Stads- en Gewestelijk Nieuws, Broodprijsverlaging. B. en W. schrijven aan den Raad Door Uw medelid, den heer Van Noordennen, is ons gevraagd, of Uwen Raad mededeeling kon worden gedaan, of de conferentie met de Bakkerspatroons en de Coöperatie D.E.S. tot gevolg zal hebben, dat de broodprijs zal worden Verlaagd. Naar aanleiding daarvan hebben wij de eer Uwen Raad mede te deelen, dat door ons College in bedoelde conferentie tot eisch is gesteld, dat de prijs van het waterbspod van 8 ons onge acht de percenten zou worden verlaagd met 2 a 3 cent. Het eind van de conferentie was, dat de heeren Vertegenwoordigers der bakkers, dit nader zou den overwegen en ons den uitslag zouden berich ten. Als onze opvatting kunnen wij mededeelen, dat wij de verwachting hebben, dat aan ons ver langen zal worden voldaan. Volgens mededeeling der heeren was trouwen reeds een verlaging bij hen in overweging In de plaatselijke bladen lazen wij nog, dat door de bakkerspatroons en D.E.S. ons nu weder wordt gevraagd in dezen een accountants onderzoek in te stellen. Wij merken echter op, datwij in de conferentie duidelijk hebben te verstaan gegeven, dat onze meening, dat de Verlaging van den broodprijs noodzakelijk en ook mogelijk is, voldoende was gevestigd en dat wij Voor een accountantsonder zoek, waarover overigens slechts terloops werd gesproken niets gevoelden. In verband met onze boven uitgesproken ver wachting, komt het ons voor, dat nog een oogen- blik een afwachtende houding kan worden aange nomen. Schriftelijke vragen. Door den heer W. Collé zijn als lid van den Gemeenteraad den Burgemeester de navolgende vragen gesteld 1. Of er bij de Verleening van subsidie aan de glasfabriek ,,de Schie" van gemeentewege voor waarden zijn gesteld betrekking hebbende op het plaatsen van werkkrachten. 2. Zoo ja, welke voorwaarden dan zijn gesteld. 3. Is het B. en W.'bekend dat bij het inwerking brengen van den tweeden oven aan die fabriek op Maandag 5 November j.l. in strijd met art. 2 der verordening op de Arbeidsbeurs en met art. 4 der instructie voor den Directeur dezer instelling door dezen gemeente-ambtenaar pressie is uit geoefend op den vertegenwoordiger van ge noemde fabriek. 4. Zoo ja, is dit geschied in opdracht van het gemeentebestuur op grond van welke over weging dan. 5. Zoo neen, wat denken B. en W. als gehan- 'deld in strijd met de bedoeling neergelegd in art. 1 van meergenoemde verordening, tenopzichte van deze handelwijze t,e doen. 6. Wat is de reden dat dit vraagstuk van werkverruiming niet is besproken in de daarvoor door den Raad aangewezen Commissie voor werkloozénzorg. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris Molenaar, te Rotterdam. Afslag 16 Nov. Een hecht, sterk en goed doortimmerd, aan diep vaarwater gelegen, fabrieksgebouw, en daarbij behoorende grond te Schiedam aan den Buitenhavenweg no. 94, groot 5 aren, 65 centia ren. In veiling 10.200 verkocht voor 15.000. Jubilé. De bekende firma S. K. v.d. Berg bestaat dezer dagen 10 jaar. Ter gelegenheid van dit jubilé heeft zij een speciaal serie-merk sigaren laten aanmaken, wat nu in fraaie verpakkingen, reeds keurig uitgestald in haar etalage te bewonderen is. Om de kennismaking met dit nieuwe geurige merk te bevorderen en tevens om haar klanten in de feestvreugde te doen deelen heeft de firma voor hen mooie cadeaux beschikbaar gesteld en daarnaast nog een interessanten wedstrijd uit geschreven. Men zie voor bijzonderheden de annonce. Algemecnc Spaarbank voor den Middenstand. Maandelijksch overzich t. October. 1923. Aanlal kantoren 58 Aantal inlagen 2302 Ingelegd 337.791.88 Aantal terugbetalingen 1196 Terugbetaald 35'o.581.38 Minder ingelegd dan terugbetaald (achteruitgang) 12.789.50 Aantal boekjes in omloop 11767 Saldo tegoed 4.265.242.44 B ij het te 's-G raven h age a f- g n omen machinisten-examen slaagde voor diploma A., de heer L. Mols, alhier. Bij den gehouden Nat. Voor- drachten-Wedstrijd der Tooneel Vereeniging „St. Augustinus" te Pijnacker, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan behaalden onze stad- genooten de heer L. de Bruin den lsten prijs afd. komisch reciteeren, tevens den prijs beste uit beelding, bestaande uit groot zilveren lauwer krans en groot zilv. med. en de heer A. v. Geene iif de afd. dramatisch reciteeren met de voor dracht „het verhaal van den werkman" den 3d en prijs, een verg. zilv. med. INGEZONDEN. De Broodprijs. Waarde Redacteur. Als lid en afnemer van D.E.S. zou ik ook, wel eens gaarne willen weten wat „door eendracht sterker" wel wil zeggen; is dat in het algemeen Maar ik dacht, dat liet meer bedoeld zou zijn onder de leden niet waar. Aldus een Vereeniging meer op zich zeiven men moet eerlijk zijn en dan is de oprichting meer bedoeld om den ar beider of althans den leden goed en goedkoopcr brood te leveren. Wel is waar is het brood best en goed maar goedkoop toch zeker niet. Ik Voor mij zal echter wel opppassen te zeggen, dat het goedkooper kan zijn. Doch dat wil ik wel zeggen, dat het niet ge motiveerd is om de gemeente voor te houden een accountant te doen aanstellen, want dat is kosten op 't sterfhuis, 't Is wel goed bekeken, maar het is geen zaak van D.E.S. en m.i. moeten zij ook geen toevlucht zoeken bij het verkeerde adres, d.w.z. bij bakkerspatroons enz. D.E.S. moet meer zelfstandig zijn, d.w.z. aan de zijde van den arbeider, met welk doel ze ook is opgericht. Maar ik vraag mij af zou D.E.S. zich al te sterk gaan gevoelen. In hun schrijven be kennen zij reeds, dat er tijden zijn dat het brood wel goedkooper kon zijn, maar niet voor langen duur. Nu ja, de eeuwigheid is er ook niet aan verbonden. Als er maar rekening gehoud en wordt met den arbeider, wien thans de schroeven te vast worden aangedraaid. Ik wil zelfs ookV'e'- bekennen dat het thans in de Mij. een gekkcmans huishouden is, dus dat zal aan de bloemmarkt ook wel zoo zijn. Maar toch moet D.E.S. aon- toonen dat haar naam zeer juist is; is dat niet zoo geef het dan maar op. J. Th. v. Harmelen. Gemengd Nieuws. Onvoorzichtige jagers. Een vier tal jagers hielden een drijfjacht ten Noorden van Ermelo. Zij losten eenige schoten op den Rijksstraatweg, waardoor twee schooljongens eenige hagelkorrels in het gezicht kregeil, zoo dat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Een op wachtgeld gesteld on derofficier kwam juist met zijn vrouw en kind aangereden het kind zat bij de moeder achter op de fiets. Ook hun vlogen de hagelkorrels om de ooren. Het kindje werd geraakt. Een korrel was het in een oog gedrongen. Het kind is naar de kliniek te Amersfoort overgebracht én zal hoogstwaarschijnlijk het oogje moeten missen. O m k o o p i n g. Naar de Dordr. Ct. ver neemt, heeft een onderwijzer te Woudriehem, die zich gaarne benoemd zag te Kedichem, aan ge meenteraadsleden aldaar geld aangeboden om hem te stemmen. De zaak is gesteld in handen van den officier van justitie te Dordrecht wat betreft de leden van den gemeenteraad de onderwijzer zal zich eventueel voor de rechtbank te 's-Hertogeribosch te verantwoorden hebben. Bankbreuk. Eenige weken geleden vroeg E. H. te Oss faillissement aan. Er was geen ac tief meer. Bij een door de justitie ingesteld on derzoek bleek, dat de gefailleerde zijn geheelen voorraad lederfourmturen had verzonden aan een broer te Tiel, alles behoorlijk gefactueerd tot een gezamenlijk bedrag van 3000. Na dat alles uit zijn woning weg was, vroeg E. H. het faillissement aan. Aan de politie toonde hij een kwitantie van 3000, voor achterstallige kamerhuur, waarmee hij wou bewijzen, geen gelden aan zijn faillissement onttrokken te hebben. Na een scherp verhoor van de kostjuffrouw bleek, dat zij de kwitantie geteekend had, zonder het geld er voor te ontvangen. E. H. is thans voortvluchtig. Hij is in het poli tieblad gesignaleerd, en zijn aanhouding wordt verzocht wegens bedriegelijke bankbreuk. De lederfourmturen zijn te Tiel in beslag genomen. Uit de sigarenindiistrie, We gens slapte in het bedrijf is op een der grootste sigarenfabrieken, die van de firma Smit eii Ten. Hove te Kampen, de werktijd verkort tot 22 uur per week. Een s t r en ge winter! Op de Zuider zee wordt betrekkelijk veel haring gevangen; gewoonlijk vangt het seizoen in Maart aan. Uit deze omstandigheden voorspellen de Zui- derzeevisschers een strengen winter. In 1890 deed zich hetzelfde verschijnsel voor. Brand. In de gemeente Termunten is gister tengevolge van kortsluiting de boerderij van den heer C. van Goorn tot den grond afge brand. Een koe en een varken zijn in de vlammen omgekomen, en een gedeelte van den oogst ging verloren. De gestolen auto. Omtrent den te Groenlo gepleegden auto-diefstal vernemen wij dat door de politie nabij Dusseldorp een auto is aangehouden, waarvan de inzittenden de her komst niet konden opgeven. Vermoedelijk heeft met hier met den gestolen auto te doen, wat thans vastgesteld zal worden. Groote bezuiniging. Te Lichten voorde heeft de gemeenteraad do salarissen van de ambtenaren met meer dan 2000 verminderd met 10 pc.t. evenals van de wethouders met, ƒ100 en den gemeente-veearts met ƒ300. Verduistering. De heer J. Otten, zich noemende directeur der commanditaire bank- Vereeniging Otten en Co. te Sliedrecht, is in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van valscli heid in geschrifte en verduistering van gelden ten nadeele dier bankinstelling. Het onderzoek heeft geconstateerd, dat een belangrijk bedrag is verduisterd, terwijl het onderzoek nog lang niet geëindigd is. A a n g ehouden: Te Heemstede is aan gehouden de ex-directeur H. in 't V., van de coop, zuivelfabriek „Stad en Lande" Groningen, verdacht van verduistering ten nadeele dezer fabriek. Het accountantsonderzoek heeft uitgewezen dat, er met 1 Mei 1923 een tekort was van 500.000. -Nagegaan wordt, of dit tekort, even tueel nog grooter is. Logger gestrand. De Ncderlandsche logger „Do Hoop K.W. 11" is ten Noorden van Great Yarmouth (Eng.) gestrand. De bemanning werd gered. Plunderingen. Wederom zijn- in Du blin en zijn Voorsteden gewapende roovers en plunderaars opgetreden en-ook uil, andere deelen van den Ierschen vrijstaat komen berichten over buitengewoon brutale staaltjes. De strenge bepalingen van de nieuwe wet op de openbare Veiligheid schijnen dus zekere individuen niet af te schrikken en de overheid neemt thans bijzondere maatregelen. De politie te Dublin heeft „vliegende pa trouilles" ingesteld, welke dag en nacht ter beschikking staan. Zij beschikken over snelle automobielen, en kunnen op een telefonisch bericht binnen eenige minuten ter plaatse zijn. Ontploffingsramp. Naar' gemeld wordt is de plaats gehad hebbende ontploffing in he t fort Domnifza bij Boekarest toe te schrijven, aan de onvoorzichtigheid van een der arbeiders, bij het demonteeren van projectielen. Bij het ongeluk werden negen arbeiders ge dood. Vijf arbeiders worden vermist, terwijl een groot aantal werd gewond. Spoorwegongeluk. Op de spoorlijn CoesfeldKley (Westfalen) had gister een spoor wegongeluk plaats. Twee goederentreinen liepen in volle vaart op elkaar waardoor een aantal wagens werd verbrijzeld en vier personen om het leven kwa men. Brutale bandieten streek. In de nabijheid van Mutallah, in het Noorden van Palestina, is een auto, komende uit Syrië, tot staan gebracht door een troep in Engelsch uni form vermomde roovers, die z.g. uit naam der' overheid handelden. Zij doorzochten den auto, namen 15.000 Egyptische ponden in goud in beslag en be volen den inzittenden door te rijden naar Sa- red, waar zij van den clistricts-gouvcrneur het geld konden terugeisclien. De daders zijn ontkomen, en men heeft tot nu toe hun verblijfplaats niet kunnen oiitdekkcn' Venetië verlost. Het poëtische en karakteristieke beeld van Venetië, de romantisch ligging van de stad, welke als een verzameling van vele eilandjes geen enkele verbinding met liet vasteland heeft, wordt ernstig bedreigd. Reeds in de volgende maand zal deze bedreiging in een vandalistische daad voorden omgezet. Dan begint men n.L met den bouw van oen brug welke dit oord van gondels en kanalen zal ver binden met hef doodgewone vasteland, zoodat het dan zelfs mogelijk zal zijn per auto de dogensfad binnen te komen. In dezen tijd moet allés wijken voor het practische en de z.g. comraercieele en industrieele eischen. Reeds een eeuw lang is er van deze verbinding ge sproken en nog steeds hadden de tegenstanders van liet. plan,de ariisten en zij die gevoel hebben Voor het werkelijke schoone en de romantiek, stand weten te houden. Thans is echter de ge nadeslag gevallen, en ging de geeeenteraad over tot het nemen van een besluit, dat. niet alleen in. Italië, doch over de geheele wereld groote ver ontwaardiging werk!, bij allen, die de charmes van deze eilandenstad bewonderen. De brug zal zeer breed worden en 2 mijlen lang, terwijl de kosten worden geraamd op een kleine 4 millioen gulden. Binnen 3 jaar moet zij gereed zijn, zoodat einde 1926 de pittoreske gondels hebben afgedaan. De werkloosheid in Eu r o p a. Het I.V.V. heeft een rapport opgesteld over den economischen toestand in de verschillende Europeesche landen. Daaruit blijkt, dat in bijna alle die landen de werkloosheid aan het verminderen is. De ergste uitzondering op dien regel vormt Duitschland. De getallen zijn als volgt. België (groote industrieele opleving) 12.368 werkloozcn. F r a n k r ij k (buitengewone bevredigende economische/Toestand) 1.361 werkloozen. N ederla n d (weinig verandering op de arbeidsmarkt) 80.222 werkloozen, die arbeiders inbegrepen, die van tijd tot tijd werk hebben. Italië (steeds afnemende werkloosheid 213.590 werkloozen. Polen (niet inbegrepen het vroegere Prui sische gebied en Oost-Galicië) 87.000 werkloozen, Denemarken 20.724 werkloozen. Noorwegen: 12.840 werkloozen. Zweden: 11.009 werkloozen. Zwitserland (smds eenige maanden lang zaam afnemende werkloosheid) 22.840 werkloo zen. T j s e c h o - S 1 o w a k ij e 300.000 werk loozen. Oostenrijk (regelmatig afnemende werk loosheid) 77-923 werkloozen. Rusland (werkloosheid vooral onder ge meentearbeiders, arbeiders in de kleeding-in dustrie en niet-vakarbciders). Aantal werkloo zen in 52 steden 443.000. Duitschland (in alle takken van indus trie steeds slechter wordende toestand) 660.788 werkloozen. Voor het gqhcele vasteland van Europa 1.961.697 werkloozen. In proot-Brittannië wa ren er in October nog 1.249.500. Gemeenteraad. Vergadering van den RaacI der Gemeente Schiedam, op Vrijdag 16 November 's nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 25 leden. Afwezig de heeren Mr. v. Velzen en Slaven burg. De Raad gaat eerst eenigen tijd in comité bij een. De notulen van de vergadering van 4 en 28 September worden Vastgesteld, die van 14 Octo ber aangehouden. Mededeelingen. De voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged, Staten Van eenige raads besluiten en o.m. van een schrijven van den Min. v. Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin wordt bericht dat aan het Verzoek om voor deze ge meente te verklaren dat het tegenwoordige huurpeil der woningen waarop de IPhurcommis- siewet van toepassing is, een afwijkende regeling Vordert, zoodat zonder inmenging van de Huur- commissie de huren niet zullen mogen worden verhoogd met meer dan 40 30 boven de huren geldende op of laatstelijk voor 1 Janu ari 19161918 niet kan worden voldaan. Kennisgeving. Ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven ter voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over het dienst jaar 1922. In handen van de Commissie tof onderzoek der rekeningen. Idem schrijven waarbij wordt aangebodelf de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1924. Deze wordt gesteld in handen van de afdeelin- gen tot onderzoek. Na eenige discussie wordt besloten Woensdag 28 Nov. dit onderzoek te houden. Idem voorstel om aan mej. J. Uri, leerares en den heer Dr. J. Bauwens, leeraar aan het Gym nasium, Overeenkomstig beider verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag te Verleen en. De heer Scheffèrs informeert, of Mej. Uri tegen 8 Jan. ontslag heeft aangevraagd, wat weth. de Bruin toegeeft, maar de inspecteur van het M.O. adviseerde tegen 1 Jan. Hier kan de meerderheid van den raad zich echter niet mee vereenigen en besluit met 15 tegen 10 st. het ontslag met 8 Jan.te doen ingaan. Tegen stemmen de heeren Scheffers, L. v. Pelt, v.d. Most, Swartjes, v. Dorp, Brounts, v.d. Valk, v.d. Schalk, Ingeise, Evers. Den heer Bauwens wordt met 1 Jan. ontslag verleend. Idem voorstel tot aanwijzing van den gemeen te-accountant en den Dir. van den Woning- dienst, als commissarissen van de Arbeiders- won ingbouwvereeniging „Schiedam Vooruit." Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om aan mej. R. Nieuwenhuys eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan School All, met ingang van een nader te bepalen datum. Hiertoe wordt besloten. Idem schrijven waarbij ter vaststelling wordt aangeboden de bouwrekening van de voor de BouwVereeniging „Eendracht" aan de Huys- manstraat gebouwde 27 woningen. In handeh van de Commissie tot onderzoek der rekeningen. Idem Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de R. K. Vereeniging„De kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen, om haar voor 1924 en volgende jaren een subsidie te ver leenen van 25. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Idem een voorstel tot het verleenen van een crediet Van 1060 op den gewonen dienst voor de afwerking van de verbouwing aan het Raadhuis en van 2500.op den kapitaaldienst voor de verbetering van de afdceling Alg. Zaken der gemeente-secretarie. Dezd posten komen op de begrooting 1924. Idem voorstel ter goedkeuring van de begroe ting 1923'24 van de bouwvereeniging „Een dracht." 1 Wordt op voorstel van den heer Evers aan gehouden. Idem advies op het, verzoek van de vereeniging „Schuttevaer" om openingstijden van den vaar weg door deze gemeente te stellen van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. Met de Commissie voor de Financiën en den Havenmeester zijn B. en W. van oordeel, dat een verandering van de thans bestaande rege ling met betrekking lot de openstelling van den Vaarweg niet noodzakelijk is en dit te eerder niet, met lief oog op de aanzienlijke lioogere kosten Overeenkomstig het. advies wordt afwijzend op hot verzoek beschikt. Idem voorstel tot bekrachtiging van den aan koop van de huizen en erven aan dgn Rotterdam- schen dijk no. 184 en 186 voor de som van 3800.in totaal. Deze aankoop geschiedt om het beziL der gemeente Ier plaalse Ie eomple- teeren. Hiertoe wordt besloten. De heer Kavelaars vraagt, of de gemeente voordeel vap dezen koop heeft, wat weth. Hout man bevestigt. De heer Scheffers dringt er nog eens op aan om alle stukken, die in den raad komen, eerst ter visie te leggen, 't Overkomt hem telkens, dat dat niet gebeurt. Zitting duurt voort). Laatste Berichten. De Kabinetscrisis. Uit Pen Haag vernemen we H. M. de Koningin beeft Mr. D. A. P. N. Koo ien, voorzitter der Tweede Kamer, opdracht (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) SUF" Van ingezonden stukken ook al worden ze iet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2