DAGBLAD IfOOR SCHIEDAM Eif OMSTREKEN* FEUILLETON, 46ste Jaargang. Dinsdag 4 Deeember 1923. No. 13811. Buseau KOEMARKT 4. Telefoon IsslersoHimnisaal 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsntiën! 15 regels 1.75 j eike regel daarboven 35®eent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medededingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; fJ5 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering won Buitenlandsch Nieuws. HET KABINET-MARX. De Duitsche Rijksdag is hedenmiddag drie uur bijeengekomen, in de eerste plaats om de nieuwe regeering de gebruikelijke gelegen heid te geven, hare verklaring af te leggen deze verklaring zal echter tevens de inleiding vormen tot de indiening van een nieuwe machtigingswet, welke.werd vastgesteld in den Zondag gehouden ministerraad. Deze wet heeft ten doel de regeering het nemen van door den nood der tijden voorgeschreven besluiten te vergemakkelijken. In deze wet zal echter tevens worden bepaald, dat daarbij af wijking van de Grondwet niet toelaatbaar is en dat de uitgevaardigde verordeningen steeds? onmiddellijk ter kennis moeten worden gebracht van den Rijksdag en den Rijksraad. Bovendien zullen de verordeningen direct moeten wor den ingetrokken, indien de Rijksdag in twee stem mingen, met een tusschenpoos van minstens één week, zulks eischt. De termijn, geduren de welken de nieuwe machtigingswet van kracht zal zijn, zal loopen tot 15 Februari 1924. wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam IIET HERSTEL. De „Times" bespreekt het aanstaande onder zoek naar Duitschlands toestand door de beide commissies en merkt daarbij op, dat dit onder zoek niet betreft de algemeene kwestie van de Duitsche betalingscapaciteit. Het doel, waarmee de commissies worden benoemd, is veeleer, poolshoogte te nemen en de afzonderlijke punten te bestudeeren. Dat kan inmiddels heel ver gaan en ofschoon het wel vaststaat, dat bij ieder nagaan van Duitschlands toestand men vanzelf van de eene kwestie op de" andere komt en dit ten slotte wel eens zou kunnen leiden tot een alomvattende en fundamenteele behandeling van de situatie, worden in dit stadium van de zaak geen beperkingen gesteld aan het onderzoek naar de essentieele problemen van de Duitsche financiën. Dit is misschien wel de goede weg naar hervatting van de pogingen, die bij vroegere besprekingen op niets zijn uitgeloopen. Wanneer, zoo besluit het blad, de nieuwe koers bij voortduring door alle betrokken lander gevolgd wordt, kan hij het heele karo eter van liet vraagstuk veranderen en ten langen leste de politiek gaan overheerschen. IN IIET ROERGEBIED. De mijndirecteuren hebben 30 Nov. het ont slag van' hun personeel weer ingetrokken, dat aanvankelijk tegen dien datum was aangekon digd. Er schijnt tusschen de directeuren en de. mijnwerkers een overeenkomst te zijn bereikt inzake de verlenging van den arbeidsdag voor de arbeiders onder den grond, welke thans acht uur zal bedragen. Ook schijnt overeenstem ming te zijn bereikt betreffende andere maat regelen en technische details, welke ten doel hebben, de productie te verhoogen, alsmede de uitbetaling der loonen in goudmarken. BEIEREN. Krausneck, de Beiersche minister van finan ciën, heeft zijn ontslag ingediend. Men verwacht ook nog het ontslag van dr. Schweyer, den minister van binnenlandsche zaken, en Wurzl- hofer, den minister van voedselvoorziening. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 18 Spoedig werd hij door zijne landgenooten ge haat en daar zij hem niet tot zwijgen konden brengen, stecnigden zij hem. Gij Alda, kunt u voorstellen, welke mijne gevoelens waren, toen ik die schrikkelijke tijding vernam. U mijne droefheid beschrijven kan ik niet zij was tc groot, dan dat ik er de gansche uitgestrektheid van kon begrijpen. Ten tijde van mijns vaders dood was ik voor nemens in het huwelijk te treden met den eenigen zoon van mijn oom. Azor was zijn naam. Van in mijne jeugd reeds, was ik met hem verloofd. Wij beminden elkaar met een diepe liefde doch mijn oom, die bij den dood mijns Vaders ver nomen had, dat ook ik tot het christendom bekeerd was, verbrak onze overeenkomst, uit vrees, dat ik zijn zoon zou overhalen tot het vervolgde geloof. Hij was zelfs niet tevreden met mijne erfenis in te palmen, maar verkocht mij zelfs als slavin aan den broeder van Marcus Lelius, die naar Rome terugkeerde met zijn 'egioen krijgslieden. Deze gaf mij dan aan zijne nicht Lelia. Sinds dien tijd zijn haast vier jaar Verloopen en die vier jaar heb ik doorgebracht nis nederige slavin. Helaas zei Alda, ik beken het, uw levensloop RUSLAND. De sovjet-legatie te Riga spreekt het be richt van de „Times" tegen over massa-ar restaties van werklieden en intellecteelen en zelfs van communisten, en ook van de arresta tie van tien kloosterzusters te Moskou en van de ziekte van mgr. Cieplak, die onder ellendige omstandigheden gevangen zou ge houden worden. Moskou verklaart categorisch, dat mgr. Cieplak een goede behandeling geniet en geen enkele klacht jegens den gevangenisinspecteur geuit heeft, evenmin als de anderen, die gevange nen worden gehouden. De „Times" zegt, dat haar heele relaas juist is, behalve op één ondergeschikt punt. Er zijn n.l. niet tien, maar zeven of acht zusters, Domi nicanessen met de moeder-overste gearresteerd. Een bericht uit Riga van de „Times" be vestigt de tijding van aartsbisschop Marion's arrestatie en zegt, dat patriarch Tikhon huis arrest heeft. FRANKRIJK. In politieke kringen te Parijs dreigt een ernsti ge crisis in verband met de hervorming van de kieswet, welke crisis het aftreden van Millerand cn Poincaré tengevolge kan hebben. Millerand weigert absoluut het verlangen van de Kamer in te willigen om terug te keereu tot het gewone stelsel van verkiezingen, dat voor de evenredige vertegenwoordiging bestond. ALLERLEI. Uit Londen. Naar uit New York wordt gemeld, is aldaar 'n telegram uit Mexico ont vangen, volgens hetwelk- de federale troepen van den Zuidelijken staat Guerrero onder leiding van generaal Figuerca den gouverneur Meri hebben afgezet en alle federale bureaux hebben bezet. De hoofdstad Ignala is rustig. Generaal Obregon heeft telegrafisch gespro- testeerd en generaal Fuguerca een tijdlimiet gesteld om terug te trekken. Indien deze hier aan geen gevolg geeft, zal de actie als rebellie worden beschouwd en behandeld. Uit Berlijn. Volgens een mededeeling van de Russische ambassade te Berlijn is de toestand van Lenin zeer vooruitgaande. Hij kan zich thans dagelijks twee drie uur met regeeringszaken bezighouden. De verlamming van de rechterarm en het rechterbeen verdwijnt langzaam. Uit Berlijn. De onderhandelingen tusschen de betrokken instanties hebben ertoe geleid, dat de broodprijs reeds verlaagd is door aftrek van het waardeverminderingsrisico. De prijs voor bruin brood is daardoor verlaagd van 84 pfennig op 75 pfennig, die van het witte brood van 1 mark op 79 pfennig. Ook wordt een verlaging van de steenkoolprijzen verwacht. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de prijzen voor levensmiddelen en eerste levensbehoeften gemiddeld met 50 zijn gedaald. Ook de hotel- en restaurantprijzen zijn aanzienlijk verminderd. Het tramtarief is met 30 verminderd. Er heerscht onder de bevolking een groote verlichting. Uit München. Het proces tegen Hitier en Ludendorff en de andere deelnemers aan de Münchener Novemberputscb zal dit jaar wel niet meer, doch waarschijnlijk eerst in Januari 1924 voor de volksrechtbank alhier plaats vinden. Majoor H. G. Finnis, van de grenspolitie, is hij Manikhwa in Beloedsjistan door een bende Waziris neergeschoten. Zijn chauffeur en een man van zijn geleide vielen eveneens. De moorde naars, vijf in getal, zijn in Noordelijke richting gevlucht. Dit is de zesde moord op de Noord- Westgrens van Engelsch-Indië in 8 maanden tijds. Men heeft dadelijk het noodige in het werk gesteld om de moordenaars in handen te krijgen. Volgens een bericht uit München aan de „Montagspost", dat nog nadere bevestiging be hoeft, zou ex-keizerin Zita in de Beiersche hoofd stad getracht hebben in verbinding te komen met staatssecretaris Von Kahr. Vast staat alleen, dat Zita inderdaad de laatste maanden in Beieren heeft vertoefd. Zij heeft daar een bezoek ge bracht aan de vrouw van aartshertog Wilhelm, die in de nabijheid van het Starrenberger meer woont. Binnenland. Het reconstructie-congres. De middagvergadering van het Reconstructie congres der Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging in de Twee Steden te 's-Gravenhage is gister ook bijgewoond door Minister Colijn. Het congres begroette deze mededeeling van den voorzitter met luid en langdurig applaus. Een groot aantal aanwezigen verhief zich van zijn zetels en bracht den heer Colijn een ovatie. Hierop hield het Eerste Kamerlid, de heer H. M. J. Blomjous, een inleiding over Handelspoli tiek en belastingpolitiek. Spr. verlangde o.m. geen sluiting onzer gren zen tegen invoer van vreemde fabrikanten, maar alleen een rationeel tarief, dat de Nederlandsche nijverheid in staat zal stellen, zonder de prijzen te kunnen opdrijven, toch door redelijke prijzen een redelijk deel van het verbruik binnen ons vrij ruilverkeer als vasten grondslag, die noodig is voor haar instandhouding en haar ontwikkeling te kunnen verkrijgen en behouden. Voorzitter Assei bergs verzekerde, dat het bestuur bet niet bij dit congres zal laten. Er zal een krachtige actie worden gevoerd. De gestelde conclusies konden in verband met de statuten niet in stemming worden gebracht, doch zullen het bestuur bij zijn verdere actie tot richtsnoer dienen. Na een woord van dank aan allen, die tot het welslagen er van hebben medegewerkt, sloot hij het congres met den Christelijken groet. He nieuwe hoofdcommissaris te Batavia. Tot hoofdcommissaris van politie van Bata via en hoofd van de Politieschool te Buitenzorg is benoemd de kapitein der infanterie op non activiteit G. Minderman. Journalistiek. Naar wij vernemen zal de heer G. Bruna, redacteur van „Het Centrum" te Utrecht, den 2dn Januari e.k. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne werkzaamheden als journalist begon. Prof. J. F. Niermeijer. f Gisternacht is te Utrecht overleden prof. J. F. Niermeyer, hoogleeraar in de economische geografie aan de Rijksuniversiteit aldaar. Prof. Niermeijer werd den llden Juli 1866 geboren te Amsterdam en was van 1890 tot 1908 leeraar in de aardrijkskunde aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam. Op 3 September 1908 werd hij benoemd tot hoog leeraar- in de economische geografie aan de Utrechtsche Iloogeschool. Spoorwegen. De directie van de Nederl. Spoorwegen hand haaft haar voorstel in zake loonsverlaging en neemt niet het standpunt in, dat de meening van het nieuw op te treden kabinet moet worden af gewacht. Onafhankelijk daarvan wenscht zij advies van den loonraad. Binnenkort zal hij de Nederlandsche Spoor wegen wederom een aantal personen, meeren- deels remmers, op wachtgeld worden gesteld. Vertraging telegrafisch verkeer. Vanwege het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie wordt gemeld, dat er over het algemeen groote vertraging bestaat in het telegrafisch verkeer met Duitschland, Frankrijk en België. De telegrammen voor Frankrijk en, voor een groot deel, ook die voor België worden, daar er geen gemeenschap is wat Frankrijk betreft en onvoldoende gemeenschap wat België betreft, over Londen verzonden. De postcheque- en grodienst. In gevolge den oproep van het bestuur van den Postcheque- en Girodienst, waarin perso neel gevraagd werd, hebben zich ruim 4000 sollicitanten aangemeld uit alle deelen van ons land. is veel ongelukkiger dan de mijne. Ja, veel wreeder, opperde Suzanna. want de plagen onzer vijanden zijn gemakkelijker te verdragen dan die ons aangedaan worden door lieden, welke de Voorzienigheid had aangesteld om onze verdedigers te zijn. Maar laat mij voort- verhalen. De herinnering aan mijn vader, aan mijn land,aan mijn geliefden Azor, drukte zwaar op mij. Voeg daarbij den dwang dien men in de slavernij op mij uitoefende, die nooit een enkel verlangen heb onbevredigd gezien, tot. op den dag, dat men mij op zoo wreede wijze wees maak te. Ik begreep nochtans, dat degene, aan wie ik nu toebehoor, de ooi'zaak niet was van mijn ongeluk, en 't ware onrechtvaardig geweest, had ik tegenover haar gramschap of verontwaardi ging getoond ik trachtte dus mijn gedrag zoo te regelen, dat God er tevreden over zou zijn ik bleef gelaten in mijn lot en onderwierp mij aan liet gezag mijner meesteres. Toen Lelia overtuigd was, dat ik geduldig en eerlijk was en dat ik verscheidene nuttige ken nissen bezat, behandelde zij mij met vertrouwen n goedheid en gunde mij zelfs meer vrijheid dan mijne medeslavinnen. Ik verzweeg, dat ik tot den christen godsdienst behoorde, maar zou ook niet geaarzeld hebben het luide te verklaren, zoo ik er het christendom i nig voordeel mee had kunnen doen. Men eisch- te niet, dat ik den eeredienst der heidensche god heden zou bijwonen de Romeinen schenken iet de minste aandacht aan de godsdienstige denkbeelden hunner slaven. In het huis van Gratie. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn gekomen, hebben dezer dagen de volgende kennisgeving ontvangen „De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Deventer geeft kennis dat bij Koninklijk besluit van 22 October 1923 is goedgevonden, kwijt te schelden de boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij vonnis van den kantonrechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens overtreding van deKies- wet werd veroordeeld blijvende het vonnis ove rigens in zijn geheel." Commissie voor zecoorlogssch ade. Bij beschikking van den minister van buiten- landsche zaken is de heer J. van Hasselt, direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij, te Amsterdam, benoemd tot buitengewoon lid der commissie voor zeeoorlogs schade. Het Kamerlid Juten. De burgemeester Van Wouw, de heer W. J. F. Juten, lid van de Tweede Kamer voor den kies kring Tilburg is ernstig ongesteld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft hij een aanval van beroerte gekregen. Zijn toestand is zorg wekkend. Marcus Lelius ten minste is elkeen, zooals gij het. hebt kunnen zien, vrij, zijn eigen geloofsover tuiging te hebben en met spijt moet ik bekennen dat ik er niet in geslaagd ben een hunner tot de waarheden van het christendom te brengen, uitgenomen eene jonge Grieksche slavin, die spoedig ten hemel is opgevlogen. Toen ik voor de eerste maal den voet zette in de heidensche stad Rome, was ik verontwaar digd over de afschuwelijke en grove bijgeloovig- heden die ik er te zien kreeg. Ik wist toen nog niet, dat de Katholieke Kerk in de stad der zeven heuvelen gevestigd was en er zich ras uitbreidde. De nieuwe bekeerden waren ook verplicht, met de grootste omzichtigheid te werk te gaan. Als vreemdelinge en slavin kende ik voorzeker geen enkel lid der H. Kerk en ik dacht de eenige te zijn te Rome die er deel van uitmaakte. Op zekeren dag echter, toen ik de nederigheid en de waardige houding eener edele vrouwe, met name Pomponia Grecina, gade sloeg en dezer gedrag en woorden vergeleek met de houding van andere Roineinsche dames, die soms het huis bezochten, begon.ik te denken, dat ook zij christinne moest zijn. Er lag een verheven schoonheid in haar manier van handelen. Toen zij sprak van deugd en zelfverloochening, van liefde en weldoen, van vergiffenis der ons aan gedane bcleedigingen, kon ik mij niet meer be driegen. Ik was dus zeker, dat zij den godsdienst der christenen was toegedaan en ofschoon ik slechts een ellendige slavin ben, kon ik niet nalaten van tijd tot tijd haren blik te zoeken om Chauffeurs. Een te Utrecht gehouden congres van beroeps chauffeurs vroeg opleiding en keuring van chauf feurs en vaststelling van hun dienst-en rusttijden. Uit het bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf en aanverwante bedrijven heeft dadelijk nadat het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf had bericht, haar te doen begrijpen, dat onder al de hier vereenigde personen er tenminste één hart was, dat gevoelde zooals het hare en dat geloofde in den waren God. Want naar mijne opgedane ondervinding oordeelend, dacht ik, dat zij het als een geluk zou beschouwen, te weten, dat zij in het huis van Marcus Lelius niet de eenige was, die den christen godsdienst beleed. En ik had mij niet bedrogen. Op zekeren dag riep zij mij en vroeg Deelt gij ook in hel ware geloof, jonge dochter Met een zalige vreugde in het hart knikte ik van ja. Dan vroeg zij mij hoe, en waar en wan neer ik de leer van Christus had leeren kennen en ik verhaalde haar mijne geschiedenis. De edele dame luisterde naar mijn verhaal en mij innig- leer als een moeder omhelzend, zeide ze mij Ik zal van Lelia uwe vrijheid trachten te bekomen. Voor mij zijt ge van nu af als mijne dochter want ook ik hen christin. O Alda wist ge hoe mij het hart in den boe zem klopte en welke ijdele, zeer ijdele hoop er gedurende eenige korte maar aangename oogen- blikken in opwelde Ik had immers nog niet opgehouden aan Azor te denken De edelmoedige Pomponia smeekte Lelia om mijne vrijheid en bood haar aan den prijs te listalen, dien zij vragen wou maar Lelia weiger de haar aanbod te aanvaarden. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .11 II IHmiMlilllWlilllMilW—il—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1