OM&BLMB WO&B SCHIEDAM EN OMSTREKEN* F E U I L LET ON. 46ste Jaargang. Donderdag 15 November 1823. No. 13795. Bureau KOEMARKT 4.^— Teleïoon IaVu?eomBmnaal 83. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertent ienï 15 regels f 1.76 5 elka rsgal dssrbovsn 35 cent, 3 ma»' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor her.haaldelijk advertöersn. Tarieven werden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi.Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Fransche bezettingsautoriteiten hebben aan alle Krupp-directeuren een zakenverlof toegestaan. Zij zijn reeds uit de gevangenis te Dusseldorp ontslagen. Het aantal weder aangestelde spoorweg arbeiders in het bezette gebied bedraagt thans 36874. Ook zijn weder een aantal overeenkomsten geteekend met bonden van mijneigenaars in het Zuidelijk gedeelte van het bekken. DE THJITSCHE BETA LING S- CAPACITEIT. Nadat hem door de G. v. H. mededeeling was gedaan van haar besluit om hem te hooren in zake de Duitsche betalingscapaciteit, zal de voorzitter van de Kriegslastenkommission, Fi scher, zich weer zoo spoedig mogelijk met de regecring te Berlijn in verbinding stellen. DE EX-KROONPRINS. Dc Gezantenraad hield gister een korte bijeen komst ter bespreking van den terugkeer van den ex-kroonprins naar DuitschlaTid en de weigering van dc regeering te Berlijn, om de hervatting van de werkzaamheden van de militaire controle commissie toe te staan. De gezanten hadden nog niet allen de instruc ties hunner regeeringen ontvangen, doch waar schijnlijk zullen zij heden andermaal hijeen- komen en dan definitieve besluiten nemen. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Het senioren-convent van den Rijksdag heeft, op aandringen van de sociaal-democraten, be sloten, dat de Rijksdag op 20 November a.s. weer zal hij een komen. De sociaal democraten zullen dan onder meer de rijksregeering interpelleer en over de mach ligingswet. BEIEREN. Naar de „Wiesbachen Anzeiger" meldt, heeft kapitein Ehrhardt zich ter beschikking van staatscommissaris Von Kahr gesteld. Hij ver langde van dezen een algemeene amnestie en het verlof voor de nationale organisaties om zich onder een nieuwe betrouwbare leiding-aaneen te sluiten. ITALIË. De Italiaansche Senaat heeft gisteren met, een meerderheid van 121 stemmen de nieuwe kies wet aangenomen, die in Juli reeds door de Kamer is goedgekeurd. Mussolini is voornemens, morgen in den Senaat een rede over de buitenlandsche politiek te houden. Verwacht wordt, dat hij dan tevens een verklaring zal afleggen over den tegenwoor- digen stand van het Fiume-geschil. FRANKRIJK. Raadslid gearresteerd. Het communistisch raadslid Midol is gister in het Parijschc stadhuis gearresteerd, maar die arrestatie is met groote moeilijkheden en schan dalen gepaard gegaan, zegt de „Msb." Een sterke politiemacht en commissarissen bevonden ziek ten stadhuize in de couloirs, doch verschillende leden van den conseil général en ook de voorzitter deden de commissarissen, de zaal ontruimen. Niettemin gelukte het, Midoi in een der bij- behoorende zalen te pakken te krijgen, doch het gevolg was een vechtpartij tusschen comrms- 4 Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero sarissen en agenten en raadsleden. Ook buiten was erheen enorme politiemacht op de been, aangezien ook de communisten zeer talrijk waren opgekomen. Ook daar had een handge meen plaats, waardoor de politie hardhandig moest optreden. Toen de vergadering aanving deelde de pre sident mede, dat hij met het strafregister van Midol niet te maken had, nu de maire van diens wijk de verkiezing geldig had verklaard. Toen men daarop een commissaris van politie be merkte in de vergaderzaal of in een der couloirs, drongen "de communistische en socialistische raadsleden op dien politieambtenaar in en ont stond een nieuwe vechtpartij. Het bleek een agent van den veiligheidsdienst te zijn, die onder onbeschrijfelijk tumult uit de zaal werd gewor pen. Op dat oogenblik kwam Vaillant Couturier, kamerlid voor Parijs, de zaal binnen. Dit com munistisch lid begon met erg te gesticuleeren en te oreeren, maar een aantal andere raadsleden lieten hem de vuist zien efï wierpen ook hem eruit. Later keerde langzamerhand dc kalmte terug, doch twee raadsleden, Sellier en Garchery, wer den gearresteerd-. Zij zijn later echter weer in vrijheid gesteld. HONGARIJE. Dc afgevaardigden van het secretariaat van den Volkenbond en van de Commissie van Her stel hebben hun voorbereidenden arbeid te Budapest beëindigd en zullen Vrijdag regelrecht uit Boedapest naar Londen gaan, waar op 20 November dc financieele commissie van den Volkenbond bijeenkomst. PORTUGAL. De Portugeesche kabinetscrisis is nog steeds niet tot oplossing gelflacht. Nadat Costa er niet in is geslaagd een kabinet te vormen is die taak opgedragen aan Catano, maar ook deze is er niet in geslaagd een ministerie samen te stellen. De president heeft dc leiders der partijen hij een geroepen voor een bespreking. SPANJE. Heden zou een decreet worden gepubliceerd, waarbij de verschillende commissies en de huishoudelijke dienst van Kamer en Senaat worden opgeheven. Dc voorzitters van Kamer en Senaat hebben hunne functies neergelegd. "JAPAN. - De herziene vloothegrooting werd voor de rest van het loopende jaar met 39 millioen yen verminderd. De totale vloothegrooting van 1924 bedraagt 1238 millioen, of 40 millioen minder dan oorspronkelijk was vastgesteld. De premier heeft gister in een toespraak tot de bijeenkomst van de districtsgouverneurs de politiek der regeering uiteengezet. Deze behelst ■rin hoofdzaak het voornemen tot invoering van algemeen kiesrecht, beperking van uitgaven en bevordering van den landbouw en den buiten- landschcn handel. De premier legde den nadruk op de vereischtë van bezuiniging zoowel in het openbare als in het parlementaire leven. Verscheidene maanden reeds verbleef zij met hen in hetzelfde huis en nog altijd wei gerde zij met hen te werken zij achtte zich voornamer dan deze, verkropte haar leed en versmaadde zelfs de goede diensten van do écne der velen die haar vriendschap be toonde. Toen Alda eindelijk uit hare verdooving ontwaakte en bemerkte, dat /ij alleen was, zelfs verlaten door de trouwe Suzanna, sloop een groote droefheid in haar hart. Zij wierp een blik vol mateloos wee in het eenzaam ver trek, wijl haar jeugdig hart haast dreigde te breken bij het overwegen der verlatenheid, Waarin men haar achtergelaten had Ook her dacht zij wcenend van spijt het voor immer vervlogen welzijn. Te vergeefs beproefde zij bare blo'edende leden op te richten. Nu miste ZÜ maar al te zeer de liefdebetuigingen van baar, die zij misprijzend verstooten had en 2&chtend smeekte zij den dood een einde aan ALLERLEI. Uit Parijs. „De Temps" verneemt uit Londen dat de douane-autoriteiten aldaar onlangs be slag hebben gelegd op aanzienlijke hoeveelheden vuurwapenen en munitie van Oostenrijkschen oorsprong. Deze zendingen werden vervoerd door Duitsche stoombooten met bestemming naar Marokko en Griekenland. Uit Peking. Tot minister van Fi ff ancien werd benoemd de vroegere directeur-van de Bank van China, Wang-Iveh-Ming. Uit Gmunden Dc hertog van Cumber land is gistermiddag overleden. Ernst August, hertog van Cumberland, hertog van Brunswijk en Luneburg, was dc zoon van koning George V van Hannover. In 1913 deed hij afstand van zijn rechten op het hertogdom Brans wijk ten behoeve van zijn zoon, den echtgenoot van de eenige dochter van keizer Willem II, ten wiens behoeve de uitsluiting van het IIuis Bruns- wijk-Luneburg werd opgeheven en die 8 Novem ber 1918 van zijn rechten afstand deed. De over leden hertog woonde te Gmunden (Opper- Oostenrijk). Hij is 78 jaar oud geworden. Uit Praag Het gerechtshof alhier heeft gister den Bulgaarsch-Macedoniër Athanas Niko- lof, die op 26 Augustus 1922 den vroegeren me dewerker van Stamboeliiski, Daskalof, Bul- gaarsch gezant te Praag, vermoordde, vrijge sproken. Hij zal echter uit Tsjecho-Si0wokije worden gezet. Graaf Apponyi, die zich tegelijk met Lloyd George in Chicago bevond, heeft den Engelschen oud-premier uitgenoodigd op zijn reis door Mid den- en Oost-Europa, ook Boedapest te bezoeken en daar een rede te houden, welk voorstel Lloyd George liceft aanvaard. Uit Galais De mijnwerkers in het Gard- hekken hebben tegen lieden de algemeene sta king afgekondigd. tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk be noemd tot rapporteurs dc heeren Deckers, Beu- ner, van Dijk,Hermans en Merchant. Tot rapporteurs voor liet wetsontwerp ver hooging van den accijns op hier en van het in voerrecht op bier en op thee zijn dooi' de af- deelingen benoemd de heeren K. ter Laan, Snoeck IIenkemans, de Montc Ver loren (tevens voorzitter), Zijlstra en Van Vuuren, In dc Tweede Kamer is mededeeling gedaan van de ontvangst van een telegram uit Bandoeng, onderteekend Boedi Oetomo, en luidende Hulde verwerping Vlootwet, Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag14 November. De Voorzitter doet mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling om onmiddellijk na afloop dezer vergadering in de afdeelingen te onderzoeken het voorstel von wet van den heer Fleskens tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking- van den invoer van schoenwerk om Woensdag 28 November 1923, te één uur, in de afdeelingen te onderzoeken de wets ontwerpen Herziening van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch- Indië wijziging van dc artikelen 8, 58, 67b, 67c en 1\ van liet Reglement op het beleid der Regecring van Nederlandsch-Inchë, na der5 wijziging van dc Indische Comptabiliteitswet (Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië) Dc heer Albarda (S. D.) kan zich met het tweede deel van dit voorstel niet vereani- gen. In Indië heeft men weinig belangstelling voor dit ontwerp, en het ware gewenscht, af te wachten wat de komende Minister van Ko loniën met dit ontweip denkt te doen. De Voorzitter zegt, dat dit ontwerp aansluit hij de Grondwetsherziening. Wanneer de Kamer dit ontwerp onderzocht heeft, zal de nieuwe minister nader kunnen overwegen wat hem te doen staat na kennisneming van de gemaakte opmerking. Het besluit wordt goedgekeurd. De heer V a 11 R a v e s t e y u (C. Fr.) vraagt de Kamer verlof vragen te mogen richten tot de Regeering naai' aanleiding van het vertrek van den gewezen Duitscken kroonprins. Over deze aanvraag wordt in dc volgende vergadering beslist. De vergadering wordt gesloten. Binnenland. Tweede Kamer. Dc afdeelingen der Tweede Kamer hebben voor het voorstel van wet van den heer Fleskens Vergadering Aandeelhouders N. V. Hanzebank in liet Bisdom Haarlem. In overleg met het Hoofdbestuur van de Hanze en mede op verzoek van een aantal aan deelhouders heeft de Raad van Commissarissen der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem besloten tot liet uitschrijven van een bijzondere vergadering van aandeelhouders. De vergadering, die gehouden wordt op Don derdag 22 Novenier a.s., vindt plsfets in het Gebouw „St. Bavo" te Haarlem 's namiddags een uur. Op deze vergadering zullen mededeclingcn worden gedaan betreffende de ingevoerde be zuinigingen en maatregelen, zoomede van het verderé beleid van Directie en Commissarissen der bank, zooals dit sedert de -Jaarvergadering is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de ruimste gelegenheid te openen tot. het stellen van vragen en het bekomen van 'inlichtingen. Mocht daarna nog voldoende tijd resten, dan zal de lieer Chris Jansen eene algemeene inleiding- houden op den grondslag der stellingen, welke door den Centralen Raad van De ITanze op 17 October j.l. zijn aanvaard. haar lijden te maken. Arme Alda fluisterde de zachte stem van Suzanna, die dichter bij haar was dan zij het Vermoedde welke hoop stelt gij in een ander leven, dat gij zoo vurig het einde van het te genwoordige verlangt Zoo sprekend ging zij naast Alda op de stee- nen zitten, tilde heur hoofd even op, legde het zachtjes op hare knieën en besproeide het gloeiend aangezicht der ongelukkige Bretonsche met tranen van innig medelijden. Suzanna's vraag had in het hart der gevangene een gevoelige snaar doen tril len. Hare bleeke wangen kleurden hoog-rood en hare haast uitgedoofde oogen straalden van een ongekenden glans, terwijl zij onder den invloed van haar dwalend geloof de leer stellingen der druieden begon uit te leggen, waarin zij geleerd had, dat na het verscheiden uit deze wereld, een niéuw leven begon, dat nooit meer zou eindigen. O f kreet zij, kon ik u de gevoelens maar meedeelen, die ih mijn geest woelen bij de gedachte, dat ik eenmaal dit aardsche leven zal mogen afleggen, dit ellendig lichaam, dat niet meer bij machte is gehoor te geven aan de vrije ingevingen mijner ziel maar dat door dc ketenen en de zweepslagen van een Romein Menselilievcnd hulpbetoon. Bij Kon. besluit is de zilveren eerepenning voor mensehlievend hulpbetoon, wegens de- door hen met levensgevaar bptoonde hulpvaar digheid bij de opsporing an de slachtoffers van het ongeval, overkomen aan het reisgezelschap, hetwelk met een autobus in Augustus j.l. bij Luz-St. Sauvcur in het ravijn van de rivier de Gave is gestort, toegekend aan 1. II. J. M. L. Gauticr, priester te Niort, 2. L. Abadie, chauffeur te Lourdes 3. II. Souberbie, genaam Gallat, metselaar te Luz 4. B. Lacrampe jr, drukker te Lourdes5. A. Bruballat, schilder te Luz 6. J. Gabin, metselaar te Liiz 7. S. Heulant, Ingenieur te Sanancolin 8. D. Vergez, garde- repuhlicaine- te Luz. Nederland en Belgie. De Belgische regeering zal binnenkort aan de leden van het parlement een belangrijk werk doen toekomen, over den toestand van het universitair onderwijs, waarin talrijke details staan ten aan zien van het universiteit' onderwijs, in Neder land georganiseerd \oor de gedurende den oorlog geïnterneerde en uitgeweken Belgen en waarin hulde gebracht wordt niet alleen aan autoriteiten en professoren, maar ook aan de geheele bevol king. schen beul onteerd is. Woedend bij de herinnering aan de wree- do mishandelingen, .die zij ondergaan had, vervolgde zij, als buiten zich zelve Waarom ben ik niet bij machte mij te wre ken 1 Waarom kan ik den dwingeland Marcus-Lelius en diens dochter het leven niet benemen f Ge zoudt toch zeker geen moord willen be drijven gaf Suzanna verbaasd ten antwoord, moordlust in Alda's oogen lezend. Ja Ik zou mij willen wreken op de vijan den Van mijn vaderland, al moest ik een oo genblik nadien mijne wraak met den wreed- sten dood bekoopen. De dood zou voor mij een begin zijn van een nieuw leven en zon der eene klacht te uiten, zou ik de grootste folteringen onderstaan. Vandaag nog heb ik dien barbaarschen Romein getoond, dat ik de gruwelijkste pijnen kan ondergaan zon der ééne klacht te uiten. Ongelukkige Alda hernam hare gezellin ongelukkig, omdat gij in zulke wrecde han den gevallen zijl,maar meer te beklagen nog, omdat gij -in dc macht ligt van de kwa de geesten, die uwe driften zoo aanvuren, dat zij de werktuigen worden van uw eeuwig verderf Ik hegri.jp uwe woorden niet, antwoord- Paspoorten. Liet Belgische Gezantschap herinnert er aan, dat Nederlanders, die zich naar België hegeven moeten voorzien zijn van een paspoort of \an een bewijs van Nederlandschap met foto. De stem de Alda ongeduldig ik ken geen andere boo ze geesten dan de Romeinen. Denkt gij, Alda, clat uwe Iondgen00ten heter zijn dan de Romeinen Vlug gaf Alda ten antwoord, clat dc Bre- tanjers grootcr waren van 'lichaamsbouw, dat ze met grootcr weerstandsvermogen bedeeld waren en voorzeker een vaster karakter had den dan de Romeinen, daar niets hen dwin gen kon zulken hoon en smaad te verduren, als die waarmede keizer Nero zijn beste en machtigste onderdanen verdrukte. Hoe is 't mogelijk, dat die yeroeli' elijkc slaven van een man, die noch op heldhafti ge wapenfeiten, noch op groote wijsheid aan spraak kan maken, de overmachtige mees ters geworden zijn van uw vrije, diere, wak kere landgenootcn vroeg Suzanna. Alda richtte de oogen ten gronde, eene wijl in denken verzonken. Omdat, zoo ant woordde zij dan, de opperste gebieder der goden en der xncnschen ons met gramschap aanstaart. Voorzeker hebben wij hein be- leedigd en om ons over c^ze misslagen te straf fen geel (fog I, hij dat onze vijanden over ons zegevieren. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1