DMGBLMBWOGR SCHIEDAM FEUILLETON. 48ste Jaargang. Vrijdag'17 December 1923. No. 13814. Baiean j KOEMARKT 4. Telefoon latesaoinmnnae! 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v a i t e n t e n i 1ragels 1.75 j alKs rsgai daarboven 35*cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden maésdeslingun 55 et. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adv8rieeren. Tarieven wordsn ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.AIgem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den Rijksdag heeft zich gister herhaald, wat in dit parlement ook onlangs werd vertoond bij de eindstemming over de machtigingswet voor het kabinet Stresemann. j Door de obstructie der oppositie moést nl. de eindstemming worden uitgesteld. Reeds vóór den aanvang van de vergadering werden de regeeringspartijen verrast door de mededeeling, dat bij de Duitsch-nationalen en de sociaal-democraten nieuwe bezwaren waren ge rezen. Deze beide partijen hebben plotseling den eisch gesteld, dat voor verordeningen van de regeering, waarover de compromis-commissie van vijftien het niet eens kan worden, de eind- beslississing bij den Rijksdag zelf zal liggen, zoodat deze in zulke gevallen ter beraadslaging over die verordeningen bijeen moet worden ge roepen. Men slaagde er echter ten slotte in te dien opzichte tot overeenstemming te komen. Bij de daarna gehouden stemming werd pa ragraaf 1 van, de machtigingswet met 282 tegen 79 stemmen aangenomen. De grondwet bepaalt, dat bij de stemming over een wet, welke wijziging brengt in de grondwet zooals met de machtigingswet bet geval is twee derden van de afgevaardigden (d.w.z. 306) aanwezig moeten zijn. Op herhaalde navraag bij de Duitsch-nationalen, of zij bij de eindstemming de zaal zouden verlaten, werd geen duidelijk antwoord gegeven. Bij de stemming over paragraaf 2 werden 278 stemmen vóór en 81 tegeu uitgebracht. Indien dus bij de eindstemming de oppositie de zaal zou verlaten, zouden er 28 stemmen te weinig zijn. Uit de geheele houding van de Duitsch-nationa len, die door de hoofdelijke stemming de juiste verhouding hadden kunnen opmaken, bleek echter, dat zij het op een obstructie zouden aan leggen en de zaal vóór de eindstemming zouden verlaten. Daarom werd op voorstel van liet Centrum de eindstemming uitgesteld tot Zater dag a.s., zoodat men weer een paar dagen heeft', om alle afgevaardigden uit het geheele land telegrafisch bijeen te roepen. Toch is het nog niet zeker, of Zaterdag de vereischte meerderheid zal worden verkregen. Zelfs indien de regeeringspartijen er in slagen, al haar afgevaardigden naar den Rijksdag te bren gen, zullen er nog 15 stemmen tekort zijn. De beslissing zal dus afhangen van de sociaal-demo craten, van wie er gister heel wat leden ontbra ken, terwijl een dertigtal de zaal vóór de eind stemming verliet. Loopt het Zaterdag nns, dan zal de Rijksdag Worden ontbonden. De regeering heeft het ont bindingsdecreet gereed liggen en wacht nog slechts tot het uiterste om het in toepassing te brengen. Zaterdag nu zal moeten blijken, of het hiertoe komen moet. Bij de gister gevoerde besprekingen tusschen de partijleiders en den rijkskanselier is men volgens de „Vossische Zeitung" tot overeen stemming gekomen in dier voege, dat de Rijks dag na de eindstemming over de machtigingswet voor onbcpaalden tijd verdaagd zal worden. Verder kwam men overeen, dat liet recés van den Rijksdag tot einde Januari zal duren. Alleen in zeer dringende gevallen zal de Rijksdag eerder bijeenkomen. jjEen verhaal uit den tijd vau Keizer Nero. HET HERSTEL. De houding van de Vereenigde Staten ten opzichte van de voorgestelde commissies van deskundigen voor onderzoek naar de Duitsche financiën is nog steeds onzeker, doch tegelijkertijd heeft Kolonel Logan, de Amerikaansche „waar nemer" in de Commissie van Herstel, volgens de „Daily Telegraph" instructies ontvangen, poolshoogte te nemen van den juisten omvang der door Frankrijk nu reeds gestelde en eventueel later te stellen beperkingen op het onderzoek. UIT HET REZETTE GEBIED. Bij de onderhandelingen tusschen de M. I. G. L. M. en de vertegenwoordigers van de mijn- directies in het Roerbekken is men gister tot overeenstemming gekomen. Thans hebben alle mijnen en metaalfabrieken de overeenkomst ge- teekend. DE FRANSCIIE KIESWET. Gister zijn in de Fransche Kamer de debatten over de wijziging van de Kieswet geëindigd. Door de stemming in de vorige zitting was de geheelewijziging tot twee punten gereduceerd, nl. Ie de opheffing van de onvolledige lijsten, en 2e. (door een gister aangenomen amendement van Cautru) geldigverklaring van een verkiezing, indien een derde deel van het aantal stemge rechtigden aan de verkiezing heeft deelgenomen, in plaats van de helft, zooals thans in de kieswet staat. Poincaré drong aan op dc aanneming van het wijzigingsvoorstel hij wilde in geen geval terugkeer tot het arrondissernentsstelsel en stelde daarom ditmaal de vertrouwenskwestie. Het wijzigingsvoorstel werd daarop in zijn geheel aangenomen met 408 tegen 127 stem men. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De stand der partijen was volgens de laatste berichten Conservatieven 62, liberalen 38, La bour 36, mationalisten 1, onafhankelijken 1. De conservatieven verloren tot dusverre 11 zetels, de Labourpartij 2 en de liberalen geen enkele. Sir Harold Smith te Liverpool, de broe der van lord Birkenhead, conservatief candi- daat, is verslagen door een liberalen tegen stander, Winston Chrurchill kreeg 4398 stemmen minder dan de Labour-partij candidaat Pethick Lawrence, een welgesteld advocaat, die een jaar geleden met zijn vrouw ijverig deelnam aan de campagne der militante suffragettes. DE GRIEKSCIIE VERKIEZINGEN. Naar de „Temps" mededeelt, hebben de be sprekingen tusschen de liberalen en de repbli- keinen inGriekenland geleid tot een overeenkomst in zake samenwerking bij de verkiezingen. 21 Wat niet mee naar Tusculum Gij zoudt, de edele Lelia niet volgen als zij het u gebiedt riep Narda, kwaad wordend. Ik zou wel eens willen weten, waarom gij weigert te ge hoorzamen aan de dochter van uw meester Niet dat uwe weigering iets uithaalt, want er heen gaan zult ge dat weet ge zoo goed als ik. ÜLZou ik Suzanna verlaten, nu zij mijne zorgen z°o noodig heeft, om eene Romeinsche te volgen, die door een onrechtvaardige gril der fortuin luijne meesteres geworden is Daar zal ik hooit in toestemmen Toestemmen hernam Narda. Alsof de toe stemming eener slavin van eenige waarde is, guneer degenen, die het recht van leven en dood op u hebben, hun wensch hebben uitge drukt De oogen der jonge Bretonsche schoten blik semschichten. Ten zeerste verontwaardigd, wilde ZlJ in hevige bewoordingen tegen de gehate Narda ^vallen, maar toen zij de smeekende blikken Hrer zieke vriendin ontwaarde, die, door vrees oor een heftig tooneel gejaagd, tot haar kwam. lerven de woorden op hare lippen. Suzanna tad en smeekte op zoo'n dringenden toon, dat VEREENIGDE STATEN. Uit Washington meldt Reuter De boodschap van Coolidge aan liet Congres brengt hulde aan de nagedachtenis van Harding en loopt daarna over de buitenlandsche zaken. Amerika heeft één kardinaal principe in zijn buitenlandsche politiek te handhaven, n.l. dat deze een Ameri kaansche pol t:ek moet zijn, maar Amerika erkent zijn verplichtingen om anderen te helpen. llij stelt geen verandering in de politiek voor, die weigert het Volkenbondsverdrag te aanvaar den en daaraan te voldoen. Aan den andeien kant raadt de president het permanente hof van internationale justitie aan den Senaat aan, als Alda, hoewel hevig bekoord om in bare weige ring te volharden en met Narda voort te twisten, eindelijk toegaf, zeggende Ik zal gaan, Suzanna, omdat gij het wilt en omdat ik u niets kan weige ren maar wist gij, wat moeite het mij kost om u op dit oogenblik alleen te laten Alda had het gevaar, waarin Suzanna verkeerde, tot hiertoe nog niet opgemerkt, maar nu stond liet haar opeens klaar voor den geest, nu zij haar voor twee volle dagen verlaten moest. Suzanna stelde haar echter gerust, moedigde haar aan en trachtte haar in een betere stem ming te brengen doch toen men den draagstoel, waarin Lelia naar Tusculum moest gedragen worden, voor bracht, wierp zij zich weenend in de armen barer vriendin en zei haar niet te kun nen verlaten. Ga, lieve Alda, ga zei Suzanna waarom mij zoo bedroeven Gij zijt christin en dus moogt ge niet de gramschap opwekken van hen, die geen gezag op u zouden hebben als het bun van hier boven niet gegeven was. Suzanna U alleen laten snikte Alda. Zoudt ge mij bedroeven, Alda, met mijne laatste bede niet in te willigen Uw laatste bede? riep Alda, meer en meer opgewonden. Kom, zie mij zoo bevreesd' niet aan ik hoop dat wij elkaar zullen terugzien scheiden wij dus niet alsof bet voor eeuwig ware. Nu werd Alda kalmer. De twee vriendinnen omarmden elkaar zonder een woord te spreken hunne harten waren te zeer overstelpt, dan dat het eenige practische plan, waarover vele volken het ooit eens zijn geworden. Wat betreft Rusland wijst de president erop, dat, hoewel Amerika de beklagenswaardige ellende aldaar heeft gelenigd, de regeering met voorstelt in verbinding te ko men met een regime, dat sympathie er inter nationale verplichtingen weigert te erkennen. Amerika is echter bereid, zeer groot.e concessies te doen om het Russische volk te redden. Er zijn aanmoedigende blijken van terugkeer tot de oude gebruiken .11 de maatschappij, maar er zijn er nog meer noodig. Als de Russische regeering teekens van berouw toont, moet de Amerikaan sche regeering de eerste zijn om Rusland te gaan redden. Wat betreft de buitenlandsche schulden, be halve de Engelsche schuld, zei de president, dat bij niet voor de schrapping was, maar dat hij geen bezwaar zag tegen de regeling daarvan volgers de lijnen van de procedure,die in zake de Engelsche schuld was aanvaard. De regeering zal de zeer aanzienlijke belangen van de Ameri kaansche burgers m Dvitschland beschermen. Niemand kan ontkennen, dat Amerika zich opofferingen getroost. De uitgestelde rente alleen bedraagt 1 milhoen dollar per dag. Overgaande tot de binnenlandsche vraag stukken zei de president o.m. Smds eemge jaren is het personeel van leger en vloot tot een ge vaarlijk punt vernnnderd en verdere verminde ringen belmoren n'et te worden aangebracht. Beide diensten moeten eerder sterker dan zwakker worden gemaakt. Amerika wenscht geen oorlog meer, maar het wenscht ook geen zwakte, die overweldiging uitlokt. De aankomst van nieuwe immigranten be hoort te worden beperkt tot de mogelijkheid van het land om ze op te nemen. De president stelt een onmiddellijke registratie van allo vreemde lingen voor. PERZIE. Uit Constantinopel komt liet bericht, dat er kans bestaat op uitroeping van de republiek in Perzië. Het merkwaardige van het bericht is, dat de ex-sjah, die te Teheran vertoelt, door het uit Angora komende nieuws omtrent deze aan staande wijziging van den staatsvorm geheel verrast werd, maar er blijkbaar zooveel waarde aan toekende, dat hij oogenblikkelijk naar Parijs vertrok, waar de tegenwoordige sjah zich be vindt, ten einde met dezen de kwëstie te be spreken. ALLERI.ET. Uit Hongkong Marinetroepen, kanonnen en machinegeweren met zich voerende, zijn te Canton geland. Zij hebber het entrepot in bezit geroinen. Ter hoogte van Sjamien liggen zeven buiten landsche kanonneerbooten geankerd. Uit Londen Naar uit Delhi gemeld wordt, is de voornaamste moordenaar van majoor IT. C. Finnis, die, zooals bekend, op een auto-tocht in Baloetsjistan werd doodgeschoten gearresteerd. De moordenaar heeft reeds bekend. Bij den moord zijn nog vier Waziri's en twee Sjinwari's betrokken. Deze zijn naar het Noorden gevlucht. Hun achtervolging wordt ijverig voortgezet. Uit Essen Volgens officieele berichten zijn bij onlusten te Wanne tien burgers gedood en 32 gewond. Van de pohtie werden vijf manhen ernstig gewond. De werklooze mijnwerkers hielden gedurende één uur het raadhuis bezet, dat echter door de zij een enkel woord konden uitbrengen. Lelia werd ongeduldig en liet de Bretonsche slavin voor de tweede maal roepen. Suzanna duwde deze zachtjes vooruit en zei op stillen toon Zoo ge mij werkelijk bemint, ga dan, lieve Alda, en vertoef niet langer. Vaarwel dan, Suzanna. Vaarwel, teergeliefde Alda, antwoordde deze stil en wellicht voor eeuwig vaarwel maar uw wil geschiede, o mijn God 1 voegde zij er inwendig bij, terwijl zij met betraande oogen Alda aanstaarde, die onder het langzaam heen gaan verscheidene malen omkeek, voor en aleer zich te plaatsen achter den draagstoel, waarop Lelia reeds plaats had genomen. Zeer ontevreden omdat Alda zoo traag ge weest was in 't beantwoorden aan haar bevel, hekelde Lelia op heftige wijze haar gedrag. De Bretonsche slavin had haar op een ander oogen blik, voorzeker een bits antwoord naar het hoofd geslingerd maar nu was zij te zeer geschokt door de zoo droeve scheiding van Suzanna en tranen liepen haar over de wangen. Lelia stond verbaasd over die ongewone ge voeligheid van hare zoo fiere slavin en bij zich zelve verweet zij zich al hare ruwe woorden het dient gezegd, dat dit bedorven kind van de voorspoed vaak zachte en tcedere gevoelens had doch weer durfde zij uit hoogmoed en eigen liefde aan hare slavin niet te bekennen, dat het haar berouwde, haar zóo dikwerf te hebben bedroefd en mishandeld. Na lang stilzwijgen sprak zij dan toch eenige Fransehen werd ontzet, Uit Essen: Een menigte van vier- tot vijfduizend werkloozen, welke zich vóór de stad Elberfeld had verzameld, trachtte gister deze stad binnen te dringen en te plunderen. De po litie moest zéér krachtig optreden om zulks te beletten. Er vielen dooder en gewonden. Uit Constantinopel De metropoliet van Chalcedon Gregorius is tot patriarch gekozen. Binnenland. De kabinetscrisis. Na al wal beproefd is, zou men nog kunnen trachten een Zakenkabinet ad hoe samen te stellen, wat weer iets anders is dan een extra parlementair Kabinet Een Zakenkabinet met bepaalde opdracht zou zich in casu moeten be palen tot het in orde brengen der Staatsfinan ciën, waarbij tevens toch de vloot niet geheel vergeten zou mogen worden. De mogelijkheid van zoodanig ministerie lijkt echter ook heel problematiek' We gelooven dan ook, dat er niet veel anders op zal zitten dan dat de rechtsche partijen eens serieus met elkander gaan praten. Dan zal men van zelf wel komen tot de goede oplossing, die men al had kunnen hebben toen mr. Kooien uit toog. In den aanvang hebben we reeds voorzegd dat het wel eers weer zou moeten uitloopcn op een reconstructie van het kabinet-Ruys de Beerenbrouck, en het begint er hoe langer zoo meer op te lijken. Met goeden wil is er makkelijk een oplossing te vinden, die de rechterzijde bevredigt, maar dan moet geen der partijen onredelijke eischen willen doordrijven.Alle partijen van rechts willen bezuiniging en verdediging van 't land. Wat na tuurlijk nog iets anders is dan een bepaald pro gram in alle deelen, op alle punten onderschrijven Rsb. Pauselijke onderscheiding. Naar wij vernemen heeft Z. IT. de Paus het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend aan mevr. M. v. d. Aavan Waterschoot van der Gracht m hare hoedanigheid van voorzitster en secretaresse van het bekende missie-secre tariaat „Regina Coeli." Wat de onderscheiding nog verhoogde was de omstandigheid dat zij rechtstreeks uit Rome was overgebracht door Mgr. M. G. Vuylsteke, apostolisch vicaris van Curacao, die in officieele opdracht van Z. H. den Paus op het missie- secretariaat te Bloemendaai verscheen, om persoonlijk liet eerekruis aan mevrouw van der Aa te overhandigen. Z. D. IT. bracht daarbij in herinnering de verdiensten der gedecoreerde jegens de ITollandsche en andere missies. Vooral in de moeilijke jaren voor en na den wereld oorlog heeft het secretariaat ontzaglijk veel voor de missies gewerkt, en in zinspeling van per soonlijke erkentelijkheid wees Mgr. Vuyisteke er op, dat zijn missie de eerste hulp van „Regina Coeli" mocht ontvangen. Een aanval van Verviers. In het „HM." van gisterochtend valt Dr. Verviers in een lang stuk de verklaring aan, waarin het Doorluchtig Episcopaat hem het recht ontzegt, zijn weekblad den titel „Katho lieke Staatkunde" te geven. Hij noemt het Epis copaat „een niet-deskundig college", ontzegt „aan onbevoegden het recht om zonder argu menten een oordeel uit de spreken over de katho- goedige woorden tot dc jeugdige Bretonsche maar deze, in plaats van hare meesteres ant woord te geven, begon luide te snikken,. Lelia, die de oorzaak van Alda's verdriet niet begreep, veronderstelde, dat deze weende omdat zij haar zoozeer mishaagd had en „troost u maar, zei ze, ik ben niet meer kwaad," haar over de haar lokken streelend. Door hare tranen heen schoten Alda's oogen bliksemflitsen en ruw kwam liet over hare lip pen Denk niet, dat het uwe verwijtingen zijn, die mij doen weenen, noch dat de dochter van prins Aldogern belang stelt in uwe gunst of gramschap 'k Zou mij gelukkig achten, zoo 'k geen andere reden had om bedroefd te zijn, dan uwe ontevredenheid én domme luimen Toen Lelia bij 't aanhooren dier woorden in woede ontstak, gewoelde Alda grooten spijt, zoo vermetel en zonder eenig recht hare meesteres te hebben beleedigd. VIII. Een vermetele daail. Geheel den duur harer gevangenschap bij Marcus Lelius had Alda tusschen vier muren gezeten en niettegenstaande de gehechtheid aan Suzanna, die sinds lang reeds het gewicht harer ketenen verzachtte, dis anders onverdraagzaam zouden geweest zijn voor de dochter van een vrij land, leed zij ontzaggelijk veei in die gedwongen eenzaamheid. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SSSSSSBBBS!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1