EN STRESEMANN. De ontmoeting"'tusschen Seipel en Stresemann zal nu de volgende week plaats hebben. HE VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK. Zondag is voor geheel Oostenrijk het schenken van sterken drank verboden wegens de ver kiezingen. GRIEKENLAND. Uir Athene Verluidt, dat op het laatste oogen- blik men er van heeft afgezien, nieuwe ministers te benoemen. De demissionnaire ministers wor den vervangen door hun aangebleven collega's De minister-president kolonel Gonatas, krijgt de portefeuille van Oorlog en Alexandris die van Buitenlandsche Zaken. Hedennamiddag worden decreten uitgevaar digd, waarbij de datum der verkiezingen wordt Vastgesteld op 2 December en de bijeenkomst der kamer op 20 December, 'zoomede decreten in zake de opheffing van den stagt van beleg en bevattende de beperkingen der persvrijheid. Op dit oogenblik wercl de deur van de kamer, Waar cle drie jonge mannen hun gesprek voerden, geopend én stond daar in de deuropening Ja- nofwski. Hij zag van den een naar den ander en een misprijzende glimlach speelde hem om de lippen. Aha, sprak hij op sarcastisclien toon, zijn de heeren het eens geworden. Weten zij al, hoe te zullen handelen, liet is Wel een interessant Werk z°o te samen de huid van den beer te verdeelen, ^aar dan moet de heer eerst, geschoten Worden. En dan zich plotseling tegen Evan koerende, siste hij Vervloekte schurk, ik heb je niet ten onrechte Verdacht. Maar jé hebt je te vroeg verheugd. Werner zag hoe Evan ineenkromp als was hem d® slag toegebrachL. En hij voelde, dat Jozef Fvan Werkelijk den verwoeden Rus vreesde, dat eze hem tegelijk angst en afschuw inboezemde. Maar met Banning was dit absoluut niet het g'-Val. Hij scheen door de plotselinge overrompe ld] del niet eens bijster verrast. Zorgvuldig schuur- 11'j met de hand een beetje sigarettenasch Weg, 10 °p zijn pantalon gevallen was en zeide toen oedaard "Mijn waarde Janowski, wind u toch niet,zoo P en schreeuw niet zoo. Wijmijn vriend Werner 'k, waren juist de wanhoop nabij, omdat wij AdvertentiSn j 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ENTER PASJA'S DOOD. Zooals men zich zal herinneren, werd reeds verscheidene keeren het overlijden van Enver fkisja gemeld. Evenveel keeren Werd het echter tegengesproken. Thans Wordt diens dood be vestigd door iemand die te Simla aankwam uit Bokhara en een schets medebracht van Enver's graf aan den oever van een kleine rivier, ge naamd Tsjeka, te Baljoean (Bokhara). Volgens dezen zegsman werd En'ver Pasja op 4 Augustus van het vorige jaar door rooden troepen gedood, toen hij in een moskee zou gaan bidden. Zijn lijk werd ter aarde besteld naast het graf van Daulat Mahommed Dey. TRIPOLIS. De Italiaansche bladen vernemen uit Beng- hari Een colonne onder bevel van generaal Dalonzo heelt den 13den bij Casarmendack een sterke bende opstandelingen aangevallen, die op de vlucht sloeg met achterlating van een 50 tal dooden. Twee Italianen werden gedood en 18 gewond. OPSTAND ÓP DE PHILIPPIJNEN. De opstand van de inboorlingen in liet Lanao- district op het eiland Mindanao begint ernstig te Worden. Tweeduizend inboorlingen zijn tegen de re geering opgestaan. In een door hen gelegde hin derlaag werden een officier, twee soldaten en twee onderwijzers gedood. De autoriteiten hebben een groote strafex peditie tegen de oproerlingen voorgenomen. ALLERLEI. Uit New York Na een maand in de Ver een igde Staten te hebben vertoefd, is de \roegere Duitsche rijkskanselier dr, Cuno naar Duitsch- land teruggekeerd.Omtrent politieke aangelegen heden heeft, hij tijdens zijn verblijf in Amerika een absoluut stilzwijgen bewaard. Binnenland. liet Internationaal Eucharistisch Congres. Vond verleden jaar de pers- én propaganda- conimissie van liet, Eerste Eucharistisch Congres in Nederland den kunstenaar Dorus Hermsen bereid een affiche te ontwerpen, thans heeft de kunstenaar Jan Toorop op zich genomen een plaat, voor het Internationaal Eucharistisch Congres te vervaardigen. Ter algemeene verspreiding in verschil lende talen wordt door de pers- en propa- gandacommissie een devotieprentje in ge reedheid gebracht met aan de eene zijde ceii smeekbede voor het Welslagen van het con gres cn aan de andere zijde een afbeelding van een gravure, welke Jaeob Cornelisz van Oostza- nen voor een beevaartprentje in 1518 vervaardig de, betrekking hebbende op het H.H. Sacra ment van Mirakel van Amsterdam, dat reeds in 1880 Z. Em. Kardinaal Deschamps en Mgr. De Ségur de hoofdstad van Nederland' deed uit verkiezen voor het houden van het eerste Inter nationale Congres, welk plan toentertijd niet kon verwezenlijkt worden. Ten einde eéti goeden gang van zaken te bevorderen gelieve men voor de hieronder ver melde aangelegenheden zich tot de volgende bestuursleden te wenden Voor alles betreffende het algemeen se cretariaat pater W. van Dijk O.S;.A., algemeen secretaris, Spinhuissteeg 4, Amsterdam. uw schoonzoon niet tot onze inzichten konden overhalen. Misschien zijt gij meer voor rede vat baar dan hij. De Rus mompelde -een vloek, maar kon toch nauwelijks zijn verrassing over deze woorden verbergen. Als ge meent mij met uwe vrijpostigheid te overbluffen, sprak de Rus na eenige oogenblik- ken, dan vergis: e u toch. De detective bleef glimlachen. Kom, zei,hij, sluit de deur liever, mijnheer Janowski, als het, noodig is dat We met elkaar spreken, behoeft het hotelpersoneel of een der andere hotelgasten niet te vernemen, waarvan hier sprake is. Ik acht een onderhoud niet noodig, was het antwoord. Jawel, ten minste te oordeelen naar den blik, dien ge zooeven hier op mijnheer Evan hebt geworpen, was het toch uw voornemen wel hem nog het, een en ander toe te voegen. De Rus blikte vol verachting naar zijn schoon zoon Hij Weet nu wel hoe ik over hem oordeel, zeide hij, dat mocht, gij ook hooren, en als ik hem ver der nog iels le zeggen heb, dan zal dat geschie den onder vier oogen. De heeren zullen wel willen heengaan. Neen, waarlijk niet, klonk het kalm terug, we zijn nog niet tot een resultaat gekomen en moe ten ons gesprek voórlzetten. Mensch, riep de Rus, zich tot Bunning voor over buigend, maak me niet woest, gij zijl nét iemand om me een moord te laten begaan. Het zou in elk gtval u eerste moord niet zijn, Voor alle zaken betreffende pers, propa ganda, publiciteit enz. den heer L. A. P. M. van den Broeke, v.oorzitter van het Pers- en Propagandacomité, wiens bureau 'tijdelijk ge vestigd is te zijnen huize Jacob Marisstraat 14, Amsterdam, tot het pers- en propagandabureau zal zijn ingericht.. Voor bureauaangelegenheden kapelaan J. Mol, congresbureau Bagijnhof 11, Amsterdam, welk congresbureau voorloopig dagelijks is ge opend tusschen 12x/21 x/2 uur. Bureau voorbereiding in ambtenaarszaken. „De Ambtenaar" verneemt, dat. oudminister van I.Jsselsteyn aan het Bureau ter voorberei ding in Amtenaarszaken is toegevoegd en een geheel zelfstandige opdracht heeft gekregen in verband met de voorbereiding van de herziening van het Bezoldigingsbesluit. „De Ambtenaar" deelt mede dat de minister van financiën aan den ministerraad het voorstel heeft gedaan, het Bureau van voorbereiding in Ambtenaarszaken, in plaats van onder het de partement van justitie onder dat van financiën te doen ressorteeren. Samenstelling examencommissie. Naar de „Tel." verneemt, zal, voor zooverre een en ander van een departement van algemeen bestuur uitgaat, bij de samenstelling van examen commissies voortaan als regel gelden, dat daarin uitsluitend examinatoren zullen worden opge nomen, die gevestigd zijn ter plaatse of in den naasten omtrek van de plaats, waar het examen zal worden afgenomen. De nooduitkeeringen. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft, Donderdag te Utrecht vergaderd ter zake van het besluit van de regeering geen nooduit keeringen aande gemeenten meer te verstrekken. Met algemeene stemmen is daartegen een protest motie aangenomen. R. K. Groote gezinnen. Heden vangt te Nijmegen het congres aan ter gelegenheid van het eerste lustrum van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Heden middag om twee uur heeft de eerste con gresvergadering plaats, welke Zondag Wordt voortgezet. In het hoofdbestuur zijn dit jaar periodiek aftredend de heeren Yan Alfen uit Den Bosch, J. van Meegeren uit Venlo en B. Niéuwenhuis uit Amsterdam. De behandeling van de Vlootwet. De minister van staat mgr. Nolens, lid van de Tweede Kamer, die benoemd is tot afgevaar digde van de Nederlandsche regeering naar de vijfde zitting van de internationale arbeids- conferentie te Genéve, Welke de volgende week geopend wordt, zal voorloopig nog niet daarheen vertrekken, in verband met de behandeling van de Vlootwet, Welke in de volgende Week nog zal voortduren. Om het Vlootdebat. Uit Den Haag wordt bericht, dat gisteren weer een langdurige vergadering der Katholieke Kamerfractie Werd gehouden. haar land eenige jaren geleden aan het Vredes paleis aangeboden een monumentale fontein van Kopenhaagsch aardewerk, ter plaatsing op de binnenplaats van het paleis. Door verschillende omstandigheden, o.a. ge brek aan materiaal tijdens de oorlogsjaren, kon tot dusver nog niet tot de plaatsing worden over gegaan. In het voorjaar van het loopend jaar kon met de voorbereidende werkzaamheden worden be gonnen, en de fontein is thans geplaatst. Gisteren heeft de Deensclre gezant de fontein in oogen- scliouw genomen. De fonlein, die flinke afmetihgen heeft, moet het omvangrijkste kunstproduct zijn, dat tot dusver uit bovenvermeld Kopenhaagsch materi aal vervaardigd is. Staten-Generaal. Het geschenk van Denemarken. De Deensche regeering heeft als geschenk van antwoordde de ander, onverschillig de asch van zijn sigaret nippend. Maar ik geloof toch, ver volgde hij langzaam, dat u niet zoo heel gemak kelijk tot iets dergelijks overgaat. Uw andere slachtoffers zullen u toch Wel meer misdaan hebben dan ik, die nog Wel hier kwam om u te waarschuwen. Praatjes; riep de Rus. Zooals ge wilt, ik dwing u absoluut niet waarde te hechten aan mijn waarschuwing. Ik wil u alleen dit maar zeggen, als' u- niet heel spoedig met uw vrienden over de grens verdwijnt, dan zult u daar niet veel kans meer voor hebben. Praatjes, herhaalde Janowski, maar zijn stem klonk toch iets minder zeker. Och, m'n waaide Janowski, zei de detective, ge zijt, met'ai uw durf, toch een te voorzichtig man om niét met m'n waarschuwing rekening te houden. En nu zal ik u dit eens zeggen de poli tie gaat uw gangen na. Ze onderzoekt zekere samenzwering en weet, dat uw dochter dahrvoor in den schouwburg afspraken gemaakt heeft. En ze weet ook iets van een blauwgelakte auto, waarmede zij naar een huis buiten de stad gaat, dat zekere heeren en dameo tot hoofdkwartier dient. Vervloekt, mompelde Janowski op Evan wijzend, dat weet ge van hem. Neen, riep Jozef Evan heftig. De detective hief de hand op als om hem het zwijgen op te leggen. Mijnheer JanoWski meent dat ook niet, zei hij bedaard, want al acht hij u in staat verraad te plegen, hij weet toch dit Wel, dat Jozef Evan nooit zijn vrouw in gevaar zou brengen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 19 October De wetsontwerpen betrelfende het nieuwe wet boek van strafverordening en de herziening van het Regeeringsreglement voor Nederlandsch- Indië worden naar een commissie van voorbe reiding verwezen. De behandeling van de Indi- schc begrooting' in de afdeel-ingen zal den 30sten October beginnen. Bij de Voortzetting van het Vlootyetdebat be strijdt de heer v a n G ij li (V. B.) het vlootfonds, dat voor hem een zeer groot bezwaar is, evenals het vastleggen van de vlootplannen. De staat kan voor het vlootfonds niet voldoende waar borgen Voor liet nakomen van verplichtingen geven. - De heer Van Vuuren (R. K.) verdedigt de minimumvloot, die z.i. organisatorisch een geheel vormt, en waarvan de kosten na 12 jaar geheel betaald zullen zijn. De bezwaren van den heer van Schaik wegen niet op tegen de voordee- len, daar de kamer zich eigenlijk slechts bindt tot 1926.De uitdrukking „koop tegen afbetaling" acht spr. ook niet juist.Deze politiek is precies wat alle scheepvaartmaatschappijen doen, nl. koopen tegen vooruitbetaling. Het is een dure plicht, meent spr., de Regeering te steunen. Geroep Ja dure plicht. De heer F e b e r (R. K.) beschouwt de Vlootwet onder liet Indische aspect. Het be houd van Indië is een belang van groote econo mische beteekenis en spr. meent dat de verdedi ging van Indië de plicht is van ons land. Hij ci teert een Japansch socialistisch oordeel, waar uit blijkt, dat men daar te lande een andere opvatting heeftvan internationalisme dande soc.- democraten hier te lande huldigen. Het interna tionalisme is een Westersch lokaas, meent deze Japanner en daarvan wil men in het Oosten niets weten. Met een dergelijke opvatting heeft men echter rekening te houden. De I-ndicrs zelf begrijpen de noodzakelijkheid -van een weermacht, van een militair apparaat dat hun land buiten de naderende conflicten zal houden. Spr licht dit, toe met een serie citaten van redevoeringen van Indiërs in den Volksraad. De verdediging* is een element in den opbouw van de zelfbeschikking van Indië. De belastingdruk mag niet verzwaard worden.v Als dat het gevolg was van deze Vlootwet, dan zou spr. daartegen groot bezwaar hebben. De Rus zag Bunning aan. Gij Weet het niet van'hem vroeg hij dof. Neen. Maar de politie weet Wellicht nog meer en dat moet u aanleiding geven uw biezen te pakken.. Ge inoogt het mijnentwege laten ook maar ik heb u gewaarschuwd. Wat belang hebt gij erbij mij te waarschuwen. Geen enkel belang, mijnentwege neemt men u gevangen. Maar hier mijnheer Werner wil en zal met mejuffrouw Alice Evan trouwen en hij vindt bet miudei prettig, dat zijn aanstaande zwager ook opgepikt zou Worden. Daarom kwamen wij hem waarschuwen. En niet meer, vroeg Janowski. Zeker. Ik heb van de gelegenheid meteen ge bruik gemaakt, om mijnheer Evan te overtuigen, dat hij toch eigenlijk niet thuis behoort in een geheime revolulionnaire 'vereeniging. Alia, u erkent dat u hem overhalen wilt tot verraad. Weineen, alleen maar, hij moet met u breken. Maar dat wil hij niet. Enfin misschien wilt u hem overtuigen, dat hij niet geschikt is voor samenzweerder. Genoeg, zei JanoWski, ik weet niet wat ik aan u heb. Met u kan men geen ernstig woord spreken. Nu nu, zei Bunning opstaand, ik was volkomen ernstig hoor, volkomen ernstig. Hij sprak deze woorden met bijzonderen'na druk uit en zich dan tot Frits Werner wendend vervolgde hij Kom wij kunnen gaan en zullen, de heeren alleen lal,en. Misschien doen ze toch hun voor deel met wat ik verteld heb. [Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1