DE FilNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG CTS-PER-POND 7 »"3éiilSS& i DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZUN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT 'M en spr. houdt vol dat dit ontwerp niet meer kost dan tot nuAoe aan Marinelis^betaald. Minister van Karnebeek| bespreekt het tele gram over de conferentie te/Genéve. Wat daarin staat heeft niets te maken met deze wet de conferentie gaat over andere punten. Spr. ver dedigt de Commissie van Buitenlandsche Zaken. Hoe die ook gereorganiseerd wordt, dat blijft vaststaan.dat als er 1 iets is, er ook niets te ver- lellen is. (Gelach). Vervolgens bestrijdt hij de theorie van den heerMarchant aangaande de splitsing inkleine en groote mogendheden. Wie maakt de scheiding? Het is een relatieve splitsing. Spr. handhaaft zijn standpunt in zake de verplichtingen en wijst op de moeilijke positie van Nederland aan den zoom der landen. De beraadslaginwor„t gesloten. Wordt stemming verlangd vraagt voorzitter Kooien laconiek. Allen nemen hun zetels in. Er hangt een benauwende stilte en de spanning neemt na eiken tegen-stemmenden Katholiek toe. De heer Engels is de negende. De tiende zal het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck den dood steek toebrengen. Weldra komt de 10de, de lieer van Rijzewijk. De vlootwet is verworpen en het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck gevallen. Binnenland. ting naar een oplossing zal worden gezocht. En dan komt natuurlijk alweer de linker zijde allereerst aan bod, die met een fractie der Katholieken de scherven maakte. Het behoeft niet gezegd, dat zij voor de zoo-veel- stemaal haar onmacht zal moeten betuigen. En dan tenzij men aan rechts nieuwe menschen bereid vindt om op het gebied der defensie naar een nieuw accoord te trachten zien wij ten slotte geen anderen uitweg dan een zaken-kabi net of een extra-parlementair ministerie la Cort van der Linden, dat dan intusschen een overwegend rechtsch cachet zou kunnen dra gen. Want 't dunkt ons toch uitgesloten, dat van Katholieke zijde zou worden ingegaan op de lokstem van uiterst links, al heeft ook mr. Troelstra zich bereid verklaard den ministerrok aan te schieten. Hoe het zij, een tijdperk van groote zorg voor H.M. de Koningin en Hare adviseurs staat voor de deur, Moge het Haar ook dit maal gegeven zijn, het schip van staat door de branding van dit oogenhlik weer in veiligen koers te sturen. DE VLOOTWET VERWORPEN. De Tweede Kamer heeft gisteren de Vloot wet verworpen met 50 tegen 49 stemmen. Met de linkerzijde hebben tegen gestemd de katho Heken Michielsen, Loerakker, mevrouw Brons- veld-Vitringa, Bomans, van Schaik, Bulten, Suring, Kuiper, Engels en van Rijzewijk. De heer Gerretson (C. H.) was wegens ziekte af wezig. Het is dus de hulp der Katholieken geweest ie de uitvoering van deze Vlootwet onmogelijk gemaakt heeft. 1 Indien het ministerie de kabinets-kwestie niet gesteld had zou het aantal tegenstemmers, vermoedelijk heel wat grootér zijn geweest, want het moet gezegd worden, dat deze wet de instem ming van de groote massa van ons volk niet had. liet is te betreuren dat het ministerie niet op het voorstel tot uitstel is ingegaan daar de politieke gevolgen van de crisis die nu voor de deur staat, niet gemaklijk te overzien zijn. De Koningin heeft gisteravond om half 9 ten paleize in Den Haag jhr. mr. Ruys de Beeren brouck, voorzitter van denNministerraad, ont vangen. Naar de „Tijd." meldt zal nu vermoedelijk de gang van zaken zijn dat oud-Minister De Geer die door deze stemming in het gelijk is ge steld, de opdracht krijgt om een Kabinet te vormen dat in hoofdzaak op de linkerzijde en op de tien tegenstemmers van rechts steunt. De „Maasbode" schreef hedenmorgen het volgende De eerstvolgende dagen zullen politiek Nederland dus de gelegenheid brengen, zich te verdiepen in de traditioneele vraag wat nu Volgens de zienswijze van den premier is de vorming van een nieuw Kabinet uit de rechterzijde onmogelijk en wij geloovcn, dat Z. E. hierin juist zag. Theoretisch zou men kunnen redeneeren over het beginsel van den defensieplicht denken allen ter rech terzijde 'nog gelijk (mr. van Schaik stipuleerde het gisteren nog eens extra) tegen een vlootplan als zoodanig zal men zelfs zich uit den Katholie ken oppositiehoek niet verzetten; wanneer slechts do Kamer de jaarlijksche controle bewaart over het geen ten aanzien van de landsverdediging heeft te geschieden en men haar dat toezicht niet feitelijk voor jaren ontneemt, is er aan dien kant geen "verzet te duchten. Met een wijziging in den l'inancieelcn opzet der plannen zou derhalve veel gewonnen zijn. Practisch zal het intusschen wel hierop neerkomen, dat voorloopig in andere rich- Opcning van de Wilhelminabrug. Eergisternamiddag is door prins Hendrik op plechtige wijze de nieuwe Wilhelminabrug te 's-llertogeribosch voor het verkeer opengesteld.; Ze is 16 meter breed, haar onderbouw is in be ton uitgevoerd, volgens ontwerp van ingenieur De Meyier. Neder!. Spoorwegen. Met, ingang van 1 November a.s. kunnen traject-kaarten tegen bijbetaling van het prijs verschil vijf maal verlengd worden, zoodat de prijs voor een zeker tijdvak in zes keer betaald kan worden. Uit de A. R. partij. Het Centraal Comité van Antirevolutionnaire Kiesvereenigingen heeft in zijn vergadering van 22 dezer in gevolge art. 23 der Statuten den heer mr. J. A. de Wilde tot „tijdelijk onder voorzitter" aangewezen. De heer A. YV. F. Idenburg, tweede voorzit ter, is krachtens het voorschrift van datzelfde artikel in de plaats van den lieer H. Colijn opge treden als eerste voorzitter. De heer De Wilde blijft zich ook belasten met het secretariaat. (Standaard) Het optreden van Prof. Krabbe op den ge- denkw'aardigen 17den October was de meest pijnlijke en tegelijk meest afdoende bestraffing van de frondeurs tegen de Nijmeegsclie hooge- school." Werk voor de Melaal-.ndustrie Naar Het Volk" verneemt, worden door be middeling van de regeering sinds eenigen lijd met metaal-industrieen onderhandelingen ge voerd, die beoogen eenige groote orders voor de machine-industrie, uit Zuid-Amerika afkom stig, in ons land te doen uitvoeren. De regeering zou bereid zijn daartoe baar medewerking te verleenen. Als deze onderhandelingen tot een gunstig resultaat leiden zal daarvan een belangrijke vermindering van cle werkloosheid liet gevolg zijn. Het blad kan aan bet, bovenstaande nog toe voegen, dat in de Amsterdamsche metaalbedrij ven waarschijnlijk slechts een gering deel van de orders in uitvoering zal worden gegeven. 'Wel ligt liet in het vooremen het teekenwerk geheel in de hoofdstad te laten verrichten, aan gezien de centralisatie, daarvan zeer wensche- lijk word! geacht. De Giro. Het bericht van de „Tel." dat Dli. Kym- dc Giro-directeur aan ernstige zenuwover spanning zou lijden, is volstrekt onjuist. Hij ging met verlof, omdat hij het oneens is met de com missie, die de zaak stop zette. jmeïl Jhr. mr. F. G. v. Panliuys. De correspondent van het Flbld. te Genéve l seint De Nederlandsche gezant in Zwitserland, jhr. mr. F. G. van Panliuys, heeft een operatie- ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig. De ware vrijzinnigheid. Dat juist Prof. Krabbe rector-magnificus is der Leidschc universiteit en dus hij bij de ope ning der Roomsch-Katholiekc universiteit tot spreken werd geroepen, strekte tot verhooging van den Waardigen luister dezer stichting. Immers Prof. Krabbe nam ten aanzien van het vrije onderwijs reeds jaren lang een stand punt in, dat in loyaliteit en ruimheid gunstig afstak bij dat van de meeste zijner ambtgenoo- ten. De antirevolutionaire „Rotterdammer" her innert hieraan ter snede cn schrijft „Met betrekking tot het, lager onderwijs trad hij op als een moedig kampioen voor liet goed recht der voorstanders van de vrije school. Zijn vermaard ,,Gids"-artikel „Compromis of capitu latie zou door elk onzer onderschreven kunnen worden. Ook tegenover liet vrije liooger onderwijs was hij mild gestemd. En zoo sprak hij Woensdag als vertegenwoor diger van de openbare universiteiten een kloek woord, dat niet in strijd was met zijn verleden, maar wel zeer stellig weersprak liet'verleden van velen zijner partijgenooten. Beschamend moet het zijn voor hen, die Rome's initiatief als een vergrijp tegen de weten schap en tegen de goede zeden hekelden, te hooren uit den mond van den Leidschen rector een onomwonden erkenning van het onbetwist baar recht der Rooinschen om voor hun geeste lijken strijd, voor hun cultuur, voor het uit dragen van hun levensbeschouwing een eigen universiteit, te scheppen. C. W. Vollgrafï f Na oen langdurige ziekte is gisteren in Den Haag, 69 jaar oud, overleden mr, C. W. Vollgraff, vice-president van het Gerechtshof te 's-Graven- hage. J. van der Kooy, hooi- en stroohandelaar, wo- bebde Oudedijk 3, alhier. Cur. mr. F. Ridders. UIT DELFT. Evenals verleden jaar zullen B. en W. bij dc aanstaande begrooting komen met een voorstel tot afschaffing van den vacantiebijslag. Mede wordt overwogen bovendien ook pensioenkorting in te voeren voor gemeenteambtenaren en -werk lieden. Liturgie. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan liet Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleuteltjes en fluit, sleutel, zilveren armband, zilveren speld, R.K. Kerkboekje, etui met schrij- behoeften, wasdoeken broodzak, grijze ceintuur, ring met 3 sleutels, zakboekje, ring met, 2 sleutels, rozenkrans, imitatie vulpenhouder, kinderhoed, koperen ring. Bij vinders wit hondje, Gemeente Reiniging hond, Gemeente Reiniging lederen hondenhals band, P. Dienske, Broersveld 141 moer van een auto, Kleinekoort, Noordmolenstraat 68 kin- der portemonnaic, Malkus, Oosterstraat 8 Rozenkrans in étui, J. Kreuger, spinhuispad 11 geld, P. Goudappel, Emmastraat 15 damestasch met inh., C. Kolf, Broersveld 60a zilveren oor bel, P. Wannee, Breedstraat 15 brilétui met rozenkrans, Rozenburgerstraat 30b gouden ring A. Plaizier, Ouddorpschestraat 12; ceintuur, L. Kooien, Grofbaan 35/8 damesporteinonnaie met 5 cent enz., G. de Groot, Streijenschestraat 53 zwart glacé handschoen, J. Schuurmans, Buiten- havenweg 176/4 zwarte hond, W. v.d. Kruit, Sinion Steveristraat 5a motörhandschoen, J. Voogd, Klein Polderkade 29, Overschie zwarte heerenportemonnaie met inh., A. de Nijs, Oude Sluis lib; Pluche mantelceintuur, W. Bijl, Kreupelstraat 25 alpacca beursje, T. Ketelaar, Hoogstraat 34. Naar wij vernemen zal de heer J.Rijsselbergin dc kerk van den PI* Joannes den Dooper op den laatsten Zondag van de Rozen- kransmaand onder het lof wederom eenige liede ren zingen. Dc Rotterdam sc lie rechtbank heeft gister het faillissement uitgesproken van DRIE EN TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. „Voorwaar Ik zeg U Al wat gij in het gebed vraagt, gelooft, dat gij het verkrijgen zult, en het zal U geworden." Deze woorden zijn het overwegen en het onthouden dubbel waard Hier wordt zoo algemeen mogelijk door den onfeilbaren Meester gesproken ,,al wat ge vragen zult" cr is dus niets, wat we niet kun nen verkrijgen „Al wat gij vragen zult" hier worden geen bevoorrechten opgenoemd, hier worden geen vriendjes voorgetrokken, hier kan iedereen terechtHoe bemoedigend is die gedachte vooral voor ons, die leven onder dc nieuwe wet, waar de omgang met God zoo veel gemoedelijker en vertrouwelijker wezen mag en wezen moet dan onder de oude wet. Als dus in die oude wet reeds de propheet Jeremias zeggen kan „Dc Heer zegt Ik koester voor U gedachten van vrede en niet van wrake gij zult Mij aanroepen en Ik zal u verhooren", hoe veel grooter moet dan in ons het vertrou wen zijn om in het gebed tot God te gaan. Zelfs onze zonden sluiten ons van verhooring niet uit, als we maar die zonden willen laten en ze door berouw en biecht uitwisschendan koestert God gedachten van vrede en niet van wrake En dat wij in ons bidden niet bang be hoeven te zijn dat we te veel vragen, dat toont ons het evangelie. Twee van de grootste won deren werkt de Heer alleen op het vertrouwvol gebed van die ongclukkigen. Is het dan niet beschamend voor ons, dat we 'dikwijls zoo traag zijn in 't gebed Moet hier niet de klacht des Meesters gehoord worden „kleingelo'ovigen, waarom hebt gij getwijfeld." Is er wel een an dere reden aan te voeren voor ons slecht of wei nig bidden dan gebrek aan vertrouwen op God Als we waarlijk overtuigd zijn van de vaderlijke zorg van God voor ons, waarom stellen we dan ook niet al ons vertrouwen op Hem Waar om gaan we dan niet tot Hem a/s lol een Vader Doen wc het wel anders in deze wereld Is niet juist vader de eerste, die al onze zorgen kennen mag en moet, omdal we van hem onze zekerste hulp verwachten. Maar zegt St. Pau- lus, naar Gods Vaderschap wordt alle vader schap in deze wereld genoemd," m.a.w. als onze aardsche vader zulk een meevoelend hart heeft, als de welwillendheid des vaders voor alles zijn kinderen geldt, dan komt dat omdat onze Hemel vader van Zijn medcvoelen en van Zijn welwil lendheid jegens zijn kinderen aan hem heeft medegedeeld. Maar dan moet ook naar de ver houding van beider Vaderschap ook ons ver trouwen zijn. Waar dus God almachtig is, alles derhalve kan geven waar Hij oneindig goed is d.i. alles wil geven en getrouw in Zijn belof ten, alles dus zal geven daar moet ons vertrou wen onbeperkt zijn als we zoo groot vertrou wen reeds stellen in onzen aardschen vader, die niet alles kan, dikwijls niet wil en lang niet altijd zal geVen wat wij met kinderlijk Vertrouwen van hem verhoopten Maar ik heb al zoo dik wijls gebeden en ik word niet verhoord dan gaat vanzelf je vertrouwen minderen Die be wering kan niet waar zijn want aan ons gebed is de onfeilbare verhooring beloofd Dus de schuld is niet bij God maar bij ons Watwij gebed noemen was dat werkelijk bidden La ten We het epistel eens ernstig overlezen over die menschen, „die geen smaak vinden dan al leen in aardsche goederen", 't Mag misschien met ons zóó erg niet zijn dat we er openlijk „vij anden van Christus Kruis" om moeten genoemd m JURGENS PRIJSVERLAGING THANS 60 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2