Later is volgens opgave van den Directeur van Gemeentewer ken hierbij gekomen voor uit breiding fundeering gasmotor voor zandophooging volgens voor schrift van den Provincialen Wa terstaat voor diverse bijgekomen werken voor opdrachten waterleiding of aan meerwerk volgens goedge- keurden staat Bovendien is door Gemeentewerken verwerkt er komt haar toe voor toezicht en en uitvoering De aanneniingssom was rond 6.300.— 2.200.— 4.500. 3.000.— - 16.000.— - 1.000 - 5.000.— - 91.000.— Zoodat totaal is verwerkt Thans is nog noodig voor een nieu we meterput, en bassin, benevens voor onderheiing van de persleiding van het pompstation tot a an-den dijk 113.000.: 9.000. In totaal zullen dus de kosten op- loopen tot f 122-000. Daar aanvankelijk de bouw geraamd was op 90.000.— blijkt nog een bedrag van 32.000.— noodig te zijn. In dit verband merken wij nog op, dat volgens de notulen het oorspronkelijk crediet van 230.000.— in onderdeden gesplitst is verleend. Van deze gelegmhrid maken wij gebruik deze gelden tot één crediet samen te voegen, wat blijkens ons bovenvermeld voorstel ook steeds de bedoeling is geweest. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen het verleende crediet groot. 230.000. te ver- hoogen met 32.000.— en derhalve te brengen op 262.000.— 't Voorstel wordt zonder debat aangenomen. 7. Van 'B. en W. voorstel om het bedrag, waartoe zij bij raadsbesluit van 28 September 1923 werden gemachtigd, in het tijdvak 1 Oc tober 1923 tot en met 31 December 1923 kasgeld op te nemen, te verhoogen met 200.000. en alzoo te brengen op ten hoogste 1.500.000. De heer I n g e 1 s e vraagt, welke inkomsten het zijn die volgens het zeggen van B. en W. zoo traag binnenvloeien. Weth. Houtman: 100.000 van de in komstenbelasting en 100.000 rijkssubsidie voor uitgetrokkenen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. a. om definitief te besluiten, dat de nieuwe begraafplaats zal worden_ aangelegd in den Klein-Babberspolder b. tot erleering van een crediet, groot 121.000.—, ten laste van het Grondbedrijf voor de kosten, verbonden aan de opspuiting van een gedeelte van dezen polder en voor een gedeelte van de kosten der werkverschaffing aldaar c. tot verleening van een crediet, gioot 6600.ten laste van de Gemeente, voor het restant der kosten dezer werkverschaffing. 'p Voorstel wordt na brecde discussie met 20 tegen 5 st. aangenomen. Hierna sluit de voorzitter om 5lj4 uur de openbare zitting en blijft de raad nog eenigen tijd in comité bijeen. Gemengd Nieuws. Auto-bus verbrand. Een autobus van den dienst Amersfoort op Scherpenzeel is gisteren op den Doodeweg in brand geraakt, door dat een vonk uil de vl mpijp terecht kwam bij het lekkend benzinereservoir. De auto brandde geheel uit. Ongelukken Donderdag is de 50-jarige werkpam P. Langenhuizcn op de Schoenenfabriek van de firma Suermondt te Ravenstein met het hoofd tusschen een der machines bekneld geraakt. Hij is gisteren overleden. De man laat een vrouw mét acht kinderen achter. Zaterdag is te Beek en Donk de 65-jarige v. Uden, door de tram gegrepen en gedood. water wellicht ook in den omtrek besmet zijn. E. is op hecterdaad betrapt en heeft bekend. Hij is onmiddellijk geschorst en zal ontslagen worden. Een hoogvlieger. Sedert eenigen tijd vertoefde in een kosthuis te Barneveld "een op grooten voet levend Duitscher, die voorgaf di recteur eener op te richten Nederlandsche vliegtuigenfabriek te zullen worden, en tevens belast te zijn personeel daarvoor aan te wijzen. Reeds had hij een contract gesloten met een boerenzoon, die ƒ400 per maand verdienen zou. Gistermorgen heeft de politie den vreemdeling gearresteerd en op last van den commissaris van politie te Arnhem gevangelijk derwaarts overgebracht. Geheime distilleerder ij. OpdeKoe vering, onder Steenbergen, is bij zekeren K. een in werking zijnde geheime distilleerderij ontdekt. Alles is in beslag genomen. 2500 candidaten. Voor het in April a.s. te houden examen voor kommies bij deRijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hebben zich 2500 candidaten aangemeld. zijn echter maar 200 plaatsen. Er Aardbeving in Columbia. In het gebied aan de grens van Ecuador heeft een aard beving plaats gehad. Het dorp Carloana is ver woest. Te Ipiales en Tuguerres is groote schade aangericht. De beide vulkanen Cumbal en Azufral die in de streek zijn gelegen, zijn in werking. De mond- en klauwzeer e p i d e- mie in Engeland houdt onveranderd aan. Don derdag werden 34, Vrijdag 50 nieuwe gevallen geconstateerd. Sedert de maand Augustus zijn reeds 72.000 beesten afgemaakt. Het bedrag, uitbetaald voor schadevergoeding, beloopt meer dan een millioen pond sterling. Weensch bankier op den loop. De te Boedapest geboren Weensche bankier Sandor Hajdy is sedert Maandag jl. verdwenen. Naar men vermoedt, heeft hij na een verduis tering van een bedrag van twee milliard kronen, de vlucht genomen. Een v i e r 1 i n g. Dezer dagen heeft in een stadjeinhetEngelsche graafschap Yorkshire een vierlipg het levenslicht aanschouwd. De vrouw van een metselaar te Midlesbrough, Matt hews genaamd, is n.l. bevallen van twee gezonde jongens en twee welvarende meisjes. De vader is op het oogenblik werkloos. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting; Zwakke tot matigen, mogelijk later toenemende Z.W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. Het nieuwe ziekenhuis te Leiden. In verband met de knoeierijen, gepleegd bij den bouw van het nieuwe Academisch Zieken huis te Leiden zijn gearresteerd A. A. V. F. en C. C. uit Leiden. Be moordaanslag te Valkenswaard. De Hooge Raad verwierp heden het-cassatie beroep van Mevr. Desmet. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Dec. 17 Dec, Smokkelaars. De kommiezenpost be zuiden Terapel heeft drie groote vrachten cognac en jenever in beslag genomen. Arme balans. Gisteravond is ingebroken bij de coöperatieve vereeniging de Graafschap te Lochem. Er wordt een bedrag van 6000 hf 7000 vermist. Van de daders nog geen spoor. Distributiewee. De gèmeenteraad van Veendam is in spoedeischende vergadering Lijeen gekomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten een rechtsgeding te voeren tegen den distributieleider J. Okkerse die geschorst is tot verantwoording of betaling van 65000 zijnde dit bedrag niet behoorlijk door hem in het distributiebedrij f veran Iwoord Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhagt n Stockholm Christiania Amerika Madrid Milaan per billioen. WISSELKOERSEN 11 44V, - 0.60* - 13 831/, - 1196 V» - 45.62Va 0.003/8 - 46.62 V» 68 92-V a 39 24 -2 61 1b/j6 34 121/* - 11 37 11.46V4 - 0.59* - 13 86"V, --12.09V» - 45 67 Va - 0 O0s/8 46 75 - 68 79 - 39 32*/i - 2 61'/g -34 22 - 11 39x/a TE AMSTERDAM. 14 Dec. 17 Dec. Londen 11.44*/* 11.46 s/ Parijs 13 92 - 13 85 Brussel - 12.05 - 12.10 New-York - 2.62 - 2 62 Berlijn - 0.60 V2* - 0.60* Stockholm - 68 90 - 68.95 Zwitserland - 45.65 - 45.70 Kipenhagen 46.65 - 46.70 Christiania 39 25 - 39.30 Weenen -0.0037 Va -0 0037 per billioen. Telegrammen. Oud roest. Het Staatsbedrijf der Artille- rieinrichtingen te Zaandam zal een partij oude kanonnen die in verschillende vestingen hier te lande liggen, tot een gewicht van ca. 300.000 K.G., voor oud roest verkoopen. De typhus te Edam. Terwijl van de zijde van het gemeentebestuur van Edam alle Voorzorgsmaatregelen worden genomen om de uitbreiding van de typhus tegen te gaan, heeft de 8traatreiniger W. E., alle slooten en grachten in de gemeente besmet, zegt de Tel. De man was belast met het ophalen van ledigen van tonnen, V/aarin de faecaliën van typhuslijders afzonder- "jk worden gehouden en moest deze tonnen op een bepaalde plaats ledigen, doch heeft ze, ge makshalve op verschillende plaatsen in grachten slooten geledigd. Hierdoor moet al het binnen- ROEMENIE. BOEKAREST, 7 Dec. (draadloos) Naar het blad ,,Lupta", mededeelt, heeft de minister van buitenlandsche zaken een krachtig protest ge richt tot de Duitsche regeering, wegens het feit, dat laatsgenoemde regeering besloten heeft, de bedragen die Duitcluand aan Roemenië schuldig is, te niet te doen. De minister dreigt met de inbeslagneming der goederen, van Duitschers, die in Roemenië wonen. HET HERSTEL. WASHINGTON, 17 Dec. (draadloos) Ge meld wordt dat generaal Dawes en Owen Young hun benoeming tot deskundigen in de commissie van Herstel, hebben aanvaard. AARDBEVING. NE\y YORK, 17 Dec. (draadloos) 200 lijken zijn reeds gevonden van slachtoffers van de aardbeving langs de grenzen van Columbia te Ecuador. AMERIKA. WASHINGTON, 17 Dec. (draadoos) President Coolidge hêei't de invrijheidstelling gelast van alle personen, die zicji wegens vergrijpen tegen de oorlogswettennog in hechtenis bevinden. MEXICO. MEXICO CITY 17 Dec.(draadloos) Berichten uit Mexico melden dat de garnizoenen tro w *blijven aan de regeering. Van de zijde der rebellen wordt evenwel ge meld dat de federale troepen in verschillende garnizoenen zich bij generaal Sanchez, den revo lutionairen leider, aansluiten. WASHINGTON, 17 Dec. (draadloos) De Mexicaanscl^c, havens Vera Cruz,en Marzan.iHo zijn door president Óbregon voor het internatio naal handelsverkeer gesloten verklaard. Rechtzaken. Zaterdagmorgen is in het gebouw van de rechtbank te Rotterdam de verificatie-vergade- ring gehouden in het faillissement van de lande lijke federatie van metaalbewerkers, dat zoo men weet was aangevraagd op verzoek van het Natio naal Arbeidssecretariaat. Het totaal der schulden bedraagt 88.000, het actief 5000. Financ en Econ. Mededeelingen. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Vanwege het bestuur van de Hanzebank wordt ons medegedeeld, dat, terwijl op 1 Januari 1923 het gestort kapitaal dezer instelling/ 816.000 bedroeg, dit bedrag op 1 December j.l. was ge stegen tot 1.600.000, terwijl nog wekelijks een aanzienlijk aantal aandeelen worden volgestort, zoodat binnen korten tijd de algeheele volstorting van het geplaatste kapitaal ten bedrage van 2.159.400 een voldongen feit zal zijn. Op initiatief van een aantal relaties der bank heeft het bestuur gemeend buiten en behalve dezen waarborg, gelegen in het kapitaal zelve, nog een extra-waarborgl'onds te stichten voor spaarders deposanten en crediteuren, die devoortzetting van het bedrijf helpen bevorderen. Dit waarborgfonds is een vrijwillige inschrij ving, waarbij ieder inteekenaar tot éen door hem zelf bepaald maximum zich borgstelt tegenover genoemde crediteuren voor hetgeen bij buitenge rechtelijke liquidatie na het te gelde maken van alle bezittingen der vennootschap mocht ont breken om spaarders, rekening-couranthouders en deposanten volledig te voldoen. Een aantal'bestuurderen en vertrouwensman nen van de Hanzebank, die uiteraard volledig niet het bedrijf bekend zijn, hebben bij eerste kennisname van dit plan onmiddellijk voor be langrijke bedragen ingeteekend. De belangstelling, welke in verscheidene krin gen nu reeds voor dit plan bestaan, wettigt de verwachting, dat de totstandkoming van dit fonds binnen kopten tijd verzekerd kan zijn. SPORT. District Rotterdam van den II. V. B. Op den 2en Kerstdag werden door dit district de gebruikelijke junioren- en seniorenwedstrijden gehouden tegen het district 's-Gravenhage. Waar Rotterdam dit jaar de gastheer zal zijn, en deze wedstrijden vooral een propagandistisch karakter dragen, had het districtsbestuur de gelukkige gedachte-Schiedam aan te wijzen als plaats waar de wedstrijden gehouden zullen worden. Zoo zullen dan om I21/i uur de resp. juniores den strijd aanbinden onder lgiding van scheids rechter Hilbers, terwijl de seniorwedstrijd om 2 uur zal aanvangen De leiding is hier opgedragen aan den ook hier ter stede welbekenden scheids rechter van Veen uit Amsterdam. Behalve deze twee voetbalwedstrijden zal er ook een athletieknummer gehouden worden, en wel tusschen den junior- en seniorwedstrijd, n.l. een 4 X 100 M. estafetteloop, waarin uit zullen komen, Geler, Respice Finem en Duiven uit Rotterdam en Excelsior. De jury bestaat uit de gymnastiekleeraren van Excelsior, de heeren W. Jaegers en P. Simons, terwijl de athletiekcommissie dezer vereeniging de tech nische leiding op zich nam. Nog nooit heeft Schiedam een dergelijke ge legenheid gehad kennis te maken met de katho lieke voetbalbeweging. Wij vertrouwen dan ook, dat niemand nu achterwege zal blijven om de katholieke sportactie te steunen door zijn of haar aanwezigheid. De kentering ten goede in het District Rotter dam sinds eenigen Lijd merkbaar, mag ook Schiedam niet voorbijgaan VOETBAL. Ajax - S. V. V. (4—1). Zooals uit de cijfers blijkt was Ajax absoluut de meerdere in dezen wedstrijd, hoewel Couton en De Kruyf beiden afwezig waren. Dank zij Maltha die schitterend speelde is het geen over weldigende nederlaag geworden. Ajax speelde een keurige partij voetbal, wat ze doen kon, daar de Schiedammers zeer middelmatig waren. Kort na het begin neemt Ajax de leiding als Maltha een teruggespeelden bal laat glippen. Dit was zijn eenige fout. Rust gaat in met 10 -voor sprong voor Ajax. Toen na de thee in heide elftallen eenige ver anderingen aangebracht waren Ajax had het binnen trio gewijzigd en S.V.V. had een andere spil waren de S.V.V.'ers bijna doorloopend in de minderheid. Toch was het S.V V. dat door een onhoudbaar schot van Van der Horst bij een uitval gelijk maakte (11), doch niet lang daarna was het de Amsterdamsche linksbinnen die opnieuw aan Ajax de leiding bezorgde. Vervolgens maakte Delsen en Broekman ieder nog een doelpunt (41). Waarna een der S.V.V.' ers uit het vejd verwijderd werd wegens onheb belijk optreden tegen den scheidsrechter. Kort daarop kondigde de referee einde aan. Zooals gezegd,was Maltha hij S.V.V. de uitblinker, ter wijl bij de Amsterdammers vooral De Boer keurig werk leverde. Hermes-D.V.S.R.F.C.. 5—0.. Er waren circa 2000 toeschouwers, toen scheids rechter Boas de elftallen binnen de krijtlijnen riep. Bij Hermes was den Hoed afwezig, waarvoor Jurgens inviel. Het begin levert direct een vlug op en neer gaand spel. Na eenigen tijd komen de Schiedam mers echter in de meerderheid, doch door de giadheid van veld en bal gaan verschillende goede kansen verloren versthillende malen schoot de bal langs het R.F.G. doel zonder dat een Hermes- been hem kon bereiken Aan de overzijde leveren de R.F.G. aanvallen weinig gevaar op, alleen de rechtervleugel kwam enkele malen dicht bij het Schiedamsche doel, daar J. Engering er aanvankelijk niet in was. Na een klein half uur heeft Hermes succes, als Haazer een voorzet van Jurgens hoog en hard inschiet. Enkele aanvallen op het Schiedamsche doel zijn het antwoord der groenwitten. Een goed schot van Benningshof wérkt Offerman juist corner,.terwijl hij even later tamelijk gelukkig een zeker doelpunt kon voorkomen. Dan zijn onze stadgenooten weer aan het woord P. Scheffers scoort met een prachtschot bijna vanaf de achterlijn nummer twee en weet de head-trick te verrichten door binnen een kwar tier nog tweemaal met gloeiende kogels te sco ren onder uitbundige vreugde der Schiedamsche supporters. Met den stand 40 voor flermes wordt gerust. Na de hervatting is de strijd veel minder ge worden. Verschillende Schiedammers, bijv. Vi- scher, gelooven het wel, zoodatvan het open spel, dat voor de rust de R.F.C.-gelederen danig uit elkaar trok, weinig meer terecht kwam. Indivi dueel werd er dikwijls goed gewerkt, doch zonder succes. De Rotterdammers kwamen er daaren tegen steeds beter in eri de blauwwitte verdedi ging kreeg handenvol werk. Daar dc middenlinie do backs krachtig steunde, was er voor de R .F.C.- ers geen doorkomen aan, terwijl Offerman in laatste instantie alles keerde. Bij een uitval van Hermes slaagde Haazer er zelfs nog in de stand tot 50 op te voeren, met een harden schuiver, dien de Rotterdamsche doelman liet glippen. Het einde kwam tegelijk met de snelvallende duisternis. Boas floot zeer onvoldoende. De overwinning, welke ons wel wat geflatteerd scheen, laat Hermes de hoop behouden voor het kampioenschap, dat velen haar in gedachten reeds toewenschen. Enkele zware wedstrijden wachten de combinatie in de komende weken, nl. Unitas thuis en C.V.V. uit. Zijn die gewon nen, dan VOETBALUITSLAGEN. Afdr I.le Klasse Amsterdam AjaxS.V.V. 41 Haarlem R.C.H.V.O.C. 12 Haar lem H.F.C.H.V.V. 3—2 Zaandam Z.F.C.— 't Gooi 01 Rotterdam FeijenoordD.F.G. 1—0. Afd. II. Ie klasse DordrechtO.D.S.A.S.C. 23 's-Gravenhage QuickExcelsior 04 ÜtreehtU.V.V.Stormvogels 0-4 Rotterdam SpartaBlauw-Wit 11 's-Gravenhage H.B. 5Haarlem 01. 2e klasse: B. Rotterdam C.V.V.V.-U.G. 1Schiedam Hermes-D.V.S.R.F.C. 50 Gorinchem UnitasU.S.C. 6O. H.-.D.V.S.6Excelsior 6 51 Demos 3 Siod 6 n.d. Schiedam 2V.D.L. 2 24 D.H.S .2—S.V.V. 5 n.d. D.H.S.3—Hollandiaan 3 n.d. Gusto 2>de Schie 2 4*4 Schie Voorwaarts 0—3 S.V.V.3Siod 2 n.d. ZwaluwenRoza 0—0 V.O.C.4—H.-.D.V.S. 4 3—6 Gusto— Ssios n.d. H.-.D.V.S.7Steeds Voorwaarts 70 Ssios 2—R.E.S. 3 n.d. Bugerlijke Stand. Overleden: Deo. 14.. Margaretha Jacoba Bezemer, oud 22 j. en 11 mnd, Nassaustraat. Willem Samuel Wenink, oud 72 j. en 2 mnd, Lan ge Kerkstraat. Scheepvaart. Hoog wnter te Hoek van Holland. 17 Dec. v.m. 9.58, n.m. 10.27. 18 Dec. v.m. 11.08, n.m. 11.36. 19 Dec. v,m. n.m. 0.06. SCHIEDAM, 17 Dec. Vertrokken motor- schoener „Engelina II", kapt. L. Meulman, met ledige flesschen naar Londen. THAMSHAVN, 14 Dec. Vertrokken Noorsch s.s. „Torde", met zwavelerts naar Schiedam. RIGA, 14 Dec. Ladende Lettisch s.s. ,,Kate", met papierhout voor Schiedam. SCHIEDAM, 15 Dec. Vertrokken Eng.s.s. „Benread", tank, ledig naar Theemshaven. LIVERPOOL, 12 Dec. Vertrokken zeelichter. „Frisia", kapt.W. van Rees, met olie naar Schie dam per zeesleepboot „Limburg." HULL, 17 Dec. Vertrokken s.s. „Alchymist", met olie naar S hiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM. 17 Dec. Officieele noterring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 17 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 f 26.—. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6.33. Spoeling. Noieering van de Coop. Vereen. Schicd. ipoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3