DAGBLAD VOOR SGRtEDAMEN OMSTREKEN. FEU ILLETON. - 46ste Jaargang. Woensdag 28 November 1923. No. 13806. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Iniereommuuaai 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advarfcaütiëni 15 rsgalr j 1.76 «gal daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden raedadedingsn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverieeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 580 bij levenslange gelieelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij ver^iiese Hok-Algem-Verz- kank te Schiedam Justitie mr. dr. W. van Sonsbeeck, burge meester van Breda Buitenlandsch Nieuws. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Dr. Albert heeft aan president Ebert de op dracht tot vorming van een kabinet teruggegeven daar hij niet in staat is deze opdracht te vervul len. De fracties van den Rijksdag hebben nog steeds geen besluit genomen. Het schrijven, waarin- dr._ Albert aan Rijks- president Ebert mededeeling doet van zijn besluit, om de hem verstrekte opdracht tot het vormen van een nieuw ministerie, wederom in handen van Ebert te stellen, luidt als volgt ,,Ik heb gevolg gegeven aan uw beroep op mijn vaderlandsljevend plichtsgevoel. Ik hoop te de geschikte mannen te winnen om met mij samen te werken, doch deze hoop leed, ten ge volge van de partij-politieke moeilijkheden, schipbreuk. Ik stel daarom de mij gegeven op dracht wederom in uwe handen." De vorming van een burgerlijk blo.c met inbregrip der Duitsch-Nationalen wordt nu zoo goed als zeker geacht. Waarschijnlijk zal de Rijksafdagafgevaardigde van het Centrum, Stegerwald, belast worden met de vorming Van een nieuw Duitsch kabi net op de basis van een burgerlijke coalitie. Stresemann zou door Centrum, Duitsche Volks partij en Democraten gaarne gezien worden als minister van Buitenlandsche Zaken in een eventueel kabinet-Stresemann. DE ROER-BEZETTING. Volgens de Belgische bladen heeft de gister gehouden ministerraad zijn voldoening uitge sproken over de in het Roergebied bereikte re sultaten. In verband daarmede aldus de bladen is de Belgische regeeriitg van meening, dat er aanleiding is voor een gematigde politiek met betrekking tot de militaire bezetting. Generaal Degoutte is het eens met de Belgische militaire autoriteiten ten aanzien van het nemen van maat regelen om het régime van de bezetting te ver lichten naar gelang van de waarborgen, dat er gewerkt zal worden, door de fabrieks- en mijn arbeiders gegeven. BEIEREN. De „Wiesbacher Anzeiger" deelt mede, dat Hitier naar een ziekenhuis is overgebracht, ten einde aan een onderzoek naar zijn geestvermo gens te worden onderworpen. SAKSEN. De „Vorwarts" meldt, dat gister de Rijksweer- versterkingen, die onlangs Saksen zijn binnenge rukt, dit land weer hebben verlaten. ITALIË. Het Italiaansche kabinet besloot gister het parlement te vragen om een verlenging van de buitengewone bevoegdheden, welke verleden jaar aan de regeering werden verleend. De vorm, waarin dat verzoek zal worden gedaan, wordt overgelaten aan Mussolini. Deze gaf in den kabi netsraad een overzicht van de binnen- en buiten landsche aangelegenheden, hetwelk ditmaal niet werd bekendgemaakt. Er heerscht groote voldoening over de waarborgen, die Italië ontving voor de levering van steenkolen uit de Roer Het „Volta-agent- schap" deelde gisteravond mede, dat Italië in December niet minder dan 200000 ton steen kolen zal ontvangen en ha 15 Januari zijn volle aandeel. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 14 Deze plaats werd buiten de christenen door niemand bezocht als door de ongelukkigen, welke een hevige brand tot bedelaars had gemaakt Daar hielden de twee vriendinnen stil voor een groot verlaten huis, waarin men vanaf de straat geen teeken van leven bespeuren kon Op een kloppen van Suzanna werd de deur langzaam en met veel omzichtigheid geopend door een ouden Romein, die onder het wisselen van een vriende lijken groet beiden binnenliet en naar een groote, vervallen kamer bracht, die eertijds tot feestzaal gediend had van een van keizer Augustinus' hovelingen. De edele eigenaar van dit huis was bezweken in een dier akelige vervolgingen van den bloed- dorstigen Tiberius, wiens gramschap hij zich op den hals had getrokken door de vriendschap, Welke hem de voorzaat van den dwingeland betuigde en door den eerbied, dien hij nog altijd koesterde voor dezes doorluchtig slachtoffer, de deugdzame en ongelukkige Agrippina. Sinds dien tijd had hij zijn woning moeten verlaten en Viel deze in puin. De prachtige meubelen waren er uit geroofd, de schilderijen van de muren gerukt, de standbeelden gebroken en onkenbaar gemaakt en niets toonde nog, dat de meester der DE Frl ME-KW ESTIE Naar de te Belgrado verschijnende „Nowosti" uit goed ingelichte bron verneemt, zijn de berich ten over den afstand van Fiume door Joego slavië juist. De Joegoslavische minister van Buitenlandsche Zaken heeft door bemiddeling van den gezant te Rome terzake reeds gerui- men tijd onderhandelingen met Mussolini ge houden en volgens dezelfde bron is het waar schijnlijk, dat de Fiume-kwestie tegen midden December zal zijn geregeld. ALLERLEI, Uit Budapest. Na een ijverig en' langdurig onderzoek heeft de politie een nieuw complot ontdekt.Tal van „Ontwakende tlongaren" zijn in hechtenis genomen. Naar verluidt, ging het com plot uit van een wijd-vertakte geheime organi satie, die in tal van provinciesteden afdeelingen heeft. Uit Gelsenkirchen. Een van de. eerste con cerns, die binnen het kader van het verdrag van Dusseldorp onderhandelingen met de „Micum" 'heeft gevoerd,, is het Mannesmann- concern. Deze onderhandelingen, die niet slechts betreffen een afzonderlijke overeen komst voor de eigen maatschappij, maar ook een verdrag voor alle aangesloten ondernemin gen, zijn reeds zoover gevorderd, dat men hoopt, dat binnen enkele dagen door beide partij en de overeenkomst zal worden geteekend. De aangesloten maatschappijen hebben reeds toe stemming ontvangen, de stopgezettte kolenleve- ring naar het buitenland te hervatten. De zitting van de Commissie van Herstel betreffende de samenstelling der commissie van Experts is tot Vrijdag verdaagd. Op 4 December zal Coolidge een presiden- tieele boodschap aan het Amerikaansche Con gres richten, waarin Amerika's houding ten opzichte van de voornaamste kwesties van binnenlandsche en buitenlandsche politiek wordt ^uiteengezet. De spoorwegstaking in Turkije bij den Orient Express is geëindigd. Uit Berlijn. De communistische demonstra ties van Dinsdagavond hebben nog geleid tot gevechten op en om de Spitelmarkt. Een bende opgeschoten jongens, gewapend met revolvers en messen, deed een aanval op de politie, waar door drie politieagenten gewond werden. De politie heeft daarop met behulp van een pant serauto de straat ontruimd. Binnenland. Rondom de kabinetscrisis. In parlementaire kringen gaat het gerucht, dat het Kabinet-Beelaerts- van Blokland binnen zeer korten tijd zal tót stand komen. De be doeling zou zijn het getal departementen tot acht in te krimpen door samenvoeging van On derwijs en Binnenlandsche Zaken, het over brengen van Landbouw naar Arbeid en de vcr- eeniging van Oorlog en Marine tot één departe ment van Defensie. De nieuwe ministers zouden waarschijnlijk o.a. zijn Minister-President en Buitenlahdsche Zaken de heer Beelaerts van Blokland Binnenlandsche Zaken en Onderwijs dr. F. Graaf van Lijnden van Sandenburg, com missaris der Koningin in de provincie Utrecht Financiën mr. R. Patijn, het oud-Kamerlid, of zoo deze, naar men vreest, niet in aanmerking zou willen komen, mr. dr. A. van Doorninck, de nieuwe thesaurier-generaal van Financiën Waterstaat de tegenwoordige minister, prof. Van Swaay, aan wien echter de girozaak in den weg zou staan. "Koloniën dr. H. Lovink, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Alphen Voor Landsdefensie en Arbeid worden ook nog namen benoemd, doch deze klonken zóo onwaar schijnlijk, dat hier aan duimzuigerij moet worden gedacht. Voor Landsdefensie zou gepoogd worden den tegenwoordigen minister van Financiën, den heer H. Colijn te krijgen, en voor Arbeid werd genoemd zoowel mr. dr. A. L. Scholtens, secre taris-generaal van het departement van Arbeid, als de oud-minister Posthuma. Het Kabinet zou aldus bestaan uit twee Ka tholieken, twee Ghristelijk-Historischen, twee Anti Revolutionnairen en twee Liberalen maar zooals gezegd, het is niet meer dan een gerucht. De „Leidsche Crt." meent te kunnen mede- deelen, dat mr. Kooien daarom niet is kunnen slagen, omdat de twee andere rechtsche Kamer fracties (en met name de Anti-Rev.) van de Katholieke Kamerfractie eischten een zóódanige beslistheid in haar verklaring ten aanzien van een opnieuw aanhangig te maken Vlootwet en Colijn's bezuinigingsplannen, dat deze naar de meening der meerderheid niet kón, noch mócht worden gegeven. Begrooting van Binnenl. Zaken. Een commissie uit het Kon. Ned. Land- bouwcomité heeft een rapport opgesteld over de begrooting van Binnenl. Zaken en Land bouw. Dit rapport is thans ter kennismaking van de Tweede Kamer gebracht. Wij vinden daarin ~o.m. een uiteenzetting, dat de landbouw beter ware ondergebracht bij een ander departement, met name Arbeid, een betoog, dat het drin gend noodig is de vacature van hoogleeraar in de landhuishoudkunde te Wageningen piet langer onvervuld te laten, een verzoek om op ruimer schaal proefnemingen op landbouwkun dig gebied te steunen, opmerkingen aangaande den Plantenziektenkundigen en den Veeartsenij- kundigen dienst enz. wereld het zoo vaak met zijne tegenwoordigheid, vereerd had. In deze dagen van woeste vervolging werd zij echter tot een veel edeler doeleinde gebezigd zij was ingericht tot tempel van den levenden God, die er aanbeden werd door de vereeniging der Christenen en door het glorierijk leger der mar telaren, die uit liefde tot Hem verzaakt hadden aan de wereld. Daar kwamen zij bijeen om hunne zuivere harten aan God op te offeren en die offerande was kostbaarder in zijne oogen dan al het goud der aarde. De goddelijke Zaligmaker had hun ware beproevingen overgezonden, ja, maar zij hadden er aan weerstaan de vervolging woedde tegen hen zij lieten er zich niet door afschrik ken. Ook kwamen nieuwe bekeerlingen dagelijks hunne rangen vergrooten. In het leger, in de zeemacht, in het huis van den barbaarschen Nero zelve den uitdenker van de verschrikke lijke pijnen, waartoe de christenen veroordeeld werden, trof men aanhangers van den gehaten godsdienst. Een altaar van ruwen steen, waarin de naam van den levenden God gebeiteld was, nam nu de plaats in van den een-troon, dien men voor een prins der aarde bereid had langs he't breed gewelf ruischten nu veel zachtere tonen dan de zangen van Virgilius, de smaakvolle verzen van Horatius, of de sierlijke dichten van Ovidius het weergalmde van Sion's psalmen en dreunde onder de serafijnsohe melodij van de hymnen der christenen. En langs de wanden steeg het gebed der vromen ten hemel tot voor den troon des Buitenlandsche werkkrachten. De Bond van Technici heeft een uitvoerigen brief gericht tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, waarvan de conclusies zijn 1. dat de belangen der Nederlandsche hoofd en handarbeiders zeer ernstig geschaad worden door vreemde, inzonderheid Duitsche werk krachten in Nederland 2. dat de officieele geg.eVens van 4de tewerk stelling van Vreemde arbeiders ten eenenmale niet juist zijn 3. dat arbeidsbeurzen geen bevoegdheid be zitten, te beoordeelen of een werknemer die zich opgegeven heeft, geschikt is, den door den werk gever geëischten arbeid te verrichten 4. dat voor de beoordeeling, van den te ver richten arbeid innige samenwerking noodzakelijk Allerhoogsten. In het midden der zaal stond een marmeren fontein, waar eertijds reukwater uit omhoog- straalde en in welriekenden nevel»op de genoo- di den neerdauwde terwijl dezozich na de feest malen op hunne purperen rustbedden uitstrek ten. Deze ook werd nu tot een veejzedeler doel gebruiktzij verschafte het. zuivere water om degenen te doopen, 'die zich tot het christen geloof bekeerden, 't Was in deze plaats, dat Suzanna hare jeugdige bekeerlinge leidde en den heiligen priester hier tegenwoordig verklaarde, dat hare vriendin verlangde in den schoot der Kerk te worden op enomen. Nadat de eerbiedwaardige ouderling een zach- ten, onderzoekenden blik op de jonge Bretonsche gevestigd had, sprak hij Kent gij de gevaren wel, lief kind, aan welke gij u blootstelt, zoo ge deelgenoote wordt van de 'vervolgde Kerk Weet dat. hoe groot ook ons verlangen is om haar ledental te vergrooten, wij niemand aanvaarden, zonder hem te voren verwittigd te hebben omdat wij vrezeen, dat, wanneer voor de nieuwe christenen het uur dei- bekoring en van vreeselijke vervolging slaat, den Naam des Heeren zouden onteeren met te weige ren dien te belijden. Vader, antwoordde Akia, ik kom mij niet lichtzinnig aanbieden, én weet ook, w&t mij te wachten staat. Ik heb kwaad gedaan ik heb de valsche goden gediend en aangebeden nrf het licht der waarheid mij geopenbaard is, verlang ik vurig den zwaren last mijner zonden aan den voet des kruises te werpen, in de gelukkigè hoop, is, tusschen arbeidsbeurzen, arbeidsinspecties en bevolkingsregisters 5. dat de macht van den dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling sterk dient te worden uitgebreid. In een begeleidenden brief dringt de bond er bij den minister op aan, de instructie van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, hangende het eventueel in te stellen onderzoek, dusdanig te wijzigen, dat in gevallen waarin buitenlandsch technisch per soneel door Nederlandsche werkgevers wordt aangevraagd, alvorens pasvisa te doen verleenen of verlengen, het controleerend technisch per soneel van de arbeidsinspectie moet worden opgedragen deze gevallen te onderzoeken. Joost van Vollenhoven. Gisteren is na een kortstondige ongesteldheid te Amsterdam in den ouderdom van bijna 57 jaar overleden de heer Joost van Vollen hoven, directeur van de Nederlandsche Bank, die in menig opzicht een belangrijke rol in ons handels- en nijverheidsleven heeft gespeeld en ook op belanglooze wijze, vooral gedurende den oorlog, groote diensten aan de gemeenschap heeft be wezen. De posteheque- cn girodienst. Het „Vaderl." meldt, dat een aantal van de dure machines, voor de mechanisatie van den postcheque- en girodienst aangeschaft, buiten gebruik staat en vermoedelijk van de hand zal worden gedaan. In De Ambtenaar wordt medegedeeld, dat verschillende postdirecteuren zijn of zullen wor den gestraft met geldboete of terugzetting in tractement wege'ns onvoldoende medewerking bij de centralisatie van den girodienst. Aan deze directeuren is tevens opgedragen de onder hen werkzame ambtenaren, die betrokken zijn bij deze onvoldoende medewerking, eveneens voor straf voor te dragen. Intrekking van gunstbewijzen. Het ligt in het voornemen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Januari het vrije reizen met gunstbewijzen voor agenten van politie in te trekken. Vliegtuigen voor Rusland. Reuter seint uit Ilelsingfors aan de „N. Rott." Naar hier verluidt, heeft de Russische regee- r-'ng ;n Nederland 500 Fokkervbegtu-gen besteld, welke bestemd zijn voor het vervoer van passe- g;ers en post. Omtrent de vraag, of het lver genoemde aan tal van 500 ju;st ;s, hebben wij geen zekerhe;d kunnen krijgen. In elk geval betreft het lrer een levermg van groote aantallen vbegmachines, alle militaire toestellen. Een Russische commissie bevindt zich in ons land en woont te Schiphol het invliegen van de te leveren vliegtuigen bij. Van elke serie van vijf wordt er één toestel ingevlogen. De Fokker-fabriek heeft reeds een vrij groot aantal afgeleverd. Deze toestellen zijn verscheept over Amsterdam. Thans worden onderhande lingen gevoerd met een Rotterdamsche scheep vaartmaatschappij over de verscheping van de verder te leveren toestellen. De overbrenging naar Rusland staat thans stop, aangezien de haven van St. Petersburg door ijs versperd is. het eeuwig leven voor altijd te omhelzen en te bewaren. Ik ben bereid mijn zwaar beladen geweten te reinigen niet alleen in de wateren des doopsels, maar zelfs, indien het noodig is, in mijn bloed. Gelukkig zij L ge, mijn kind Moge gij om uw groot geloof gezegend worden Nu diende de grijze priester het Doopsel toe aan de jonge Bretonsche, «aan twee Romeinsche dames, aan een honderdman en aan eene Parti- .sche slavin- Met gevoelens van onuitsprekelijk geluk in het hart, nam Alda voor de eerste maal deel aan die openbare belijdenis van haren nieuwen gods dienst en luisterde zij als in verrukking naar de goddelijke waarheden in het deel der H. Schrift uur bevat, dat aan de godvruchtige vereeniging voorgelezen werd. Op die lezing volgde eene bespreking van die waarheden en de uitlegging der heilige voorschriften van het christen geloof aan de nieuwbekeerden. Nadat de H. Communie uitgereikt en de plech tigheid met een danklied geëindigd was, gingen de christenen uiteen, na een plechtig afscheid. Altijd.scheidden zij in de gedachte, dat eenigen van hen vóór de eerstvolgende vergadering konden geroepen worden om hun heilig geloof met hun bloed te bezegelen zoo waren er weer velen sinds de vorige bijeenkomst als slacht offers der vervolging gevallen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1