geen. nieuwe arbeidsovereenkomst willen afslui ten, de bondsraadleden en afdeelingsbesturen van die beslissing kennis gegeven en maatregelen getroffen om nu met de plaatselijke patroons organisaties in overleg te treden en te pogen, tot overeenstemming te komen. Aan de besturen van de plaatselijke patroons- - organisaties wordt daarbij een ontwerp-arbeids- regeling toegezonden, en tegelijk wordt den pa troons individueel ter kennisgeving een afschrift van dat ontwerp gezonden. In de nog in December te houden bondsraad vergadering zal het resultaat van een en ander onder de oogen worden gezien de te houden vergaderingen in de afdeelingen zullen daarna worden vastgesteld. Weldadigheidspostzegels. 1 hans meldt men ons, dat de door den heer Toorop ontworpen postzegels, waarvan de op brengst boven de frankeeringswaarde zal strek ken tot steun van noodlijdende kunstenaars, met Kerstmis verkrijgbaar worden gesteld. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Gemeentebcgrooting 1924. Afdeelingsverslag van het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1924, gehouden op Woensdag 28 November 1923. Afdeel ing I. Aanwezig de heeren De Bruin, Wethouder-Voorzitter, Van der Hoek, Ingelse, Van der Kraan, Swartjes, Van den lempel, Collé, mevr. KoetenOoms en de heer Van Noordennen, rapporteur. Afdeeling II. Aanwezig de heeren Hout man, Wethouder-Voorzitter, J. M. van Pelt, Korpel, Evers, Dinkelaar, Slavenburg, Van der 3- Schalk, Kramer Freher en Hijman, rapporteur. Afdeeling III. Aanwezig de heeren Bod- deüs, Wethouder-Voorzitter, Van der Most, Van Dorp, Kavelaars, Van der Valk, Brounts en L. van Pelt, rapporteur. Afwezig de heer Scheffers. Algemeene beschouwingen. Afdeeling I. Enkele leden stelden de vraag of het wel wenschelijk is, dat door ge meentebedrijven aanmerkelijke winsten worden gemaakt, daar dit als indirecte belasting op de burgerij drukt. Een lid stelt de vraag, waarom de raming van de opbrengst cokes zoover beneden de werkelijkheid blijft. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders denken door te gaan met het negeeren van in gestelde commissies, b.v. de Commissie voor Werkloozenzorg. Enkele leden wenschten aan B. en W. de vraag te stellen of zij toezegging kunnen doen, dat ook zij een einde wenschen te maken aan de ambtenarenregeering, zooals b.v. gebeurd is bij inhouding pensioen bijzondere openbare onderwijzers. Een lid kan zich niet vereenigen met de voor genomen loon- en bezuinigingspolitiek. Meerdere leden stelden de vraag of B. en W. kunnen mededeelen of er niet een overcompleet is aan ambtenaren bij verschillende diensten o.a. bij de Politie, Woningdienst, Gemeente werken en Havendienst. Meerdere leden vragen of het mogelijk is, dat sommige diensten gecombineerd worden, o.a. Politie en Brandweer, en de twee smederijen. Een lid stelt de vraag, wat B. en W. denken te doen om als gemeente onder den druk van het kapitaal uit te komen. Afdeeling II. Een lid vindt den toon van den gcleidebrief van B. en W. te somber. De post van 128.000 had op de begrooting moeten voorkomen als protest tegen de Regee ring, alsook die van 10.000 voor het Gymna sium en 3760.voor krankzinnigenverpleging. Hetzelfde lid meende, waar het Schiedam oogenblikkelijk slecht gaat, en mag verwacht worden, dat betere jaren zullen volgen, de Raad w e 1 een niet-sluitendc begrooting kan indienen. Ook meent hij, dat de opbrengst der gronden van de Waterleiding niet in Grondbedrijf, doch bij de gemeente moesten terugvloeien. Ook vraagt hij, welke fiancieéle gevolgen de 48-urige werkweek voor de gemeente zullen hebben. Hij deelt namens zijn fractie mede, dat zij willen medewerken tot afschaffing van kinder toeslag dat zij zich nog niet uitlaten over afschaffing premievrij pensioen en zullen zich verzetten tegen loonsverlaging. Hij vraagt ook wat men met de bewaarscholen wil. Ten slotte wil ook hij en zijn fractie helpen bezuinigen, doch vindt de wethoudersverlaging een mooi gebaar. Hij brengt nog in herinnering de uitbreiding van het personeel ter gemeente-secretarie in 1914 16 personen tegen 36 in 1924 bij de politie m 1914 54 man en in 1924 78 man personeel bij gemeentewerken in 1914 (vereenigd met Woningdienst) 8 ambtenaren, in 1924 21 amb- tenaren bij Gemeentewerken en 7 bij Woning dienst Gasfabriek in 1914 11 ambtenaren in 1924 21 ambtenaren. v Hij wil zooveel mogelijk daarop bezuiniging toepassen en het maken van de begraafplaats beschouwd zien als werkverschaffing. Een ander lid wil ook zeer bezuinigen en denkt., dat het onmogelijk zal zijn 1.270.000, uit de inkomstenbelasting te halen, doch wil vóór alles een sluitende begrooting. Daarom wil Juj nog meer bezuinigen op de doode materialen, hoewel er al op lofwaardige wijze op Gemeente werken is bezuinigd. Een ander lid wil ook bezuiniging, daar waar men het kan doorvoeren beschouwt een slui- 1tende begrooting als gebiedende noodzakelijkheid Hij wil van de winst tengevolge grondruiling met Rotterdam, een gedeelte in de gemeentekas doen vloeien ter vermindering van den sluitpost, in plaats van alles in het Grondbedrijf. Hetzelfde lid vindt het beter de Wethouders met één te verminderen, dan het salaris te Verlagen, Ook vraagt hij hoe B. en W. er over denken Schiedam bij Rotterdam te voegen, gezien den slechten toestand der gemeente Schiedam. Een,ander lid wil bezuinigen door geen rente op de schuld der gemeente meer te betalen en ook niet af te lossen daarop. Ook wil hij 't Gymnasium afschaffen of ont heffing aanvragen. Een lid is tegen vermindering van Wethouders. Een der leden deelt mede, dat een plan met verschillende bezuinigingen van hem nog te wachten zal zijn. Onderwijs Eenige leden maken de opmer king, dat de begrooting niet in de Commissie is geweest. Eén lid vraagt waarom het personeel van het bureau niet gebracht is onder de algemeene onkosten. Afdeeling III. Een lid betreurde, dat de loting voor het afdeelingsonderzoek, voor deze afdeeling heeft aangewezen, dat slechts twee fracties daarin vertegenwoordigd waren. Een ander lid was van oordeel gesteund door alle leden gezien den treurigen toestand der financiën, die de begrooting te zien geeft, er op buitengewone wijze op de uitgaven zal moeten worden bezuinigd. Allereerst op het doode materiaal en dit bij alle takken van dienst zal moeten worden toe gepast. Vele leden zijn van meening, dat de meeste werken, als onderhoud van wegen, plantsoenen en gebouwen, hoe ongaarne men tot deze maat regelen wil overgaan, dit jaar, zoo niet" geheel achterwege, toch sterk teruggebracht zullen moeten worden en een jaar uitgesteld dienen te worden, wil men niet aan het einde van 1924 voor een put komen te staan, die niet meer te dempen is. Enkele leden zouden zelfs, hoewel noode, niet terugschrikken voor het denkbeeld, dat het wel eens noodzakelijk kon zijn het geheele voorbe reidende lager onderwijs een jaar stop te zetten, nu deze post meer dan 1/10 vraagt van onze geheele belasting. Evenwel eerst toe te passen, als alle andere middelen niet voldoende mochten zijn. Enkele leden zien uit naar voorstellen om de premiën voor de pensioenen, voor het wettig mogelijke deel, door belanghebbenden zelf te doen dragen. Enkele leden geven als hun meening te kennen, dat als gevolg van de noodzakelijkheid van minder te ondernemen werken, ook inkrimpen van ambtenaren en werkkrachten noodig zal zijn. Zij vestigen er de aandacht op, dat dit dus niet alleen gezocht zal moeten worden in het lager personeel. (Wordt vervolgd). De Watergrijs. In verband met de voorstellen tot verhooging van den Waterprijs is onderstaand adres bij den Raad ingediend Alvorens U geroepen zijt om in de zitting van Uwen Raad op a.s. 7 December Uw oordeel uit te spreken over het voorstel van B. en W. om den waterprijs met 25 te verhoogen, veroor loven ondergeteekenden zich namens de Schie- damsche Verhuurdersvereeniging, omvattende 80 leden met 2000 woningen, U inzonderheid, ongeacht de ernstige bezwaren welke buitendien tegen dit voorstel zijn aan te voeren, opmerkzaam te maken op de onbillijkheid, dat de in uitzicht gestelde extra-winst, uitgezonderd dan bij zeif- bewoning, ten laste zal komen van personen en corporaties welke huizen verhuren, en niet van de verbruikers te wier behoeve de Gemeene aan sluiting voorschrijft. Immers plaatselijk gebruik is, dat de kosten der waterleiding slechts van de eigenaars geheven wordt en deze ze niet in rekening brengen aan de huurders. Nu de huurcommissiewet eene maximum ver hooging van 50 toestaat kan deze nieuwe last niet afgewenteld worden op den huurder en zal de verhuurder deze schade moeten lijden of wel genoodzaakt zijn aan het onderhoud der woningen een geringer bedrag ten koste te leggen, me ten slotte zullen huiseigenaren, welke uit en nschlievendheide overwegingen nog geen ge bruik hebben gemaakt van hun recht op 50 huurverhooging, dit standpunt noodgedrongen moeten verlaten. In het eerste geval betalen door de huurcommis siewet daartoe gebonden degenen welke niet behoorden te betalen en in het laatste geval zul len hoofdzakelijk de allerarmsten worden getrof fen. Om voormelde redenen verwachten wij, dat U bereid zult zijn Uwe stem aan dit voorstel niet te geven en mocht met 't oog op den financieeien nood onzer Gemeente aanneming onvermijdelijk zijn, vooraf eene regeling te willen treffen, dat deze verhooging ten laste komt van den ver bruiker. (get). T. Stahlik, Voorzitter. (get). C. v. d. Dool, Secretaris R.K. Spijskokerij. Blijkens achterstaande annonce begint de R.K. Spijskokerij Maandag 10 Dec. .a.s. te koken. Voor liefhebbers van kanarievogels. Reeds geruimen tijd bestaan er plannen om de liefhebbers van kanarie's te vereenigen, en door voorlichting enz. dat vogelras te veredelen en voor inteelt te behoeden. Donderdag 6 Dec. komen ze bij elkaar de kanarievrienden in c'e Bovenzaal van Café Nationaal, Boterstraat 52, 's avonds om 8 uur het voorloopig comité zal allen een goede ontvangst bereiden. Volksbadhuis. In de week van 25 Nov. —1 Dec. werden ge nomen 419 baden. lste Klasse kuipbaden 29, regenbaden 57. 2de Klasse kuipbaden 38, regenbaden 284, kinderbaden 11. Gedurende de maand November werden genomen 2062 baden. lste Klasse kuipbaden 152, regenbaden 278. 2de Klasse kuipbaden 160, regenbaden 1414, kinderbaden 58. De St. Ct. no. 2 3 4 bevat o m de statuten der naamlooze vennootschap Fabriek ter bereiding van plantenhaar voor de borstel en bezemindustrie ,,Plantus", alhier. Voorts wijzigingen in de statuten der naam looze vennootschap Handelmaatschappij voor- heer Ir. A. A. Mol, alhier. De 6 5-jarige J. A. M. een colpor teur uit Rotterdam, kwam gistermorgen 10 uur op den Singel, door de gladheid te vallen dc man kon niet meer opstaan. Door 2 personen die belast waren met de sneeuwopruiming werd hij overeind geholpen en binnengedragen bij v. Zwet. Dr. Elzevier Dom die ontboden was, constateerde dat de man een zware kneuzing aan het rechter-dijbeen had bekomen en zorgde voor de politiebrancard waarmede de man naar zijn woning kon worden vervoerd. De man had echter niet veel idee, om met zoo'n voertuig naar Rotterdam te worden ge reden, ook al om zijn huisgenooten niet een schrik op 't lijf te jagen, en vroeg daarom een rijtuig. De uitvoering van dit verlangen schijnt niet heel vlug te zijn gegaan,het was tenminste reeds 's middags 4 uur, toen het rijtuig voorkwam. Hedenmorgen half twaalf kwa men twee autobussen, waarvan er een naar Vlaardingen en de ander naar Rotterdam reed, met elkaar in botsing bij het Tramhuisje op de Broersvest. Een der wagens bekwam nog al eenige flinke denken, maar van de passagiers werd niemand gekwetst. Op het politie-bureau aan de Koemarkt werden de twee chauffeurs gehoord. Naar wij vernemen is^de heer P. de Keizer, van hier, voor boekhouden ge slaagd op het examen 21 en 22 Nov. 1.1. gehouden vanwege de Ver. van Leeraren te Amsterdam. UIT ROTTERDAM. Mgr. Buekx. Roomsch Rotterdam wordt ten tweede male binnen drie weken opgeroepen om een Missie Bisschop te huldigen. Het geldt nu niet de hulde van Roomsch Rotterdam aan een stadgenoot, die tot de Hoog-Priesterlijke waardigheid ver heven is, maar om nogmaals uiting te geven aan het echte Roomsch-zijn het Katholiek-zijn Tiet algemeen-zijn van Roomsch Rotterdam. Gesteund door de sympathieke medewerking van 't Rotterdamsche Missiecomité, zal Roomsch Rotterdam op 16 Dec. a.s. de eer hebben in hun midden te zien Mgr. Dr. M. H. Buckx, die zelf spreken zal over zijn missiegebied, over het land der duizend meren, over Finland. Ondanks de handelsrelaties die Rotterdam met Finland verbinden zal deze missie voor de meeste Rotterdammers 'n onbekend terrein zijn. Daarom doen wij een beroep op alle Roomsche Rotterdammers dien avond op te gaan naar de groote zaal der St. Jozef gezellen om daar te luisteren naar Mgr. Buckx. Om te gaan zien de kleine tentoonstelling van Finsch glas en aardewerk, tapijt- en houtwerk en de bijna volledige Finsche postzegelverzameling. De avond wordt opgeluisterd door muziek. Kaarten ad 1.0.50 en 0.30 zijn deze week reeds verkrijgbaar, o.m. bij fam. Erftemeyer Westvest 58, Schiedam. Ingezonden Mededeeiingen. Zijn uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij apoth. en drogisten. 7823 6 INGEZONDEN. Hooggeachte Redactie. Beleefd verzoek ik U onderstaand in Uw geacht blad te doen opnemen. Als huiseigenaar vroeg ik mij reeds meermalen af, op welken grond men een huizenverhuurder in alle opzichten aansprakelijk stelt, niet alleen voor het leveren van drinkwater aan de huurders, maar ook wanneer een of ander een fout begaat hetzij door het laten wegloopen van water of anders zins. Onze hooggeachte directeur mag dit nu gemakkelijker vinden, maar gepast is zulks ze ker niet, het is mij ook een raadsel waarom men te Schiedam verplicht is zijne huurders alleen te drinken te geven en niet van kleeding en voedsel moetvoorzien. Immers toen destijds onze volks gaarkeuken een fiascowas (waarmede zoo «chan- delijk veel geld verloren ging) had het niet veel moeite geweest eveneens de huurders door de huiseigenaren te eten te laten geven. Nu echter ons pompstation er is, wat eveneens een geldverslinder is en met velen duizenden Hollandsche guldens moet worden gevoed, komt de commissie of wel onze directeur tot de emi nente gedachte 25% op den prijs van het drink water te leggen. Dat riemen snijden van ander mans leder gemakkelijk is, ziet men dikwijlseen groote vraag is het, of het wel is zooals het be hoort Dat onze hooggeachte directeur bij twee an dere steden vergeleken den prijs nog laag vindt, zegt niets, twee steden met hoogere prijzen zijn gemakkelijk even te noteeren maar weet onze Directeur niet, dat te Delft en op verschillende andere plaatsen het drinkwater door den ver. bruiker moet worden betaald Ieder betale zijn gelag wat ook niet meer dan billijk is, want, noch de directeur, noch één der commissieleden, noch één lid van den raad, noch één der Sdiiedamsche ingezetenen, ja zelfs noch één Nederlander, zal het in zijn hoofd krijgen een andersmans gas- rekening of die der electriciteit te betalen,waarom verplicht men dan hier wel een huiseigenaar Dat door een eventueele verhooging van den waterprijs de mindere klasse de dupe wordt en de huishuur moet worden verhoogd is even duidelijk als toen destijds onze woningdienst hiel en daar, en nog eens daar, verbetering verordende, wat ten slotte begrijpelijkerwijze door de huur ders moet worden betaald. Daar er in onzen gemeenteraad nog wel man nen zitting hebben, die de positie der volksmassa en niet t e vergeten die der huiseigenaren voldoen de kennen, is het voor vele te hopen en wordt ook met vertrouwen tegemoet gezien, dat zulke voor stellen zeker zullen worden verworpen. En U geachte Redacteur vriendelijk dankend voor Uwe bereidwilligheid, teekent Hoogachtend Een huizeneigenaar. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd plaatsing van klacht No. 3 in Uw veel gelezen blad. De broodprijzen, een kwestie welke nu alruim twee maanden in hoofdzaak ons (de minder be deelde klasse) in spanning houdt, komen nog steeds niet tot een verlaging, niettegenstaande wij meenden dat „B. en W." achter ons stonden. Dat de heeren bakkers zich niet erg rustig gevoe len, blijkt wel nu zij met een rekenmeester op de proppen willen komen, met een accountant gerust heeren, wij hebben geen accountant noo dig, en zeker niet een onder strikte geheimhou ding, zooals U wilt. Wij zoeken de openbaarheid in een zaak waar het zuiver levensbelang betreft. Niet dat ondergeteekende aan de kunde van zoo'n man ook maar een oogenblik twijfelt, o neen, een accountant maakt geen fouten, ziet alles. Als lid der coöperatie D.E.S. zag onderge teekende in het laatste jaarverslag, dat onze balans ook was gekeurd en goedgekeurd door een accountant wat noodig is en ik ook goedkeur, alleen viel het mij op dat die keuring was geschied door 'n accountant verbonden aan de Handels kamer, wat blijkbaar tot nog toe bij D.E.S. de gewoonte was, maar dat toch niet de juiste weg is en onze goedkeuring niet kon wegdragen waai de Handelskamer feitelijk aan de Coöperatie ondergeschikt is en het nu toch vreemd aandoet als een knecht het werk van zijn baas keurt.Wat Vlaardingen aangaat, als men daar door het opporren van Schiedamschen kant misschien het brood van 14 op 16'cent brengt doet gij dan ook wat Schiedamsche bakkers, en brengt het hier op 18 cent. U dankend voor de verleende plaatsruimte, M. de Ronde. Laan Ons Genoegen 15. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermiddag zijn op de Viaduct te Groningen een 16-jarig meisje en een 13-jarige jongen, twee kinderen van den heer T. B. aan den Achterweg, bij het oversteken van den weg door een auto overreden. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig na het onge luk is overleden het meisje kreeg geen levens gevaarlijke wonden. Gisternamiddag is op den Rijnsburgerweg te Leiden de auto van den heer E., welke voor zijn woning stond,in brand gevlogen en verbrand. Veroordeeld. De Fransche^ krijgsraad te Dortmund heeft den Nederlander V., in wiens vrachtauto, welke hij aan de drukkerij Krü- well verhuurd had, een groot bedrag aan rijks- geld en cliché's voor bankpapier in beslag is genomen, tot 4 jaar gevangenisstraf en 1000 goudmark boete veroordeeld. De drukkerij is tot 1000 goudmark boete veroordeeld. Zonderlinge patiënt. Gistermiddag is dr. D., wonende in de Stationstraat te Tilburg in zijn spreekkamer door een patiënt onverhoeds, toen hij een recept schreef aangevallen en met een stuk ijzer op het hoofd geslagen Bij de worste ling die ontstond, gelukte het den dokter den man met behulp van zijn personeel, de baas te worden. De politie heeft daarna den man gearresteerde De dader is een werklooze uit Rotterdam, zeker, v. VI., die tijdelijk vij zijn familie te Tilburg ver toefde. De dokter heeft door de hevige slagen eenige tanden verloren. De aanvallen bleek nog in het bezit te zijn van eenige messen en een boxbeugel. Oplichter. Someren en omgeving zijn de laatste dagen bezocht door een als priester ge kleed persoon, die onder het voorwendsel, geld bij een te brengen voor een- klooster te Heerlen, dat voor 60.000 een boerderij zou hebben aange kocht, die dadelijk moest betaald worden, van verschillende ingezetenen bedragen van 5 tot 40 heeft weten los te krijgen. Brand. Te Uitgeest is Zondagavond het café van G. v. T. tot den grond afgebrand. Niets kon worden gered. Met veel moeite slaagde de brandweer er in, het daarnaast liggende hotel de Ooievaar te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Branden. Gisternacht omstreeks half vier is brand ontstaan in de perserij van de planten- boterfabriek aan de overzijde van het IJ. In de zaadpannen, waarin de palmolie uit de palm- pitten wordt geperst, had zelf-ontbranding plaats gevonden en spoedig had het vuur zich over de omgeving uitgebreid. Over een houten stellage plantte het zich voort naar de daarnaast gelegen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) IW~ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2