Kroonprins' Nederland niet te laten verlaten en bij het Duitsche rijk om dat, te verzoeken den Kroonprins niet in Duitschland toe te laten. De reden hiertoe is dat zijn naam staat op de lijst der oorlogsschuldigen,wieruitlevering de geallieerden eischen. Zedelijke verbetering van de gevangenen. De Koningin-Moeder heeft aan het Nederland- sche Genootschap tot zedelijke verbetering van de gevangenen, in verband met het 100-jarig bestaan, een belangrijke gift doen toekomen. Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft in zijn te Utrecht gehouden vergadering besloten, het voorstel van de directie der Nederl. Spoorwegen, met 1 Januari de loonen van het personeel te verminderen, niet te steunen. De pensioenwet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan Gedep. Staten der provin cies, de gemeentebesturen en de besturen van' waterschappen, veenschappen en veenpolders geschreven De minister van financiën brengt onder mijn aandacht, dat er aan ambtenaren, vallende onder de Pensioenwet 1922. (Stbl. No. 240), sedert ge wijzigd, aanstellingen overeenkomstig die wet zijn uitgereikt, welke niet zijn gedekt door een Kon. besluit of een besluit van het bevoegd ge zag en welke op grond daarvan door den Pen sioenraad niet als geldig worden beschouwd. Aangezien namelijk art. 3 der Pensioenwet 1922 spreekt van een benoeming door het daar toe bevoegde gezag, is een ambtenaar, aange steld door een autoriteit die het benoemingsrecht niet bezit cn op wie dat recht niet door bedoeld gezag is of kon worden overgedragen, niet een ambtenaar in den zin dier wet. Zoo zal b.v. een beambte bij een rijksopvoe dingsgesticht, benoemd door den directeur van dat gesticht, met machtiging van den minister van justitie, geen ambtenaar zijn in den zin der. Pensioenwet, indien niet deze bewindsman bij Kon. besluit was gemachtigd, zijn bevoegdheid tot aanstellen op dien directeur over te dragen. Ik heb de eer u in overweging te geven, een onderzoek te doen instellen, of gevallen als in den aanhef van dit schrijven bedoeld, zich bij u hebben voorgedaan en zoo ja, te bevorderen, dat belanghebbenden in het bezit worden gesteld van een voor pensioen geldige aanstelling. R. K. Middenstandscougres. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht is, zooals gemeld, gister gehouden het congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Na opening der vergadering kwamen in be handeling de door verschillende referenten ver dedigde stellingen. Behandeld werden eerst een aantal stellingen van ir. II. Seketee over de Vakorganisatie en de Rijksvoorlichtingsdienst. In de namiddagzitting werden behandeld de stellingen van den heer H. E. van den Brule over de Kamer van Koophandel en de vrije organisa tie. Ten slotte werd het reorganisatierapport van den Ned. R. K. Middenstandsbond behan deld, hetwelk door mr. J. A. S. M. van Ilellenberg werd toegelicht. Afschaffing van de verhooggelden. Een notaris in Friesland heeft reeds een ver knoping gehouden, waarbij geen verhooggeld werd uitgekeerd deze proef is volkoriien ge slaagd. Vermoedelijk zullen de verhooggelden met ingang van 1 Januari in Friesland algemeen worden afgeschaft. Schriftelijke Cursus in Staatsinrichting. Dezer dagen is de schriftelijke cursus in Staats inrichting aangevangen, welke door het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden, gedurende 16 maanden zal worden gegeven. Docent is de heer J. M. v. Sas te Maastricht. Voor een beperkt aantal belangstellenden, die een geordende ken nis wenschen te verwerven van de Ncderlandsche Staatsinrichting, bestaat alsnog gelegenheid tot deelname. De Boekeninzameling der K.S.A. Zooals bekend is, heeft het Centraal Bureau der K.S.A. zich sedert eenigen tijd ook tot taak gesteld te bevorderen, dat in alle plaatsen des lands boekeninzamelingcn worden georganiseerd voor het R.K. Bibliotheekwezen. Deze „lectuur- bemiddeling" begint thans al heel aardig te loopen. Van alle zijden begint men lectuur te zenden aan dit adres. Meerdere plaatsen werden reeds grondig afgezocht, terwijl elders een alge- meene boekeninzameling aan den gang is of wordt voorbereid. Doch anderzijds komen er aller weg e aanvragen binnen om steun bij de oprichting of uitbreiding van R. K. bibliotheken. Treffend vaak wegens de dringende omstan digheden, die een spoedige hulp noodzakelijk maken. Het is ongeloofelijk welk een enorme voor raden prachtlectuur door deze nog pas ingezette actie blijken vrij komen voor de Katholieke boekerijen. Wat anders renteloos in de woningen blijft opgeborgen, wordt zoo in dienst gesteld van de katholieke wetenschap, de volksontwikkeling en -ontspanning. Over de volksbibliotheken gespioken, beschikt het Bureau thans over gegevens, waaruit eens recht duidelijk en alar- meerend blijkt, hoe slecht deze in vele plaatsen vooral in de Noordelijke diaspora, zijn voorzien, en wat daarvan de treurige gevolgen zijn. Het euvel der neutrale en der slechte lectuur is slechts afdoende te bestrijden door den menschen iets goeds te bieden. Het Centraal Bureau der K.S.A. stuurt op de eerste plaats al wat daarvoor kan dienen door naar de R. K. Universiteitsbibliotheek te Nij megen, de eenige groote katholieke boekerij in den lande. Vervolgens worden de R. K. Open bare Leeszalen zoo goed mogelijk gesteund. Voorts de volksbibliotheken, ziekenhuizen, on derwijsinstellingen, gevangenissen, enz. enz. Alles is welkom, ook jaargangen van de groo- tere tijdschriften. Speciaal kan men het Bureau thans een pleizier doen met jaargangen van „Studiën," „De Katholiek" en het „Katholiek Sociaal Weekblad." Op aanvrage wordt gaarne een gedrukte hand leiding bij het organiseeren van boekeninzame- lingen toegezonden. Burgemeesters. Het orgaan der K.S.A. „Katholiek Neder land" publiceert onder hét hoofd „Graag op Baantjes" een reeks artikelen, bevattende een beschrijvende statistiek van de bezetting der burgemeesters-plaatsen in de verschillende ge meenten des lands in verband met de godsdien stige en politieke kleur der bevolking. Een rcclitsch ministerie Naar verluidt, zouden de rechtsche partijen bereid zijn, weer een Kabinet te vormen. Alleen de Anti-Revolutionairen moeten, volgens de „Telegraaf", zich na langdurige besprekingen vereenigd hebben met de zienswijze van den heer Golijn, dat de Anti-Revolutionairen zich voor- loopig niet tot deelneming aan de Regeering moe ten bereidverkaren. Dat „voorloopig" wijst er in elk geval op, dat ze ook wel tot deelneming bereid zijn, als. Vermoedelijk zal het „als" wel doelen op vast accoord. Geel. Staten van Zuid-Holland. Gcd. Staten van Zuid-Holland hebben bekend gemaakt dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingen, A. en B. De werkzaamheden van die afdeelingen zijn als volgt verdeeld Afdeeling A Provinciale en plaatselijke fi nanciën, onderwijs, land- en tuinbouw, Wet op de paardenfokkerij 1918, armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, drankwet, tiend- Wet, pandhuiswet en pensioenwet 1922, voor zoo ver deze niet aan afdeeling B. is opgedragen. Afdeeling B. Gemeentezaken voorzoover niet aan afdeeling A opgedragen, plaatselijke straf verordeningen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, waterschapsaangelegenheden, pensioen wet 1922, voor zooveel de waterschappen betreft, gezondheidspolitie, veterinaire politie, nijverheid dienstplicht, woningwet, huurcommissiewet, wa renwet,ongevallenwet,landarbeiderswet en strand vonderij. Tot leden van afdeeling A zijn benoemd dc heeren mr. M. J. C. M. Kolkman, H. de Wilde en mr. V. LI. Rutgers tot leden van afdeeling B. de heeren mr. J. de Wilde, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en mr. J. Schokking. daarbij|bchoorenden grond te Schiedam aan den Buitenhavenweg no. 94, groot 5 aren, 65 centia ren. Geveild voor 10.200. Afslag'16 Nov. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Pluimvee-tentoonstelling. In de ruime met groen en bloemen versierde R.K. Volksbond-zaal is hedenmiddag 2 uur de pluimvee-tentoonstelling, georganiseerd door dc jubileerende vereeniging „Onderling Belang" officieel geopend. Nog geen enkele maal, kan men wel zeggen, werd hier een dergelijke tentoonstelling gehouden zoo rijk aan inzendingen en grootsch van opzet als deze. Volgens het deskundig oordeel der keurmeesters is er een procht-verzameling dieren bijeengebracht, zoowel in de afdeeling konijnen, hoenders, eenden als in de fijnere soorten pau wen, kalkoenen, duiven en kanaries. De groote zaal is geheel met kooien, in geor dende rijen drie-hoog opgesteld, gevuld, terwijl verder ook nog van de beide garderobe-ruimten en het tooneel is gebruik gemaakt. Vooral zijn mooie inzendingen van Schiedam zelf aanwezig, bovendien ook uit Haarlem, Rotterdam, Leiden, VIaardingen, den Haag enz. Bijzónder trekken verder de aandacht deTcpnijncn-inzendingen van de Internat. Rijnlander- en Japannerclub (waar voor speciaal een Duitsche keurmeester is over gekomen), de An cona-hoenders, buf-kleurige kalkoenen en een zangerige sorteering kanarie vogels (van de Kanarie-ver. „Onze Zanger" uit Vlaar dingen). Op 't tooneel en in verschillende hoeken der zaak staan diverse stands opgesteld van pluim vee-voederartikelen en -geneesmiddelen. Zeer interessant is de Bijenstand van „de Vlijt", fa. v.d. Berg Co. te Vlaardingen, waar het nijvere leven der bijen met vele platen en voorwerpen duidelijk wordt geïllustreerd Zooals gezegd waren de keurmeesters zeer tevreden de prijzen, die zijn toegekend, zullen we morgen publiceeren. Een ieder kunnen we ten zeerste aanraden, deze feest-tentoonstelling met een bezoek te vereeren. Tot en met Zondag is ze geopend. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris B o d d e ii s. Afslag 9 N o v. Perc. I. Een zeer gunstig gelegen winkel- en woonhuis met erf en open grond, aan de Hoog straat no. 89, groot een are, vier centiaren. In veiling ƒ9900, verkocht voor ƒ11800. Perc. II. Een gunstig gelegen Fabriekspand met Kantoor, erf en achteruitgang, aan de Boter- straat no. 50, strekkende tot het vaarwater de Schie, groot een are 64 centiaren. In veiling ƒ7400, verkocht voor ƒ8025. Perc. III. Een huis in vieren bewoond, met erf, aan de Oude Sluis nrs. 11a en lib, groot 71 centiaren. In veiling 3000, verkocht voor 3030. Notaris Molenaar, te Rotterdam. Veiling 9 Nov. Een hecht, sterk en goed doortimmerd, aan diep vaarwater gelegen, fabrieksgebouw, en Xuxor." Hedenavond 8 uur wordt het nieuwgebouwde bioscoop-theater „Luxor" Broersvest 55 ge opend en zal dan de eerste voorstelling voor ge- noodigden gegeven worden. Dat de directie, die in deze een goeden naam heeft op te houden, voor een mooi program zal zorgen, behoeft wel geen betoog. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij onze lezers naar de desbetreffende annonce. UIT ROTTERDAM. Dc woningtoestand. Het aantal bewoonde woningen op 1 Augustus j.l. bedroeg 112.432, op 1 Sept. 112.776 en op 1 Oct. 113.103. Het aantal woningen steeg dus resp. met 344. en 327. Óp 1 Sept. was het aantal inwonende gezinnen 9997, welk getal in Sept. met 79 afnam. Het aantal woonwagens en woonschepen be droeg op 1 Oct.. 444 en nam in September met 25 toe. Handelshooges chook Ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan der Ncderlandsche Handels hoogeschool, heeft de ree tor-magnificus, prof. dr P. E. Verkade, gistermiddag een rede gehou den over de geschiedenis der thermo-chemische standaardstoffen. UIT DELFT. Steiger ingestort. Bij de in aanbouw zijnde geref. kerk alhier stortte gistermorgen een ongeveer 4 M. hooge steiger in, waardoor 4 werklieden mee vielen en door neervallende steenen en andere materialen werden getroffen.Een der metselaars kreeg ernsti ge kwetsuren aan zijn hoofd en beencn en moest in het ziekenhuis „Bethel" worden verbonden' De andere werklieden werden minder ernstig gewond. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 November 1923 het verzoek van de FIRMA W. HASEKAMP CO. om vergunning tot uitbreiding van haar distilleerderij in het pand Ilavendijk no. 29, kadaster Sectie N. no. 311, met 5 electromotoren van resp. 71/aJ 3- 2, 2 en 2 P.K., ter vervanging van 2 gasmotoren van elk 12 P.K. drijvende een ventilator, 8 pompen, 3 nagelmachines en diverse machines voor de bereiding van gazeuse limonades, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 9 November 1923. Ter algemeene kennis wordt gebracht, datin het Woensdag 7 November j.l. afgekondigd ver zoek van de WED. A. LENSVELD om vergun ning tot uitbreiding van de slachtplaats van vee in het pand Hoofdstraat 207/2, kadaster Sectie L. no. 1185, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een gehaktmachine, in plaats van „Sec tie L. no. 1185" moet worden gelezen: „Sectie L. nos. 1179 en 1180." Schiedam, 9 November 1923. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 November 1923 vergunning verleend aan de N. V. IJZER- EN STAALBEWERKING tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen van lichte ijzerconstructies, plaat -cn smeedwerken, annex machine-reparatie-inriclitina^in het pand Noord- vest 93, kadaster Sectie A. No. 1647 (ged.) met 3 electromotoren van resp. 7a/2, 3 en 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen. Schiedam, 9 November 1923. INGEZONDEN. Missie-naaikring. In de Parochie van St. Joseph te Utrecht is een Missie-Naaikrans opgericht met het doel, om voorloopig uitsluitend wit goed voor Misgewaden en Altaarbenoodigdlieden te vervaardigen. Naar het voorbeeld van den Zeer Eerw. Pas toor H. W. Roes te Dcurne (N. Br.) die op schit terende wijze eene reeks oude en afgedankte kasiiifels heeft laten omwerken,wend ik mij tot de Zeer Eerw. Pastoors, Rectoren cn Oversten in Kloosters van Nederland, met het verzoek, om wanneer ze in hun kerkelijke linnenkast afge dankte alben, communiekleeden, altaardwalen of losse gehaakte of bewerkte randen hebben liggen zonder bestemming op dit oogenblik, deze op te sturen aan het adres van rnej. J. J. de. Kruyf -Galcsloot, Lauwerecht 58bis of aan het adres van ondergeteekende, Draaiweg 42, Utrecht. Oude benedictie-doeken, die in de laatste jaren bijna overal door 't velum zijn vervangen, is een gewenscht artikel. R. J. A. JANSSEN. Pastoor. Utrecht, 8 November 1923. Gemengd Nieuws. De achterlijke achterhoek. In Ilupsel (gem. Eibergen) worden alsnog plannen beraamd om het regeeringsjubileum feestelijk te herdenken. Samenwerkende werklooze n .Ge lukkig toch de mensch, die over een goed hu meur en initiatief beschikt. Voor hem is de malaise wel drukkend, doch niet doodend en bo vendien wijzen deze twee „solide" eigenschappen hem dikwijls een weg tot uitkomst. Een uitkomst, denken ook eenige werkloozen te Delft gevondêh te hebben. Zij hebben n.l. een „vennootschap" gesticht onder de naam van o, humor de „Samenwerkende werkloozen". Zij hebben van ex-minister Colijn iets geleerd. Dacht deze bewindsman voor hetRijk wat te kun nen verdienen op de koffie en thee, deze Delft- schc werkloozen zullen dit nieuwe staatsbedrijf schoeien op de leest van het particuliere initiatief. Het is n.l. hun bedoeling om koffie, thee en chocolade te gaan verkoopen aan de ingezetenen, om aldus hun „posilie" (werkloos-zijn, is dus blijkbaar ook al een positie, wie trouwt er op te verbeteren. Zij zullen zich met een circulaire tot de Delfte naren wenden en zich „in hunne begunstiging minzaam en beleefd' aanbevelen." Niet onmogelijk krijgen deze menschen heel wat klantjes. „Prachtig idee" debuteerde op de Markt een oud renteniertje, „dan trekken zij niet meer, be talen inkomsten belasting en als hun zaak zich uitbreidt ook nog zakelijke bedrijfsbelasting". ïntusschen wel een voorbeeld, dat navolging zal vinden. Teruggevonden. In de afgeloopcn nacht viel de nachLwaker Jansen op de H. Land Stichting bij Nijmegen, toen hij zich bij zijn ronde door hel, houtgewas begaf over een pakje. Zijn hand besnuffelde het en het bleek bij belichting, dat het een pak met effecten was.Bij nader onder zoek kwam aan het. licht, dat deze afkomstig waren, van den- twee maanden geleden gepleeg- den diefstal bij den Rector van de Stichting „de Goede Herder" te Velp. De pastoor van de H.Landstichting stelde zich dadelijk in verbinding met de Velpsche politie, die liet, gestolene aan den Rector ter hand stelde en bij wien bleek, dat alle effecten nog aanwezig waren. Aan d en k e 11 i n g. Bij het binnenkomen te Harlingen van het Deensche s.s. „Borteld", geladen met balken, is het door een deurwaarder aan den ketting-gelegd. Het stoomschip was bij IJmuiden in het Noordzee-Kanaal met een trai ler in aanvaring gekomen, waarbij deze was ge zonken. W o n i p g e 11 e n d e. Te Son heeft een fa milie van negen personen zich genoodzaakt ge zien hetlijkenhuisje, alsj| tijdelijke woon plaats te betrekken 1 De onbewaakte overwegen. Dc trein komende van Zwolle heeft even. voor het station Vaassen, waar hij com 10.01 moest aankomen, bij den onbewaakten overweg een kar, besponnen met een paard aangereden. De kar Werd geheel vernield. De voerman en het paard kwamen er ongedeerd af. De trein kwam echter door dit voorval een uur te laat in Apeldoorn aan. Het strand hotel op Schiermon nikoog. Uit Schiermonnikoog bericht men aan het „N. v. het N." De storm heeft opnieuw liet, Strandhotel vree- selijk geteisterd. De helft van de groote fraaie serre is nu reeds naar beneden gestort, en de ver woestingen zouden zeker nog grooteren omvang hebben aangenomen, wanneer niet het neerstor tende puin een tijdelijke borstwering had gevorm tegen de woedende elementen Ook aan de Z.-zijde begint nu het verval te komen, want de speelsche jeugd behoeft nu de ruiten niet meer te ontzien, die toch te eenige1" tijd zullen worden verbrijzeld, en gebruikt ze n" reeds voor een zeer geschikt mikpunt. Het is een droevig gezicht, dit trotsche ge bouw daar te zien staan als een ruïne, zoodat de wensch oprijst, dat het toch maar geheel ver dwenen mocht zijn. Ongelukken. Woensdagavond is naar de Tel. meldt, op den Velperweg te Arnhem de 61- jarige timmerman S„ die aan de rechterzijde va» den weg een handwagen voortduwde, plotseling door een hem achterop rijdenden automobiel gegrepen, met het gevolg, dat S. onder den aut° terecht kwam en zwaar inwendig verwond werd- Per auto-brancard is hij naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebracht, waar hij gisternacht is overleden. - In de Van der Pekstraat te Amsterdam is een 4-jarig jongetje door een auto overreden en ge dood. De K u Klux-Klan. In aansluiting °P een vorig bericht over den mislukten moord aanslag op den „keizer" van de Ku-Klux-Klan' Mr. Simmons, schrijft de Daily Telegraph nogt dat de „keizer" dezer dagen getracht had een verbod uit te vaardigen, dat de „Wizard" z0" weerhouden een vrouwelijke Klan-afdeeling F vormen, die als 't ware zou gaan concurreeren met de door den „keizer" gevormde organisatie- de „Kamelia". Vele aanwijzingen duidden aan dat liet compromis, tusschen de beide heersche'" gesloten in het voorjaar, alleszins onvoldoende was. j In Louisianan, waar de Ku-Klux-Klan zooVc door den Staat als door de federale autoriteiten wordt aangevallen, werd dezer dagen ee'1 viertal personen gearresteerd, die zonder ver gunning vuurwapens bij zich droegen. Onder hen bevond zich een zekere kapi'0"1 Skipworth. De arrestatie vond plaats in M',|( house Parish, waar voor eenige maanden Klan was beschuldigd van moord opeen twfi(' tal farmers, wier lichamen in een meer werd teruggevonden. Jen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) .B«r Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2