Het gebeifflzinuigo raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ""feuilleton. 46ste Jaargang. Zaterdag 3 November 1923. No. 13785. BnieanKOEMARKT 4. Telefoon ïategeommtumal 83. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertintilm 1o reg«is f 1.75 *1ks regei daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingan 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering J 500 hij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.AIgem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Van gezaghebbende zijde wordt te W ashington verklaard, dat- personen welke betrokken zijn bij de binnenlandsche politiek of zakenlieden met uitgebreide internationale belangen niet in aanmerking komen voor het lidmaatschap der commissie van onderzoek in zake de schadever goedingen. Dit sluit de mogelijkheid van Morgan's be noeming uit. Verwacht wordt, dat slechts één Amerikaan als deskundige zal woi'deri benoemd, doch dat hij een staf van adviseurs zal hebben. De opvatting heerscht echter, dat de uitlegging, te Parijs gegeven aan de rede van Poincaré te Sampigny een nieuwen factor in den toe stand heeft gebracht, waardoor Amerika niet kan handelen, totflat officieel bekend is, welke beperkingen Frankrijk voorstelt. j j (Jit Londen verneemt de ,,Msb." Ondanks alle pessimisme der laatste dagen blijkt het, dat de onderhandelingen over den tekst van de ontwerp-uitnoodiging der geallieerden aan de Vereenigde Staten, om aan een conferentie van deskundigen deel te nemen, een bevredigend verloop hebben gehad. lieden wordt de uitnooffiging verzonden. Zij is kort en beknopt en omschrijft de taak der internationale commissie als volgt het instellen van een onderzoek naar de betalings capaciteit van Duitschland, teneinde de som men te verkrijgen, door dit land krachtens het verdrag van Versailles verschuldigd. Het woord „tegenwoordige", dat Poincaré voor „betalingscapaciteit" wenschte te plaat sen, komt dus in de aangenomen formule niet voor. Men verwacht, dat de Vereenigde Staten hun vertegenwoordigers de volgende week zullen benoemen. DUITSCHLAND. Kabinetscrisis. Gister is de tweede crisis in het kabinet van de groote coalitie uitgebroken. De onderhande lingen, welke in het verloop wan den ochtend tusschen de beide coalitiepartijen zijn gevoerd, ten einde over de eischen van de sociaal-democra ten tot opheffing van den militairen staat van beleg en 't optreden tegen Beieren zoo mogelijk tot overeenstemming te komen, zijn mislukt. Geen enkele socialist sprals zich uit voor het nog langer blijven in de coalitie en met een groote meerderheid van 110 tegen 17 stemmeji, werd besloten, dat de sociaal-deocratische ministers zouden aftreden. Om zes uur gisteravond begaven de drie ministers Sollmann, Radbruch en Schmidt zich naar den Rijkskanselier Stresemann en dienden hun ontslag in. Door het afrtreden van de sociaal-democra tische ministers is nu ook de machtigingswet komen te vervallen, waarvan paragraaf II zegt, dat de wet van kracht blijft, zoolang de tegenwoordige politieke samenstelling van het kabinet duurt. Het nemen van de noodige maatregelen zou 94 Ik kan niet hier blijven, zeide hij, dat weet ge toch. Juist.morgen zou ik gered zijn. Die pa- Pieren waren een kapitaal waard en de vertegen woordiger van een groote mogendheid zou mij er morgen een reusachtige som voor betaald heb ben, Da.ar had ik mijn^tekorten mee kunnen dekken om mij met eere uit mijn zaak te kunnen terugtrekken. Gij en Alice zoudt rijk geweest Z1jn. Maar nu kan ik aan mijn verplichtingen niet voldoen, uitstel van eenige groote wissels Was niet langer mogelijk. Binnen tweemaal vier eu twinlig uur wordt mijn faillissement aan gevraagd. En het onderzoek van mijn boeken Z£d uitwijzen dat ik voor mijn speculaties ook geld gebruikte dat ik niet gebruiken mocht. Ook geld van Alice Evan. Daarom alleen is er heil nog ln een eerlooze vlucht. En och, wat maakt het uit, met, wien we vluchten. Maar gij behoeft niet toee te gaan, Antoon. Men zal wellicht zoo eerlijk Zljn u niet te zwaar aan te rekenen, wat uw vader Misdeed. ga met u mee, zei Antoon eenvoudig. Daar J® Janowski. Inderdaad trad deze de kamer binnen. SfcLuister, zei d .z ik heb u enkele aanwijzingen gaven. Ik raad u, dat gij zoo verstandig zijt, u daardoor onmogelijk zijn geworden, zonder den uitzonderingstoestand. De regeering staat voor de noodzakelijkheid onmiddellijk in te grijpen in de economische en financieele verwarring, welke een gevolg is van den nieuwen val van de Mark. Nog gisternacht of uiterlijk lieden moeten maatregelen genomen zijn en dit kan thans niet meer uit hoofde van de machtigingswet. Déze maatregelen moeten daarom thans wor den uitgevaardigd door den minister van Rijks- weer, die de uitvoerende macht heeft. Overigens is de politieke situatie op het oogenblik nog zeer verward. Stresemann zelf heeft het kabinet van de groote coalitie de laatste parlementaire kans van Duitschland genoemd. Er moet een parlementaire basis voor het kabinet geschapen worden, indien dit in den Rijksdag komt, die voor zoover thans vast staat, a.s. Woensdag zal vergaderen. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt het bericht in de bladen tegen, dat de overeen komst tusschen de vertegenwoordigers van de Rijnsch-Westfaalsche steenkool-industrie en de Franschcn reeds is gesloten. Het blad zegt, da^ de onderhandelingen nog' gaande zijn. Een mededeeling uit Parijs meldt eveneens dat de overeenkomst met Slinnes nog niet is geteekend. GEVECHTEN TE AKEN. 1500 Rijnlanders, welke eergisterenavond uit Koblenz, Crefeld en Duisburg te Aken waren aangekomen zijn gistermorgen een beleg van het stadhuis van Aken begonnen. Brandweermannen, schupo's en communisten verdedigden zich verwoed en wierpen met zwa velzuur-bommen- naar de Rijnlanders. Aj Verscheidene poorten van liet stadhuis zijn door de^Rijnlanders met dynamiet vernield. Er heerschte een levendig geweervuur, totdat eindelijk de separatisten, het stadhuis wisten te bemachtigen. ..v, ...Toen^deze nu erin waren, voelden zij zich^on-, beperkt heer en meester over de stad. Zij trokken zingende de straten door en traden uiterst tar tend op tegen de inwoners. ^Omstreeks halfdrie ging het|als^eenjyuichkreeDdoor domstad „De separatisten gaan weg." Dat was inderdaad het geval. ^Op dat uur had een sterk commando Belgische gendarmerie 4zich naar het stadhuis begeven en .dejseparatisten gesommeerd zich op de m&rkt jOp te ^tellen. Onder Belgische be waking marcheerden de separatisten nu naar het regeeringsgebouw daar werden de zich nog in het gebouw bevindende separatisten afge haald en bij de zich op straat bevindende ge voegd en thans gingen allen gezamenlijk, onder bewaking van de Belgische gendarmes naar het station, gevolgd door een ontelbare menigte die herhaaldelijk in „hoerah"-geroep uitbrak. Uit de achterste rijen van de separatisten werd voort durend met revolvers op de achteraankomende menigte geschoten. Daarbij zijn verscheiden menschen gekwetst. Op eens gelukte het aan een troep mannen, vier separatisten uit de laatste rij van den stoet weg te dringen en te omsingelen. De menigte lynchte deze lieden op wreede wijze. Twee van hen werden op de plek afgemaakt, de beide anderen werden zwaar gewond. Ten slotte vluchtte de troep separatisten het station binnen, waar zij ca. 1500 man in getal zich aan de daar strikt aan te houden. Onze auto staat voor. Gij kunt binnen in plaats nemen, naast elkaar. Ik zit met mijn dochter tegenover u. Bij de eer ste verdachte beweging schiet ik u neer. Volg mij nu. Hij verwachtte blijkbaar geen antwoord. Zonder nog iets te zeggen, ging hij voor en de beide Van Gielen's volgden hem zwijgend. Eerst door den gang. Bij de biitendeur bleef Janowski staan en liet hen passeeren. Recht, de tuin door, zeide hij kort. Zij zagen voor het hek de lichten van een auto. De chauffeur zat op zijn plaats naast hem zat nog een ander. Het portier stond-open. De bankier stapte in, Antoon van Gielen volgde, toen riep Janowski de chauffeur iets toe en met de linkerhand aan het porlier, in de rechter- een revolver geklemd wilde hij instijgen. Halt, riep op eens een scherpe stem, in naam der wet ik Meer viel er niet te verstaan, want eensklaps verlichtte een korte vuurstraal het inwendige van den auto, gevolgd door een kreet. De Rus had zijn wapen afgevuurd, draaide zich nu om en vuurde in de richting vanwaar de stem ge klonken had. Vooruit riep hij. Maar op hetzelfde oogenblik werd er terug- gevuurd. Janowski uitte een vreeselijke vloek, bracht de hand naar de borst en viel voorover. Intusschen zette de auto zich in beweging, maar weer klonk een schot en de beide mannen, vervolging onttrok. In de stad heerschte een feeststemming. De Engelsche consul werd door de menschen op de schouders geheschen en het stadhuis bin nengedragen. Tal van Engelsche otficieren wer den geestdriftig toegejuicht. Flet stadhuis en het regeeringsgebouw zijn geheel in handen van de üuitsche autoriteiten. Duitsche politie bewaakt de beide gebouwen. ENGELAND EN FRANKRIJK. Het Fransche antwoord op de Britsche nota in zake de separatistische beweging in het Rijn land, werd gister aan de Britsche legatie over handigd, die het onmiddellijk naar Londen doorzond. De Fransclie regeering ontkent, ook maar '-enigszins verantwoordelijk te zijn voor hetgeen in den laatsten tijd in het Rijnland is geschied en zij voegt hieraan toe, dat de Britsche bewering, dat de afscheiding van hét Rijnland het vredes- verdragJn gevaar zou brengen, van allen grond ontbloot is. ENGELAND. Bijna alle uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen die gisteren, behalve in Londen, in de steden van Engeland en Wales zijn gehouden, zijn thans bekend. De balans was voor de arbei derspartij een winst van 28 raadszetels en voor de onafhankelijken een winst van 4. Daaren tegen is de balans voor de liberalen een verlies van 24 en door de conservatieven van 17zetels. De laatste kregen echter de grootste portie van gestelde candidaten gekozen, nl.401 van de 555. De liberalen kregen 201 van de 317 gekozen, de onafhankelijken 262 van de 327 en de Labour- partij 250 van de 634. Te Liverpool we.rd van 20 Labourpartij-candidaten geen enkelen geko- ze. Te Portsmouth 1 van de 15, te Birmingham 2 van de 18. In het Oosten van Londen bleef de arbeiderspartij de meerderheid in den raad be houden en kreeg daar 41 van de 64 zetels. CHINA. Floewel maarschalk Tsao Koen reeds drie weken, president van de republiek is, is er nog steeds geen kabinet gevormd. Er werd ee- pre mier benoemd, maar deze viel niet in den smaak van het parlement, welks candidaat door de machtige Tsji-li-partijwerd afgewezen. Daarna werd aan het parlement verzocht de benoeming goed te keuren van Sun Pao Tsji, den direc teur der douanen. Inmiddels wordt in enkele provincies de burgerooilog voortgezet. Zooals gemeld heeft Soan Jat San zich in de provincie Kwantoeng niet langer staande kunnen houden In deze provincies zetten ook de bandieten hun be drijf nog steeds voort en men zegt, dat het somtijds moeilijk is, de soldaten van de ban dieten te onderscheiden. Op buitenlandsche schepen, die de Jang-tsi afvaren, wordt aan houdend geschoten. Binnenland. Hofiiieuws. Naar wij vernemen is gisteravond ten paleize het Loo aangekomen prinses Héléne von Er- bachSchoenberg, als gast van de Koningin en den Prins. Prinses Héléne von Erbach is de jongste doch ter van de jongste zuster van de Koningin- Moeder zij is slechts eenige jaren ouden dan Prinses Juliana. Gedurende haar verblijf alhier die bij het stuurrad zaten, sprongen van den wagen af en verdwenen in het duister. De wagen slingerde cn reed tegen een hek, doch met bijna geen vaart. Intusschen speelde zich binnen in de auto een verschrikkelijk tafereel af. Janowski had zijn reVolvër gelost op den bankier en deze was zwaar gewond in de kussens gezonken. Antoon van Gielen hoorde zijn vader een vreeselijken kreet -slaken en begreep van alles alleen dit, dat deze zeer ernstig gewond moest zijn. Vader, vader, zei hij, zich over het slachtoffer heenbuigend. Maar de bankier antwoordde niet. De dochter van Janowski hoorde dezen kreet.' Ook zij was gewapend, ook zij had haar wapen opgeheven. Maar de vreeselijke angst, de liefde, welke klonk in dien kreet „vader," van den man tegenover haar, verlamde haar arm. Als willoos bleef zij zitten. Zij hoorde meerdere schoten knallen, zij zag haar e-igeu vader ineenzinken en dit deed haar tot de werkelijkheid terugkeeren. Indien Antoon van Gielen nu had getracht zelf ook in te grijpen in hetgeen hier zoo onver wacht voorviel, dan zou zij zeker nu, na de korte aarzeling, haar vuurwapen gebruikt hebben. Maar hij zag of hoorde niets, lette alleen op zijn vader. Doch wat Fedora Janowski misschien nog gedaan zou hebben, de korte aarzeling had haai de kans benomen kwaad te doen, want tegelijk dat de auto tegen het hek botste sprong er ie- zal prinses Héléne von Erbach de kameraad zijn van Prinses Juliana, zoowel bij het onderwijs als in de vrije uren. Ten paleize van de Koningin in het Noord einde in Den Haag is aangekomen een huldeblijk dat de heer Thoeng Liong Hoèi, kapitein-titu lair der Chineezen te Makasser, aan de Koningin heeft aangeboden ter gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileum. Het geschenk be slaat uit een Ghineeseh ameublement, ingelegd met parelmoer, dat voor dit doel speciaal in China werd vervaardigd. Invoer weer toegestaan. Den invoer uit Nederland in Frankrijk van huiden, wol, haar, horens, enz. van runderen, schapen, geiten en varkens, is weer toegestaan. De. mark heeft afgedaan. Op de stations van de Nederlandsche spoor wegen worden geen papieren marken meer in betaling aangeJTomen. Mr. van Harinxma thoe Slooten. f Gistermiddag Is te Leeuwarden, in den ouder dom van 84 jaar, overleden mr. Binnert Philip, baron van Harinxma thoe Slooten, oud-com- im'ssaris der Koningin in Friesland, welk ambt hij van 2 September 1878 tot 10 Juni 1909 heeft bekleed. De nieuwen burgemeester van Dordt. Gister is in een vergadering van den Dordt- chen gemeenteraad de nieuwe burgemeester, de lieer P. L. de Gaay Fortman, geinstalieerd. Uitsluiting opgeheven. Bij de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken te Deventer zal a.s. Dinsdag de uitsluiting worden opgeheven. De postcheque- en girodienst. De proefneming van de Middenstandsbank in Den Haag en den girodienst waarbij, zooals men weet, de Middenstandsbank controle en eenigen financieelen waarborg voor het saldo van haar cliënten bij den girodienst overneemt blijkt in de praclijk zoo goed, dat thans zeer spoedig deze maatregel tot alle instellingen van de Middenstandsbank 90 in getal over het geheele land zal worden uitgebreid. Naar wij vernemen heeft de eindvergadering voor de regeling Maandag a.s. plaats. Zij, die over de Middenstandsbank over hun saldo beschikken, worden, naar men ons verzekerde, binnen 3 tot 4 dagen geholpen. ;Liehaamsoefcniiigen voor de rijpere jeugd. De R.K. Diocesane vereenigingen van lei ders en leidsters van lichaamsoefeningen in de bisdommen Utrecht, Haarlem, den Bosch en Roermond de Nationale R.K. vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gymnastiek enz. geven in een adres aan de Tweede Kamer te kennen dat zij met innig leedwezen hebben ken nis genomen van het voornemen van 'den minis ter van onderwijs, om te bevorderen, dat het be sluit betreffende de lichaamsoefeningen der rij pere jeugd met ingang van 1 November 1923 voor 3 jaar buiten werking worden gesteld dat het daardoor onmogelijk zijn zal, de.bestaande cur sussen te bestendigen en nieuwe cursussen te openenen dat alzoo een machtige opvoedingsmid delvoor de schoolvrije jeugd, waarvan de mi- mand in den wagen, greep haar bij de pols en wrong de revolver uit, haar handen. Ret was Bunning, de detective. Hij riep naar huiten Hier licht eens bij met je lantaarn, Werner. Het «eliijnsel van de elektrische lantaarn viel in de donkere ruimte. Uitstappen, juffrouw Janowski, zei Bunning kort. Daar bij het hek ligt uw vader. Zie of ge nog wat voor hem doen kunt, hij is gewond. Werktuigelijk gehoorzaamde het meisje hem. Toen zei Bunning tot Antoon van Gielen Hm, de ellendeling heeft raak geschoten, wacht eens mijnheer van Gielen, laten we uw vader opnemen. We zullen hem weer in huis dragen. Werner licht nog eens bij. Antoon van Gielen, van den eersten ontzet- tonden schrik hersteld, droeg te samen met Bunning zijn vader uit de auto, terwijl Werner bijlichtte. Zouden die anderen ni,et terugkeeren vroeg Werner. Neen, de boschwachter blijft hier, als er iemand nadert, schiet hij hem zonder aarzeling neer. Langzaam en voorzichtig droegen de beide mannen het beweginglooze lichaam van den bankier terug, hot hekje van den tuin door, naar hot huis, waarvan de voordeur open stond en waar het licht nog brandde. In de eerste kamer, :ep ruim, maar eenvoudig salon, werd de ban kier op een canapé gelegd. Wordl vervolgd}*. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BW» WW—W—1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1