H0UÏVEM00P1M. Adverteert i volgestorte aandeelen, Landverhuring. Gornelis Klein Theodora Baanvlnger, Battings, binten, galen, deuren, kozijnen, brand hout, enz. enz. Ter overname aangeboden Stads- en Gewestelijk Nieuws, Ingezonden Mededeellngen. Jeukende Wintervoeten Gemeenteraad. Telegrammen. SPORT. Wilhelmus 5 4 1 0 9 15—5 1.80 Geler 5 3 -2 0 8 12—8 1.60 Excelsior 4 2 2 0 6 9—4 1.50 Gr. Willem 116 1 3 2 5 11—12 0.83 D.O.N.K. 5 1 2 2 4 15—15 0.80 S.M.C. 6 0 3 3 3 4—9 0 50 Damiaten 5 0 1 4 1 9—23 0.20 VOETBAL. Kunst en Letteren. Burgerlijke Stand. Scheepvaart» Visscherij. Beurs van Sehiedam. 65 jarige Echtvereeniging BENIGE Hanzebank Haarlem. tn de Handelsberichten, .Troostwijk, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister ter beschikking. Een nieuw bankgirostelsel. Naar men verneemt hebben de groote banken te Amsterdam en te Rotterdam, het plan opge vat, het reeds tusschen verschillende banken en ook tusschen kassiers in de provincie bestaande giro verkeer, op een breederen grondsiag te reor- ganiseeren. liet nieuwe stelsel dat. 1 Januari in werking treedt, is speciaal ingericht met het oog op de behoeften van groot- en .kleinhandel. Voor -een eventueel heropende-postcheque- en girodienst zal het natuurlijk een niet te onderschatten mededinger zijn. Doch ook het incassobedrijf zal er vermoedelijk de concurrentie in met onbelang rijke mate van ondervinden. Gemeenteraad. Zoo zonderling als men gister met de raads- agenda -wilde omspringen, gebeurt maar zelden of nooit. De eerste stoot hiertoe ging uit van den heer Dinkelaar, die tegen vier uur, toen er nog een aantal punten in 't zuur stonden te wachten sterke neigingen voor een spectacle cou pé kreeg en er hier en daar zoo maar een uit wilde wippen, de rest kon dan wel tot de volgende ge legenheid blijven liggen. Maar daar wilde de voorzitter niet veel van weten en zette door voor den. voet aan af te werken. Dat wilde echter niet al te goed vlotten, totdat eindelijk tegen half zes weth. de Bruin er met een fikschen hap den staart af durfde te bijten en voorstelde dat einde (de vier laatste voorstellen met de geheime zitting incluis) maar weg te bergen tot a.s. Vrij dag. Die tijd was kort en dat kon heelemaal geen kwaad. Voor den komenden Vrijdag heeft men dus nog een hartig brokje, dat wel zoo goed zal bevallen, dat de begrooting niet eerder dan de week daarop aangepakt, zai worden. - Voor de tweede maal werd gister de subsidie kwestie der R.K. Leeszaal weer uitgesteld tot de bcgrooting, stelde weth. v. Velzen namens de geheele rechtsche fractie voor, dan kon men deze zaak in 't juiste verband met de algemeene lees zaal nog eens terdege beschouwen. Laten we hopen, daL dit uitstel vruchten moge dragen. De nieuwe havendienstcommissie is gister ook ter wereld gewrocht, na heel wat geharre war, maar om haar zachtzinnig karakter zal ze zonder twijfel wel goeden ingang vinden en voorspoedig groeien. De uitkeering aan de ontslagen losse-arbei- ders Scholten en Immerzeel had eveneens heel wat om, 't lijf, Mr. Kavelaars sloeg hierbij spijkers met koppen, door er op te wijzen, dat 't toch niet aanging, om deze arbeiders een gelijk- berekend pensioen te geven als de vaste arbeiders, die daarvoor in tegenstelling met de eersten hun geheele leven hadden betaald en geen recht hebben op de ouderdomsrente, dat de „lossen" weer wel hebben. Voorloopig werd toen'op voor stel van weth. v. Velzen goedgevonden, om de beide betrokkenen,die met IDec. reeds zijn ontsla gen, met een uitkeering berekend naar alle recht en billijkheid tegemoet te komen later zou clan een vaste regeling wel volgen. Over de verhooging van den waterprijs werd zoo lang gepraat, dal. men de kluts kwijt raakte en besloot na de begrooting hierop Verder in te gaan Verschillende leden noemden 't een opdrij ven yan een indirecte belasting, dat o.i. niet juist is daar water verschaffen toch voor 'n particulie ren dienst moet doorgaan, welke dus redelijk moet betaald worden. Met den cokesprijs kwam men ook niet klaar, maar dat zal a.s. Vrijdag wel voor elkaar worden gebracht. Daar behoeft men zich niet ongerust over te maken. H. B. S. Bij Kon. bes'uit van 5 December is tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijkshoogerebur- gerschoo' alhier, mejuffrouw G. J. Fermin, te 's-Gravenhage. Rosa's 2e Bloemententoonstelling. Dinsdagmiddag a.s. zal de uitreiking der prijzen plaats hebben aan de kinderen, welke op bovengenoemde tentoonstelling een prijs hebben behaald. Alle deelnemers(sters), dus niet alleen de prijs- winners, moeten aantreden bij het filiaal van „Rosa" aan den Singel, hoek Lange Singelstraat, des namiddags 4 uur daarna zal er, vooraf gegaan cloor het Eerste Schiedamsche Mond harmonicacorps „Schiedam Vooruit" gezamen lijk worden gemarcheerd naar het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Alleen zij, die in het bezit zijn van een witte deelnemerskaart, hebben recht van toegang, dus ei mogen geen broertjes, zusjes of kennissen worden meegebracht, daar die met het oog op de plaatsruimte niet kunnen worden toegelaten. 's Avonds half negen, eveneens in het Gebouw van den R. K. Volksbond, wordt aan de ouders een gezellige avond aangeboden, op vertoon van witte deelnemerskaart. Welwillende medewerking wordt verleend door de Familie B. Hakkert, Hoogstraat (muziek) den heer G. H. van Noort (Zang) begeleiding Mej. E. M. Bijl den heer A. Hoorman (bioscoop) den heer Joh. K., van Rotterdam (Dichter-zan- ger) en liet Eerste Schied. Mondharmonicacorps „Schiedam Vooruil." De agent van politie C. van den Klink is door den burgemeester bevorderd tot hoofdagent-titulair. Ten nadeele van v.d. L„ wonende Liduinastraat 43b, is uit de Ford-garage aan de Westerkade een zwart-gelakt rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek m. en gesprongen winterhanden geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Gistermiddag brak bij mej. de V., in de Brugmanstraat een schoorsteenbrandje uit, dat door de politie echter spoedig werd gebluscht. UIT ROTTERDAM. In het portaal van het kantoor van den firma Van der H. O. Zoon, commissionnairs in ef fecten op de Gedempte Glashaven alhier, kreeg de 15-jarige kantoorhediende LI. van der W„ in dienst van deze firma, gistermorgen kwart voor twaalf, van een man, die zich vermoedelijk achter de deur schuil had gehouden, een slag met een stuk ijzer op het hoofd. Tegelijkertijd werd de jongen een portefeuille met ongeveer 1200 aan bankpapier, waaronder een bankbiljet van 1000 ontrukt. De dader, de zakkenhandelaar A.K., uit de Groote Draaisteeg, nam de vlucht, doch werd terstond achtervolgd door burgers en politie en op de Gedempte Glashaven gegrepen. De por tefeuille, die in de Wijnhaven geworpen werd, is leeg daaruit opgevischt. Het geld is nog niet terécht. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 December 1923 het verzoek van lo. A. ZEEUW ont vergunning tot oprichting van eén breek- en maalinrichting van veevoeder in het pand 's-Graveland 85, kadaster Sectie H. No. 742, met een electromotor van 5 P.K., drij vende een maalmolen, een koekbreker en een luiwerk en. 2o. J. J. RUTGERS om vergunning tot op richting van een machinefabriek in het pand 's-Graveland 75, kadaster Sectie H. No. 63, met 3 electromotoren van elk 2 P.K., (waarvan één verplaatsbare), drijvende diverse werktuigen VERDAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Agenda. la. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Commissie voor den fdavendienst en in verband daarmede tot aanvulling van de Ver order mg regelende de samenstelling en den werkkring der vaste Raadscommissiën (Ge meenteblad no. 30 van 1920) b. ben mining van leden van voormelde Com missie. Overeenkomstig het voorstel wordt na breed e discussie tot instelling dezer commissie besloten. Tot leden dezer commissie worden benoemd de heeren Scheffers, v. Dorp, v. d. Tempel en Dink elaar. 2. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging „De R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Schiedam en Omstreken" om te bevorderen, dat de Gemeente Schiedam ook het hare zal bijdragen tot oprichting en instandhouding van de R. K. Bibliotheek. In meerderheid is de Comissie voor de Finan ciën de meening toegedaan, dat het niet aangaat thans uit de Gemeentekas een subsidie te ver- leenen, in gunstiger tijdsomstandigheden zou deze behooren te worden verleend. In het College van B. en W. is een minderheid voor het verleenen dezer subsidie. Op voorstel van Mr. v. Velzen wordt dit voor stel bij de a.s. begrootingsdebatten behandeld, wanneer de kwestie „Algemeene Leeszaal" aan de orde komt. 3. Voorstel van B. en W. om aan G. Immer zeel en W. Scholten, -voormalige werklieden in lossen dienst bij Gemeentewerken, tot weder- opzeggens een uitkeering te verleenen van resp. 494.en 329.per jaar. Tot, deze uitleening wordt voorloopig besloten, met inachtneming van de voorwaarde, dat be doelde personen niet meer uitkeering krijgen, dan een gepensionneerd vast-gemeente-werk- man m gelijke situatie. 4. Voorstel van B. ep W. om ingevolge art. 75, le lid der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verleenen voor de aanschaffing van school- meubelen en leermiddelen voor de School aan de Nassaustraat 42 en van schoolmcubelen voor de Scholen aan de Westmolenstraat 20, Dwars straat 33 en Korte Haven 27 der St. Willibror- dusstichting. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. om le. met ingang van 1 Januari 1924 het insti tuut van Reserve-Onderwijzers op te heffen en 2e. met ingang van den onder le. genoemden datum aan de heeren H. v. d. Gaag en P. Pen ning en aan Mej. A. v. d. Most als reserve-onder- wijzer(es) eervol ontslag tc verleenen. Overeenkomstig het voorstel wordt met 24 tegen 2 st. tot opheffing en het verleenen van een- vol ontslag besloten. Tegen, stemmen de heeren Collé en Kramer- Freher. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Regeling van het verhaal van bijdragen voor pensioen ten, aanzien van personeel verbonden bij liet Openbaar Onderwijs in de Gemeente Schiedam. Bij dit voorstel wordt mede in de regeling opgenomen het personeel voor den Handels- avondcursus. Bij de behandeling hiervan wordt tevens gelet op het hierbij betrekking hebbende adres van het gezanielijk personeel van den Handelscursus, dat den Raad verzoekt dit voor stel niet aan te nemen. Wordt aangehouden. 7. Voorstel van B. er W. tot wijziging van het Reglement voor de werklieden in dienst van de Gemeente Schiedam. Voorgesteld wordt in verband met de op heffing der Kamers van Arbeid de aanbeveling ter benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangen de leden van de Commissie van onder zoek, bedoeld in art. 21 tan het Werklieden reglement, in plaats van door genoemde Kamers door B. en W. te doen geschieden. Hiertoe wordt, besloten. 8. Voorste1 van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van den R. K. Politie bond „St. Michaë1" om de voor 1923 verleende subsidie ook voor 1924 toe te kennen en in ver band daarmede ook den A'gemeenen Neder- landschen Politiebond voorloopig niet meer voor een subsidie m aanmerking- te laten komen. Overeenkomstig het voorstel wordt hiertoe met 20 tegen 6 st. bes'oten. Tegen stemmen mevr. KoetenOoms en de heeren J. M. v. Pelt, Dinkelaar, de Bruin, v. d. Hoek en Korpel. 9. Voorstel van B. en W. tot verhooging van den waterprijs en m verband daarmede tot wijziging van de Verordening betreffende tar.ef en hepa'mgen voor de levering van het water der Drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam. Voorgesteld wordt den prijs van het water met 25 te verhoogen waardoor de winst voor het Bedrijf met rond 30.000 zal worden vermeer derd. Bij de behandeling van dit voorstel wordt mede ge'et op het ter zake ingekomen adres van de Schiedamsche Verhuurders vereeniging. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van reducties op den cokesprijs aan werkloozen en armlastigen. Voorgesteld wordt de prijzen aldus vast te stellen Gewone prijzen per H.L. grove cokes 1.40, gereduceerde prijzen 1.15, 10 1.035, ge klopte 1.55, gereduceerde prijzen 1.30, 10 1.17, parel 1.15, gereduceerde prijzen 1. 10 ƒ0.90, en deze maatregel voorloopig tot 1 Maart 1924 te bestendigen. 11. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de vlfd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers om ge bruik te maken van de bevoegdheid, toegekend hij de Wet. van 18 Mei 1923 (Staatsblad no. 190) en om aan cle onderwijzeressen, die in elk dei- jaren 1919, 1920, 1921 en het le kwartaal van 1922 onderwijs hebben gegeven buiten de gewone schooluren,hiervoor eenjvergoeding toe te kennen. De Commissie voor Onderwijszaken meent, dat er verschillende bezwaren zijn om aan dit verzoek te voldoen. Volgens de Commissie valt te betwisten, dat extra uren zijn gemaakt, ook wordt dit personeel niet .per uur betaald; voorts wordt er op ge wezen dat er practisehe moeilijkheden bestaan om een vergoeding voor zulk een wisselend per soneel van af 1919 nog uit te betalen. 12. Voorstel van B. en W. om te besluiten le. een nieuwe Begraafplaats in Klein Bab- berspolder te stichten en daarvoor te reserveeren .13.4 H.A. grond 2e. thans van het Grondbedrijf over te nemen 6.66 H.A. ter verkrijging van een voorloopige begraafplaats groot 4.38 H.A. 3e. een crediet te verleenen van 426.000. voor grondoverneming en de uitvoering van werken noodig ter verkrijging van een begraaf plaats op dien grond. 13. Voorstel van B. en W. om het voor de oprichting en installatie van het Pompstation der Gemeentelijke Drinkwaterleiding verleende crediet te verhoogen met ƒ32.000. In de laatstgehouden zitting werd onder voor behoud dat op dit voorstel nog nader terug kon worden gekomen, het crediet reeds gedeeltelijk verleend. Op voorstel van weth. de Bruin worden de punten 913 aangehouden, tot de eerstvolgende vergadering op Vrijdag 14 Oct. a.s., wanneer ook de geheime zitting over de vragen van den lieer Collé zal plaats hebben. Om half zes sluit hierop de voorzitter de ver gadering. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 December, (draadloos). Bonds kanselier S'-ipel heeft verklaard, dat het minis terie zal aftreden, indien de rijksambtenaren volharden hij hun eisch tot handhaving van hun huidige loonen. R.K.S.V, „Excelsior." Zondag a.s. moet aan de Damlaan „Èxcelsior" den strijd aanbinden met Wilhelmus uit Voor burg, dat momenteel de leiding heeft. Beide elftallen zijn nog onverslagen en het is begrijpelijk dat beide ploegen zich a.s. Zondag tot het uitterste zullen inspannen om hun ongeslagen record te handhaven en daarmede hun kampioenskansen te behouden. Het kan dus een interessante wedstrijd worden waarbij een gelijk spel een niet onaardig resultaat voor onze stadgenooten zou zijn. Excelsior is geheel volledig terwijl de heer LI. de Burger uit Den Haag als scheidsrechter zal fungeeren. Momenteel is de stand in afd. 2 L. Het programma voor Zondag luidt als volgt West. 1ste klas Den Haag H.V.V.Ajax Schiedam S.V.V.—R.G.H. Rotterdam V.O.C. Z.F.C. Hilversum GooiFeijenoord Dor drecht D.F.C.—H.F.C. lste klas B Haarlem HaarlemO.D.S. Leiden A.S.C.Quick Rotterdam Excelsior U.V.V. IJmuiden StormvogelsSparta; Amsterdam Blauw-WitH.B.S. 2de klas B Rotterdam R.F.G.Transvalia DelftD.H.C.—Steeds-Hooger Den Haag V.U.C.Unitas Rotterdam U.S.G.Ilermes- D.V.S. Nieuwe revue van ter Hall. De nieuwe revue van den heer ter Hall voor het komend jaar en waarvan de eerste opvoe ring door diens revuegezelschap op 1 Januari a.s. te Rotterdam zal plaats hebben, zal tot titel dragen draadloos. Geboren: Dec. 4. Fritz Hermann z.v. F. A. Hennig en M. M. E. de Hesselle, Havendijk. 6 Jan Frans z.v. IJ. J. Tangelder en B. G. H> Simons, Fabriplein. Overleden; Dcc. 5. Johannes Hemlricus Dries, oud 15 mnd, Villastraat. Maria Pie- ternella van Beek, oud 6 mnd, Nassaustraat. 6. Dirkje Sonneveld, oud 78 j.-en 7 mnd, echtge- noote van J. Kool, -Overschiesche Dwarsstraat. Huog wateï te Heek van Holland. 8 Dec v.m. 1.49, n.m. 2.09. 9 Dec. v.m. 2 39, n.m 2.57. SCHIEDAM, 7 Dec. Aangekomen s.s. „Ge- leano", met steenkolen Van Hull aan boie 4 in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 8 Dec. Zeilklaar Motorschoe ner „Jantje", met ledige flesschen naar Londen. SCHIEDAM, 8 Dec. Binnengekomen de logger SCH 132, „Saturnus", schipper G. de Graaf, met 4 last haring van de 5e reis. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. Schied, Spoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. □- Met dank aan God hopen onze geliefde Ouders EN op 15 Dec. a.s. hun te gedenken, waarvan uit sluitend langs dezen weg kennis wordt gegeven. Hunne liefhebbende Kin deren, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. E. S. BATENBURG-Klein G. BATENBURG. L. KLEIN. J. KLElN-v. Maurik. E. KLEIN, Th. KLEIN. 7870 34 G. KLEIN. D. KLEIN de Neef. C. RICHTERS-Klein. B. RICHTERS Bzn. Klein- en Achterklein kinderen. Ontvangdag Dinsdag 18 Dec., van 2-4 uur. Schiedam, Groenelaan 7. m Bij beschikking van den Rechter-Commissaris in het faillissement van J. WOUDEN BERG, kruidenier, wonende te Schiedam, is bepaald, dat de indiening der schuldvorderingen aan ondergeteekende moet plaats hebben vóór 4 Januari a.s. en dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Zater dag 19 Januari a.s. des voor- middags te 10 uur in het Ge rechtsgebouw aan den Noord singel te Rotterdam. 7881-19 Mr. M. M. VAN VELZEN, Curator. Schiedam, 7 December 1923. Tuinlaan 46 en Makkersstraat 2. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens op Woensdag 19 December a.s. des morgens 10 uur in het verkooplokaal aan de Lange Haven in het openbaar te verhuren 21 perceelen Wei- Hooi- en Bouwland voor den tijd van twee jaren. 12 Ink en voorw. te verkrijgen a.h. bur.GcmeentewerkenK.Haven33 De Deurwaarder G.S. MONT- FOORT zal op Vrijdag 14 Dee. a.s. voormiddags lOuur, aan den Noordmolen, publiek k contant verkoopen7880-14 Bod wordt ingewacht onder No. 7882, Bureau Nieuwe Schie damsche Courant. 7882-10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2