h Dapai van DAGBLAD IfOOR SCHIEDAM EN M\w FEU I 46ste Jaargang. Woensdag 21 November 1923. Ne. 13800. fiuieaa KOEH ATB KT 4 Telefoon fetcmnugnsaal 18. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels f 1.73 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medtdaelingsn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ignatius Van Loyola, stichter van de Sociëteit van Jezus (de jesuieten-orde). Het publiek had blijkbaar heel wat anders verwacht, want toen spreker doorging met waardeering over de Jesuieten te spreken, werd hij door de vergadering verhinderd zijn rede uit te spreken. Hij werd tijdens zijn toespraak uitge scholden voor Jesuiet, Roomsche paap, enz. Velen verlieten de zaal, anderen gingen door met heftig int rrumpeeren. Toen de heer Poot tien minuten gesproken had, was hij door het getier genoodzaakt met spreken te eindigen. Hij wachtte eenige oogenblikken, totdat het getier bedaard was, waarbij de ongeveer 250 aanwezigen werden verzocht zich behoorlijk te gedragen en den spreker te laten uitspreken. Het baatte echter niets, want na eenigen tijd, toen hij zich weer eenigermate waardeerend over Ig natius en de Jesuieten-orde uitliet, begon het schelden opnieuw. De heer Poot verklaarde toen van het woord af te zien, daarbij constateerend, dat in een protestantsche vergadering het vrije woord niet gèduld werd, wanneer ook de goede zijde van het Katholicisme werd belicht en hij daarom zijn lezing niet zou vervolgen. Hij betreurde het, dat in de Ver. Protestantsch Nederland geen sympathiek woord ten opzichte van Rome werd geduld, maar nog meer, dat de hoofden der protestanten door eeri antipapisti sche hetze zoozeer waren verhit, dat alle waar deering van Rome wordt veroordeeld. Zoo ziet men, dat, als het tegen Rorrie gaat, de Vrijheid van gedachte bij Vele protestanten Veel te wenschen over laat en dat zij in hun klein zieligheid en haat hun princiep van „Vrij onder zoek" gewoonweg verloochenen. Door dien haat en het vooroardceld verblind' zouden zij zich nog eerder aansluiten bij de Russische sovjets dan dat zij zich in den schoot der katholieke Kerk zouden laten opnemen. De man met twee aange zichten. Bij de behandeling der vlootwet heeft Mr. Troelstra weer dikwijls van zich doen spreken 8 Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Hij was natuurlijk in de oppositie en heeft zich duchtig geweerd. Wie of die sociale beroemdheid toch eigenlijk is Ik kan die vraag volkomen billijken vooral voor on ingewijd en in de politiek daar die socialistische voorvechter nog al eens naar twee kanten hinkt. Weet dan, dat Mr. Troelstra de man is, die in 1913 na het aanbod van Dr. Bos in het eerste' begin de minister-portefeuilles voor de sociaal democraten verwierp. Mr. Troclstra dat is de man die in 1913 enkele weken daarna met warmte voor aanneming pleitte. Mr. Troelstra, dat, is de man, die in hetzelfde jaar 1913 enkele weken later, toen het congres de portefeuilles afwees, weer erkende-: het is toch maar beter zoo. Mr. Troelstra, dat is de man, die in het voor jaar van 1918 alles in gereedheid bracht om zich den ministerrok te laten aanmeten. Mr. Troelstra, dat is de man, die in het najaar van 1918 greep naar de macht en de dictatuur Van het proletariaat wilde uil.roepep. Mr. Troelstra, dat is de'man, die enkele dagen na de mislukte revolutie in November 1918 er kende zich „vergist" te hebben. Mr. Troelstra, dat is de man, die bij het be- grootingsdebat in 1918 verklaarde, dat het tafellaken tusschen hem en de burgelijke partijen onherroepelijk was doorgesneden. Mr. Troclstra, dat is de man, die zich nu weer als bewindsman aanbeveelde en ten slotte zich weer stilletjes terugtrekt.. Mr. Troelstra, dat is dus de man met de twee aangezichten. 't Kan v* r keer en. Als onze koningin ergens in 't openbaar ver schijnt, 't zij bij feestelijke gelegenheden, 't zij bij plechtigheden, zooals bij de opening der Ka mers, dan nemen de Sociaal-Democraten de vlucht. Ook van de uiterlijke praal der oranje-gezinde bourgeoisie moeten zij niets hebben. Zoo spotten zij nog bij de laatste Koning inn efeesten met de „hooge doppen" en met het „Oranjegebler". Maar wanneer de Koningin een der hunnen uit- noodigt ter bespreking van eventueele minister posten, dan verloochenen zij heel hun socialistisch gedoe. Zoo lazen wij in de bladen het volgende Mr. Troelstra kwam te Apeldoorn om door H. M. de Koningin gehoord te worden, in ver band met de regeeringscrisis. Er was Veel be langstelling. Namens de afdeeling der S.D.A.P. bood mevrouw K. van Trigt-Van de Veen hem een bouquet oranje(I)-dahlia's aan, versierd met een rood lint. Een. muziekkorps speelde de Internationale. De heer Troelstra droeg den hoogen hoed. Dat doet vreemd aan Mr. Troelstra den hoogen hoed op en een bouquet Oranjedahlia's in de hand naar de Koningin, 't Kan verkeeren W. Buitenlandseh Nieuws. DE GEZANTENRAAD. Gisterochtend werd te Parijs officieel beves tigd, dat de Duitsche regeering op 18 November jl. op den Quai d'Orsay een mededeeling be treffende den ex-lcroonprins heeft laten over handigen. Hierin wordt er aan herinnerd, dat de ex-kroonprins en ex-erfgenaam van de Duitsche kroon, krachtens een acte, op 17 November 1918 gepasseerd, zonder eenig voorbehoud van a'le rechten op den Duitschen troon heeft afgezien, een hartzwakte grbp, d;e zoo- om v;er uur m Gratis-Ongevallenverzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een wftawiMiaii^iiiLn ^1 ihimfiwnui«ini«n iwwmmi niï'^ i imiMJniWMinfifiiifi^m"ini^i^um^-<nnii* '^C^^e(^am De vrijheid van gedachten in de Protestantsche kerk. De lezer herinnert zich ongetwijfeld de klein zieligheid van de lTaagsche kerl enraad, toen zij' weigerde het Drie Koningenraam, door onzen grooten kunstenaar Toorop ontworpen, te aan vaarden, omdat hef te roomsch was. Eenzelfde staaltje van liefde voor het ware, heilige en eerbiedwaardige in de katholieke kerk bij onze protestante broeders speelde zich dezer dagen te Rotterdam af. Daar werd door „Protestantsch Nederland" (een vereeniging van protestanten) een vergadering belegd, waarop de heer Poot als spreker zou optreden. Over Rome en ^roomsche praktijken zou 't gaan en speciaal over het Jesuitisme. Wij ver onderstellen, dat de heer Poot, toen hij over de Jesuieten moest spreken, best aan het stu- deeren is gegaan en toen ontdekt heeft, dat die Jesuieten toch eigenlijk niet van die vreeselij- ke en gevaarlijke menschen zijn als waarvoor zij in sommige protestante Kringenworden gehouden. Tenminste de vergadering had het volgende verloop, naar aan de „Res." wordt geschreven Gisteravond 6 November is in „Geloof en .Vrij heid" een vergadering gehouden voor de Ver. Protestantsch Nederland, waar de heer J. Poot uit 's-Gravenhage als spreker zou optreden. De spreker, die blijkbrfar sympathiek gestemd was voor het Roomsch-Katholicisme, behandelde zoowel wat Pruisen als wat het Duitsche Rijk betreft. Deze verklaring is onafhankelijk van die welke de ex-keizer van zijn kant heeft afgelegd. In dezelfde mededeeling wordt er op gewezen, dat de Duitsche regeering den terugkeer van den ex-keizer niet zou toestaan. Trouwens laatstge noemde heeft, geenerlei verzoek in dezen geest, gedaan. De zitting van den Raad van ambassadeurs, vastgesteld op gistermiddag 5 uur, is verdaagd, omdat de Britsche gezant nog geen instructies van zijn regeering had ontvangen. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Voor de zitting van den Rijksdag van gister was eerst nog vergaderd door de verschillende fracties en door het seniorenconvent. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de sociaal-democraten een motie van wantrou wen zullen indienen en wel een, waarin nader wordt uiteengezet waarom de partij de regeering haar vertrouwen niet kan schenken. Bij den aanvang van den Rijksdag werd on middellijk medegedeeld, dat, ingeval de regee ring in de minderheid zou blijven, Stresemann van den rijkspresident machtiging heeft ver kregen den Rijksdag te ontbinden deze mede deeling is echter nog niet be^stigd. De rijks- I kanselier is echter besloten, voor het geval dat zoowel de Duitsch-nationalen en de communis ten als de sociaal-democraten een gemotiveerde motie van wantrouwen indienen, zoodat elke partij slechts voor haar eigen voorstel kan stem men, waarbij dan al deze voorstellen een absolute minderheid zouden krijgen, na een zoo indirect votum van wantrouwen af te treden. In het algemeen is nog geen meening gevormd over den waarschijnlijkcn uitslag van de regee ringscrisis. De Rijksdag was echter niet lang bijeen, want toen de Rijkskanselier het woord wilde nemen, ontstond een communistisch kabaal, dat schor sing veroorzaakte. De communist Koehner vroeg het woord om een motie van orde in te dienen. Toen president Loeber dit weigerde, riep hij „Ik protesteer er tegen, dat. hier in deze zaal geheime politie aanwezig is Toen daarop de president den Rijkskanselier toch het woord wilde geven, maakte de commu nist Remmele zulk een lawaai, dat Stresemann niet. kon spreken. De president eischte daarop, dat Remmele de zaal zou verlaten en toen deze weigerde hieraan gehoor te geven, schorste de president de zitting voor één uur. Om even over vijven werd de zitting heropend en deelde de voorzitter mede, dat hij reeds ge- ruimen tijd geleden geheime politie in de zaal had toegelaten, In verband met de vele dreigbrieven, die verschillende leden der regecring en van den Rijksdag hadden ontvangen. Toen Remmele ook toen nog weigerde de zaal te verlaten, verdaagde de president de zitting tot Donderdagmiddag zes uur. RIJKSBANKPRESIDENT HAVENSTEIN. f De president der Duhsche Rijksbank, dr. Havenstem, >s op 66-jargen leeftijd plotselmg overleden. Havenstem :s een'gen tijd geleden ernsDg z:ek geweest aan de gr'ep. Van zijn verlof voor herstel moest hij echter om belangrijke aangelegenheden naar Berlijn terugkeeren. Hij gevoelde z;ch evenwel zoover hersteld, dat hij nog Maandagavond een conferentie kon bijwo nen met de dhecteuren van de Rijksbank Ondankbare Ofa 1 kreet Suzanna heb ik tijdens uwe ziekte ook niet aan uwe legerstede gewaakt, toen ge, nog vreemdelinge en verlaten tusschen uwe vijanden, den zwaren last en de ellende der slavernij niet kondt verdragen 't Was, omdat ik toen het geluk nog niet be sefte, dat mij te wachten stond in den dienst eener meesteres, die voor hare slavinnen is Wat de zon is voor de bloemen des velds een hron van goedheid en toegevendheid, de uit deelster van milde weldaden Zoo sprak Zofa maar die bedriegelijke vlei erij miste haar uitwerksel zij riep geen lachje Op de rozige lippen der jeugdige Romeinsche Deze begreep dat een onverdiende lófbetuiging vaak dieper het hart doorvlijmt dan het pittigst oordeel en beseffend dat zij deze overdreven^ vleierijen in het geheel niet verdiende, keerde zij Zofa den rug toe, na haar verboden te heb ben nog ooit te kort te komen aan den eerbied, dien zij hare overheid te betuigen had. En met oen verbood zij aan Suzanna voortaan nog Verkleefdheid en gehechtheid te betoonen aan de barbaarsche koppige, zooals ze Alda noemde. Helaas 1 zuchtte Suzanna, ik ben hare eenige vriendin laat ik ze aan haar lot over, in den staat van zwakheid en neerslachtigheid waarin zij verkeert, dan sterft zij bij gebrek aan zorg en troost. Geen enkel schepsel gevoelt nog jieelij voor de bedroefde vreemdelinge wat ïoet er van haar geworden, zoo gij ze van de zwakke hulp berooft, die het eenig wezen, dat belang stelt in hare ellende, naar betuigt Die treffende woorden waren evenwél voor de hoogmoedige Romeinsche vergeefs gespro ken. Onverschillig kwam het over hare lippen De verlatenis zal hare koppigheid breken! Mogelijk zal zij zich onderwerpen, als zij beroofd wordt van de zorgen barer even koppige ge zellin Vruchteloos zeide Suzanna, dat zij al haren invloed zou gebruiken om de jeugdige Breton- sche over te halen tot algeheele onderwerping aan het gezag dergenen,diedoorde oorlogswetten hare meesters geworden waren. De wreede Lelia, vast houdend aan de uit voering van haar gegeven bevel, sloeg geen aandacht op Suzanna's smeeken, maar deed haar naar een afgelegen plaats van haar paleis voeren en gaf het uitdrukkelijk bevel haar streng te bewaken, om te beletten, dat zij in 't geheim de diep-ongelukkige Alda zou gaan bezoeken. Toen deze laatste zich verlaten dacht door de eenige vriendin, welke zij op aarde bezat, ontstak zij in hevige woede en opnieuw werd zij door een hevige koorts overvallen. In hare zinsverbijstering verweet zij Suzanna haar in het ongeluk te verlaten een andere maal sprak zij dringend bevelend, als ware Suzanna in hare nabijheid. Dan weer smeekte zij haar zacht zoo dra mogelijk terug te komen en, wanneer zij een gerucht van stappen vóór hare eenzame kamer meende te vernemen, dan strekte zij de armen uit naar de deur en kreet om hare af wezige vriendin. Vruchteloos echter was haar verlangen de weergalm harer groote, holle kamer alleen beantwoordde haar droevig ge kreun. Dagen verstreken en Suzanna kwam niet,. Nu dacht Alda, dat de afwezigheid harer vrendin wel uit een andere oorzaak kon voort spruiten dan uit nalatigheid, ongeluk of ziekte, 't Gebeurde niet zelden, dat een of andere slaaf aan dezen of genen handelaar verkocht werd en het bleek haar niet onmogelijk, dat ook haar welbeminde Suzanna verkoch ten weggevoerd was. Het vermoeden alleen, dat dit onge luk haar getroffen had, verbitterde haar nog meer tegenover de verfoeide Lelia en tranen van spijt kwamen haar uit, de oogen, omdat zij aan den ijzeren klauw dier gehate Romeinsche niet ontsnappen kon. Narsa, 'n nijdige feeks was als opziene- res over Marcus-Lelia's slaven belast, deze tweemaal daags een bete brood en een slok water te brengen. Tot heden toe had Alda haar slechts met een gevoel van haat en misprijzen meldt uh Tu- te Fiume ont- Plotsel-'ng echter deed zhh voor, nog een gevolg van de zeer - toenam, dat Havenstem den morgen overleed. Als zijn opvolger wordt genoemd de tegen woordige rijksvaluta-comimssahs dr. Schacht. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Naar uit het Zevengebergte wordt gemeld is de actie der separatisten daar volkomen mislukt. De bevolking van stad en land is tegen hen op getreden en heeft er ongeveer 150 doodgeslagen en een groot aantal gewond. Het gebied van het Zevengebergte, waarin o.a. Honnef en Königs- winter liggen, is geheel door de separatisten ontruimd. IERLAND. Gister is het eerste slachtoffer gevallen onder de hongerstakers in Dublin; Barry, die uit Cork afkomstig was, is overleden, na zich 35 dagen van alle voedsel te hebben onthouden. OKLAHOMA. Zooals bekend, werd de gouverneur van den staat Oklahoma,-Walton, door den Senaat uit zijn ambt ontzet wegens machtsmisbruik. Tot zijn opvolger werd benoemd luitenant- generaal Pratt, die twee jaar geleden werd be schuldigd van corruptie, doch toen dooi* den Senaat werd vrijgesproken. ALLERLEI. U't ParijsHet „Journal" rijn, dat, volgens ber'chten, vangen, cle Itab'aansche officiersmissie in Roeme nie door bandieten zou zijn aangevallen en van alles beroofd. De officiersmissie stelde een onderzoek in naar de soldaten, die gedurende den oorlog- waren gevangen genomen en over het gebied verspreid waren. Twee der officieren, onder wie de voormalige burgemeester van Fiume, Gigante, werden gewond. Uit Londen. Volgens berichten uit Brussel, heeft de Belgische regecring haar gezant te Berlijn opgedragen, een gedetailleerd rapport uit te brengen over de gemelde arrestaties door de rijksweer van twee Belg'sche officieren. Uit Weenen. Anti-semiUsche studenten heb ben eenige joodsche professoren belet hun cur sussen aan de universiteit voort te zetten. De rector van de universiteit besloot daarop de un;vers:te:t tot nader order te slwten. Uit Londen. Een bericht uit Delhi meldt, dat thans vastgesteld is, dat het lid van de ben de te Kohai,dat persoonlijk mrs.Ellis vermoordde ook verantwoordelijk is voor den moord op kapitein Watts en zijn. echtgenoote te Para- clinar. Uit Rome wordt gemeld, dat de koning van Spanje op het vliegveld van Conto Telli een demonstratie der Italiaansche vliegers bijge woond heeft. Op een gegeven teeken stegen te gelijk 400 vliegtuigen en 4 luchtschepen op. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Essen zullen de onderhandelingen tusschen den bond van mijneigenaars en de Micum (ingenieurs commissie) Donderdag a.s. te Dusseldorp wor den hervat. Uit BernDe Zwitsersche Bondsraad heeft besloten tot uitwijzing, van Poeloenin. Binnenland. Staatscommissie Rijkswaterstaat. De Centrale verneemt, dat binnenkort een Staatscommissie zal worden ingesteld om een aangezien en haar taal noch teeken gegeven,om dat deze haar telkens hoonde met de bespot ting 'n Prinses zijt gegeweest, he li Zal u wel verzorgen wacht maar en zij had haar dan onbarmhartig den rug ge striemd met een lederen zweep. Nu echter oe fende het hevig verlangen om nieuws te ver- riemen van hare vriendin en om de reden te kennen van dezer ongewone afwezigheid zoo veel invloed op haar uit, dat zij den afkeer, dien zij voor Narsa had, overwon en besloot haar aan te spreken. Derhalve smeekte zij de oude, haar te zeggen waarom Suzanna sinds zoovele dagen reeds heeft nagelaten haar te komen bezoe ken. Een loensche oogopslag, die scheen te zeggen dat zijn uwe zaken niet, was Narsa's antwoord. Dit beleedigend stilzwijgen, die nijdige blik, deden de fiere Alda zoozeer in woede ontsteken, dat zij hare verontwaardiging lucht gaf in een uitval van verwijtingen. Ijlhoofdigheid was bet gevolg van dien hevigen aanval van gramschap dagen en nachten bleef Alda ongevoelig voor alles, afgenomen de vlijmende pijnen, die haar beletten het brandend hoofd van de harde legerstede op te richten. (Wordt vervolgd) a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1