AL DIT LEKKERS IS fiEBAKKEN METl MUS PER HALF POND 30 CENTS 3PtCü iv>5 ^Vv3S^ juuta^ ontwikkeling, Kautz, werd eveneens in arrest gesteld. Een kort telegrafisch bericht uit Neuilly meldt het overlijden op 61-jarigen leeftijd van Maurice Barrés, een van de meest bekende litteratoren van het huidige Frankrijk en een vurig patriot. Uit Berlijn Uit Elberfeld worden nieuwe plunderingen en bloedige botsingen met de Schupo gemeld waarbij verscheidene dooden zijn gevallen. De hertog van Aosta, die sinds eenige dagen leed aan influenza doch niettemin in ver band met het bezoek van den Spaanschen koning verschillende reizen ondernam, is bij zijn terug keer te Turijn ernstig ongesteld geworden hij heeft hooge koorts en de doktoren hebben het noodig gevonden de koningin te ontbieden. Binnenland. De Kabinetscrisis. Het bestuur van algemeene diocesane ver- eenigingen van R. K. bijzondere onderwijzers in Nederland heelt in een telegram aan jhr. mr. Beelaerts van Blokland aangedrongen op het behoud van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Adressant geeft als zijn meening te kennen, dat de finaneieele voordeelen, welke gelegen zouden zijn in de combinatie met een ander departement, niet kunnen opwegen tegen de schade, die hierdoor aan het onderwijs zou wor den toegebracht. sporing noodig met open vizier te strijden, wijl zij nooit anders deden. Het enkele verzoek lijkt ons een insinuatie. Zij die beweren, dat door de afstemming van een Vlootwet, een technisch-financieel ontwerp, gansch het heerlijk coalitie-bezit in gruizels ligt, gebroken de coalitie, gebroken zelfs de Kath. Staatspartij^ zij moeten eerder het vizier opslaan, want zij zeggen iets onbegrijpelijks. Waarom worden „oorzaak" en gevolg vergroot Zij weten immers, althans zij kunnen weten, dat de Katholieke tegenstemmers de verwerping der Vlootwet beschouwden en steeds zullen blij ven beschouwen als een politieke onafwendbare noodzakelijkheid in het geheel der omgevende omstandigheden, maar dat zij tevens steeds hebben gehecht en zullen blijven hechten aan een parlementair rechtsch d.i. coalitiekabinet als een staatkundige wenschelijkheid van de eerste grootte." Tweede Kamer. De Tweede Kamer wordt tegen a.s. Dinsdag middag 1 uur bijeengeroepen ter behandeling van het initiatiefvoorstel van den heer Fleskens tot verlenging van den duur van heL Schoenen wetje. Een rede van mr. Bomans. Mr. Bomans, een der Katholieken, die tegen de Vlootwet hebben gestemd, bespreekt in de Msb. de vraag of de Coalitie tot het verleden behoort. Hij beantwoordt deze vraag ontkennend „De stembusuitslag van 1922, zegt hij, gaf volle voldoening aan ons en onze Chris telijke broeders. Hier en daar hebben wij te z&men oüzg oycrwinning gevierd. En m.i. met volle reden. Hoe roeriger de dagen des te meer vragen zij om een vast beginsel tot behoud van 's volks rechten en goederen. Deze vastheid van begin sel, leidend tot stevig gouvernement, is meer dan elders zoo niet uitsluitend te vinden bij de rechtsche partijen. Over de geheele linie." En verder lezen wij „Met alle erkenning van het gewicht der wettelijke feiteh Evenredige Vertegenwoordi ging en de Onderwijsbevrediging, met alle erkenning tevens van mogelijke ondergeschikte conflicten, staat het vast, dat, zoo spoedig een rechtsch man zich afwendt van de coalitie, hij bij links de leegte aanvoelt en vruchteloos den lei draad zal zoeken, die bij rechts den Godgeloovi- gen mensch voert tot beginselvast burgerschap Wij betwijfelen of één Katholieke afge vaardigde dat anders inziet, althans geen hun ner heeft ooit blijk gegeven van een andere mee ning te zijn. Geen hunner heeft m.i. ook een aan- Accountants. In de op 4 dezer te Rotterdam gehouden ver gadering is opgericht de Zuid-IIollandsche Kring van accountants, leden van den Nederlandschen Bond van Accountants. Het doel van den kring is het verkrijgen van een nauwer contact tusschen de leden, en het houden van lezingen op het gebied van accoun tancy en bedrijfshuishoudkunde. Postvliegtuigen. Het postvliegtuig, dat eergisteren uit Enge land naar ons land vertrokken is, is wegens mist te Oostende geland. Gistermorgen is het van daar vertrokken en dicht bij Amsterdam geland. Het postvliegtuig, dat gister uit Engeland naar oris land is vertrokken, is wegens mist in België geland, dicht bij de Nederlandsche grens. Groningen's landbouwpolitiek. De Gemeenteraad van Groningen heeft be sloten het stelsel der eigen exploitatie van stads boekerijen in den Ruigezandster polder te verlaten en de drie tot nu toe in eigen exploitatie beheerde boerenplaatsen te verhuren. Dit be- teekent een ommekeer in de landbouwpolitiek dezer gemeente. Sinds 1897 hield de gemeente haar bezittingen in eigen exploitatie. De rechtsche fracties, de vrijheidsbonders en de neutrale heer Smith waren voor verhuring. Bezuiniging. Met ingang van 1 Januari wordt het staats toezicht op de volksgezondheid ingekrompen. Alle adjunct-inspecteurs, werkzaam bij de af- deeling volkshuisvesting, zullen den dienst ver laten verder worden de afdeelingen kinderhy- giëne en tubercolusebestrijding vereenigd, en verlaat de desbetreffende hoofdinspecteur den dienst. Het aantal inspecteurs bij het genees kundig staatstoezicht zal met ten minste één worden verminderd. Uitbot bakkersbedrijf. Het centraal bestuur van den Nederlandschen Bakkerspatroonsbond heeft aan bestu en der- werknemersorganisaties bericht, dat na overleg met de afgevaardigden van de bij de arbeids overeenkomst aangesloten afdeelingen het aan vangen van onderhandelingen op den grondslag Tjan de door de werknemersorganisaties inge diende voorstellen misleidend zou zijn, aangezien die toch niet zouden worden aanvaard. Het cen traal bestuur heeft een ander voorstel ontwor pen, bestemd om als brug te dienen tot herstel van de verhoudingen in het bedrijf, en verklaart zi h bereid, de leiding van het overleg, noodig om tot overeenstemming te komen, op te dragen aan een gezaghebbend persoon van gezamenlijke keus, die buiten het bedrijf staat. De autobus tusschen Den Haag en Delft. Daar de burgemeester stelselmatig standplaat sen weigerde toe te wijzen aan bushouders, die een dienst wilden openen tusschen plaatsen, waarvoor reeds een goede verbinding bestaat, (zoo zijn alle aanvragen voor standplaatsen in den Raag der lijnen den HaagRijswijkDelft geweigerd, omdat de H.T.M. reeds dit traject rijdt) zijn de bushouders toen begonnen te rijden zonder standplaats, zoo lezen we in het „Vad." Zij pikten hier en daar hun passagiers op, en de politie controleerde steeds, dat ze geen vaste standplaats innamen. Het gevolg was, dat het autobusverkeer speciaal op dit traject verwilder de. In de algemeene politieverordening staat echter een artikel, waarin het verboden is met voertuigen te snorren, met het doel daarin plaat sen te verhuren. Dit artikel is speciaal gemaakt tegen de snorders onder de huurkoetsiers. En de vraag was, of dit artikel nu ook van toepassing was op de autobushouders. Een proces-verbaal werd tegen een der belanghebbenden opgemaakt en de kantonrechter sprak de beklaagde vrij, maar in hooger beroep werd het artikel van toe passing verklaard en de geverbaliseerde veroor deeld tot een boete van 1. Gisteren zijn een 15 autobushouders op het bureau van de verkeerspolitie geroepen, waar hun is medegedeeld, dat ze op grond van deze uitspraak hun diensten moesten staken. De autobushouders zijn wanhopig. Gister morgen zijn ze reeds naar de burgemeester ge weest en deze heeft hun een maand uitstel ge geven. En de Haagsche afdeeling van den Bond van Autobushouders heeft telegrafisch den bondssecretaris uit Amsterdam opgeroepen om te beraadslagen wat er te doen valt. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemcentebegrooting 1924. In het gister door ons geplaatst verslag van het afdeelingsonderzoek waren ten stadhuize eenige onjuistheden in de aanduiding der volgnummers geslopen. Volgnummer 10 moet gelezen worden Jaarwedden van het secretarispersoneel volg nummer 11 Jaarwedden van den gemeente accountant en het personeel van den accountants dienst. Handelsavond cursus. Aan den Gemeenteraad is door het Personeel van den Gem. Handelsavondcursus het volgende schrijven gericht Ondergeteekenden, vormend het Personeel van den Gemeentelijken Handelsavondcursus, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat aan alle Gemeente-ambtenaren bij raads besluit indertijd premievrij pensioen is verleend dat de Handelsavondcursus een zuivere ge meentelijke instelling is, waaraan door het Rijk geen subsidie wordt gegeven dat het Personeel als zoodanig dus volkomen gelijk staat met de andere Gemeente-ambte naren dat wel is waar het vorige jaar voor het Per soneel de salarieering is overgenomen, vermeld in den Rijksleiddraad, maar dat hieruit volgens adressanten toch niet mag worden geconclu deerd, tot het heffen van de pensioensbijdrage van de leerkrachten, omdat niets veranderd is in hunne rechtspositie als gemeenteambtenaar dat zij vertrouwen, dat alle ambtenaren der gemeente gelijk zullen worden behandeld dat sinds 1 Januari 1923 de pensioenspremie op hunne jaarwedde wordt gekort dat thans dooi' het College van H.H. Burge meester en Wethouders bij den Raad is ingediend het voorstel tot „Regeling van het verhaal van bijdragen van pensioen ten aanzien van perso nen, verbonden bij het Openbaar Onderwijs te Schiedam" dat mede in die regeling is opgenomen het Personeel, verbonden aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus dat zij op grond van gelijk recht beleefd aan U verzoeken deze regeling niet goed te keuren, voorzoovcr ze de Leeraren van den Handels- avondcursus betreft. Met de meeste hoogachting, Uw dw. dienaren, S. Houtman. C. K. Minderhoud. B. de Maar. C. M. L. Zoetmulder. M. van den Bosch. M. Lemsom. K. Rovers, Accountant. Uitgesteld. Door bijzondere omstandigheden is de derde opvoering van „De geheimen der H. Mis", die Zondag a.s. zou plaats hebben, uitgesteld tot begin Januari. De reeds gekochte kaarten blijven geldig. Verdronken. Gisteravond half zes, wilde de 15-jarige A. v. d. G„ achter de timmerfabriek van Aleman in een roeibootje deSchie oversteken, om naar de boer derij te gaan van L„ waar hij in betrekking was. Plotseling verloor de jongen zijn evenwicht en viel in hetwater.Zijn zusje dat aan den kantstond zag het ongeluk gebeuren en riep om. hulp.Op het geroep kwam zijn baas aansnellen, wien het na een tiental minuten gelukte, den drenkeling op het droge te brengen. De levensgeesten van het slachtoffer waren echter reeds geweken en noch de redder noch de geneesheer, slaagden er in, die weder op te wek ken. Per politie-brancard is het lijk toen vervoerd naar de ouderlijke woning in de van Leeuwen- hoeckstraat. Bevolkingsoverzicht. Bevolking op 31 October 43150. Vermeerdering in November door geboorte 84, door vestiging 182, totaal 266. Vermindering door overlijden 28, vertrek 217, totaal 245. Totale vermeerdering 21. Bevolking op 30 November 43171. Huwelijken werden voltrokken 38. cJURGENS' PLANTA MSSBSBiaS -/S'.1/ ;- J. SCHUURMANS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2