toestand betreft overdrijft. Ook B, en W. deden dat in hun geleidebrief,maar in hun memorie van antwoord zijn ze wat matiger. Meer speciaal op de begrooting ingaand, roert spr. eerst het grondbedrijf aan en zegt dat B. en W. niet aangetoond hebben, waarom al dat geld van de transactie met Rotterdam ten goede van het grondbedrijf moet komen. .Spr. meent, dat dat geld den tegenwoordigen inwoners meer direct ten bate moet komen. Grondbedrijf is er niet zoo slecht aan toe, dat het deze gelden noo- dig heeft. Spr. dient dan ook de volgende mo tie in De Raad van oordeel, dat de opbrengst van de terreinen der Waterleiding niet behooren ten goede te komen aan het Grondbedrijf, noodigen B. en W. uit een voorstel aan den Raad over te leggen betreffende de bestemming dezer gelden. Hij meent verder, dat de regeering verplicht is de nooduitkeering aan de gemeente te hand haven, 't staat ook nog absoluut niet vast, of die uitkeering met gegeven wordt en daarom wil spr. dezen post (groot 125.000) weer op de begrooting brengen, eveneens de posten voor het gymnasium en de krankzinnigen-subsidie. De debatten over de loonpolitiek wil spr. op hoog peil houden. Niet de hooge loonen, meent hij, zijn oorzaak van de ontreddering in Europa, maar 't kapitalisme en militairisme Is loons verlaging nu noodig, vraagt spr., en hij meent van niet, want juist de bedrijven met hooge loonen gaan 't beste o.m. getuigen dit de be kende Ford en de algemeene gunstige toestand van Amerika, waar hooge loonen betaald worden. Ook de directie der R'damsche Bank vindt loonsverlaging uit den booze. In vergelijking met de particuliere bedrijven, staan de gemeente salarissen ook niet tejjhoog- (spr. meent o.m. het boekbinders en het hout bedrijf) de gemeente behoeft zich toch ook niet te regelen naar de slechtste en evenmin maakt Schiedam tegenover andere gemeenten zoo'n schitterend figuur. Vervolgens vraagt spr. of loonsverlaging gerechtvaardigd is, in ver band met hét levenspeil. Vooreerst zou t niet verschrikkelijk zijn, als het personeel een beter leven had, maar bovendien zijn de prijzen over 't algemeen nog niets gedaald. Dus, zegt spr., we zijn tegen loonsverlaging maar voor afschaffing van den kindertoeslag, welke de loonpolitiek sterk vertroebeld heeft. Spr.'s fractie zal verder nog afwachten, hoe het afloopt in de Commissie voor G.O. met de 48-urige werkweek, maar ze is tegen aftrek van pensioenpremie. Verlaging van de wethouderssalarissen vindt spr. een mooi gebaar, niet practisch, daar deze geen ambte naren zijn bovendien hebben ze zeker recht op pensioen. Spr. hoopt dan dat B. en W. wél zoo veel mogelijk zullen bezuinigen op het aantal arbeiders, maar ook op het aantal ambtenaren van bezuinigen in 't wilde weg, met t doode potlood wil spr. niets weten. Op noodzakelijke dingen kan men niet bezuinigen en hieronder rekent spr. ook de nieuwe Koemarktbrug, die absoluut om 't verkeer en de veiligheid nood zakelijk is. Spr. doet daarom 't volgende voor stel De Raad van oordeel dat met het oog op de openbare veiligheid en het steeds toenemende verkeer, de toestand aan de Koemarkt en om geving algeheele verbetering behoeft, draagrt B. en W. op ten spoedigste met afdoende voor stellen bij den Raad te komen. 't Geld voor dit alles wil spr. op de eerste plaats halen bij de regeering, die 't maar weer halen moet uit Oorlog en Marine, op de tweede plaats uit de transactie met Rotterdam en de extra-winsten uit de gemeente-bedrijven, welke nu niet opgepot moeten worden. De sluitings-cijfers der begrooting acht spr. verder onjuist en zou een post op de begrooting willen zetten van een vermoedelijk te kort. -Wij zullen remmen, besluit spr., wanneer B. en W. reactie willen, en wij blijven düwcn in de demo cratische richting. De heer v. d. Valk zegt 't niet lang te zul len maken, hij houdt van kort maar krachtig. Vooraf wil spr. opmerken, dat hij tegen de ver hoogde cokesprijs-reductie door de S.D.A.P. voorgesteld, heeft gestemd omdat hij dat voor stel voor uitvoering onmogelijk achtte en aan eer-politiek doet spr. niet mee. Op de begroo ting dan komend, wil spr. er op wijzen dat B. en W. in hun memorie er zoo trots op gaan, dat ze reeds zooveel hebben bezuinigd. Maar deze voor stelling vindt spr. niet geheel juist, daar b.v. met de overplaatsingen vanjaersoneel z.i. in de be doelde gevallen niet is bezuinigd. Over de hooge- re ambtenaren wordt hier met geen woord ge rept, die schijnen niet te kunnen worden ge mist. Aan andere raadsleden wil spr. 't over laten, dieper op de begrooting in te gaan. De heer Slavenburg sprekend namens de C. H. fractie, begint ook met te wijzen op den uitslag der laatste raadsverkiezingen, waar bij zijn fractie versterkt voor den dag is geko men. Zware politieke debatten achten de C.H. overigens in den Raad en Prov. Staten niet gewenscht, maar dat wil nog niet zeggen, dat de G.H. principeloos zijn. Die principes geba seerd op Gods Woord, zal zijn fractie nooit ver loochenen in overige kwesties wordt practisch te werk gegaan. Dit wilde spr. voorop zetten om den koers der C. H. fractie voor 't vervolg aan te geven. De begrooting dan behandelend, valt spr. eerst over de opmerking van den heer Dinke- laar, die de G. H. verwijt met 't doode potlood te hebben gewerkt. Spr. brengt dit verwijt terug op B. en W., die de begrooting met een absoluut o&zekeren inkomstenbelasting-post sluitend wil len maken. Als men iets niet kan doen in een gewone huishouding, dan moet zoo iets ook met in de gemeentel, huishouding plaats hebben, dat zou de belastingen nog hooger opvoeren. Spr. wil vooral bezuinigen op de afschrijvin gen -en het waterleidingbedrijf. De voorgestelde afschrijvingen acht spr. te hoog, daar men te taxeerd heeft naar tijden van hoog-conjunctuur. Zoo is b.v. de taxatie van het Algem. Iiandels- enstrepöt op 150000 veel te hoog. De opmer king van de beer Dinkelaar in zake de reactie in de loonpolitiek, vindt spr. ongemotiveerd, daar ze geen rekening houdt met de tijdsomstandig heden, die loonsverlaging noodzakelijk maken. De aan de directie der R'damsche Bank toe geschreven uitlating over loonsverlaging is volgens spr. eveneens onjuist. Spr. verwacht verder veel heil van de invoering van een ver lenging van den arbeidstijd; 10 uur werken is niet te veel vooral ook als men den arbeid als een zegen beschouwt. Zonder verlenging is concurrentie met 't buitenland ook niet mogelijk in Duitschland voert men nu reeds den 10-uri- gen arbeidsdag-in, Een ander voornaam punt noemt spr. het Koemarkt/vraagstuk, maar eerst moet men nagaan, wat daartoe de beste oplossing is, of b.v. 't niet beter zou zijn, om de L. Haven te dempen tot een vaargeul om daar dan een boulevard te krijgen en 't waterverkeer langs de N. Haven en N. Vest te leiden. Spr. hoopt tenslotte, dat de raad het G. H. bezuinigingsplan ernstig zal overwegen. De heer H ij man is niet tevreden met een begrooting, die volgens- hem niet sluitend is gemaakt. En toch kan ze z.i. sluitend worden gemaakt, wanneer men b.v. de winst der gron den van het waterleidingbedrijf op de gewone inkomsten brengt. Spr. zal dan ook zijn stem aan deze begrooting zóó niet geven. Vervolgens legt spr. B. en W. de vraag nog voor, wat ze denken van een vereeniging van Schiedam en Rotterdam de Vrijz. Dem. zijn hier sterk voor, ook al uit belastingoverwegin gen. Wordt vervolgd). Bij hoest of keelpijn gebruikt men het beste Therino-Tabletten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. 7961 5 Gemengd Mieuvvs. Ongelukken. Op de timmerfabriek van de firma Terwindt en Arntz te Gendt (Geld.) is bij hef houtzagen de timmerman E., uit Millingen, getroffen door een terugvliegend stuk hout tegen het onderlijf.De man is aan de gevolgen overle den. Hij laat zeven kleine kinderen na. Op de Vlietkade te Rotterdam is gister de 9-jarige L. N. van de Gedempte Slaak spelender wijze tegen den auto van dr. H. opgeloopen.Het ventje werd tegen de straat geslingerd en be kwam een ernstige hersenschudding. Naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, bleek daar, dat de dood reeds was ingetreden. Kindermoord? Een te Diemen woon achtige vrouw, wier stiefdochtertje onder ver dachte omstandigheden verdronk, is naar hei Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. L ij k g e v o n d e n. In de duinen onder Was senaar is gister het lijk gevónden van een 15-jari- gen jongen,.naar. de .kleeding te oordoelen yah goeden huize. Vermoedelijk is hier vergiftiging in het spel. Hét schuim stond hem Op den mond en de gaten, in doodstrijd in het zand getrapt, waren duidelijk zichtbaar. I nb'raak Tijdens afwezigheid van de be woners is ingebroken ten huize van den landbou wer De.R., in den Grooten IJpolder. Toen de bewoners thuis kwamen, sprongen de dieven door een raam van de serre, met achterlating van hun fietsen, alsmede van de gereedliggende buit. De hond lag dood in de kamer. De draadlooze. Het wereldrecord voor de overdraging van draadlooze berichten over korte golflengten werd bereikt/ over een afstand van 5000 K.M., tüsschen een particuliere instal latie te Nice en'een andere té Hartford (Connec ticut). Te Sepetiba in Brazilië is de eerste steen ge legd voor een radió-telegraafstation, dat een der grootste ter wereld zal worden, Brazilië zal aldus in staat zijn radio-telegram men te zenden naar Noord-Amerika en Europa. A c h 11, i e Sma al getrouwd. Te June- an (Alaska) is Harold Steen, alias Walter J. Harman, gearresteerd en beschuldigd van valsch- heid in geschrifte. Hij is kortgeleden voor de 18de maal getrouwd. Daar zou je ook valsch van worden Beehtzaken. Autobandieten, Voor de Rotterdamsche rechtbank is gister de zaak behandeld, betreffende de bèrooving in het Sterrebosch alhier. Allereerst stond terecht de 27-jarige G. de B., wien tèn laste is gelegd, dat hij op den 30sten Augustus jl. alhier opzettelijk den kantoorlooper van de N.V. Scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg, O. H. Schoo, met een door hem be stuurden auto had aangereden, met het oogmerk dezen op den grond te doen vallen en daarna zijn tasch met geld te rooven. Eiseh 2 jaar gevangenisstraf. Daarna kwam de 48-jarige winkelbediende W. M. voor, die eveneens in 't complot geweest was en die bekende, de tasch, welke bij het ongeluk op den grond gevallen was, te hebben opgeraapt en aan een ander te hebben gegeven. Hij weiger de echter te zeggen, wie dat was. Nadat de getuigen waren gehoord, wees de ambtenaar van het 'O.M. er op, dat bekl. een zeer ongunstig individu was en behoorde tot het gilde der beroepsmisdadigers. Spr. eischte tegen hem acht jaren gevangenisstraf. De derde beklaagde in deze zaak was de 31-jarige E- H. v.d. S., wien ten laste werd ge legd,dat hij de gestolen tasch had aangenomen cc zich daarpiee uit de.voeten had gemaakt. Hij vertelde dat hij de tasch had aangenomen doch heelemaal niet wist, dat die gestolen was. Ook tegen hem was de eisch 8 jaar gevangenis straf. Een vierde schuldige zekere M. in- deze bè rooving is tot heden nog voortvluchtig. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag, 18 December De V o o r z i 11 e r stelt voor het ontwerp van wet van den heer Fleskens (tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk) te be handelen in de afdeelingen op Woensdag 19 De cember v.m. 11 uur. De Kamer gaat over tot het trekken der afdee lingen. De vergadering wordt tien minuten geschorst. De vergadering wordt verdaagd tot Donder dag 27 December nm. 2 uur. Bugerlijke Stand. Geboren: Dec. 17. Cornelis z.v. J. de Vis ser en L. F. van der Waart van Gulik, Parallel weg. Overleden: Dec. 17. Jacob Ghristiaan Johan Harloff, oud 22 j. en 9 mnd., Parallelweg. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Krachtige tot matigen N. tot W. wind, afwisselend bewolkt, waarschijn lijk enkele sneeuw- of regenbuitjes, aanvankelijk iets kouder. Storm. Door den hevigen storm is het strandhotel op Schiermonnikoog weer verder vernield,o.m. is de eetzaal ingestort. Gestrand. Men meldt ons uit Terschelling het stoom schip „Jaros Lave", behoorende aan een Engel- sche Mij., groot 5000 ton, dat gesleept werd door de sleepboot „Refter", is bij Terschelling ge strand. De bemanning is door de Brandaris hier binnengebracht; de kapitein en de stuurman zijn nog aan boord. Gearresteerd. Men meldt ons uit Utrecht De voortvluchtige advocaat mr. J. A. Roosenvelt alhier, wiens aanhouding door de Justitie verzocht werd, voor het plegen van verduisteringen ten nadeele van zijn cliënten is te Brussel gearresteerd en bevindt zich thans reeds in het huis van bewaring alhier. Arbcidcrsregeling Bakkersbcdrij f Blijkens een bij de hoofdbesturen van den R.K. Chr. en Neutrale gezellen organisaties van deWerkgeversvereenigingen ontvangen schrijven, hebben de werkgevers organisaties te Rotterdam 'en 's-Giavcnhagc bes tot en te voldoen aan het !döor déze arbeiders organisaties gedane voor stel de bestaande arbeidsregeling voor den tijd van drie maanden te verlengen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhag» n Stockholm Christiania Amerika Madrid Milaan per billioen. WISSELKOERSEN 18 Dec. 19 Dec. H 467* 11-467* - 0.60* - 0.61* - 13 73 - 13 727, - 12.027, -12.02 - 15 67 -45 677, - 0.007, - 0.007, - 46 71 - 46 75 - 68 95 -69 -39 227* 39 077, -2.627* - 2.623/ie - 34.20 -34 20 - 11.38 - 1138 TE AMSTERDAM. Londen Parijs Brussel New-York. 18 Dec. 19 Dec. - 11-467, 11.467* - 13.75 - 13.68 - 12.04 - 12.— - 2.62 - 2 6274 - 0.61* - 0.617,» - 68.— - 69.077, - 45.677, - 45.70 - 46.70 - 46.80 -39 25 - 31.25 -0.0037 -0.0037 per billioen. Telegrammen. GRIEKENLAND. LONDEN, 19 Dec. (draadloos) Ondanks het feit dat de overweldigende meerderheid van de bevolking voor terugkeer van Venizelos gestemd heeft deze verklaard niet naar Athene te zullen terugkeeren, voordat hij van de Britschc en Fransche regeeringen de verzekering heeft gekregen dat zulk een actie hun goedkeuring wegdraagt, ATHENE, 19 Dec. (draadloos) De koning en de Koningin van Griekenland zullen hedenavond naar Roemenië vertrekken.Ofschoon er nog geen spraak is van een troonsafstand, gelooft men niet dat het huis Glücksborg weer op de Grieksche troon zal komen. De Grieksche troon is hiermede sinds 1917 voor de vierde maal vacant. Een tele gram is ontvangen van den commandant van het leger in Saloniki meldende, dat alle officieren een proces-verbaal hebben geteekend, waarin het aftreden van den Koning wordt geëischt. HET HERSTEL. PARIJS, 19 Dec. (draadloos) De drie gekozen Fransche experts in de nieuwe commissie van deskundigen zijn Parmentier, Allix, en Atthalin. AARDBEVING IN ZUID-AMERIKA. NEW YORK, 19 Dec. (draadloos) Uit Bogota wordt gemeld, dat verdere hevige aardschokken, de totale verdwijning van de steden Cumbal, Garlosuma en Adana Tremors tengevolge heb ben gehad. De vulcanische werking duurt nog voort. De slachtoffers van de aardbeving zijn nog steeds niet hegraven en de gewonden liggen in 't open veld te sterven, daar'er niet afdoende hulp aanwezig is. DUITSCHLAND. BERLIJN, 19 Dec. (draadloos) De Thüringen neemt de onrust tengevolge van de werkloos heid, eiken dag toe. Heden moest de rijksweer overgaan tot de bezetting van Ruhla, waar de staat van beleg is afgekondigd. Finane en Econ. Mededeelingen. (Hanzenbank in het Bisdom.Haarlem. „Naar wij vernemen, schrijft de „Tel." zal het bestuur van de Hanzenbank thans een aanvang maken met het gerechtelijk vervolgen van die aandeelhouders, die onwillig blijven, hetzij hun aandeelen vol te storten, hetzij een redelijke regeling te treffen." Bij informatie bleek ons, dat deze maatregel alleen zal worden toegepast op die aandeel houders, die kennelijk onwillig blijven. l)e leening van 's-Gravenhage. Naar het Haagsch correspondentiebureau uit welingelichte gemeentelijke kringen verneemt is de leening van 's-Gravenhage, groot 5 millioen tot de uitgifte waarvan de gemeenteraad dezer dagen heeft besloten, ruim overteekend. Kunst en Letteren. Kerstnummer Kath. Illustratie. In tegenstelling met zoogenaamd neutrale uitgaven, die met Kerstmis niets anders gemeen hebben dan den naam,staat hetKerstnummervan de Katholieke Illustratie volop in het teeken van het grootsche feest der Christenheid. Vele mooie verhalen die tezamen een schat van lectuur vormen, zullen een heerlijk tijdver drijf voor dé Zondagen geven,ener niet weinig toe bijdragen, de bijzondere stemming, die hetKerst- feest in ons opwekt, te bestendigen en te verster ken. Verscheidene illustraties tusschen den tekst en een zestal losse platen, waarvan drie in kleurendruk, sieren dit nummer, dat bijna tot een boekdeel is gegroeid, op en maken het tot een uitgave, die in geen katholiek huisgezin mag ontbreken. Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester, hersteld van de gevolgen van het ongeluk, hem eenige maanden geleden overkomen, heeft de Ziekenverpleging aan den Prinsengracht te Amsterdam verlaten. Seheepvaari. Hoog watei te Hoek v^n Holland. 19 Dec. v,m. n.m, 0.06. 20 Dcc. v.m. 0.27, n.m. 0.51. 21 Dec. v.m. 1.08, n.m. 1.25. SCHIEDAM, 18 Dec. Vertrokken: Eng.s.s. „Alchymist", tank, kapt. G. W. Dines, ledig naar Hull per zeesleepboot „Limburg", naar Rotterdam. LONDEN, 19 Dec. Aangekomenmotor- schoener „Engelina II", kapt. L. Meulman, met ledige flesschen van Schiedam. SCHIEDAM, 18 Dec. Aangekomen Eng. s.s. „Kinghorn", ledig van Rotterdam om bier te dokken in de Wiltonhaven. s.s. „Kertosono" (Rott. Lloyd), ledig van Kopenhagen om hier op te leggen in de Wilton haven. LONDEN, 19 Dec. Aangekomen s.s. „Ener gie", met stukgoederen van Keulen en Schie dam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn SCHIEDAM, 19 Dec. Officieele notecring van de Commissie uit de- Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering, H, J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 19 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6.33. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. H§ROTTERDAM, 18 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 214 paarden, 25 venlens, 1058 magere runderen, 675 vette runderen, 200 vette kalveren 398 nuchtere kalveren, 118 gras kalveren 92 schapen of lammeren, 282 biggen 2 bokken, 45 overloopers. Prijzén per 7* k.g. Koeien 40•621/2 ct. ossen 5060 ct., stieren 471/a52l/o ct., kalve ren 627,—90 ct. Prijzen per stuk van mager vee. Melkkoeien 360490, stieren 200—600, graskalveren 60140, paarden ƒ300400, slachlpaarden 100200, hitten 200300, veulen 60120, fok'nuchtere kalveren 2036, slacht nuchtere—'' kalveren ƒ16-19, kalkoeien ƒ340470, pinken 110150, vaarzen 180280, biggen 1017, dito per week 1.752.25, overloopers/ 2040. E i e r e n. N. V. Rotterdamsche Cons.-Veiling, Weenaplein. Aanvoer 120.000 eieren. Prijken kipeieren ƒ1115, kleine dito 910, eenden eieren 910, Italiaansche 9.5010, Hongaar- sche 9.259.50, per 100 stuks, 'i Rotterdamsche Veiling. Kipeieren 7.95 a 16 per 100 stuks. Aanvoer 35.000 stuks, i Boter. Rotterdamsche Boter- en Kaasveiling Schecpmakershaven. Boter. Aanvoer 1869 K.G., j Prijzen; versche boter ƒ2.18-2.37, koelhuis- 1 boter 2.16. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3