s «JURQENS 3 0 CENTS PER HALF POND .VOOR ALLE STAMDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEM EM BRADEM ■SCHUIMT IM DE PAM u ,g3§! S44 w f iw WWfW~PF*' 'WW- 4 #W'-. Mg Bi n n e n I a n d. De kabinetscrisis. Naar „De Tijd" uit parlementaire kringen verneemt schijnen de tegenwoordige politieke moeilijkheden geenszins te zullen worden op gelost met het optreden van een extra-parlemen tair kabinet. De mogelijkheid is geenszins uit gesloten, dat een zoodanig kabinet niet op den steun van de Eerste Kamer zal kunnen rekenen. De Vlootwet de oorzaak der moeilijkheden zou door de rechterzijde in de Eerste Kamer zoo niet met algemeene stemmen dan toch met een groote meerderheid zijn aangenomen, omdat de aanneming daarvan als urgent werd beschouwd. Van meer gewicht is echter, aldus „De Tijd", dat ter rechterzijde van de Eerste Kamer het voortbestaan der coalitie van primordiaal be lang voor het land wordt geacht en dat hij een verhouding van 3/5 rechts en 2/5 links in de heide Kamers der Staten-Generaal er niet aan gedacht mag worden óm den plicht, tot regeeren uit handen te geven. I)e loonsverlaging hij de spoorwegen. Zooals reeds vroeger is meegedeeld heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel besloten, de beide spoorwegmaatschappijen in rechten aan te spreken voor het tekort dat zij aan loon heb ben uitbetaald tengevolge van de invoering van de 4 klasse standplaatsen, hetgeen in strijd geacht wordt met artikel 36 van het reglement Dieüstvoorwaarden, dat belet het eenmaal toe gekende loon te verlagen. Deze kwestie is thans bij den kantonrechter te Utrecht aanhangig gemaakt. Goederen door het bezette gebied. Blijkens van Hr. Ms. gezant te Parijs ont vangen telegrafisch bericht zullen krachtens besluit van de hooge commissie te Koblenz van 1 December af goederen uit onbezet Duitschland zonder betaling van rechten door het bezette gebied naar Nederland kunnen worden vervoerd. een geldig paspoort, derhalve zónder visum van het. land van besLemming. De landen, waarheen een Nederlander voort aan zal kunnen reizen op een geldig paspoort zonder visum, zijn mitsdien België, Luxemburg, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Denemarken (en IJsland), Noorwegen, Groot-Brittannië, Spanje en Zweden,met dien verstande, dat voor een reis naar de eerstgenoemde twee landen een bewijs van Nederlanderschap, voorzien van het portret ch de handteekening van den houder, voldoende is. liet handelsverdrag met Finland. Uit Helsingfors wordt .gemeld De parlementscommissie voor buitenlandsche zaken heeft de voorloop ige handelsovereen komst met Nederland goedgekeurd. Het blad van Verviers. In het „Ilsgz." vinden we deze meedeeling Het doorluchtig Nederlandsch Episcopaat acht zich verplicht te verklaren dal hotweek- blad Katholieke Staatkunde, door dr. Verviers te Qisterwijk uitgegeven, herhaaldelijk staat kundige denkbeelden verkondigt, die met de. katholieke staatkunde strijdig zijn en ontzegt daarom aan dr. Verviers het recht zijn weekblad don titel van „Katholieke" Staatkunde te geven. Reizen zonder visum. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft den volgenden brief tot de burgemeesters m de provincie gericht Naar aanleiding van een van den minister van buitenlandsohe zaken ontvangen aanschrijving heb ik de eer u mede te doelen, dat met ingang- van I December de Nederlandsche onderdanen naar Zweden en de Zweedsche onderdanen naar Nederland kunnen reizen, alleen in het bezit van Spioiinage en Landverraad. Een Belgische persste m. De „Schelde", het Antwerpsch orgaan der Frontpartij schrijft in verhand met het spion- nagegeval o.m. het volgende „In plaats van opnieuw en op een nog meer bescheiden wijze onze neutrale rol van voor 1914 te vervullen, sloeg de roes van de overwinning ons naar het hoofd, we vergrootten ons grond gebied en we trokken mee op politiek avontuur. Maar de Brusselsche regeeringen waren niet tevreden met de belachelijke figuur, die we daarmee al sloegen, ze steunden verkapt een propaganda die voor doel had, stemming te maken tegen Nederland en rechtstreeks aan stuurde op een eerloosheid, die de Duitsche schanddaad van 1914 nog ver zou overtroffen hebben. En zelfs dat was nog niet voldoende. Voor een paar dagen werd in Nederlandsch Limburg een Belgische spionnagedienst ontdekt. Brussel gebaart gewoonweg van klaveren aas, cn ai wat zijn bladen kunnen doen, is het geval zoo humoristisch mogelijk voorstellen. 't.Is een operette schreef „De Nieuwe Gazet" verleden Vrijdag. Daarmee werd de schandelijke politiek van Brussel tegenover Nederland voltrokken. Nu zal het niet hij spot en minachting blijven. Nu mag het gerust misprijzen worden, waarmee over ons in het buitenland zal gesproken worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 7 December 1923, des nam. te 2 uur. De Agenda vermeldt o.m. la. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Commissie voor den Havendienst en in ver band daarmede tot aanvulling van de Verorde ning regelende de samenstelling en den werk kring der vaste Raadscommissiön (Gemeente blad no. 30 van 1920) b. benoeming van leden van voormelde Com missie. 2. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging „De R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Schiedam en Omstreken" om te bevorderen, dat de Gemeente Schiedam ook het hare zal bijdragen tot oprichting cn instandhouding van de R. K. Bibliotheek. 3. Voorstel van B. en W. om aan G. Immer- zeel en W. Scholten, voormalige werklieden m lossen dienst bij Gemeentewerken, tot weder- opzeggens een uitkeering te verleenen van resp. 494.en 329.— per jaar. 4. Voorstel van B. en W. om ingevolge art. 75, 1c lid der Lager Onderwijswet 1920 mede werking te verleenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen voor de School aan de Nassaustraat 42 en van schoolmeubelen voor de Scholen aan de Westmolenstraat 20, Dwarsstraat 33 en Korte Haven 27 der St. Willi- brordusstichting. 5. Voorstel van B. en W. om le. met ingang van 1 Januari 1924 het insti tuut van Reserve-Onderwijzers op te heffen en 2e. met ingang van den onder le. genoemden datum aan de heeren H. v. d. Gaag en P. Pen ning en aan Mej. A. v. d. Most als reserve-onder wijzeres) eervol ontslag te verleenen. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Regeling van het verhaal van bijdragen voor pensioen ten aanzien-van personeel verbonden hij het Openbaar Onderwijs in de Gemeente Schiedam. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de werklieden in dienst van de Gemeente Schiedam. (Voorgesteld wordt in verhand met de op heffing der Kamers van Arbeid da aanbeveling ter benoeming van 2 leden cn 2 plaatsvervangen de leden van de Commissie van onderzoek, be doeld in art. 21 van het Werkliedenreglement, in plaats van door genoemde Kamers door B. en W. te doen geschieden). 8. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van den R. K. Politie hond „St. Michael" om de voor 1923 verleende subsidie ook voor 1924' toe te kennen en in ver hand daarmede ook den Algemeenen Neder- landscheil Politiebond voorloopig niet meer voor een subsidie in aanmerking te laten komen. 9. Voorstel van B. en W. tot verhooging van den waterprijs en in verband daarmede tot wijziging van de Verordening betreffende tarief en bepalingen voor de levering van het water der Drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van reducties op den cokesprijs. 11. Voorstel van B. en W. om. afwijzend te beschikken op het verzoek van de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers om gebruik te maken van de bevoegdheid, toegekend bij de Wet van 18 Mei 1923 (Staatsblad no. 190) en om aan de onderwijzeressen, die in elk der jaren 1919, 1920, 1921 en het le kwartaal \an 1922 onderwijs hebben gegeven buiten de gewone schooluren, hiervoor een vergoeding toe te kennen. 12. Voorstel van B. en W. om te hesluiten le. een nieuwe Begraafplaats in Klein Ban- berspolder te stichten en daarvoor te reserveeren 13.4 H.A. grond 2e. thans van het Grondbedrijf over te nemen 6.66 H.A. ter verkrijging van een voorloopige begraafplaats groot 4-38 H.A. 3e. een crediet te verleenen van 426.000. voor grondovememing en de uitvoering van werken noodig ter verkrijging van een begraaf plaats op dien grond. 13. Voorstel van B. en W. om het voor de oprichting en installatie van het Pompstation der Gemeentelijke Drinkwaterleiding verleende crediet te verhoogen met 32,000. Het is de bedoeling in Comité-Generaal in lichtingen te verstrekken naar aanleiding van de vragen van den heer Collé betreffende tewerk stelling van werkloozen. Verhaal van pensioenbijdragen. B. en W. schrijven aan den Baad Wij hebben de eer U hiterbij ter vaststelling aan te bieden een ontwerp-regeling van het ver haal van bijdragen voor pensioen ten aanzien van personeel verbonden bij het openhaar onder wijs in deze Gemeente. Den Ilandelsavondcursus hebben wij 'in dit ontwerp opgenomen, omdat, waar het vorig jaar besloten is voor het personeel aan dien Cursus verbonden de salarisregeling over te nemen, ver meld in den Rijks-leiddraad voor de bezoldiging van het personeel, verbonden aan de van Rijks" wege gesubsidieerde bijzondere handelscursussen dit besluit meebrengt, dat nu ook, wat het ver haal van pensioensbijdragen betreft, het perso neel van den Gemeentelijken Cursus op dezelfde wijze wordt behandeld, als dat, verbonden aan de van Rijkswege gesubsidieerde cursussen. Het verhaal van bijdragen van de Reserve onderwijzers en de z.g. overcomplete onderwijzers ligt geheel in de lijn \an het Koninklijk besluit van 28 November 1922 (Staatsblad no. 638), regelende het verhaal van'bijdragen o.m. voor het onderwijzend personeel aan de G.L.O. en de U.L.O. Scholen. Wij stellen U daarom yoor aan 't volgend ont werp Uwe goedkeuring te hechten Regeling van het verhaal van bijdragen voor pensioen ten aanzien van personeel, verbonden bij het Openbaar Onderwijs in de Gemeente Schiedam Artikel 1. Van a. het onderwijzend perso neel van den Gemeentelijken Handelsayondcur- sus b. het onderwijzend personeel aan de Open bare Lagere Scholen voor Gewoon Lager- en Uitgebreid Lager Onderwijs, alsmede de Reser ve-onderwijzers, voorzoover de wedden van dit personeel of een gedeelte daarvan niet door het Rijk worden vergoed. waarvoor de Gemeente Schiedam de bijdragen bedoeld in art. 36 der Pensioenwet 1922 ver schuldigd is, wordt verhaal uitgeoefend en wel a. terzake van het amhtenarenpensioen, ten bedrage van 3% 's jaars van den pensioensgrond slag of van de gezamenlijke pensioensgrondslagen in een of meer. dier betrekkingen b. terzake van het weduwen- en weezenpen- sioen, ten bedrage van 5x/2 's jaars van den pensioensgrondslag of de gezamenlijke pensioens grondslagen in een of meer dier betrekkingen, met dien verstande, dat, indien die grondslag of de som dier grondslagen meer bedraagt dan f 3000 het zooeven genoemde percentage berekend wordt over 3000. Artikel 2. Indien een ambtenaar nog andere, dan de in artikel 1 genoemde, pensioengerechtig de betrekkingen bekleedt en de gezamenlijke grondslagen in al zijn pensioengerechtigde be trekkingen oen bedrag van 3000 overschrijden, dan beloopt het bedrag, waarover verhaal voor weduwen- en weezenpensioen ingevolge artikel 1 plaats vindt, slechts een zoodanig gedeelte van 3000, als de grondslag van zijn in artikel 1 genoemde functies staat tot het totaal der grond slagen van al zijn pensioengerechtigde betrekkin gen. Artikel 3. Deze regeling wordt geacht te zijn inwerking getreden den len Januari 1923. Geineentehegrooting 1924. B. en W. hebben o.m. de volgende nota van n5$2r - v .c V tisv'. 1V W s£' J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2