nister zelf in een ontwerp van wet getuigde, dat paedagogische, hygiënische, sociale en nationale winsten oplevert, geheel zal gemist moeten wor den. Zij verzoeken het daarheen te willen leiden, dat bedoeld Kon. besluit van 6 October 1922 van kracht blijve, met wijzigingen, dat de rijksbij dragen in de kosten van oefenings-, sport- en opleidingscursussen, evenals de tc geven lesuren, voor drie jaar tot ten hoogste de helft worden teruggebracht en dat aan de R.K. Gymnastiek- federatie bovengenoemd een naar verhouding van het aantal leden gelijk subsidie worde toegekend, als het Koninklijk Nederlandsche Gymnastiek Verbond sinds jaren geniet. Het eolteetief contract in de bouwvakken. De beide patroonsbonden ih het bouwbedrijf hebben per 31 Oct het bestaande landelijk con tract opgezegd en aan de werkliedenorganisaties hun voorstellen inzake een eventuèele nieuwe overeenkomst doen toekomen. De wijziging in de looncijfers bet.eekenen een verlaging voor de arbeiders van 10, 10, 8, 7, 6 6 cent voor de resp. klassen, in procenten uitge drukt een verlaging van ruim 11 tot 15 pCt. Van arbeiderszijde is andermaal aangedron gen om opname van een vacantieregeling en door de Chr. en R.K. Bonden tevens op de vor ming vaii een fonds voor toeslag op het loon voor verzorgers van groote gezinnen. Kamers van Koophandel. Naar aanleiding van een waarschuwend schrij ven dato 5 October van minister Aalberse heeft de Kamer van Koophandel te 's-Gravtnhage besloten om voor te stellen de heffingen van de ingeschrevenen in het Handelsregister met 25% te verlagen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matieureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de" afgeloopen week, eindigende 2 Nov. in Nederland uitgesproken 105 faillissementen tegen 89 faillissementen in dezelfde Week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 2 Nov. 1923 3487 faillissementen tegenover 2624 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De noodlijdende Hollanders in Duitsckland. Met groote vrijmoedigheid kom ik hulp vragen voor onze Hollandsche gezinnen in Duitschland. Vergezeld van den grenscommissaris van Zeve naar, den heer C. de Jongh, heb ik in Cleve en omgeving een bezoek gebracht aan tal van ge zinnen van Hollanders en diep onder den indruk van de groote ellende ben ik naar huis gogaan. In het rijk der milliarden stijgt de armoede en verkommering met den dag. De arbeiders verdienen er in Hollandsch geld omgezet vaak nog geen gulden per week en velen zijn werkloos. De Hollandsche regeering heeft een steunregeling tot stand gebracht onder do bekwame leiding van den Grenscommissaris te Zevenaar ten einde eenigermate de noodlijdende Hollandsche bevolking te helpen. Door tusschenkomst van plaatselijke Comité's worden de totaal verarmde gezinnen geholpen. Er is aan alles gebrek. In de eerste plaats aftn voeding en voorts aan kleeding en beddegoed.. Op mijn tocht langs verschillende Hollandsche gezinnen trof mij telkens weer op nieuw het lijden der kinderen. De honger stond de stum- perds op het gelaat te lezen. Er is geen melk en geen kleeding voor de kleintjes. De meeste kin deren hebben geen onderkleertjes meer, terwijl de bovenkleeding niet veel meer dan wat Vodden is. De voeding der armen bestaat uit wat zuur, grauw brood en aardappelen met water of olie. Alles zwarte ellende. En straks komt de winter. Er moet worden geholpen en heel spoedig. Deze noodlijdende Hollanders kunnen inderdaad geen dag en geen nacht wachten. Worden zij niet geholpen, dan komen zij straks voor een groot deel over de grens. Wij deden zooveel voor andere volken. In de eerste plaats moet onze helpende en reddende hand worden uitgestoken naar onze eigen landgenooten, die nog steeds in Duitschland vertoeven. Ik wek met grooten nadruk op om te helpen. Zendt Uw gaven en kleeding aan het adres van den heer C. dê Jongh, Grenscommissaris te Zevenaar, dan zal van daaruit hulp worden verleend aan de gezinnen, die onze hulp het meest noodig hebben. G. Van Roekel, Secretaris van den Armenraad te Arnhem. Een „jammcrhistoric". Bij groote gebeurtenissen leert men de groote karakters kennen. Ze kunnen zich dan zoo aardig aan de kaak stellen. Zoo was in deze dagen wel héél typisch het geschreeuw, waarmee Kamer en Pers de rechter zij te lijf is gegaan, als zou deze totaal verpoli tiekt zijn niet het belang des lands maar dat dei- Coalitie stond ze voor. Met name in het „Vader land" werd geweldig afgegeven op die politieke heerer, die alleen ter wille der coalitie vóór de vloot zou den »s t emmen Het is anders uitgekomen. Niet de rechterzijde bleek Verpolitiekt, maai de linkerzijde, speciaal de vrijzinnige heeren, zooals steeds trouwens. Ter rechterzijde stemde, wie groote bezwaren tegen de vloot had, frank en vrij tegen. Ter linkerzijde liep alles te hoop tegen de Regeering en de Coalitie, hoewel ook dèhr wel vlootvoorstanders zijn. Het eenige lichtpunt in deze is, dat er enkele liberale bladen, zooals het „Utr. Dagbl." zijn, die het politiek geknoei en gekonkel der liberaien volmondig erkennen. Wat nu echter weer te zeggen van het „Vader land", dat met unferfroren gezucht als volgt haar beschouwingen durft aanheffen „Het onverwachte, wat niemand durfde hopen, is gebeurd. En niet kon hopen. Wie toch kon aannemen, wat nu blijkt het geval geweest te zijn, dat Colijn zou gaan zitten, zonder zich vooraf er van te vergewissen of hij eene meerder heid voor de Vlootwet achter zich had Als deze lichtvaardige politiek er eene is geweest van vertrouwen op een tot nu toe goed gesternte is ze nog eenigermate te begrijpen, ze heeft anders veel van de kinderkamer." Eerst verwijt men iemand gekonkel omdat hij het landsbelang achterstelt bij het Coalitiebe-- lang. En als dan de onderstelling onjuist blijkt, danheet het kinderkamerwerk, dat men niet gekonkeld heeft Neem nu zulke fraseurs nog eens ernstig. Barbertje moet hangen, dat is bij de liberalen steeds de eenige tactiek. Stads- en Gewestelijk Nieuws, .Stille Omgang. Zooals reeds bekend is, heeft de Mannencon- gregatie der Singelkerk, door het Genootschap voor den* Stillen Omgang, de deelname voor ie der mogelijk gemaakt. In Maart 1924 op nader te bepalen datum, maar altijd in den nacht van Zaterdag op Zondag, gaan wij naar Amsterdam om in stilte den processieweg te volgen na af loop hebben wij de beschikking over de Kerk v.d. H. Thomas van Aquinohet Torentje) waar onder de gezongen H. Mis met predikatie,de Alge- meene H. Communie wordtjgehouden. De deel nemers zijn op Zondagmorgen te 10 uur in Schie dam terug. De onkosten bedragen 4.50, waaronder het ontbijt niet is begrepen zij die een Spoorabon- nement bezitten kunnen tegen vergoeding van ƒ0.50 deelnemen. Te beginnen met Maandag 5 November a.s. kan men zich opgeven en zoo gewenscht bepa len of de bijdrage in ééns of in vastgestelde ter mijnen wordt voldaan. Tot nadere aankondiging is het adres voor aan gifte én schriftelijk én persoonlijk p. P. G. Biesla, pastorie Singel 104. Patroonsfeest. Morgen viert de afdeeling Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond haar patroonsfeest. Den dag zal men beginnen met een algemeene IT. Communie in de vier kerken waarna om half elf in de Singelkerk de Hoogmis voor de leden Wordt opgedragen. 's Avonds acht uur heeft de feestvergadering in den Volksbond plaats, waar kapelaan Wie- mérs de feestrede zal houden, terwijl „St. Am brosias", en „Alb. Thym" haar medewerking- hebben toegezegd. St. Barbara. Naar wij vernemen houdt bovengenoemde Vereeniging haar jaarlijksche Kerkhof-oefening op Zondag 4 Nov. a.s. 's nam. 3 uur. De oefenin gen zullen geleid worden door den weleerw. Pater van Noord. Spaarbank. Opgave over de maand October 1923. Inlagen 170,10ft.-. Terugbetalingen 170.837.77. Aantal inleggers 1 October 15656 Nieuwe deelnemers 126 15782 Geheel afgeschreven deelnemers 53 Aantal inleggers 31 October 15729 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 October 1923 ƒ4.460.319.02. Districts-Arbeidsbeurs. Op 30 September stonden ingeschreven 3262 personen. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand October bedroeg 813 afgevoerd Werden in dezelfde maand 511 inschrijvingen het aan tal plaatsingen bedroeg 413, zoodat op 31 Oc tober nog ingeschreven stonden 3151 personen. Ingeschrevenen worden er hiermede aan herinnerd dat zij v e r p 1 i c h t zijn hun bewijs van inschrijving bij de beurs te bezorgen zoodra zij van werk voorzien zijn. Verzuimen zij dit dan kan dit voor hen nadeelige gevolgen hebben. Tentoonstelling. De tentoonstelling van pluimvee, konijnen watervogels kanarie's en inlandsche vogels, welke gehouden zal worden op 9, 10 en 11 No vember a.s. door de Konijnenverecniging „On derling belang" die dit jaar haar vijftigjarig bestaan herdenkt, zal door de samenwerking met de 1ste Schiedamsche Pluimvee en konijnen- vereeniging (Oud V.P.N de Int. Nat. Rijnl., de Eerste Ned. Japannerclub en de Kanarievogel Vereeniging „Onze Zanger" te Vlaardingen een expositie vormen die. ,,elc wat wils" zal bieden. Als lceurmeerstcrs zullen fungeeren de lieer G. Muijs van Amersfoort voor hoenders voor konijnen de heer de Boer,Voorzitter van de Int. Duitsche Rijnlandersclub, de heer Joh. van Pig- gelen van Soest, en G. G. Steenwijk van Utrecht. Het aantal inzendingen bedraagt ruim 700 nummers, waaronder konijnen, hoenders, een den, ganzen, pauwen, kanarie's enz. Voorts div. voederartikelen. Naar ons werd medegedeeld ligt het in het voornemen om de kinderen van de hoogste klas se der Lagere Scholen in de gelegenheid te stellen deze tentoonstelling gratis tc bezoeken. Wij hopen later nóg een en aridcr over deze tentoonstelling mede te kunnen deelen. De gezamenlijke besturen zien met verwachting de groote belangstelling van de zijde van de betalende bezoekers tegemoet, want het orga- niseeren van zulk een tentoonstelling kost veel geld. Deze tentoonstelling, welke gehouden wordt in het gebouw van den R.K. Volksbond, zal dit jaar de. eenige zijn welke op dit gebied te Schiedam wordt gehouden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags gymnastiekschoen, sleutel, biezen taschje, cahier, damestaschje inh. portemonnaie met inh., zil veren hangertje, ijzeren schrijfhaak, jongens jasje, broche, kinderschoentje, wasdoeken tasch, notitieboek. Bij vinders gewicht, A. de Ronde, Veenlandt- straat 10 zilveren horloge, J. v. d. Kraan, Broersveld 114 bruine sokken, J. van Geijl, Grocnelaan 102 portemonnaie met beleen- briefje, M. 't Hart, Roti. Dijk 122a rozenkrans, H. van Pinxteren, Boterstraat 85a bril in étui, G. de Reuver, Vriendschapstraat 7 portemon naie met inh., Groenenboom; Volksstraat 17, .Vlaardingen; balk, J. Lourens, 's-Gravenland 35 alpacca rozenkrans, LI. Willemsen, Anth. Muysstraat 39 herdershond, Gemeente Reini ging zwarte herdershond, P. de Jong, Singel 48/7 paardentuig, M. Zuidgeest, Konijnenbuurt 10 vernikkeld dameshorloge met polsriem, J. Leenderts, Heerenstraat 53b lederen taschje met inh., Raad van Arbeid, Plein Eendragt knot zwarte wol, A. Katoen, L. Kerkstraat 13 pet, P. Mak, Oosterstraat 92 rozenkrans, in étui, LI. Brugman, Groene weegje 34/3 bruin ledéren portemonnaie, J. v. d. Beek, L. Ons Genoegen 27 bos sleutels, M. Bron, Bakker straat 16 sierhaarspeld, W. v. d. Berg. Broers veld 130 wit hondje, van Kruiningen, Heen- vlietschestraat 31b witte halsketting, D. Wes- terveld, Streijenschestraat 8 zwart lederen portemonnaie met inh., P. Plooij, Zwartewaal- schestraat 47. Degene, die ongeveer 7 maanden geleden in de omgeving van de Fabristraat een portemonnaie met inh. heeft verloren wordt verzocht zich aan te melden aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 21. Gemengd Nieuws. Overreden. Gistermorgen heeft men op de spoorlijn van de Z.LI.E.S.M. bij Voorburg het lijk gevonden van een 17-jarigen Duitschen jon gen, die bij de familie K.in huis was. Droeve t ij d Naar aanleiding van den eenigen tijd geleden in België gepleegden en nog niet opgehelderden moord op een jonge vrouw schrijft het „Handelsblad van Antwerpen". ,,ITet onderzoek, ingesteld naar aanleiding van den VrouWenmoord in .het Soniënbosch, geeft aanleiding tot een droeve waarneming. De magistraten staan verstomd, over het groot aantal brieven van ouders wier dochters het vaderhuis verlieten, zonder nog van zich .te laten hooren. Er zijn er niet minder dan vijf-cn-zeVenLig Men mérite daarenboven wel aan dat dit al- ,.leen de meisjes geldt, welke gelijkenis hebben met het rondgestuurd signalement der vermoor de, dat is die bruinharig zijn. Lfoe Velen zijn er nu nog die er niet aan ge leken Ook mag men verwonderd staan over liet, gröot aantal ouders, die het niet eens aan de politie laten weten, wanneer hun kind het huis ontvlucht. Droeve tijd Van kranten gesproken. De „New York Times" heeft -naar de „N. R.C."-cor respondent te New-York meldt op 7 October 1923 haar grootste editie gedrukt, en het is aan te nomen, dat het de grootste editie is die tot nu toe ooit door een New-Yorksch blad gedrukt Werd. Het bestond uit twaalf secties, die tezamen 192 bladzijden besloegen. Het gewicht aan papier voor deze uil.565.000exemplaren bestaande editie was 877 ton of 1.754..000 Engelsche ponden, 501 kolommen, waren gevuld met nieuws, foto's en illustraties en 862 kolommen met advertenties. Geen New-York's dagblad heeft ooit zooveel advertentie's in een gewoon (geen speciaal)num- mer geplaatst gekregen. Een oude bruid en bruidegom. Het huwelijk van een 91-jarigen weduwnaar verdient op zich zelf beschouwd geen ver melding. Doch de zaak krijgt ongetwijfeld een ander aspect, als de bruid. 88 lentes telt En bovendien nog nooit getrouwd was. Deze echtverbintenis is Dinsdag j.l. - naar de .„Daily Chronicle" meldt, te Londen aan gegaan. Op de secretarie van Forest Gate werd op dien dag het huwelijk voltrokken van Robert Broom (91), een vroegeren wissel- looper, met miss. Elizabeth Bolt (88), een dame die nooit getrouwd was. Toch kenden de oud jes elkaar niet van gisteren of vandaag. In tegendeel, tientallen van jaren geleden waren zij speelkameraadjes zij woonden toen in een klein dorp in Devonshire, het bekende zuid westelijke Engelsche graafschap. Robert drie jaar ouder dan Betty" was in zijn tijd een echte „kwajongen", een Engelsche „Dik Trom", en, zooals hieruit logisch volgt, Robert sprong dan ook altijd direct in de bres voor het „zwakke geslacht" wanneer dit noodig was. Hij was dus reeds op jeugdigen leeftijd de lieveling der dorpsmeisjes. Maar reeds jong trok Robert naar de groote stad en daar, te Londen, verloor hij zijn speelkameraadje uit het oog. Jaren verliepen en eerst bij het ziek bed van zijn inmiddels volwassen dochter zag hij Betty terug. Tien jaar voordat Broom's echtgenoote stierf, kwam miss Bolt, als huishoudster bij het toen reeds 'oude echtpaar en na den dood van zijn vrouw, vroeg Broom Betty ten huwelijk. Een zeer oud graf. Een Arabier, die aan het graven was in het dal var Cedron tus- schen Jeruzalem en den Olijfberg, ontdekte een onderaardsche kamer, die eeq familiegraf bleek te zijn, waarvan de inhoud niet was geschonden. De beenderen van negentien lijken zijn in het graf gevonden, dat Hebreeuwsche opschriften bevat.Men veronderstelt, dat het aan de familie van een priester heeft behoord. De in den graf kelder gevonden namen luiden Jesjebean, Imma, Sjeloni, Ziou, Elië zer, Sjimeob. Vermoe delijk dateert het graf uit den laat-Bijbelschen en Macabeeschen tijd. Liet vinden is de meest belangrijke ontdekking van dit soort, dusver hier gedaan. De gestolen gobelins. In het myste rie der gobelins, wélke uit het Paleis van Ver sailles zijn gestolen, schijnt eeriig licht te komen. Woensdagavond heeft een Parijsch poiitie-in- specteur een conferentie gehad met den politie commissaris te Versailles, die eenige bewijzen in handen meende te hebben tegen personen uit de voormalige koninklijke stad, op grond van op 'de spiegels in de hal achtergelaten vinger afdrukken. Bloedig drama. Omtrent een twee voudige moord onlangs tc Emmahaven (Padang) gepleegd, meldde de „Sum. Bode" Omstreeks 10 uur is den avond kreeg de politie bericht, d'at in een slaapplaats achter een warong gevochten werd. Men toog er heen en op een baleh-baleh trof men er het afschu welijk verminkte lijk van een Maleier aan. De man was met een kleine houtbijl afge maakt. Liet hoofd was bijna van den romp ge scheiden, terwijk het hoofd en gelaat talrijke diepe houwen vertoonden. Op den grond lag het lijk Van een anderen Maleier, wiens hoofd eveneens de vreeselijke sporen droeg van een bewgrking met de bijl. In het hok bevond zich nog een derde inlan der, die aan het hoofd zwaar gewond bleek te zijn. Deze man, een Bataker, werd naar het poli tiebureau gebracht, waar dr. Ilakim, die juist op' Emmahaven was, hem voorloopig Verbond, waarna hij naar hot hospitaal werd overge bracht. Op aanwijzing van den gewonde, werden 4 Maleicrs gearresteerd, die volgens hem de af schuwelijke daad gepleegd zouden hebben, hoewel bij geen enkele er van bloedsporen op hun kleeren werden gevonden. Zij worden in 'verzekerde bewaring 'gehou den, niettegenstaande de politie goede reden heeft te gelooven, dat de gewonde, die reeds vroeger aan krankzinnigheid leed, de eigen lijke dader is. Lotgevallen van een deserteur. Bij de gendarmerie te Aucum-le-Tiche (Frank- rijk)is zich een Duitsclier komen aanmelden, die verklaarde Leo Lautte te heetcn, 22 jaar oud te zijn, Luxemburgsch onderdaan te wezen en gedeserteerd te zijn uit het vierde vreemdelingen bataljon. De man had zijn troepenkorps verlaten, toen dit in Syrië opereerde. ITij was door Syrië en Egypte vertrokken, temidden van tallooze moeilijkheden, bad aan de opstandige stam men en de Turksche posten weten tc ontsnap pen, die hem herhaaldelijk aanhielden en ten slotte Port Said kunnen be reiken, vanwaar hij zich naar Constanfinopel had begeven. Da'ar had hij zich achtereenvolgens aan het Franselie, Italiaansche en Duitsche consulaat gepresenteerd. Tenslotte werd hem een pas poort. gegeven als Duitsch onderdaan en, daar mede voorzien, trok hij te voet. via Bulgarije, de Karpathen en Tsjecho-Slowakije naar Duitschland. Hij slaagde er in, den Rijn over te komen en arriveerde in Luxemburg. Daar vernam hij echter, dat zijn Vrouw en zijn kind zins verscheidene maanden gestorven waren. Geen familie meer bezittende, besloot hij zich bij de Fransche autoriteiten aan te mel den. Hij werd naar de militaire gevangenis te Metz over gedirigeerd om ter beschikking van zijn troepenkorps te worden gesteld. Laatste Berichten. De postcheque- en girodienst. Van officieele zijde wordt daar de interpella tie-Boon in de Tweede Kamer niet kan plaats hebben, een uitvoerige uiteenzetting 'gegeven van den toestand in den postchèque- en girodienst en van de oorzaken, die tot het mislukken van de centralisatie hebben geleid. Een viertal hoofdoorzaken van tie ontstane moeilijkheden worden genoemd 1. gebrek aan tijd tot voorbereiding. 2. onvoorziene gebeurtenissen. 3. tusschentijdsche verandering der voor schriften. 4. het. overhaaste opmaken der saldo's van de rekeninghouders vóór den datum der centra lisatie 24 Aug. door de 370 postkantoren. Uit de uiteenzetting blijkt, dat er absoluut te weinig geschoold personeel voor de cenfrah- 'satie was, toen tot den overgang werd besloten i ook de vooroefening was niet voldoende. Ten gevolge hiervan ontstond reeds dadelijk na de centralisatie een gang van zaken, die men het beste met een detectie machine kan vergelijken- Steeds hadden Verschuivingen Van personeel plaats en werden voortdurend de voorschriften gewijzigd, hetgeen nog meer Verwarring veroor zaakte. Op advies van de Nederl. Bank werd t°' sluiting overgegaan. Dat niet eerder tot sluitmg werd besloten, ligt aan de geruststellende verklaringen der directie. De toestand' zal nog niet zoo gauw weer noi- maal zijn. V I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2