DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 8 Deeember 1923. No. 13815. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon IiUeveummeraital S3. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.95 J elke regel daarboven 85£oent, 3 m*ai plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeeiingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f 60 bii verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuw3. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Baldwin's regeering is gevallen. Zij is bezwe ken voor den hevigen stormloop der vereenigde liberale en Labourpartijen, die, hoewel hun poli tiek in andere opzichten uiteenloopt, toch te_ zamen front hebben gemaakt tegen de protec tionistische plannen van het conservatieve ka binet. De nederlaag der conservatieve partij is dit maal echter niet zoo erg als tijdens de verkie zingen in 1906, toen Balfour's regeering' een geweldige debacle leed in een Lagerhuis, dat. toenmaals bestond uit 670 leden, waarvan 354 liberalen, 80 Iersche nationalisten inbegrepen. De sterkte der conservatieve partij slonk door de verkiezingen van 1906 tot slechts 158 afgevaardigden. Bij de jongste verkiezingen verloren zij ook vele zetels, doch zij houden in ieder geval minstens 260 zetels in het nieuwe Lagerhuis, waar zij ook de sterkste der drie partijen zal blijven. De volstrekte meerderheid van 79 stemmen, die de conservatieve partij in het vorige parle ment over alle andere partijen te zamen had, veranderde echter in een minderheid. De volledige uitslag is nog niet bekend en kan ook pas over enkele dagen worden gepubliceerd, hetgeen echter niets aan de nederlaag van de regeering kan veranderen. De stand der partijen was gisteravond Conservatieven 258, Labour partij ^6, Libe ralen 147, diversen 10, makende te zamen 801. Het Lagerhuis heeft 615 leden, zoodat nog 14 uitslagen bekend moeten worden. Tengevolge van het overlijden van een liberalen candidaat moest in een district een nieuweverkiezingworden uitgeschreven, en van de overige 13 uitslagen zullen enkele zooals die van ver-afgelegen Schot- sche districten, nog wel een paar dagen achter wege blijven. Ter vergelijking brengen we reeds thans in herinnering, dat in het thans ontbonden parle ment zitting hadden conservatieven 332, Libe ralen (te zamen) 117, Labour 144, Ulster unionisten 11, Kleine partijen 8. De resteerende uitslagen kunnen echter in geen geval iets aan de positie van de regeering veranderen. Voor een absolute meerderheid van 1 stem zouden de conservatieven minstens over 308 afgevaardigden moeten kunnen beschikken, terwijl zij bij de 258 gekozenen er ten hoogste nog een half dozijn bij kunnen krijgen. Zoodoende kan dus het huidige kabinet niet zelfstandig blijven regeeren. Evenmin beschikt een der beide andere par tijen over een meerderheid, weshalve er nolens volens weer een coa.litieregeering zal moeten komen. Het is thans nog onmogelijk te zeggen, hoe die coalitie er uit zal zien. Zeker kan worden geacht, dat Baldwin spoedig het collectief ontslag van zijn ministerie aan den koning zal aanbieden. De koning kan hem dan verzoeken zich met een der andere partijen te verstaan over de vorming van een nieuwe regeering, doch het is zeer onwaarschijnlijk, dat Baldwin daarop zal ingaan. Zes leden van het voormalige ministerie vielen, waaronder de ministers van Arbeid en Land bouw, de kanselier van het. Hertogdom Lancas ter, de financieele secretaris der Admiraliteit, de Lord-advocaat, procureur-generaal van Schot land. De§j beide^communisten van het vorige vinger. De verzekering gewaarborgd Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. parlement vielen beiden, de een, een Indiër, in het zuiden van Londen, de ander, Newbold in Schotland. Er blijkt echter nog een andere com munist te zijn gekozen. HET HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft in haar gister gehouden vergadering de benoeming der com missies van deskundigen en de bespreking der overeenkomsten van Dusseldorp verdaagd. De Commissie heeft het verzoek der Duitsche re geering, waarin toestemming zou worden ge vraagd voor het aangaan van een leening van 70 milliard voor aankoop van levensmiddelen, nog niet ontvangen. DIJITSCHLAND. De rijksminister van Financiën, Dr. Luther, heeft in den rijksdag medegedeeld te kunnen ver zekeren dat er voor de rentenmark geen ge vaar voor inflatie bestaat. Voorts deelde hij mede, dat het in de bedoeling van de rijks- regeering ligt eerlang den druk op de woning- huren op te heffen, terwijl hij ten slotte verze kerde dat de regeering met alle kracht werkt aan de totstandkoming van een goudbiljetten- bank. Op instigatie van de regeering heeft Rijksdag president Loebe gister in de juridische commissie van den Rijksdag voorgesteld, op grond van bezuinigingsoverwegingen, het aantal afgevaar digden naar den Rijksdag tot de helft terug te brengen. Van sociaal-democratische zijde werd dit voorstel te zeer ingrijpend geacht en werd voor gesteld niet verder te gaan dan een verminde ring van het aantal zetels van 459 tot 400, waar door iedere afgevaardigde 80.000 kiezers in plaats van 60.000 zal moeten hebben. De vertegenwoordiger van de regeering sloot zich bij het sociaal-democratische voorstel aan, waarbij ook de andere partijen zich neerlegden, met uitzondering van de Duitsch-nationalen, die zich beriepen op landen als Engeland en Frankrijk waar, bij een kleinere bevolking, het aantal afgevaardigden grooter is dan in Duitsch- land. Een besluit tot het doen van definitieve voor stellen aan de regeering is nog niet genomen, daar de fracties in deze nog niet zijn gehoord. De jeugdige Bretonsche, gewoon met haar vader, broeders en gezellinnen op jacht te gaan, met dezen in alle vurigheid aan een gezonde, speelzieke jeugd eigen, langs bergen en dalen te stoeien, was nu gekromd en verflenst in de enge ruimte, waar zij sinds zoovele maanden opge sloten zat. Zij was moe geblikt op den luister, die haar omgaf en klaagde hare oogen nooit te kunnen laten rusten dan op statige monumenten, mar meren zuilen, overgroote standbeelden, kunst matige springbronnen en lusthoven. De gejaagd heid der groote stad bedwelmde haar het on ophoudelijk gewemel der menigte, waartusschen zij geen enkel bekend wezen ontwaarde, was haar hinderlijk. Het zien van bloemen in va zen, het gekwetter van opgesloten vogelen maak ten haar zelfs droefgeestig. Voorzeker haakte het gevangen meisje naar het gekabbel eener beek, naar het wiegelen van groote woudreuzen, naar de prachtvolle verschei denheid van heuvelen en valleien en graag had zij HONGARIJE. De „Pesti Naplo" te Boedapest geeft de volgende mededeelingen van de voormalige ex-keizerin Zita „Europa is den republikein- schen staatsvorm moede geworden. Het zoekt zijn heil wederom in den monarchistischcn staatsvorm. Mijn vaderland, Hongarije, zou de monarchie reeds lang gegrondvest en het koninkrijk hersteld hebben, indien niet de bondgenooten den wensch van het Hongaar- sche volk gewelddadig hadden onderdrukt. In de naaste toekomst zal Otto als koning den troon bestijgen. Mag deze, mijne verkla ring, velen als een droomerij voorkomen, ik acht haar in die mate voor verwezenlijking vatbaar, dat ik mijn zoon thans reeds voorbe reid op een troonbestijging en ik heb mij in derdaad tot levenstaak gesteld, hem koning te maken. Wij hebben besloten, dat Otto, voor hij meerderjarig zal zijn, de geschiedenis zijner familie niet zal vernemen. Voor Otto zal de troon vacant worden en als hij meerderjarig zal zijn, zal hij de heerschappij over Hongarije op zich nemen. De revolutionnaire wijzigingen op de landkaart van midden-Europa erkennen wij niet, Graaf Degenfeld onderwijst den kleinen Otto volgens de landkaarten van vóór den we reldoorlog." GRIEKENLAND. Venizelos heeft de uitnoodiging voor de groo te vergadering op 9 December afgewezen. Hij heeft verklaard "zijn land te willen dienen door een post in het buitenland te bekleeden. OPSTAND IN MEXICO. Verschillende staten van de Mexicaansche republiek hebben zich bij een opstand tegen Obregon aangesloten, n.i. Sanluis Potosi, Chi- huahus, Michoacan, Tamaulipas. Alle deze staten verklaarden zich solidair tegenstanders, evenals te Vera Cruz alle federale officieren. Naar gemeld wordt, hebben zich sedert gis teren nog vier andere staten bij de opstandelingen die onder bevel van generaal Sanchezstaan, aan gesloten, n.l. Jalisco, Sinaloa, Sonora en Tepic, terwijl eveneens opstanden worden gemeld uit Oaxaca en Guerrero. De opstand blijkt in verband te staan met de a.s. presidenteele verkiezingen. Beweerd wordt dat de Mexicaansche troepen aan de Oostkust- staten plotseling overliepen naar Adolfö Vela Huerta, die het vuurtje van den opstand aan wakkerde en candidaat werd gesteld voor de pre sidentverkiezingen tegenover generaal Callcs, die candidaat werd gesteld door president Obregon. Naar verwacht wovdt, zullen in enkele andere staten eenige duizenden troepen de federale regeering eveneens verlaten. President Obregon, die voor herstel van gezondheid in Celaja ver toefde, keerde gisteravond onmiddellijk naar de hoofdstad terug, en verklaarde op strengen toon: „De rust in het land zal worden hersteld, en de opstand met ijzeren hand worden onderdrukt de reis naar Tusculum aanvaard en behagen ge schept in het vooruitzicht twee volle dagen te mogen doorbrengen op een van lachende wei den omgeven buitengoed, ware hare vriendin maar niet zoo ziek geweest. Ja, zij had de gehate stad achter den rug ja, haar gehoor werd ge streeld door het gegons van honigzoekende bijen, door het gekweel van duizenden gevlerkte zan gers, door het gemurmel eener kabbelende beek langs de malsche weiden heenkronkelend en verre van op een verblindend wit marmer te moeten staren, rustten nu hare oogen op een bekoorlijk groen en was zij te midden van Tus- culums lommer gezeten maar toch parelden glinsterende tranen aan hare oogwimpers enkon zij niet deelen in de vreugde, waarmee het al in de natuur het horopgeuren der lente begroet te. Nu velden, bosschen en water haar omgaven en het hooge Abruzzengebergte majestueus voor haar lag uitgestrekt, wendde zij hare bedroefde blikken af van dit heerlijk schouwspel, om ze in de verte op Rome's torens te vestigen. Daar ver bleef haar hartal het overige was haar van geene waarde en met de grootste moeite slechts kon zij dan de bekoring weerstaan om Lelia's waak zaamheid te verschalken en terug te ijlen naar hare teergeliefde Suzanna. Het eenige, dat haar Weerhield de ontsnapping te beproeven, was de vrees aan hare vriendin te mishagen en hare verwijten te moeten aanhooren. ALLERLEI. Uit Ghristiania. De Noorsche premier heeft in een heden gehouden rede de Drankwet voor Noorwegen in scherpe bewoordingen afgekeurd. Hij verklaarde, dat de Drankwet verschillende slechte invloeden op het Noorsche volk heeft. Jaarlijks worden drie millioen kronen uitgegeven voor de uitvoering van de Drankwet, zonder dat resultaten worden bereikt. Daartegenover zou, indien de Drankwet zou worden ingetrokken, de Staat jaarlijks dertig millioen kronen ont vangen door indirecte belastingen. De eerste minister verklaarde, dat naar zijn meening de Drankwet moet worden ingetrokken. Uit Parijs Gistermiddag is de verkiezing van Midol tot gemeenteraadslid voor het kwar tier Santé nietig verklaard, op grond van het feit, dat Midol niet was ingeschreven op de kiezerslijst, daar hij te Parijs geen werkelijk domicilie heeft. Bi n n e n I a n d. Onwettige raadsbesluiten. De afd. Zuid-Holland van den Nedcrl. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan de Kroon vernietiging gevraagd van de besluiten van de gemeenteraden van 's-Gravendeel en Vianen tot verlaging van de wedden van de burgemeesters, de secretarissen en de ontvangers van die ge meenten. Het verzoek steunt op het feit, dat de Gemeentewet de regeling van die salarissen overlaat aan Gedeputeerde Staten. Met die voltooiing zal in Lotaal ongeveer 5 mil lioen gemoeid zijn, welk bedrag de totaal-kosten van den bouw dus met inbegrip van de tot 31 December 1923 uitgegeven f 9.180.000.op on geveer 14.000.000 brengen zal. Het genoemde bedrag van ongeveer 5 millioen zal, meent men, op de meest economische wijae verwerkt worden, indien het verdeeld wordt over ongeveer 71/2 jaar, waarvan 1.800.000 in de jaren 1924 en 1925. De wijziging van liet Reisbesluit. Volgens de Rot. is thans het ontwerpbesluit inzake de wijziging van het Reisbesluit 1916 ter bekrachtiging aan de Koningin aangeboden. De splitsing van de derde en vierde klasse in A en B is vervallen de verblijfsvergoedingen zijn ver laagd, en de toepassing van verschillende be palingen, waarvoor vroeger de medewerking van de Koningin werd vereischt, zal voortaan bij be schikking van den betrokken minister kunnen geschieden. Onze handelsstatistiek. De Ned. Vereeniging voor Economische Geo grafie heeft aan de regeering een adres gericht, waarin zij ernstig waarschuwt tegen het plan om uit zuinigheid de Nederlandsche handels statistiek niet te laten drukken en er op aandringt om zoowel de maand- als de jaarstatistiek van onzen handel en scheepvaart in den bestaanden vprm te handhaven. De gehuwde ambtenares. Naar men meldt, zullen alle gehuwde ambtena ressen met ingang van 1 Maart a.s. op wachtgeld worden gesteld, tenzij zij kunnen aantoonen kost winster te zijn. De eerste drie maanden krijgen zij nog vol salaris de volgende 3 maanden 75 en daarna 60 van de jaarwedde, alles met aftrek van 8 Va voor pensioen. Wat betreft het pensioen is bepaald, dat dit, indien het totaal van dienst- en wachtgeldjaren ■meer dan zeven is, voor ieder jaar 2 van het salaris bedraagt met een maximum van 30 Tram en autobus. De II.T.M. zal voor haar personeel de 56-urige werkweek invoeren of, als dc Haagsche gemeen teraad dit niet goedkeurt, 120 man ontslaan, daartoe gedwongen door de concurrentie van de autobussen. De kabinetscrisis. Dc koningin heeft gisteren ten paleize m Den Haag in, conferentie ontvangen mr. D. A. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer. Het academisch ziekenhuis. De regeering is tot de conclusie gekomen, dat het nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden behoort te worden voltooid. Lelia van haren kant was ongeduldig en opvliegend van aard ontevreden over zich zelve moesten op eene of andere wijze al degenen, die haar naderden, de uitwerking harer slechte lui men verdragen. Niets echter kon Alda s onge duld nog vergrooten het had zijn hoogste punt bereikt vóór de nog jeugdige Bretonsche zes uren te Tuscolum had doorgebracht. Was zij maar te Rome terug! Nooit meer zou zij verlangen de velden en weiden terug te zien Zij was vergeten, dat zoolang men haar in de heidensche stad had opgesloten gehouden zij als een gevangen vogeltje naar de vrije open na tuur gezucht had. Tegen den avond van den tweeden dag keerde Alda met hare meesteres naar Rome terug. Die reis leek haar zonder einde ook was zij zoo gejaagd en begeerig om Suzanna terug te zien, dat zij misschien'buiten weten slechts korte, barsche antwoorden gaf op de aanmerking die Lelia haar maakte. Wel gevoelde zij haar ongelijk, maar zij kon hare gemoedsgesteltenis niet bedwingen en meer dan eens zeide zij tot zichzelve Ik haat Lelia ik beschuldig haar van een onredelijk gedrag ik verwijt haar, dat zij zich zelve overgeeft aan onredelijke gramschap en helaas 1 ik gelijk op haar maar al te zeer in hare gebreken. Toen de draagstoel vóór het paleis van Marcus Lelia stilhield en een lange rij slaven en De intemeeriugskosten. De „Nation Beige" schrijft Ten gevolge van onderhandelingen in zake de regeling van de kwestie der kosten van de iriter- neering van Belgische gevangenen m Nederland tijdens den oorlog, heeft de Belgische regeering verkregen, dat de interesten zullen worden ge kapitaliseerd op 31 Dec. 4pCt. De schuld welke 31 Oct. 351.546.430 francs bedroeg, zal in 30 halfjaarlijksche termijnen worden betaald met bijberekening van 5 pCt. rénte. Diplomatieke dienst. Naar thans kan worden meegedeeld is dr. H. P. N. Muller, gezant van Nederland te Boekarest, bij Kon. besluit, benoemd tot Nederlandsch gezant te Praag, ter vervanging van jhr. mr. E. T. M. J. Middels van Verduyner, en is benoemd tot gezant t.e Boekarest mr. W. I. Doude van dienaars kruipend naderden om hunne jonge meesteres te ontvangen, drong Alda's angstige blik door de menigte om Suzanna te ontwaren doch deze was niet onder het getal dergenen, die met brandende fakkels in de handen hunne gebiedster onder het portaal kwamen afwachten. Het kostte de jeugdige Bretonsche veel moeite om niet vóór hare meesteres van den draagstoel af tespringen, wijl deze er met veel praal en plechtigheid langzaam afstapte maar toen zij zag, dat Pamfilia ook vóór haar wou dringen en wetend, dat deze langzaam en traag was in al hare bewegingen en elke gelegenheid te baat nam om de overige bewoners van het huis van hare hooge waardigheid te doordringen, was zij niet bij machte hare gejaagdheid te bedwingen vóór haar dringend sprong zij van den draag stoel verdween tusschen de menigte en doorliep reeds de gangen van het paleis, vóór nog de onthutste Pamfilia van hare verbazing bekwam. Doch zij vond Suzanna niet, die zij na die korte, doch voor haar zoo lange afwezigheid, zoo vurig wenschtè te omhelzen en van hare medeslavinnen geen antwoord ontvangend op de angstige vragen, die zij hun over Suzan na stelde, ijlde zij naar de afgelegen kamer, welke men hare vriendin aangewezen had. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1