DAGBLAD WOOR SCHIEDAMOMSTREKEN* EUIL LET O N, 48ste Jaargang. Donderdag 20 December 1923. 13825. H B Bureau i KOEMARKT 4. Telefooa jhiterooimsunaal 85. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advirtmtiêni 15 regels 1.75 j alke ragai daarboven 35 csnt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeimgen 75 ct. par regal. Speciale condition voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam van Schiedam December 1923 Bij of krachtens weiten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit van 20 het verzoek van lo. P. SOETERS om vergunning tot oprichting- van een smederij in het pand Hoofdstraat 87 kadaster Sectie L. No. 2465, met een electromo- tot van 2 P.K., drijvende een zaag-, een boor- en een slijpmachine en een electromotor van 15/100 P.K., drijvende een wan 2o. de N.V. SCHIEDAMSCHE METAAL,-. WARENFABRIEK om vergunning tot oprich ting eener metaalwarcnfabriek in de panden Boterstraat 28—30, kadaster Sectie B. No. 3112, met 9 electromotoren van totaal 34 P.K., drij vende diverse werktuigen 3o. de WED. A. LENSVELD om vergunning tot uitbreiding van de slachtplaats van vee in liet pand Hoofdstraat 207/2, kadaster Sectie L. Nos 1179 en 1180, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een gehaktmachiric en 4o. LOKKER CO, om vergunning tot op richting van een electrische timmerfabriek in het pand Groenelaan 16, kadaster Sectie L. no 1296, met twee electromotoren van resp. 3 en 4 P.K., drijvende een gecombineerde lint zaag en een gecombineerde vlak- en vandikte- bank, VERDAAGD, aangezien het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. ■Schiedam, 20 December 1923. Buitenlandsch Nieuws, IIET BEZETTE GEBIED. Uit Berlijn wordt half officieel gemeld, dat de Duitsclie zaakgelastigde von Hoesch, binnen enkele dagen een tweéde nota aan Poincaré zal overhandigen, waarin wordt gevraagd, dat men ten spoedigste zal overgaan tot stappen om het Duitsche gezag in de bezette districten te her stellen. BEIEREN. In den Beierschen Landdag heeft de door de Beiersche regecring aangevraagde machtigings wet bij de gister gehouden hoofdelijke stemming niet de vereischte meerderheid gekregen, zoo dat zij is verworpen. Namens de Beiersche volks partij werd daarop de ontbinding van den Land dag gevraagd. De regeering kan nu aan dit ver zoek gevolg geven, dan wel zich de vrije hand verschaffen, welke zij. door de machtigingswet hoopte te verkrijgen, dom- toepassing van art. 48 van de rijksgrondwet. Men kan echter verwachten een uiteenvallen der coalitie en een ontbinding van den 1,anddag. ENGELAND. De „Daily Telegraph" acht de vorming van een Labour-Kabinet onvermijdelijk, doch zegt, dat het onmogelijk is, om den tijd te schatten, welken het aan zal blijven. Te een of anderen tijd zal het echter door een liberale regeering worden opgevolgd. BELGIE. Dc begrooting voor 1924 voor de Belgische Nationale Verdediging beloopt een bedrag van 547.824.000 francs. Daarbij is voorzien in een Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 31 Had ik uit winstbejag gehandeld, dan zou ik het goud niet geweigerd hebben dat de Romein- sche honderdman mij daarjuist voor uwe ge vangenneming aangeboden heeft, gaf Alda hem koud ten antwoord. Wat zegt ge Gij hebt aan zulke groote 'bekooring kunnen weerstaan Och voor haar, die het gelukt is de hevigste wraakgevoelens te overwinnen, was deze be koring slechts klein, stamelde Alda. Marcus Lelius was ztfo beschaamd, dat hij geen woord kon spreken en aanstalten maakte om te vertrekken. Lelia was het nog meer dan haar vader, maar beproefde toch eenige woorden van dank te spreken zoo groot was echter hare aandoening, dat zij geen enkel geluid kon uit brengen, Alda's handen aan haar hart drukte, en de hut verlatend, waarin zij een schuiloord had gevonden, hare gewezen slavin diep buigend groette. Alda legde echter hare hand op Lelia's schou der en stamelde verlegen De nacht valt in, en Verder is geene. woning meer te vinden, daarbij, deze streken worden onveilig gemaakt door foovers en wilde dieren. Keer met uwen vader legcrsterkte van 53.375 manschappen en 5.720 officieren^d.w.z. ongeveer één officier voor iedere t ien minderen. ITALIË. De Haliaansche pers is zeer ontsticht over het verdrag ten aanzien van Tanger gesloten en ga dering van de Centrale Commissie voor Geor over de wijze, waarop bij het tot stand komen er van vooral de Fransche opvatting schijnt te hebben gezegevierd, met voorbijgaan van de belangen van andere mogendheden, vooral van Italië en de Ver. Staten. Men verwacht van Washington een protest in zake de afschaffing der capitulaties. GRIEKENLAND. De regeering heeft ten behoeve van de reis van den Koning eenige millioenen drachmen ter beschikking gesteld, terwijl zij heeft besloten hem een jaargeld mt te keeren, totdat de natio nale vergadering te zijnen aanzien een definitief besluit zal hebben genomen. Daar de Koning nadrukkelijk verlangde, dat het verzoek der regeering officieel zou worden gedaan, is hem een formeel schrijven gezonden, waarop hij antwoordde dat hij zich bereid ver klaarde het land voorloopig te verlaten, ten eÉnde de besprekingen van 'tparlement niet te beïnvloeden. Hij was overtuigd, dat het volk in staat zou zijn onafhankelijk over zijn lot te be schikken. In het geheele land heerscht rustin de stra ten van Athene patrouilleeren voortdurend cavallerie-af deelingen. oiale Staten van Limburg, behoort tot de Christe- lijk-IIistorische partij. „Msb." De gehuwde ambtenares. Naar men verneemt is in een gehouden ver- TURKIJE. De Turksche autoriteiten hebben de ontbin ding bevolen van alle vakbonden, op grond van het feit dat iedere algemeene bond van groepen verwerpelijk is. DE OPSTAND IN MEXICO. De bladen melden, dat er schikkingen worden getroffen voor het sluiten van een wapenstil stand. Generaal Huerta heeft met generaal Martinez van de federale troepen onderhandeld in zake dé staking der vijandelijkheden. De consul-generaal van Mexico te New Orleans heeft verklaard, dat de opstandelingen gisteren bezit hebben genomen van de Merida, de hoofd plaats van Yucatan. ALLERLEI. Uit Detroit Gister heeft Henry Ford ver klaard, dat hij zich bij de a.s. verkiezingen voor het presidentschap niet tegenover Coolidge zal stellen. Binnen land. De po'itieke toestand. Sedert de heeren Kooien en Beelaerts van Blokland er niet in zijn geslaagd een nieuw mini sterie te vormen, worden pogingen aangewend om het demissionnaire kabinet te behouden. Minister Aalberse schijnt 'echter niet van plan te zijn zich opnieuw voor de portefeuille van Ar beid, Handel en Nijverheid beschikbaar te stel len. In zijn plaats wordt thans genoemd mr. dr. W. F. J. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg, die tijdens den oorlog tevens de directie voerde van het Rijkskolen- bureau. Mr. Frowein, die ook lid 'is van de Provin- terug naar mijne hut en laten wij het verleden voor immer vergeten. Alda Alda snikte Lelius' dochter. Is 't mo gelijk kunt gij ons vergiffenis schenken Met de linkerhand bedekte Alda haar aange zicht terwijl zij Lelia hare rechterhand aanbood ton teeken van vergeving. Nu viel Lelia aan hare voeten neder, kuste die met hare brandende lippen en begon luide te snikken. God, onze Schepper en Zaligmaker, vraagt slechts een berouwhebbend hart en een reine ziel, zei Alda. Zou ik, die zelf medelijden en barmhartigheid noodig heb, meer durven vergen van hen, die mij beleedigd hebben, dan onze hemelsche Vader van mij. Lelia wou spreken, maar kon niet, daar heVige snikken hare stem versmoorden. Ook Lelius was tot weenens toe bewogen, en vond geen woorden om zijn dankbaarheid te betuigen. Zoo stonden alle drie daar een oogenblik met vreugde overloopend hart en bij zich zelve dacht Alda Hadde ik mij willen wreken en door toe te geven aan de slechte ^eigingen, die mij beheer- schen deze ongelukkigen aan hunne vervolgers overgeleverd, dan zou mijn hart de zoete vreugde niet gesmaakt hebben, die mij thans vervult. Heb dank, o God, omdat gij mij gevrijwaard hebt van een groote zonde, die het leven dezer vluchtelingen nog moer rnoest vergallen Dan geleidde zij hare vroegere meesters naar hare woning haalde 'water, reinigde en ver zorgde hunne gewonde en opgezwollen voeten, ganiseerd Overleg in ambtenarenzaken op voor stel van de Alg. R. K. Ambtenarenvereenigihg met 8 tegen 4 stemmen besloten, aan de regee- rixig te adviseeren aan de goedgekeurde afvloei ingsregeling toe te voegen ,,de gehuwde amb tenares, wier man kostwinner is." Voorts werd met 8 tegen 4 st. het vermelde ontwerp K. B. goedgekeurd. Tevens werd met algemeene stemmen be sloten de regeering te adviseeren de voor alle ambtenaren geldende wachtgeldregeling ook op de gehuwde ambtenares te blijven toepassen. HetjKamerlid Juten. Gedurende dé laatste dagen is de toestand A'an den heer W. Juten, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Wouw, die te Bergen-op- Zoom verpleegd wordt, naar omstandigheden bevredigend. De kans op herstel is niet buiten gesloten! Duitscli kapitaal in den vreemde. De heer Van Ravesteijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld Is de minister in het bezit van gegevens om trent de deposito's en andere opeischbare waar den, in het bezit van Duitsche particulieren en maatschappijen, welke zich bij hier te lande gevestigde bankinstellingen bevinden Zoo ja, is de minister dan bereid die gegevens aan de Kamer mee te deelen -? Zoo neen, is de minister dan in staat, zich die gegevens bij de hier bestaande wettelijke rege lingen Te verschaffen Prov. Staten van Zuid-Holland. Gister is de najaarszitting van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland voortgezet. Aan de orde kwam het voorstel van Ged. Sta ten tot aanneming der motie van de heeren Van Zadelhoff c.s. om zich in beginsel bereid te ver klaren tot subsidieering van Volksuniversiteiten. De motie-Van Zadelhoff werd met 38 tegen26 stemmen verworpen. Aan de orde was vervolgens een voorstel betreffende de subsidieering van den Bond van Openbare Leeszalen eh Bibliotheken in Zuid- Holland. Naar aanleiding van dit voorstel van Gedeputeerden had de heer Hoffman een mo tie ingediend. In deze motie worden Ged. Staten uitgenoo- digd voorstellen uit te werken ten einde te ge raken tot geleidelijke opheffing der reeds ver leende subsidies en tot het niet meer voorstellen van nieuwe subsidies. De voorzitter vond dit een motie van zoo vèr gaande strekking, dat hij in overweging gaf haar in handen van Gedeputeerden te stellen, ter fine van prae-advies. Daartoe werd besloten. Het voorstel van Ge deputeerden werd hierop met 'een kleine wijzi ging aangenomen. Vervolgens behandelden de Staten het voor stel tot wijziging van het Provinciaal Werk lieden reglement in verband met de invoering der 48-urige werkweek en met de wijziging der Pensioenwet. spijzigde hen en verzocht hun in volle vertrou wen te vragen wat zij noodig hadden. Maar Marcus Lelius was te ongerust om deze oogenblikken van verpoozing te genieten. Bij het minste gerucht schrikte en beefde hij. Het kabbelen der beek, het suizen van den wind in de bergen en het geruisch der kastanjeboo- men in de nabijheid van het hutje, vervulden hem met angst. En Lelia was niet minder be angstigd uit de vale tint van het aangezicht naars vaders uit de onzekerheid, die op geheel zijn wezen te lezen stond, besloot zij, dat het nog verre van zeker was, dat hunne schuilplaats niet ontdekt zou worden door de soldaten van den wreeden keizer en ook zij ontstelde bij het minste geluid. XII. Bij een ziekbed. Geheel den langen, droevigen nacht deed Lelia niets dan weenen en zware zuchten stegen aanhoudend uit haar beklemd gemoed. Werd hare diepgevoelde droefheid veroor zaak! door berouw of zelfbeschuldiging, of be weende zij den tegenslag der fortuin, die haar vader den rijkdom ontnomen had, waar heiden vroeger zoo groot op gingen 1 Neen hare droefheid kwam voort uit eene andere bron en juist daarom was Lelia zoo terneergeslagen omdat er, volgens hare meening, geene heeling bestond voor hare hartswonde, zelfs niet in de De heer Ter Laan deed een voorstel om de 43-urige werkweek voor de betrokkenen te handhaven met dien verstande, dat Gedeputeer den hiervan in bijzondere gevallen kunnen af wijken. Na verdere discussie werd het amendement- Ter Laan verworpen met 47 tegen 14 semmen. Hiermede was het voorstel van Gedeputeerden aangenomen. Hierop was aan de orde het voorstel tot na dere wijziging van de verordening tot herzie ning der Provinciale Pensioensbepalingen. Dit voorstel werd aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Hierna kwam in behandeling de motie-De Graaft tot intrekking van subsidies aan Roomsch Katholieke vercenigingen. Deze motie was reeds in de zomerzitting door De Graaff toegelicht. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Rutgers, zette uiteen, dat indien men in de hier bedoelde subsidies een bevoordeeling van de katholieken en propaganda voor de katho lieke partij ziet, men daarmede het karakter dezer subsidies miskent. Hierop werd de motie verworpen met op één lio algemeene stemmen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagochtend elf uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Geineentcbegrooting 1924. Memorie van Antwoord. Volgn. 102. Kosten van den keu ringsdienst ingevolged en vlees ch keuringsdienst. Door een misverstand wordt in de begrooting nog gesproken \an het keurlokaal Buitenhaven- wég, dat niet meer voor dezen dienst wordt ge bruikt. Bedoeld wordt het gebouw aan de St. Anna Zusterstraat, waarop ook de uitgetrokken posten voor licht, brandstoffen, schoonhouden en onderhoud betrekking hebben. Vermindering van dezen post is niet mogelij K. Een nadere berekening Heeft integendeel doen zien, dat voor eenige uitgaven geen gelden zijn uitgetrokken. Hieronder hebben wij een nieuwe specificatie van den post opgenomen, waarin deze fout is hersteld de uitgaven worden daar door in totaal 7900.in plaats van 7210. doch waarin tevens onder volgnummer 30a der Inkomsten is opgenomen een bedrag groot f 275, als vergoeding voor het gebruik van de slacht plaats voor noodslachtingen, sterilisator, enz. Naar aanleiding van dc gemaakte opmerking vestigen wij er de aandacht op, dat voorheen al hier een regeling voor de heffing van keurloon voor vleesch heeft bestaan. De Raad besloot daartoe den 19en April 1898. Op aanhoudend telkens herhaald verzoek van de Slagersorganisatie is eindelijk door den Raad, tegen het advies van Burgemeester en Wethou ders, den 26en September 1911 het keurloon, met ingang van 1 Januari 1912, afgeschaft. Nu, ook in verband met de invoering van de Vleeschkeuringswet de omstandigheden geheel veranderd zijn, heeft de Burgemeester hij het Col lege van Burgemeester en Wethouders een voor ste!, om weder keurloon te heffen, aanhangig gemaakt. KosUen van den Keuringsdienst van vee en vleesch 7900. Deze post is verdeeld als volgt Jaarwedde genegenheid haars vaders. Daar Lelius de oorzaak kende van de buiten gewone droefheid zijner dochter, beproefde hij niet langer haar te troosten. Alda was bescheiden genoeg, om niet naar de bijzonderheden van hun ongeluk te vorschen. Zij wist, dat Marcus Lelius in ongenade geval len was bij den keizer en dat zijn ondergang, ballingschap en vlucht, alsmede zijne vervolging pr de natuurlijke gevolgen van waren maar dat andere omstandigheden, die hoofdzakelijk zijne dochter betroffen, oorzaak waren van hun diepen val, wist zij niet. Lelia was namelijk ten huwelijk gevraagd door een moedigen veldheer van adellijken bloe de en het huwelijk zou gesloten woiden op den dag, waarop men haar vader aan den keizer voorstelde als een verrader, in wiens huis ge heime vergaderingen werden gehouden. Die beschuldiging was valsch. Marcus Lelius kende zoowel de misslagen van Nero's senatoren, als de misdaden, in zijnen naam bedreven door de wreedc ministers van 't keizerlijk monster Nymphidius en Tigellinus doch zoolang hunne onrechtvaardigheden hem niet aangingen, gaf hij er geen aandacht op. Dat was genoeg om verdacht voor te komen aan Nero, voor wien e- ne verdenking reeds volstond om mét. gevan- renis en dood te bedreigen, en niet den verdach ten persoon alleen, maar gansch zijn huisgezin. (Wordl vervolgd). ■■in. i ii - "irn iwmmu«a«ti mantmiinTIT i*Trrir"J"*H^^'i5tf*T,*tf"'*a^M:t iiriiiTTf~T"''Tinrr ir nanrnir s» 'ff h w„ 11 reu ui nieirwm i .«urmi i hmhwhh—m ihihmi «.hmi «wi i .m» .«omiM - - - - Bssm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1