DAGBLAD SCHIEDAM EÈW OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 13 December 1923. No. 13819. Adv#rt«ntiëni 1—5 reg*b f 1.75 slks rsgsl dawbovw» 85 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden jnededealingtn 75 ct. per regel. Boieau i KOEMARKT 4. Telefoon InfereommanaRl 85. Postbus99. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk s.dverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij veriies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaai±orgd_door deHolLAljaftnuV^ Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. MUNSTERMANN's ISOLEERWER- KEN om vergunning tot uitbreiding der fabriek van isolatiematerialen in het pand Westmolen straat 29, kadaster Sectie G. No. 1274, door bij plaatsing van 2 E.M. van 5 P.K., en 1 E.M. van 12 P.K. door verwijdering van 2 E.M. van 1 en 3 P.K. en door verplaatsing van eenige electro- motoren, drijvende diverse werktuigen 2o. J. VAN DUIJVENDIJK om vergunning tot uitbreiding van de scheepstimmerwerf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L. No. 2110, met 2 electromotoren van elk 2 P.K., drij vende diverse boor-, zaag- en slijpmachines en 3o. de N. V. FRITS M. BEUKERS' VER- WARMINGS MAATSCHAPPIJ om vergun ning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen en monteeren van ondcrdeelen van verwarmingsinstallaties in het pand Lange Haven 39, kadaster Sectie C. No. 1055, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een boor-, een slijp-, een draadsnij- en een zaagmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag den 27 December a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 13 December 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Te Londen is de officieele bevestiging ont vangen van de medcdeeling, te Washington gedaan, dat de regeering der Vereenigde Staten gunstig gezind is ten aanzien van deelneming van Amerikaansche experts in de commissies, welke door de Commissie van Herstel ingesteld zullen worden. De volgende stap zal thans voor de C. v. IJ. daarin bestaan, een datum te bepalen voor een spoedige bijeenkomst. Men acht het zoo goed als zeker, dat die bij eenkomst nog vóór Kerstmis zal plaats vinden. De C. v. H. zal dan de twee commissies benoe men, waarvan de eene de middelen zal onder zoeken voor het in evenwicht brengen der Duit- sche valuta, de andere voor het instellen van een onderzoek naar den uitvoer van Duitsch kapitaal naar het buitenland. De benoeming van de Britsche experts zal de taak zijn van Sir John Bradbury, den Britschen vertegenwoordiger in de C. v. H. De Amerikaansche pers juicht deze beslis sing van de regeering der Vereenigde Staten toe. De diplomatieke medewerker van de „Eve ning Standard" constateert, dat er te Londen algemeene voldoening heerscht over het besluit van de Vereenigde Staten, om particuliere Ame rikaansche financieele deskundigen te doen deelnemen aan het onderzoek naar den finan- cieelen toestand van Duitschland. De dtrecte mtnoodiging werd verzonden door Frankrijk, doch zij werd later door Engeland en Duitschland gesteund. Nu Amerika de uitnoodiging aanvaard heeft, kan er geen twijfel meer bestaan, dat het in te stellen onderzoek doeltreffend zal zijn. In het eerste comité zullen Frankrijk, Enge land, Italië en de Ver. Staten, België en Japan elk door 3 deskundigen vertegenwoordigd zijn en het is mogelijk, dat ook Duitsche vertegenwoor digers in het comité zitting zullen hebben. Het tweede comité, dat een onderzoek zal instellen naar het Duitsche kapitaal in liet bui tenland, zal uit vertegenwoordigers van elk der bovengenoemde mogendheden bestaan, doch in geen geval zal een Duitscher er toe behooren. George Reynolds, een bankier uit Chicago en generaal Dawed worden als Amerikaansche gedelegeerden genoemd. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 26 Wat De vriend, de gezel mijns vaders aan voerder eener bende? kreet Alda verbaasd. Ik kon met anders, geëerde prinses. Mijn hart is aan mijn vaderland gehecht maar hoe kan ik er terugkeeren zonder vaartuig of middelen Ik ben immers niet zooals de arend, die zijn mach tige vleugelen in den wind opslaat en onbevreesd door het luchtruim zweeftVoor altijd van Bretanje verwijderd, vond ik volk en vaderland in Italië's bergen hier heeft de verachte ge vangene, sinds hij de aanvoerder eener vrije ben de werd, zijn naam ten schrik gemaakt der fiere Romeinen 1 Alda wou antwoorden, maar Maïnos, die zag dat zij voedsel en rust van noodc had, verplichtte haar te eten van de vele gerechten, die op tafel stonden. Toen haar honger en dorst verzadigd Waren, deed hij eene der rooversvrouwen roepen, aan wier zorgen hij zijn jonge landgenoote. voor dien nacht toevertrouwde. Deze leidde Alda naar een afgelegene plaats der spelonk, en bereidde haar een donzig bed van gedroogd mos. DUITSCHLAND. De nieuwe rijkskanselier heeft gisteravond in zijn ambtswoning de buiten!andsche pers ont vangen. Dr. Marx stelde in het licht, hoezeer de nieuwe regeering overtuigd is van de schier bovenmenschelijke moeilijkheid van haar taak. Deze moeilijkheid is een gevolg van den ongc- hoorden l'inancieelen nood. Duitschland is aan het einde van zijn krachten. Dit is voor iederen goeden opmerker duidelijk. De regeering zal alles doen wat in haar macht is om den toestand te verbeteren, om de inkomsten te vermeerderen en de uiLgaven te verminderen. Maar hoe de regeering zich ook moge inspannen, het zal slechts ten deele kunnen baten. De hulp van het buitenland is onontbeerlijk. Het lot van Duitsch land is ten slotte in handen van de entente. De rijkskanselier erkent dankbaar, wat het buiten land, door Christelijke liefde en humaniteit gedreven, reeds voor Duitschland heeft gedaan. Uit naam van de vereeniging voor de buiten- landsche pers sprak de heer Blokzijl een woord van dank voor de ontvangst. IN HET BEZETTE GEBIED. Gistermiddag werden te Keulen de onder handelingen over de oprichting van de Rhei- nisch-Westfalische Goldnotenbank, tusschen de Duitsche bankiersgroep en vertegenwoordigers van de Fransch-Belgische groep voortgezet en ten einde gebracht. Op alle punten werd over eenstemming verkregen, zoodat de statuten werden opgesteld. Deze statuten zullen thans aan de Duitsche regeering en aan de Rijnlandcom missie worden voorgelegd. BEIEREN. Sedert de Hitlerputsch wordt de aartsbis schop van München, kardinaal Faulhaber, die tegen deze putsch had gewaarschuwd, op de grofste wijze door de rechts-radicalen behan deld, niet alleen in woord en geschrift, maar en dat vooral sedert de aartsbisschop de hetze tegen de Joden heeft veroordeeld ook met terdaad. De Hitlergenooten zien er niet tégen op den aartsbisschop te bedreigen. Mgr. Faulhaber heeft dan ook verzekerd, dat de communisten, toen zij te München de baas waren, zich veel fatsoenlijker tegenover hem hebben gedragen dan nu de rech'ts-radicale kwajongens. Het duurde niet lang of Alda lag in diepen slaap gedompeld. X. Nieuwe makkers. Bij A Ida's ontwaken wachtte haar landgenoot reeds ongeduldig op het verhaal harer gevangen schap en ontvluchting. Volgaarne voldeed zij aan zijn verlangen en vertelde hem breedvoerig, hoe zij gevangen genomen en hoe en waarom zij ontvlucht was. Mainos luisterde met groote belangstelling naar de treurige geschiedenis zijner beschermelinge meer don eens legde hij de hand op zijn degen, en uitte hij doodsbe dreigingen tegen Marcus-Lelius en diens dochter, toen hij vernam, welke slechte behandelingen zij van dezen had moeten verduren. Doch, toen zij hem sprak van de medelijdende vriendschap, waarvan de goedhartige Suzanna haar zooveel blijk had gegeven, toen zij hem op eenvoudig- treffende wijze het afsterven dezer getrouwe vriendin verhaalde, en hern zei hoe groot hare droefheid en hoe alleen zij na dit voorval op aarde was, toen mengde de koene krijgsman zijn tranen met die der jeugdige Bretonsche. En Mainos was de eenige niet, die innig ge roerd had toegeluisterd al de krijgers aanhoor den belangstellend en met stomme aandacht Alda's roerend verhaal j op hunne aangezichten in# Een weinig V!M op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw vaatwerk prachtig heider- Vraagt ons GeschenkdltRlfBSflB» 7900 98 De katholieken van München hebben thans een beroep gedaan op de Beierschc regeering om de katholieke kerk en haar hoogsten waardig heidsbekleder tegen dergelijke aanvallen te beschermen. RUSLAND. De toestand van Trotzki, die sinds ongeveer zes weken reeds, van het politieke tooneel is verdwenen, wordt te Moskou levendig bespro ken. Opnieuw duiken berichten op volgens welke de doktoren maagkanker bij Trotzki zouden hebben geconstateerd en zijn toestand ge vaarlijk is. De sovjetpers geeft toe, dat Trotzki ziek is, doch zij laat zich verder niet over den aard der ziekte uit. Kameneff, die herkozen is als voorzitter van de sovjet van Moskou heeft in de eerste zitting van dit lichaam een overzicht gegéven van de internationale positie der Russische sovjet republieken. Hij wees er op, dat de normale relaties met Italië binnenkort zullen worden hervat en dat ook uit de boodschap van Coolidge blijkt, dat in Amerika de houding ten opzichte der sovjet republieken is gewijzigd. Rusland wenscht lag spijt, verontwaardiging en medelijden te lezen, naar gelang de treurige geschiedenis lmn verschillende gevoelens had ingeboezemd. Nie mand liet na, haar geluk te wenschen om heur ontvluchting en allen verzekerden haar evenals hun overste, dat zij bij hen op ondersteuning en bescherming rekenen mocht. Hoewel Alda erkentelijk had willen zijn voor de goedheid, die men haar betuigde, was zij nochtans van gevoelen, dat een roovershol voor haar geen betamelijke verblijfplaats was. Na hun dan hartelijk dank gezegd te hebben voor hunne blijken van genegenheid en voor hunne goede inzichten, verklaarde zij aan Mainos, dat zij een eenzame en rustige verblijfplaats in de bergen ging zoeken, waar zij aan Marcus-Lelius' op sporingen zou ontsnappen en door geen onwel kome bezoekers gestoord zou worden. Haar tijd zou zij er doorbrengen in godvruchtige oefe ningen en in bewondering van de schoonheden der natuur. Mamos begreep heel weinig boe iemand daar zijn tijd aan kan „verbeuzelen" maar toch gaf bij haar ten antwoord, dat, zoo zij er in toestem de, hij haar eene hut zou laten bouwen in een aangenaam oord, waar zij in algeheele afzonde ring een volkomene vrijheid kon genieten. In elk geval, voegde hij erbij, heb ik veel liever dat ge bij ons blijft al uwe verlangens zullen bevredigd worden en zoo ge het wilt, kunt ge hier als konin gin, leven. met Amerika tot overeenstemming te geraken en hij Kameneff ziet geen enkelen gewich- tigen hinderpaal. ENGELAND. Het bestuur van dc Labourpartij heeft gister een vergadering gehouden, waar de toestand, ontstaan door de verkiezingen, werd besproken. Zooals verwacht werd, is besloten, dat de partij de regeeringsverantwoordelijkheid zal aanvaar den, zoodra haar door den val van het conserva tieve ministerie een kans daartoe wordt geboden. Ongetwijfeld zal worden besloten, onmiddel lijk na de bijeenkomst van het nieuwe parle ment in Januari te trachten de regeering ten val te brengen door middel van een amendement op het adres van antwoord op de troonrede. Dat amendement zou evenwel alleen met den steun van de liberalen aangenomen kunnen worden on daarmede zaljmen dus bij de opstel ling van liet amendement rekening moeten houden. Van den inhoud der troonrede zal voor een deel afhangen, of de liberalen met Labour de tegenwoordige regeering ten val zullen hrengen. FRANKRIJK. De Kamer heeft Dinsdag besloten met 440 tegen 135 stemmen het ontwerp in behandeling Als koningin schertste Alda. Ja, vriend, er was een tijd, dat mijn hart zou gejubeld hebben bij het hooren van dit woord maar ik heb ge leerd de ij delheid te verachten. Het eenige, waar ik nu naar smacht, is een waardige volgelinge van Christus te zijn. Dien naam had Mainos nog nooit gehoord maar uit den eerbiedigen toon, waarop zijne landgenoote hem uitsprak, besloot hij, dat het geen zij bedoelde \er boven de waardigheid van koningin moest verheven zijn. Ook klonk zijn antwoord Welk ook het doel zij waarheen gij streeft, mijn eenig verlangen is u in alles te voldoen Maartoch teek het merkwaardig in de oogen van den mach tigen aanvoerder, dat de voorheen zoo hoog moedige Alda niet anders verlangde dan een hutje in de vallei, met een hofje en een heekje daaromheen en eene kudde van zes schapen en evenveel lammeren, terwijl hij baar had willen overladen met geschenken, waarover een keize rin jaloersch ware geweest. Evenwel voldeed lrij in alles het verlangen van kot meisje en hield zich verscheidene dagen onledig met het werken na te zien van Alda's landelijke woning. Zijne gezellen werkten dapper voort en weldra stond de uit gevlochten twijgen en buigzame planten opgetrokken woning klaar. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE vim De Léver8 Zeep MaafSitappIJ» WISiiBIliBgl -i fabrikanten va® LUX VB TWIfc®»/ tf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1