m I r PRUS PER HALF POND 30CENTS pi L m m S VERLANGT ELK KIND NAAR ZJN BOTERHAM MET :^ÊÊÊSÊÊÊÊÈ^^--i^m^ m I'L-'O SCHOOL J. P. L. Goemans, Keuringsveearts- Directeur J. Bouma, hulpkeurmeester De jaarwedden worden geregeld bij Verordening van 16 Maart 1923. Water, vuur en Jicht gebouw St. An na Zusterstraat Onderhoud Schoonhouden Laboratorium-benoodigdheden Gebruik Sterilisator Oormerken varkens Bureau-behoeften en boekwerken Gebruik van rijwielen en overige kosten Begraven en transporteeren van alge keurd vleesch ƒ3650, - 2200, - 300.— - 400.— - 400.— - 200.— - 125.— - 240. - 100.— - 150.— - 135.— 7900.— Volgn. 103. B ij dr age aan de Cen trale gemeente in de kosten van den keuringsdienst ingevolgedc warenwet. Door den Rotterdamschen Keuringsdienst, waaronder thans ook Schiedam ressorteert, worden halfjaarlijksche verslagen uitgebracht die wij in het vervolg voor de Raadsleden ter inzage zullen leggen. Volgn. 111. Onderhoudskosten zwemplaats. Wij merken op, dat de Zwemplaatsen veel onderhoudskosten vergen, waar zij slechts 4 A 5 maanden per jaar in gebruik zijn en den overigen tijd veel te lijden hebben van hoogewaterstanden, vorst, en, als gevolg van de afgelegen ligging, on- gewenschte bezoekers. Tot vermindering durven wij U derhalve niet advisecren. Het uitgetrokken bedrag lijkt ons juist. Volgn. 119. Kosten krachtens de huurcommissiewet. Uw Raad zal het met ons eens zijn, dat de Huurcommissie hier nog niet kan worden gemist. Vermindering van het uitgetrokken bedrag ad 4196.tot ƒ3000.moeten wij ontraden, waar dr kosten, ook vergeleken bij het vorig iaar toen ƒ7100.geraamd werd, reeds zoo sterk zijn teruggebracht. V olgn. 126. Kosten van den woni ng- dienst. In verband met het verlaten van den dienst door den heer Bubberman, wiens functie, zoo als U bekend is, door de veranderde omstandig heden niet zal worden vervuld, is het voor een goede gang van zaken gewenscht het personeel van den Woningdienst niet verder in te krimpen. Evenwel hopen wij op de verschillende posten voor administratiekosten een bedrag van rond 500,-- te bezuinigen zoodat dus deze posten tezamen met dit bedrag kunnen worden- vermmdercl. Volgn. 133. Onderhoud van h u i- z en, torens, poorten en derge- lijke gebouwen, voor den open baren dienst bestemd, niet in andere hoofdstukken begrepen Hoewel onder dezen post begrepen is het onderhoud van het pand Broersveld 142 is hij vergeleken hij de begrooting voor den dienst 1922 niet verhoogd. Feitelijk is dus bezuinigd. Verdere bezuiniging is niet mogelijk ook de post „verlichting en verwarming" is niet v^or vermindering vatbaar. Volgn. 134. Onderhoud van stra ten en pleinen. Dit punt, werd reeds behandeld onder de alge- meene beschouwingen. Volgn. 135. Idem van ma rkten, beurzen en hallen. Wij merken op, dat de Raad den 16en Nove- ber 1909 besloot de Zaterdagavondmarkt af te schaffen. Bovendien heeft den 2en Juni 1922 de Baad zich in afwijzenden zin uitgesproken over een wederinstellen van een Zaterdagavondmarkt. Wij meenen in een en ander geen aanleiding te kunnen vinden'den Raad een voorstel in ge- vraagden zin te moeten doen. De begrooting voor 1923 raamde ƒ2000. op die voor 1924, is 1000.— uitgetrokken. Ge zien zoo'n belangrijke vermindering komt het ons onverantwoordelijk voor nog tot verdere ver laging over te gaan. Volgn. 136. Idem van wandelplaat sen en plantsoenen. Wij merken op, dat de post van de oorspronke lijke begrooting reeds sterk werd besnoeid. Wij moeten er echter ernstig tegen waarschu wen nog verder te gaan. Slechts enkele grootere plantsoenen zullen het nalaten van bemesting en het mindere onderhoud kunnen verdragen, zonder te verwilderen en te vervuilen. Wij meenen, dat op ons de plicht rust onze plantsoenen, die een goeden naam hebben en een van de aantrekkelijkheden van Schiedam vormen, waaraan onze eigen bevolking groote behoefte heeft, en die het vreemdelingenverkeer en de vestiging van mensehen, die behoorlijk in de belasting kunnen bijdragen, ten goede komt, in stand te houden. (Wordt, vervolgd) Triduum Sint-Thomas van Aquino. De Sint-Thomasfeesten in de Sint-Janskerk gingen sempre crescendo. Voor nog talrijker menigte dan Maandagavond, verheerlijkte Pa ter Borromeus Dinsdagavond den jubileerenden heilige als Engel van zuiverheid. Hoe treffend en raak stelde hij de vaste onwrikbare beginselen der Koomsche zedelijkheid tegenover de mo derne wanbegrippen en decadente, hemeltergen de practijken van het tegenwoordige paganisme. Ofschoon de predikatie een vol uur duurde, had den de ook staande toehoorders geen verlangen naar het einde en voor allen rees te hooger in waarde het voorbeeld van den wakenden en biddenden Angelicus en de schriftuurlijke lof spraak hoe schoon en klaar ij een kuisch ge slacht I" En ,allen besloten nog met meer ijver dan voorheen zich in den strijd tegen de reinheid dreigende gevaren onzer dagen te sterken door de wapenen te hanteeren vooral van godsvrucht tot Maria, veelvuldige communie, lidmaatschap van den Engelachtigen strijd. Gisteren, den grootsten feestdag, trok de Gulden Mis in den vroegen morgen en het uit gestelde Allerheiligste den heelen dag de geloovi- ge Schiedammers naar hun oudsten tempel. Het gure weer hield ook niemand 's avonds thuis, toen klokslag a cht uur, deDoorluchtigeKerkvarst Monseigneur Vuylsteke, voorafgegaan door do assisteerende Pastoor en Paters van Sint Jan, in vol ornaat met, koorkap, mijter en staf, door de middenbeuk zegenend voortschreed naar het hoogaltaar. Onberispelijk en religieus gelijk alle avonden, droegen de heeren zangers de Gregori- aansche en meerstemmige melodiën voor, en Pater Borromeus scheen vuriger dan ooit, nu hij Sint Thomas teekende of liever bezong als den aanbidder en den zanger van het centrum der Roomsche levensuitingen, der H. Eucharistie en allen de voedzaamheid en onontbeerlijkheid van het goddelijk Manna practisch deed waar- deeren. Na den Panselijken zegen intoneerde de bis schop het „TeDeum" als een dankgebed dat nieu we weldaden zal uitlokken en Sint Thomas' populariteit als strijder om "eer en deugd, als aanbidder en verheerlijker van het H. Sacra ment in het goede Schiedam bestendigen. De rocisport. Hoewel gisteravond het weer meer geëigend was om te denken aan bobslee of schaats dan aan watersport, viel het aantal belangstellenden dat haar Musis" was getogen om de voordracht over de roeisport te volgen, niet tegen. De voorzitter der H.B.S.-roeivereeniging open de de vergadering en zette uiteen dat deze avond als propaganda was bedoeld voor de roeisport en in 't bijzonder de strekking had om de plaatse lijke vereeniging, die nu 22 leden telt, te verster ken. Hierna werd het woord gegeven aan den lieer J. A. v.d. Vegte, bestuurslid van den Ned. Roei- bond." Spr. begint met een historisch overzicht te gevén van het gewone roeien, dat bijna zoo- langs als de wereld bestaat om dan te komen tot het race-roeien dat het eerst in Engeland is gedaan en wel in 1715 toen de sculler-wedstrijden zijn begonnen, die nog steeds gehouden worden. Later ontstonden aldaar de Oxford-Cambridge- en de Ilenley-roeiwedstrijden, die tot op heden een groote populariteit genieten en met geest drift worden afgewacht en bijgewoond. In ons land, vervolgt spr. zijn wij heel wat later begonnen. Omstreeks 1848 werd te Rotter dam de eerste roeiwedstrijd uitgeschreven en al was die wedstrijd hoogst zonderling (de sport man liet zijn bootje trekken door vier mannen die langs den wal holden) het gevolg er van was, dat in 1850 „de Hoop" en „de Maas" werden opgericht, terwijl 25 jaar later de studenten volgden. Na een interessante uitweiding over het roei- matériaal komt spr., tot het onderdeel van zijn voordracht „het roeien als sport." Vooral is het roeien zoo'n mooie sport omdat 't niet bindt aan terreingrenzen, een gezonde ontspanning is en dooj het zuiver amateurisme een eerlijke sport mocht blijven een schaduw zijde is 't, echter dat 't een dure sport is en daar door tot de betere standen beperkt wordt. Na een bespreking van het reglement voor den Ned. Roeibond en de verschillende pogingen welke die bond in het werk stelt om de jongere roeiers een goede opleiding te geven eindigde de heer v.d. Vegte het eerste gedeelte van zijn voor dracht en werd er een kleine pauze gehouden Na deze tusschenpoos vertoonde de heer Dett- meyer een mooie roeifilin en gaf de spr. een overzicht van het, roeien zooals het in de Engel- sche scholen wordt beoefend en besloot zijn gees tige rede met een overzicht van de Nederland- sche rocisport in z'n tegenwoordigen toestand. De vermoorde onnoozellicid. Maaslandus schrijft ons Heel deftigjes deelt de„SchiedamscheCourant" van gisteravond mede dat zij van „bevriende zij de" in kennis is gesteld met de „onvriendelijke katoen" waarvan ik haar Zaterdag, naar aan leiding van den klakkeloos afgedrukten bijzon- dere-schoollaster, iets moest geven. In plaats van ongelijk te bekennen, neemt het blad de houding van de vermoorde onnoo- zelheid aan en tracht door een dwaasgewichtigen toon aan te slaan indruk te maken en haar hou ding te redden. In mijn volgende „Ditjes en Datjes", hoop ik op dat kostelijk staaltje van een neutraal stijltje nog terug te komen. De „bevriende zijde" kan dus nog minstens tweemaal als nieuwsaanbrenger optreden. Van wege het gemeente bestuur werd gister een openbare verhuring gehouden van eenige perceeleri wei- hooi en bouwland, te zamen 21 perceelen in totaal bracht deze ver huring op 8930 tegen 9335 vorig jaar. UIT ROTTERDAM. Het doorbraakbesluit. Naar de „N. Rott." verneemt, zullen Gedepu teerde Staten een gunstig advies aan de Kroon uitbrengen betreffende de voor het doorbraak- besluit benoodigde onteigeningen. Een minder heid is er tegen. Rotterdam - Overschie. De weg RotterdamOverschie is tot en met Zaterdag a.s. alleen te berijden met fietsen en motorfietsen. Gemeenteraad. Gemeentebegrootinq 1924. Algemeene beschouwingen. Avondvergadering 18 Dec. Tegenwoordig zijn 25 leden. Afwezig de heeren ijcheffers en v. d. Schaar. De heer C o 1 I is evenals B. en W. ervan overtuigd, dat de begrooting zeer ernstige pro blemen met zich mee brengt. Spr. klaagt over het sectie-verslag, dj>t volgens hem onvolledig is geweest. De alles beheerschende kwestie van deze begrooting, gaat, spr. voort, is bezuinigen en vooral in welke, richting dat moet gaan. Hij stelt zich echter tegen de wijze van bezuinigen, zooals de C. H. fractie dat Wil, dat is werken met 't doode potlood. Men wil hierin de behaalde voordeelen den arbeiders weer afnemen en houdt alleen rekening met het groot-kapitaal. Spr. wil daarom de democraten nu nog eens een goede gelegenheid geven, om tegen de reactie te ge tuigen, door den raad voor te stellen, een bedrag uit te trekken voor de uitgesloten textiel-arbei- ders in Twente. Met al die bezuinigingen op werken enz. meent spr. verder, wordt het leger werkloozen maar grooter men zegt wel, er ia Pv Ci£ LT)ORp RGENSJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2