Bet gebeimzlunige raadsel VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEU i LLETOfyi. 46ste Jaargang, Maandag 5 November 1823. No, 13786, üuraasi s KOEMAH KT 4. Telefoon luUntmmnsaai 8S. Postbus; 39» Abonnementen per 3 maanden 2,—-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adverfcsntiën! 15 regale f 1.75 5 «Iks rsgsl daarboven 35 csat, 3 raa«! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeaüngan 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws» HET HERSTEL. Poincaré heeft Zaterdagmiddag aan den Brit sehen gezant zijn antwoord doen toekomen op de nota betreffende dc aan Amerika tc richten uit- noodiging, om zich te laten vertegenwoordigen in de Commissie van Experts voor de bepaling van Diiitschlands belalihgscapaciteit. De-Fransche premier heeft in dit antwoord de reserves, welke hij voordien geformuleerd had, uitvoerig uiteengezet. Eenerzijds, aldus luidt het antwbord, kan het voorgenomen onderzoek zich slechts uitstrekken tot de huidige betalingscapaciteit van Duitsch- land, daar het slechts mogelijk is, voor een zeer korte periode dc betalingen vast te stellen Welke Duitsehland bij wijze van schadeloossteling kan betalen, want het economische vermogen van Duitsehland kan zich reeds in de naaste toe komst aanzienlijk herstellen. Anderzijds moet wel worden verstaan, dat een commissie van experts benoemt! door de Commissie van Herstel, geen uitgebreider volmacht kan krijgen dan die welke door het vredesverdrag aan de C. V. II. is toegedeeld. Dit lichaam, en derhalve ook de Commissie van Experts kan, wat betreft een eventueele verlaging van de Duitsche schuld geenerlei beslissingen nemen, welke niet met algemeene stemmen door de in de C. v. H. vertegenwoor digde regeeringen zijn goedgekeurd. In Engeland en Amerika is men niet zeer op timistisch geslemd. Poincaré heeft gisteravond een onderhoud gehad met de Britsche, Amerikaansche en Bel gische gezanten. Hij lieeft den gezanten zijn ge zichtspunten ten aanzien van dc te benoemen commissie van experts voor schadevergoeding nogmaals uitvoerig uiteengezet. De Britsche gezant lord Crewe stelde een Verandering voor, die de bevoegdheden van de commissie van experts zou uitbreiden. Later op den avond deed poincaré evenwel weten, dat hij aan zijn oorspronkelijke uiteenzetting moest blijven vasthouden. De Fransclie premier heeft aan den Franschen gezant te Washington instructies doen toeko men, waarin de principes, die de Fransclie re geering vooropstelt, zijn uiteengezet en waarin leyens de redenen voor Frankrijks houding in deze aangelegenheid naar voren worden ge bracht. De Fransclie gezant zal die uiteenzettin gen lieden aan den Amerikaanschen staats secretaris Hughes doen toekomen. Van het ant woord der Vereenigde Staten hierop zal in groote mate het nuttig effect van de te benoemen com missie van experts afhangen, en zelfs, of een dergelijke commissie wel tot stand zal komen. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Van de regeeringscrisis is op het öogenbük nog niet veel anders te zoggen dan dat Stresemann aan zijn plan vasthoudt om neutrale persoonlijk heden op de opengevallen ministerszetels te zetten. Schenkt cle Rijksdag hem dan Woensdag geen vertrouwen dan zal hij vermoedelijk tot ontbinding van den Rijksdog overgaan. Inmid dels is de heele regeeringscrisis eenigszins op den achtergrond geraakt door den acutcn financiec- len nood. De ministerraad had het daar Zater dagmiddag zoo druk mee dat hij aan de crisis nauwelijks aandacht kon schenken. De minister raad heeft o.m. besloten cle papieren mark in een Vaste verhouding tot de stukken van de goud- leening te brengen, welke goudleeningsstukken later tegen rentemark kunnen worden ingewis seld. De rentemark zal dan op 10 November in het verkeer komen. Welke de verhouding tus- sehen de papiermark en de goudle.ening of rentc- nrark zal wezen, is nog onderwerp -van een be spreking tusschen de regeering en de rijksbank. Hiermede heeft onder den druk van de'gebeurte nissen de papiermark als muntsoort niet eigen koers het tijdige met het eeuwige verwisseld. Officieel heel't men nu haar dood geconstateerd, al te langen tijd nadat deze feitelijk rcedsywas ingetreden. Ondanl s de vele ellende in Duitsehland, zegt speciaal Beieren er zich op toe, om het de re geering nog moeilijker te maken. De Bciersche regeering blijft ontevreden over de houding van de Rijksregeering, terwijl bovendien Ongeregelde nationalistische, troepen, welke onder den ont vluchten kapitein Ehrhardl in N. Beieren gele- geid zijn, nog een handje helpen en zelfs dreigen met een opmarsch naar Berlijn. Infusschen wordt gemeld, dat door de regee ring te Berlijn alle noodige afwecrmaatregelen zijn genomen. Overigens hoopt men hier, dat Beieren na het uittreden van de sociaal-demo craten uit de regeering, aanleiding zal vinden de zaak nog eens onder de oogen te zien. De Pruisische regeering vat het Beiersehe dreigement ernstiger op en in Berlijn doet zich een strooming gelden voor de vorming van een republikeinsche afweerorganisatie. Naar' wij vernemen, heeft Rijkspresident Ebcrt in een conferentie met de sociaal-democra tische leiders de verzekering gegeven, dat hij zijn ambt niet langer zou vervullen indien een uilge sproken rechtsche regeering aan het bewind zou komen. IN RIJNLAND. Dc Belgische Hooge Commissaris voor het Rijnland heeft aan een redacteur van de B. I A verklaard, dat hij van oordeel was, dat op grond van de instructies der Belgische regeering be treffende de neutraliteit ten aanzien van de gebeurtenissen in het Rijnland, Zaterdagmorgen moest worden ingegrepen, omdat te Aken een gewelddadige inbreuk was gepleegd op het feite lijke regime, door Deckers en zijn parlijgenooten geschapen. Dit geschiedde door gewapende benden, die naar men zegt, van buiten af waren gekomen, in ieder geval niet in Aken tluiisbe- hoorden. Het was ontoelaatbaar geen partij te kiezen ten opzichté van deze vreemde gewapende ben den, temeer omdat zoowel d'e Duitsche politie als de Belgische gendarmerie onder het comman do der Belgische militaire autoriteiten staan. Een niet ingrijpen in dezen, ten einde de ordonnanties van de Hooge Inlergeallieerde Rijnlandcommis- sie te doen eerbiedigen, waarin optochten, het dragen van wapens en liet vlaggen worden ver boden, zou geen neutraliteit beteeken en, doch partij kiezen voor de rustverstoorders of het zou den schijn wekken dat'men door deze benden Werd geïntimideerd. Het was niet toelaatbaar, dat cle Belgische autoriteiten een dergelijke houding zouden aan nemen, reden waarom ik de gewapende benden verzocht de stad te verlaten. Niet alleen het gemeentebestuur, doch ook de vice-consul van Engeland en de consuls van Nederland en Zwitserland, hebben hun voldoe ning over dezen veiligheidsmaatregel betuigd. Volgens het „Kpelner Tageblatt" is tegen dr. Kremers, een der leiders der separatisten, door den Engelschen krijgsraad vier maanden ge vangenisstraf geëischt wegens het dragen van verboden wapenen. In zijn requisitoir wees de ambtenaar van het O. M. den krijgsraad er op, dat ongeregeldheden, zooals in de Belgische zone waren voorgevallen, in de Engelsche zone nooit zullen worden ge duld, en dat de Engelschen het verbod van wa pens dragen streng zouden handhaven. De toestand in het Rijnland is zoo goed als- niet veranderd. In Crefeld, Duisburg, Moors en Montjoie in de Belgische zone zijn de separatisten den toestand wel meester, doch zij oefenen in deze' plaatsen geen invloed uit op de stedelijke besturen, die hun werkzaamheden blijven, ver lichten. De uitbetaling der steunverlening aan de werkloozen geschiedt eveneens door hen. Wat d'e Fransclie zone betreft, staat d'e sepa ratistische zaak er beter voor. In Bonn, Wies- baden, Coblenz, Worms, Mainz en enkele kleinere steden in de omgeving van den Rijn hebben dé separatisten de maclrt geheel in handen en nood zaken de ambtenaren, voor zoover die in dienst zijn gebleven, hun werkzaamheden voort te zetten. Evenzoo gaat het in Euscbkirchen, Trier en in het overige Eifel 'en Moezelgebied te DOaten begint echter hun macht te tanen. Ongeregeld heden kwamen nergens voor. is hom advies toegezegd in deze aangelegenheid. Sommigen zijn zelfs de mèening toegedaan, en onder ben belmoren zijn meest enthousiaste medewerkers, dat de algemeene verkiezingen onmiddellijk moeten worden gehouden, maar twee leden zijner regeering, lord Derby en lord Salisbury hebben als lnm mecning te kennen gegeven, dat er op het oogen blik nog geen oor zaak bestaat voor een onmiddellijk hancielen. Wellicht zal het nog' eenigen tijd duren alvorens de premier een definitieven datum voor de ver kiezingen vaststelt, maar in politieke kringen is het algemeen gevoelen, dat geen langer uitstel dan tot einde Januari gegeven zal worden. Waar schijnlijk is, dat cle -verkiezingen in de laatste week van Januari plaats hebben. 95 Ga terug, Werner, zei Bunning en blijf bij den Rus, ik kom dadelijk bij u. Werner ging. Maar, riep Antoon van Gielen, laten wc toch eerst voor een dokter zorgen. Mijn vader is zwaar gewond. Heel zwaar gewond, zeide Bunning, met bij - zonderen nadruk. H zegt dit zoo vreemd, u meent toch zeker niet, dat hij gaat sterven, riep hij, kom help me zijn wond te onderzoeken. U weet overal van, mijn heer Bunning, u zult ook weten, hoe een eerste v°rband aan te leggen. Man Gielen, je bent een man, draag je leed als Cen man. Hier kan geen hulp meer baten. Uw yader is helaas dood. De kogel heeft hem recht 111 het hart getroffen. Re jonge man zag clen detective als versteend aan. Heen, zeidc hii, dat is niet waar, dat kan niet waar - is. zijn. Gij vergist u. Zeg dat het niet waar Running haalde de schouders op en Antoon Van Gielen begreep, dat hij geen hoop meer 1Tlocht koesteren. RUSLAND. In een bijzondere zitting van het bestuur der Derde Internationale, die in de afgeloopen week tc Moskou plaats had, is men tot de conclusie gekomen, dat het oogenblik gekomen is de vast beraden poging der Duitsche eummunislen om alle burgerlijke instellingen in hun land omver te werpen en er een communistisch regime in te stellen te steunen. Voorts wercl het plan opge steld om onmiddellijk, nadat de communisten in Duitsehland er in geslaagd zouden zijn het be wind in handen te'krijgen, een Duitsch rood leger te vormen. Het roode leger zou dan op zóó groote sterkte worden samengesteld, dat alk? Duitsche werk loozen er in konden worden opgenomenOp die wijze zou het leger populariteit verkrijgen. Ook werd lol in bijzonderheden een plan uitgewerkt volgens hetwelk de groote Duitsche steden graan uit. Rusland zou worden gezonden over zee en door dc randstaten. Voor het oogenblik achtte men het niet ge- wenscht, dat het Russische roode leger een di recte actie zou gaan voeren. Evenwel is men van plan, cle randstaten en speciaal Polen te verhin deren, zich in tc laten met een 'eventueele revo lutie in Duitsehland. Daarom zal worden voort gegaan met aan de Poolsehc grens militaire voor bereidingen te treffen. Op die wijze zal dan ge tracht worden, de neutraliteit: van Polen te verzekeren. Ofschoon men het niet waarschijnlijk achtte, dat het Russische roode leger aan den strijd zal moeten deelnemen, zog men de noodzakelijkheid in het toch in gereedheid te houden voor het geval dat onverwachte gebeurtenissen een op treden van het Russische leger gewenscht zouden maken Weenend wierp hij zich op het lijk van zijn vader, dien hij met zoete namen aansprak. Zachtjes verwijderde de detective zich en sloot dc deur. Het beste was voor het oogenblik den zoon alleen te laten. Hij liep vlug naar den weg waar Werner voor overgebogen stond over 't lichaam van Janows- ki. Uw vader lqeft nog, hoorde Bunning hem tot cle dochter van Janowski zeggen. Hek meisje antwoordde niet, ze lag geknield en hield de handen van haar vader in de hare. Bunning trad naderbij. We zullen hem binnenshuis brengen, zei hij. En dan yroeg Fedora, wilt u hem dan aan de politic uitleveren Weineen, antwoordde Bunning kortweg, maak u daarover maar geen zorg. Dat is mijn bedoeling niet. Hij gaF Werner een wenk. Deze reikte het meisje de lantaarn die hij in de hand hield en droeg te samen met den detective den gewonden Rus naar binnen, waar zij hem in een slaapkamer te bed legden. De detective ontdeed den gewonde handig van zijn bovenkleeren en onderzocht dc wonde. Hij legde hem een noodverband aan en haalde ver licht adem, toen Janowski de oogen opsloeg en om drinken vroeg. Terwijl zijn dochter heenging om het gevraagde te halen, fluisterde Bunning Werner in het oor Hij zal geen vier en twintig uur meer-leven ENGELAND. Men gelooft, dat de Britsche premier, Baldwin nog geen bepaalden datum in uitzicht heeft gesteid waarop in Engeland dc algemeene ver kiezingen zullen plaats vinden. Van vele zijden GRIEKENLAND. De „Intransigéant" publiceert een telegram uit Turijn, waarin wordt gezegd, dat in Italië het gerucht de ronde doet, dat in de afgeloopen ,24 uur in Griekenland ernstige gebeurtenissen - zouden hebben plaatsgehad, o.a. dat de koning door de sevolutionnairen gevangengenomen zou zijn. ALLERLEI, Uit Londen Zaterdag werd te Londen onder groote belangstelling het huwelijk voltrokken tusschen den Zweedschen kroonprins en Louise Mountbatteu. dochter van dc markiezin van Ililford Haven. Dc plechtigheid vond plaats in den konink lijken kapel en werd ingezegend door den aarts bisschop van Canterbury. De huwelijksinzegening werd bijgewoond door den koning en de koningin van Engeland, dén koning van Zweden, den prins van Wales en een anderen zoon van den Engelschen koning, dg koninginmoeder Alexandra en een groot aantal andere leden der Engelsche en Zweedsche ko ninklijke families. Ook waren nog tegenwoordig 'dc koningin van Noorwegen en d'e koningin van Griekenland. Een viertal Grieksche prinsessen traden als bruids-» meisjes op. Uit Rome De Münchensche correspondent van de „Corriero Italians" deelt mede, dat Ludendorff geheel naar -Hitler is overgegaan en dat hij meer dan ooit als verantwooidelijk leider voor de te verwachte militaire beweging in Zuid- Duitschland moet worden beschouwd. Uit Wecncn Volgens de bladen heeft do Oostcnrijksche consul te Miinchen stappen ge daan tegen de uitwijzingen van Joden uit Beie ren. De Beiersehe politic heeft daarop order gekregen, voorloopig geen Joden of Oostenrijkers meer uit te wijzen. Uit Parijs De bladen melden uit Londen, dat het Foreign Office officieel heeft, bekend gemaakt, dat lord d'Ahernon, de Britsche ge zant te Berlijn naar Londen is teruggeroepen. Uit Agram: Naar de „Novosti" uit Bel grado verneemt, is gisteren een aanslag gepleegd op den Joegoslavischen militairen attaché Kras- tilsj. Drie individuen vervoegden zich aan zijn woning te Sofia en vroegen hem te spreken. Er tstond een handgemeen met den bediende van denrattaché die de indringers niet wilde toelaten. Toen dc attaché zelf kwam toeloopen, gingen twee der indringers op de vlucht. De derde schoot doch de revolver ketste en in cle worsteling welke ontstond, werd de "attaché ernstig aan het hoofd gewond. Dc dader vluchtte. Maar ga gij nu heen en tracht uw vriend te troos ten. Werner deed dit, den detective met den ge wonde alleen latende. Janowski, zei deze toen, zich over het bed heenbuigend, gij zult met lang meer leven. Wees verstandig.' Lever.mij het geheim weer uit en ik zal u rustig laten sterven. Uw dochter zal ook vrij mogen heengaan. Als gij het niet zoudt willen doen, zal ik natuurlijk geweld gebruiken. Zeg me waar het is. In mijn portefeuille, antwoordde de Rus, neem het daaruit. Op dit oogenblik kwam zijn dochter weer binnen, die haar vader drinken liet. Toen zeide de detective Daar in die jas bevindt zich uw vaders porte feuille. Ik wil daaruit niets dan de papieren die hij van den bankier ontvangen heeft. Geef ze mij. Fedora zag haar vader aan. Deze knikte. Zij deed daarop wat Bunning haar gezegd had. Ziezoo, zeide deze, ik zal de papieren geven aan degenen, wie ze toekomen. Ik laat u nu alleen. Over een half uur kom ik terug, we heb ben dan- nog te praten. De Rus zag hem aan met een blik, .vaaruit dankbaarheid sprak. Blijkbaar wilde hij gaaim met zijn dochter alleen gelaten worden. Bunning, buiten dc kamer gekomen, sloot zacht de deur en verborg toen de kostbare pa pieren in zijn binnenzak. Daarna ging hij naar buiten, waar nog steeds de boschwachter de wacht hield. Samen brachten zij den auto weer in de schuur terug, die als garage diende. Toen den volgenden morgen dc zon opkwam, verried niets welk drama zich dien nacht voor het landhuisje had afgespeeld. XVI. Dien morgen werd het lijk van den bankier van Gielen naar den Beukenhof gebracht, terwijl in het afgelegen landhuis Janowski op het lijkbed lag uitgestrekt. Bunning had dien nacht een geruimen tijd met hem gesproken en om een uur or acht had ook dc moordenaar van den bankier den laatstcn adem uitgeblazen. Ik zal u den tijd geven om te beslissen, wat ge doen wilt had Bunning tot de dochter van Tanowski gezegd. Ik moet de justitie natuurlijk waarschuwen. Deze zal zeker niet voor elf uur hier zijn. Meent ge de vlucht te moeten nemen, dan kunt ge dat doen. Toen liet hij haar met het lijk van haar vader alleen en begaf zich ook naar den Beukenhof, waarheen de anderen reeds gegaan waren. Om ruim twaalf uren verschenen de ambte naren van het gerecht op den Beukenhof, ook de burgemeester van Renswoude was aanwezig. Men kwam in de groote salon bijeen, nadat het lijk van den bankier, door den eveneens aan wezigen dokter Vluchtig geschouwd was. [Wordt vervolgd) E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1