Nieuwjaarswenschen. DM&BLMD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 21 December 1923. No. 13826. it urea a s KOEMARKT I. Telefoon» foïereomsaaaaaï 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per poBt 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv«rtintiêm 1—5 ragde 1.7b j «lk& regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededaelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te S van een Schiedam In het nummer dat MAANDAG 31 DECEM BER verschijnt, zal wederom gelegenheid be staan tol het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN, a f 1.per annonce. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De Engelsche leden van de nieuwe commissie benoemd door de commissie van herstel zijnMon- tague Norman, dë gouverneur van de bank van Engeland, Reginald McKena, de ex-kanselier van de schatkist en Sir Joshue Stamp, een be kend economist. NIEUWE.ONTWAPEMNGS CONFERENTIE Volgens den correspondent van de Central News te Washington zou president Coolidge voornemens zijn een nieuwe internationale con ferentie voor de beperking van de bewapening bijeen te roepen, indien hij officieel de verzekering krijgt, dat de uitnoodiging tot de conferentie gunstig zou worden ontvangen en dat er eenige werkelijke kans op succes bestaat. De nieuwe conferentie zou op de eerste plaats op vliegmachines en duikbooten betrekking hebben. REIEREN. De Beiersche landdag heeft gister besloten de stemming over het door de Beiersche volks partij ingediende voorstel tot ontbinding van den landdag voorloopig uit te stellen. Wel werd een voorstel van de rechterzijde aangenomen, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt een nieuwe kieswet voor te bereiden. De president van den landdag zal den datum van de eerst volgende vergadering vaststellen. Aangezien met het ontwerpen van de nieuwe kieswet wel een paar weken gemoeid zullen zijn, zal het Beier sche parlement voorloopig niet vergaderen en zal dus evenmin reeds over het lot van den land dag worden beslist. POLEN. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld Ladislaw Grabski, premier en minister van Financiën Sottaw, minister van Binnenlandsche Zaken Generaal Scenkofski, minister van Oorlog Dr. Bortoni, minister van Buitenlandsche Za ken. ENGELAND EN AFGANISTAN. Uit Kaboel wordt via Tasjkent uit betrouw bare bron gemeld, dat de Britsche vertegenwoor diger in Afganistan, Humphries, een ultimatum heeft gericht tot de Afgaansche regeering naar aanleiding van den moord op Britsche onderda nen in de grensstrook tusschen Afganistan en Indië. In het ultimatum wordt de inwilliging verlangd der Britsche eischen. Inzonderheid eischt Engeland, dat Afganistan alle betrekkin gen zal afbreken met Sovjet Rusland. Naar Reuter verneemt rukken Afghaansche troepen, ter sterkte van elfhonderd man en ge wapend met artillerie in de richting van Jelala- bad op. In officieele. kringen te Londen wordt de toe stand kalm opgenomen, daar men verwacht, dat de Afghanen zullen doen, wat van ben werd verlangd, n.l. om de moordenaars van de Brit sche officieren te bestraffen. Indien dit niet Een verhaal nit den tijd van Keizer Nero. 32 Lelia's verloofde was ten uiterste verheugd, omdat hij nog niet onwederroepelijk aan de dochter van een verrader gebonden was en in allerhaast, zonder het minst ontzag voor haar, die zijn gemalin had moeten worden, brak hij de betrekkingen af. Dat was voor Lelia een onverwachte slag, onder welks gewicht zij misschien ware bezweken zoo niet het dreigend gevaar, dat boven haars vaders hoofd hing haar had staande gehouden. Gelukkig waren zij op het oogenblik, dat Lelius in ongenade viel, op hun prachtige villa te Tusculum en aan deze Omstandigheid hadden zij het te danken, dat zij als slaven verkleed konden vluchten. Had de laaghartige Zofa die Verkleeding niet verraden aan hen, die door den keizer uit Rome gezonden waren met het bevel, vader en dochter aan te houden, dan ware het onmogelijk geweest hen te erkennen. Verscheidene personen werden aangezet om de vluchtelingen [te "achtervolgen, wegens de aanwijzingen, die Zofa gegeven had, om- kent den weg, die zij beiden ingeslagen had- het geval mocht zijn, zal het noodig zijn een be slissing te nemen over een op Afghanistan uit te oefenen druk. De door den Russischen minister van Buiten- andsche Zaken, Tsjitsjerin geuite bewering, dat Afghanistan door Engeland met oorlog wordt bedreigd en dat vanAfghanistan was geëischt, de betrekkingen niet Sovjet-Rusland te verbreken, wordt officieel tgengesproken. GRIEKENLAND. Venizelos heeft bericht, dat hij weigert naar Griekenland terug te keeren nu men in strijd met zijn wensch den koning heeft gedwongen het land te verlaten. Engeland en Frankrijk hebben verklaard een absolute onzijdigheid in acht te nemen met betrekking tot de gebeurtenissen in Griekenland. DE OPSTAND IN MEXICO. Telegrammen van de opstandelingen uit Vera Cruz melden een overwinning bij Puebla, na een gevecht van acht uren. Er zijn drie machinege weren veroverd en 30Q gevangenen gemaakt. Er wordt man tegen man gevochten te Afizaco, een belangrijk spoorwegkruispunt. ALLERLEI. Een te München gearresteerd tooneelspeler, een zekere Hans Barthel, zou hebben bekend van plan te zijn geweest een aanslag op- het leven van staatcominissaris von Kahr te plegen. Binnenlaod. Nog ecus de Vlootwet. In het zoo juist verschenen nummer van De Vrijz.Democraat doet (nuf) M(archant) een mededeeling, die een nieuw licht werpt op de quaestie, in hoeverre de Regeeringspartijen vrij stonden tegenover de Vlootwet. Herinnerd wordt aan de jongste uitspraak van mr. de Geer in zijn lezing, te Delft gehouden, ddt er in 1922 geenerlei, ook niet een voorloopige verklaring was afgelegd (door de Katholieken) waarmee de later uitgebrachte stem (tegen de Vlootwet) in strijd is gekomen. Mr. Marchant voegt hieraan toe „Hij (mr. de Geer) had het nog krasser kunnen zeggen. Bij de onderhandelng over het „pro gram" of „convenant" is uit 'een der fracties van de rechterzijde een aanvulling voorgesteld luidende „De Vlootwet wordt aanvaard." Dit voorstel is niet aangenomen. Er is slechts ver meld, dat de Staatscommissie zou worden inge steld met de bekende opdracht. „Hieruit blijkt, dat niet alleen de katholieke Kamerfractie zich niet tot de aanvaarding der Vlootwet had verbonden, doch dat omgekeerd de verbintenis tot aanvaarding uitdrukkelijk was afgewezen." Spoorwegen. Naar aanleiding van de door de directie der Neder!Spoorwegen op 15 dezer aan de organi saties voorgelegde punten voor bezuiniging, die alle de geldelijke positie van het personeel raken, en waarop de directie reeds vandaag antwoord verwachtte heeft de Neutrale Bond van Spoor wegpersoneel eergisteren een spoedvergadering van den bondsraad gehouden, waarin besloten werd de onderhandelingerpaf te wijzen. Het conflict in de textielindustrie. Als er geen verandering komt "in den stand van zaken, zullen Maandag weder een 10.000 textielarbeiders(sters) worden uitgesloten. Met den, en om de beloofde belooning en zoo kwam het,' dat de ballingen op een eenzame plaats, dicht bij de vallei, waarin Alda zich teruggetrok ken had, ingehaald werden door twee mannen, die hen het dichtst op de hielen zaten. Lelius verdedigde zich met den moed dei- wanhoop en het gehikte hem een zijner aan vallers te dooden en den anderen buiten ge vecht te stellen maar ongelukkig niet zonder zelf verscheidene-wonden bekomen te hebben. De pijnen, door zijn wonden veroorzaakt, zijn angst en vermoeidheid brachten hem tot den ellendigen staat, waarin hij zich bevond, toenhij en zijn dochter bij Alda aankwamen. Zonder hare schuilplaats waren zij ongetwijfeld iii handen gevallen der Romeinsche soldaten die hen van dichtbij achtervolgden. In Alda's hart verdoofde de laatste sprankel, haat, toen zij op het gelaat van vader en dochter zulke droeve angst zag afgebeeld ook stond zij hen bereidwillig hare eigen legerstede af en vatte dichtbij plaats om met Lelia te waken. De hevige pijnen welke Lelius ondervond, veroorzaakten een hevigen koortsaanval ook werdrzijn toestand zoo verontrustend, dat de ongelukkige Lelia haar eigen lijden vergat en niet wilde toegeven aan Alda's vermaningen om zelve wat uit te rusten, Lelia smeekte haar vader dat hij denbijstand der goden zou inroepen maar hij glimlachte. Hoe zou ik van dezen nog hulp mogen ver- de 1Q.000, die reeds te Enschede op straat staan, zal dit voor geheel Twente worden ca. 20.000. Treurige toestand Mr. YV. F. J. Frowein geen minister. Mr. W. F. J. Frowein te Heerlen heeft aan de Tel., medegedeeld naar aanleiding van het bericht van de Msb. dat hij werd genoemd voor de portefeuille van Arbeid ter vervanging- van Minister Aalberse, dat hem van een der gelijke portefeuille niets bekend is. Het bericht is wat hem betreft, absoluut onjuist. Gezelschapsbiljetten. De Nederlandsche Spoorwegen zullen met in gang van 1 Januari gezelschapsbiljetten verkrijg baar stellen voor een reis heen en terug op den zelfden dag in de twec-de of in de derde klasse, voor gezelschappen van ten minste 10 pers'onen, kostende per persoon en per K.M. 5 ct., voor de tweede en 3.5 ct., voor de derde klasse met een minimum-prijs van onderscheidenlijk 0.30 en 0.20 per persoon. Kerstverlof. De minister vSn buitenlandsche zaken, jhr. inr. Van Karnebeek, is gisteren voor korten tijd naar Zwitserland vertrokken. Minister Colijn is gister voor enkele dagen naar Brussel gegaan Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemcentebegrooting 1924. Memorie van Antwoord. (Slot). Volgn. 142. Aflossing van geld- leeningen, ten laste van hoofd stuk VI 1 komende. Wij merken öp, dat de aflossingen en afschrij vingen,die gebaseerd zijn op den levensduur dei- objecten, waarvoor werd geleend, niet voor ver mindering vatbaar zijn. Volgn. 143. Salarissen personeel havendienst. Op de vraag, of aan dezen dienst niet te veel personeel is, merken wij op, dat ook hier ge tracht wordt, waar dit kan met zoo weinig moge lijk personeel te volstaan. Zoo werd reeds vroe ger door het combineeren van werkzaamheden het personeel aan de Oranjebrug met 1 vermin derd terwijl t.hansweder op dergelijkewijze wordt voorzien in de vacature van den spuiwachter, die daardoor ook onbezet kan blijven. De zaak der loodsgelden is in onderzoek, doch niet gemakkelijk op te lossen. Volg. 183. Aanschaffen en onder houden der schoolboeken leer middelen en sc h ooibehoeften. Nader is ons gebleken, dat de post leermidde len met ƒ2000.kan worden verlaagd. Dit brengt mede, dat ook de post volgn. 246 (uitkeering aan de bijzondere scholen) met ongeveer gelijk bedrag kan worden verminderd. Volgn.272. Kosten van den school- ar. tsen dienst. Wij merken op, dat in onze Gemeente het nut van een schoolarlsendienst reeds lang is erkend, zoodat deze instelling dan ook reeds een twintig jaar hier bestaat, zij het dab ook eerst primitief ingericht. In deze omstandigheden meenen wij, dat er geen aanleiding kan zijn thans deze instelling op te heffen. Iets anders is het, dat de tegenwoordige om standigheden ook ten aanzien van dezen dienst kunnen medebrengen, dat geen nieuwe maat- wachten nu ik ze niet meer te mijnen gunste kan stemmen met hun offergiften aan te bieden stamelde hij. Maar vader gij kunt hun toch beloven dat ge hun rijke offeranden zult brengen, wan neer gij door hunne tusschenkomst tot uwen vorigen luister zult teruggekeerd zijn en de middelen zult bezitten om in hunne tempels te offeren. De goden herinneren zich maar al te wel mijne onvervulde beloften hernam Lelius op droevigen toon neen ik mag van hen geene hulp verwachten en ik ben zelf overtuigd dat zij zich op mij zullen wreken voor al de beleedigin gen, die ik hun en de menschen heb aangedaan. Marcus Lelius, zei Alda, van de goden, welke gij dient, moet ge niets verwachten 't zijn immers maar stomme beelden, die door menschenhanden gemaakt werden, en bijgevolg onmachtig zijn om zich over eene of andere be- loediging te wreken. Maar de God, dien ik aan bid, de almachtige, hoejvel onzichtbare Meester van het heelal, wiens macht al het werk van menschenhanden overvleugelt, is de God van goedheid en barmhartigheid. Als hulde en offer ande vrftagt hij niets dan een traan van berouw en een rechtzinnige spijt over de bedreven zonden is hem veel kostbaarder dan giften en offers. Wend u tot Hem, Lelius, hij zal uw steun in de dagen van rampspoed en ongeluk zijn en hoe wel gij gebukt gaat onder het gewicht uwer zon- regelrfn worden Volgn. 276. worden genomen, waardoor de kosten vergroot. Kosten van school feestjes en -reisjes. Voor het geheel vervallen van dezen uitgaaf post, die in vergelijking met het vorige jaar, reeds tot de helft werd verminderd, bestaat, naar onze meening, geen reden. Overigens merken wij öp, dat de posten 276 en 277 gelijk moeten worden behandeld. Volgn. -316. Subsidie voor scho len voor li e t lager n ij verheid s- 0 n d e r w ij s. Nader kan worden medege deeld, dat door de Huishoud- en Industrieschool een gewijzigde begrooting is ingediend, waardoor hét bedrag der lasten met 1362. is vermin derd; met welk bedrag dus deze post kan worden verlaagd. Op te merken is echter, dat waar hier van ook de buitengemeenten profiteeren, het bedrag van den desbetreffenden ontvangstpost no. 108 met ƒ285.11 vermindert, zoodat het netto-voordeel is 1076.89. Volgn. 329. K o s t e n van het Stede: 1 ij k muziekkorps. Reeds meermalen wezen wij er op, dat deze malaise, hoezeer onze Gemeente daaronder gebukt gaat,, geen reden mag zijn om nuttige instellingen op te heffen. Dit is ook van toepas sing op het Stedelijk Muziekkorps, dat, als voort zetting vaji de Schutterij Muziek, in ons Stede lijk leven diep is ingeworteld. Ook meenen wij, dat in donkere tijden de openbare-muziekuitvoeringen niet kunnen wor den gemist. Volgn. 350. Uitoefenen van con trole op de echtheid van Schie- damsche jenever. Op de vraag tot schrapping van dezen post mogen wij ons antwoord van het vorig jaar op gelijke vraag in herinnering brengen. Wij schre ven toen „Ten aanzien van deze vraag meenen wij te mogen verwijzen, naar hetgeen wij vorige jaren in de Memorie van Antoord op de begrootingen voor 1921 en 1922 schreven „Afgezien daarvan, of men voor of Legen een dergelijk etiket is, is het, wanneer men het een maal heeft ingevoerd, tegenover hen, die dit in 'en handel hebben gebracht, zeer bezwaarlijk daarmede op te houden. Overigens is er thans, in verband met het belang van Schiedam bij den export van gedis tilleerd, minder dan ooit reden om tot afschaf fing over te gaan." Wij mogen verder opmerken, dat voor etiket ten de prijs wordt betaald, die door den Raad is vastgesteld. Afzonderlijke bcgroolingcn. t Gasfabriek. Bij de raming van de opbrengst van cokes is rekening te houden met verschillende omstandig heden, die het noodzakelijk maken niet de maxi mum-opbrengst op de begrooting te ramen. Cokes toch is een artikel dat zeer gemakkelijk vergruist. De eene kolensoort geeft een harde de andere een zachte cokes. Ook is de cokes opbrengst van de eene kolensoort grooter dan van de andere, terwijl ook het feit van een zach- ten of strengen winter van grooten invloed is. Bij een zachten winter is de vraag niet zoo groot en blijft de cokes daardoor langer opgeslagen. Verlies door vergruizing is daardoor .dus grooter. Waterleiding. Het deed ons leed te vernemen dat eenige leden van de 2e Afdeeling zich niet konden ver eenigen met de verhooging van den waterprijs. Wij hopen dat bij nader inzien ook deze leden den, moogt gij van Hem barmhartigheid hopen. Lelia aanhoorde belangstellend die woorden en smeekte haren vader er gehoor aan te ge ven. Marcus Lelius antwoordde, dat het hem niets haten kon, zich met een bedriegelijke hoop te paaien. Volgens hem kon geen enkele god de bedreven fouten vergeven. Gewis, een houten, steenen of uit metaal gegoten god kan zulks niet, hernam Alda maai Hij,die door de onmetelijkheid zijner macht, hemel, aarde en al wat er in is geschapen heeft. Hij, die den eersten mensch gemaakt heeft uit leem, Hij kent onze broosheid en onze neiging tot het kwaad Hij heeft ,een middel tot uit boeting onzer zonden en niet alleen heeft hij voldaan voor onze zonden, maar voor de zon den van het mcnschdom. En zij legde hem pit hoe dit was geschied, en zei hem, wat er ver- i richt wordt van hen, die eenmaal de hemelsche glorie willen deden. Weenend luisterde Lelia en hare tranen waren niet meer zoo bitter, als die welke zij tot hiertoe g stort had. Toen Alda de uitwerking barer woorden op de jeugdige Romeinsche bemerkte, kwam het denkbeeld in haar op, dat rampspoed «Lelia overgezonden was door bijzondere voorbe schikking van Gods barmhartigheid en dat.de lijdensweg, dien-zij nu bewandelde, haar tot het christendom en ter eeuwige zaligheid kon bren gen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1