Hel eenige dat de politie weet is, dat de dieven per auto zijn gearriveerd en ook vertrok ken. Na acht jaar terug. Een Italiaansch soldaat, die 8 jaar geleden heette te zijn gesneu veld, en wiens familie om deze reden reeds sinds al dien tijd het militaire pensioen ge- Moot, is onlangs te Verona teruggekeerd. Hoe wel eerst 28 jaar oud, ziet hij er ten gevolge van de vele doorstane ontberingen als een zes tiger uit. De soldaat werd in 1915 door de Oosten rijkers gevangen genomen, doch wist drie dagen later naar Rusland te ontvluchten. Hij vond werk in een fabriek, doch werd na het uitbreken van de Bolsjewistische revolutie gearresteerd en naar de kopermijnén in Mantsjoe- rije gezonden. Na talrijke vruchtelooze pogingen slaagde hij er eindelijk verleden jaar met nog 15 Italiaansche gevangenen te ontvluchten. Na lange omzwervingen bezweken al zijn kameraden aan de ontberingen, welke zij hadden te door staan. De teruggekeerde soldaat verklaarde, dat er nog ongeveer 250 geallieerde krijgsgevangenen 'n Mantsjoerije zijn, waaronder eenige Engel- schen. Spionnage. De Vecer verneemt van be voegde zijde dat de gevangenneming van gravin Louise Esterhazy te Praag geschied is op aan klacht van spionnage, die blijkt uit een tweetal Van haar bieven waarvan een geadresseerd is aan een familielid van de gravin, n.l. Farnowski, den oud-gezant van Oostenrijk-Hongarije. In dien brief belooft zij militaire nieuwtjes te zul len leveren en al haar krachten te zullen inspan den ter begunstiging van een wijziging van de Tsjecho-Slowaksche grenzen. Haar pogingen om Maatschappelijke relaties aan te knoopen met de l'ransche militaire missie evenals met Engelsclie officieren, hebben geen resultaat opgeleverd. De gravin die een fanatiek aanhangster is der dynastie,is verloofd met den Hongaarschen kolo- ool Osterberg die destijds den militairen staats greep van koning Karl leidde. Ook zij zelf heeft aan die actie toen deelgenomen. Uit het leven van een detective Dezer dagen overleed William Pinkerton, di recteur van Amerika's beroemdste detective bureau, welks operaties zich over de geheele Wereld uitstrekken. Pinkerton is 77 jaar geworden. Hij was de zoon van Allan P. Pinkerton, die zich eveneens een wereldnaam als detective verwierf en het Arnerikaansche bureau stichtte. William smaak te het eerst de voldoening, die dit bedrijf op levert, "toen hij nog pas 15 jaar was. Hij werd toen aangenomen bij den geheimen dienst Van het Amerikaansche leger. Na den Burger oorlog te hebben meegemaakt werd hij secre taris in de onderneming van zijn vader, totdat hij ten slotte met twee zijner broers zelf de 'eiding van zaken-op zich nam. Pinkerton heeft een romantische, aan emotie overrijke carrière gehad. Vooral in .groote Engelsclie zaken werd hij betrokken. Een der Merkwaardigste gevallen die hij meemaakte was dat van den diefstal, die in 1873 in de Dank of England plaats had en waarbij 100.000 pond in handen der dieven viel. Dien diefstal, Welke met braak gepaard ging, heeft hij om 2oo te zeggen haast voorzien. Op zekeren hag n.l. toen hij voor de achtervolging van een paar belangrijke misdadigers uit Baltimore te Londen vertoefde, trad hij een kleermakers- Winkel op Strand binnen. Terwijl hij daar Wachtte, ging de deur open, en twee net ge- Lleede heeren verschenen, die blijkbaar be stellingen wenschten te doen. Pinkerton her- Lende hen als bekende Amerikaansche roevers on waarschuwde een ambtenaar van Scotland Yard. Dezen zeide hij, dat hij uit Amerika foto's en verdere gegevens omtrent die men- schen zou laten komen, „omdat dat wel eens '■O pas zou kunnen komen bij de eerstvolgende belangrijke inbraak." Geen drie weken later Werd de Bank of England 100.000 pond armer gemaakt. Met de stukken, die Pinkerton had loten overkomen, had men de daders de bei de nette heeren van Strand in een minimum Ujds in handen. Pinkerton zelf nam aan de op sporing deel. De heeren bekenden en mochten een tiental jaartjes opknappen. De nieuwe titel van den ex-kei- 2cr. De Pruisische regeering heeft besloten dat he gewone titel voor leden van het vroeger re gerend vorstenhuis samengesteld zal worden uit hen doopnaam gevolgd door de woorden vorst of vorstin van Pruisen. De nieuwe titel van den ex-keizer luidt alzoo thans Wilhelm, Vorst van Pruisen. De bevolking van Australië. De bevolking van Australië werd op 30 Septem ber officieel geraamd op 5.715.000 personen. De Katholieke bibliotheek van Liverpool. De Katholieke „Truth Society", Wheeling Liverpool, heeft kortelings 3500 boek- heelen van de Katholieke bibliotheek van Lon- hen overgehomen zoodat zij, met een totaal van fe<lds 6000 boeken de op één na grootste Katho- heke bibliotheek in Engeland is. De boeken zijn !n hoofdzaak van apologetisch karakter en staan ledereen ten dienste. Drie circus-olifanten vergif- 1 8 d Het in Engeland alom bekende en bij ,e Lngelsche jeugd hoog-aangeschreven Sanger- Clrcus heeft, dezer dagen een zeer gevoelig verlies br'eden. De roem van het circus was namelijk eei1 drietal schitterende gedresseerde olifanten, „Jumbo", „Lily" en „Baby" welker fraaie dres- suur-kunsten de jeugdige toeschouwers in ver- bzing brachten. Wie beschrijft dan ook de ont zetting van den manager, toen dezer dagen alle drie de olifanten dood werden gevonden Al spoedig bleek, dat de dierven waren vergif tigd, hoewel men geen vermoeden heeft, wie dit gedaan zou hebben. Op de vraag, of Sangers iemand van zijn per soneel verdacht, antwoordde deze beslist ont kennend. Zijn personeel is reeds jarenlang bij hem in dienst en er is een groote gehechtheid tusschen de leden van het personeel en de bees ten gegroeid. De eenige verklaring, die de heer Sangers kan geven is, dat iemand van de dierenbescher ming in zijn verontwaardiging over de ver krachting van de eigenlijke natuur der ver schillende beesten, de drie olifanten bij wijze van protest, om het voortbestaan van het circus onmogelijk te maken, heeft vergiftigd. De eenige grond voor deze veronderstelling is dat van verschillende zijden ernstige verwijten en klachten werden gericht tegen de dressuur van wilde dieren. Hoe het ook zij, de dood van de drie dikhui dige artiesten is voor den heer Sanger een schier onoverkomenlijk verlies. Met pen en inkt om den Aequa- t o r. Een Engelsche wiskunstenaar heeft zich tijd en moeite genomen om uit te rekenen, hoe veel kilometer 'n mensch gedurende zijn leven volschrijft. Dat wil zeggen niet de totaallengte van de door hem geschreven regels maar de som van alle schrijfteekens, inclusief krullen en haal tjes, herleid tot horizontale strepen. De Engelsch- man ging van de veronderstelling uit, dat iemand die vlug schrijft per minuut 30 woorden op pa pier zet. Deze 30 woorden met hun toebehooren van halen en krullen meten horizontaal meer dan 2.5 meter.Met e§n pen, die tien uur lang niet tot rust komt, kan men een schrijflijn van bijna een kilometer afleggen. Een ambtenaar die 50 jaar lang 8 uur daags schrijft, brengt het tot een schrijflijn van 8000 kilometer en een bureau van vier menschen zou in denzelfden tijd een lijn volschrijven, die ongeveer overeenkomt met de lengte van den aequalor. De wie weet hoeveel ambtenaren aan onze regeeringsbureaux zitten dus vermoedelijk allang in de sterren. jgH Misschien heeft de Engelschman, aan wien we deze wijsheid danken, ook het geduld, uit te rekenen, wanneer ze Mars, de zon en de an dere hemellichamen bereiken Kerknieuws. Indische Bisschop. De eerste Indische Bisschop, Mgr. Roche ontving de bisschopswijding in de kathedraal te Calcutta. De Pater Jesuit Santiago noemde in een redevoering deze gebeurtenis een der groot ste voor de verspreiding van het geloof en van de beschaving. De H. Thomas en de Universiteit van Londen. De Hoogeschool van Londen heeft een leer gang van vijf en twintig lessen geopend over de Summa theologica van den LI. Thomas. De oud- provinciaal der Dominikanen in Engeland, Pater Mac Mabb, zal de colleges geven. Aan 't einde der lessen zullen examens afgenomen worden en diploma's worden uitgedeeld. Het Katholicisme in liet Oosten. Voor de Amsterdamsche Studentenvereeni- ging voor Sociale lezingen heeft Dinsdagavond het Kamerlid J. L. M. Feber gesproken over het katholicisme en de geestelijke stroomingen m het Oosten. Hij hecfl daarbij o.a. uiteengezet de verhouding van de stroomingen. Het begrip Karma van het Boeddhisme kan hmdeering vinden in dat van goed en kwaad. Het mensche- lijk medelijden van het Boeddhisme ziet de katholiek verhelderd in het gebod van naasten liefde. Het begrip Nirwana van den Bramaner vindt zijn verheffing in de zaligheid. Dat, wat in den Islam als ideaal leeft, kan in het katholicisme verwezenlijking en voltooiing vmden. En wanneer we willen komen tot een verstandhouding met de volken van den Islam, dan is de grondslag hiervan te vinden in een sociale en staatkundige ordening, die aan de ethische beginselen van het Christendom beant woordt. Stelt men zich als katholiek tegenover dc wedergeboorte van het Oosten, dan kan men deze slechts met vreugde en met groote ver wachtingen begroeten. De mensch toch wordt groot door het ontwakende zelfbewustzijn. Dat kan nog wel eens leiden tot een verschuiving van de machtsverhoudingen. Welaan, dat het dan gebeure. Der Untergang des Abendlandes, als het dan moet, het zij zoo. Maar dat zal niet be- teekenen een ondergang van de geheele wereld. In de katholieke wereldbeschouwing is ruimte voor een cultureele machtsverplaatsing voor een toekomstbeeld, waarin het Oosten een rol gaat spelen in de wereld als het Westen is ten ondergegaan. Want wat we juist in de volken van het Oosten bewonderen, is de hooggaande geestelijke aspiraties. Wetenschappelijk Nieuws. De Anima en de Nederlandschc belangen. De Romeinsche „Tijd"-correspondent schrijft Gelijk bekend, werd eenigen tijd na den oorlog, op initiatief van de vertegenwoordigers van Nederland en België bij den H. Stoel een ge schiedkundige en een rechtscommissie ingesteld, om te onderzoeken volgens de geschiedkundige bescheiden en daarna te beslissen over de rech ten Welke Nederland, België en Luxemburg kunnen doen gelden op de stichting van Santa Maria deli Anima, die tot dusver bijna uitslui tend ten voordeele stond van Ooslenrijkers en Duitschers. In dc geschiedkundige commissie werden be noemd voor Nederland, Mgr. d. A. Hensen, voor België Mgr. Vaes, voor Luxemburg, Mgr. dr. Kirsch, voor Duitschland Pater Ehrle, later, na zijn Kardinaalsverheffing vervangen door dr. Steinmann, voor Oostenrijk, Mgr. Brenner, destijds rector der Anima. Ongeveer twee jaar heeft deze commissie ge werkt en is in de laatste weken tot een resultaat of beslissing gekomen, beslissing die alvorens werkende kracht te verkrijgen, onderzocht moet worden door de rechtscommissie en goedgekeurd door den H. Stoel. Uit goede bron werd mij het resultaat mede gedeeld waartoe de commissie gekomen ist In hoofdzaak komt alles hier op neer, dat de Anima blijft in dcnzclfden toestand als voor heen. Nederland, dat vroeger in het bestuur, tegelijk met België, vertegenwoordigd was door Mgr. Willemsen, zal voortaan daar afzonderlijk vertegenwoordigd worden, en als vertegenwoor diger voor Nederland is nu reeds aangewezen Mgr. Dr. B. Eras. Mgr. Willemsen zal voortaan laleen België vertegenwoordigen. De kapelaanplaats in de Anima die vooral door het werk van den betreurden Mgr. dr. O. Brom voor Nederland verkregen werd, wordt nu bevestigd en verkrijgt kracht van Neder- iandsch recht. Nederlandsche pelgrims zullen, voor zoover er plaats is, drie dagen in de Anima kosteloos kunnen verblijven, gelijk dit het geval is voor Oostenrijkers cn Duitschers. Wat de Belgische rechten betreft, zal de som van lire 500, die jaarlijks aan het Belgisch College door de Anima werd uitgekeerd verhoogd wor den tot lire 2000, en zullen Belgische pelgrims evenals de Nederlandsche, Duitsche en Oosten- rijksche drie dagen kosteloos onderhoud en onderkomen kunnen bekomen in de Anima Dit resultaat, waartoe de geschiedkundige commis sie na een jarenlang onderzoek gekomen is, zal door de rechtscommissie getoetst worden aan het recht in de volledige zitting, die even voor Paschen zal gehouden worden en alsdan defi nitief onderworpen worden aan de goedkeuring van den H. Stoel. Uit dit alles blijkt hoe weinig een katholiek blad ingelicht was, dat dezer dagen schreef dat „zoo goed als zeker de beslissing in zake de in ternationale kwestie der Anima te Rome ten gunste van Nederland en van de rijken welke op de Anima aanspraken meenen te maken zal uitvallen." Blijkt ook wat van de Nederlandsche stichting van Johannes Peters en van Gaterina Lodelijn zijne echtgenoote geboren teDordrecht, stichting rijk begiftigd door den Nederlandschen Kardi naal Wilhelmus van Enlcelvoirt, voor onze va- derlandsche belangen is overgebleven Katholieke Aeademic in Joeqo-Slavie. Bij de theologische faculteit van Zagreb is een Kroatische Katholieke Academie opgericht door een comiteit van priesters en katholieken, om de wetenschappelijke cultuur der geestelijken en leeken te verhoogen. Deze Academie zal een theologisch tijdschrift uitgeven met medewer king van verschillende schrijvers. Het tijdschrift zal de eerste plaats geven aan opstellen over de theologische vraagstukken in betrekking met de Oostersche schismatieke kerk. Telegrammen. WURTTEMBEHG. STUTTGART, 14 Dec. (draadloos) Bij den Landdag is een voorstel ingediend het aantal afgevaardigden met een derde te verminderen. VLIEG-ONGELUK. LONDEN, 1 Dec. (draadloos) Laurence Sper- ry, een Amerikaansch vliegenier, die met zijn cen-persoonsvliegtuig gistermorgen naar Amster dam is gevlogen, heeft niets meer van zich laten hooren. Men vreest dat hij verdronken is. Het vlieg tuig is in het Kanaal drijvende gevonden. Laatste Berichten. Sluiting bureaux Bijksverzekcring. Naar ons van goed ingelichte zijde wordt me' degedeeld zullen de bureaux der Rijksverzeke ringsbank Maandag 24 December en Maandag 31 December a.s. gesloten zijn. Overreden. Men meldt ons uit Meppel Gisteravond heeft de tram bij de Balkbrug te Meppel, een 60-jarigen woonwagenbewoner overreden en gedood. Brandstof. Men meldt ons uit Zevenaar Naar ons he den bij informatie over de grens bleek, is de aanvoer van steenkolen naar ons land enorm druk. Deze week zijn te Elten op één dag, zes treinen met steenkool voorNcderland gepasseerd. Vliegongeluk. Men meldt ons uit Broek op Langen Dijk. Hedenmorgen is op het boerenerf van den land bouwer S. D. het Marine vliegtuig D. 32 naar beneden gestort. Het vliegtuig was afkomstig van het vliegkamp de Kooy en is vermoedelijk tengevolge van den wind den weg kwijt geraakt en naar beneden gekomen. Het toestal werd to taal vernield, de bestuurder luit. Thepat heeft een kaakbreuk bekomen. Na door dr. Verdonk verbonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Uit Alkmaar wordt over dit ongeval nog ge meld, dat dit hedenmorgen tegen half tien plaats had. Door den mist was de bestuurder zijn stuur niet meer meester, met 't noodlottig gevolg, dat het toestel neerstortte Het sloeg tegen den grond, na eerst eenige kruinen van boomen ver nield te hebben en ging toen nogmaals over den kop. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Dec. 14 Dec. Londen 11.44 V8 11.457 g - 0.60* - 0.607,* - 13 83 Va - 13 93 - 11.96 Vs - 12.067a - 45.621/a -45.65 Weenen - 0.003/g - 0.00 s/8 - 46.62 V» - 46 627a - 68 92Va - 68 89 Ghristiania - 39.24 -39 29 •2.6115/ia - 2.6178 - 34.127a - 34.177, - 11 37 - 11.40 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Dec. 14 Dec. t 11.447, 11.457, - 13 92 - 13.92 - 12.05 12.077 - 2 62 - 2 6l'/i Berlijn - 0.607a* - 0.60* Stockholm - 68.90 - 68.90 Zwitserland - 45.65 - 45.65 - 46.65 - 46 65 - 39 25 39.25 •0.00377a- -0 00367 per billioen. Kunst en Letteren. De inissa van Diepenbrock. Naar de „Msb.", verneemt, bestaan er bij het zangkoor der kathedrale Kerk te Utrecht plan nen, om in de St. Gudule te Brussel een uitvoe- Ung te geven van de Missa „In die festo" van Dr. Alph. M. Diepenbrock. Rechtzaken. lief drama aan de Sebenkkade. De Haagsche rechtbank heeft gister uitspraak' gedaan in de zaak tegen mevr. B. T„ weduwe van mr. A. C. var B„ uit Voorburg, gedetineerd, beschuldigd van moord op haar echtgenoot, subs, mishandeling van haar man, den dood ten gevolge hel bende. De rechtbank verklaarde de subsidaire ten laste legging bewezen en veroor deelde hekl., overeenkomstig den eisch, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Het verweer van den raadsman van hekl., mr. Rolandus Hagedoorn, dat bekl. ge handeld zou hebben ter verdediging tegen een oogenblikkelijke aanranding van eigen eerbaar heid, heeft de rechtbank verworpen. Financ en Econ. Mededeelingen. Schatkistpapier. De minister van financiën maakt bekend, dat bij de betaalmeesters te Rott erdam en 's-Graven- hage kunnen worden ingeleverd inschrijvings- biljettcn tot het bekomen van schatkistpromes- sen en van 47a pet. schatkistbiljetten, opvorder- baar 2 Januari 1925. Aan schatkistpromessen en schatkistbiljetten gezamenlijk zal worden uitgegeven een totaal bedrag van ten hoogste 115 millioen. Bugerlijke Stand. Geboren: Dec. 12. Jan z. v. W. Touw en L. M. van Oordt, Hellevoetschestraat. Mag- dalena d. v. H. Vermeer en M. Verheij, Rhoon- schestraat. Hendrika d.v. G. Hogenboom en Hl van Lienden, Hellevoetschestraat. 13. Jan, z. v. J. Roozen, overleden en M. F. van der Raaf, Munniltenbuurt. Ondertrouwd: Dec. 13. Th. J. Borsten 65 j. en 14. M. A. Cornelias 54 j. A. van den Berg 38 j. en C. G. van Bellen 28 j. C. Duimel 27 j. en I. L. de Veld 25 j. M. Slavenga 31 j. en G. P. Donkhorst 25 j. H. den Uijl|23 j. en W. G. van oer Vliet 21 j. W. K. Verdoes 33 j. en M. I-I. Va vier 24 j. Overleden: Dec. 11. Francina Johanna Kleinekoort, oud, 8 mnd., Vellevestsingel. SeheepvaarS. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Dec. v,m. 6.47, n.m, 7.06. 15 Dcc. v.m. 7.42, n.m. 8.08. SCHIEDAM, 14 Dec. Vertrokken s.s. Blij- dendijk, Holl. Am. Lijn, ledig naar Rotterdam. CATHERINES POINT, 12 Dec. Gepasseerd s.s. Celaeno, ledig va» Schiedam naar Barry. IMMINGHAM, 13 Dec. Aangekomen s.s. Skogstad, ledig van Schiedam. TltBEMSHAVEN, 12 Dec. Aangekomen: Ben Read, tank, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 1 Dec. Aangekomen s.s. „Ridderkerk", ledig van R'dam, om te dokken in de Wiltonhaven. - Vertr. Eng. s.s. „Zheïntz- ledig naar R'dani. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn- SCHIEDAM, 14 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus, SCHIEDAM, 14 Dec, Men noteert voo» 'piritus 100 f 26,. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6,33. Spoeling. Noteering ven de Goop. Vereen. Schied. apoeliagveredniging". Heden f 2.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3