Gemeentcbegrootingf1924. Memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeente-be grooting voor 1924 in de Afdeêlingen van den Gemeenteraad. B. en W. zeggen Meenen wij eenerzijds, dal het plicht is, zoo als wij gedaan hebben, den ernst van den toestand onder het oog te zien, an derzijds hoede men zich voor uitersten als het ophouden met betaling van rente en aflossing of samenvoeging bij Rotterdam. Ook kan het streven naar bezuiniging te ver gaan, zoodat dit niet meer practiseh is te verwezenlijken. In de eerste plaats geldt dit van maatregelen als de afschaffmg van het Gymnasium, doch ook van de stopzetting van het b e- w a a r s c h o o 1 o n d c l' w ij s. Wel wordt getracht ook op de kosten van het Gymnasium te bezuinigen, door combinatie van vakken. Thans behoeft bijvoorbeeld voor de vacature Fransch geen nieuwe leeraar- te worden opgeroepen, doch kunnen de lessen in dit vak door een der aanwezige leeraren worden gegeven. En wat de bewaarschool betreft, wij hebben er wel op gewezen, dat dit onderwijs buiten alle proporties veel te groote uitgaven van de ge meente vordert, doch stopzetting is natuurlijk onmogelijk. Wel zouden wij dit willen zien toe gepast op alle nieuwe maatregelen. In de eerste plaats behooren deze o.i. zoowel voor het open baar als voor het bijzonder onderwijs achter wege te blijven. Bij de behandeling in de afdeelingen is zoowel de inkrimp'ng van personeel als de bezuiniging op onderhoud ter sprake gekomen. Wat het personeel betreft, werd de aandacht gevestigd op de uitbreiding sinds 1914. In de eerste plaats moeten wij opmerken, dat de groepeering der cijfers, die daarbij werd gegeven, niet juist was. Bijvoorbeeld werd ten aanzien van de Secretarie aangegeven voor 1914 16, voor 1924 36 ambtenaren, terwijl in werke lijkheid deze cijfers zijn respectievelijk 18 en 27. Om een oogenblik bij deze cijfers te blijven stilstaan, willen wij opmerken, dat, wat de sa larissen betreft, het personeel dat er bij kwam in totaal een salaris geniet van 16.000.ter wijf voor de oude plaatsen wordt uitgegeven 29.000.derhalve een toeneming van 41%. Men houde daarbij echter in het oog, dat ook het zielental belangrijk vermeerderde van 35000 tot 43000.Deze vermeerdering was van dien aard, dat onze Gemeente langzamer hand in een andere categorie is gekomen en is gaan behooren tot de grootere gemeenten. Daardoor zijn behoeften ontstaan, die te voren niet bestonden. Ook wordt daardoor aan de wijze, waarop in de behoeften wordt voor zien, hoogere eischen gesteld. Dit brengt ook voor de administratie wijzi ging in de organisatie mede, die daardoor on evenredig duurder wordt. Ook is, als indirect gevolg van den oorlog, veel veranderd, wat in dezelfde richting heeft gewerkt. Ook bracht de oorlog als direct gevolg allerlei nieuwe zorg mede, die ook op de administratie haar invloed deed gevoelen, waarvan wij als voorbeeld alleen maar de woning- en werkloos heidsvoorziening willen noemen. Eveneens bracht de oorlog veel nieuws in de wetgeving mede, wat ook van niet geringen invloed was. Als voorbeeld behoeven wij alleen maar de nieuwe onclerwijswetgeving te ver melden om de beteekenis daarvan door een ieder te doen gevoelen. Wat hier ten aanzien van de Secretarie werd gezegd, geldt eok voor andere diensten. ftet wordt ook geïllustreerd door de vlucht dien de accountantsdienst nam, die niet afzonderlijk werd genoemd, doch blijkbaar door het lid in het verslag aan het woord bij de Secretarie werd ingedeeld. Hier heeft men bijv. die nieuwe behoeften. Was in 1924 de begrooting nog slechts een kasbegrooting, die in de baten en lasten der bedrijven geen voldoend inzicht gaf, en bleef de rekening, nadat zij was ingediend, verder als dood materiaal liggen, was er toen ook nog geen controle op den Gemeente-Ontvanger .die in 1915 werd ingev.oerd thans is dat, dank zij den accountantsdienst, alles anders geworden en kan dit voor een Gemeente van de beteeke nis die Schiedam nu heeft gekregen, ook niet worden gemist. Vele raadsleden hebben dezen ontwikkelingsgang niet medegemaakt. Zij ken nen niet anders dan den tegenwoordigen toe stand en het zou hun zeer zeker vreemd te moe de zijn," wanneer zij in den ouden toestand wer den teruggeplaatst. De zelfde vragen heeft ook Gemeente werken van nu met Gemeentewerken van 1914 vergeleken. Volgens hem waren er in 1914, 8 ambtenaren, in 1924, 21. Dit is in het geheel niet juist. In 1914 waren A 19 (waaronder 3 opzichters en 2 teekenaars ten laste van den buitengewonen dienst) in 1924 zullen er zijn 21. In beide jaren zonder Bouw- en Woning toezicht, dat ook in i914 reeds een afzonderlijke afdeeling was. Wat ten aanzien van de Secretarie werd ge zegd, geldt ook hier. Het gaan behooren tot grootere gemeenten bracht "ook hier veel groo- ter eischen dan vroeger mee, omdat de Gemeen te van karakter veranderde. Vergelijkt men, wat op het gebied van de openbare werken te doen is, toen en nudan is het verschil ontzaggelijk. Neemt men bijv. het waterbouwkundig ge deelte, speciaal de Wilhelminahaven. In 1914 werd begonnen met het eerste gedeelte daar van, waarvoor een speciaal ingenieur werd aan gesteld. Een veel grootere uitbreiding had daar na plaats onder leiding van onzen eigen ingenieur Deze haven eischt een voortdurend onderhoud kwesties daarover met de aangelegen onder nemingen moeten worden opgelost. Volgens het plan van 1924 zal nog een groote uitbreiding volgen. Spoorwegaansluiting werd reeds aan de Nieuwe Waterweg bij de erfpachtsuitgifte in uitzicht gesteld De grensregeling met Rotter dam, in verband met de uitvoering van het Driehavenplan zal ook aan die zijde belangrijke werken medebrengen. In principe erkende de Raad reeds de noodzakelijkheid van een nieuwe Koemarktbrug, waarvan de uitvoering slechts een kwestie van tijd is. Een abattoir werd reeds op de vorige begrooting gebracht. Binnen korter of langer tijd zal dit in een Gemeente van de beteekenis van Schiedam niet mogen blijven ontbreken. Voor èen nieuwe begraafplaats be reikten den Raad' reeds y'oorstellen. De exploi tatie van de Gronden van het Grondbedrijf zullen ongetwijfeld te zijner tijd weder groote werken vorderen. In één woord in een Gemeente als het tegenwoordige Schiedam, door haar ligging bestemd tot uitbreiding, is op het ge bied van openbare werken zooveel te doen, dat de staf van den dienst niet kan blijven zooals die in 1914 was. Daarbij mogen wij nog opmer ken, dat deze reeds toen niet voldoende was, doch dat men zich behielp met het geven van bijzondere opdrachten aan speciale ingenieurs zooals bij den eersten aanleg van de Wilhelmi nahaven in 1913 en 1914. Het is echter duidelijk, dat dit een kostbaar stelsel is, daar het hono rarium in dergelijke gevallen'buiten verhouding veel hooger is dan het traktement van een vas ten ingenieur, over wien men dan nog ten volle beschikt. Het is waar, op dit oogenblik laat de toestand de uitvoering van groote werken, die, zooals de begraafplaats, niet kunnen wor den uitgesteld, voorloopig niet toe. Doch dit is geen reden om de ambtenaren, die er moeten zijn, aan den dijk te zetten. De algemeene toe stand, waaronder wij gebukt gaan, is in alle opzichten schadelijk en betreurenswaardig, doch zelfs in dezen tijd kunnen deze ambtenaren nog nuttig werk doen en daarbij kunnen zij de nieu we werken voorbereiden, opdat alles gereed is, wanneer de tijd is gekomen, waarop de uitvoe ring wél kan worden ter hand genomen. Wat de Politie betreft wenscht de Bur gemeester op het volgende de aandacht te ves tigen. Lettende op de groote financieele moeilijk heid, waarin onze Gemeente verkeert, is de Burgemeester er geheel van doordrongen, dat ook bij de Politie de grootste zuinigheid moet worden betracht, zonder evenwel daaraan de veiligheid van de inwoners te mogen opofferen, welker verantwoordelijkheid op hem rust. Van een overcompleet bij het politiepersoneel kan niet worden gesproken, wel heeft de Bur gemeester zich de vraag gesteld of met het oog op de bezuiniging van het personeel zou kunnen worden ingekrompen door samenvoeging van sommige diensten, met dit resultaat, dat de controle over de vreemdelingen tot nog toe door een hoofdagent uitgeoefend, thans aan de re chercheurs wordt' opgedragen, waardoor de sterkte dus met een hoofdagent wordt vermin derd, terwijl ook in de vacature, die op 1 Maart a.s. zal ontstaan door eervol ontslag van een der agenten bij den portiersdienst, niet zal wor den voorzien. Wordt de werktijd met 1/i uur per dag verlengd, dan zouden eenige vacatures onder de agenten in het komende jaar ontstaan, wanneer deze althans geen abnormale verhou ding aannemen, niet worden vervuld. Deze inkrimping wil evenwel niet zeggen, dat die ambtenaren te veel zouden zijn, daar toch met het oog op de veiligheid in de gemeente het aantal agenten zelfs met uitbreiding van dienst tijd niet in overeenstemming is met de te be waken oppervlakte der gemeente en verre ten achter staat bij dit aantal in daarmede over eenkomende gemeenten. De vermeerdering van personeel, waarop ee nige leden wijzen, hield mede geen rekening met het vermeerderde zielental, doch deze vermeer dering in de laatste jaren (de totale sterkte be draagt thans 74 man, klerken inbegrepen) is steeds gevolg geweest van de vermindering van diensturen en wel in 1917 van 12 op 10 uren en in 1920 van 10 op 8 uren per dag, en is dus niet ten goede kunnen komen aan de surveillance. Door eventueele verlenging van den arbeidstijd zal de surveillance eenigszins kunnen worden uitgebreid, waardoor tevens een vermindering van eenige agenten, onder den druk der omstan digheden bovenvermeld, doch alleen dan ook daarom, kan worden toegezegd. Nogmaals wordt hierbij gewezen op de sterk te van het personeel in eenige andere gemeenten. Terwijl toch te Schiedam 1 agent voorkomt op 611 inwoners, is dit te Rotterdam het géval op 330, te 's-Gravenhage op 265, te Dordrecht op 403, te Leiden op 430, te Delft op 516, te 's- Hertogenbosch op 410, te Maastricht op 438, te Hilversum op 308, te Breda op 384, te Leeu warden op 480. Moeten wij dus stelling nemen tegen over dreven voorstellingen, wij willen opmerken, dat door ons wel degelijk in de richting van vermindering van personeel wordt gewerkt. In het vorig jaar werd reeds de Gasfa briek ontlast van 23 losse werklieden, welk getal dit jaar nog met één werd vermeerderd. Ook mogen wij er de aandacht op vestigen, dat de functie van adjunct-Directeur, bij het op treden van den tegenwoordigen Directeur, on vervuld werd gelaten. Ook aan Gemeentewerken had een ontslag van 18 losse werklieden plaats, terwijl liet oog op verdere inkrimping van het losse personeel blij ft gericht. Uit de toegezonden wijzigingen van de be grooting is U reeds gebleken, dat ook bij de Politie een hoofdagent en een agent den dienst verlaten, zonder dat in de vacatures zal worden voorzien, terwijl de Burgemeester hier boven reeds toezegde de in het volgend jaar ontstane vacatures, voorzoover deze niet in ab normale getale mochten voorkomen, voor dat jaar onbezet te zullen laten. Een vacature van concierge aan een~ school werd voorzien door een werkman van de Rei niging, wiens plaats onvervuld bleef. De werkzaamheden van den s p u i w a c h- t e r zullen worden vervuld door een haven beambte, zoodat ook hier weder het personeel is verminderd; In sterke mate wordt het personeel vermin derd aan de lagere scholen waardoor de aanwezigheid van overtallig personeel, dat ten laste van de gemeente "zou blijven, wordt voorkomen. (Wordi vervolgd). Serenade. Het echtpaar Klein-Baanvinger, dat Zater dag zijn 65-jarige echtvereeniging vierde, werd 's middags ter gelegenheid van dat zeldzame feest, door het fanfarekorps „Harpe Davids", voor hun woning in de Groenelaan, met een serenade vereerd. De broodprijzen. Naar wij vernemen, valt in een hedenavond te houden vergadering der bakkerspatroons de beslissing, of de prijzen van het brood verlaagd zullen worden of niet. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van ,1 tot 2 uur 's middags sleutel, handzaag, jockeypet, dameshandschoen, grijzen ceintuur, portemonnaie met inh., oor belletje, insigne, gleufhoed, dekkleed, handwa gen, rozenkrans. Bij vinders gouden ring, Wed. Hagen, Th. k Kempisstraat 5 bruine heerenhandschoen, Bart, Rott. Dijk 31/6 zwart kinderschoentje, C. Bokhoven, Pr. Fr. H. straat 4a damestaschje Hamerslag, Putershoekschfestr. 17 bruine heeren handschoen, J. Nobel, Abbenbroekschestr. 19a bruine portemonnaie met Duit.sch geld, D. Rens- man, V. Beverenstr. 32 2. rozenkransen in étui, A. van Zwieten,Ant,h. Muysstr. 37a bruine heerenportemonnaie, C. Loog, Tuinlaan 18 hondje, Fabriek „Lotus" Korte Haven ring, L. v.d. Waal, v. Smaleveltstr. 18a portemonnaie met inh., D. Hordijk, St. Liduinastr. 63a paar sokken, J. Zuidema, Buiten havenweg 129/31 paar sokken. A. Amersfoort, Buitenhavenweg 122/25; kinderhandschoen, J. v.d. Hammen, Schie 96 grijze handschoen. A. van Doe, Hoofd- str. 31/12 zwart lederen kindertaschje met inh., J. v.d. Heuvel Ouddorpschestr. 10abruine portemonnaie met inh., G. v.d. Lubben, Rott. Dijk 105 zwart lederen taschje, A. Post, Putters- hoekschéstr. 17 zwart gebreide handschoen, K. Liebcek, Maasdijk 112 kinderportemonnaie met inh., Spaarbank, Lange Haven 80 grijze wollen sok. J.den Uijl, Visscherslraat ll;lapje stof, Lu- zanen, Westvest 60 nikkelen ceintuur, J. de Pater, Groenelaan 69 herdershond, mej. Ouwe- jan, Voorneschestr. 43 2 kinderborstrokkjes, G. v. Dijk, Noordvest 61 dameshandschoen, J. v.d. Pol, Hoofdstraat 31/6; wollen handschoen, D. v.d. Net, Gordonstr. 36c rozenkrans, A. Vermeer, Makkerstr. 1 haakwerkje, G. Lok, Broersveld 18/5. Hedenmiddag 2 uur kwamen 2 auto's van gebr. Willemsen, op de hoogte van het postkantoor, met elkaar in botsing. Een der auto's geraakte geheel uit zijn koers en kwam met verbogen vooras terecht tegen het hek der Plantage. De auto was zoo ge havend dat verder rijden onmogelijk bleek de andere wagen kwam er beter af. Bij de politie is terug te bek o- men een door haar opgevangen zwarte hond van middelbare grootte. Wanneer de eigenaar niet binnen drie dagen op komt dagen, wordt de hond afgemaakt. Lijst van onbestelbare brie- ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Dec. 1923. BrievenBinnenland. Letter D. 584, le Gonst. Huigenstr. Rotterdam; Mevr. v.d. Bos-Staal, UtrechtP. Verschoor, Bergen op Zoom Mr. de Bie, Rotterdam J. H. Kempff, Gorcum J. Schijff, Rotterdam Mej. Bakker, Amsterdam Voorwaarts, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland'. J. Dijk Dijkshoorn, Vlaardingen W. Kaesvelt, Rotter dam Smits, Bussum M. Bleecke, Diephaven J. v.d. Most, Vinkelstraat. Brieven Buitenland: Dr. J. FI. Keizer, Lago de Garda. Briefkaarten Buitenland: Anna Lotter, Hamburg P. Visser, Danmark. 1 briefkaart zonder adres. UIT ROTTERDAM. Prijsvraag. Burgemeester en Wethouders hebben besloten den gemeenteraad voor te stellen, een ideeën- prijsvraag uit te schrijven voor een nieuwe Ko- ninginnebrug. Vreemde arbeiders. Dank zij de ton stadhuize gehouden conferen tie tusschen de wethouders Nivard en Heykoop met de vertegenwoordigers der vier havenarbei dersorganisaties, is men tot een voorloopig".' oplossing gekomen, waardoor het niet meer noodig zal zijn, dat de Scheepvaartvereeniging „Zuid" vreemde arbeiders aanneemt, terwijl'het aantal werklooze havenarbeiders te Rotterdam zelf legio is. Orgelconcert in het W.B.-Tlieater. Voor vele genoodigden is Zaterdagmiddag in 't welbekende W.B. theater het befaamde nieuwe concertorgel, gebouwd door den heer Standaart te Schiedam, ingewijd met een concert dat dooi de vele aangename afwisselingen en niei het minst door de bewondering, die het kostelijke instrument afdwong alle aanwezigen uitermate heeft voldaan. Verschillende bekendé musici hebben met zware muziekstukken hun kunnen en tevens het vermogen van het machtige orgel getoond vooral Mendelsohn's „Lied olme Worte", door den bekenden kunstenaar Gerard Bunk uit Dortmund verklankt, trof door de zangerige en 'zoet-vloeiende vertolking. De Pathé-revue, een vioolsolo en eenige goed gezongen liederen waren de varieerende ver rassingen, die de W.B. directie haar gasten aanbood, terwijl de kunstenaars vereerd, werden met lauwerkransen en bloemen. Ook den heer Standaart werd na een waardeerende toespraak een krans overhandigd, welke door hem dank baar werd aanvaard, terwijl hij tevens de direc tie dankte voor het vertrouwen, dat zij in de Nederlandsche orgelbouwkunst had gesteld. Na de pauze was het de heer TI. Happel, die met zijn demonstratie eens toonde wat er int het orgel te halen was. We hoorden mandoline-getingel, xyloophoon- gehamer en claxongeluiden, regengekletter, wind geluid en donderslagen zoowel als het marcheeren van een regiment met stafmuziek, enz. enz.; 't was waarlijk schitterend, en hoe ieder tevreden was, dat bleek wel uit het langdurig en herhaald applaus, zoowel tijdens het concert als toen het einde gekomen was. Ingezonden Mede deelingen. Influenza en griep kan men bet beste bestrijden door bet gebruik der Sana pirin- Ta b 1 et ten (Mijnhardt). Koker 75 et. Bij apoth. en drogisten.' 7949 5 Gemeenteraad. Agenda. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van reducties op den cokesprijs. B. en W. zouden de prijzen willen zien vast gesteld als volgt Gewone prijs per ILL. grove cokes 1.40, gereduceerde prijs per H.L. /'1.15 - 10% L036geklopte cokes 1.55, 1.30 - 10% 1.17 parel cokes 1.15, f 1.10% .090. Deze reductie zou voor rekening komen van de Gasfabriek. Te verstrekken zou zijn 1 H.L. per week. Zij zouden den maatregel voorloopig willen zien vastgesteld tot 1 Maart van het volgend jaar. Het is niet de bedoelihg, dat hiervan alleen de werkloozen zullen genieten. Zij wenschen dezen ook aan de armlastigen ten goede te doen komen. Wanneer de Raad tot den maatregel besluit, verzoeken zij machtiging daaromtrent een rege ling te treffen die hun zal blijken het best aan het doel Te beantwoorden. 't Voorstel van B. én W. wordt aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers om ge bruik te maken van de bevoegdheid, toegekend bij de Wet van 18 Mei 1923. (Staatsblad no. 190) en om aan de onderwijzeressen, die in elk dei- jaren 1919, 1920, 1921 en het le kwartaal van 1922 onderwijs hebben gegeven buiten de ge wone schooluren, hiervoor een vergoeding toe te kennen. De Gommissie voor Onderwijszaken haar advies uitbrengend en waarmede Burge meester en Wethouders zich vereenigen zegt Er zijn verschillende bezwaren om aan dit verzoek te voldoen. Eerstens kan men van meening verschillen over de vraag, of wel gesproken kan worden van onderwijs, gegeven buiten de gewone school uren, wanneer de uren voor Nuttige Handwer ken (waarover het verzoek handelt) in het leer plan en den. lesrooster zijn opgenomen. Stellig valt te betwisten, dat extra-uren zijn gemaakt, terwijl het bovendien nimmer is voorgekomen, dat het personeel bij het Lager Onderwijs naar uurloon werd bezoldigd. Er zijn echter ook nog andere bezwaren, welke sterker voor ons kunnen wegen. In de allereerste plaats zouden.wij willen ontkennen de verplich ting voor het Gemeentebestuur om te betalen, waar het Rijk, dat de salarisregeling vaststelt en deze ook geheel voor haar rekening neemt, weigerachtig blijkt te zijn.. Dat daaruit zou voortvloeien eenige verplichting voor de Ge meente, ontgaat ons ten eenenmale. Wijzen wij ten slotte nog op de practische moeilijkheid vergoedingen te gaan uitbetalen vanaf 1919 bij het vrij sterk wisselend personeel, waarvan een groot gedeelte den gemeentedienst al reeds sinds lang heeft verlaten, dan hebben deze overwegingen in haar geheel ons er toe geleid te adviseeren op het verzoek bovenge noemd afwijzend te beschikken. Aldus besluit ook de raad, met uitzondering van de heeren Gollé en Kramer-Freher. 6. Voorstel van B. en W. om het voor de oprichting en installatie van het Pompstation der Gemeentelijke Drinkwaterleiding verleende crediet te verhoogen met 32.000. Dit crediet werd reeds in een der vorige ver gaderingen gedeeltelijk verleend. Bij hun voorstel schreven B. en W. In Uw vergadering van den 31en Maart 1922 vereenigde Uw Raad zich met ons voorstel van 16 Maart 1922, strekkende tot verleening van een crediet groot ƒ230.000.voor den bouw en de inrichting van het pompstation aan Schie- lands Hoogen Zeedijk. De bouwkosten werden daarbij geraamd op omstreeks 90.000.wat bij de aanbesteding bleek te laag te zijn, daar de aannemingssom beliep een bedrag van rond 91.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2