DAGBLAD MOOR SCHIEDAM FEU I L L ETO 46ste Jaargang. Maandag 12 November 1923. No. 13792. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Abonnementen per 3 maanden post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers Advertintiën! 15 regels 1.75 j elke regel daarboven 35 oent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerei}. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Intercommunaal 85. Postbus 39. ƒ2.per week 15 cent, franco per 3 cent. Gratis-Onqevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd_doorjie_HolL Algem.Verz. bank te Schiedam Buitcnlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Reuter verneemt, dat in gezaghebbende krin gen het gevoelen heerseht, dat de Britsche regee ring besloten heeft voort te gaan in de richting van het plan in zake een schadevergoedingscon ferentie, ongeacht de beslissing van Washington. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Naar de „Rhein. Westf. Ztg." uit het Saar- gebied verneemt, openbaart zich ook daar een separatistische beweging. Men verwacht in de naaste toekomst daden van geweldpleging, die tot doel zullen hebben, dat het Saargehicd zal worden gevoegd bij een Rijnlandschc Republiek. Heden hebben Separatisten drie open gebou wen te Speyr weten te bezetten. De vrijlating van Ludendorff op diens eere woord, heeft de Rijksregeéring ten zeerste ver rast. Van Müuchen uit was vooraf geen ruggespraak gehouden met Berlijn omtrent de vrijlating. De Rijksregeering wacht echter met het be palen van haar standpunt in deze aangelegen heid, tot zij over de redenen zal zijn ingelicht, welke Von Kahr aanleiding tot de vrijlating hebben gegeven. Zaterdagmiddag werd Ludendorff door het standgerecht gehoord. De Oostcnrijksche regeering heeft bevel ge geven, dat, indien Hitier zelf-of manschappen van zijn strijdorganisaties over de grens komen, zij terstond moeten worden gearresteerd. DE TOESTAND IN MUNCHEN. Von Kahr is thans met. zijn rijksweer meester van den toestand. De nationaal socialisten en de bonden Oberland en Reichsflagge zijn ontbonden. Generaal Ludendorff, die te Münehen bij de bestorming van het gebouw van het districts- commando gevangen was genomen, is weer in vrijheid gesteld, nadat hij zijn eerc.woord had gegeven, niet langer aan de beweging te zullen deelnemen. Hitler die door een kogel in den arm werd gewond, kou ontkomen. Zijn aanhangers hebben zich in de buurt van Rosenheim gecon centreerd. Bij de te Münehen gehouden gevech ten zijn drie bekende nationanl-spciaüstisehe leiders gesneuveld, namelijk dr. von Scheubncr- Richter, baron Tlieodor von der Pfordter en ingenieur von Strantzky. Poehner, de gewezen hoofdcommissaris van politie te Münehen, alsook prins Wrede, werden gevangen genomen. STRESEMANN SPREEKT. De Duitsche rijkskanselier heeft gister gebruik gemaakt van het landelijk congres vau de Duiö- sche Volkspartij te Halle om een groote -poli tieke redevoering te houden, waarin hij alle actueele kwesties aanroerde. O.m. zeide hij De mijnen in het Roergebied liggen nu stil en dat beteekent twee millioen werkloozen en twee millioen arbeiders, die ge deeltelijk werk hebben. Dit alles is het resultaat van de opheffing van het lijdelijk verzet. Wordt de arbeid niet snel hervat, dan dreigt in het Roer gebied honger en 'n chaos, zooals nog geen volk heeft gekend. De kanselier verklaarde, dat wan neer het nieuwe waardevaste geld moest worden gebruikt tot ondersteuning van de werkloozen in het Roergebied, het precies hetzelfde proces van waardevermindering zou doormaken als de pa piermark, zoodat elke regeling der financien dan onmogelijk zou worden. Hij verklaarde de vertraging in dc uitgifte van het nieuwe geld door het steeds uitblijven van de arbeidshervatting in het Roergebied cn door het ontbreken tot nu toe van een goudrekening in de rijkshuishouding. Komt het thans echter tot een hongerchaos, dan moge de vloek rusten op hen, die het werkwillige volk niet tot arbeid lieten komen. De tot nu toe gevoerde onderhandelingen met, Frankrijk en België hebben tot geen resultaat geleid. Men is er aan gewoon geraakt, Duitsch- land voortdurend door het stellen van ultimata verzwakken. De onderhandelingen worden nog voortgezet. De rijkskanselier besprak dan den terugkeer, van den ex-kroonprins, wiens verzoek het eerste stuk was, dat hij als kanselier kreeg te behande len. De rijkskanselier neemt de verantwoorde lijkheid van den terugkeer op zich, want dc republiek moet zoo sterk st.aan, dat zij de aan wezigheid van vorsten verdragen kan. PORTUGAL. Alfonso Costa liceft zijn pogingen tot vorming van een kabinet opgegeven. Waarschijnlijk zal Da Silva thans opdracht krijgen, een ministerie te'vormen, dat de steun zal hebben van de democratische meerderheid van het parlement. Uit Berlijn Een vergadering van administra tief personeel en hulparbeidersvan boekdrukkerij en had besloten het werk te staken indien hun eisch met betrekking tot een loon van 35 goud mark voor de week van 3 tot 9 November en een navordering van 10 goudmark voor de vooraf gaande week niet ingewilligd wordt. Daar bij de onderhandelingen met de betreffende or ganisaties het loon reeds op 31/2 millioen papie- mark was vastgesteld, hebben de werkgevers Zaterdagochtend in alte boek- en courantendruk kerijen te Berlijn het bedrijf stilgelegd. Ook het drukken van'bankbiljetten is gestaakt. Er is nog geen sprake van onderhandelingen tusschen de in conflict zijnde partijen. Uit Berlijn. De „Vorwarts" verzekert, dat Vrijdag een aantal leden van de reehtsradicale organisaties van Berlijn naar Schneidemühl zijn vertrokken. Een aantal staatsambtenaren zou hebben deel uitgemaakt van dit gezelschap. In de omstreken van Berlijn zouden ook reeds voorbereidingen voor een staatsgreep zijn geweest. Binnenland. getroffen Een weinig VIM op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw vaatwerk prachtig helder. Vraagt ons Geschenken-album. GRIEKENLAND. Naar gemeld wordt zouden uit naam der republikeinen stappen bij den koning zijn ge daan, om dezen te verzoeken het land te helpen uit de tegenwoordige impasse te geraken, door or eenigen tijd, onder een of ander voor wendsel het Grieksche grondgebied te verlaten, in het buitenland den uitslag van het plebis ciet af te wachten, en terug te keeren als dit voor hem gunstig uitvalt. TURKIJE. De „Morning Post" verneemt uit Constan- linnpel, dat de Duitscli-Engelseho mededinging met. betrekking tot den Anatolisehen spoorweg dreigt te leiden tot het aftreden van het ministerie van Angora, niettegenstaande Kcmal alle moeite doet om dit te voorkomen. De meerderheid van do nationale vergadering was voor aanvaarding der Duitsche voorstellen en toen deze ter behandel verklaarden vijf ministers er zich tegen. De maatschappij moet zelf bereid zijn een Turksche nationale maatschappij te vormen. werden ingediend ALLERLEI. Het rapport van den Britscjien gezant Geddes, over de hygiënisch en ethisch afkeurenswaardige toestanden op Ellis-eiland, het tijdelijke verblijf der immigranten in de haven van New-York, heeft ten slotte toch ten goede gewerkt. De amb tenaren, die verantwoordt]ijk zijn voor de toe standen aldaar, hebben geconfereerd cn zijn tot het besluit gekomen,dat met het aanbrengen der verbeteringen onverwijld een aanvang zal wor den gemaakt, Uit Parijs In de kwestie van de toonen van de mijnwerkers in het departement van het Noorden en dat van het Nauw van Calais is over eenstemming bereikt tusschen arbeiders en directies. De communistische „Ilumanité" spoort echter de arbeiders aan de voorstellen alsnog te .verwerpen. Naar men uit Hamburg meldt, heeft de rijks president den door de bijzondere rechtbank aldaar ter dood veroordeelden communistischen arbeider Thorell gratie verleend en tot 10 jaar vestingstraf veroordeeld. bezitting Gels in i Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. I Vervallen grootheid. 1 Na de nederlaag van de Bretanjers en van dezer koningin, Boadice, werd den zegevierenden veldheer Paulinius een prachtige ontvangst voorbereid door het puik van Rome's bevolking. Bij de doorluchtige gevangenen, die veroordeeld waren om den zegetocht des overwinnaars op te luisteren, waren ook de dappere prins Aldogern en zijn jeugdige dochter Alda. In zijne hóedanigheid van bloedverwant der ongelukkige Boadice, bekleedde Aldogern een Imogen rang in den rampspoedigen oorlog, die de vrijheid voor eeuwen in het bloed zijner ongelukkige landgenooten versmoorde. Te ver geefs had hij wonderen van dapperheid verricht slechts nadat vijf zonen aan zijne zijde gesneuveld Waren, kom men hem gevangen nemen, terwijl hij den wagen verdedigde, waarop zijn .aatst en teergeliefd kind, de jeugdige Alda met hare slavinnen had plaats genomen. Te dien tijd was hij de Bretanjers liet gebruik in zwang van op hun veldtochten alle leden van lmn gezin mee DE DUITSCHE EY-KROONPRINS VERLAAT ONS LAND. Naar een aan onze regeering gedane mede deling heeft de voormalige Duitsche kroonprins Vrijdagnacht het eiland Wieringen verlaten en is naar Duitschland teruggekeerd. Hij heeft daartoe besloten, nadat de Duitsche regeering eenige weken geleden hem te kennen had gegeven tegen zijn terugkeer geen bezwaar te maken en nadat hij dientengevolge van een behoorlijk Düitsch paspoort was voorzien. Hij begaf zich naar zijn Silezië. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat, zoo wel de Duitsche als de Nedcrlandsehe regeering reeds oen week tevoren toestemming hadden ge geven Lot het Verstrek van den voorrnaligen kroonprins naar Duitschland. De ex-kroonprins vertrok Zaterdagmorgen 1.30 van Ewijksluis, vergezeld van zijn adjudant en van den burgemeester van Wieringen, den lieer Kolft'. Laatstgenoemde- heeft den kroon prins tot aan de grens begeleid, terwijl de ad judant meereisde naar de plaats van bestemming. Dc bagage, welke bij in een volgauto liceft meegevoerd, bestond uit de hoogstnoodzakelijke reishenoodigdlieden, waaronder eenige costuums. Het overige 'gedeelte van zijn bezittingen zal worden nagezonden. Zijn vertrek was op Wierin gen slechts aan weinigen bekend. Om half Y> passeerde hij de grens. Naar wij van het Departement van Buiten- landschc Zaken vernemen, hebben de gezanten van Frankrijk, België, Engeland, Italië en Japan aan den Minister Zaterdag morgen om half- twaalf een Nota overhandigd, waarin die re geeringen het vertrouwen uitspreken, dat de Nederlandsche Regeering zich bewust, is van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich heeft genomen toen zij aan clen voorrnaligen Duitsehen kroonprins een verblijfplaats heeft aangewezen cn tegelijkertijd, in verband met dc berichten, Jgens welke de prins op het punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitschland terug te keeren, verklaren overtuigd tc zijn, dat de Nederfcmdsche regeering niet zal aarzelen, onverwijld alle buitengewone maatregelen van waking te nemen, welke in de tegenwoordige omstandigheden noodig schijnen. De Minister van Buitenlandschc Zaken heeft te voeren. Dit bracht niet weinig bij om hunne krijgsverrichtingen te belemmeren. Noch de wreede lichaamspijnen, noch de angsten zijner ziel konden den ongel ukki- gen veldheer de bitterste aller droefheden doen vergeten van met zijn bedroefde doch ter door de straten van Rome gesleurd te worden achter den zegewagen van den hoog- moedigen overwinnaar. Het" gevoelloos en lichtzinnig volk schep te behagen in dit schouwspel. Dol van vreug de juichte en jubelde het en stroomde nieuws gierig in dichte drommen bijeen om de stilzwij gende en droefgeestige „barbaren" te kunnen aanschouwen. „Barbaar", heet de onversaag- den Breton, barbaar ook diens blondlokkigc dochter. Aanhoudend weerkalmde de lucht van het gejuich van hen, die de laatste hand sloe gen "aan de versiering van cle voornaamste gebouwen der stad weldra echter was gansch Rome in feestkleedij gedoscht. De Romeinen zwelgden en ronkten tot laat in den nacht en Paulinius' zegetocht werd besloten met een walgelijke slemppartij. Niemand bekommerde zich om de vlijmende pijnen, die het hart van die ongelukkige vreemdelingen doorpriemden, van die „barbaren", die een zoo groote aantrek kelijkheid aan den zegetocht hadden gege ven. Dien zelfden nacht stierf Aldogern aan zijn bekomen wonden, zijn zestienjarige docli- deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan hét standpunt der regeering. Aan den Duitsehen kroonprins werd na zijn komst voor den duur van zijn verblijf een vgste woonplaats aangewezen. Maar de Regeering mist de bevoegdheid om zijne vrijheid het land te verlaten te verkorten en zijn vertrek daadwerkelijk te beletten. De positie van den voorrnaligen Duitsehen kroonprins wordt beheerscht door de hier te lande geldende wetgeving, terwijl overigens ten deze geen in~ ternationaal-rechtelijlce verplichtingen bestaan. Den Duitsehen zaakgelastigde te Parijs is opgedragen op een nota van den gezant enraad, waarin werd gevraagd of de Duitsche regeering den gewezen kroonprins inderdaad veroorloofd heeft naar Duitschland terug te keeren, als volgt te antwoorden De gewezen kroonprins deed reeds de week te voren aan de Duitsche regeering het verzoek hem den terugkeer naar Duitschland toe te staan. De Duitsche regeering kon bij onderzoek van liet verzoek geen grond voor oen juridische of feite omstandigheid vindon, welke zou hebben gerechtvaardigd dat dezen Duitsehen staats burger de terugkeer naar zijn familie wérd ge weigerd. Zij machtigde daarom de bevoegde Duitsche buitenlandsche vertegenwoordiging den gewezen kroonprins op diens verzoek een pas voor de inreis in Duitschland te verstrekken. Men spreekt er over, dat de geallieerden de uitlevering van, Wilhelm zullen eischen. Een proclamatie, welke de voormalige kroon prins tot de Wieringsché bevolking heeft ge richt, is Zaterdagmiddag, nadat hekend was, dat hij de grens was gepasseerd, op het eiland aange plakt. Zij luidt als volgt Lieve Wieringer vrienden! Het doet mij leed, dat ik slechts schriftelijk afscheid van U kan nemen. Om geen onnoodige onrust te verwekken, moest mijn terugreis naar Duitschland in alle stilte plaats vinden. Wanhopig, belasterd, dakloos betrok ik in November 1918 Uw eiland. Hier vond ik rust en menschelijke deelneming cn kwam ik tot mijzelf. De weken werden maanden, dc maanden jaren. Bceds 5 jaar lang leefde ik in Uw midden. Gij boodt mij gastvrijheid in Uw woningen en liet mij deelen in Uw vreugd en leed. Wij leerden elkander kennen, begrijpen en waardeeren. ter als- wees achterlatend in een vreemd oord, zonder steun, in de macht van een gevoclloozen vijand. Het legioen, dat Aldogern cn diens doch ter gevangen genomen had', was door een Ro- meinsch Patriciër, met name Marcus-Lelius aan gevoerd. Deze eischte de jonge Alda op als deel van zijn rechtmatigen buit en plaatste haar onder de bevelen zijner eenige dochter Lelia. Deze had eenige rrtaanden vóór de Breton- sclie slavin het levenslicht mogen aanschouwen cn daar zij overgroote rijkdommen had, was zij door hare ouders vanaf hare geboorte met de grootste toegevendheid behandeld. Omringd door een onbeperkt gezag werden Lelia's luimen tenwolle ingewilligd en bevredigd. Onder de al te groote toegevendheid haars vaders had den de kwade neigingen zoo vast, wortel geschoten in haar hart, dat, op het oogenblik van ons ver haal, hoogmoed, eigenliefde en wraakzucht de hoofdtrekken van baar karakter uitmaak ten. Ongelukkig voor Alda was ook zij met de zelfde gebreken behept als hare heerschzuchtige meesteres en de weldoende invloed van het christen geloof was nog niet doorgedrongen tot in de ziel dezer even trotsche meisjes, Alda was door de dmieden in lninne mystieke leer onder richt, welke ofschoon valsch,'! och Van veel hoo- gere opvatting was dan de fabels der Grieksche cn Romeinsche godenleer. Zij aanschouwde de gebruiken en plechtigheden van dien valschen eéredienst met verachting en misprijzen en richtte haar doen cn laten naar de voorschrif ten der onderrichtingen, welke zij in hare ge boortestreek had ontvangen, en dit met zulk eene onwrikbaarheid, dat zij tot voorbeeld had kunnen dienen zélfs aan degenen, die een meer zuiver geloof beleden dan het hare. Marcus-Lelius hield in zijn huis lieden van alle land en kleur in de ijzeren banden der slaver nij gekluisterd en een cliristen-hart zou het het bloeden zijn overgegaan, hij 't zien van de on verschilligheid, waarmede die ongelukkigcn el kaar bejegenden. Er enkel op bedacht om haar eigen lot te verzachten, bleven zij ongevoelig voor elk ander lijden dan het hare, en wanneer een nieuwe slavin hunne rangen kwam vergroo- ten, schepten zij er genoegen in, deze te plagen en te kwellen. Tusschen Lelia's slavinnen was er sléchts eene, die medelijden gevóelde voor de ongelukkige Alda 't Was eene tot het christendom bekeerde jodin, mot name Suzanna. Toen de Grieksche, Numidisclie Egyptische en Parthische slavinnen zich rondom de jonge Bretonsche verdrongen, deelden zij elkander op nijdige wijze hunne ver wondering mede over de witte kleur barer huid, de zeldzaamheid barer kleeren en versierselen en de buitengewone glans harer groote pogen, welke zij afschuwelijk vonden, omdat zij geheel van de liunne verschilden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Lever's Zeep Maatschappij. Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK. •'ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1