malerij door transpörtschroeven bereikte liet ook nog andere lokaliteiten. De brandweer was het vuur vrij spoedig m eester. De materieele schade is aanzienlijk. Gistermorgen omstreeks 5 uur is een felle brand uitgebroken in de schoenfabriek „Fede', van de firma Wed. A. M. van Delft te Waalwijk. Het gelieele fabrieksgebouw, het aangrenzende woonhuis, een naast gelegen boerderij, eenige naast de fabriek staande arbeiderswoningen en een pakhuis zijn afgebrand 60 arbeiders zijn nu werhloos. Ontsporing. Gistermorgen omstreeks 7x/2 uur zijn onder Rijpwetering van den trein Hoofddorp-Leiden de locomotief en een rijtuig ontspoord. De machinist liep eenigé kneuzingen' op. De materieele schade is gering. Het verkeer was geruimen tijd gestremd. Spionnage en land v'e rraa d. Men meldt uit Maastricht, dat de sergeant-majoor S., die vóór het front gerehabiliteerd was, niet opnieuw in hechtenis is genomen, maar zich zelf in de kazerne bij zijn overste gemeld heeft. 1 hans zit hij in de gevangenis. De man schijnt zich het geval sterk aangetrokken te hebben, hij is over spannen. De Brusselsche bank. Naar het huis van bewaring te Middelburg is thans ook overgebracht de 56-jarige D. v. D. uit Utrecht, vroeger directeur van het bijkantoor der Brussel sche Bank te Bergen op Zoom. Moor d. Te Eindhoven is gisteravond de winkelier Kanters doodgestoken door v.d. B. De dader is gearresteerd. De beide mannen moeten onder het kaartspel in een koffiehuis ruzie hebben gekregen; v.d. B. heeft alles bekend. Autobus omgevallen. Onder Gel- drop heeft een auto-ongeluk plaats gehad, meldt men uit Eindhoven aan de Tel. Een autobus van den dienst Eindhoven— Budel reed bij het uitwijken voor een dronken wielrijder zóó dicht langs de greppel, dat de wagen omkantelde. Een tiental passagiers werd uit den wagen door de ruiten geslingerd, doch bekwam slechts lichte kwetsuren. Nadat de auto weder op den weg was gebracht, kon de reis worden vervolgd. Smokkelschip opgebracht Uit New York wordt gemeld, dat het Canadeesche turbine-jacht „Dragon" aangehouden is en Zaterdag uit de Long Island bound naar New- York is opgebracht. De bemanning ten getale van 6 personen, is gearresteerd zij wordt, be schuldigd van het smokkelen van sterken drank. voortbewegen, daar de wegen door de regen- stroomen onbegaanbaar waren geworden. De smeltende sneeuw deed het water zoo enorm in hoeveelheid toenemen, dat de dammen er niet tegen bestand bleken. De drie gemeenten Dezzo, Gandino en Gorna verdwenen beneden de wateroppervlakte en vijf electrische krachtstations werden ver nield. Men schat cle diepte van het water in de vallei op 30 voet. De regen blijft nog steeds on afgebroken nederdalen. Uit Milaan verluidt dat 't gister weer regende; na een zonnigen dag was het tooneel der nood lottige overstroomingweer geheel gehuld in een dichten grijzen neve De geteisterde dalbewoners zijn onvermoeid bezig de slachtoffers van de ramp op te sporen. Allen, die de overstrooming levend te boven zijn gekomen, zijn in de weer met spaden en houweelen, om te zoeken naar hun familieleden. Vraagt men een der beklagenswaardige dal bewoners, in welk opzicht hulp kan worden verleend, dan blijft steeds het antwoord „Ach, wees zoo goed een handje te helpen mijn vader of mijn kind te redden. Het zoeken naar lijken is, daar het vruchteloos is gebleken, tijdelijk gestaakt, en men is bezig met het puin der in gestorte huizen op te ruimen. Talrijke inwoners, die ten tijde van de over strooming n huis waren, werden door den stroom miilen ver medegevoerd. De lijken der slachtoffers, die zijn opgespoord, zijn op een lange rij naast elkaar gelegd brandende kaar sen zijn er naast geplaatst, en menig lichaam is met de nationale vlag bedekt. Sommigen zijn zoo deerlijk verminkt, dat zij bijna niet te herkennen zijn. Uit de verhalen der overlevenden is het moeilijk een aaneengeschakeld relaas der ge beurtenis te geven de meesten zijn den schrik nog niet te boven, en van velen krijgt men te hooren, dat zij zich niets herinneren anderen verklaren het gevoel te hebben gehad, alsof het einde der wereld nabij was. Zij die hun tegenwoordigheid van geest heb ben bewaard, verhaalden ongeveer het vol gende „De ramp volgde op een orkaan, die duizen den huizen meesleepte, en de boomen als riet ontwortelde. Aan het eind van ons dorp laai den plotseling de vlammen op de watervloed was in contact gekomen met de electrische centrale ten gevolge waarvan kortsluiting ont stond." De watervloed drong de plaatselijke ijzergieterij binnen en doofde daar de groote vuren. Met schrikaanjagende vaart joeg de stroom door de straten, allerlei huisraad, boo men en menschen met zich medesleepend. lijk den Rijksdag mededeelingen doen over de onderhandelingen met de buitenlandsche ban kiers, over het verstrekken van leeningen aan Duitschland, voor de nieuwe circulatie-middelen. Verder zal de regeering de invoering van den 10-urigen arbeidsdag bekend maken. Gearresteerd. De recherche heeft Zon dagmorgen in een kamer van een perceel te St Jose ten Noorden te Brussel twee mannén afkomstig uit Polen, in hechtenis genomen. Het zijn zekere Bernstein en Hanselman, die deel uitmaken van een internationale dievenbende. Het hoofd der bende, zekere Rosenbaum is te Straatsburg aangehouden. Andere leden konden te Parijs en Antwerpen worden gesnapt. Uit het onderzoek bleek, dat de effecten en andere waar den, die de mannen stalen, naar Buenos Aires werden gestuurd, alwaar de stukken werden bewaard om later aan den man te worden gebracht. Bernstein en Hanselman zijn m de gevangenis te Vorst opgesloten. Men meent, dat deze aanhouding ook verband houdt met den ophefmakenden diamantdiefstal te Antweipen. Ernstig ongeluk in een m ij n. Door bet breken van een kabel van de lift in een mijn bij Sheffield is de kooi naar beneden gestort, waarbij zeven mijnwerkers gedood, lo ernstig en 1 licht gewond zijn. Volgens een ander bericht is met de liftkooi gevallen, doch is de staaldraad gebroken, waar mee een trein van mijnwagens uit een lagei ge legen deel van de mijn langs een steile helling naar de hoofdader werd opgetrokken, waardoor de wagens met groote vaart terugholden. Cycloon. Gisterochtend woedde te Ta rente een hevig onweer met hagel en bliksem ge volgd door een cycloon, die zich ontketende ovei de stad en het land daaromheen. De cycloon duurde langen tijd en beschadigde verscheiden huizen. Gelukkig zijn er geen slachtoffers. Op de kerkhoven werden verschillende monumenten vernield en graven opgewoeld. De schade is belangrijk. Op e e n' m ij n geloopen. Het Zwéed- sche s.s. „Jarl" is Zaterdag op 50 K.M. afstands van Reval op een Russische mijn geloopen en in de lucht gevlogen. Het schip is gezonken, doch de bemanning kon worden gered. De overstrooming in Italië. Een groot aantal personen, vermoedelijk 400 700 is naar men vermoedL, omgekomen, tenge volge van de doorbraak van den 120 voet hoogen en 147 voet breeden dam, welke Zaterdag in de Scalvevallei, ten noorden van Brescia plaats Vond. Toen de dam doorbrak, stroomde een stort vloed van 282.500.000 kubieke voet water de Vallei binnen, die huizen, fabrieken en heele dorpen wegspoelde en menschen en dieren deed verdrinken. Meer dan 100 lijken zijn Zaterdagavond °Pgehaald door reddingsbrigades uit Bergamo, Brescia en Milaan, die zich moeilijk konden De onbekende Croesus, Zelfs zijn zusters hebben nooit geweten, dat Maurice Mar cus, die in het kleine stadje Redhill nabij Londen zijn comfortabel maar eenvoudig leven leidde en eenige dagen geleden stierf, millionnair was. Eigenaar van éénige millioenen. Buiten zijn stadje kende niemand hem. Zaterdag, luttele dagen na zijn dood, is men zijn nalatenschap gaan taxeeren. De ver- rassing onder de burgers van Redhill, die Marcus meer dan dertig jaar een der hunnen hadden mogen noemen, was geweldig, toen aan het licht kwam, dat het kalme stille mannetje meer dan drie millioen pond sterling had be zeten. Daar zat een levensgeschiedenis achter. Het was deze als jonge man ging de heer Marcus zijn geluk zoeken in Zuid-Afria. Hij vestigde zich te Port-Elizabeth en begon daar een firma met zekeren Robinson, met het doel, make laarsdiensten te verrichten bij den handel in goud en diamanten, die destijds in Zuid-Afrika opkwam. Blijkbaar gingen de zaken goed. Al thans ruim dertig jaar geleden kwam Marcus als rentenier weer in Engeland terug. Hij ging te Redhill wonen, en interesseerde zich voort aan in hoofdzaak slechts voor zijn lap land, die niet bijster groot was, en voor zijn be scheiden kudde Jersey-vee. Zijn huis was ruim, en heel goed, doch rustig gemeubileerd. Van „luxe" geen spoor, laat staan van overdaad. Hij .hield ook een auto. Voor het overige was er niets, dat de geburen omtrent zijn staat 'kon inlichten. Hijzelf vertoonde zich in geen enkelen kring en stond buiten het politiek of verdere gebeuren van de streek. Totdat hij, kort geleden ziek werd, was hij een goed golf- speler. Wie wél van hem merkten, waren de lief dadige genootschappen. Een dier instellingen kreeg onlangs een gift van 10.000 pond van hem. Marcus' zusters wisten natuurlijk, dat hij „geld had". Maar, zooals gezegd, dat hij mil lionnair was, vermoedden zij in de verste verte niet. Welnu die onwetendheid heeft op pleizie- rige wijze een einde voor haar genomen. Want van de 3.145.751 pond, die de overledenen heeft nagelaten, en waarvan niet minder dan 1.354.000 pond aan de schatkist ten goede komt, krijgen zij elk stevige bedragen. Telegrammen. DUITSCHLAND. BERLIJN, 4 Dec. (draadloos) In de heden te houden zitting van den Rijksdag zal hét. pro gram der regeering door Marx worden uiteen gezet. Het kabinet zal de bevoegdheid vragen in te grijpen in het economische leven tot het verkrijgen van lagere prijzen voor levensbehoef- IN HET ROERGEBIED. BERLIJN, 4 Dec. (draadloos) Naar uit Es sen wordt gemeld, zijn de onderhandelingen Lus- schen de industrieelen en vakvereenigingen over den 10 urendag, mislukt, daar de arbeiders op het standpunt van den 8 uren-dag blijven staan. Laatste Berichten. IVeerbereht. Verwachting: Matige tot kracht-igen tijdelijk wellicht stormachtige Z. O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, sneeuw, later regenbuien en veel zachter. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 3 Dec. 4 Dec. Londen11,46'11 45=»/8 Berlijn- 0.50* - 0.56* Parijs- 14 33 - 14 13 België-12.36 -12.21 Zwitserland- 45.97 - 45.98 Weenen- 0,00s/8 0-003/, Kopenhagi n- 47.55 - 47.35 Stockholm- 69.15 -69 2772 Christiania-39.50 -39.45 Amerika_- 2.637» - 2.64x/8 Madrid- 34.x/2 - 34.25 Milaan - 11.43 - 11.40 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 3 Dec. 4 Dec. Londen 11.48 11.45 Parijs - 14.34 - 14.10 Brussel- 12.38 - 12.15 New-York—- 2 631ii - 2.641/t Berlijn - 0.38* - 0.53* Stockholm - 69.20 - 69 20 Zwitserland - 45.96 - 45,95 Kopenhagen- 47 55 - 47.30 Christiania - 39.45 - 39.40 Weenen-0.0037 -0.00371U per billioen. Kerknieuws. De heiligverklaring van den Z. Petrus Canisius. De postulator in de zaak der heiligverkla ring van den Zaligen Petrus Canisius heeft meegedeeld, dat de heiligverklaring van dezen Hollandschen Zalige in het jubeljaar (1925) zal plaats hebben. Rechtzaken. Vreewijk. In de zaak van J. S., den gewezen directeur van Vreewijk, door j'de rechtbank veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge- gracht, is gistermorgen door den verdediger namens zijn cliënt hooger beroep aangeteekend. Financ. en Eeon. Mededeelingen. De Regout-fabrieken. Volgens de Tel. zijn onderhandelingen gaande tusschen een Duitsche combinatie en de Glas- en Aardewerkfabrieken De Sphinx v.h. P. Re- gout, om deze fabrieken over te nemen. De Nedcrlandselie Lloyd. De vergadering van aandeelhouders heeft de voorgestelde verlenging van den duur der ven nootschap voor een termijn van 50 jaar met al gemeene stemmen goedgekeurd. Failliet. De Algemeene Verzekering Mij. van 1915 in liquidatie en de Tweede Algemeene Verzekering Mij in liquidatie, beide te Amsterdam, zijn fail liet verklaard. Kunst en Letteren. Virginic Loveling. De beroemde Vlaamsche schrijfster Virginie Loveling is te Gent overleden op 87-jarigen leef tijd. Haar boeken vonden vooral op het einde van de vorige eeuw grooten opgang. Bekende romans van haar hand zijn o.m. Het Hoofd van het Huis. Een dure eed, Het land der ver beelding enz. Zij was 17 Mei 1836 te Nevele ge boren en een tante van Cyriel Buysse. Wetenschappelijk Nieuws. ten. De regeering zal tevens de uitgifte van de nieuwe goudenmarken voor den buitenlandschen handel aankondigen. Stresemann zal waarschijn- leer en de voorschriften, die door de Pausen van onzen tijd als lichtbakens zijn gegeven. Ik geloof dan ook, dat het Bestuur der Katholieke Sociale Actie in Nederland goed zag, toen het den wensch uitte, dat een Hollandsche uitgave zou worden bezorgd van de Pauselijke Documenten, die op de sociale vragen betrekking hebben. Burgerlijke Stand. G eboren: Aug. 1. Antonius Johannes Maria z.v. A. H. Winkes en J. van Zwieten, Westfran- kelandschestraat. Antonia Carola d.v. H. J. Ilersbach en M. H. Markx, Westfrankelandsche- straat. 2. Jacobus Cornelis z.v. P. M. de Heij en W. Matla, Gedempte Broersvest.3. Doro thea Johanna Maria d.v. G. J. Dingenouts en A. W. M. Feelders, Rozenburgschestraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 4 Dec. v.m. 10.48, n.m. 11.20. 5 Dcc. v.m. 11.52, n.m. 6 Dec. v,m. 0.11, n.m. 0.36. Visscherij, SCHIEDAM, 4 Dec. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH. 32 „Wouter", schipper D. Roeleveld, met 18 last haring van de 5e reis. Handelsberichten. Een merkwaardig boek. Bij de N.V. Boekdrukkerij en Uitgevers-Maat schappij der R.K. Arbeidersbeweging te Utrecht is een merkwaardig boek verschenen, getiteld Pauselijke documenten. Door den bekenden hoogleeraar van het seminarie Warmond, prof. Aengenent, zijn deze documenten die het sociale vraagstuk betreffen, voor het Centraal Bureau der K.S.A. bewerkt. De geleerde schrijver heeft zijn gegevens ver zameld uit de encyclieken en brieven 'der vier laatst regeerende Pausen en verwerkt tot een boek dat zich aangenaam laat lezen en een schat Van wetenswaardigheden bevat. Aan het voorwoord ontleenen wij het volgende Het doel van deze uitgave behoeft wel geen nadere toelichting. Gemakkelijk ziet een ieder, van hoeveel beteelcenis het is vooral in deze dagen van verwarring, waarin óók in betrekking tot het sociale vraagstuk de meest uiteenloopen- de meeningen elkander den rang betwisten, op overzichtelijke wijze voor zich te hebben de Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 4 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6.33. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. ROTTERDAM, 3 Dec. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 344 vette runderen, 159 vette kalveren, 2524 schapen of lamineren, 816 varkens. Prijzen per 1/2 kilo koeien van 40 52U255506272 ct., ossen van 505560 ct. kalveren van 621/2-7272877a90 ct., schapen van 4045 ct., lammeren 2737 per stuk varkens van 38—4043 ct. Buiten 1. Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Sc Van der Schalk). Stemming vast. Rogge Pacific disp. 10.50, stoomend 10 9 P. 15/20 Zuid-Russische aang. f 9.45; dito stoomend 9.45Petersburger disp. ƒ9.60; 73 K.G, Plata disp. 9.35. Gerst62/3 K.G., Donau disp. 198, stoomend f 193 60/1 K.G., Zuid-Russische aang. 197 198; Canada No. 3 Dec. 201 Canada No. 4 15 Dec. afl. 194.50 47 pd. Malting stoomend ƒ195. Haver Canada No. 3 stoomend naar aankomst 10.5010.10 50/1 K.G., Petersburger disp. ƒ9.40 47/8 K.G. Petersburger stoomend 9.25 47/8 K.G. Donau aang. f9. Mais per 2000 K.G. Ainer. mixed eind Dec. gewacht ƒ214 gele La Plata aang. 205 stoo mend 205 Gali'ox aang. 202 stoomend naar aankomst 201198 witte patte Zuid-Afrik, disp. ƒ216; gele ronde Zuid-Afrik, dagelijks gewacht 202; Mixed Zuid-Afrik, dagelijks ge wacht 207. Binnenl-Granen. ten Tarwe met ruimer aanbod Nadat begin markt de puikste partijtjes waren uitgezocht tot onge veer veranderde prijzen, moest zeer spoedig la ger worden afgegeven om te kunnen ruimen Ver kocht van 12.15—12.75, afwijkende 11.50— 12. Rogge 10 tot 11. Gerst. Chevalier ƒ11.50tot ƒ12. Haver 10 tot ƒ11. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt Brielscbe eigenheimers 55.25, Zeeuwsche blauwe 66.50, Zeeuw- sche eigenheimers 4.304.75 Zeeuwsche bonte g6.50, b auwe eigenheimers 3.754.50, bra- vo's ƒ56, poters ƒ3.3.50, red star ƒ4.5.50 Limburgsche industrie ƒ3.503.60, Drentsche aardappelen 3.—3.50, Geringe aanvoer, meer vraag. Zeeuwsche eieren 13.5015.50 en Over- maasche eieren 13.5015.50 per 100 stuks. Kleine Advertentiën. Gevraagd voor direct Nette Dienstbode, R. K. niet beneden 16 jaar voor dag en nacht. Aan te melden 's avonds na 7 uur. St. Liduinastraat92a, Tripje Liezabertha, Musis Sacrum, Lange Haven. Groot Kinderfeest, Gome COR komt nog jenmaal Woensdag 2 uur, 5 December met de Poppenkast. Elk kind krijgt een cadeau. Kaarten 35, 25 ct.., vanaf Dins dag 12 uur. Bij eene nette R.K. familie bestaat ge legenheid voor een Kostganger, met huiselijk ver keer. J. F. v. d. GRAAFF,Parallelweg 118a. Gevraagd een nette R. K. Dienstbode, voor dag en nacht. Brieven onder No. 843, bureau van dit blad. Neemt proef met mijn onovertrefharen Witten en Roodeu P O R T W IJ N fl.50 per Liter, f 0.80 per balven Liter „Een goedkoope weelde". A. BOSCH, Boterstraat 63.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3