vast besloten is, de republiek onverzwakt te handhaven. CHINA. Berichten uit Kanton melden, dat de troepen van Sun Yat Sen nabij Waichovv een zware nederlaag hebben geleden. Vier kanonneerbooten, welke tot nu toe Sun Yat Sen steunden, verklaarden zich plotseling onzijdig en stoomden Zondag weg. Slechts een trouw gebleven kanonneerboot blijft te Kanton ov er. ALLERLEI. Uit Londen Met betrekking tot de berichten in de bladen, betreffende de op handen zijnde terugroeping van den Britschen gezant te Berlijn, deelt het ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat toen lord d'Abernon in 1920 dezen post aanvaardde, dit slechts voor een beperkte periode geschiedde, welke binnenkort ten einde is. Er is nog geen beslissing genomen in zake den datum van zijn aftreden, nóch met betrekking tot de benoeming van zijn opvolger. Uit New York. Toen Lloyd George hier gisteravond van zijn reis terugkeerde, had hij sedert zijn aankomst in New Yrrk nagenoeg lO.OOOKilometer gereisd door Canada en Amerika en meer dan een kwart millioen menschen toege sproken. Hij kwain juist terug van Soraon, alwaar hij door zijn eigen landgenooten geestdriftig was bntvangen. In zijn aldaar uitgesproken redevoering, deed hij opnieuw een oproep op Amerika, om de oude wereld te hulp te komen. De geruchten zijn thans weer in omloop, dat 4 November a.s. officieel de verloving zat worden bekend gemaakt tusschen den Ilaliaaa- schen kroonprins met Prinses Marie van België en dep Belgischen kioonprins met prinses Mafai- da van Italië. Uit Rome. De koning beeft een besluit on derteekend, waarbij amnestie voor misdrijven van pol'itieken, economischen of socialen aard, waardoor straffen van minder dan 3 jaar gevan genisstraf, zijn opgelegd, wordt Verleend. Binnenland. De kabinetscrisis. Naar de „Leidsche Gt." meldt, adviseert dr. E. Verviers te Leiden in zijn Dinsdag aan de Koningin gezonden adres, ditmaal niet het oor te leenen aan parlementaire raadgevers, doch op eigen gezag een buiten-parlementair kabinet van bekwame mannen te vormen. Voorts adviseert hij, dit kabinet zoo noodig met koninklijke autoriteit te steunen tegen de aanmatigingen van de parlementaire partijen. Beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer van Vuuren in zake tijdelijke sluiting van den postcheque- en girodienst, heeft Minister van Swaav geantwoord dat geen andere maatregel is getroffen dan die, bedoeld in art. 29, 2e lid, van het Girobesluit. Getracht wordt den tijd van sluiting zoo kort mogelijk te doen zijn. De Minister betreurt in hoogc mate, dfft het verloop der centralisatie dwong tot slui ting over te gaan, met als gevolg al het ongerief dat hieruit voor de rekening houders is voort gekomen, en de weerslag daarvan in de publieke opinie. Hij heeft de noodige maatregelen getrof- gen, opdat het herstel zoo spoedig mogelijk zal kunnen intreden en de dienst kan worden hervat. Ofschoon met de meeste voortvarendheid wordt vóortgewerkt, kan echter voor het oogen- biik nog niet met zekerheid een termijn voor de sluitingsperiode worden gesteld. Mocht ondanks de getroffen regeling onver hoopt nog aanleiding blijken te bestaan tot den maatregel, dat de Staat niet overgaat tot invor dering van belastingen of opeisching van an dere schulden gedurende den tijd, dat de post cheque- en girodienst gesloten is, als de betrok ken debiteur van den st aat door overlegging van saldobiljetten of op andere wijze aannemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij den postchéque- en girodienst gelijk of grooter is dan het bedrag door hem aan den Staat verschuldigd, dan zal er geen bezwaar bestaan, da^ de Regecring haar invloed in den aangegeven zin zal aanwenden. De getroffen regeling behelst wel is waar de \raag van de noodzakelijkheid der betalingen, ten behoeve waarvan de terugbetaling van een deel van het tegoed wordt gevraagd, doch dit heeft enkel ten doel om bij een grooten toevloed van aanvrage tê"verzekeren, dat zij, die in ernsti ge moeilijkheden verkeeren, de afwikkeling hun ner aanvrage niet zouden zien vertraagd. Voor het oogenblik kunnen op dit punt de aanvragen met tegemoetkoming worden afge wikkeld. Hel masker afgerukt. Naar Het Volk uit Zaandijk meldt, heeft de huishoudelijke vergadering van d'e afdeeling Koog-Zaandijk der S.D.A.P. het goedgekeurd, dat beide wethouders hun mandaat ter beschik king van den Raad zullen stellen, in verband met liet opheffen van de zakelijke belasting op het bedrijf, de verlaging van de wethouderssalarissen en van de presentiegelden. Zaandijk ademt weer lichter. Stads- en Gewestelijk Nieuws. regeling van de N.V. Auto-Mij „Schieland" be vat. Bij den r ij wiel handelaar Brink- man aan de Lange LIaven hebben den vorigen nacht ongewenschte gasten een bezoek gebracht en vier electrische rijwiellantaarns gestolen. De dieven zijn over den 3 M. hoogen muur ge klauterd om op de binnenplaats te komen en hebben zich door verbreking van een ruit in een deur toegang tot het winkelhuis verschaft. Duur brood en melk. Met voldoening lasrik het stukje van den heer de Ronde. Nu ik moet zeggen, 't is ongepermiteerd, ge lijk nog zoovele andere dingen. En thans kan men zien wat men bereikt, aan welke zijde dan ook. Zie maar eens naar D.E.S. en hoeveel werke- looztn ft li deze ook onder haar leden. .Maar 't is overal maar halen, halen, of drukken maar. J. Th. v. Harmelen. Geachte Redacteur. Ondergeteelcende verzoekt beleefd een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Waarvoorbij voorbaat mijn beleefden dank. Ondergeteekende vraagt beleefd of het mo gelijk zou zijn en productief, dat B. en W. van gemeentewege een controleur zouden doen aan stellen voor het onderzoek van alle woonhuizen van Schiedam of de W.C. wel voldoende in orde is, daar het mij vaak is gebleken dat er menig kubieke metertje water nutteloos verloren gaat, door defect aan de stortbakken van de W.C., waardoor het water dag en nacht onafgebroken doorloopt. J. Th. v. Harmelen Gemengd Nieuws. Dievegge. Woensdag is te Amsterdam een 28-jarige Duitsehe vrouw aangehouden, die in een juwelierswinkel in de Kalverstraal aldaar een ring ter waarde van ongeveer 600 had ge stolen. Een man, die de ring bij een anderen ju welier te koop aangeboden had is ook aange houden. Branden. In de ijzergieterij van den heer Koning te Martenshoek is gisteravond een felle uitslaande brand uitgebroken. Met vereende krachten was men op het oogenblik dat dit be richt verzonden werd, doende de vlammen mees ter te worden. Te Oosterwolde is gisternacht de boerderij van C. H. geheel afgebrand. Dd bewoners kon den zich ternauwernood redden. Ook het vee werd gered de inboedel gedeeltelijk. Indringer. Gisternacht hadden twee mannen zich toegang verschaft tot de woning van zekeren P. te Hoofdplaat. Toen een van beiden in de kamer gekomen was, waarin P. te bed lag, sprong deze laatste overeind, om den indringer, die vermond was en een revolver in de hand had, een stevig pak slaag toe te dienen. Het resultaat was dat de mannen het hazen pad kozen, met achterlating van een revolver, een valsche baard en een zakdoek. Toen er op. het hulpgeroep van do dienstbode eenige perso nen kwamen opdagen, was het tweetal al ver dwenen. De politie heeft met honden een onder-, zoek ingesteld. Een aanvaring. De binnenkomende stoomtrawler Eendracht 2 IJ M. 131 en het uit gaande Deensche stoomschip Bartels, naar Harlingen bestemd met restant-lading hout, zijn bij den ingang van de haven te IJmuiden met elkaar in aanvaring gekomen.De stoomtraw ler is bij den kop van de Noordpierjgezonken de opvarenden zijn door een sleepboot gered. Het van gewapend beton gebouwde stoomschip Bar tels is met schade en een lek in een voorruim te IJmuiden teruggekeerd. Vlieger verbrand. In het militaire oefenkamp te Mourmelon (Frankrijk) heeft zich een tragisch vliegongeluk voorgedaan. Een adjudant-vliegenier, vergezeld van een waar nemer, was voor een vliegtocht opgestegen, toen zijn toestel op 35 meter hoogte met een kop voor over ter aarde stortte. Het benzine-reservoir sloeg lek en het toestel vloog in brand. De adjudant kon slechts dood en verkoold onder het wrak der machine uitgehaald wor den. De waarnemèr echter kon nog bevrijd wor den, maar zijn toestand is ernstig. Het graf van Toet-Ankh-Amen. Uit Luxór wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat het weggraven van grond en het gelijkmaken van het terrein vóór het graf van Seti II en het opruimen van den berg-van zand en steenen op het graf -an Toet-Ankh-Amen nu is afgeloopen en dat de heer Howard Carter, die met de leiding der weikzaamheden is belast, het graf van Seti II heeft geopend en daar de noodige materialen heeft ingebracht, om dit tijdens het komende seizoen in te richten als laboratorium en werkplaats. Dezer dagen zal Toe'-Ankh-Amens graf ge opend worden,maar dit hangt af van de electri sche installatie, in de Vallei der Koningen, die nog niet gereed is. Vrouwelijke burgemeester. Miss Ethel Mary Colman is Lot burgemeester van de stad Norwich benoemd. Zij heeft deze benoeming aangenomen, en wordt, naar verluidt, de eerste vrouwelijke burgemeester in Engeland. Miss Col man is de oudste dochter in leven van wijlen rnr. J.J. Colman, den vroegeren burgemeester va Norwich.- Groote hoteldiefstal. Een hotel aan de Promenade des Anglais te Nice heeft bezoek gehad van een tweetal dieven, die daar hun slag hebben geslagen. Zij hadden een paar kamers in het hotel gehuurd, zoodat zij uit een „strategisch" oogpunt in een bijzonder gunstige positie verkeerden. De dieven slaagden er in den directeur van een groote firma in landbouvv- artilcelen te Boedapest voor een bedrag van ruim 10.000 gulden en een Amerikaan C. Frederik Yaggc genaamd, voor 3000 gulden aan juweelen te bestelen. De politie is van meening, dat er een interna tionaal dievenbende in de Riviera aan het werk is. Weer een kastekort. Als aanvulling van ons telegram uit Soerabaja op dato 26 Setena- ber nemen wij hier het volgende aan de Sumatra- post, geseinde bericht over Bij.de gemeente-secretarie te Soerabaja Werd ontdekt, dat een bedrag van 47.000 niet ge' stort werd bij de Bank, 't geen verborgen was gebleven doordat het stortingsboek niet gecon- De Koningin heeft gistermorgen ten paleize Het Loo ter conferentie ontvangen mr. TI. P. Marchant, voorzitter van de vrijzinnig-demo cratische fractie van de Tweede Kamer. Corps diplomatique. Hr. Ms. gezant be Boekarest, dr. Hendrik P. N. Muller, is vandaag na een kort verblijf hier te lande naar Roememë teruggekeerd. Deze diplomaat is bestemd om tegen het einde van dit jaar jhr. mr. E. Michiels van Verduynen, wanneer deze op zijn verzoek ter beschikking wordt gesteld, als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Praag te vervangen. De laatste aan het departement van buiten landsche zaken ontvangen berichten nopens den gezondheidstoestand van Hr. Ms. gezant te Bern, jhr. mr. F. G. van Panhuys, luiden zeer bevredi gend. Het schoenenwetje. De heer Fleskens heeft een voorstel van wet ingediend tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van ^schoenwerk De wijziging bedoelt een verlenging der wet tot Juli 1924. Bier en thee. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft aan de Tweede Kamer geschreven dat het met leedwezen heeft kennis genomen van het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee, omdat le. daardoor een zeer ongunstige invloed zal worden geoefend op den strijd tegen het alco holisme 2e. daardoor de zoo dringend noodige ver sterking van de volkskracht niet bevorderd, maar veeleer tegengegaan wordt 3e. daardoor een zeer ongelijk drukkende last op de bevolking wordt gelegd. De gewezen Duitsehe kroonprins. Het „Hdbl." meent te weten, dat de gewezen Duitsehe kroonprins eens poolshoogte heeft genomen in de kringen in Deü Haag en Berlijn, die daarvoor in aanmerking komen, hoe men erover zou denken, als hij het verzoek deed, ons land te verlaten p in Berlijn schijnt men geen groote bezwaren te hebben. Bibliothecaris van het Vredespaleis. Het bestuur der Carnegie-stichting heeft aan dr. A. G. van Hamel, die wegens zijn benoeming tou hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht ontslag heeft gevraagd als bibliotheca ris van het Vredespaleis, op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Als,zijn opvolger is rnet ingang van 1 Januari benoemd dr. Jacob ter Meulen, bibliothecaris aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam, De broodprijzen. Door het Gemeentebestuur zijn tegen Maan dagmiddag tot het houden van een bespreking inzake verlaging der broodprijzen hier ter stede uitgenoodigd het Bestuur der Bakkerspatroons- vereeniginsr en het bestuur van de Copöeratie „D. E. S." k „St. Caecilia." Blijkens achterstaande annonce geeft de mannenzangver. „St. Caecilia" Dinsdagavond a.s. in den R. K. Volksbond een volksconcert. Nadere bijzonderheden vermeldt de adverten tie. De Roodc-Kruis collecte. De collecte voor het Rootje Kruis, die Vrijdag en Zaterdag is gehouden, heeft opgebracht 589.28, Zeker nog een goed resultaat. Meer werk. Naar wij vernemen zal Maandag een der bij hutten van de glasfabriek De Schie weer in werking worden gesteld, Hierdoor zullen onge veer een 100 mannen weer werk krijgen. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris P R. v. E 11 e k o m. Afslag 2 Nov. Perceel I. Het pand verdeeld in beneden- en bovenwoning met erf en open grond aan de Brug manstraat 41a en b groot 1.15 A.In veiling 5700, niet verkocht. Perceel 2. Het pand verdeeld in beneden- en bovenwoning met erf en open grond aan de Brou werstraat 8a en b groot 59 c.A. In veiling /4600, niet verkocht. Perceel 3. Het huis en erf aan den Rotterdam- schen dijk 184, groot 48 c.A. In veiling 2600. Perceel 4. Het huis en erf gelegen achter perceel 3 aan den Rotterdamschen dijk 1861, groot 64 c.A. In veiling 1000. Perc. 3 en 4 ge combineerd verkocht voor 3800. Perceel 5. Het huis en erf aan den Rotterdam schen dijk no. 95, groot 62 c.A. In veiling 600, verkocht voor ƒ600. Perceel 6. Het heerenhuis met erf, tuin en achteruitgang aan de Damlaan 41, groot 1.88 Aren. In veiling ƒ5600, niet verkocht. Notaris Boddeüs. Veiling 2 Nov. Perc. I, Een zeer gunstig gelegen winkel- en woonhuis met erf en open grond, aan de Hoog straat no. 89, groot een are vier centiaren. Ge veild voor 9900. Perc. II. Een gunstig gelegen Fabriekspand met Kantoor, erf en achteruitgang, aan de Botcr- straat no. 50, strekkende tot het vaarwater de Schie, groot een are 64 centiaren. Geveild voor 7400. Perc. III. Een huis, in vieren bewoond, met erf, aan de Oude Sluis nrs. Ha en lib, groot 71 centiaren. Geveild voor f 3000. Afslag Vrijdag 9 Nov. Hedenmorgen had er op de Broersvest een aanrijding plaats tusschen een verhuiswagen van van Alphen en een vrachtauto beladen met hooi de verhuiswagen werd nogal ernstig beschadigd. UIT ROTTERDAM. Afscheid van mr. Heynsius. De gemeenteraad heeft eergisteravond in buitengewone vergadering afscheid genomen van den afgetreden secretaris der gemeente, mr. A. H. J. Heinsius. Brandstichting. Dinsdagavond 13 October is er zooals men weet onder verdachte omstandigheden brand uitgebroken in het kantoorpand 138 aan de Wijnstraat waar het archief van de bankiers firma Davidson en Spier in liquidatie, bewaaid werd. A F W. de zoon van den huisbewaarder, die een gedeelte van den zolder, dat hij als kantoor tje gebruikte, had verzekerd voor 16000, werd verdacht den brand gesticht te hebben. Na langdurig verhoor heeft hij ten slotte bekend. Hij gaf voor te zijn omgekocht door S. gewezen procuratiehouder van Davidson en Spier, die bij de liquidatie was ontslagen en nu werd verdacht van verduistering van 17000. S. had er dus bekmg hij dat de boeken ver dwenen wat. intusschen niet gelukt is hij was het ook die W. den raad gaf om het kantoortje zoo hoog te verzekeien. Na lang zoeken heeft men S. in Amsterdam kunnen arresteeren. Met de arrestatie van S. heeft de politie een goeden slag geslagen. Men zal zich herinneren hoe bij den moord op Blazer aan het licht kwam, dat de gebr. Brouwer een aanslag op het bank gebouw van Davidson en Spier hadden voor bereid. Alles was tot in de puntjes geregeld. De buit moest 100.000 bedragen. De aanslag ging niep door, omdat de later vermoorde Blazer zich op het laatste moment terug trok. Het was de procuratiehouder S., die aan de bende de situatieteekeningen voor het bankge bouw en alle bijzonderheden over den' inhoud van de brandkast had verstrekt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) jpy Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Winterdienstregcling. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit num mer voorkomende annonce,welke de winterdienst Een arsenaal thuis. Ten Huize van den student A. van O. in de Corn. Trompstraat te Delft heeft de politie in beslag genomen een electrisch meetinstrument, eigendom van de gemeentebedrijven aldaar. Hij bleek tevens in het bezit te zijn van een klein arsenaal. Zoo zijn gevonden een aantal revolvers, buksen, geweren en twee kisten patronen, onderdeden van Duit- scne handgranatenen andere projectielen. De eigenaar werd op straat aangehouden en bleek een revolver bij zich te dragen. Alles is in beslag genomen. Tegen dezen over treder der Vuurwapenwet zijn eenige processen- verbaal opgemaakt. Een voordeelig feest. De deel nemers in het garantiefonds ten behoeve dei- feesten ter gelegenheid van Groningenontzet in 1672, krijgen uil liet voordeelig saldo van deze feesten een uilkeering van 22 per ingeteekend aandeel 100. Een veehouder vejmist. Nabij de kruithuizen te Ouderkerk heeft de politie, uit den Amstel een heerenrijwiel opgehaald. Men schijnt gezien te hebben, dat de fiets daar door een man in het water was gezet, terwijl deze zich in de richting van Kalfjeslaan te voet verder begaf. Dit feit wordt in verband gebracht met de Verdwijning van een veehouder uit Nederhorst den Berg, die Maandag jl. zijn woning verliet, om zooals gebruikelijk, de veemarkt te be zoeken. Na afloop van de markt is hij nog op bezoek geweest bij familie in den Legmeer- polder. Daar de man gezond en wel van huis is gegaan en ei ook bij zijn afgelegd bezoek niets bijzonders door de familieleden aan hem is bemerkt, tast men volkomen in het duister, te meer daar hij •en belangrijk bedrag aan geld bij zich droeg. Als vrij zeker wordt aangenomen, dat de gevonden fiets het eigendom is van den ver miste. Niettegenstaande de politie reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is nog niets naders aan het licht gekomen. J. Van ezels die hun voerman een zweep g e v e n. Bij de vergadering in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam, heeft men Maandagavond den heer Troelstra een met bloemen versierde zweep aangeboden. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2