I van fed OiiÉÉiH DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM EN FEU 46ste Jaargang. Donderdag 29 November 1923. No. 13807. Boraaa i KOEMARKT 4. Telefoom InttrnrnmiinaiiJ 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advartintiêni 1—5 regsiï IA5 j slke r»g»l daarboven 35 cant, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rusdedssüngan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; i' 1? bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Nadat, gister den geheelen dag in politieke kringen druk geconfereerd was, zag Stegerwald zich in den loop van den avond genoopt, den Rijkspresident te doen weten, dat hij geen kans zag, onder de gegeven omstandigheden een kabi net te vormen. Men sprak toen van een candidatuur-Von Kahr President Ebert heeft later Stegerwald ver zocht, zijn pogingen tot samenstelling van een kabinet alsnog-te hervatten. Stegerwald zou zich zijn beslissing hieromtrent hebben voorbehouden totdat hij beter is ingelicht omtrent de meeningen der Rijksdagleden. Zooals bekend waren Steger wald's pogingen erop gericht, een coalitie te vormen, bestaande uit de Duitsch-nationalen, Duitsche -volkspartij en Centrum, zoo mogelijk ook met de democraten. Gessier zou minister van Rijksweer blijven maar meer als vakminister dan als partijman. De Duitsch-nationalen hebben zich bereid verklaard, aan bovengenoemde coalitie deel te nemen op voorwaarde, dat aan een hunner de post van vice-kanselier wordt gegeven en dat de andere portefeuilles worden verdeeld over eenkomstig de sterkte der partijen. DE ROERBEZETTING. Men verwacht algemeen te Londen dat de commissie van herstel Vrijdag de bespreking van 't Roer-vraasgtuk zal hervatten in verband met de regeling die, naar men weet, onlangs tusschen de Fransche autoriteiten en Stinnes en de andere Duitsche industrieelen tot stand is gekomen. Hoewel men zich officieel over deze kwestie niet uitlaat, leggen de bladen groote belangstelling aan den dag ten opzichte van de verschillende vraagstukken, die hiermee samen hangen en vooral van de kwestie der terugbeta ling van de kosten der Roer-bezetting. Men wijst erop, dat de commisie van herstel een lichaam van deskundigen is met bepaalde rech ten, ontleend aan het vredesverdrag, en dat deze commissie veeleer moet optreden alsvertrouwens- persoon, niet alleen van de landen, die in deze commissie vertegenwoordigd zijn, doch ook van de landen, die het verdrag van Versailles mede onderteekend hebben.De Parijsche correspondent van de Times zegt naar aanleiding hiervan, dat de kosten der bezetting door de bondgenooten waren vastgesteld op een maximum van 240 milliocn goudmark, die besteed konden worden in het Rijnland. Een overeenkomst aangaande uitbreiding of vergrooting van het bezet gebied is nooit gemaakt en als de Franschen het Roer gebied hebben bezet zonder toestemming der geallieerden, kunnen zij blijkbaar hun kosten niet verhalen zonder beslag te leggen op baten, die hun niet toekomen, maar aan de geallieer den gezamenlijk. De Franschen pogen Engeland thans voor het volgend dilemma te stellen Als de Engelschen de wettigheid betwisten van de Roerbezetting kunnen zij ook geen aanspraak maken op de baten dezer onwettige daad, ter wijl, als zij hun deel der baten vragen, zij daar mede de wettigheid erkennen. De corresjion- dent vervolgt Er is echter een derde mogelijk heid, n.l. dat Engeland eischt dat, wat ook in deze twijfelachtige omstandigheden doorDuitsch- land wordt betaald, moet worden gestort bij de commissie van herstel en onder dier beheer blijft tot het oogenblik, dat door een of andere autoriteit een uitspraak inzake de wettigheid is gedaan. Dit opent uitzicht op besprekingen, niet alleen tusschen de leden der commissie van d it; U Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 15 Bij het eindigen zijner toespraak, maakte de priester een treffende zinspeling op dit voorval en toonde de openstaande plaats aan, die vroe ger door hunne broeders bezet werden. Hij stelde ben tot voorbeeld aan de nieuwe leden der Kerk en bad, dat hij zelf en al degenen, die aan wezig waren, van den almachtigen God macht en sterkte in het geloof zouden verkrijgen om, het heilig voorbeeld dier edele martelaren te v°lgen. De glorierijke slachtoffers, waarvan de grijze Priester gesproken had, warenzooals Suzanna het aan Alda op deri terugweg naar huis ver galde, de christenen, die zij haar brandend ms toortsen van op het balcon van Marcus-Lelius buis had getoond, Stil sprekend over de gebeurtenissen van dien P'echtigen dag kwamen de beide christinnen een ur vóór den afloop der spelen in het amphithea- er terug in het paleis huns meesters. van ^et falcon van Marcus-Lelius' paleis even de twee vriendinnen de terugkomst der Ul(h'uchtigc menigte uit het amphitheater ga- herstel en hunne verschillende regeeringen, doch wellicht voor een internationaal hof, dat het optreden van Frankrijk zorgvoldig zou nagaan en wellicht zou veroordeelen. De RIJNLAND. „Kölnische Volkszeitung" verneemt uit Berlijn In het Rijksdaggebouw hadden gister de Rijksdagafgevaardigden uit het bezette ge bied een bijeenkomst met de commissie van ij Uien. Besloten werd deze commissie uit te breiden tot een commissie van 56 leden, zoodat zij als de wettige vertegenwoordigster van de bevolking in de bezette gebieden kan optreden. POLEN EN DUITSCIILAND. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken heeft voor de senaatscommissie van bui tenlandsche zaken verklaard, dat Polen in geen geval onverschillig kon blijven in de kwestie van de ontwapening van Duitschland. De militaire controle heeft voor Polen een kapitale betecke- nis. IERLAND. Te Cork is het lijk van den republikenschen bevelhebber Denis Barry, die tengevolge van een hongerstaking gestorven is, gisterenavond aangekomen. De bisschop van Cork verklaarde dat de repu- blikeinsche beweging het laatste jaar een aanval op de R. K. kerk was geweest. De wet van de kerk onthield aan zelfmoordenaars een Christe lijke begrafenis. Daarom kon Barry deze niet krijgen. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Naar de Fransche bladen melden, is de heer Doulcet tot Fransch vertegenwoordiger bij het Vaticaan benoemd, ter vervanging van Jonnart. De Paus heeft zijn goedkeuring aan de benoeming geheeld. EEN OOSTZEE-ENTENTE. Het Zweedsche socialistische orgaan „Arbeider- bladet" meldt aangaande dc OosL-Zee-entente,di.e onder leiding van Zweden in de maak is, dat de Zweedsche regeering contact heeft gezocht met Finland, Letland, Estland, Denemarken en Noorwegen teneinde met medewerking van die landen een dam op te werpen tegen de sowjet- actie op politiek gebied, terwijl aan den anderen kant die landen zich moeten aaneensluiten tot het voeren eener meer tegemoetkomende staat kunde ten opzichte van Rusland op het gebied van handel en oeconomische aangelegenheden. DE FILTME-KWESTIE. Het bericht uit Belgrado, dat overeenstemming verkregen zou zijn tusschen Italië en Zuid-Sla- vië eaver de kwestie van Fiume beantwoordt niet aan de waarheid. ALLERLEI. Uit Dueren. Gistermiddag had hier een hevige botsing plaats tusschen de Separatisten en de bevolking, waarbij 4 personen werden ge dood en een twintigtal gewond. De reeds be staande staat van beleg is verlengd. Volgens de laatste berichten is de rust thans teruggekeerd. Uit Keulen. Naar de,,Kölnische Volkszei tung" uit goed ingelichte bron verneemt, werd de separatistische regeering van Matthes om vergeworpen. In haar plaats heeft dictator Hek tor Merz zich aan-het hoofd der beweging ge steld. Matthes ?ou gevlucht rijn naar Dussel- dorp. deslaan en met een gevoel van spijt en mede lijden tevens hoorden zij dezer woeste aanroe pingen voor de heidensche goden, wier beelden vóór den wagen des keizers gedragen werden. Zelf zwaaiden de dolle Romeinen op een toon van aanbidding den goddeloozen Nero zeiven lof- tuigingen toe naar welke hij met zelfvoldoening luisterde, hoewel hij in zijn hart overtuigd moest zijn, dat hij slechts een ellendeling was, wiens ge weten was "bezoedeld met den moord op zijne vrouw, zijn broeder, zijn moeder en met dui zenden andere misdaden. Het gruwelijkste schelm stuk waaraan hij zichjplechtig maakte, was wel de wreede vervolging tegen de onschuldige chris tenen. Hoewel hij zelf de keizerstad in brand stak, deed hij de christenen doorgaan als de brandstichters van Rome, aldus beoogende de verontwaardiging der duizenden Romeinen, die door den vuurpoel van have en goed beroofd waren, tegen de volgelingen van Christus te keeren. Vergeefs echter deed hij die onschuldige slac htüffers de wreede tormenten ondergaan, welke ae bloedwetten der Romeinen den brand stichters oplegden. Elkeén hield het keizerlijk monster zelve voor den waren snoodaard, die, zooals Suetonius verhaalt„tijdens den brand, ■in zijne schouwburgkleeren op den toren van het Mecenaspelcis klom, om zich te verlustigen in het aanzien van den vuurgloed, de verwoesting van Troje bezingend en zijn zang met de lier Naar men te Brussel verzekert, zullen de diplomatieke betrekkingen met Berlijn onmiddel lijk hervat worden, zoodra het nieuwe Duitsche kabinet gevormd zal zijn. De Belgische spoorwegen nemen van heden af de gulden aan voor 9 frank. Uit Rome. De Koning en de Koningin van Spanje hebben aan boord van de Giulio Gesare afscheid genomen van den Hertog van Aosta en de andere Italiaansche autoriteiten. Daarna zijn zij aan boord van het Spaansche oorlogs schip Don Jaime om 4 uur gister vertrokken. Het Italiaansche eskader begeleid hen tot de terri toriale grens. De Korrespondent Hoffmann verneemt, na informatie te bevoegder plaatse, dat het bericht van de „Wiesbacher Anzeigcr", als zou Hitler in een sanatorium zijn opgenomen, onjuist is. Binnenland. Zuiderzeewerken. Vanwege het ministerie van waterstaat is gister aanbesteed het maken van een afsluitdijk tusschen de Noord-Hollandsche kust en het eiland Wieringen. Raming 2,000,000. Het laagst hebben ingeschreven de N. V. Aannèmers-Mij. v./h. G?A. van Hattum, in Den Haag, en de N. V. tot het aannemen van waterbouwwerken v./h. A. Hofman, te Haarlem, met 1,497,000. Zeldzaam. In den gemeenteraad van Ilardinxveld pleit ten de sociaal-democraten voor verlaging van het salaris van het gemeentepersoneel, op grond van de verlaagde kosten van levensonderhoud. Achteruitgang. Over de eerste 9 maanden van 1923 bedroegen de Amsterdamsche gemeentcontvangsten ruim 7 millioen minder dan over hetzelfde tijdvak van 1922. I-Iet telegraafverkepr. Tengevolge van de sneeuw was er gisteren behalve de stoornis in het telefoonverkeer ook 'vertraging in bet verkeer per telegraaf, zoo in het land als internationaal. Met België en Frankrijk bedroeg de vertraging te R'dam plnj. 4 uur, met Duitschland plm. 6 en ook met verscheidene kantoren in ons land was de verbinding ver traagd. Dr. Lieskcr. Naar we in het- „Centrum" lezen, heeft de R. K. Universiteit te Freiburg in Zwitserland prof. dr. Liesker, den Nederlander onder haar hoogleeraren, tot rector magnificus gekozen. Prof. Liesker behoort bij de juridische faculteit en is geestelijke. Bezuinigingscommissie. Ged. Staten van Noord-Holland hebben ver klaard geen bezwaren te hébben tegen de stelling van een bezuinigingscommissie. Ned. It. K. Joumalistenvereeniging. Zondag 25 November hield de Ned. R. K. Joumalistenvereeniging in hotel Terminus te Utrecht haar Jaarvergadering. Aan het verslag van den secretaris ontleenen we, dat het aantal leden constant, bleef, het aantal donateurs een beteekenenden aanwas vertoonde. Met groote voldoening werd gecon stateerd, dat geheel het Nederlandsche Episco paat tot het donateurschap der vereeniging is toegetreden, daarbij een tastbaar blijk gevend begeleidend." En de ontaarde Romeinen schepten ver maak in hot pijnigen dier schuldeloozen meer nog zij vleiden den man, die door elkeen als den afschuwelijken dader van het schelm stuk aangezien werd en bewezen hem goddelijke eer VII. Met open hart. De dagen, die op het doopsel der jonge Bretonsche volgden, waren de gelukkigste, die zij tot nog toe gekend had. Nu bood zij geen weerstand meer aan Lelia's bevelen, maar vol bracht de haar opgelegde taak met kalme waar digheid en gedroeg zich tegenover hare mede slavinnen wel niet juist met de welwillende toe gevendheid van Suzanna, maai' met een haar nog bijblijvend besef van eigen grootheid, die haar toch niet stootte. Evenals Suzanna weiger de zij nu hardnekkig deel te nemen aan eene of andere samenzwering, tegen hare meesteres en wi'de in 't geheel niet meer treden in zaken, die Marcus-Lelius' huisgenooten verdeelden maar werkte integendeel met hare vriendin om vrede en eendracht onder haar te doen heerschen. Beiden hadden weinig gelegenheid- om de vergaderingen der christenen bij te wonen maar bood deze zich aan dan namen zij ze met Algt van de waardeering welke het voor de katholieke pers en voor de vereeniging in het bijzonder koestert. Door den voorzitter, den heer J. B. Vesters, werden eenige welgemeende woorden gewijd aan den hartclijken collega, den hoog gewaardeerden vriend en degelijken journalist, den heer J. W. Helmer, die Zaterdag a.s. zijn 50-jarig journalis tiek jubileum viert. Aan uitvoerige bespreking werd onderworpen het rapport van de commissie, gevormd door de heeren J. B. Vesters, P. Steenhoff, J. W. Helmer, W. Nieuwenhuis en W. Oltheten, aan welke door het bestuur was opgedragen te rapporteuren over „de medezeggenschap van aandeelhouders eener vennootschap bij de samenstelling van een door haar uitgegeven dagblad." De coinmissie had haar meening vastgelegd in een zevental stellingen, welke na enkele wijzigingen met al gemeen e stemmen werden aanvaard. De worsteling der Tvventselie arbeiders. De voorzitter van den Ned. Textielarbeiders- bond „St. Lambertus" schrij ft ons ln de textielindustrie van Twente is de uit sluiting thans een feit geworden. 12.000 textielarbeiders te Enschede en Lonne- ker zagen op 24 November de fabriekspoorten achter zich sluiten omdat de arbeiders van eene fabriek het hadden gewaagd zich tegen de op nieuw aangekondigde verslechteringen te ver zetten. De goedbedoelde poging van den heer Direc teur-Generaal van den Arbeid in de loop der vorige week gedaan om alsnog partijen tot elkan der te brengen moest op een mislukking uit loop en. Deze werkgevers dulden geen tegenspraak noch inmenging van welke zijde die ook komt. In de conferentie met den Directeur-Generaal van den Arbeid, waarbij ook de voorzitter der drie werkgeversvereenigingen tegenwoordig wa ren, hebben de arbeidersorganisaties nog weer eens opnieuw getoond dat zij zoo eemgszins mogelijk het. conflict willen voorkomen. Een voorstel van den Directeur-Generaal, werd door de besturen der arbeidersorganisaties in zeer ernstige overweging genomen en werd ten slotte besloten den leden te adviseeren dat voorstel aan te nemen indien ook de werkgevers datzelfde wilden doen. Dit voorstel geamendeerd door de arbeiders organisaties luidde als volgt 1. een overeenkomst te treffen voor één jaar waarin de werktijd en het loon werd vastgelegd 2. loonsverlaging van 5 3. een aantal van 100 uren welke in dat jaar overgewerkt konden worden 4. in dat zelfde jaar minstens 26 weken waarin de maximum werktijd 48 uur per week bedroeg 5. drie vacantiedagen met behoud van loon. Ter toelichting van dc punter 3 en 4 diene dat ten eerste de werkgevers hiermede de gelegen heid werd verschaft om gedurende 25 weken per jaar 52 uur per weck of 20 weken per jaar 53 uur per week te doen werken, terwijl met de omschrijf ving m punt 4 bedoeld werd aan te geven dat de 48-urige werkweek principieel behouden bleef en ook practisch als de normale moest worden beschouwd. De tegemoetkomende houding der arbeiders organisaties heeft niet mogen baten. De werkgevers hebben alles afgewezen, en dit wijl toch in groote mate aan hunne verlangens werd tegemoet gekomen. vreugde, en dankbaarheid waar, om er krachten te7-gaan putten voor hare anpe ziel. Dan ook bemerkten zij, dat Rome's straten nog altijd gekleurd waren met het bloed hunner broeders want telkens als zij vergaderden, waren de rangen der christenen terdege gedund. Suzanna spoorde Alda aan, zich op het vrees wekkende oogenblik voor tebereiden, waarop ook zij konden geroepen worden, om hun geloof met hun bloed te bezegelen. O, antwoordde de jeugdige christin, voor geen enkele pijniging wijk ik terug, hoe vreeselijk zij ook móge zijn En ik bid God, dat hij mijne ziel zal sterken tegen de zwakheid mijner sterfelijke natuur, zei Suzanna, dje, meer tenger van lichaams bouw dan de jonge Bretonsche, niet op eigen krachten steunde, maar in haar zelve de over tuiging droeg, dat, zoo zij geroepen werd om haar geloof te belijden, de noodige kracht ertoe haar van. uit den hemel zou gezonden worden. Doch zij was niet bestemd om haar bloed voor Christus te vergieten. Door den lang- zamen maar zekeren voortgang eener long ziekte- naderde de dood. Een korte, droge kuch en de toenemende vermagering van haar reeds zoo zwak en tenger lichaam waren er de voorboden van, (Wordt vervolgd) in-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1