DAGBLAD VOOR SCHIEDAM DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 15 December 1923. No. 13821 Bureau Advertentiên: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maa1 KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal Gd. Postbus: 39. plaatsen-wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededselingen 75 ci. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Dl n n e n 1 a n d. Het Recht of het Zwaard In het „Centrum" schrijft „Pax" een opmer kelijk artikel, waarvan het slot als volgt luidt „In alle toekomstige moderne oorlogen zal het volkenrecht op de schandelijkste wijze door „het zwaard" worden verkracht, daartoe zijn alle precedenten in den vorigen modernen oor log gesteld. De moderne bewapening lacht met alle uitspraak van recht, en zal alle staatscon- tracten „vodjes papier" blijven noemen. Toch zal in de volksziel tot het einde der tijden het „Recht der volkeren" langer en duidelijker spreken dan het „zwaard". Die op het zwaard vertrouwen, zullen door het zwaard omkomen, dat hebben alle groote wereldrijken ondervon den, óók de moderne wereldrijken, óók Duitsch- land, dat een zwaard had zoo krachtig, dat velen het een dwaasheid noemden in 1914 en 1915 te twijfelen aan het succes van dat zwaard. Als de Franschen en de Engelschen zoo dwaas blijven hunne economische belangen alleen te verbinden aan het „zwaard" en verzuimen het fundament van het „Recht" te brengen onder het gebouw hunner Rijken, dan zullen ook deze inéénstorten zooals Bismarck's Rijk van „ijzer en bloed" thans geworden is een hongerlijdende republiek, immer op zoek naar een nieuwen rijkskanselier. „Justitia fundamentum Regnorum". „Recht vaardigheid is het fundament der Koninkrij ken." Dat opschrift lieten de Habsburgers bei telen op de groote triumphboog op de Kaiser- platz te Weenen. Had Europa aan dat funda ment meer zorg besteed dan aan het „zwaard", dan was het nu niet die berooide bedelares, wier faillissement nog niet is uitgesproken bij de goede gunst van Amerika. Maar een overweldiging van ons land toe laten zonder modern tegenweer is dat niet laf Stellen wij daardoor ons nationaal bestaan niet in gevaar Hoelang is Polen een wingewest van Rusland, Duitschland en Oostenrijk geweest en zijn de Polen ooit Rus, of Duitscher of Oostenrijker geworden Was Paus Pius IX laf, toen Hij om het leven der Zouaven te sparen, Rome overgaf aan Gar- ribaldi Is het protest der Rcomsche Pausen tegen de Italiaansche regeering in kracht ver minderd -door den langen duur der overweldiging? En staan de kansen van den Paus-Kon mg niet beter dan van den man, die meer dan dertig jaar omgeven van het krachtigste en beste leger der wereld gezeteld heeft op den troon van het Rijk van „ijzer en bloed" De vragen stellen is ze beantwoorden. Holland heeft van het „zwaard", d.i. een modern ingericht moord- en verdelgingsleger niets anders te veiwachten dan vernieling en dood en ondergang. Ons dierbaar, klein, edelmoedig vaderland waarnaar uit zoovele landen van het door het „zwaard" verwoeste Europa, oogen vol dank- baarheidstranen heenblikken, dat kleine land Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. heeft er Twee, waarop het ten allen tijde kan en mag vertrouwen „Dieu et mon Droit." God en het „Recht." De Openbare School slechter „Het Onderwijs" bespreekt de gunstige resul taten der leerlingen van R. K. Mulo-scholen, tegenover de slechtere van de openbare bij het M.U.L.O.-examen, en meent de oorzaak van dit verschil te moeten zoeken in verschil in samen werking aan openbare en katholieke scholen. Het blad schrijft „Wij vermoeden, dat een directeur eener Katholieke H. B. S. tot het hoofd eener Katho lieke lagere school, die hem slecht onderlegde leerlingen heeft toegestuurd, zal durven zeggen „Gij moest u schamen -nn als gij daarin geen verbetering weet te brengen, dan zal ik het doen. Denkt er iemand, dat de directeur eener open bare inrichting voor voortgezet onderwijs tot een hoofd der openbare lagere school hetzelfde durft zeggen Hij weet immers, dat deze tegen woordig machteloos is en dus voor de resultaten niet kan worden verantwoordelijk gesteld. En voor den onderwijzer der hoogste klasse staat het niet anders. Als de juffrouw der eerste klas niet aan de kinderen leert, wat van haar ver wacht wordt en ook de leerkracht der middel klasse niet gebonden wordt aan wat voorgeschre ven is, maar ongehinderd kan doen, dat wat hem beter voorkomt, en beiden bovendien de leiding en den steun moeten ontberen, waaraan ze mis schien grootebehoefte hebben, dan blijft de onderwijzer der eindklasse, zonder er iets tegen te kunnen doen, met zijn resultaat beneden het bereikbare. De vrees is dus allerminst denkbeeldig, dat we in den uitslag van het mulo-examen niet te doen hebben met iets toevalligs, maar met iets blij vends en dat voortaan op centrale examens de leerlingen der openbare scholen bij herhaling zullen blijken achter te staan bij hen, die van de bijzondere scholen komen." Gemengd Nieuws. Socialisten die vooraan gaan. Vorige week is melding gemaakt van zelfstandi ge Socialisten die ontmoet men niet eiken dag 1 die in den Raad te Hardinxveld 'tegen alle socialistische tactiek in tot verlaging der loonen besloten. Het „Volk" heeft toen die heeren over de knie gelegd. Thans komt het bestuur van de Afd. der S.D. A.P. te Hardingxveld in dat blad daartegen in verzet. Het geeft te verstaan, dat het geen hulp uit Amsterdam noodig heeft. (Blijkbaar een hak op Wibaut en de zijnen, die ook wel genood zaakt waren met verlenging van den arbeidsdag te komen). Het „Volk" is echter niet bekeerd door de uiteenzetting der Hardingxvelders. De S.D.A.P.'tjes daar te Hardinxveld zullen hun beroep op Wibaut moeten laten varen Quod licet Jovi. .Wat Jupiter mag, moet dc os niet probeeren, want dan krijgt hij er van de hooge oomes van langs Mijn buurman Nimmermoe heeft een menschen- leeftijd in zijn drukbeklante winkel gezwoegd met een ijver en een kennis, zoo'n goede zaak waardig. Hij heeft, hoewel niet opgeleid voor kin-- dermeisje, met zooveel zorg „op de klein tjes gepast" dat men zijn spaarzaamheid soms voor schraapzucht en zijn overleg wel eens voor duitendieverij hield. Dit was onbillijk. Kwam het er op aan, dan kon hij best iets missen naar gedach tig aan den wolf, die omdat alle baten helpen, zelfs een mug opslikte, liet hij geen krent of kruimel verloren gaan Dank zij die eigenschappen had buurman zonder buitengewone genegenhe den voor de Vereeniging tot bescherming voor dieren te hebben, zijn schaapjes eindelijk op het droge gehaald en, ofschoon hij nooit een zwak voor beesten had gehad hij vond, naar zijn zeggen, deze soort aardige huisdieren. Sinds eenigen tijd leeft buurman Nimmermoe stil. Omdat ik nieuwsgierig was, hoe de werklustige man, het nietsdoen, die scherpe tegenstelling met zijn eertijds zoo bedrijvig leven, doorstond, bracht ik hem laatst een bezoek. „Wel, buurman, hoe bevalt je dat luieren", vroeg ik. „Luieren", zei Nimmermoe, „hoe kom je er bij mijn hoofd loopt om." „Zeg, maak het nou wat! Je rook 'n pijpje en je leest een krantje." „Ja, maar dat krantenlezen dat doet het mij juist aan 1 riep hij luid. Ik heb Vroeger nooit geen tijd gehad om te lezen en nu ik er eens op mijn gemak van wil genieten ondervind ik, dat ik mijn tong breek en mijn hersens moet marte len om dien poespas te verwerken, die ze je in 'n Een strop. In Juni 1919 kocht op verzoek van het Departement van Waterstaat de agent van het Ministerie van Financiën te Amster- dank in opdracht van den Minister van Fi nanciën een chéque ad R.M. 750.000 tegen den koers van 17.60 per R.M. 100 het bedrag was bestemd voor de voldoening van de kosten van aankoop in Duitschland van een drijvend droogdok voor de Visschershaven te IJmuiden. De chéque werd geëndosseerd aan de order van den hoofdingenieur-directeur van den rijkswater staat in Noord-Holland en hem gezonden. Intusschen kwam de aankoop van dit dok niet zoo spoedig tot stand als op het oogenblik van het koopen van den chéque kon worden verwachtde onderhandelingen bleken integen deel geruimen tijd te vorderen in verband met, de daarbij ter sprake komende aangelegenheid, of de verkooper het dok in Duitsche dan wel in Nederlandsche haven zou afleveren en met de te verkrijgen bewilliging tot uitvoer van het dok. Verschillende onderhandelingen leidden ten slotte daartoe, dat de firma door wier bemidde ling, de gelegenheid tot aankoop van het dok was ontstaan, een dok ten verkoop aanbood te betaler, niet in Duitsche doch in Nederland sche munt, waartoe met deze firma een overeen komst werd gesloten. Het dossier, waarin zich de chéque bevond, welke de hoofdingenieur-directeur van den rijkwaterstaat in Noord-Holland inmiddels aan 't Dep. van Waterstaat had gezonder, omdat er voor betaling nu geen gebruik van behoefde te worden gemaakt geraakte „tijdelijk in liet onge- reede." Met andere woorden: de chéque was zoek, en toen men hem na maanden terugvond was door de daling van de mark zijn waarde met/127.000 verminderd. De belastingbetaler is er goed voor 1 brachte stellage lag in puin, en de pomp zelf weder op straat. De politie hecfl tben haar pogingen gestaakt en ook de timVnerman is niet weder verschenen. Intusschen zit de plaats zondei drinkwa ter, want de vrouw beweert, dat de put haar particulier eigendom is, en zij geen plan heeft haar medemensehen gratis drinkwater te ver schaffen. De put is reeds echter 32 jaar lang door het publiek gebruikt, en eerst onlangs door dit menschlievende vrouwtje afgeslo ten. Electrise lie locomotieven. Twee honderd ervaren ingenieurs uit alle deelen van Amerika zijn te Erie in Pennsylvanie getuige geweest van een proefrit met een electvische lo comotief, gebouwd door de General Electrid Company ten behoeve van de Fransche spoor lijn Parijs-Orleans. De locomotief maakte een record-snelheid van 105 mijlen per uur, of wel 168 K.M. De baan, waarop de proefrit werd verreden, was te kort om de volle snel heid te ontwikkelen doch de maatschappij verklaarde, dat de machine in staat was een snelheid van 125 mijlen per uur te ontwikkelen. In een wedstrijd tusschen de met stoom gedreven locomotief en een electrische moest de eerstgenoemde, hoewel haar een voorsprong van 5 mijlen per uur werd gegeven, het tegen de electrische locomotief afleggen. Hollandsche krant voor je ITollandsche guldens voorzetten. In iedere zin loop ik vast tusschen de vreemde woorden, die als valsche voetangels en klemmen mijn gezonde vaderlandsche voeten knellend knauwen en die me niet loslaten voordat ik in een of ander Woordenboek hun samenstelling uitgeplozen heb. Ik dacht eerst, dat ik met een woordentolk volstaan kon, maar aldra moest ik Fransche, Duitsche, Engelsche en Latijnsche woordenboeken aanschaffen,om den zin van wat ik las te vatten. En 't gekste lijkt mij nog, dat er bijna voor al die buitenlandsche producten zulke goede Hollandsche woorden en uitdrukkingen te vinden ziin zouden onze krantenschrijvers dat niet weten?" Ik moest bekennen de goede man had- gelijk; geen buitenlandsche krant bestaat er waarin men zulk 'n ratjetoe zou dulden, 't Zijn niet alleen de schrijvers in onze kranten,maar ook de sprekers op onze vergaderingen, die deels uit geurmakerij. deels uit gemakzucht en schuldige onwetendheid, en met volkomen gemis aan stambewustzijn en Vaderlandsche fierheid, er een taaltje uitslaan, dat meer een weergave ge lijkt van de Babylonische spraakverwarring, 5 dan een heldere kernachtige rede. Bedoelde personen mogen dan de voldoening hebben,dat men hen, de pronkende praalhansen, met verbazing aangaapt, zij zullen niet kunnen bogen op het genoegen, dat hun redekunst veel nut sticht en wel om de eenvoudige re den dat het grootste deel van hun toehoorders, het gesprokene niet begrijpt. Het weelderig gewaad van onze rijke moe dertaal misvormt men met geleende lappen tot een lompenpak en de geestelijke bekrompen heid is dan nog plomp genoeg om dit verknoeide broddelwerk met welbehagen te j>ekijken. Om den naam van goedleersch in 't buitenland te Bel an gr ij ke u i t v in d i n g. De Fran sche luitenant ter zee Baule, heeft een belang rijke nautisch instrument uitgevonden, dat, op zeeschepen aangebracht, van groot nut zal blij ken te zijn. Het instrument teekent automatisch de route aan, die een schip gevolgd heeft, en gee't, indien het vaartuig niet meer dan 1500 mijlen van het punt van uitgang verwijderd is, tot op een mijl de juiste plaats aan, waar het zich bevindt. Een menschlievcnd vrouwtje. De „Daily Chronicle" weet mede te deelen, hoe een vrouw in Engeland in staat is aan een heel dorp het noodige drinkwater te onhou- den, en daarbij de autoriteiten, twee inspec teurs van politie een metselaar en een ritter met succes te weerstreven. Het geval heeft zich voorgedaan te Whit- land (Carmarthenshire), waar een ongetrouw de juffer woont die in haar tuin, de gemeente- pomp heeft staan, d.w.z. de gemeenteput, want, de pomp had zij er afgehaald, en op den open baren weg gedeponeerd. Een gemeentetim merman arriveerde kort daarop met gemeente- autoriteiten om deze pomp weder op zijn plaats te brengen. De vrouw liet dat toe, doch nauw- welijks was de man vertrokken, of de aange- Verniefigen van wolken. Nevel en wolken belmoren tot de grootste hinder nissen voor de luchtscheepvaart. Wanneer ze vermet'gd konden worden, vooral in de nabijheid van landmgsplaatsen, zou dit de zekerheid van den vbegdmnst ongetwijfeld ten goede komen. Met het oog h;erop zijn door professor Ban- corft, hoogleeraar m de physisclie chemie, aan de Cornel 1-Un'vèrs:ty, proefnemmgan gedaan. En op het Mc. Cook-vtegveld bij Dayton, een der grootste vhegvelden der Vereemgde Sta ten, in Ohio, hebben deze proefnemingen goe de resultaten opgeleverd. Het vernietigen dei- wolken geschiedde met behulp van zand, dat van een positieve electrische lading voorzien werd en door een vliegmachine of een ballon captif boven de wolk werd uitgestrooid. De po sitief geladen zandkorreltjes trekken de zeer fijne waterdroppels- aan, vereenigen deze tot grootere droppels, die ten slotte als regen of, wanneer de temperatuur zeer laag is, als sneeuw neervallen. Met ongeveer 40 kilogram zeer fijn zand, dat op 15000 volt geladen was, gelukte het, naar wij in de „Wetenschappelijke Bladen" lezen, boven het vliegveld een wolk, die 5 tot 6 vier kante kilometer groot was, in minder dan 10 minuten te doen verdwijnen. Boot met suiker gezonken. Een groote boot met een lading suiker uit Tsjecho- Slowaijkije, van 5000 centnaar en 2000 centenaar meel aan boord, bestemd voor Hamburg, is nabij Dresden op de Elbe gezonken. De geheele lading is verloren. De schade is zeer groot. behouden, propt men op alle scholen, die maar even hoven het „lagere" peil uitsteken de leer lingen vol met allerlei spraakkunsten en uit- heemsche termen, worden de lessen gegeven in zoo'n mengelmoes van bastaardwoorden, dat de slachtoffers van dat stelsel, na eenigen tijd slechts kunnen denken en spreken in een geradbraakt Nederlandse!;, dat meer op 'n soort Bargoensch dan op een beschaafde omgangstaal gelijkt. En van de school kankert het kwaad de ge heele samenleving door in huis en op kantoor, langs de straat of op 't sportterrein als pape gaaien praat men na, wat buitenland vóórzegt. Dat ons volk millioenen moet opbrengen voor 't onderwijs is, terwille van de wetenschap, allicht geen te drukkendh last maar wanneer 't zelfde onderwijs oorzaak wordt, dat een «der kostbaarste waarden van een land zijn onge schonden taal, er door aangetast wordt, dan is dat een offer dat te groot, te pijnlijk en te grie vend is. Gelijk menschen die hun gevoelens moeten verbergen en hun meeningen niet mogen uiten een verwrongen karakter krijgen, zoo is ook de neutrale pers, die nooit frank en vrij voor haar overtuiging kan uitkomen, maar terwille van t aardsche slijk van ieder de voeten likt, onbe trouwbaar, ja valsch van karakter. Meestal in handen van lieden die in zaken van geloofs- en zedenleer even onverschillig als on wetend zijn, heeft zij een ingewortelden afkeer van al wat naar godsdienst zweemt dat zij tegen de Kerk, die als de rots al te krachtig tegen den drassen grond van onvaste beginselen steekt, den vinnigsten wrok voedt, ligt voor de hand. Haar haat, in bedwang gehouden door j de hebzucht, durft zich echter niet openlijk uiten t en moet zich tevreden stellen om op een geniepi- ge wijze den tegenstander aan te randen. I Boekbesprekingen en verslagen van ver gaderingen, waarin men rich achter een ander verschuilen kan, leenen zich het best voor zulke aanvallen. Zoo vond ik, helaas wel wat laat, in de „Schiedamsche Courant" van 30 Nov. het ver slag van Klaas deVries z'n rede over het openbaar onderwijs. 'n Roode spreker, 'n liberalige verslaggever en 'n neutrale krant een edel drietal. Voor de brutale leugen dat in de bijzondere school het onderwijs slechter is dan in de openbare, is Klaas de Vries, die, zijn gewoonte getrouw, met klomp, knuppel en kluiten optrad, reeds in dit blad af gestraft, er staat echter in dat verslag een laag heid,die ik zelfs in 't meest schaamtelooze schot schrift nog niet heb aangetroffen. Lees slechts „Spr. wijst tenslotte nog op het geval te Sclioonrewoerd, waar bij de indiening van een verordening tegen het vloeken de voorzitter van den gemeenteraad de opmerking maakte, dat misschien nergens zooveel gevloekt wordt als in zijn gemeente. Te Schoonrewoerd waren oor spronkelijk 2 openbare scholen, die jaren gele den beide opgeheven en vervangen zijn door bi- zondere (kerkelijke) scholen. Beter dan een vloekvcrbod zal hier, volgens spi-'s meening, het herstel der openbare school werken." Hiermede geeft Klaas de Vries dus te kennen, dat op de bijzondere scholen vloeken wordt ge leerd en deze vuige laster, durft de neutrale Schiedammer Courant zonder blikken of blozen in haar kolommen af te drukken. Hoe zal den christelijken en katholieken lezers van dit blad deze slag in 't gelaat bekomen zijn Voelden ze hun vel niet branden onder den smaad En is'hun gevoel .zoo afgestompt, dat ze zich onder hun eigen dak, door een huurling laten hoonen in hun heiligste beginselen Ma.asla.ndus. NIEUWE t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5