Provinciale Staten van Zuid-llolland. De Commissaris der Koningin baron Sv/eerts de Landas, heeft gistermorgen te 11 uur de na jaarszitting der Provinciale Staten van Zuid- Holland geopend met een woord, gewijd aan het Statenlid De Zeeuw, die jarenlang zijn krachten in dienst der Provincie heeft gesteld, en thans tot lid van de Eerste Kamer is benoemd. In zijn plaats komt de heer Y. G. van der Veen (S. D. A. P.), wiens geloofsbrieven door een commissie van onderzoek in orde werden be vonden. De heer v. d. Veen legt in handen van den voorzitter de vereischte beloften af, en neemt na te zijn geinstalleerd, zijn plaats in. Van een reeks van onderwerpen wordt de behandeling vastgesteld verschillende daarVan worden in handen van commissies gesteld. Aan de orde is daarna de behandeling van de motie van den heer Braat, omtrent de afschaf fing van de provinciale tollen: en bruggelden. Met 66 tegen 4 stemmen werd de motie ver worpen. Op eenige vragen zal later worden geantwoord. De voorzitter deelt daarna mede, dat de eerste openbare vergadering wordt vastgesteld op Dinsdag 18 dezer, 's morgens te 11 uur. Installatie staatsraad Roinine. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Raad van State werd het nieuw be noemd lid van den Raad, Mr. R. H. A. M. Romrne laatstelijk vice-president van het Gerechtshof, als Staatsraad door den vice-president beëedigd. Het verkeer op den Rijn. Men meldt uit Frankfort a.d. M. De bczettingsoverheden hebben het transi- toverkeer op den Rijn vi-ijgelaten. Daardoor ver vallen de groote moeilijkheden voor Nederland- sche vraclitreederijen. Het academisch Ziekenhuis te Leiden. Naar gemeld wordt, zulitn de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. De Visser, en dc minister van financiën, de heer Co- lijn, vergezeld van de heeren J. C. E. baron van Lyndon, chef van de afdeeling rijksgebouwen bij het departement van financiën, en den heer P. Visser, hoofdcommisie bij het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zich naar Leiden begeven, naar verwacht wordt om de kwestie van de installatie en inwerkingtreding van het nieuwe academisch ziekenhuis tot een spoedige en bevredigende plossing te brengen. Telegrafisch verkeer. De vertraging in het telegrafisch verkeer met Duitsehland en België is geweken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenlebegrooting 1924. Afdeelingsonderzoek. {Slut). Uitgaven. Volgnummer 8. Presentiegelden der leden van den Raad. Afd. 1. Meerdere leden geven in overweging het presentiegeld te verlagen tot 5.per zit ting. Meerdere leden dringen aan op avond vergaderingen. Afd. 2. Eenige leden wenschen het presentie geld te verminderen, anderen zijn er tegen. Afd. 3. Alle leden zijn voor vermindering van dezen post tot 2700.dus het presentiegeld van 6.op 5.per zitting te brengen. Enkele willen bij avondvergaderingen het geheel laten vervallen. Volgnummer 10. Jaarwedde enz. Afd. 3. Een lid stelt voor dezen post met 1800 te verminderen daar een ambtenaar met pen sioen gaat. Volgnummer 11. Jaarwedden van het secre- tariepersoneel. Afd. 1. Enkele leden stellen de vraag of bij dezen dienst geen overcompleet aan ambtenaren is. Een ander lid vraagt of Burgemeester en Wethouders het niet wenschelijk achten dat een bezuinigings-Inspecteur bij dezen dienst wordt gevoegd. Afd. 2. Op welke gronden vraagt een lid is de heer Kleijn, Commies-chef-plaatsvervanger van den Gemeente-Ontvanger geworden en ontvangt hij daarvoor 300.meer. Afd. 3. Door een lid wordt gevraagd of hier niet te veel personeel is, terwijl door anderen wordt beweerd dat er niet te veel zijn. Volgnummer 12. Kosten van kleeding en uitrusting van de boden en de bevolkingscon troleurs. Afd. 3. Gevraagd wordt of deze post niet kan vervallen. Volgnummer 13. Scbrijffloonen. Afd. 1. Een lid stelt de vraag of deze post kan vervallen. Afd. 3. Door enkele leden wordt aangedrongen deze post te laten vervallen en het werk over het personeel te verdeelen zonder extra betaling. Volgnummer 15. Druk en bindwerk. Afd. 1. Enkele leden vragen of deze post ixiet kan verminderd worden. Afd. 3. Vele leden vragen hoeveel met de nieuwe werkwijze kan worden bezuinigd en met welk bedrag deze post kan woi'den verminderd. Volgnummer 17.Onderhoud en schoonhouden Raadhuis en huis Nieuwstraat 26. Aid. 3. Door enkele leden wordt voorgesteld deze post met 1000.te verminderen. olgnummr 18. Onderhoud en aankoop van ueub' 1< n v oor Raadhuis en huis Nieuwstraat 26. Afd. 3. Een lid vraagt, deze post roet 600.— te verminderen na de verhooging door Burge meester en Wethouders voorgesteld dus te bren- -gen op 1360. Een ander lid wil het behangen uitstellen. Volgnummer 22. Kosten van aanplakken en omroepen, Afd. 1. ËnkeleTeden vragen de post van 1800 voor stadsaanplakker te laten vervallen. Een lid vraagt of tot verpachting van deze werkzaamheden niet kan worden overgegaan. Afd. 3. Een lid wil deze post laten vervallen en door overcompleet personeel doen verrichten. Volgnummer 23. Kosten van advertentiën. Afd. 3. Alle leden wenschen deze post te ver minderen en terug te brengen met 200. Volgnummer 28. Kosten commissie georgani seerd overleg. Afd. 1. Enkele leden willen deze post laten vervallen. Andere leden zouden deze teruggebracht willen zien tot. 300. Afd. 3. Enkele leden willen het stenographisch verslag laten vervallen en daardoor deze post met 300.vermindereu. Volgnummer 28. Kosten opmaken notulen Gemeenteraad. Afck 1. Enkele leden wenschen het salaris van den verslaggever te verminderen tot 25.per zitting. Volgnummer 35. Contributie vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Afd. 3. Enkele leden vragen of het Lidmaat schap gewenscht is. Volgnummer 45. Pensionneering wethouders. Afd. 2. Een lid wenscht afschaffing van Wet houderspensioen, anderen zijn daar tegen. Afd. 3. Vele leden vragen voor de toekomst, voor nieuw te benoemen Wethouders een andere regeling. Volgnummer 59. Kleeding en uitrusting po litiedienaren. Afd. 1. Meerdere leden vragen bij aanschaffing kleeding enz. bij meerdere leveranciers prijs opgave te vragen. Volgnummer 61. Kosten van wachtgebouwen en bureaux alsmede licht en brandstoffen voor de lokalen. Afd. 3. Enkele leden vragen of dat. werk niet alleen door werksters kan gebeuren daar er altijd toezicht in het gebouw is, en hierdoor een bedrag kan worden bezuinigd. Een lid wil de post onderhoud met 500. verminderen. Volgnummer 65. Belooning schouwers dis tilleerketels. Afd. 2. Een lid vraagt welk werk de deskun digen verrichten. Volgnummer 68. Subsidie Burgerwacht. Afd. 1. Enkele leden wenschen deze post ge schrapt te zien, terwijl anderen deze willen verlagen tot 1000. Afd. 2. Enkele leden willen deze post schrap pen en anderen verminderen. Afd. 3. Alle leden willen deze post terug bren gen tot 1000. Volgnummer 70. Subsidie aan Politievak- scholen. Afd. 3. Alle leden vragen deze post. te doen vervallen. Volgnummer 76 Belooningen en premiën brandweerpersoneel Afd. 1. Meerdere leden wenschen dat aan ambtenaren geen bezoldigde bijbetrekkingen worden gegeven. Anderen stelden de vraag of de commandant nog extra vergoeding voor deze werkzaamheden moet ontvangen. Volgnummer 82a. Kosten brandweerinriehting Afd. 3. Enkele leden vragen waarvoor deze post is. Volgnummer 89. Toelage aan de Gezondheids commissie. Afd. 3. Enkele leden vragen gezien de weinige werkzaamheden of deze post niet kan vervallen. Volgnummer 92. Vergoeding voor badhuis Bouwvei-eeniging Eendracht. Afd. 1. Enkele leden vragen of in verband met de gunstige exploitatierekening die subsidie nog wel noodig is. Volgnummer 102. Kosten van den Vleesch- keuringsdienst. Afd. 1. Een lid vraagt of bij het niet meer in gebruik zijn van het lokaal Buitenhavenweg de post voor licht en brandstoffen voor dat lokaal niet kan vervallen. Afd. 2. Een lid vraagt deze post met 650.'te verminderen Afd. 3. Alle leden willen deze post van 7210.- geheel doen vervallen en verhalen op de slagers zooals in andere Gemeenten. Volgnummer 103. Bijdrage aan de centrale gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren. Afd. 2. Een lid vraagt waarom den Raad geen rapport meer wordt overgelegd. Volgnummer 111. Onderhoudskosten zwem plaats. Afd. 3. Vele leden vi-agen deze post tot de helft te verminderen. Een ander lid vraagt deze post met 1200.— te verminderen. Volgnummer 119. Kosten Huurcommissie. Afd. 1. Enkele leden vragen opheffing Huur commissie. Anderen wenschen vermindering van uitgaven. Afd. 3. Vele leden willen deze post terug bren gen tot ƒ3000. Volgnummer 126. Kosten van den woning- dienst. Afd. 1. Enkele leden vragen of op deze post niet meer bezuinigd kan worden. Afd. 3. Enkele leden vragen vermindering van 500.—. Volgnummer 133. Ondei-houd huizen, torens e.d. voor openbaren dienst bestemde gebouwen. Afd. 3. Enkele leden vragen vermindering met 1200.—. Volgnummer 134. Onderhoud Straten. Afd. I. Enkele leden willen deze post met ƒ30.000.'verlagen. Afd. 3. Eenige leden stellen voor voor dit jaar met ƒ30.000.te volstaan en alzoo terug te brengen met 30.000. 9 Volgnummer 135. Onderhoud markten, beur zen en hallen. Afd.l. Een lid wenscht dat het openbaar marktwezen wordt bevorderd. Afd. 3. Enkele leden vragen vermindering met 500. Volgnummer 136. Onderhoud wandelplaat sen en plantsoenen. Afd. 1Een lid vraagt of hierop nog meer kan worden bezuinigd. Afd. 3. Vele leden willen deze post tot de helft terug brengen en alzoo nogmaals met 10.000.verminderen. Volgnummer 138. Onderhoud pompen en riolen. Afd. 3. Enkele leden vragen op ondei-houd 1Ó00.— te bezuinigen. Aanderen of op bediening spuischuiven niet kan worden bezuinigd. Volgnummer 142. Aflossing van Geldleenin- gen (ten laste komende van 1. van Hoofdstuk VI)- Afd. 1. Een lid vraagt of dit jaar de afschrij vingen en aflossingen niet Lot een minimum kun nen worden teruggebracht. Volgnummer 143. Salarissen personeel ha vendienst. Afd. 1. Enkele leden vragen of hier niet een teveel aan ambtenaren is. Afd. 2. Een lid vraagt hoe groot het bedrag is wat aan loodsgelden ontvangen wordt, of de tijd niet gekomen is, om een andere regeling te ontwci'pen en of de havendienst niet onder het combineeren van havendienst en loodsen zal lijden. Volgnummer 147. Administratiekosten haven dienst. Afd. 1. Een lid vraagt of de post bureau-be hoeften niet kan worden verminderd. Afd. 3. Enkele leden vragen verminderen met 500. Volgnummer 157. Salarissen personeel be graafplaats. Afd. 3. Een lid vraagt welke hulp onder b. wordt bedoeld. Volgnummer 227. Jaai-wedden bewaar- schoolpersoneel. Aid. 1. Enkele leden vragen of de uitgaven van het bewaarschoolonderwijs vermindei'd kun nen worden, bijvoorbeeld door sluiting van en kele lokalen. Afd. 3. Vele leden zijn van overtuiging dat dit onderwijs een te zwaren last op de Gemeente legt. Volgnummer 236. Kosten cursus opleiding bewaarschoolonderwijzeressen. Afd. 1. Door een lid werd opheffing van de zen cursus gevraagd. Afd. 3. Enkele leden vragen of voor deze post niet meer kan terug komen door verhooging schoolgelden. Volgnummer 272. Kosten schoolartsendienst. Afd. 1. Meerdere leden vragen of de dienst niet kan worden opgeheven. Afd. 3. Door enkele leden wordt gevraagd dezen dienst te laten vervallen. Volgnummer 273. Kosten van het bureau on derwijs. Afd. 3. Enkele leden vragen de post te ver minderen. Volgnummer 276. Kosten van schoolreisjes en feestjes. Afd. 3. Enkele leden vragen deze post geheel te doen vervallen. Volgnummer 279. Kosten verbonden aan ver strekking van schoolvoeding en kleeding. Afd. 1. Een lid vraagt deze post terug te brengen op 10.000. Volgnummer 329. Uitgaven voor volksfeesten. Afd. 1. Een lid wenscht de post voor ver plaatsing muziektenten geschrapt te zien. Volgnummer 329. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Afd. 1. Enkele leden vragen om deze post te schrappen. Volgnummer 350. Uitoefenen controle op echtheid Schiedamsche jenever. Afd. 1. Enkele leden vragen deze post Le schrappen. Afzonderlijke begrootingen. Grondbedrijf. Afd. 2. Een lid vraagt of de tijd niet gekomen is de grondpi-ijzen te herzien daar deze te veel drukken op de huurprijzen voor denvolkswoning- bouw. Gasfabriek. Afd. 2. Een lid vraagt waarom de cokesprij- zen hooger zijn dan in de begrooting is opgeno men. Waterleiding. Afd. 2. Eenige leden kunnen zich niet ver eenigen met de verhooging van den waterprijs. Algemeen Handels-Entrepot. Afd. 3. Enkele leden vragen de post onder No. 6. onderhoudskosten gebouw, werktuigen en gereedschappen met ƒ500.te verminderen. Woningbedrijf. Afd. 2. Enkele leden vragen waarom aan dc Vereenigingen voor Woningbouw ook geen huur- bon voor de werkloozen wordt gegeven evenals voor de Gemeentewoningen. Afd. 3. Enkele leden vragen of de winst niet wat hooger kan worden opgevoerd door verhooging van huur of vermindering van onder houdskosten. Reiniging. Afd. 3, Gevraagd wordt welk bedrag bij v erlenging van arbeidsduur kan worden bespaard Openbare Leeszaal Bibliotheek Afd. 2. Een lid vraagt vermindering der uitgaven met het oog op het afwijzend advies voor subsidie aan de R.K. Leeszaal. Afd. 3. Enkele leden vragen, of de vacature niet onvervuld kan blijven. Verder of niet met een lager bedrag voor aan koop boeken kan worden volstaan. Ook vragen enkele leden of onderhoudskosten niet zijn te verminderen en de abonnementsgel den niet dienen te worden vei-hoogd. Gemeentewerken. Afd. 3. Vele leden willen hier sterk bezuinigen Allereerst op het materiaal 25.000.— In verband daarmede op vervoer - 5.000. Op werken bij levering volgens aanbesteding - 20.000. Op werken bij levering buiten aanbesteding - 30.000. Verder op arbeidsloonen voor namelijk op het losse personeel - 30.000. Een lid stelt voor op de hoofd- ambtenaren door enkelen op wacht geld te plaatsen te bezuinigen - 5.000. Op bureaubehoeften te bezuinigen 2.000. Verder onderhoudskosten te ver minderen met - 10.000. En de post voor loonen bij verlof, het werk door het overige dus geen los personeel,te doen vervullen, te la ten vervallen - 15.000. Inkomsten. Sik Volgnummer 127. Belasting naar het inkomeix. Afd. 1. Enkele leden meenen dat het bedrag veel te hoog geraamd is en hoogstens 700.000. zal bedragen. Cokes tegen verminderden prijs. B. en W. schrijven aan den Raad. De beschikbaai-stelling van cokes tegen ver- minderden prijs aan werkloozen is, mede naar aanleiding van het door den heer v.d. Valk ge dane vooi-stel in de ingekomen adx-essen, nader door ons overwogen. Hoewel de toestand van onze financtiën,zooals U bij de kennisneming der begrooting van 1924 heeft kunnen blijken, eigenlijk te precair is, om, nevens de vastgestelde steum-egelingen, die ont zaggelijke offers vragen, nog oixverplicht verdere lasten voor de wex-kloozen te aanvaarden,hebben wij toch gemeend ook dit jaar weder een uit zondering te moeten maken ten aanzien van de beschikbaarstelling van cokes tegen gereduceer- den prijs, waar het hier betreft een Verstrekking in natura, die aan den bijzonderen nood die de winter medebrengt, tegemoet komt. Wij zouden dan de prijzen willen zien vastge steld als volgt Grove cokes gewone prijs 1.40 gereduceerde prijs 1.15 - 10% 1.0372 per H.L. Geklopte cokes gewone prijs 1.55 geredu ceerde prijs 1.30 - 10% 1.17 per H.L. Parel cokes gewone prijs 1.15 gereduceerde prijs 1.- 10% 0.90 per H.L. Deze reductie zou voor rekening komen van de Gasfabriek. Te verstrekken zou zijn 1 H.L. per week. Wij zouden den maatregel voorloopig willen zien vastgesteld tot 1 Maart van het volgend jaar. Het is niet onze bedoeling, dat hiervan alleen de werkloozen zullen genieten. Wij wenschen dezen ook aan de armlastigen ten goede te doen komen. Wanneer Uw Raad tot den maatregel besluit, verzoeken wij hem ons te machtigen daaromtrent een regeling te ti-effen die ons zal blijken het best aan het doel te beantwoorden. Wat de uitvoering der i-egeling betreft, het zal niet anders mogelijk zijn dan dat de verstrek king van de cokes rechtstreeks door de Gas fabriek plaats heeft. Wij betreuren het, dat eenige schade door de brandstofhandelaren zal worden geleden, doch een andere regeling is onmogelijk. Overigens zullen wij wederom scherpe maat regelen nemen tegen het wederverkoopen van de cokes door hen aan wie zij wordt verstrekt. Dit als antwoord aan de brandstofhandelaren die daaromtrent aan ons hebben gerequestreerd. Wij stellen thans Uwen Raad voor ons te machtigen tot den maatregel in den bovenaan- gegeven zin over te gaan. Uitgifte Grond Klein-Babberspolder. De directeur van Gemeentewerken schrijft aan de Commissie voor het Grondbedrijf Zooals U bekend is, heeft de Gemeente het plan tot stichting van een begraafplaats in de Klein-Babberspolder en heeft daarvoor noodig 13.4 H.A., daL is het geheele Gemeentelijk bezit in dien polder met uitzondei'ing van een strook langs den Vlaardingerdijk breed ongeveer 130 M. met een oppervlakte van H.A. Voorloopig wil de Gemeente alleen beschikken over de noordelijke helft van bovengenoemde 13.4 H.A. met een oppervlak van 6.66 H.A. Ik stel U voor dit oppervlak aan de Gemeente te verkoopen en de rest, van de 13.4 H.A. voor haar te reserveeren. Daar de grond wordt verkocht zooals zij er ligt en er geen kosten voor Gi-ondbedi-ijf opkomen stel ik U voor den verkooppi'ijs te bepalen op enkele centen boven den kostprijs. Deze was op 1 Januai'i van dit jaar 2.34 per M2 en kan door rente en onkosten van dit jaar met ongeveer 20 centen toenemen, waarom ik U voorstel den verkoopprijs te bepalen op 2.65 per M2 of 176.490 voor de 6.66 H.A., die verkocht wor den. De Commissie voor het Grondbedrijf ver- eenigt zich met bovenstaand advies. B. en W. vereenigen zich ook met vorenstaand advies en stellen den Raad voor dienovereen komstig te beschikken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2