Gemengd Nieuws. SPORT." Burgerlijke Stand. Rechtzaken, Scheepvaart, Handelsberichten. Beurs van Schiedam. wijziging op de gemeentebegrooting 1924 in gediend In ontvangst alsnog op te neïncn Hoofdstuk II Volgnummer 18a. wegens terugboeking van de uitkeering van het Grondbedrijf aan het Reserverfonds 20.000.—. De uitkeering van het Grondbedrijf heeft slechts- om de 5 jaren plaats en bedraagt dan 100.000.Ter berekening van de juiste kosten van den 'pensioenlast is het jaarlijksche deel l/«> van 100.000.onder volgnummer 51 der uitgaven opgenomen, (Deze post heeft dus slechts een administratief karakter). In verband hiermede kon de belasting naar het inkomen volgnummer 127 met 20.000.worden verminderd en wordt alzoo 1.235.000. I)e broodprijs. Door de besturen der D.E.S. en de Bakkerspa- troonsvereen. alhier is aan B. en W. het volgende schrijven gericht Edelachtbare Heeren, Het Bestuur der Coop. Verbruiksvereeniging „Door Eendracht Sterker" en het Bestuur der Schiedamsche Bakkerspatroonsvereemging, te- ens namens enkele leden van de Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, hebben de eer te berichten de ontvangst van Uw schrijven van 24 November j.l. in zake den broodprijs. Zij hebben met teleurstelling ervan kennis genomen, dat Uw college geen accountantsonder zoek wenscht. Voor ons is dit de eenige weg om op eerlijke wijze aan te toonen, wie van beide partijen ge lijk heeft. Het meeningsverschil, hetwelk blijkt uit het gesprokene ter conferentie en uit ons schrijven d.d. 14 Nov. berust alleen op de financieele zijde van de oplossing van deze kwestie. In de conferentie werd aangedrongen, dat de gemeente deze kosten zou dragen. Ons aanbod in bovengenoemd schrijven komt daarop neer, dat wij de koster van het onderzoek zullen dragen alleen verzoeken wij U naast onzen accountant een gemeente-accountant aan te stellen, opdat het onderzoek zoo volledig en onpartijdig mogelijk zal zijn. Beide personen zullen met elkaar in overleg treden, welke bakkerijen zullen worden bezocht en waarbij de grootste geheimhouding over de opgedane ervaring zal moeten worden betracht. Uw college dringt aan op spoed, niets zal ons aangenamer zijn, daar ook wij deze zaak zoo vlug mogelijk zouden zien ten einde gebracht. Wij vertrouwen, dat Uw college zoo nreed van opvatting is, dat het ons voorstel zal aannemen. De door ons aangezochte accountant, prof. Volmer, welke reeds meermalen in soortgelijke aangelegenheden werd geraadpleegd, heeft, zich bereid verklaard, Donderdag 6 December met het werk aan te vangen. Wij verwachten, dat de door U aan te wijzen persoon alsdan bij ons bekend zal zijn, opdat beide heeren, ra ontvangst door U of door ons, direct met den arbeid zullen kunnen aanvangen. Wij stellen ons voor, dat beide heeren een rapport zullen samenstellen, hetgeen ,aan U en aan ons zal worden uitgebracht, Uw verder schrijven beantwoordende deelen wij U mede Dat in Vlaardingen ernstige pogingen gedaan worden om den broodprijs te verhoogen de strijdende partijen zijn tot de conclusie gekomen, dat het niet langer zoo kan gaan, zoodat binnen zeer korten tijd daar een flinke broodprijsver- hooging kan verwacht worden. Dat hier in Schiedam goedkooper brood wordt verkocht, bewijst, dat hier ter stede de vrije concurrentie bestaat, zoodat alle reden om in „te grijpen daardoor overbodig is. 't Een en ander neemt echter niet weg, dat wij blij ven aandringen op ons voorstel n.l. liet ac countantsonderzoek. Uw geëerd antwoord vóór 6 December tege- Utoetzieride teekenen wij enz. „Utile Duk'i." Evenals reeds zoovele vorige malen, heeft U.D. ook gisteravond in Musis" weer gespeeld- Voor uitverkochte zaal en met prachtig,klinkend succes. Deze keer was het nu eens geen blijspel of leutig een-actertje,waarop de keus was gevallen, inaar het zware drie-bedrijvige tooneeispel van helix Philippi „Weldoeners der Menschheid", Was uitgezocht, om de steeds hoogblijvende, ver- Wende verwachtingen van het publiek te bevre digen. En hei dilettanten-gezelschap is daar meer dan schitterend in geslaagd, dat getuigde het sPonl,ane, onbedaarlijke applaus na ieder bedrijf en op 't, einde van den avond de heer Horn nog eens extra, door U.D. onomwonden om haar hoogstaand spel te roemen en tevens haar na mens allen en in 't bijzonder de met deze uit- voering gebate vereenigingen hartelijken dank R brengen, Zoo heeft U.Dt bewezen, dat ze behalve de hhjspel-kunde ook wel degelijk andere looneel- Senres machtig is en zeker ook in dramatiek een Mieszins prijzenswaardig, kunstzinnig figuur kan "naken! uWeldoeners der Menschheid" waarmede hi er geneesheeren zijn bedoeld, maar slechts Zu'ke, die zich hun plicht boven alles zijn bewust en voor niets, zelf niet voor hun eigen vrouw aarvan willen afwijken bevat vele dramati- ®che, zelfs hoog dramatische passages, waarin |'ch geen oogenblik het spel ontaarde, maar -0fids op zeer waardig peil bleef. Op de eerste Peats dient hier genoemd Mr. W. A. Hoek, lF-e allen weer met vreugde voor het voetlicht 'cn hebben begroet. Den laatsten tijd misten c hern telkens, en dat zal natuurlijk zijn vol- °ende reden in een of ander wel gehad hebben "Paar daarom verheugde 't ons dubbel, toen hij gisteravond weer eens flink en ouderwets voor den dag kwam, in de hoofdrol. Zijn spel als Dr. Martius 'hebben we van 't begin tot 't eind kun nen bewonderen, en hopen we, voor de toekomst weer geregeld in die wel te waardeeren gelegen heid te mogen zijn. Een waardige partnerin had Mr. Hoek in zijn echtgenoote Ilse (mevr. Cokart-Robertson). Ook zij heeft langzamer hand baar sporen in de tooneelkunst alwel ver diend en gisteravond haar reputatie zeker ver sterkt. Wel niet in hoofdrol, maar toch de aller zwaarste en ondankbaarste rol werd door Geheimraad Von Fortenbach (Ir. A. v. Ruysen) gespeeld. Toch-ook de heer v. Buysen heeft zich over 't algemeen prachtig van zijn zware taak als oer-conservatief aristocraat gekweten en verdient er veel lof voor, al had dan zijn spel soms Hier en daar wat beweeglijker en hartstoch telijker kunnen zijn. Eveneens waren de overige persoons-vertolkingen bij allen in goede handen, van wie we met name mevr, IIoek-Lefiglet (Paula) Mr. Cökart (Kroonprins Karl Victor) en Jacques Hoek (dr. Kayser) nog willen noemen. Een foutje in de enseèneering leek ons bet bespottelijke portret van den Geheimraad, dat zijn dochter en de freule van Rudolfi toch mooi moesten vinden. De burgemeester woonde de uitvoering tot liet einde toe bij en eveneens een eereiid van U.D. mevr. Fischer-Vos, die .sinds korten tijd uit Indië is teruggekeerd. Een goed strijkje verschafte 't muzikaal genot. Traditiegetrouw speelt U.D. hedenavond weer voor de Burgerwacht. Groot succes is haar ook daar reeds verzekerd. Bezoek aan de werf Gusto." De Ghineesche Industrieele Studie Commissie, welke op liet oogenblik in ons land vertoeft, bracht gister een bezoek aar de Werf Gusto, Firma A. F. Smulders alhier. Bij aankomst aldaar werden zij ontvangen en begroet door de heeren F. Smulders en H. W. Gonijn, leden van den raad van beheer. Na aller eerst de verschillende modellen van kranen, baggermaterieel, automatische kolentranspor- teurs, enz., zijnde de verschillende specialiteiten dezer Firma, te hebben bezichtigd, werd een bezoek gebracht aan de werkplaatsen. Met veel belangstelling namen de Ghineesche heeren de verschillende machinerieën en moderns werk tuigen in oogenschouw, waaronder vooral de multiplex-póns en de eenmans-ponsmachine de aandacht, trokken. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de 200 tons drijvende kraan, welke juist in bedrijf was voor de montage van eèn in aanbouw zijnden baggermolen, voor welk werk tuig de Chineescho heeren zich bijzonder in teresseerden.. Na nog een oogenblik ten kant,ore van genoemde firma te hebben vertoefd, ver trok het gezelschap omstreeks 12 uur naar Rot terdam, waar het als gast van de Kamer van Koophandel' een noenmaal werd aangeboden. Pandora. De rusteloozc Pandora-dirèctie beeft voor deze week een dubbel programma. De le helft der week gaat de machtige film „Zijn laatste levensdagen". Het beruchte Amcri- kaansche genootschap-de-Ku-Klux-Klan- treedt hier weder als zijn eigen rechter op met voorbij gaan van het wettige gezag. Verder* een keurig bijprogramma. Doch niet minder mooi is de hoofdfilm, welke de 2e helft dezer week gaat. Hier zien wij den sympathieken Jackie Coogan in de schitterende, ontroerende film „My boy", dat de kleine bengel de harten der bezoekers ver overt, is niet te verwonderen. Ook bij dit pro gramma is een reeks keurige filmwerken. Wij weten niet of wij zullen adviseeren het le of het 2e deel van dit week-programma Le gaan zien wij raden dus aan naar beide programma's te gaan de saamstelling ervan waarborgt een genot vollen avond. Op het tooneel treedt de man met de borstels op voor de matinee's de wild-wester „Recht spraak in het Westen" benevens de Goede Sint, welke ieder bezoeker een'presentjo aanbiedt. Gemengde Zangvereen. „Polyhymnia." Op Donderdag 10 Januari a.s. zal door „Poly hymnia", directeur de heer B. Jurgens een con cert worden gegeven in den R.K. Volksbond, waarbij zal worden ten gehoore gebracht „Edi- tlia", van Heinrich Hofmann, welk werk zal worden uitgevoerd met orkest-begeleiding, vleu gel en orgel. Als solisten zuilen hun medewerking verleenen de. dames B. Mak van Waaij-Doore- raans, sopraan, Dordrecht, Coba ITeyl, alt, Den Haag, en de heeren Bram van der Stap, bariton, Delft en Tli. Wouterlood, bas, alhier. De vleugel begeleiding is in handen van mevr. N. Berck- Feltzer, alhier, terwijl de heer W. A. Houtman van bier het orgel bespeelt. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben B. en W. thans ontvangen een voor-ont werp van wet, waarbij de grenswijziging tusschen Schiedam en Rotterdam wórdt geregeld, met uitnoodiging alsnu toepassing te geven aan arti kel 131 der Gemeentewet.Krachtens dit artikel moei het wetsontwerp, behalve aan het oordeel van den raad, worden voorgelegd aan dat van een commissie uit de ingezetenen. De Nationale en de Gemeente. De Commissarissen van de Nationale Levens verzekering-Bank zijn niet meer bereid, de voor gestelde overeenkomst met de gemeente Rotter dam aan te gaan, en hebben besloten, met den bouw van hun pand voort te gaan. Oplichters. B. en W. van Goriijchem zul len 22 arbeiders gerechtelijk vervolgen, die zich als werkloozen hadden opgegeven en geldelijken steun van de gemeente genoten, terwijl zij voor loon werkten. Ook fabrikanten zullen zich moeten verantwoorden, die, nadat zij werklieden ont slagen hadden en vermoedelijk wisten dat dezen steun verleend werd, toch voor loon hebben laten werken. Goede v o 11 d s t.. Rijksambtenaren te Bie- rum (Gr.) hebben nabij den Zeedijk plm. 1200 L. spiritus, die daar onbeheerd lag, in beslag genomen. Ontploffing. Volgens berichten uit Fog- gia aan de „Tribuna" heeft aldaar een ontplof fing plaats gehad in een vuurwerkfabriek, waar bij vier personen gedood en drie gewond werden. Brutale inbraak. Men schrijft aan het Huisgez. uit Oploo Woensdag is igebroken in de woning van den landbouwer A. Peters. Men dwong de vrouw van P. de sleutels van de brandkast over te geven. De dieven waarschijn lijk drie in getal, waren voorzien van electrische zaklantaarns. De vrouw, die te bed lag, werd belet tc roepen. Haar man, die wegens bloed vergiftiging te Boxmeer in het ziekenhuis ligt, is secretaris van de eiervereeniging. Waarschijnlijk zijn de dieven met alles goed op de hoogte ge weest.. Hoeveel geld gestolen is, weet de vrouw van P. niet, wijl de uitbetaling van de eiergelden niet haar werk was. De knecht van P. is door een dakraam de straat op gegaan en heeft de politie gewaarschuwd. Tegen de lamp geloop en. De ad ministratie der Posterijen te Rotterdam ontdekte in den aanvang van dit jaar een tekort van G00 electrische lampen. De politie stelde een dnder- zoek in, zonder resultaat. Kort geleden bleken ei| weder een goede honderd lampen verdwenen. Het vermoeden rees, dat de magazijnbediende F. S. zich hieraan schuldig maakte. Hij werd aangehouden en bekende. Bij vrienden vond men een aantal vermiste lampen. S. ontving de oude lampen en gaf daarvoor de nieuwe. De oude moest hij vernietigen, deed dit echter niet en gebruikte ze nog eens te eigen bate. Op deze manier heeft bij voor 120Q verduisterd. S p i o n n a g e en landverraad. Vol gens een bericht van de 's-PIertogenb. Ct." is de te Maastricht uit arrest ontslagen militair S. gistermiddag wederom gearresteerd. Bij de in structie moet/zijn aandeel in de spionnagezaak gebleken zijn. Noodlandin g_. Gistermorgen is, ver moedelijk door een defect aan den motor, voor de haven te Hariingen in zee neergekomen het vliegtuig W. 50, De inzittenden werden door roeibootjes, welke in zee lagen te visschen, opge nomen. Een sleepboot is bezig de machine in de haven te sleepen. Een ander vliegtuig is in de haven gedaald. Nader bericht men ons De beide gistermorgen voor de haven van Hariingen gedaalde vliegtuigen, zijn Nederland- sche watervliegtuigen uit Nieuwediep van den marine-luchtvaardienst. Beide vliegtuigen maak ten een oefeningstocht. De „W. 50." die bemand was door den offi cier-vlieger v.d. Vijver en den adjunct-waar nemer. Schatt, had een defect aan een der wa- terschoenen, waardoor het moest dalen. Een vaartuig van het Loodswezen uit de haven van Hariingen vetrok ter assiSt.entie en bracht het vliegtuig, na het op sleeptouw te hebben ge nomen, in de haven. Het andere vliegtuig, bemand door den groepscommandant-vlieger P. van Leuning en luit. ter zee Woldringh, steeg, nadat het eerst genoemde vliegtuig was binnengesleept, weer op. Overiroominge n. Eergisteren en gister- woedde boven geheel Noord-Italië een heftig omveder. Door de aanhoudende Stort-regens is de rivier de Isonzo dermate gezwollen, dat zij buiten haar oevers is getreden en vele velden in den omtrek onder water heeft gezet, waardoor groote schade aan de gewassen is be'rokkend.Op sommige plaatsen staat het water anderhalf en drie meter hoog. Ook vele spoorweglij nen worden bedreigd en bij Gradiska is' reeds een spoorbrug inge stort. Ook in Slovenië hebben groote overstroo mingen plaats gehad en wel in het gebied van de Save. De spoorwegverbinding Leibach— Agrairi is overal in gevaar. Ook op deze lijn is een spoorbrug ingestort. H i 11 e - g o 1 fVolgens een bericht van den correspondent van de „Daily Mail" te Riga, wordt Zuid-Rusland op het oogenblik bezocht door een hittegolf,zooals er in vijftig jaren geen is voorgekomen. In den loop der vorige week steeg het kwik tot 22 gr. waardoor aan den komenden oogst groote schade wordt toegebracht. Zoo is b.v het winterkoren dat in September en October wordt gezaaid en in de lente den grond uitkomt, nu reeds opgekomen, zoodat de oogst grooten- cleels als verloren kan wbrden beschouwd. De correspondent voegt er bij, dat te Kief de seringen bloeien en dat de bloemisten te Odessa viooltjes verkoopen. Gesprek tusschen Amerika en Engeland Gisteravond is een merkwaar dige proef genomen met de draadlooze telefoon Er werd in Amerika gesproken met Engeland! Van te voren was overeengekomen, dat geluis terd zou worden te Chatham nabij New-York, waar de maatschappij voor Draadlooze Telefonie uitgebreide maatregelen had genomen om het haar abonnés mogelijk te maken bij het gesprek mede te luisteren Kort na"10 uur kwam uit Bournemouth in Engeland de boodschap „Hal lo, Amerika wacht even Deze woorden werd'en door talrijke personen in Amerika geboord en zelfs aan de kust van Massachusetts goed ver staan. Voor een geregeld gesprek was bet geluid echter te zwak. Daarom vroeg men in Amerika, in Engeland een piano te laten spelen dit ge schiedde. Het spel was in Amerika duidelijk hoorbaar. „Zes kleine nikkertje s". In een onzer garnizoenen zond een reserve-kapitein, commandant van een kaderlandstormklasse belast met de vooroefeningen bij den vrijwdligen den landstorm een voorstel bij den inspeteuf van den Landstorm in om over Le gaan tot het benoe- menyan een commissievoor het cxaminecren van zes Candida ten ter verkrijging van he't bewijs van voorgeoefendheid. Aldus geschiedde en zelfs werd" van oen der andere garnizoenen een officier tijdelijk gedeta cheerd in de plaats Wftar het examen zou worden afgenomen, aan welke detacheering vergoeding van reis- en verblijfkosten (voor de schatkist) verbonden waren. Eén adspirant, trok zich voor den aanvang van het examen terug. Twee ad spiranten verschenen op den eersten examendag niet, zoodat het exa men werd aangevangen met drie candidaten. Reeds spoedig bleek een hunner geen kans van slagen te hebben, zoodat deze uitviel. Bleven over twee adspiranten.Een dezer had nóg nimmer met een mitrailleur geschoten, wellicht zoo'n wapen nog nimmer'gc zien viel dus ook uit. Den volgenden dag -was en Zaterdag zou hetexa- rnen worden voortgezet met den overgebleve ne. Toen bleek dat deze van den ÏSraelitischen godsdienst was en dus niet kon verschijnen. De commissie besloot toen in verband met de voor het rijk aan dat examen verbonden kosten het verdere examen testaken. 4 Een luguber vrachtje! De inwo ners van een voorstadje van Mt'ohelen werden dezer dagen opgeschrikt door een op hol geslagen paard, dat een rijtuig, zonder koetsier, met zich medesleep te. Ondanks de pogingen, om het rennende dier tot stilstand te brengen, kon men hierin niet slagen. Daar men echter voor ongelukken vreesde, holden eenige mannen achter het, rijtuig aan,, ten einde de teugels te kunnen grijpen. Wie beschrijft echter hun ontzetting, toen zij in het rijtuig zich een drama zagen afspelen, zonder dat zij in staat waren tusschenbcide le komen. In het met groote snelheid voortrijdende voertuig waren namelijk twee mannen in een woedend gevecht gewikkeld en gingen elkaar met de bajonet te lijf. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en een aantal agenten-te-fiets zetten het rij tuig na, Echter te vergeefs. Door de achter volging opgehitst, vergrootte het paard nog 'zijn snelheid en daar de duisternis spoedig inviel, verdween het voertuig in den nacht. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in, zonder echter tot nu toe een spoor te kunnen vinden. VOETBAL. Het programma voor Zondag luidt als volgt West. 1ste klas A HaarlemR.G.H. Ajax Zaandam Z.F.G.-S.V.V. Rotterdam FeyenoordV.O.C. Haarlem II.F.C.—Gooi DordrechtD.F.C.- H.V.V. lste klas B. DordrechtO.LLS.Quick Utrecht U.V:.A.S.C. Rotterdam Sparta- Excelsior Den Haag H.B.S.-Stormvogels Amsterdam Blauw-WitHaarlem. 2de klas. B. Rotterdam Steeds Hooger Transvalia G.V.V.D.H.G. Gorcum Unitas S.V.W. Schiedam Hermes-D.V.S.V.U.C. Rotterdam U.S.C.—R.F.C. Geboren Nov. 29. Catharina Gesina d.v. P. Soet.ens en J. Tijsze, Singel. Hendrica d.v. H. Sitton en W. van der Most, Kortlandstraat. 30. Cornells Hermanns z.v. A. van Slingelandt en A. van der Helm, Plein Eendragt. Johanna Petronella d.v. W. G. H. van der Heiden en E. J. Offerman, Burgemeester Knappcrtlaan. öpheheven is het faillissement van J. J. Claris,. Parallelweg 138a, alhier. Hoog water te Hoek van Holland. 1 Dec v.m. 7.12, n.m. 7 37. 2 Dec. v.m. 8.16, n.m. 8 47. SCHIEDAM, 1 Dec. Gedurende de maand November kwamen alhier binnen 35 stoom schepen en 4 zeilschepen, tegen 13 stoomschepen, 1 zeelichter en 1 zeesleepboot in November 1922. HULL, 30 Nov. Vertrokken s.s. Celaeno, met steenkolen naar Schiedam. LONDEN, 1 Dec. Vertrokken Noorsch s.s. Skostad, ledig naar Schiedam. SCHIEDAM, 30 Nov. Aangekomen Eng. s.s. Alchymist. kapt. G. W. Dines, met olie van Londen voor N. V. Schieveem aan de Wilhel- minahaven. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. Sch;«d. Spoeliogvereeniging". Heden f 2.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3