DMGBLMB VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ^FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 19 November 1923. No. 13798. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon In teieomm anaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsatiüai 15 regals 1.75 J elke regel daarboven 35 cent, 3 maat plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededselingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een liand, voet of oog duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door f 20Ö bij dood f 100 bij verlies van een de Holl.Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. KUN Dl ITSIHE NOTA AAN FRANKRIJK. De rijksrcgcering heeft de Fransche regeering c-en nota doen toekomen, waarin zij protesteert tegen den steun, dien de bezettingsoverheid aan de separatisten verleent. De nota voert ten be wijze daarvan aan, dat de separatisten onder toezien van de Fransche troepen gewapende benden vormen, die in de Fransche zone een waar schrikbewind uitoefenen en zich aan plundering en gevangengncmingcn te buitengaan. Zoo is een toestand van rechteloosheid en anarchie ont slaan, ondanks de verklaring van de Fransche regeering dat haar troepen de orde handhaven en ofschoon de overeenkomst omtrent het Rijn land don militairen bevelhebber het recht van handhaving der orde verleent, ingeval de burger lijke politie daartoe niet bij machte is. DE SEPARATISTEN. De gevechten in het Zevengebergte tusschen separatisten en anti-separatisten duren voort. Er zijn reeds acht dooden en zestig gewonden. Up verzoek van den gedelegeerde der hooge commissie is er een compagnie Franschen heen gezonden ten einde de strijdenden te ontwapenen. Duizend separatisten hebben zich zonder tegen stand laten ontwapenen. Hun bestrijders heb ben in de bossehen de wijk genomen, waarin zij thans door patrouilles worden opgespoord. DUITSCHLAND EN HET BEZETTE GEBIED Er heeft een bespreking plaats gehad van de minister-presidenten der hij het bezette gebied rechtstreeks geïnteresseerde staten, Pruisen, Oldenburg, Baden en Hessen, en de rijksregee- ring, In aansluiting daarop heeft de commissie van vijftien uit het bezette gebied met de rijks- regeering beraadslaagd. De Lokalanzeiger meent te weten, dat waarschijnlijk vandaag nog ge wichtige besluiten in zake de Rijnlandsehe kwestie zullen worden genomen De technische besprekingen tusschen de Fransch-Belgische spoorwegregie en de vertegen woordigers der Duit.schc spoorwegen, met het oog op de hervatting van het verkeer, zijn be gonnen. FRANKRIJK. Zaterdag heeft de eeuwig-dineerende Poincaré opnieuw het woord gevoerd aan een maaltijd. Hij hield een rede voor het republikeinséfie comité van handel, nijverheid en landbouw. De Fransche premier benutte deze gelegen heid om te wijzen op de gunstige positie, waarin Frankrijk verkeert. Het oefent thans toezicht uit op het voornaamste mijngebied en de groote wapenfabrieken van zijn vrocgeren vijand, die op het, oogenblik ten prooi is aan de nationalisti sche hartstochten en het heimelijke voornemen koestert, revanche te nemen. Voorts verklaarde Poincaré, dat het uur tot het doen van concessies voorbij is. Het redes- verdrag zal goedschiks of kwaadschiks worden uitgevoerd. Duitschland den tijd en de gelegen heid laten, een nieuwen aanval voor te bereiden, zou een misdaad zijn ten opzichte van hef nage slacht, die wij niet zullen begaan. IN HET ROERGEBIED. Zaterdag hebben te Dusseldorp botsingen plaats gevonden tusschen wcrkloozcn en politie. Er zijn talrijke gewonden. Het verkeer is thans tusschen negen uur 's avonds en vijf uur 's mor gens verboden. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Zij wees nadrukkelijk op het voorrecht van hare koninklijke afkomst en zij kon niet aannemen, 'lat men de eeuwige glorie slechts kan verkrijgen d°or het minachten van alles wat het huidig 'even ons kan bezorgen. Zij trachtte haar mis dagen te rechtvaardigen en de eisch vergiffenis 'c schenken aan hen, die haar kwaad gedaan ''adden, ontstak haar opnieuw in woede tegen ^arcus-Lelius en diens dochter. In hare oploo- Pendheid wees zij op de vernedering, welke deze laar deden ondergaan zij uitte het vurig ver engen van zich op hare dwingelanden en op Sansch het Romeinsche volk te wreken en onder lel uiten van verwenschingen, die hare zacht aardige vriendin bedroefden en onthutsten, riep z'i dc gramschap der goden van haar vaderland °P hen af., Uitgeput door de hevigheid harer aandoening en door de zwakheid, die uit het al ugroote bloedverlies voortkwam, viel zij op- r'ieuw in bezwijming. .bedroefd, maar niet verwonderd over den Ultslag barer eerste poging om de hoogmoedige 1,1 oploopehde Alda in het christen geloof te °iiderrichten, ging Suzanna op zoek naar hulp Een bende van duizenden manifestanten trachtte de werkplaatsen van de Kruppfahriek te Essen binnen te dringen. Er werd met hand granaten geworpen. Op de blauwe politie wer den talrijke schoten gelost. Er zijn verscheidene dooden en talrijke gewonden. Evenals te Essen is het ook te Dorl.muncl tot een hotsing gekomen tusschen communisti sche demonstranten en de politie. Aan de zijde der betoogers werden 7 personen, aan die der politie 3 zwaar gewond. Des avonds kon de rust in de stad hersteld worden. ENGELAND. Een aanval op Poincaré. Zaterdag was het een merkwaardige dag van de verkiezingscampagne, daar Lloyd George Churchill, Amery en Sir John Simon in vergade ringen het woord hebben gevoerd. Sedert de liberale herecniging hield Lloyd George zijn eerste openbare rede te Nort hampton, waar hij geestdriftig werd ontvangen Sprekende over de rede van Poincaré en met name over de kwestie der Entente, zeide Lloyd George dat Poincaré de arme Entente-baby een „week-end hath" in zwavelzuur had gegeven ten einde haar rein en monter te houden. Hoe kan het arme wicht groeien onder zulk een behan deling Groot-Brittannië zoo vervolgde de oud premier is thaps geminacht in den raad van Europcesche Staten. De Brifcsche voorstellen werden verworpen cn er gebeurde niets. Groot,- Brittannië telde niet mee. Het was de moeite niet waard Groot-Brittannië te raadplegen Dit is vernederend en omdat de tegenwoordige regeering een chaos veroorzaakte, tracht zij nu de aandacht van het volk af te leiden. In Amerika wordt aan de houding van En- gelang' eenvoudig deze uitlegging gegeven, dat het bevreesd is voor de Fransche vliegtuigen. Doch ons onverschrokken volk vreest niets en niemand, het heeft slechts de vrees voor God in de harten. TURKIJE. De Turksche zaakgelastigde te Bern heeft aan der Volkenbond een protest overhandigd van den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken tegen de schending door Griekenland van de clausules van het Grieksch-Turksch verdrag inzake de uitwisseling van de bevolking en in welke nota gewezen wordt op de gevaren, die deze schending kan hebben voor dc rust in het nabije Oosten. De zaakgelastigde verzocht den secretaris van den Volkenhond deze nota zoo spoedig mogelijk aan den Volkenbondsraad te overhandigen en ingevolge dit verzoek heeft de secretaris haar onmiddellijk aan de leden van den Raad en alle andere leden van den Volkenbond toege zonden. ALLERLEI. In goed ingelichte kringen wordt verklaard dat de Britsche regeering bereid' is, bij Duitsch- land een protest in te dienen betreffende den terugkeer van den exkroonprins en het ver zet tegen de hervatting van de geallieerde mi litaire controle op de Duitsche bewapening en de munitiefabricage. Evenwel is Groot-Brit- lannië niet bereid aan die protestnota clausules toe te voegen, waarin Duitschland met verdere sancties wordt bercigd ingeval het aan de cischen niet onmiddellijk voldoet. om het ongelukkig meisje naar hare ellendige legerstede te drageii. Zij koesterde de zoete hoop, zoodra de ziekte en de droefheid het oploo pend en bruischenü karakter van Alda zouden getemperd hebben, het zoo plots afgebroken onderhoud met goeden uiLslag voort te zetten, daar zij ondervonden had, dat Alda nog te wei nig aan het ongeluk gewoon was om de stem der rede te aanhooren, of zelfs om vertroosting te aanvaarden, onder welken vorm of uit welken bron zij haar ook aangeboden werd. III. Een lichtstraal. Een hevige koorts was het gevolg van de ontroeringen en folteringen, welke zij d:en dag doorstaan had en verscheidene weken lang verkeerde de ongelukkige Alda in gevaar van sterven. Was Alda van vaderland en familie gescheiden, toch mocht zij zich in haar zorgwekkend en toe stand niet als verlaten aanschouwen dc zachte en liefderijl- e Suzanna waakte aan hare sponde en verpleegde haar met teederheia en medelij den. Daarbij eischle de dweepzieke Lelia nog ten strengste, dat het offervaardige meisje dage lijks het haar opgelegde werk verrichUe, en noch de vermoeienis, die ten gevolge van het onafge broken waken Suzanna's krachten sloopte, kon den de hardvochtige meesteres tot toegevend- Dr. Wirth de gewezen rijkskanselit ris ern stig ziek. Zaterdag heeft hij do heilige sacra menten der stervenden ontvangen. Gister was dc toestand van Wirth, die aan een hartziek te lijdt, iets minder onrustwekkend. Gister hebben te Keulen nieuwe onder handelingen plaats gehad voor de oprich ting van een nieuwe circulatiebank voor liet Rijnland, Tirard was hierbij vertegenwoordigd. Hagen, de opsteller van het ontwerp, is 's avonds naar Berlijn vertrokken. Dc onderhandelingen tusschen generaal De Metz én de vertegenwoordigers van Handel en industrie uit de Palts hebben geleid tot de op richting van een valutabank voor de Palts, die waardevast noodgeld voor dit gebied zal uit geven, totdat het valuta-vraagstuk voor het bezette gebied definitief geregeld zal zijn. Men verwacht, dat de nieuwe bank haar taak in drie maanden vervuld zal hebben. Bij een decreet van generaal Degoutte is aan de leiders of éigenaars van bedrijven in het Roergebied, welke meer dan 500 arbeiders in dienst hebben, ontzegd, hun personeel geheel of gedeeltelijk te ontslaan, op straffe van ge vangenisstraf en hoeten. Uit Lausanne. Daar noch de civiele partij, noch het Openbaar Ministerie zich tegen de vrijspraak van Conradi hebben verzet of appél hebben aangeteekend, is Conradi reeds gister morgen in vrijheid gesteld. Poloenin blijft echter voorloopig nog in hechtenis. Binnenland. Een extra-parlementair kabinet De Haagsche correspondent van de „Stan daard" meldt, dat Mr. Kooien hier cn daar personen schijnt te polsen over dc mogelijkheid der vorming van een extra-parlementair kabinet, dat dan als voornaamste taak zou hebben de oplossing van het bezuinigingsvraagstuk. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gcd. Staten van Zuid-Holland stellen dc Prov. r Staten voor eenigc wijzigingen aan te brengen in het Provinciaal Werkliedenreglement. Ged. Staten vragen machtiging, aan de onder neemster van een'autobusdienst tusschen Schie dam en Delft, welke bezwaren maakt tegen tollen te Overschie te antwoorden, dat er geen termen bestaan voor het toekennen van een subsidie van wege dc provincie in de kosten van dezen autobusdienst, Zij voegen hieraan toe dat wat den aan de gemeente Rotterdam toebehoorenden tol betreft deze gemeente zeker de opheffing zeer wenschelijk acht dat zij daarvoor echter mede werking en steun venvacht van hét rijk, de provincieZuid-Holland en de gemeente-Ovcrschie en zich juist dezer dagen daartoe tot den minister van waterstaat, B. enW. van Overschie en Ged. Staten heeft gewend. Een onderzoek dienaan gaande zal door Ged. Staten worden ingesteld. Wat het subsidie voor de baggerwerken in de haven van Maassluis betreft, stellen Ged. Staten voor, de regeling van de laatste jaren te conti- rueeren voor 1924 en 1925, op den grondslag van de nieuwe raming over 1924, waardoor het subsidie zou bestaan in de helft van hetgeen hét baggeren ineer zal kosten dan 12.000 per jaar, tot een maximum van 6000 en met een mini mum van 3000 's jaars. Eindelijk stellen Ged. Staten voor ten behoeve van de oevervoorziening langs de Hollewatering onder de gemeente Monster aan die Gemeente onder verschillende voorwaarden een subsidie beid aansporen. Te midden der beleedigingcn en kastijdingen verloor Suzanna niets van hare zachtmoedigheid. Zij verkoos liever zelve gestraft te worden, dan de arme Alda zonder verpleging te laten en niettegenstaande haar geduld vaak op de proef werd gesteld, liet zij zich niet overwinnen door de koortsachtige opvliegendheid der zieke die meermalen hare offervaardigheid en zelfver loochening met de onbillijkste verwijten beloon de. Wel is waar leed Suzanna's gezondheid door het aanhoudend waken maar hare zachtaardig heid verminderde er niet om, en al de beproevin gen, die Lelia's' nukken en liet ongeduld der zieke haar dag aan dag berokkenden, kwam zij te boven. Alda bleef op den duur niet ongevoelig voor de verknochtheid, die de onbaatzuchtige ver pleegster haar bewees. Zij begon te overdenken, dat Suzanne, een vreemdelinge, als een teedere zuster over haar waakte, hare onredelijkste wenschen trachtte te voldoen en haar met i.roos' - woorden opbeurde cn vaak had zij een diepen slaap veinzend haar in sLilte zien weenen omdat haar aanhoudend zorgen de gewenschte beter schap niet bespoedigde. Langzamerhand werd Suzanna zoo door de zieke Bretonsche bemind, dat deze haar geliefde moeder in haar scheen terug te vinden meer nog, geen enkel familie lid had haar zoo nauw aan het hart gelegen als deze zachtmoedige medeslavin en geen grooter te vcrleenen van 1/4 gedeelte der kosten tot een maximum van f 5000. Dc zweep van Troelstra. Voor hen, die mochten meen en, dat dc stem tegen de Vlootwet, die ook de Vrijbeidsbonders in de Kamer hebben uitgebracht in overeen stemming is met den algemeenen geest van dc liberalen in ons land, is de volgende ontnuchtering wel eens goed. In „De Vrijheid", liet orgaan van den Vrijheidsbond, is een inzender aan het woord die aldus uitpakt tegen de Kamerfractie De houding van de Vrijheidsbond-afgevaar digden is m.i. zóó zonder eenige ruggegraat, dat men ditmaal zonder twijfel van een bukken voor de zweep van Troelstra kan spreken Ik geloof, dat de houding van de vrijzinnige afgevaardigden den Vrijheidsbond veel kwaad zal doen, en velen met mij deze partij, die, zoo wel de landsverdediging als de bezuinigingsbe- loften aan hare laars lapt, en hij de eerste de beste gelegenheid weer achter Troelstra cn de zijnen aanmarchcert, den rug zal toekeeren. Roven wet cn recht Het „Volk" is zoo ongeveer het eenige Hol- landsche blad, dat de houding der regeering tegenover den ex-kroonprins misprijst en het besteedt er ongeveer U/j kolom aan. Het heelc verwijt komt er eigenlijk op neer, dat de Regeering aan de wet hield. In de „Volkskr." zien we nu dat geschrijf als volgt onder handen genomen „Elk Nederlander gaat er groot op, dat zijn regeering eenvoudig haar plicht doet, niet zwicht voor den aandrong van buitenlandsche groote mogendheden, maar consequent volhardt in de houding, die haar in en na den oorlog eenigen eerbied in de wereld heeft be zorgd. Elk Nederlander beseft, hoe de houding van zijn regeering overal m de andere kleine lan den zal worden gewaardeerd als een uiting van de moedige rustigheid, die het schild der kleinen cn zwakken is. Voor 't „Volk" alleen is onze regecring niet handig, niet inschikkelijk, niet plooibaar", niet hang genoeg. Maar het toppunt is toch wel, dat het „Volk" de vraag latende rusten, of de reeering krach- v tens de Nederlandsche wet en het internationale recht gerechtigd was, den kroonprins het ver trek te beletten, schrijft, dat er hoogere na tionale en internationale belangen kunnen zijn, „die boven wet en recht gaan". Dit zegt het Volk. Belangen boven wet er recht. Onrecht kan dus het hoogste zijn, onrecht een richtsnoer voor onze daden. Indien dit in de internationale politiek ware toegelaten, waarom zou dit niet ook op ander terrein mogen Laten we, ook om dit geval, dankbaar zijn, dat we geen ministerie-Troelstra hebben. Dit zou niet hebben gevraagd wat zegt de Nederlandsche wet, wat het internationaal recht, maar tegen de gezanten der groote mo gendheden hebben gezegd hoe willen de hceren het hebben Wij hebben eenig vermoeden, dat buitenland sche en ook wel hinnenlandschc geestverwanten van het „Volk" zich over een dergelijke houding zouden hebben geschaamd. Wcthouderspcnsiocncn. De gemeenteraad van Zaandam heeft aan- ongoluk kon haar voortaan treffen, dan het moe ten ontberen van haar gezelschap. Doch in vele omstandigheden eigenzinnig en altijd onredelijk, wanneer stipte bevelen Suzanna elders riepen, snauwde Alda haar op bitteren toon toe, dat zij altijd alleen moest blijven, dat zij niet verzorgd werd enz. Op een middag, dat Suzanna meer dan naar gewoonte haar aandacht scheen te vestigen op een handwerk waar zij in de kamer harer zieke vriendin aan werkzaam was, beet Alda, die altijd een geheime ontevredenheid gevoelde als Suzan na's oogen niet gansch op haar gevestigd waren, haar bits toe Werp dat vervelend werk in den hoek ge zijl. al veel te lang er mee bezig Kom hier hij me zitten Hebt ge iets bijzonders vannoode, Alda vroeg Suzanna, zonder de oogen op te slaan. Ja, ik wil, dat ge bij mij komt zitten dat ge mijne hand in de uwe neemt en dat ge beproeft mij in slaap te zingen met een uwer schoone Hebreeuwsehe liederen. Suzanna schudde het hoofd. Op het oogen blik is mij dit ongemogelijk, Alda, zei ze ik heb tijdens uwe ziekte al zoo dikwijls mijn werk verzuimd, dat Lelia er door verbitterd is. Zij heeft mij bevolen dit, werk voor het invallen van den nacht af te maken, hetgeen haast onmogelijk is, al werkte ik zonder een enkel oogenblikje te verliezen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1