,(1 m BJ&GBLMB VOOISCHIEDAM FEUILLETON. b la iwir 46ste Jaargang. Woensdag 19 Deeember 1923. No. 13824. Advartantiëni iregsh» j 1.ÏÖ »l&4 mgat aaaïbovaa 35 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden medtdeeUugan 75 ct. par ragsl. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertaarsn. Tariavan wordan ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Gratis-Ongevallenverzekering f 5UU bij levenslange geheele invaliditeitf 20Ö bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim* f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Yerz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. M. A. C. PERSOON om vergunning tot uitbreiding van zijn brood- en banketbakkerij in het pand Vlaardingcrstraat 3, kadaster Sectie C. Nos. 235 en 236, met een heeteluchtovén en een electromotor van 3 P.K., drijvende een kneedmachine en ||2o. C. F. M. SGHREIJ om vergunning tot oprichting van een wasch-en.strijkiniichLing in het pand Kprte Haven 3, kadaster Sectie C. No. 936, met één electromotor van 2 P.K., drijvende een waschmacliine, een centrifuge en een mülde- mangel. V, J Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 2 Januari a.s», des voor- middags te 11 uren, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secietaiie dei ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 19 December 1923. Buitenlandsck Nieuws, GRIEKENLAND. iLUit goede bron wordt gemeld, dat de koning die naarBoekarest vertrekken zal,besloten heeft, persoonlijk Venizelos te verzoeken naar Grieken land terug te keeren, teneinde een regeering te vormen. De uitslagen der algemeene verkiezingen in Griekenland brengen een groot succes voor de Venizelisten, die naar verluidt, 250 van de 406 zetels zullen bezetten. BELGIE. Katholieke en liberale leden van den senaat hebben een wetsvoorstel ingediend, waarbij de militaire rechtspraak opgeheven wordt voor vergrijpen tegen het, gemeene recht, gepleegd door militairen. Het indienen van dit ontwerp vindt zijn oor sprong in het drama, dat eenigen tijd geledeu te Bergen plaats gevonden heeft, waar een majoor zijn vrouw doodgeschoten had omdat zij zich misdragen had en die toen door den krijgsraad vrijgesproken was. POLEN. In den Volkenbondsraad heeft de Poolsche gedelegeerde Skirmunt verklaard, dat zijn re geering tot naar groot leedwezen zich met kan neerleggen hij de meening van den Raad in zake de Jaworzinakwcstic. Benesj, de Tsjechische gedelegeerde, heeft evenwel de beslissing van den Raad aanvaardt. RUSLAND. Tsjitsjerin heeft doen weten, dat Rusland bereid is deel te nemen aan de besprekingen over de uitbreiding van het vlootverdrag van Was hington, mits deze niet op Zwitsersch grondge bied gevoerd worden. De Amerikaansche regeering heeft echter Moskon laten weten, dat zij den tijd voor on derhandelingen nog niet gekomen acht. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Volgens een telegram uit Washington, gelooft men daar, dat de regeering der Vereen. Staten samenwerkt met de banken aan de voorbereiding van een groote stabilisatieleening, welke aan Duitschland zal worden verstrekt, in geval het onderzoek van de Amerikaansche en geallieerde deskundigen een gunstig resultaat oplevert. PORTUGAL. Er is een nieuw kabinet gevormd onder Al va ra Castro. Deze zal tevens Koloniën en tijdelijk Financiën waarnemen. Domingos Pereira wordt minister van Financiën. Een. verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 30 Maar hoor .daar slaakt Marcus Lelius eën diepen zucht en opent de oogen. Lelia glijdt naast hem op de knieën,heft zijn zwak hoofd op en vlijt het tegen hare borst. Angstig, met ver dwaasde oogen,aanschouwt zij zijne stuipachtige trekkingen, die naar hare meening, den dood voorafgaan zij wringt wanhopig de handen, staart met hollen blik in het ronde en de tranen welke zij in Alda's tegenwoordigheid zoo moeitevol heeft weerhouden rollen als een stroom over hare wangen en vallen zwaar-drup- pelend op haars vaders gelaat. Nu herinnert zich Alda haar eigen onuit sprekelijke droefheid, toen zij hij haam ster venden vader geknield zat maar al te wel begrijpt zij den droevigen toestand van Marcus Lelius' ongelukkige dochter. Zij wil haar woor den van troost toespreken en nadert haar om te beproeven haar een weinig op te beuren, doch hare lippen beven van hevige ontroering en vlug keert zij zich om, ten einde de tranen te Verbergen die hare oogen bevochtigen. Plotse ling weerklinkt op de harde rotssteenen, die de Vallei omzoomen, het hoefgetrappel van paarden, DE TANGER -KWESTIE De sedert 27 October te Parijs voortdurende onderhandelingen inzake de opstelling van het statuut voor Tanger zijn gisteren beëindigd. De desbetreffende stukken zijn in het -ministerie van buitenlandsche zaken onderteekend. De Spaansche gedelegeerden teekenden slechts met voorbehoud. Het protocol zal nog eenigen tijd geopend blijven om de Spaansche regeering in staat te stellen den opgestelden tekst te bestndeeren en hem eventueel te on derteekenen. De tekst is vóór de onderteekening bij wijze van hoffelijkheid medegedeeld aan alle mogend heden, die de acte van Algeciras hebben onder teekend Italië, de Vcreenigde Staten, België Portugal, Nederland en Zweden. MEXICO. Het departement van Oorlog heeft heden bekendgemaakt, dat de rebellen Puebla hebben ontruimd, terwijl de federale troepen Almaza en Lucogonzalez hebben bezet. Uit II Paso (Texas) wordt nog door Reuter gemeld, dat de Mexicaansche regeeringstroepeu San Marcos, een strategisch punt tusschen Vera Cruz en Mexico-City hebben bezet, waarbij zij een groote hoeveelheid munitie bnitmaakten. De federale troepen rukken thans op naar de hoofdposities der rebellen. ALLERLEI. In de groote vergadering der Engelsche libe ralen heeft Asquith verklaard, dat het kabinet- Baldwin zoo spoedig mogelijk ten val moet worden gebracht. De benoeming van dr. Hjalmar Schacht tot president der Duitsche Rijksbank is zoo goed als verzekerd. De Belgische gezant te Weenen en de Oostenrijksche minister van bnitenlandsche za ken hebben Vrijdag het Oostenrijksch-Belgische handelsverdrag onderteekend. De leiders van de Duitsche sociaal-demo cratische partij hebben gisteren in een onder houd met de rijksregeering hek einde van den uitzonderingstoestand geëisc-ht. Het aantal werkloozen in het bezette ge bied werd einde November op ongeveer 2 mil lioen geschat. In het onbezette Duitschland waren op 1 December 1,45 millioen arbeiders geheel en 1,83 millioen gedeeltelijk werkloos. Binn en land. De kabinetscrisis. Wegens het voortduren van de kabinetscrisis heeft de Koninklijke familie van haar voorne men afgezien, de Kerstdagen op Het Loo te gaan doorbrengen. Gisteravond is de fractie der christelijk-histori- sche kamerleden bijeen gekomen ter bespreking van met de politieke crisis verband houdende aangelegenheden. Prov. Staten van Zuid-IIolland. Gister hebben de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het gebouw der Tweede Kamer vergaderd. Het verslag betreffende de electriciteitsvoor- ziening in "Zuid-Holland werd goedgekeurd. Bij het voorstel betreffende wijziging van het reglement van het Hoogheemraadschap Delf land bracht de heer Vlielandër, namens de Com missie, in wier handen dit voorstel was gesteld, alsnog een wijziging in art. 162 aan, zulks naar aanleiding van de door den heer Visser van IS- zendoorn ingediende nota. Na eenige verdere discussie werd het voorstel van Gedeputeerden zonder stemming aange nomen. Eveneens werd zonder stemming aangenomen het voorstel betreffende de subsidie-aanvrage van de R. K. vereeniging Plerwonnen Levens kracht voor bestrijding der tuberculose. Het voorstel tot verstrekking van 200.000 voor den bouw van een mannenpaviljoen bij het gesticht Vrederust te Bergen op Zoom werd aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Zonder discussie of stemming werden verder aangenomen voorstellen betreffende subsidie voor uitbaggeren van de haven van Maassluis voor 1924 en 1925 subsidie voor verbetering van den havenmuur te Maassluis ingekomen bezwaren tegen twee tolheffingen van Rotterdam en Delft onder Overschie subsidie aan Overschie voor vernieuwing van twee bruggen in den Kleiweg aldaar. Hierop is de vergadering verdaagd tot heden ochtend 11 uur. bezit gesteld van een brief van den Zaligen Pe trus Canisius. De postcheque- en girodienst. Naar men verneemt heeft de postchéque- en girodienst op dit oogenblik nog geen zekerheid, dat hij erin zal kunnen slagen, vóór Kerstmis een deel der overzichten van de saldi aan de reke ninghouders te doen toekomen, hoewel de dienst zijn pogingen om daartoe te geraken voortzet. Jlir. Mr. F. G. van Panhuis, f Naar Reuter uit Bern seint, is de Neder- landsche gezant aldaar, j-hr. mr. F. G. van Panhuijs, gistermorgen na het ondergaan van een operatie overleden. Jhr. van Panhuijs was 31 Mei 1865 te Zierik- zee geborenjen bereikte dus een leeftijd van ruim 58 jaar. Reis naar Rome 1924. Zooals indertijd reeds werd medegedeeld, zal, ingevolge verzoek van verschillende zijden, de Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werk liedenbonden in het voorjaar, bij voldoende deel name, weder eene reis organiseeren naar Rome. In afwijking van het oorspronkelijk plan zal de reis"14 dagen duren en wel van 2 tot en met 15 Mei a.s. De reis zal zoo worden georganiseerd,dat gelegen heid bestaat om Lucern met omstreken te zien, langs de indrukwekkende St.. Gothardbaan zal de weg wórden gevolgd naar Milaan en Via Genua naar Rome. De terugreis zal plaats hebben over Florence. Bovendien zijn de deelnemers verzekerd van een audiëntie bij Z.H. den Paus, 't glanspunt van eene Roomsche reis, ondanks al hare schoonheid. Ook niet-leden kunnen aan de reis deelnemen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het R.K.Reisbureau van de Federatie bovengenoemd 2e Louise de Colignystraat 55, Den Haag. Uit de textielindustrie. Vanwege liet Burgerlijk Armbestuur wor den te Enschedé aan de uitgesloten onge organiseerde textielarbeiders de volgende steun gelden uitgekeerd gehuwden 8, voor ieder kind 75 cent meer, aan alleenstaande personen (kostgangers) 5. R.-K. Universiteit Door den zeereerw. heer Dr. A. H. Smits te Breda is aan de R.K. Universiteit een fraai bronzen borstbeeld van Dr. Schaepman naar i Wanneer deze post werd verminderd het model van Toon Dupuis ten geschenke ge- slechts één bevolkingscontroleur overblijven, geven. die, hoe ijverig hij ook is, beslist onmogelijk Ook werd de Universiteit in het waardevol j alle werkzaamheden kan verrichten. Spoorwegen. De Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoor wegen (B. A. N. S.) heeft aan de organisaties van Spoorwegpersoneel een verzoek gericht om een conferentie bij te wonen, waarin over samen werking ten aanzien van de door de Directie voorgestelde maatregelen, gesproken zou kunnen worden. Zoowel de R.K. Bond van Spoorwegpersoneel St. Raphael als de Protestantsch-Ghristelijke Bond zijn bereid aan deze samenspreking deel te nemen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeentebcgrooting 1924. Memorie van Antwoord. Uitgaven. Volgn. 8. Presentiegelden der leden van den Raad. Over het presentiegeld, dat wij overigens ter beoordeeling van Uwpn Raad moeten laten, spraken wij reeds ter loops onder de algemeene beschouwingen. Wij sluiten ons geheel aan bij de opmerking, dat bij avondvergaderingen het presentiegeld eigenlijk niet op zijn plaats is. Mochten deze in zwang komen wat wij zouden betreuren, daar daaraan voor velen groote bezwaren zijn verhonden dan zou een bepaling in de aangegeven richting zeer zeker overweging verdienen. Volgn. 10. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der Gemeente-secretarie, den con cierge, de boden en van het kan toor van den Gemeente-ontvan ger. Wanneer zou die in hunne richting komen aangedraafd. Nu schijnt de angst, die Lelius aangrijpt hem kracht te geven ijlings springt hij op en slaakt een kreet Ach onze vervolgers zij zetten ons na Lelia Lelia Deze vergeet in dien akeügen stond haar hoogmoed en gramschap en aan de kracht harer kinderliefde toegevend, valt zij vóór Alda's voeten neder, vat haar kleed en smeektAlda veracht, dood, verraad mij, zoo gij wilt maar red mijn vader Kom gauw 'k wil beproeven u beiden te redden, stamelt de Bretonsche, door Lelia's smeeken bewogen. En reeds zijn zij op weg. Nauwelijks hadden de ongelukkige vluchtelin gen den drempel van Alda's woning overschre den, of de schaduw der rui'terk werd door de schuine stralen der ondergaande zon aan den ingang der vallei in langgétekte strepen op de groene zoden afgeteekend. Haastig verborg de Bretbnsche beide vluch telingen in een kamer barer woning, waarvan de toegang zeer behendig aan het gezicht ont trokken was. Niet het minste denkend aan de kwade gevolgen, die uit hare handelwijze konden voortspruiten,kwam zij%i de deur harer hut staan waarvo'or de Romeinsche soldaten juist aan kwamen. Hun overste was zeer beleefd in taal en ma nieren en bij den eersten oogslag merkte Al da wel, dat zij van dezen niet te vreezen had. Hé, dochter, zei hij, kunt ge mij niet zeg gen, welken weg een ouderling met zijne dochter ingeslagen hebben Beiden zijn als slaaf ver kleed en moeten een oogenblik geleden door deze vallei gevlucht zijn. 't Zijn Romeinen van hoogen rang zoo ge ons op hun spoor kunt zet ten hebt ge recht op den grooten prijs die keizer Nero op hun hoofd geeft gesteld. Liever ware Alda gestorven dan de schuil plaats aan te wijzen, die zij zelve den ongeluk- kigen bannelingen had aangewezen. \an den eenen kant wilde zij niet liegen en van den anderen kant had zwijgen hier de noodlottigste gevolgen kunnen hebben voor Marcus Lelius en diens dochter, daar de soldaten dan konden veronderstellen, dat de vluchtelingen niet ver verwijderd waren. Misschien had hare stil zwijgendheid wel de gramschap der soldaten opgewekt en dan zouden deze haar gewis zoo lang gepijnigd hebben, tot zij het geheim open baarde. Fluks verzon zij eene uitvluchtbeslist gaf zij in de Joodsche taal, die zij leerde van Susanna en andere christenen, ten antwoord, dat-zij liever sterven zou dan de vluchtelingen te verraden. Gelukkig verstonden de Romoinsc.be soldaten geen woord en lachend schertste de overste, dat het jammer was, zulk een vreemd geharre- war van woorden uit een zoo lief mondje te I moeten hooren Evenwel oordeelde hij goed de kleine woning te doorzoeken, doch vond de ka mer niet, wier goec^ verborgen ingang in een zeer donkeren, hoek" gelegen was. In 't geheel niets verdachts opmerkend, en na te vergeefs getracht te hebben van Alda eenige inlichtingen te bekomen, was de aanvoerder van meening, dat het onnoodig was, zijn kostbaren tijd langer te verspillen. Hij sprong te paard, wierp Alda een handvol geldstukken toe en verdween in een draf aan het hoofd zijner makkers. De kluizenaresIwierp een verachtelijken blik op het geld, $n als bevuilde het hare woning, schopte zij het met den voet er uit, zeggend Daar, afgod der Romeinen, te veel bloed wordt voor u vergoten, te veel rouw gebracht over Gods schepselen. Toen de soldaten uit het gezicht verdwenen waren en Alda verzekerd was, dat zij voor hunne terugkomst niet meer behoefde te vreezen, spoed de zij zich naar clc twee ongelukkigen om hun te zeggen, dat het gevaar geweken was. Marcus Lelius slaakte een vreugdekreet; minder gevoelig dan zijné dochter voor de ver nedering, het leven verschuldigd te zijn aan dc toewijding eener beleedigde vijandin kon hij 1 geene woorden genoeg vinden om zijne oude slavin te bedanken. Zelfs beloofde hij haar een groote belooning voor het geval hij nog ooit zijne eer en fortuin kon winnen. (Wordt, vervolgd) 'Vv-'W:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1