DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN F EUILLETON. 48ste Jaargang. Maandag 3 December No. 13810. SnroBQ KOEMA1ST 4. Telefoon fageviannmiimral 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advsrtantiem 15 rag#!» Mks regel daarboven SBj'cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advortaeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering :'f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf201) bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood ;f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ÏIET HERSTEL. 'Fe Londen is men algemeen voldaan over de Vrijdag door de commissie van herstel genomen besluiten tot het instellen van twee commissies die klaarblijkelijk ieder afzonderlijk zullen op treden. Sir Bradbury, de Engelsche vertegenwoor diger in de commissie van herstel, deed in een persgesprek uitkomen, dat deze oplossing slechts een eerste stap vormt naar het bereiken van een definitieve regeling. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, zeide hij. de ernstige moeilijkheden van het oogenblik uit den weg te gaan, liever dar; er over heen te loopen. Wij wenschten dadelijk tot een overeenkomst te komen, die misschien het voorspel is van een definitieve entente. De toestand in Duitschland is bijzonder ernstig. Het meest dringend is de Duitsehe begrooting in evenwicht te brengen en de mark te stabiliseeren. Zoodra de taak van de nieuwe commissies ver-, vuln zal zijn, zal het vraagstuk der bestudeering van het Duitsehe betaalvermogen weder aan de orde komen. Het schijnt waarschijnlijk, zegt de „Daily Telegraph", dat de eerste commissie zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van ieder der bond- genooten en. geassocieerde mogendheden de andere commissie zal uit 5 leden bestaan. Van het door dit laatste lichaam in te stellen onder zoek zijn het vooral de Franschcn die op een vruchtbaar resultaat hopen. De regeering te Washington deelde mee, dat de Amerikaansche toehoorder in de commissie van herstel img steeds niet bereid is, deel te nemen aan een onderzoek naar Duitschlands betalingscapaciteit, als is voorgesteld bij de instelling van de twee Comité's Vrijdag j.l. hij zal echter bereid zijn, nict-officiccl bij het onder zoek vertegenwoordigd te zijn. HET NIEUWE DüITSCITE KABINET. Hoewel de regeeringsvcrklaring van het kabi- net-Marx-Stresemann nog niet gepubliceerd is, blijkt thans reeds,op welken koers het nieuwe mi nisterie sturen zal. De positie van het nieuwe kabinet wordt in verband met Parijsche pers stemmen, in verantwoordelijke Duitsehe kringen hoopvol 'geacht. Men concludeert uit de wel willende woorden, die te Parijs zoowel over Marx als Stresemann gesproken worden, dat ook Frankrijk wil medewerken, een nationalistisch gouvernement in Duitschland te verhinderen. Stresemann zal, onder invloed van het Centrum en den linkervleugel der Duitsehe Volkspartij zijn aanvankelijke reparatie-politiek voortze tten en beproeven met de Fransche regeering tot zakelijke overeenstemming te geraken. Deze alléén-mogelijke buitonlandschc politiek zal gepaard gaan met een krachtige binpenlancl- sche discipline. Een der eerste daden van den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken Jarres, zal zijn den arbeidstijd der beambten te verlengen. Het staat wel vast, dat de werktijd aanzienlijk verlengd zal worden. Een ander feit van beteekenis is de aankondi ging, dat zoo snel als mogelijk is, naast de rentenmark de goudmark zal worden ingevoerd De invoering van den goudmark is van den beginne af door cIcd commissaris voor het geld wezen, Iljalmar Schacht, verlangd. Men meent, dat men de rentenmark niet lager dan absoluut noodzakelijk is, in omloop mag houden, daar zij reeds eenige neiging tot koersverlies open baart Zoowel de Duitsch-nationalen als de socialisten zijn het met zichzelf niet eensjrver de houding, die zij Dinsdag a.s. als het kabinet-Marx voor den Rijksdag komt zullen aannemen.Daar de so ciaal-democraten geen belang hebben bij on middellijke verkiezingen en evenmin hun machts positie in Pruisen willen verspelen, is men ge neigd aan te nemen, dat zij zoodanig zullen manoeuvj-eeren, dat het kabinet-Marx tenminste niet in de minderheid komt. IN HET BEZETTE GEBIED. De Fransche en Belgische regeeringen hebben thans definitief besloten, de sterkte van haar militaire bezettingstroepen in het Roergebied te verminderen. Verder zal de terugkeer worden toegestaan aan een aantal Duitschers, dat uit het Roergebied was uitgewezen. Ook hebben de hooge commissarissen voor bet bezette gebied besloten, dat handelswaren, die uit het onbezette Duitschland in het bezette gebied worden ingevoerd, niet langer aan douanerechten of andere restricties onderworpen zullen zijn. RIJNLAND. De vorming van een Rijnland-staat, zooals die werd voorbereid door de commissie van 15, welke later werd veranderd in een commissie van 56, is, volgens een bericht van de „Montag- Morgen" uit Keulen op komst, tiet bestuur is echter thans met vier leden uitgebreid tot zestig personen, o.w. twee communisten. De leiding zal berusten bij den bankier Louis Hagen en den büfgemeester van Keulen, Adenauer. Naar uitdrukkelijk verklaard wordt, betreft het hier niet uitsluitend een concentratie van het economisch leven. Er zal inderdaad een bestuur worden gevormd, dat binnen het kader van de Duitsehe grondwet zal handelen, evenals in de overige Duitsehe staten. HET VATICAAN EN RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat'Tsjitsj erin een nota aan het Vaticaan heeft gezonden, waarin de voorwaarden worden opgesomd voor de beëin diging van de katholieken-vervolgingen in Rus land. Zoo eischen de Sovjets o.a. dat. het Vati caan de Sovjet-regeering de jure zal erkennen. ENGELAND. Mrs. Robertson, de conservatieve candidate voor St. Rollox(Glasgow), is Zaterdag tijdens een meeting, waar zij het woord voerde, aan gevallen door een aantal kwaadwilligen, die zich onder haar gehoor bevonden. Zij werd vrij ern stig mishandeld, ontving verscheidene schoppen en werd herhaalde malen in het gezicht geslagen Ten gevolge van de bekomen verwondingen is Mrs. Robertson in het ziekenhuis opgenomen, terwijl de kans niet groot is, dat zij voor den 6en December zooverre hersteld zal zijn, dat zij wederom het woord kan voeren. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 17 Wij vonden een groot vermaak in het beslu- deelen der Schrift, alhoewel wij ze lazen zonder er de beteekenis van te vatten onze geesbes- oogen waren toen niet genoeg geopend en wij merkten niet, op wat wondere wijze de woorden der profeten in vervulling waren getreden. Zekeren dag waren mijn vader en ik in ons zomerverblijf aan den voet van den berg Liba non gezeten, onder den zuilengang, die vóór den Weg naar Jeruzalem is gebouwd. Zooals ik ge woon was te doen, las ik met luide stem eenige bladzijden uit het heilige boek de tekst, dien ik gekozen had, was het 52e hoofdstuk van den profeet Isaias. Een reiziger, die van Jeruzalem kwam, hield bij ons stil en op zijnen stok leunend, bleef hij staan luisteren. Aan de herbergzaam heid van onzen stam getrouw, noodigde mijn v>ader dien man uit, binnen te komen en neer te zitten. De vreemdeling dankte echter voor die beleefde uitnoodiging en bleef staan. Hij scheen belang in mijne lezing te stellen en gaf mij een toeken ofn voort te gaan. Toen het hoofdstuk afgelezen was, legde hij de hand op mijnen schouder en vroegZeg eens, heerscht, hebben ons getoond welk een vlucht de ontwikkeling van Italië neemt. lk ben er van overtuigd, dat de gebeurte nissen der laatste dagen tot in de breedste krin gen van de Latijnsche naties weerklank zullen vinden en dat zij binnen korten tijd zullen leiden tot tastbare en vruchtdragende resultaten, zoowel voor Italië als voor Spanje." Na het succes van het bezoek van den koning van Spanje aan Rome kan de „Latijnsche Unie" als gesloten worden beschouwd. De Italiaansche pers publiceerde dezer dagen een plaat, voor stellende een bijlbundel het Romeinsche zinnebeeld van de heerschappij getooid met een lauwerkrans en zwevende boven de golven van de Middellandsche Zee. waaronder de woor den „Italië en Spanje," ten, bewijze, dat deze beide landen thans de Middellandsche Zee be- heerschen. ITALIË EN SPANJE. Nadat bet Spaansche koningspaar Italië had verlaten, heeft koning Alfons XIII door middel van een telegram zijn groeten aan het Italiaan- sche volk overgebracht. j. In zijn telegram zeide koning Alfons onder meer „Wij hebben ongeveer een derde van het Italiaansche grondgebied bezocht en zijn vol bewondering over de orde, welke overal heerscht. De kranige houding der matrozen en soldaten 'en de regelmatigheid die in alle takken, van dienst GRIEKENLAND. De politieke toestand in Griekenland is op nieuw chaotisch geworden door de verklaring van de leiders der anti-Venizelistische groepen, dat zij zich zullen onthouden van deelneming aan de verkiezingen, die op 16 Dec. zullen plaats vinden. Zelfs de Zaiinisten dreigen zich buiten de verkiezingen te zullen houden, tenzij zekere verkiezingsdecreten, die in den laatsten tijd zijn afgekondigd, onmiddellijk zullen worden her roepen. Volgens Piastiras zullen de verkiezingen in ieder geval doorgaan en zal aan de kiezers volkomen vrijheid gewaarborgd zijn. Zaterdag hebben de Venizelisten een telegram van Venizelos ontvangen, waarin deze weigerde, zich candidaat te stéllen voor de verkiezingen. Zijn volgelingen zijn hierdoor evenwel niet ont moedigd. Gisteren organiseerden zij een mass- meeting met het doel, er een resolutie t,e doen aannemen, waarin aan Venizelos verzocht zou worden, naar Griekenland terug te keeren. Deze vergadering werd niet afgelast op de ontvangst van bovengenoemd telegram. De regeering heeft een mededeeling gepubli ceerd, waarin zij ontkent, dat er eënig gevaar zou bestaan voor het leven van den koning. Deze komt thans zelden of nooit meer buiten zijn paleis. De toegangspoort blijft nu steeds gesloten en wordt bewaakt door extra posten. De staatssecretaris van het Vaticaan, kardi naal Gasparri, heeft namens den Paus een be roep gedaan op den Griekschen premier Gonatas om het leven te sparen van de militairen en burgers, die ter dood werden veroordeeld wegens deelneming aan den jongsten 'opstand. ALLERLEI. Uit Berlijn De directie van de Rijksbank heeft, té zamen met den Raad van Toezicht, met algemeene stemmen den oud-minister Helfferich als opvolger voor Havenstein voor het president schap van de Rijksbank aanbevolen. Van demo cratische zijde maakte men tegen deze candida- tuur bezwaar. Uit Berlijn Een ambtenaar bij het Fran- j sche consulaal: te Berlijn werd op weg naar zijn j huis, in den Tiergarten door een man aange houden, die hem, onder bedreiging met een revolver dwong tot afgave van zijn portefeuille, waarin zich een belangrijk bedrag aan francs f bevond. De dader wist in de duisternis te ont komen. Naar verluidt is het voorgevallene reeds ter kennis van de Fransche regeering gebracht. Uit Berlijn Volgens een berich t uit Gel- senkirohen is het massa-ontslag aan de arbeiders in de Roerindustrie voorloopig weer ingetrokken. Binnenland. kind, weet gij door wie de woorden 'geschreven zijn Ik keek naar mijn vader, opdat hij voor mij zou antwoorden want vreesachtig als ik was, dorst ik den vreemdeling geen antwoord geven. Vader sprak dan in mijn plaats Naar ik denk, zijt gij geen Israëliet,, daar gij niet schijnt te Weten, dat, deze woorden toepasselijk zijn op den beloofden Messias, den troost van Israël, dien wij nog verwachten. Verwacht gij dien nog hernam de reiziger onthutst. Hoe legt gij dan de vier laatste verzen uit van het negende hoofdstuk uit het boek van den profeet Daniël Mijn vader nam de papierrol uit mijne handen, las aandachtig den bedoelden tekst en kwam tot de bevinding, dat, volgens de berekeningen'.de tijd reeds moest verstreken zijn. Dan vestigde de vreemdeling meer bijzonder onze aandacht op deze woorden En na 62 weken zal men den Messias doen sterven, maar niet voor hem zeiven. Daarna las hij met luider stem het 53e hoofd stuk, dat aanvangt met deze woorden Wie heeft geloof gehecht aan onze woorden en aan wie heeft 's Heeren arm zich geopenbaard Vader verbleekte, terwijl hij dien goeden man aanhoorde, in wiens hart de liefde tot de waar heid alle andere vooroordeelen verdrong en de rol uit de handen van den vreemdeling aan nemend,.las hij met schokkende stem het twaalf de en. dertiende .vers van het elfde hoofdstuk uit Zacharias' boek Zoo gaven zij dertig, zilver- j stukken voor mij. En de Heer zeide mij Werp den prijs waarvoor ik geleverd werd voor den pottenbakker. En ik nam de dertig zilverlingen en wierp ze vóór den pottenbakker in het huis des Heeren.- Van wie werd dit geschreven vroeg mijn vader En met vurig stralende oogen antwoordde de vreemdeling Van den verrader, wien Israels kinderen dertig zilverlingen gaven. Toen het dezen berouwde, onschuldig bloed geleverd te hebben, nam hij de dertig zilverlingen, wierp ze in den tempel vóór de voeten van den hooggepriester en ging heen om zieh té verhangen. En de hoogepriester, den raad bijeengeroepen hebbende, zeide ,,'t Is niet geoorloofd dit geld bij den schat te voegen, dewijl het de prijs is van het bloed" en zij kochten er het veld van een pottenbakker voor, om er de vreemdelingen in te begraven. Heel verwonderd keken wij den vreemdeling aan, die vervolgde Zegt dezelfde profeet niet En zij zullen Hem, dien zij doorboord hebben, aanschouwen en zij zullen Hem b - weenen, zooals men een eenigen zoon beweent ?- En ook Sla den herder en de schapen zullen ver strooid worden. En hij ging voort den tekst der profeten en der psalmen aan te wijzen, die b - trekking hadden op de komst onzes Heeren. Ook wees hij op de wondervolle vervulling van alle omstandigheden in de kruisiging van Christus, die door de profeten voorspeld waren. En op zijn borst, glpapde, zoQals de FlQiqamache hopderd- De eisclien der A.R. partij. „Het Volk" meldt Uit betrouwbare en ingewijde bron meldt men ons de volgende eischen, door de Anti- Revolutionaire Partij gesteld aan de R.K. Staatspartij, aan welke eischen voldaan moest worden ter bereiking van een politieke sa menwerking Lusschen deze beide lichamen le. De verdediging van Indic in den geest, als voorgestaan door de A.R. Partij. 2e. De bezuinigingen volgens de plannen van Colijn. 3e. Erkenning van schuld, door de R.K. Staatspartij in verband met de breuk tus- schcn haar en de A.R. Partij. Dezejjunten zijn en bloc met groote meer derheid in de R.K. Kamerelub verworpen. De sociale organisatie en de politiek. Ter vergadering van de Utrechtsche R.K. Kiesvereeniging deelde mej. B. Holthaus nog mee, dat de R.K. Vrouwenbond afwacht om te zien wat van het voorgestelde inzake de sociale organisaties en den Verkiezingsraad ter verga dering van den Algemeenen Bond overblijft om dan zoo noodig, nader te formuleeren, waarom de R.K. Vrouwenbond niet aan den Verkie zingsraad zal deelnemen. Helmer geridderd. Bij Koninklijk besluit, is de heer J. W. Hel mer, redacteur van de „Tijd", die zijn gouden journalistenjubileum vierde benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uil liet meubelbedrijf. De commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in het meubelbedrijf heeft aan de betrokken werknemersbonden mee gedeeld, dat die organisaties het collectieve contract na 8 Maart 1924 niet wenschen te be stendigen. De Leidsehc Patroonsvereeniging heeft eenzelfde mededeeling gedaan. Uit liet boekbindersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Boekbinderspatroons is met de ver tegenwoordigers van de vier gezellenorganisaties tot overeenstemming gekomen om het loopende contract, dat nog tot Januari a.s. van kracht is, met een half jaar te verlengen. Met het oog op den ongunstigen bedrijfstoestand is evenwel goedgevonden, de periodieke verhoogingen, welke contractueel met 1 Januari aan jonggezellen en leerlingen zou moeten worden uitgekeerd, op te schorten. De patroonsbond en de gezellenorganisaties zullen nog een beslissing moeten nemen, of zij met het. overeengekomene accoord gaan. De 48-urige werkweek. Blijkens een communiqué van de commis sies van overleg van werklieden en ambtenaren in gemeentedienst te Haarlem is met alge meene stemmen de 48-urige werkweek voor ge meente-ambtenaren aanvaard.' De werktijd van ambtenaren zal zoo noodig ook verlengd worden. De verordening op den vacanticbij- slag zal ongewijzigd blijven, maar ten opzichte van het bedrag der uitkeering zal voor 1924 een wijziging gemaakt worden. IIulp voor Duitschland. Heden zijn zes wagons levensmiddelen man, stamelde mijn vader Waarlijk, deze is de Zoon Gods Wee ons, wij hebben den tijd zijner komst niet gekend Gelooft gij dan, vorschte de vreemdeling, dat Hij, dien uw volk gekruisigd heeft., de vernachte Messias, de eeuwige Zoon Gods is Dit boek heeft mijn geest verlicht en zegt mij, dat, ik door mijne ongeloovigheid gezondigd heb, zei mijn vader, de handen op de papierrol leggend Weet dan, dat dit boek ook de vergiffenis behelst voor uwe verledene misslagen, hernam de vreemdeling. Gij behoeft u maar te laten doopen om van uwe zonden ontbonden te worden. Ik sas zoodanig aangedaan, dat ik over mijn gansche lichaam beefde want, hoewel ik tot hiertoe geen woord had gezegd, was ik door de woorden van den vreemdeling geheel overtuigd. Ook toen mijn vader opstond om den heiligen man tot aan het beekje te geleiden, dat vóór ons huis vloeide, legde ik mijn sluier af en volgde hen. In het volgend oogenblik waren wij beiden ge doopt. Mijn vader was noch lauw noch vreesachtig in zijn nieuwen godsdienst de overtuiging der waarheid van het christendom was reeds diep in hem geworteld en hij liet niet na al wie het hoo- ren wilde te verhalen, dat hij den godsdienst der christenen omhelsd had. Zijne vrienden wezen hem op het gevaar, waaraan hij zich aldus bloot stelde maar hij luisterde niet naar die raad gevingen en ging voort zijn geloof tc belijden''. (Wordl vervolgd}. 1 OURANT ■Ti», n n»inr«r«-T--i. i >11 mi i i i» - .ril iI I' 'm-TTirm- iiriiVr''-rTyro'T r**-ïT'lir WiSe 1 WMWI D

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1